empathy - en to nl translation catalogue (163 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
nl: Standaardmap voor het kiezen van gebruikersafbeeldingen

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
nl: De laatst gebruikte map voor gebruikersafbeeldingen.

en: Current Locale
nl: Huidig taalgebied

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Armenian
nl: Armeens

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Celtic
nl: Keltisch

en: Central European
nl: Centraal-Europees

en: Chinese Simplified
nl: Chinees (vereenvoudigd)

en: Chinese Traditional
nl: Chinees (traditioneel)

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Cyrillic/Russian
nl: Russisch Cyrillisch

en: Cyrillic/Ukrainian
nl: Oekraïens Cyrillisch

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hebrew Visual
nl: Hebreeuws (visueel)

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Nordic
nl: Noord-Europees

en: Persian
nl: Pers

en: Romanian
nl: Roemeens

en: South European
nl: Zuid-Europees

en: Thai
nl: Thais

en: Turkish
nl: Turks

en: Western
nl: Westers

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Pass_word
nl: _Wachtwoord

en: Screen _Name
nl: Scherm_naam

en: <b>Example:</b> MyScreenName
nl: <b>Voorbeeld:</b> Mijn_schermnaam

en: Remember password
nl: Wachtwoord onthouden

en: _Port
nl: _Poort

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: What is your AIM screen name?
nl: Wat is uw AIM-schermnaam?

en: What is your AIM password?
nl: Wat is uw AIM-wachtwoord?

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Port
nl: Poort

en: Username:
nl: Gebruikersnaam

en: A_dd
nl: Toe_voegen

en: A_pply
nl: Toe_passen

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
nl: %1$s op %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
nl: %s-account

en: New account
nl: Nieuw account

en: <b>Example:</b> username
nl: <b>Voorbeeld:</b> gebruikersnaam

en: What is your GroupWise User ID?
nl: Wat is uw GroupWise-gebruikersnaam?

en: What is your GroupWise password?
nl: Wat is uw GroupWise-wachtwoord?

en: <b>Example:</b> 123456789
nl: <b>Voorbeeld:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
nl: _Tekenset

en: What is your ICQ UIN?
nl: Wat is uw ICQ-identificatienummer?

en: What is your ICQ password?
nl: Wat is uw ICQ-wachtwoord?

en: Network
nl: Netwerk

en: Character set
nl: Tekenset

en: Add…
nl: Toevoegen…

en: Remove
nl: Verwijderen

note: Translators: tooltip on a 'Go Up' button used to sort IRC servers by priority
en: Up
nl: Omhoog

note: Translators: tooltip on a 'Go Down' button used to sort IRC servers by priority
en: Down
nl: Omlaag

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
nl: De meeste IRC-servers hebben geen wachtwoord nodig, dus voer geen wachtwoord in als u niet zeker bent.

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Quit message
nl: Bericht bij afsluiten

en: Real name
nl: Echte naam

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Which IRC network?
nl: Welk IRC-netwerk?

en: What is your IRC nickname?
nl: Wat is uw IRC-bijnaam?

en: What is your Facebook username?
nl: Wat is uw Facebook-gebruikersnaam?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
nl: Dit is uw gebruikersnaam, niet uw standaard Facebook-login.
    Als u facebook.com/<b>badger</b> bent voert u <b>badger</b> in.
    Gebruik <a href="http://www.facebook.com/username/">deze pagina</a> om een Facebook-gebruikersnaam te kiezen als u deze nog niet heeft.

en: What is your Facebook password?
nl: Wat is uw Facebook-wachtwoord?

en: What is your Google ID?
nl: Wat is uw Google-ID?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
nl: <b>Voorbeeld:</b> gebruiker@gmail.com

en: What is your Google password?
nl: Wat is uw Google-wachtwoord?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
nl: <b>Voorbeeld:</b> gebruiker@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
nl: Ne_geer SSL-certificaat-foutmeldingen

en: Priori_ty
nl: Priori_teit

en: Reso_urce
nl: B_ron

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
nl: Encr_yptie vereist (TLS/SSL)

en: Override server settings
nl: Serverinstellingen overschrijven

en: Use old SS_L
nl: Oude SS_L gebruiken

en: What is your Jabber ID?
nl: Wat is uw Jabber-ID?

en: What is your Jabber password?
nl: Wat is uw Jabber-wachtwoord?

en: Nic_kname
nl: _Bijnaam

en: _Last Name
nl: _Achternaam

en: _First Name
nl: _Voornaam

en: _Published Name
nl: _Weergegeven naam

en: _Jabber ID
nl: _Jabber-ID

en: E-_mail address
nl: E-_mailadres

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
nl: <b>Voorbeeld:</b>gebruiker@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
nl: Wat is uw Windows Live-ID?

