Encrypted Filesystem for Linux - en to da translation catalogue (79 entries)

en:   -- change password for volume
da:   -- ændre kodeord for delarkiv

en:   -- change password for volume, taking password from standard input.
    	No prompts are issued.
da:   -- skift adgangskode for delarkiv med anvendelse af adgangskode fra standard-input.
    	Der kommer ingen prompt.

en:   -- decodes name and prints plaintext version
da:   -- afkoder navn og udskriver tekstudgave

en:   -- decodes the file and cats it to standard out
da:   -- dekoder filen og udskriver den til standard output

en:   -- decrypts a volume and writes results to path
da:   -- dekryptere et drev og skriver resultatet til sti

en:   -- encodes a filename and print result
da:   -- indkoder et filnavn og udskriver resultatet

en:   -- print version number and exit
da:   -- vis versionsnummer og afbryd

en:   -- show information (Default command)
da:   -- vis information (standard kommando)

en:   -- show undecodable filenames in the volume
da:   -- vis uafkodelige filnavne i delarkivet

en:   --extpass=program	Use external program for password prompt
    
    Example, to mount at ~/crypt with raw storage in ~/.crypt :
        encfs ~/.crypt ~/crypt
da:   --extpass=program\tBenyt eksternt program for kodeordsefterspørgsel
    
    Eksempel: For at montere på ~/crypt med råt lager i ~/.crypt :
        encfs ~/.crypt ~/crypt

en:   -v, --verbose		verbose: output encfs debug messages
      -i, --idle=MINUTES	Auto unmount after period of inactivity
      --anykey		Do not verify correct key is being used
      --forcedecode		decode data even if an error is detected
    			(for filesystems using MAC block headers)
da:   -v, --verbose		Vis fejlsøgningsinformation
      -i, --idle=MINUTTER	Afmonter efter en periode uden aktivitet
      --anykey		Verificer ikke om den korrekte nøgle bruges
      --forcedecode		Afkod data selvom fejl opstår
    			(for filsystemer der benytter MAC blokhoveder)

en:  (NOT supported)
da:  (IKKE understøttet)

en:  (using %i:%i:%i)
da:  (bruger %i:%i:%i)

en:  -- Supports block sizes of %i to %i bytes
da:  -- Understøtter blok størrelser fra %i til %i bytes

en:  -- Supports key lengths of %i to %i bits
da:  -- Understøtter nøglelængder fra %i til %i bit

en:  -- block size %i bytes
da:  -- blok størrelse %i bytes

en:  -- key length %i bits
da:  -- nøglelængde %i bit

en: %s (root dir)
      -- displays information about the filesystem, or
da: %s (rodkatalog)
      -- viser information om filsystemet, eller

en: -------------------------- WARNING --------------------------
da: -------------------------- ADVARSEL --------------------------

en: A really old EncFS filesystem was found. 
    It is not supported in this EncFS build.
da: Et meget gammelt EncFS filsystem er fundet.
    Det er ikke understøttet i denne EncFS version.

en: Block Size: %i bytes
da: Blok størrelse: %i bytes

en: Block Size: %i bytes + %i byte MAC header
da: Blok størrelse: %i bytes + %i byte MAC header

en: Block Size: %i bytes, including %i byte MAC header
da: Blok størrelse: %i bytes, inklusiv %i byte MAC header

en: Build: encfs version %s
da: Byg: encfs version %s

en: Common Options:
      -H			show optional FUSE Mount Options
      -s			disable multithreaded operation
      -f			run in foreground (don't spawn daemon).
    			Error messages will be sent to stderr
    			instead of syslog.
da: Standardtilvalg:
      -H			vis mulige FUSE monteringstilvalg
      -s			deaktiver flertrådet udførsel
      -f			kør i forgrunden (start ikke dæmon).
    			Fejlbeskeder bliver sendt til stderr,
    			istedet for syslog.

en: Config subversion %i found, but this version of encfs only supports up to version %i.
da: Fandt konfiguration underversion %i, men denne version af encfs understøtter kun op til version %i.

en: Configuration finished.  The filesystem to be created has
    the following properties:
da: Konfigurationen afsluttet. Filsystemet som oprettes har
    følgende egenskaber:

en: Creating new encrypted volume.
da: Opretter nyt krypteret delarkiv.

en: Directory not created.
da: Mappe ikke oprettet.

en: Each file contains 8 byte header with unique IV data.
da: Hver fil indeholder 8 byte hoved med unik IV data.

en: EncFS Password:
da: EncFS kodeord:

en: Enter current Encfs password
da: Indtast aktuelle Encfs adgangskode

en: Enter new Encfs password
da: Indtast ny Encfs adgangskode

en: Enter the number corresponding to your choice:
da: Indtast nummeret der svarer til dit valg:

en: Error saving modified config file.
da: En fejl opstod under skrivning af modificeret konfigurationsfil.

