Empathy - en to pt_BR translation catalogue (176 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
pt_BR: Diretório padrão para selecionar uma imagem para seu perfil

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
pt_BR: O último diretório onde uma imagem de exibição foi escolhida.

en: Current Locale
pt_BR: Localidade atual

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Celtic
pt_BR: Celta

en: Central European
pt_BR: Europeu Central

en: Chinese Simplified
pt_BR: Chinês Simplificado

en: Chinese Traditional
pt_BR: Chinês Tradicional

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: Cyrillic/Russian
pt_BR: Cirílico/Russo

en: Cyrillic/Ukrainian
pt_BR: Cirílico/Ucraniano

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Gujarati
pt_BR: Guzerate

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hebrew Visual
pt_BR: Hebraico Visual

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Nordic
pt_BR: Nórdico

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: South European
pt_BR: Europeu do Sul

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Pass_word
pt_BR: Se_nha

en: Screen _Name
pt_BR: _Nome exibido

en: <b>Example:</b> MyScreenName
pt_BR: <b>Exemplo:</b> MeuNomeExibido

en: Remember password
pt_BR: Lembrar senha

en: _Port
pt_BR: _Porta

en: _Server
pt_BR: _Servidor

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: What is your AIM screen name?
pt_BR: Qual é o seu apelido do AIM?

en: What is your AIM password?
pt_BR: Qual é a sua senha do AIM?

en: Account
pt_BR: Conta

en: Password
pt_BR: Senha

en: Server
pt_BR: Servidor

en: Port
pt_BR: Porta

en: Username:
pt_BR: Nome de usuário:

en: A_dd
pt_BR: A_dicionar

en: A_pply
pt_BR: A_plicar

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
pt_BR: %1$s no %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
pt_BR: Conta do %s

en: New account
pt_BR: Nova conta

en: Login I_D
pt_BR: I_D de login

en: <b>Example:</b> username
pt_BR: <b>Exemplo:</b> nome de usuário

en: What is your GroupWise User ID?
pt_BR: Qual é o seu ID de usuário GroupWise?

en: What is your GroupWise password?
pt_BR: Qual é a sua senha do GroupWise?

en: <b>Example:</b> 123456789
pt_BR: <b>Exemplo:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
pt_BR: C_odificação de caracteres

en: What is your ICQ UIN?
pt_BR: Qual é o seu UIN do ICQ?

en: What is your ICQ password?
pt_BR: Qual é a sua senha do ICQ?

en: Network
pt_BR: Rede

en: Character set
pt_BR: Codificação de caracteres

en: Add…
pt_BR: Adicionar…

en: Remove
pt_BR: Remover

note: Translators: tooltip on a
en: Up
pt_BR: Para cima

note: Translators: tooltip on a
en: Down
pt_BR: Para baixo

en: Servers
pt_BR: Servidores

en: Most IRC servers don’t need a password, so if you’re not sure, don’t enter a password.
pt_BR: A maioria dos servidores de IRC não precisa de uma senha, por isso, se você não tiver certeza, não digite uma senha.

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: Quit message
pt_BR: Mensagem de saída

en: Real name
pt_BR: Nome verdadeiro

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Which IRC network?
pt_BR: Qual rede IRC?

en: What is your IRC nickname?
pt_BR: Qual é o seu apelido do IRC?

en: What is your Facebook username?
pt_BR: Qual é o seu nome de usuário do Facebook?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don’t have one.
pt_BR: Usar seu nome de usuário, não sua forma comum de acessar o Facebook.
    Se teu nome de usuário é facebook.com/<b>nome</b>, digite o seu <b>nome</b>.
    Caso você não tenha um, acesse <a href="http://www.facebook.com/username/">esta página</a> para escolher um nome de usuário no Facebook.

en: What is your Facebook password?
pt_BR: Qual é a sua senha do Facebook?

en: What is your Google ID?
pt_BR: Qual é o seu ID do Google?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
pt_BR: <b>Exemplo:</b> usuario@gmail.com

en: What is your Google password?
pt_BR: Qual é a sua senha do Google?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
pt_BR: <b>Examplo:</b> usuario@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
pt_BR: _Ignorar erros de certificado SSL

en: Priori_ty
pt_BR: Priori_dade

en: Reso_urce
pt_BR: Rec_urso

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
pt_BR: Criptografia r_equerida (TLS/SSL)

en: Override server settings
pt_BR: Sobrescrever configurações do servidor

en: Use old SS_L
pt_BR: Usar criptografia SS_L

en: What is your Jabber ID?
pt_BR: Qual é o seu ID do Jabber?

en: What is your Jabber password?
pt_BR: Qual é a sua senha do Jabber?

en: Nic_kname
pt_BR: Apeli_do

en: _Last Name
pt_BR: _Sobrenome

en: _First Name
pt_BR: _Primeiro nome

en: _Published Name
pt_BR: Nome _publicado

en: _Jabber ID
pt_BR: ID do _Jabber

en: E-_mail address
pt_BR: Endereço de e-_mail

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
pt_BR: <b>Exemplo:</b> usuario@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
pt_BR: Qual é seu ID do Windows Live?

en: What is your Windows Live password?
pt_BR: Qual é a sua senha do Windows Live?

