Encrypted Filesystem for Linux - en to sv translation catalogue (100 entries)

en:   -- change password for volume
sv:   -- Byt lösenord för volym

en:   -- change password for volume, taking password from standard input.
    	No prompts are issued.
sv:   -- ändra lösenord för volym, läser lösenord från standard input.

en:   -- decodes name and prints plaintext version
sv:   -- tolkar namnet och skriver ut textversion

en:   -- encodes a filename and print result
sv:   -- kodar ett filnamn och skriver ut resultatet

en:   -- print version number and exit
sv:   -- skriv ut versionsnummer och avsluta

en:   -- show information (Default command)
sv:   -- visa information (Standardkommando)

en:   -- show undecodable filenames in the volume
sv:   -- visa icke tolkbara filnamn i volymen.

en:   -v, --verbose		verbose: output encfs debug messages
      -i, --idle=MINUTES	Auto unmount after period of inactivity
      --anykey		Do not verify correct key is being used
      --forcedecode		decode data even if an error is detected
    			(for filesystems using MAC block headers)
sv:   -v, --verbose		verbose: skriv ut debugmeddelanden
      -i, --idle=MINUTER	Avmontera automatiskt efter den angivna perioden av 			inaktivitet
      --anykey		Verifiera inte att rätt nyckel används
      --forcedecode		Tolka data även om ett fel upptäcks
    			(för filsystem som använder MAC-blockhuvuden)

en:  (NOT supported)
sv:  (Stöds INTE)

en:  (using %i:%i:%i)
sv:  använder %i:%i:%i)

en:  -- Supports block sizes of %i to %i bytes
sv:  - Stödjer blockstorlekar på mellan %i till %i bytes

en:  -- Supports key lengths of %i to %i bits
sv:  - Stödjer nyckellängder på mellan %i till %i bitar

en:  -- block size %i bytes
sv:  - blockstorlek %i bytes

en:  -- key length %i bits
sv:  - nyckellängd %i bits

en: %s (root dir)
      -- displays information about the filesystem, or
sv: %s (root dir)
      -- visar information om filsystemet, eller

en: -------------------------- WARNING --------------------------
sv: -------------------------- VARNING --------------------------

en: A really old EncFS filesystem was found. 
    It is not supported in this EncFS build.
sv: Ett väldigt gammalt EncFS-filsystem hittades. 
    Det stöds inte av den här EncFS-versionen.

en: Block Size: %i bytes
sv: Blockstorlek: %i bytes

en: Block Size: %i bytes + %i byte MAC header
sv: Block storlek: %i bytes + %i byte MAC-huvud

en: Block Size: %i bytes, including %i byte MAC header
sv: Block storlek: %i bytes, innehållande %i byte MAC-huvud

en: Build: encfs version %s
sv: Bygge: encfs version %s

en: Common Options:
      -H			show optional FUSE Mount Options
      -s			disable multithreaded operation
      -f			run in foreground (don't spawn daemon).
    			Error messages will be sent to stderr
    			instead of syslog.
sv: Vanliga alternativ:
      -H			visa valfria FUSE monteringsalternativ.
      -s			stäng av multitrådad funktionalitet
      -f			exekvera i förgrunden (starta inte demon)
    			Felmeddelanden kommer att skickas till stderr
    			istället för syslog.

en: Config subversion %i found, but this version of encfs only supports up to version %i.
sv: Konfiguration subversion %i funnen. Denna version av encfs stöder endast upp till version %i.

en: Configuration finished.  The filesystem to be created has
    the following properties:
sv: Konfiguration slutfördes. Filsystemet som kommer skapas har följande inställningar:

en: Creating new encrypted volume.
sv: Skapar ny krypterad volym.

en: Directory not created.
sv: Katalogen skapades inte.

en: Each file contains 8 byte header with unique IV data.
sv: Varje fil innehåller 8 byte huvud med unik IV data.

en: EncFS Password:
sv: EncFS-lösenord:

en: Enter current Encfs password
sv: Ange nuvarande Encfs-lösenord

en: Enter new Encfs password
sv: Ange nytt Encfs-lösenord

en: Enter the number corresponding to your choice:
sv: Ange numret som motsvarar ditt val:

en: Error decoding volume key, password incorrect
sv: Fel volymnyckel för avkodning, lösenord inkorrekt

en: Error saving modified config file.
sv: Fel vid sparande av modifierad konfigurationsfil.

