gnome-todo master - en to da translation catalogue (108 entries)

en: Manage your tasks
da: Håndtér dine opgaver

en: Endeavour is a task management application designed for simplicity. Save and order your todos. Manage multiple todo lists. And more
da: Endeavour er et program til opgavehåndtering designet mhp. enkelhed. Gem og sortér dine gøremål, håndtér flere gøremålslister mv.

en: Empty state
da: Tom tilstand

en: Task lists
da: Opgavelister

en: Manage your personal tasks
da: Håndtér dine personlige opgaver

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Task;Productivity;Todo;
da: Opgave;Produktivitet;Gøremål;Todo;

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Maksimeret tilstand for vindue

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: First run of Endeavour
da: Første kørsel af Endeavour

en: Whether it’s the first run of Endeavour (to run the initial setup) or not
da: Om det er første kørsel af Endeavour (så startkonfigurationen skal køres) eller ikke

en: Default provider to add new lists to
da: Standardudbyder for tilføjelse af nye lister

en: The identifier of the default provider to add new lists to
da: Identifikation af standardudbyderen for tilføjelse af nye lister

en: List of active extensions
da: Liste med aktive udvidelser

en: The list of active extensions
da: Listen med aktive udvidelser

en: Sidebar revealed
da: Vis sidebjælke

en: Whether the sidebar is revealed or not
da: Om sidebjælken vises eller ej

en: Quit Endeavour
da: Afslut Endeavour

en: Enable debug messages
da: Aktivér fejlsøgningsbeskeder

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut

en: Copyright © 2015–2022 The Endeavour authors
da: Ophavsret © 2015–2022 Forfatterne af Endeavour

en: No date set
da: Ingen dato angivet

en: D_ue Date
da: F_orfaldsdato

en: _Today
da: I _dag

en: To_morrow
da: I _morgen

en: _Notes
da: _Noter

en: _Delete
da: _Slet

[ctx: taskdate]
en: None
da: Ingen

en: Welcome
da: Velkommen

en: Log in to online accounts to access your tasks
da: Log ind på onlinekonti og tilgå dine opgaver

en: Endeavour Setup
da: Opsætning af Endeavour

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Done
da: _Færdig

en: An error occurred while creating a task
da: Der opstod en fejl ved oprettelse af en opgave

en: New task…
da: Ny opgave …

en: An error occurred while creating a task list
da: Der opstod en fejl ved oprettelse af en opgaveliste

en: Create _List
da: Opret _liste

en: List Name
da: Listenavn

en: Select a storage location
da: Vælg en lagerplacering

en: Off
da: Slået fra

en: Click to add a new Google account
da: Klik for at tilføje en ny Google-konto

en: Click to add a new ownCloud account
da: Klik for at tilføje en ny ownCloud-konto

en: Click to add a new Microsoft Exchange account
da: Klik for at tilføje en ny Microsoft Exchange-konto

en: Or you can just store your tasks on this computer
da: Eller du kan blot gemme dine opgaver på denne computer

en: Task <b>%s</b> removed
da: Opgaven <b>%s</b> fjernet

en: Undo
da: Fortryd

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Yesterday
da: I går

en: This is a development build of Endeavour. You may experience errors, wrong behaviors, and data loss.
da: Dette er en udviklingsudgave af Endeavour. Det kan være, du oplever fejl, forkert opførsel og datatab.

en: _Help
da: _Hjælp

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: _About Endeavour
da: _Om Endeavour

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Move to the panel/view up
da: Ryk til panelet/visningen ovenfor

[ctx: shortcut window]
en: Move to the panel/view below
da: Ryk til panelet/visningen nedenfor

note: Translators: This message will never be used with '1 day ago' * but the singular form is required because some languages do not * have plurals, some languages reuse the singular form for numbers * like 21, 31, 41, etc.
en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dag siden
da[1]: %d dage siden

en: All
da: Alle

en: Error loading GNOME Online Accounts
da: Fejl ved indlæsning af GNOME Onlinekonti

en: Failed to connect to task list
da: Kunne ikke forbinde til opgaveliste

en: On This Computer
da: På denne computer

en: Local
da: Lokal

en: Error fetching tasks from list
da: Fejl ved hentning af opgaver fra liste

en: Inbox
da: Indbakke

en: Overdue
da: Overskredet

en: Next 7 Days
da: Næste 7 dage

en: Did you drink some water today?
da: Har du drukket noget vand i dag?

en: What are your goals for today?
da: Hvad er dine mål i dag?

en: Can you let your creativity flow?
da: Føler du dig kreativ?

en: How are you feeling right now?
da: Hvordan har du det lige nu?

en: At what point is it good enough?
da: Hvornår er det godt nok?

en: Remember to breathe. Good. Don't stop.
da: Husk at trække vejret. Godt. Bliv ved.

en: Don't forget to drink some water
da: Husk at drikke noget vand

en: Remember to take some time off
da: Husk at holde pause

en: Eat fruits if you can 🍐️
da: Spis frugt, hvis du kan 🍐️

en: Take care of yourself
da: Pas godt på dig selv

en: Remember to have some fun
da: Husk at have det sjovt

en: You're doing great
da: Godt gået

en: Smile, breathe and go slowly
da: Smil, træk vejret dybt og tag dig god tid

en: Wherever you go, there you are
da: Uanset hvor du går hen, så er det der, du er

en: Working hard is always rewarded
da: Hårdt arbejde belønnes altid

en: Keep calm
da: Husk at slappe af

en: You can do it
da: Du kan godt

en: Meanwhile, spread the love ♥️
da: Vær søde ved hinanden ♥️

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Task list <b>%s</b> removed
da: Opgavelisten <b>%s</b> blev fjernet

en: Loading…
da: Indlæser …

note: Translators: 'archived' as in 'archived task lists'
en: Archived
da: Arkiverede

en: No Archived Lists
da: Ingen arkiverede lister

en: Unarchive
da: Tilbagefør fra arkiverede

en: Archive
da: Arkivér

en: An error occurred while updating a task
da: Der opstod en fejl under opdatering af en opgave

en: Rename
da: Omdøb

en: Clear completed tasks…
da: Ryd fuldførte opgaver …

en: Delete
da: Slet

en: Close
da: Luk

en: Details
da: Detaljer

en: Task Lists
da: Opgavelister

en: New List
da: Ny liste

en: No more tasks left
da: Der er ikke flere opgaver

en: Nothing else to do here
da: Intet andet at gøre her

en: You made it!
da: Du klarede det!

en: Looks like there’s nothing else left here
da: Der ser ikke ud til at være mere tilbage her

en: %d task for today | %d tasks for today
da[0]: %d opgave i dag
da[1]: %d opgaver i dag

en: No tasks scheduled for today
da: Ingen opgaver planlagt til i dag