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Options
pt_BR: Opções

en: None
pt_BR: Nenhum

en: _Username
pt_BR: _Nome de usuário

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
pt_BR: <b>Exemplo:</b> usuario@meu.servidor.sip

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
pt_BR: Usar essa conta para chamar te_lefones e celulares

en: NAT Traversal Options
pt_BR: Opções transversais de NAT

en: Proxy Options
pt_BR: Opções de proxy

en: Miscellaneous Options
pt_BR: Opções de miscelânea

en: STUN Server
pt_BR: Servidor STUN

en: Discover the STUN server automatically
pt_BR: Descobrir o servidor STUN automaticamente

en: Discover Binding
pt_BR: Descobrir associação

en: Keep-Alive Options
pt_BR: Opções Keep-Alive

en: Mechanism
pt_BR: Mecanismo

en: Interval (seconds)
pt_BR: Intervalo (segundos)

en: Authentication username
pt_BR: Nome de usuário para autenticação

en: Transport
pt_BR: Transporte

en: Loose Routing
pt_BR: Roteamento frouxo

en: Ignore TLS Errors
pt_BR: Ignorar erros TLS

en: Local IP Address
pt_BR: Endereço IP local

en: What is your SIP login ID?
pt_BR: Qual é o seu ID de conexão do SIP?

en: What is your SIP account password?
pt_BR: Qual é a senha da sua conta SIP?

en: Pass_word:
pt_BR: Se_nha:

en: Yahoo! I_D:
pt_BR: I_D do Yahoo!:

en: I_gnore conference and chat room invitations
pt_BR: _Ignorar convites de conferências e bate-papo

en: _Room List locale:
pt_BR: Local da l_ista da sala:

en: Ch_aracter set:
pt_BR: C_odificação de caracteres:

en: _Port:
pt_BR: _Porta:

en: What is your Yahoo! ID?
pt_BR: Qual é o seu ID do Yahoo! ?

en: What is your Yahoo! password?
pt_BR: Qual é a sua senha do Yahoo! ?

en: Couldn’t convert image
pt_BR: Não foi possível converter imagem

en: None of the accepted image formats are supported on your system
pt_BR: Seu sistema não suporta nenhum dos formatos aceitos de imagem

en: Couldn’t save picture to file
pt_BR: Não foi possível salvar a foto em arquivo

en: Select Your Avatar Image
pt_BR: Selecione sua imagem de exibição

en: Take a picture…
pt_BR: Tirar uma foto…

en: No Image
pt_BR: Nenhuma imagem

en: Images
pt_BR: Imagens

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Select…
pt_BR: Selecionar…

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: Full Name
pt_BR: Nome completo

en: Phone Number
pt_BR: Número de telefone

en: E-mail Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Website
pt_BR: Site da web

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
pt_BR: Última atividade:

en: Server:
pt_BR: Servidor:

en: Connected From:
pt_BR: Conectado a partir de:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
pt_BR: Mensagem de ausência:

en: work
pt_BR: trabalho

en: home
pt_BR: casa

en: mobile
pt_BR: móvel

en: voice
pt_BR: voz

en: preferred
pt_BR: principal

en: postal
pt_BR: recado

en: parcel
pt_BR: temporário

en: New Network
pt_BR: Nova rede

en: Choose an IRC network
pt_BR: Escolha uma rede de IRC

en: Reset _Networks List
pt_BR: Reiniciar a lista de _redes

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
pt_BR: Selecionar

en: new server
pt_BR: novo servidor

en: Password not found
pt_BR: Senha não encontrada

en: IM account password for %s (%s)
pt_BR: A senha da conta de MI para %s (%s)

en: Password for chatroom “%s” on account %s (%s)
pt_BR: A senha para a conferência "%s" na conta %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
pt_BR: Nova conta %s

en: %d second ago | %d seconds ago
pt_BR[0]: %d segundo atrás
pt_BR[1]: %d segundos atrás

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_BR[0]: %d minuto atrás
pt_BR[1]: %d minutos atrás

en: %d hour ago | %d hours ago
pt_BR[0]: %d hora atrás
pt_BR[1]: %d horas atrás

en: %d day ago | %d days ago
pt_BR[0]: %d dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

en: %d week ago | %d weeks ago
pt_BR[0]: %d semana atrás
pt_BR[1]: %d semanas atrás

en: %d month ago | %d months ago
pt_BR[0]: %d mês atrás
pt_BR[1]: %d meses atrás

en: in the future
pt_BR: no futuro

en: Go online to edit your personal information.
pt_BR: Conecte-se para editar sua informação pessoal.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
pt_BR: Estes detalhes serão compartilhados com outros usuários nesta rede de bate-papo.

note: Setup id label
en: Identifier
pt_BR: Identificador

note: Setup nickname entry
en: Alias
pt_BR: Apelido

en: <b>Personal Details</b>
pt_BR: <b>Detalhes pessoais</b>

en: People Nearby
pt_BR: Pessoas nas proximidades

en: Yahoo! Japan
pt_BR: Yahoo! Japão

en: Facebook Chat
pt_BR: Bate-papo do Facebook