en: What is your Windows Live password?
nl: Wat is uw Windows Live-wachtwoord?

en: Register
nl: Registreren

en: Options
nl: Opties

en: None
nl: Geen

en: _Username
nl: Gebr_uikersnaam

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
nl: <b>Voorbeeld:</b> gebruiker@mijn.sip.server

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
nl: Gebruik dit account om te bellen naar _vaste lijnen en mobiele telefoons

en: NAT Traversal Options
nl: NAT-traversal opties

en: Proxy Options
nl: Proxy-opties

en: Miscellaneous Options
nl: Overige opties

en: STUN Server
nl: STUN-server

en: Discover the STUN server automatically
nl: STUN-server automatisch opzoeken

en: Discover Binding
nl: Binding opzoeken

en: Keep-Alive Options
nl: Opties voor het in stand houden van de verbinding

en: Mechanism
nl: Mechanisme

en: Interval (seconds)
nl: Interval (seconden)

en: Authentication username
nl: Authenticatie gebruikersnaam

en: Loose Routing
nl: Vrije routing

en: Ignore TLS Errors
nl: TLS-fouten negeren

en: Local IP Address
nl: Lokaal IP-adres

en: What is your SIP login ID?
nl: Wat is uw SIP-aanmeld-ID?

en: What is your SIP account password?
nl: Wat is uw wachtwoord voor uw SIP-account?

en: Pass_word:
nl: _Wachtwoord:

en: Yahoo! I_D:
nl: Yahoo!-I_D:

en: I_gnore conference and chat room invitations
nl: Ne_geer conferentie- en chatruimte-uitnodigingen

en: _Room List locale:
nl: Taalinstelling voor lijst van chat_ruimtes:

en: Ch_aracter set:
nl: _Tekenset:

en: _Port:
nl: _Poort:

en: What is your Yahoo! ID?
nl: Wat is uw Yahoo!-ID?

en: What is your Yahoo! password?
nl: Wat is uw Yahoo!-wachtwoord?

en: Couldn't convert image
nl: Kon afbeelding niet converteren

en: None of the accepted image formats are supported on your system
nl: Geen van de aanvaarde afbeeldingsformaten worden door uw systeem ondersteund

en: Couldn't save picture to file
nl: Kon afbeelding niet naar bestand opslaan

en: Select Your Avatar Image
nl: Selecteer uw gebruikersafbeelding

en: Take a picture...
nl: Foto nemen…

en: No Image
nl: Geen afbeelding

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Select...
nl: Selecteren…

en: _Select
nl: _Selecteren

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: E-mail Address
nl: E-mailadres

en: Birthday
nl: Geboortedatum

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
nl: Voor het laatst gezien:

en: Connected From:
nl: Verbonden via:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
nl: Afwezigheidsbericht:

en: work
nl: Werk

en: home
nl: thuis

en: mobile
nl: Mobiel

en: voice
nl: spraak

en: preferred
nl: voorkeur

en: postal
nl: post

en: parcel
nl: pakje

en: New Network
nl: Nieuw netwerk

en: Choose an IRC network
nl: Kies een IRC-netwerk

en: Reset _Networks List
nl: _Netwerklijst resetten

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
nl: Selecteren

en: new server
nl: nieuwe server

en: Password not found
nl: Wachtwoord niet gevonden

en: IM account password for %s (%s)
nl: Wachtwoord voor IM-account %s (%s)

en: Password for chatroom '%s' on account %s (%s)
nl: Wachtwoord voor chatruimte ‘%s’ op account %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
nl: Nieuw %s-account

en: %d second ago | %d seconds ago
nl[0]: %d seconde geleden
nl[1]: %d seconden geleden

en: %d minute ago | %d minutes ago
nl[0]: %d minuut geleden
nl[1]: %d minuten geleden

en: %d hour ago | %d hours ago
nl[0]: %d uur geleden
nl[1]: %d uur geleden

en: %d day ago | %d days ago
nl[0]: %d dag geleden
nl[1]: %d dagen geleden

en: %d week ago | %d weeks ago
nl[0]: %d week geleden
nl[1]: %d weken geleden

en: %d month ago | %d months ago
nl[0]: %d maand geleden
nl[1]: %d maanden geleden

en: in the future
nl: in de toekomst

en: Go online to edit your personal information.
nl: Ga online om uw persoonlijke gegevens te bewerken.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
nl: Deze details worden gedeeld met andere gebruikers op dit chatnetwerk.

note: Setup id label
en: Identifier
nl: Identificatie

en: <b>Personal Details</b>
nl: <b>Persoonlijke gegevens</b>

en: People Nearby
nl: Mensen in de buurt
