Empathy - en to uk translation catalogue (161 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
uk: Каталог, що використовується для вибору зображень аватарів

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
uk: Останній каталог, з якого брались зображення аватарів.

en: Current Locale
uk: Поточна локаль

en: Arabic
uk: Арабська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Baltic
uk: Балтійська

en: Celtic
uk: Кельтська

en: Central European
uk: Центральноєвропейська

en: Chinese Simplified
uk: Китайська спрощена

en: Chinese Traditional
uk: Китайська традиційна

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Cyrillic/Russian
uk: Російська

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Українська

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Greek
uk: Грецька

en: Gujarati
uk: Гуджараті

en: Gurmukhi
uk: Гурмукхі

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hebrew Visual
uk: Іврит Visual

en: Hindi
uk: Хінді

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Japanese
uk: Японська

en: Korean
uk: Корейська

en: Nordic
uk: Скандинавська

en: Persian
uk: Перська

en: Romanian
uk: Румунська

en: South European
uk: Південноєвропейська

en: Thai
uk: Тайська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Unicode
uk: Унікод

en: Western
uk: Західна

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Pass_word
uk: _Пароль

en: Screen _Name
uk: Екранне _ім'я

en: <b>Example:</b> MyScreenName
uk: <b>Приклад:</b> MyScreenName

en: Remember password
uk: Запам'ятати пароль

en: _Port
uk: П_орт

en: _Server
uk: _Сервер

en: Advanced
uk: Додатково

en: What is your AIM screen name?
uk: Пароль облікового запису AIM?

en: What is your AIM password?
uk: Пароль вашого AIM?

en: Remember Password
uk: Запам'ятати пароль

en: Login I_D
uk: _Ідентифікатор входу

en: <b>Example:</b> username
uk: <b>Приклад:</b> username

en: What is your GroupWise User ID?
uk: Ваш ідентифікатор користувача GroupWise?

en: What is your GroupWise password?
uk: Пароль вашого GroupWise?

en: <b>Example:</b> 123456789
uk: <b>Приклад:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
uk: Набір с_имволів

en: What is your ICQ UIN?
uk: Ідентифікатор користувача (UIN) у ICQ?

en: What is your ICQ password?
uk: Пароль у ICQ?

en: Network
uk: Мережа

en: Character set
uk: Набір символів

en: Add…
uk: Додати…

en: Remove
uk: Вилучити

note: Translators: tooltip on a 'Go Up' button used to sort IRC servers by priority
en: Up
uk: Вгору

note: Translators: tooltip on a 'Go Down' button used to sort IRC servers by priority
en: Down
uk: Униз

en: Servers
uk: Сервери

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
uk: Більшість серверів IRC потребують пароль, отож, якщо ви не впевнені, не вводьте пароль.

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Password
uk: Пароль

en: Quit message
uk: Повідомлення від'єднання

en: Real name
uk: Справжнє ім'я

en: Username
uk: Користувач

en: Which IRC network?
uk: Яка мережа IRC?

en: What is your IRC nickname?
uk: Який ваш псевдонім у IRC?

en: What is your Facebook username?
uk: Користувач у Facebook?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
uk: Це псевдонім вашого користувача, а не обліковий запис Facebook.
    Якщо ви facebook.com/<b>badger</b>, введіть <b>badger</b>.
    Використовуйте <a href="http://www.facebook.com/username/">цю сторінку</a> для вибору користувача Facebook, якщо у вас його немає.

en: What is your Facebook password?
uk: Пароль у Facebook?

en: What is your Google ID?
uk: Ваш ідентифікатор у Google?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
uk: <b>Приклад:</b> user@gmail.com

en: What is your Google password?
uk: Пароль у Google

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
uk: <b>Приклад:</b> user@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
uk: _Ігнорувати помилки сертифікатів SSL

en: Priori_ty
uk: П_ріоритет

en: Reso_urce
uk: Ре_сурс

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
uk: _Шифрування обов'язкове (TLS/SSL)

en: Override server settings
uk: Замінювати параметри сервера

en: Use old SS_L
uk: Використовувати старе _шифрування (SSL)

en: What is your Jabber ID?
uk: Ідентифікатор Jabber?

en: What is your desired Jabber ID?
uk: Бажаний ідентифікатор у Jabber?

en: What is your Jabber password?
uk: Пароль у Jabber?

en: What is your desired Jabber password?
uk: Бажаний пароль у Jabber?