en: Example: 
    %s info ~/.crypt
sv: Exempel: 
    %s info ~/.crypt

en: Failure generating new volume key! Please report this error.
sv: Fel vid generation av ny volymnyckel! Var vänlig att rapportera detta fel.

en: File data IV is chained to filename IV.
sv: Fildata IV är kopplad till filnamn IV.

en: Filename encoding: "%s", version %i:%i:%i
sv: Filnamns kodning: "%s", version %i:%i:%i

en: Filenames encoded using IV chaining mode.
sv: Filenamn kodade genom att använda IV kedjeläge.

en: Filesystem cipher: "%s", version %i:%i:%i
sv: Filsystemets kodningsalgoritm: "%s", version %i:%i:%i

en: For more information, see the man page encfs(1)
sv: För mer information se manualsidan encfs(1)

en: Found %i invalid file. | Found %i invalid files.
sv[0]: Lokaliserade %i felaktig fil.
sv[1]: Lokaliserade %i felaktiga filer.

en: In directory %s:
sv: I katalog %s:

en: Incorrect number of arguments for command "%s"
sv: Felaktigt antal argument för kommandot "%s"

en: Internal error: Caught exception from main loop: %s
sv: Internt fel: Råkade på en avvikelse från huvudloopen: %s

en: Internal error: Caught unexpected exception
sv: Internt fel: Råkade på en oväntad avvikelse

en: Internal error: failed to exec program
sv: Internt fel: kunde inte exekvera programmet

en: Internal error: fork() failed
sv: Internt fel: fork() misslyckades

en: Internal error: socketpair() failed
sv: Internt fel: socketpair() misslyckades

en: Invalid password
sv: Felaktigt lösenord

en: Invalid selection.
sv: Ogiltigt val.

en: Key Size: %i bits
sv: Nyckelstorlek: %i bitar

en: MAC comparison failure in block %li
sv: MAC jämförelse misslyckades i block %li

en: MAC comparison failure, refusing to read
sv: MAC jämförelse fel, vägrar att läsa

en: Manual configuration mode selected.
sv: Manuellt konfigurationsläge valt.

en: Missing one or more arguments, aborting.
sv: Saknar en eller flera argument, avbryter.

en: Name coding interface not supported
sv: Namn kodnings gränssnitt stöds inte

en: New Encfs Password:
sv: Nytt Encfs-lösenord:

en: Note: requested single-threaded mode, but an idle
    timeout was specified.  The filesystem will operate
    single-threaded, but threads will still be used to
    implement idle checking.
sv: Not: begärde entrådsläge, men en idlingstid specificerades. Filsystemet kommer att arbeta med en tråd, men trådar kommer fortfarande att användas för att implementera idlingskoll.

en: Paranoia configuration selected.
sv: Paranoia konfiguration vald.

en: Passwords did not match, please try again
sv: Lösenorden matchade inte, var god försök igen

en: Please choose from one of the following options:
     enter "x" for expert configuration mode,
     enter "p" for pre-configured paranoia mode,
     anything else, or an empty line will select standard mode.
    ?>
sv: Välj från följande inställningar:
     skriv "x" för avanserade inställningar
     skriv "p" för förvalt paranoia-inställningar
     något annat, eller tomma fält kommer automatiskt att välja sandardvärden
    ?>

en: Please select a key size in bits.  The cipher you have chosen
    supports sizes from %i to %i bits in increments of %i bits.
    For example:
sv: Vänligen välj en nyckelstorlek i bitar. Krypteringsalgoritmen du har valt
    stödjer storlekar från %i till %i bitar i ökningar om %i bitar.
    Till exempel:

en: Select a block size in bytes.  The cipher you have chosen
    supports sizes from %i to %i bytes in increments of %i.
    Or just hit enter for the default (%i bytes)
sv: Välj en blockstorlek i bytes. Krypteringsalgoritmen du har valt
    stödjer storlekar från %i till %i bytes i ökningar om %i
    Eller tryck enter för standardstorlek (%i bytes)

en: Selected algorithm "%s"
sv: Vald algoritm "%s"

en: Selected key size:
sv: Vald nyckelstorlek:

en: Standard configuration selected.
sv: Standard konfiguration vald.

