Encrypted Filesystem for Linux - en to ro translation catalogue (100 entries)

en:   -- change password for volume
ro:   -- schimba parola pentru volum

en:   -- change password for volume, taking password from standard input.
    	No prompts are issued.
ro:   -- schimbă parola pentru volum, citind parola de la intrarea standard (consolă).
    	Nu se afişează niciun prompt..

en:   -- decodes name and prints plaintext version
ro:   -- decodează numele şi afişează versiunea în mod text

en:   -- decodes the file and cats it to standard out
ro:   -- decodează fişierul şi apoi afişează-l

en:   -- decrypts a volume and writes results to path
ro:   -- decriptează un volum şi apoi scrie rezultatele în locaţia sa

en:   -- encodes a filename and print result
ro:   -- criptează numele fişierului şi arată rezultatele

en:   -- print version number and exit
ro:   -- tipărește numărul versiunii și termină programul

en:   -- show information (Default command)
ro:   --arata informatiile (comanda prestabilita)

en:   -- show undecodable filenames in the volume
ro:   --arată numele de fisiere nedecodabile in acest volum

en:   --extpass=program	Use external program for password prompt
    
    Example, to mount at ~/crypt with raw storage in ~/.crypt :
        encfs ~/.crypt ~/crypt
ro:   --extpass=program\tFoloseste un program extern pentru parola
    Example, pentru a monta in ~/crypt cu stocare in ~/.crypt:
    encfs ~/.crypt~/crypt

en:   -v, --verbose		verbose: output encfs debug messages
      -i, --idle=MINUTES	Auto unmount after period of inactivity
      --anykey		Do not verify correct key is being used
      --forcedecode		decode data even if an error is detected
    			(for filesystems using MAC block headers)
ro:   -v, --verbose\t\tverbose: afiseaza mesajele de service ale encfs
    -i, --idle=MINUTE\tAuto demonteaza dupa o perioada de inactivitate
    --anykey\t\tNu face verificarea corectitudinii cheii folosite
    --forcedecode\t\tdecodeaza datele chiar daca este detectata o eroare
    \t\t\t(pentru sisteme de fisiere ce folosesc headere de blocare MAC)

en:  (NOT supported)
ro:  (Nesuportat)

en:  (using %i:%i:%i)
ro:  utilizînd %i:%i:%i

en:  -- Supports block sizes of %i to %i bytes
ro:  -- Suportă blocuri cu dimensiuni cuprinse între %i şi %i octeţi

en:  -- Supports key lengths of %i to %i bits
ro:  -- Suportă chei cu lungimi cuprinse între %i şi %i biţi

en:  -- block size %i bytes
ro:  -- mărime  bloc  %i octeţi.

en:  -- key length %i bits
ro:  -- lungime cheie %i biţi

en: %s (root dir)
      -- displays information about the filesystem, or
ro: %s (directorul rădăcină)
    -- afişează informaţii despre sistemul de fisiere, sau

en: -------------------------- WARNING --------------------------
ro: -------------------------AVERTISMENT------------------------

en: A really old EncFS filesystem was found. 
    It is not supported in this EncFS build.
ro: O versiune foarte veche a sistemului de fişiere EncFS a fost descoperită. 
    Aceasta nu este suportată în această versiune de EncFS.

en: Add random bytes to each block header?
    This adds a performance penalty, but ensures that blocks
    have different authentication codes.  Note that you can
    have the same benefits by enabling per-file initialization
    vectors, which does not come with as great of performance
    penalty. 
    Select a number of bytes, from 0 (no random bytes) to 8:
ro: Se adaugă octeţi aleatorii la antetul fiecărui bloc?
    Aceştia afectează negativ performanţa, dar asigură coduri 
    de autentificare diferite pentru blocuri. De menţionat, că puteţi obţine
    aceleaşi beneficii activând vectorii de iniţializare per-fişier, 
    care vor afecta mai puţin performanţa. 
    Alegeți un număr de octeţi, între 0 (fără octeţi aleatorii) şi 8:

en: Block Size: %i bytes
ro: Mărime bloc: %i biţi

en: Build: encfs version %s
ro: Creaza: versiunea %s encfs

en: Config subversion %i found, but this version of encfs only supports up to version %i.
ro: Subversiunea de configurare %i a fost găsită, dar această versiune a encfs suportă doar până la versiunea %i.

en: Configuration finished.  The filesystem to be created has
    the following properties:
ro: Configurare finalizatā. Sistemul de fișiere care va fi creat are 
    urmātoarele propietāţi:

en: Creating new encrypted volume.
ro: Se creează un nou volum criptat.

en: Directory not created.
ro: Nu s-a creat dosarul.

en: Enable block authentication code headers
    on every block in a file?  This adds about 12 bytes per block
    to the storage requirements for a file, and significantly affects
    performance but it also means [almost] any modifications or errors
    within a block will be caught and will cause a read error.
ro: Activați antetele codurilor de autentificare a blocurilor pe fiecare
    bloc dintr-un fișier? Aceasta adaugă aproximativ 12 octeți fiecărui bloc
    și afectează în mod semnificativ performanța, dar, în același timp,
    înseamnă că [aproape] orice modificare sau orice eroare într-un bloc
    va fi prinsă și va cauza o eroare de citir.

