empathy - en to sr translation catalogue (185 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
sr: Подразумевана фасцикла за избор слике

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
sr: Последња фасцикла из које је изабрана слика.

en: Current Locale
sr: Текући локалитет

en: Arabic
sr: арапски

en: Armenian
sr: арменијски

en: Baltic
sr: балтички

en: Celtic
sr: келтски

en: Central European
sr: централни европски

en: Chinese Simplified
sr: кинески једноставни

en: Chinese Traditional
sr: кинески традиционални

en: Croatian
sr: хрватски

en: Cyrillic
sr: ћирилични

en: Cyrillic/Russian
sr: ћирилични/руски

en: Cyrillic/Ukrainian
sr: ћирилични/украјински

en: Georgian
sr: грузијски

en: Greek
sr: грчки

en: Gujarati
sr: гујарати

en: Gurmukhi
sr: гурмуки

en: Hebrew
sr: хебрејски

en: Hebrew Visual
sr: хебрејски визуелни

en: Hindi
sr: хинду

en: Icelandic
sr: исландски

en: Japanese
sr: јапански

en: Korean
sr: корејски

en: Nordic
sr: нордијски

en: Persian
sr: персијски

en: Romanian
sr: румунски

en: South European
sr: јужноевропски

en: Thai
sr: тајландски (таи)

en: Turkish
sr: турски

en: Unicode
sr: уникод

en: Western
sr: западни

en: Vietnamese
sr: вијетнамски

en: Pass_word
sr: _Лозинка

en: Screen _Name
sr: _Надимак

en: <b>Example:</b> MyScreenName
sr: <b>Пример:</b> МојНадимак

en: Remember password
sr: Запамти лозинку

en: _Port
sr: _Порт

en: _Server
sr: _Сервер

en: Advanced
sr: Напредно

en: What is your AIM screen name?
sr: Који је ваш АИМ надимак?

en: What is your AIM password?
sr: Која је ваша АИМ лозинка?

en: Account
sr: Налог

en: Password
sr: Лозинка

en: Server
sr: Сервер

en: Port
sr: Прикључник

en: Username:
sr: Корисничко име:

en: A_dd
sr: _Додај

en: A_pply
sr: _Примени

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
sr: %1$s на %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
sr: %s налог

en: New account
sr: Нови налог

en: Login I_D
sr: _Корисничко име

en: <b>Example:</b> username
sr: <b>Пример:</b> корисничко-име

en: What is your GroupWise User ID?
sr: Који је ваш Гроуп Вајз кориснички ИБ?

en: What is your GroupWise password?
sr: Која је ваша Гроуп Вајз лозинка?

en: ICQ _UIN
sr: ИЦКу _БКС

en: <b>Example:</b> 123456789
sr: <b>Пример:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
sr: Кодни р_аспоред

en: What is your ICQ UIN?
sr: Који је ваш ИЦКу БКС?

en: What is your ICQ password?
sr: Која је ваша ИЦКу лозинка?

en: Network
sr: Мрежа

en: Character set
sr: Кодни распоред

en: Add…
sr: Додај…

en: Remove
sr: Уклони

note: Translators: tooltip on a
en: Up
sr: Горе

note: Translators: tooltip on a
en: Down
sr: Доле

en: Servers
sr: Сервери

en: Most IRC servers don’t need a password, so if you’re not sure, don’t enter a password.
sr: Већина ИРЦ сервера не тражи лозинку тако да је немојте уносити уколико нисте сигурни да је потребна.

en: Nickname
sr: Надимак

en: Quit message
sr: Порука за крај

en: Real name
sr: Стварно име

en: Username
sr: Корисничко име

en: Which IRC network?
sr: Која ИРЦ мрежа?

en: What is your IRC nickname?
sr: Који је ваш ИРЦ надимак?

en: What is your Facebook username?
sr: Које је ваше Фејсбук корисничко име?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don’t have one.
sr: Ово је ваше корисничко име, а не обична Фејсбук пријава.
    Ако вам је адреса facebook.com/<b>пера</b>, унесите <b>пера</b>.
    Уколико немате корисничко име за Фејсбук, идите на <a href="http://www.facebook.com/username/">ову страну</a> да га изаберете.

en: What is your Facebook password?
sr: Која је ваша Фејсбук лозинка?

en: What is your Google ID?
sr: Који је ваш Гугл ИБ?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
sr: <b>Пример:</b> korisnik@gmail.com

en: What is your Google password?
sr: Која је ваша Гугл лозинка?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
sr: <b>Пример:</b> korisnik@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
sr: _Занемари грешке ССЛ уверења

en: Priori_ty
sr: _Важност

en: Reso_urce
sr: _Извори

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
sr: Захтева се _шифровање (TLS/SSL)

en: Override server settings
sr: Превазиђи поставке сервера

en: Use old SS_L
sr: Користи стари СС_Л

en: What is your Jabber ID?
sr: Који је ваш Џабер ИБ?

en: What is your Jabber password?
sr: Која је ваша Џабер лозинка?

en: Nic_kname
sr: На_димак

en: _Last Name
sr: _Презиме

en: _First Name
sr: _Име

en: _Published Name
sr: Име за _објаву

en: _Jabber ID
sr: _Џабер ИБ

en: E-_mail address
sr: Адреса _ел. поште

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
sr: <b>Пример:</b> korisnik@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
sr: Који је ваш ИБ Виндоуза уживо?

en: What is your Windows Live password?
sr: Која је ваша лозинка Виндоуза уживо?