en: Nic_kname
uk: П_севдонім

en: _Last Name
uk: _Прізвище

en: _First Name
uk: _Ім'я

en: _Published Name
uk: _Публічне прізвисько

en: E-_mail address
uk: _Адреса електронної пошти

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
uk: <b>Приклад:</b> user@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
uk: Ідентифікатор у Windows Live?

en: What is your Windows Live password?
uk: Пароль у Windows Live?

en: Auto
uk: Автоматично

en: Options
uk: Параметри

en: None
uk: Немає

en: _Username
uk: _Користувач

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
uk: <b>Приклад:</b> user@my.sip.server

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
uk: Скористатись цим обліковим записом для _стаціонарних і мобільних телефонів

en: NAT Traversal Options
uk: Параметри NAT Traversal

en: Proxy Options
uk: Параметри проксі

en: Miscellaneous Options
uk: Інші параметри

en: STUN Server
uk: Сервер STUN

en: Discover the STUN server automatically
uk: Відкрийте для себе сервер STUN автоматично

en: Discover Binding
uk: Виявляти з'єднання

en: Server
uk: Сервер

en: Keep-Alive Options
uk: Параметри утримування з'єднання

en: Mechanism
uk: Механізм

en: Interval (seconds)
uk: Інтервал (у секундах)

en: Authentication username
uk: Користувач для аутентифікації

en: Transport
uk: Транспорт

en: Loose Routing
uk: Вільне маршрутизування

en: Ignore TLS Errors
uk: Ігнорувати помилки TLS

en: Port
uk: Порт

en: Local IP Address
uk: Локальна адреса IP

en: What is your SIP login ID?
uk: Ідентифікатор облікового запису у SIP?

en: What is your SIP account password?
uk: Пароль до облікового запису у SIP?

en: Pass_word:
uk: _Пароль:

en: I_gnore conference and chat room invitations
uk: _Ігнорувати запрошення до бесід у кімнатах та конференцій

en: _Room List locale:
uk: _Локаль списку бесід:

en: Ch_aracter set:
uk: _Набір символів:

en: _Port:
uk: П_орт:

en: What is your Yahoo! ID?
uk: Ідентифікатор у Yahoo! ?

en: What is your Yahoo! password?
uk: Пароль у Yahoo!?

en: Select...
uk: Вибрати...

en: _Select
uk: _Вибрати

en: Full name
uk: Повне ім'я

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Website
uk: Сайт

en: Birthday
uk: День народження

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last seen:
uk: Востаннє помічений:

en: Server:
uk: Сервер:

en: Connected from:
uk: На зв'язку вже:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away message:
uk: Повідомлення за відсутності:

en: work
uk: робочий

en: home
uk: домашній

en: mobile
uk: мобільний

en: voice
uk: голосовий

en: preferred
uk: переважний

en: postal
uk: поштовий

en: parcel
uk: посилковий

en: New Network
uk: Нова мережа

en: Choose an IRC network
uk: Виберіть мережу IRC

en: Reset _Networks List
uk: Скинути список _мереж

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
uk: Вибрати

en: new server
uk: новий сервер

en: SSL
uk: Шифрування SSL

en: Password not found
uk: Пароль не знайдено

en: IM account password for %s (%s)
uk: Пароль облікового запису обміну повідомленнями для %s (%s)

en: Password for chatroom '%s' on account %s (%s)
uk: Пароль для кімнати «%s» в обліковому записі %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
uk: Новий обліковий запис %s

en: %d second ago | %d seconds ago
uk[0]: %d секунду тому
uk[1]: %d секунди тому
uk[2]: %d секунд тому

en: %d minute ago | %d minutes ago
uk[0]: %d хвилину тому
uk[1]: %d хвилини тому
uk[2]: %d хвилин тому

en: %d hour ago | %d hours ago
uk[0]: %d годину тому
uk[1]: %d години тому
uk[2]: %d годин тому

en: %d day ago | %d days ago
uk[0]: %d день тому
uk[1]: %d дні тому
uk[2]: %d днів тому

en: %d week ago | %d weeks ago
uk[0]: %d тиждень тому
uk[1]: %d тижня тому
uk[2]: %d тижнів тому

en: %d month ago | %d months ago
uk[0]: %d місяць тому
uk[1]: %d місяця тому
uk[2]: %d місяців тому

en: in the future
uk: в майбутньому

en: Go online to edit your personal information.
uk: Увійти в мережу, щоб редагувати особисті відомості.

note: Setup id label
en: Identifier
uk: Ідентифікатор

note: Setup nickname entry
en: Alias
uk: Псевдонім

en: <b>Personal Details</b>
uk: <b>Особисті відомості</b>
