empathy - en to sv translation catalogue (162 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
sv: Standardkatalog att välja en profilbild från

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
sv: Den senaste katalogen som en profilbild valdes från.

en: Current Locale
sv: Aktuell lokal

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Celtic
sv: Kymrisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese Simplified
sv: Kinesisk (förenklad)

en: Chinese Traditional
sv: Kinesisk (traditionell)

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk (visuell)

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Persian
sv: Persisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Western
sv: Västlig

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Pass_word
sv: L_ösenord

en: Screen _Name
sv: Skärm_namn

en: <b>Example:</b> MyScreenName
sv: <b>Exempel:</b> MittSkärmnamn

en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenordet

en: Advanced
sv: Avancerat

en: What is your AIM screen name?
sv: Vad är ditt AIM-skärmnamn?

en: What is your AIM password?
sv: Vad är ditt AIM-lösenord?

en: Account
sv: Konto

en: Password
sv: Lösenord

en: Username:
sv: Användarnamn

en: A_dd
sv: _Lägg till

en: A_pply
sv: _Verkställ

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
sv: %1$s på %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
sv: %s-konto

en: New account
sv: Nytt konto

en: Login I_D
sv: Inloggnings-I_D

en: <b>Example:</b> username
sv: <b>Exempel:</b> användarnamn

en: What is your GroupWise User ID?
sv: Vad är ditt användar-id för GroupWise?

en: What is your GroupWise password?
sv: Vad är ditt lösenord för GroupWise?

en: <b>Example:</b> 123456789
sv: <b>Exempel:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
sv: Te_ckenuppsättning

en: What is your ICQ UIN?
sv: Vad är ditt ICQ UIN?

en: What is your ICQ password?
sv: Vad är ditt ICQ-lösenord?

en: Network
sv: Nätverk

en: Character set
sv: Teckenuppsättning

en: Add…
sv: Lägg till…

en: Remove
sv: Ta bort

note: Translators: tooltip on a
en: Up
sv: Uppåt

note: Translators: tooltip on a
en: Down
sv: Nedåt

en: Servers
sv: Servrar

en: Most IRC servers don’t need a password, so if you’re not sure, don’t enter a password.
sv: De flesta IRC-servrar behöver inte något lösenord. Ange endast ett lösenord om du är säker på att det behövs.

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Quit message
sv: Avslutningsmeddelande

en: Real name
sv: Verkligt namn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Which IRC network?
sv: Vilket IRC-nätverk?

en: What is your IRC nickname?
sv: Vad är ditt IRC-smeknamn?

en: What is your Facebook username?
sv: Vad är ditt användarnamn för Facebook?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don’t have one.
sv: Detta är ditt användarnamn, inte ditt vanliga inloggningsnamn på Facebook.
    Om du har facebook.com/<b>hamster</b> så ange <b>hamster</b>.
    Använd <a href="http://www.facebook.com/username/">denna sida</a> för att välja ett Facebook-användarnamn om du inte redan har ett.

en: What is your Facebook password?
sv: Vad är ditt Facebook-lösenord?

en: What is your Google ID?
sv: Vad är ditt Google-ID?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
sv: <b>Exempel:</b> användare@gmail.com

en: What is your Google password?
sv: Vad är ditt Google-lösenord?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
sv: <b>Exempel:</b> användare@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
sv: I_gnorera SSL-certifikatfel

en: Priori_ty
sv: Pri_oritet

en: Reso_urce
sv: _Resurs

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
sv: Kr_yptering krävs (TLS/SSL)

en: Override server settings
sv: Åsidosätt serverinställningar

en: Use old SS_L
sv: Använd gammal SS_L

en: What is your Jabber ID?
sv: Vad är ditt Jabber-ID?

en: What is your Jabber password?
sv: Vad är ditt Jabber-lösenord?

en: Nic_kname
sv: S_meknamn

en: _Last Name
sv: _Efternamn

en: _First Name
sv: _Förnamn

en: _Published Name
sv: _Publikt namn

en: _Jabber ID
sv: _Jabber-id

en: E-_mail address
sv: E-_postadress

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
sv: <b>Exempel:</b> användare@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
sv: Vad är ditt id för Windows Live?

