Empathy - en to ro translation catalogue (117 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
ro: Dosarul implicit din care se alege imaginea avatarului

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
ro: Ultimul dosar din care a fost aleasă o imagine pentru avatar.

en: Current Locale
ro: Configurări regionale curente

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Baltic
ro: Baltică

en: Celtic
ro: Celtă

en: Central European
ro: Central europeană

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Croatian
ro: Croată

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucraineană

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizuală

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: Nordic
ro: Nordică

en: Persian
ro: Persană

en: Romanian
ro: Română

en: South European
ro: Sud europeană

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Western
ro: Occidentală

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: <b>Example:</b> MyScreenName
ro: <b>Exemplu:</b> NumeleMeu

en: Remember password
ro: Memorează parola

en: Advanced
ro: Avansat

en: What is your AIM screen name?
ro: Care este numele de utilizator AIM?

en: What is your AIM password?
ro: Care este parola AIM?

en: Remember Password
ro: Memorează parola

en: <b>Example:</b> username
ro: <b>Exemplu:</b> numeutilizator

en: What is your GroupWise User ID?
ro: Care este identificatorul de utilizator GroupWise?

en: What is your GroupWise password?
ro: Care este parola GroupWise?

en: <b>Example:</b> 123456789
ro: <b>Exemplu:</b> 123456789

en: What is your ICQ UIN?
ro: Care este UIN-ul de ICQ?

en: What is your ICQ password?
ro: Care este parola ICQ?

en: Network
ro: Rețea

en: Add…
ro: Adaugă…

en: Remove
ro: Elimină

en: Servers
ro: Servere

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
ro: Multe servere IRC nu necesită o parolă, dacă nu sunteți siguri, nu scrieți nimic.

en: Password
ro: Parolă

en: Which IRC network?
ro: Care rețea IRC?

en: What is your IRC nickname?
ro: Care este pseudonimul IRC?

en: What is your Facebook username?
ro: Care este numele de utilizator Facebook?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
ro: Acesta este numele de utilizator, nu contul de autentificare Facebook.
    Dacă dețineți pagina facebook.com/<b>badger</b>, introduceți <b>badger</b>.
    Dacă nu aveți un nume de utilizator Facebook, utilizați <a href="http://www.facebook.com/username/">această pagină</a> pentru a alege unul.

en: What is your Facebook password?
ro: Care este parola Facebook?

en: What is your Google ID?
ro: Care este ID-ul Google?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
ro: <b>Exemplu:</b> utilizator@gmail.com

en: What is your Google password?
ro: Care este parola Google?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
ro: <b>Exemplu:</b> utilizator@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
ro: I_gnoră erorile certificatelor SSL

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
ro: Cr_iptare necesară (TLS/SSL)

en: Override server settings
ro: Folosește configurările locale în locul celor ale serverului

en: Use old SS_L
ro: Folosește SS_L vechi

en: What is your Jabber ID?
ro: Care este ID-ul Jabber?

en: What is your desired Jabber ID?
ro: Care este ID-ul Jabber dorit?

en: What is your Jabber password?
ro: Care este parola Jabber?

en: What is your desired Jabber password?
ro: Care este parola Jabber dorită?

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
ro: <b>Exemplu:</b> utilizator@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
ro: Care este ID-ul Windows Live?

en: What is your Windows Live password?
ro: Care este parola Windows Live?

en: None
ro: Niciunul

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
ro: <b>Exemplu:</b> utilizator@serverul.meu.sip

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
ro: Folosiți acest cont să sunați te_lefoane fixe sau telefoane mobile

en: NAT Traversal Options
ro: Opțiuni de traversare a NAT-ului

en: Proxy Options
ro: Opțiuni proxy

en: Miscellaneous Options
ro: Opțiuni diverse

en: Discover the STUN server automatically
ro: Descoperă serverul STUN automat

en: Discover Binding
ro: Descoperă asocieri

en: Keep-Alive Options
ro: Opțiuni Keep-Alive (menținere în viață a conexiunii)

en: Interval (seconds)
ro: Interval (secunde)

en: Loose Routing
ro: Rutare relaxată

en: Ignore TLS Errors
ro: Ignoră erorile TLS

en: What is your SIP login ID?
ro: Care este ID-ul de autentificare SIP?

en: What is your SIP account password?
ro: Care este parola contului SIP?

en: Pass_word:
ro: Paro_lă:

en: Yahoo! I_D:
ro: I_D Yahoo!:

en: I_gnore conference and chat room invitations
ro: I_gnoră invitații la canale de discuții și conferințe

en: _Room List locale:
ro: Configu_rări regionale listă canale:

en: Ch_aracter set:
ro: Set de c_aractere:

en: What is your Yahoo! ID?
ro: Care este ID-ul Yahoo!?

en: What is your Yahoo! password?
ro: Care este parola Yahoo!?

en: Full name
ro: Nume întreg

en: Phone number
ro: Număr de telefon:

en: E-mail address
ro: Adresă de email

en: Website
ro: Pagină web

en: Birthday
ro: Zi de naștere

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last seen:
ro: Văzut ultima dată pe:

en: Connected from:
ro: Conectat din:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away message:
ro: Mesaj de ieșire:

en: work
ro: muncă

en: home
ro: acasă

en: mobile
ro: telefon mobil

en: voice
ro: voce

en: preferred
ro: preferințe

en: postal
ro: poștal

en: parcel
ro: pachet

en: New Network
ro: Rețea nouă

en: Choose an IRC network
ro: Alegeți o rețea IRC

en: Reset _Networks List
ro: Resetează _lista rețelelor

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
ro: Alege

en: new server
ro: server nou

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
ro: Cont %s nou

en: %d second ago | %d seconds ago
ro[0]: o secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: un minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: o oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: o zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: o săptămână
ro[1]: %d săptămâni
ro[2]: %d de săptămâni

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: o lună
ro[1]: %d luni
ro[2]: %d de luni

en: in the future
ro: în viitor