en: Example: 
    %s info ~/.crypt
da: Eksempel: 
    %s info ~/.crypt

en: Failure generating new volume key! Please report this error.
da: Fejl under udarbejdelse af ny delarkivnøgle! Indrapporter venligst denne fejl.

en: File data IV is chained to filename IV.
da: Fildata IV er kædet til filnavn IV

en: For more information, see the man page encfs(1)
da: For mere information, se manualsiden encfs(1)

en: Found %i invalid file. | Found %i invalid files.
da[0]: Fandt %i ugyldig fil.
da[1]: Fandt %i ugyldige filer.

en: In directory %s:
da: I mappen %s:

en: Incorrect number of arguments for command "%s"
da: Forkert antal argumenter for kommandoen "%s"

en: Internal error: failed to exec program
da: Intern fejl: Mislykkedes i at udføre program

en: Internal error: fork() failed
da: Intern fejl: fork() fejlede

en: Internal error: socketpair() failed
da: Intern fejl: socketpair() fejlede

en: Invalid password
da: Forkert adgangskode

en: Invalid selection.
da: Ugyldig markering

en: Key Size: %i bits
da: Nøglestørrelse: %i bit

en: Manual configuration mode selected.
da: Manuel konfigurationstilstand valgt.

en: New Encfs Password:
da: Nyt EncFS kodeord:

en: Passwords did not match, please try again
da: Kodeord stemte ikke overens. Prøv igen:

en: Please select a key size in bits.  The cipher you have chosen
    supports sizes from %i to %i bits in increments of %i bits.
    For example:
da: Vælg venligst en nøglestørrelse i bit. Koden du har valgt
    understøtter størrelse fra %i til %i bit i inddelinger på %i bit.
    Fx:

en: Select a block size in bytes.  The cipher you have chosen
    supports sizes from %i to %i bytes in increments of %i.
    Or just hit enter for the default (%i bytes)
da: Vælg en blokstørrelse i bytes. Koden du har valgt
    understøtter størrelser fra %i til %i bytes i inddelinger på %i.
    Eller tryk på enter for at bruge standard (%i bytes)

en: Selected algorithm "%s"
da: Valgt algoritme: "%s"

en: Selected key size:
da: Valgt nøglestørrelse:

en: Standard configuration selected.
da: Standard konfiguration valgt.

en: The directory "%s" does not exist. Should it be created? (y,N)
da: Mappen "%s" eksisterer ikke. Skal den oprettes? (y,N)

en: The following cipher algorithms are available:
da: Følgende chiffer algoritmer er tilgængelige:

en: The following filename encoding algorithms are available:
da: De følgende filnavn krypteringsalgoritmer er tilgængelige

en: This version of EncFS doesn't support filesystems created before 2004-08-13
da: Denne version af EncFS understøtter ikke filsystemer oprettet før 13-08-2004

en: Unable to create directory:
da: Mappen kan ikke oprettes:

en: Unable to find specified cipher "%s"
da: Ude af stand til at finde den specifikke kode "%s"

en: Unable to initialize encrypted filesystem - check path.
da: Ikke  i stand til at initialisere krypteret filsystem - tjek sti.

en: Unable to load or parse config file
da: Ude af stand til at læse eller analysere konfiguration fil.

en: Usage:
da: Brug:

en: Usage: %s [options] rootDir mountPoint [-- [FUSE Mount Options]]
da: Brug: %s [tilvalg] rodkatalog monteringspunkt [-- [FUSE monteringstilvalg]]

en: Using filesystem block size of %i bytes
da: Bruger filsystem blokstørrelse på %i bytes

en: Using key size of %i bits
da: Bruger %i bit nøglestørrelse

en: Verify Encfs Password:
da: Verificer EncFS kodeord:

en: Version 3 configuration; created by %s
da: Version 3 konfiguration; fremstillet af %s

en: Version 4 configuration; created by %s
da: Version 4 konfiguration; fremstillet af %s

en: Version 5 configuration; created by %s (revision %i)
da: Version 5 konfiguration; fremstillet af %s (revision %i)

en: Volume Key successfully updated.
da: Drev nøgle blev opdateret

en: Zero length password not allowed
da: Kodeord med længde nul ikke tilladt

en: directory %s does not exist.
da: Mappen %s eksisterer ikke.

en: encfs [options] rootDir mountPoint -- [FUSE Mount Options]
    valid FUSE Mount Options follow:
da: encfs [tilvalg] rodkatalog monteringspunkt -- [FUSE monteringstilvalg]
    gyldige FUSE monteringstilvalg følger:

en: filesystem block size:
da: Filsystemets blokstørrelse:

en: invalid command: "%s"
da: Ugyldig kommando: "%s"

en: truncate failure: read %i bytes, partial block of %i
da: afskærings fejl: læst %i bytes, partiel blok på %i