en: What is your Windows Live password?
sv: Vad är ditt lösenord för Windows Live?

en: Auto
sv: Automatisk

en: None
sv: Ingen

en: _Username
sv: A_nvändarnamn

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
sv: <b>Exempel:</b> användare@min.sipserver

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
sv: Använd detta konto för att ringa _fasta telefoner och mobiltelefoner

en: NAT Traversal Options
sv: Flaggor för NAT-traversering

en: Proxy Options
sv: Proxyalternativ

en: Miscellaneous Options
sv: Diverse alternativ

en: STUN Server
sv: STUN-server

en: Discover the STUN server automatically
sv: Upptäck STUN-servern automatiskt

en: Discover Binding
sv: Upptäck bindning

en: Keep-Alive Options
sv: Keep-Alive-flaggor

en: Mechanism
sv: Mekanism

en: Interval (seconds)
sv: Intervall (sekunder)

en: Authentication username
sv: Användarnamn för autentisering

en: Ignore TLS Errors
sv: Ignorera TLS-fel

en: Local IP Address
sv: Lokal IP-adress

en: What is your SIP login ID?
sv: Vad är ditt inloggnings-id för SIP?

en: What is your SIP account password?
sv: Vad är lösenordet för ditt SIP-konto?

en: Pass_word:
sv: L_ösenord:

en: Yahoo! I_D:
sv: Yahoo!-I_D:

en: I_gnore conference and chat room invitations
sv: I_gnorera inbjudningar till konferenser och chattrum

en: _Room List locale:
sv: Lokalanpassning för _rumslista:

en: Ch_aracter set:
sv: Te_ckenuppsättning:

en: What is your Yahoo! ID?
sv: Vad är ditt Yahoo!-ID?

en: What is your Yahoo! password?
sv: Vad är ditt Yahoo!-lösenord?

en: Couldn’t convert image
sv: Kunde inte konvertera bild

en: None of the accepted image formats are supported on your system
sv: Inget av de accepterade bildformaten stöds på ditt system

en: Couldn’t save picture to file
sv: Kunde inte spara bild till fil

en: Select Your Avatar Image
sv: Välj din profilbild

en: Take a picture…
sv: Ta en bild…

en: No Image
sv: Ingen bild

en: Images
sv: Bilder

en: All Files
sv: Alla filer

en: Select…
sv: Välj…

en: _Select
sv: _Välj

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: E-mail Address
sv: E-postadress

en: Website
sv: Webbplats

en: Birthday
sv: Födelsedag

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
sv: Sågs senast:

en: Connected From:
sv: Ansluten från:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
sv: Frånvaromeddelande:

en: work
sv: arbete

en: home
sv: hem

en: mobile
sv: mobil

en: voice
sv: röst

en: preferred
sv: föredragen

en: postal
sv: postadress

en: parcel
sv: leveransadress

en: New Network
sv: Nytt nätverk

en: Choose an IRC network
sv: Välj ett IRC-nätverk

en: Reset _Networks List
sv: Återställ _nätverkslistan

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
sv: Välj

en: new server
sv: ny server

en: Password not found
sv: Lösenordet hittades inte

en: IM account password for %s (%s)
sv: Lösenord för chattkonto för %s (%s)

en: Password for chatroom “%s” on account %s (%s)
sv: Lösenord för chattrummet ”%s” för kontot %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
sv: Nytt %s-konto

en: %d second ago | %d seconds ago
sv[0]: %d sekund sedan
sv[1]: %d sekunder sedan

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv[0]: %d minut sedan
sv[1]: %d minuter sedan

en: %d hour ago | %d hours ago
sv[0]: %d timme sedan
sv[1]: %d timmar sedan

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: %d week ago | %d weeks ago
sv[0]: %d vecka sedan
sv[1]: %d veckor sedan

en: %d month ago | %d months ago
sv[0]: %d månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: in the future
sv: i framtiden

en: Go online to edit your personal information.
sv: Anslut dig för att redigera din personliga information.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
sv: Dessa detaljer kommer att delas med andra användare på detta chattnätverk.

note: Setup id label
en: Identifier
sv: Identifierare

en: <b>Personal Details</b>
sv: <b>Personliga detaljer</b>

en: People Nearby
sv: Personer i närheten
