gnome-todo master - en to es_ES translation catalogue (34 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: <media type="image" its:translatable="no" src="figures/org.gnome.Todo.svg" width="48" height="48"/> <span>GNOME To Do</span>
es_ES: <media type="image" its:translatable="no" src="figures/org.gnome.Todo.svg" width="48" height="48"/> <span>Tareas pendientes de GNOME</span>

note: (itstool) path: section/title
en: Getting Started
es_ES: Comenzar

note: (itstool) path: section/title
en: Manage Tasks
es_ES: Gestionar tareas

note: (itstool) path: section/title
en: Manage Task Lists
es_ES: Gestionar listas de tareas

note: (itstool) path: section/title
en: Common Problems
es_ES: Problemas comunes

note: (itstool) path: section/title
en: Contributing and getting support
es_ES: Colaborar y obtener soporte

note: (itstool) path: page/title
en: Add notes to a task
es_ES: Añadir notas a una tarea

note: (itstool) path: page/title
en: Archive a task list
es_ES: Archivar una lista de tareas

note: (itstool) path: item/p
en: Navigate to your task list.
es_ES: Navegar a su lista de tareas

note: (itstool) path: page/title
en: Assign a color to a task list
es_ES: Asignar un color a la lista de tareas

note: (itstool) path: page/title
en: Assign a date to a task
es_ES: Asignar una fecha a una tarea

note: (itstool) path: page/title
en: Contribute to GNOME To do
es_ES: Colaborar con Tareas pendientes de GNOME

note: (itstool) path: page/title
en: Create a task list
es_ES: Crea una lista de tareas

note: (itstool) path: page/title
en: Create a Task
es_ES: Crear una tarea

note: (itstool) path: note/title
en: Undoing changes
es_ES: Deshacer cambios

note: (itstool) path: page/title
en: Delete a task list
es_ES: Eliminar una lista de tareas

note: (itstool) path: page/title
en: Execute a task
es_ES: Ejecutar una tarea

note: (itstool) path: page/title
en: Give a star to a task
es_ES: Dar una estrella a una tarea

note: (itstool) path: page/title
en: Overview
es_ES: Información general

note: (itstool) path: page/title
en: Rename a Task
es_ES: Renombrar una tarea

note: (itstool) path: page/title
en: Rename a task list
es_ES: Renombrar una lista de tareas

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the <gui style="button">Rename</gui> button.
es_ES: Pulse el botón <gui style="button">Renombrar</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Type in the new name.
es_ES: Escriba el nombre nuevo.

note: (itstool) path: page/title
en: Getting support
es_ES: Obtener soporte

note: (itstool) path: page/title
en: Switch to the dark theme
es_ES: Cambiar al tema oscuro

note: (itstool) path: page/title
en: Workflow
es_ES: Flujo de trabajo

note: (itstool) path: section/title
en: Task lifecycle
es_ES: Ciclo de vida de la tarea

note: (itstool) path: section/p
en: Tasks follow a lifecycle that consists of 3 phases:
es_ES: Las tareas siguen un ciclo de vida que consta de 3 fases:

note: (itstool) path: item/p
en: Capture
es_ES: Capturar

note: (itstool) path: item/p
en: Processing
es_ES: Procesando

note: (itstool) path: item/p
en: Execution
es_ES: Ejecución

note: (itstool) path: section/title
en: 1. Capturing
es_ES: 1. Capturando

note: (itstool) path: section/title
en: 2. Processing
es_ES: 2. Procesando

note: (itstool) path: section/title
en: 3. Executing
es_ES: 3. Ejecutando