en: Enable per-file initialization vectors?
    This adds about 8 bytes per file to the storage requirements.
    It should not affect performance except possibly with applications
    which rely on block-aligned file io for performance.
ro: Activați vectorii de inițializare per-fișier?
    Aceasta adaugă aproximativ 8 octeți fiecărui fișier.
    Nu ar trebui să afecteze performanța, în afara cazurilor de aplicații
    care se bazează pe fișiere alineate la nivel de bloc pentru performanță.

en: EncFS Password:
ro: Parola EncFS

en: Enter current Encfs password
ro: Introduceţi parola Encfs curentă

en: Enter new Encfs password
ro: Introduceţi noua parolă Encfs

en: Enter the number corresponding to your choice:
ro: Introduceţi numărul corespunzător alegerii dumeavoastră:

en: Error saving modified config file.
ro: Eroare la salvarea fişierului de configurare modificat.

en: Example: 
    %s info ~/.crypt
ro: Exemplu:
    %s info ~/.crypt

en: Failure generating new volume key! Please report this error.
ro: Eşuare la generarea noii chei de volum. Rog raportaţi această eroare.

en: Filename encoding: "%s", version %i:%i:%i
ro: Codificare nume fișiere:: "%s", versiunea %i:%i:%i

en: Filesystem cipher: "%s", version %i:%i:%i
ro: Cifrul sistemului de fişiere: "%s", versiunea %i:%i:%i

en: For more information, see the man page encfs(1)
ro: Pentru mai multe informatii, vezi pagina man encfs(1)

en: Found %i invalid file. | Found %i invalid files.
ro[0]: S-a găsit %i fişier nevalid.
ro[1]: S-au găsit %i fişiere nevalide.
ro[2]: S-au găsit %i de fişiere nevalide.

en: In directory %s:
ro: În directorul %s:

en: Incorrect number of arguments for command "%s"
ro: Număr incorect de argumente pentru comanda \"%s\"

en: Internal error: Caught unexpected exception
ro: Eroare internă : Capturat excepţie neașteptată

en: Internal error: failed to exec program
ro: Eroare internă: eşec la execuţia programului

en: Internal error: fork() failed
ro: Eroare internă: fork() a eşuat

en: Internal error: socketpair() failed
ro: Eroare internă: socketpair() a eşuat

en: Invalid password
ro: Parolă incorectă

en: Invalid selection.
ro: Selecţie nevalidă.

en: Key Size: %i bits
ro: Mărime cheie: %i biţi

en: MAC comparison failure in block %li
ro: Eroare de comparaţie MAC în blocul %li

en: MAC comparison failure, refusing to read
ro: Eroare de comparaţie MAC, citirea este refuzată

en: Manual configuration mode selected.
ro: Modul de configurare manual selectat.

en: Missing one or more arguments, aborting.
ro: Lipsesc unul sau mai multe argumente, se renunță.

en: Name coding interface not supported
ro: Nume  codare interfaţă nesuportat.

en: New Encfs Password:
ro: Parola noua Encfs

en: Now you will need to enter a password for your filesystem.
    You will need to remember this password, as there is absolutely
    no recovery mechanism.  However, the password can be changed
    later using encfsctl.
ro: Acum vei introduce o parolă pentru sistemul tău de fişiere.
    Vei avea nevoie să memorezi parola, pentru că nu există absolut 
    nici un mecanism de recuperare. Totuşi parola poate fi schimbată 
    mai tirziu utilizind encfsctl.

en: Paranoia configuration selected.
ro: Configuraţia paranoia selectatā.

en: Passwords did not match, please try again
ro: Parola nu a corespuns, incearcă din nou

en: Please choose from one of the following options:
     enter "x" for expert configuration mode,
     enter "p" for pre-configured paranoia mode,
     anything else, or an empty line will select standard mode.
    ?>
ro: Alegeti una din opţiunile următoare:
     „x” pentru modul de configurare expert,
     „p” pentru modul paranoic pre-configurat,
     orice altă alegere sau o linie goală, va selecta modul standard.
    ?>

en: Please select a key size in bits.  The cipher you have chosen
    supports sizes from %i to %i bits in increments of %i bits.
    For example:
ro: Selectaţi lungimea cheii în biţi. Cifrul ales suportă valori
    cuprinse între %i şi %i biţi în incremente de %i biţi. 
    De exemplu:

en: Remount failed
ro: Remontarea a eşuat

en: Select a block size in bytes.  The cipher you have chosen
    supports sizes from %i to %i bytes in increments of %i.
    Or just hit enter for the default (%i bytes)
ro: Selectează o dimensiune a blocului în biţi. Cifrul pe care tu l-ai ales 
    suportă dimensiuni de la  %i la %i biti în increment de %i.
    Sau doar apăsa enter pentru standard (%i biţi)

en: Selected algorithm "%s"
ro: Algoritmul selectat "%s"

en: Selected key size:
ro: Mărime cheie selectată:

en: Sorry, unable to locate cipher for predefined configuration...
    Falling through to Manual configuration mode.
ro: Nu s-a putut localiza un cifru pentru configuraţia predefinită...
    Se trece la configurarea manuală.