en: The directory "%s" does not exist. Should it be created? (y,N)
sv: Katalogen "%s" finns ej. Ska den skapas? (y,N)

en: The filename encoding interface requested is not available
sv: Det begärda filnamnets kodnings gränssnitt finns inte tillgängligt.

en: The following cipher algorithms are available:
sv: Följande krypteringsalgoritmer är tillgängliga:

en: The following filename encoding algorithms are available:
sv: Följande kodningsalgoritmer för filnamn är tillgängliga:

en: The raw directory may not be a subdirectory of the mount point.
sv: Rotmappen kan inte vara undermap till monteringspunkten.

en: The requested cipher interface is not available
sv: Det begärda kodnings gränssnittet finns inte tillgängligt.

en: This version of EncFS doesn't support filesystems created before 2004-08-13
sv: Denna verison av EncFS stödjer inte filsystem skapta innan 2004-08-13

en: Unable to create directory:
sv: Kunde inte skapa katalog:

en: Unable to find cipher %s, version %i:%i:%i
sv: Kan inte hitta kodningsalgoritm %s, version %i:%i:%i

en: Unable to find nameio interface %s, version %i:%i:%i
sv: Kan inte hitta nameio-användargränssnitt %s, version %i:%i:%i

en: Unable to find specified cipher "%s"
sv: Kan ej hitta specificerad chiffer "%s"

en: Unable to initialize encrypted filesystem - check path.
sv: Kunde inte initiera krypterat filsystem - granska sökvägen.

en: Unable to load or parse config file
sv: Oförmögen att ladda eller tolka konfigurationsfil

en: Unable to locate mount point, aborting.
sv: Kunde inte lokalisera monteringspunkten, avbryter.

en: Unable to locate root directory, aborting.
sv: Kunde inte lokalisera rotkatalogen, avbryter.

en: Unmounting filesystem %s due to inactivity
sv: Avmonterar filsystem %s på grund av inaktivitet

en: Usage:
sv: Användning:

en: Usage: %s [options] rootDir mountPoint [-- [FUSE Mount Options]]
sv: Användning: %s [alternativ] rootKatalog monteringsPunkt [-- [FUSE monteringsalternativ]]

en: Using filesystem block size of %i bytes
sv: Använder filsystemsblockstorlek på %i bytes

en: Using key size of %i bits
sv: Använder nyckelstorlek på %i bitar

en: Verify Encfs Password:
sv: Verifiera Encfs-lösenord:

en: Version 3 configuration; created by %s
sv: Version 3 konfiguration; skapad av %s

en: Version 4 configuration; created by %s
sv: Version 4 konfiguration; skapad av %s

en: Version 5 configuration; created by %s (revision %i)
sv: Version 5 konfiguration; skapad av %s (revision %i)

en: Volume Key successfully updated.
sv: Volymnyckeln uppdaterades utan problem.

en: When specifying daemon mode, you must use absolute paths (beginning with '/')
sv: När du specificerar demonläge så måste du använda absoluta sökvägar (börjar med '/')

en: Zero length password not allowed
sv: Tomt lösenord är ej tillåtet

en: directory %s does not exist.
sv: katalog %s existerar inte

en: filesystem block size:
sv: Filsystemsblockstorlek:

en: fuse failed.  Common problems:
     - fuse kernel module not installed (modprobe fuse)
     - invalid options -- see usage message
sv: fuse misslyckades. Vanliga problem:
     - fusemodul för kärnan är inte installerad (modprobe fuse)
     - Ogiltiga alternativ -- se användningsmeddelandet

en: getopt error: %i
sv: getopt fel: %i

en: invalid command: "%s"
sv: Felaktigt kommando: "%s"

en: option '--public' ignored for non-root user
sv: val '--public' ignorerat för ej-root användare

en: truncate failure: read %i bytes, partial block of %i
sv: trunkeringsfel: läst %i bytes, delblock av %i