en: Auto
sr: Самостално

en: UDP
sr: УДП

en: TCP
sr: ТЦП

en: TLS
sr: ТЛС

en: Register
sr: Отвори налог

en: Options
sr: Могућности

en: None
sr: Ништа

en: _Username
sr: _Корисничко име

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
sr: <b>Пример:</b> korisnik@moj.sip.server

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
sr: Користи овај налог за позиве _линијских и мобилних телефона

en: NAT Traversal Options
sr: Опције проласка кроз НАТ

en: Proxy Options
sr: Опције посредника

en: Miscellaneous Options
sr: Разне опције

en: STUN Server
sr: СТУН сервер

en: Discover the STUN server automatically
sr: Аутоматски откриј СТУН сервер

en: Discover Binding
sr: Откриј повезивања

en: Keep-Alive Options
sr: Опције за одржавање сталне везе

en: Mechanism
sr: Механизам

en: Interval (seconds)
sr: Период (у секундама)

en: Authentication username
sr: Корисничко име потврђивања идентитета

en: Transport
sr: Пренос

en: Loose Routing
sr: Слабо рутирање

en: Ignore TLS Errors
sr: Занемари ТЛС грешке

en: Local IP Address
sr: Месна адреса ИП-а

en: What is your SIP login ID?
sr: Која је идентификација за СИП пријаву?

en: What is your SIP account password?
sr: Која је лозинка за ваш СИП налог?

en: Pass_word:
sr: _Лозинка:

en: Yahoo! I_D:
sr: Јаху! И_Б:

en: I_gnore conference and chat room invitations
sr: _Занемари позивнице за причаонице и конференције

en: _Room List locale:
sr: Лок_ални списак соба:

en: Ch_aracter set:
sr: Кодни р_аспоред:

en: _Port:
sr: _Порт:

en: What is your Yahoo! ID?
sr: Који је ваш Јаху! ИБ?

en: What is your Yahoo! password?
sr: Која је ваша Јаху! лозинка?

en: Couldn’t convert image
sr: Не могу да претворим слику

en: None of the accepted image formats are supported on your system
sr: Ниједан од прихваћених записа слика није подржан на вашем систему

en: Couldn’t save picture to file
sr: Не могу да сачувам слику у датотеку

en: Select Your Avatar Image
sr: Изаберите сличицу вашег аватара

en: Take a picture…
sr: Сликајте се…

en: No Image
sr: Без слике

en: Images
sr: Слике

en: All Files
sr: Све датотеке

en: Select…
sr: Изабери…

en: _Select
sr: _Изабери

en: Full Name
sr: Име и презиме

en: Phone Number
sr: Број телефона

en: E-mail Address
sr: Адреса ел. поште

en: Website
sr: Веб страница

en: Birthday
sr: Рођендан

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
sr: Виђен пре:

en: Server:
sr: Сервер:

en: Connected From:
sr: Повезан са:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
sr: Порука за одсутност:

en: work
sr: посао

en: home
sr: кућа

en: mobile
sr: мобилни

en: voice
sr: гласовни

en: preferred
sr: првенствени

en: postal
sr: поштански

en: parcel
sr: пошиљка

en: New Network
sr: Нова мрежа

en: Choose an IRC network
sr: Одаберите ИРЦ мрежу

en: Reset _Networks List
sr: Ресетуј _мрежни списак

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
sr: Изабери

en: new server
sr: нови сервер

en: SSL
sr: ССЛ

en: Password not found
sr: Лозинка није пронађена

en: IM account password for %s (%s)
sr: Лозинка ТП налога за %s (%s)

en: Password for chatroom “%s” on account %s (%s)
sr: Лозинка за причаоницу „%s“ на налогу %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
sr: Нови %s налог

en: %d second ago | %d seconds ago
sr[0]: Пре %d секунд
sr[1]: Пре %d секунде
sr[2]: Пре %d секунди
sr[3]: Пре једне секунде

en: %d minute ago | %d minutes ago
sr[0]: Пре %d минут
sr[1]: Пре %d минута
sr[2]: Пре %d минута
sr[3]: Пре једног минута

en: %d hour ago | %d hours ago
sr[0]: Пре %d сата
sr[1]: Пре %d сата
sr[2]: Пре %d сати
sr[3]: Пре једног сата

en: %d day ago | %d days ago
sr[0]: Пре %d дана
sr[1]: Пре %d дана
sr[2]: Пре %d дана
sr[3]: Пре једног дана

en: %d week ago | %d weeks ago
sr[0]: Пре %d недеље
sr[1]: Пре %d недеље
sr[2]: Пре %d недеља
sr[3]: Пре једне недеље

en: %d month ago | %d months ago
sr[0]: Пре %d месеца
sr[1]: Пре %d месеца
sr[2]: Пре %d месеци
sr[3]: Пре једног месеца

en: in the future
sr: у будућности

en: Go online to edit your personal information.
sr: Успоставите везу да уредите ваше личне податке.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
sr: Ови подаци ће бити дељени са другим корисницима на овој мрежи за ћаскање.

note: Setup id label
en: Identifier
sr: Одредник

note: Setup nickname entry
en: Alias
sr: Псеудоним

en: <b>Personal Details</b>
sr: <b>Лични подаци</b>

en: People Nearby
sr: Људи у околини

en: Yahoo! Japan
sr: Јаху! Јапан

en: Google Talk
sr: Гугл разговор

en: Facebook Chat
sr: Фејсбук ћаскање