en: Standard configuration selected.
ro: Configuraţia standard selectatā.

en: The configuration loaded is not compatible with --reverse
ro: Configuraţia încărcată nu este compatibilă cu --reverse

en: The directory "%s" does not exist. Should it be created? (y,N)
ro: Directorul "%s" nu există. Ar trebui creat ? (y,N)

en: The external initialization-vector chaining option has been
    enabled.  This option disables the use of hard links on the
    filesystem. Without hard links, some programs may not work.
    The programs 'mutt' and 'procmail' are known to fail.  For
    more information, please see the encfs mailing list.
    If you would like to choose another configuration setting,
    please press CTRL-C now to abort and start over.
ro: Opţiunea de inlănţuire a vectorului de iniţializare extern a fost 
    activată. Această opţiune dezactivează utilizarea legăturilor hard în
    sistemul de fişiere. Fară legături hard, unele programe s-ar putea să nu funţioneze.
    Programele ´mutt´ si ´procmail´ este ştiut că vor eşua. Pentru
    mai multe informaţii, rog consultaţi lista de adrese poştale encfs.
    Dacă ţi-ar plăcea să alegi o altă setare de configurare,
    te rog apasă CTRL-C acum să anulezi şi să incepi din nou.

en: The filename encoding interface requested is not available
ro: Numele fişierului de decodare a interfeţei cerut nu este disponibil.

en: The following cipher algorithms are available:
ro: Următorii algoritmi de cifrare sunt disponibili :

en: The following filename encoding algorithms are available:
ro: Următorii algoritmi de codare a numelor fişierelor sunt disponibili:

en: This version of EncFS doesn't support filesystems created before 2004-08-13
ro: Această versiune de EncFS nu suportă sisteme de fişiere create înainte de 13-08-2004

en: Unable to create directory:
ro: Incapabil să creez  directorul.

en: Unable to find cipher %s, version %i:%i:%i
ro: Imposibil de găsit cifrul %s versiunea %i:%i:%i

en: Unable to find specified cipher "%s"
ro: Nu s-a putut găsi cifrul specificat „%s”

en: Unable to initialize encrypted filesystem - check path.
ro: Sistemul de fişiere criptat nu se poate iniţializa - verificaţi calea.

en: Unable to load or parse config file
ro: Incapabil să încarce sau să proceseze fişierul de configurare

en: Unable to locate mount point, aborting.
ro: Nu se poate localiza punctul de montare, se renunță.

en: Unable to locate root directory, aborting.
ro: Nu se poate localiza dosarul rădăcină, se renunță.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Usage: %s [options] rootDir mountPoint [-- [FUSE Mount Options]]
ro: Folosire: %s [optiuni]Directorradacina Punct_de_montare [--[FUSE Optiuni montare]]

en: Using filesystem block size of %i bytes
ro: Utilizez bloc sistem de fişiere mărime de %i biti

en: Using key size of %i bits
ro: Se folosește o dimensiune a cheii de %i biţi

en: Verify Encfs Password:
ro: Verifica parola Encfs

en: Version 3 configuration; created by %s
ro: Versiunea 3 de configurare; creată de %s

en: Version 4 configuration; created by %s
ro: Versiunea 4 de configurare; creată de %s

en: Version 5 configuration; created by %s (revision %i)
ro: Versiunea 5 de configurare; creată de %s (revizia %i)

en: Volume Key successfully updated.
ro: Cheia  volumului  actualizată cu succes.

en: When specifying daemon mode, you must use absolute paths (beginning with '/')
ro: Cand specificati modul daemon, trebuie folosita calea absoluta (incepand cu '/')

en: Zero length password not allowed
ro: Parolă de mărime zero nepermisă

en: directory %s does not exist.
ro: directorul %s nu există.

en: encfs [options] rootDir mountPoint -- [FUSE Mount Options]
    valid FUSE Mount Options follow:
ro: encfs [optiuni] DirRadacina PuncMontare--[FUSE Optiuni Montare]
    valid FUSE Optiuni montare:

en: encfs version %s
ro: versiunea encfs %s

en: encfsctl version %s
ro: versiune encfsctl %s

en: filesystem block size:
ro: Mărime bloc sistem de fişiere:

en: fuse failed.  Common problems:
     - fuse kernel module not installed (modprobe fuse)
     - invalid options -- see usage message
ro: eroare fuse. Problemele obişnuite:

en: getopt error: %i
ro: eroare getopt: %i

en: invalid command: "%s"
ro: comandă invalidă: "%s"

en: truncate failure: read %i bytes, partial block of %i
ro: eroare de trunchiere: s-au citit %i octeți, bloc parțial de %i
