gnome-todo master - en to ja translation catalogue (151 entries)

en: Task manager for GNOME
ja: GNOME 用のタスクマネージャー

en: GNOME To Do is a task management application designed to integrate with GNOME. Save and order your todos. Manage multiple todo lists. Keep your todos on your computer or sync them with cloud providers. Customize your experience with plugins.
ja: GNOME To Do は GNOME と統合するようデザインされた、タスク管理アプリケーションです。To Do の整理や保存、複数の To Do リストの管理、クラウドプロバイダーを介しての To Do の同期、プラグインによるカスタマイズなどが可能です。

en: Welcome screen
ja: ウェルカム画面

en: Task lists
ja: タスクリスト

en: Manage your personal tasks
ja: 個人タスクを管理します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Task;Productivity;Todo;
ja: Task;Productivity;Todo;タスク;プロダクティビティ;メモ;

en: Window maximized
ja: ウィンドウ最大化

en: Window maximized state
ja: ウィンドウを最大化状態にします

en: Window size
ja: ウィンドウサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウのサイズ (幅と高さ) です。

en: First run of GNOME To Do
ja: GNOME To Do を起動したことがあるかどうか

en: Whether it’s the first run of GNOME To Do (to run the initial setup) or not
ja: GNOME To Do を起動して初期セットアップを実行したことがあるかどうかです

en: Default provider to add new lists to
ja: 新しいリストを追加するデフォルトのプロバイダー

en: The identifier of the default provider to add new lists to
ja: 新しいリストを追加するデフォルトのプロバイダーの識別子です

en: List of active extensions
ja: 有効な拡張機能一覧

en: The list of active extensions
ja: 有効な拡張機能の一覧です

en: Sidebar revealed
ja: サイドバーを表示する

en: Whether the sidebar is revealed or not
ja: サイドバーを表示するかどうかです

en: Quit GNOME To Do
ja: GNOME To Do を終了する

en: Enable debug messages
ja: デバッグメッセージを有効にする

en: No date set
ja: 期日の設定なし

en: D_ue Date
ja: 期日(_U)

en: _Today
ja: 今日(_T)

en: To_morrow
ja: 明日(_M)

en: _Notes
ja: メモ(_N)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

[ctx: taskdate]
en: None
ja: なし

en: No more tasks left
ja: もうタスクはありません

en: Nothing else to do here
ja: やることはありません

en: You made it!
ja: やり遂げましたね!

en: Looks like there’s nothing else left here
ja: もう何も残っていないようです

en: Get some rest now
ja: 今はゆっくり休んでください

en: Enjoy the rest of your day
ja: 余暇を楽しんでください

en: Good job!
ja: グッジョブ!

en: Meanwhile, spread the love
ja: では愛を広めましょう

en: Working hard is always rewarded
ja: 努力はきっと報われます

en: Tasks Will Appear Here
ja: ここにタスクが表示されます

en: Add Tasks…
ja: タスクを追加…

en: Add More Tasks…
ja: さらにタスクを追加…

en: No tasks found
ja: タスクが見つかりませんでした

en: You can add tasks using the <b>+</b> above
ja: 上にある <b>+</b> を使用してタスクを追加できます

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Log in to online accounts to access your tasks
ja: タスクへアクセスするためにオンラインアカウントへログインしてください

en: To Do Setup
ja: To Do のセットアップ

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Done
ja: 完了(_D)

en: An error occurred while creating a task
ja: タスクの作成中にエラーが発生しました

en: New task…
ja: 新しいタスク…

en: Error loading extension
ja: 拡張機能の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error unloading extension
ja: 拡張機能の無効化中にエラーが発生しました

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: No extensions found
ja: 拡張機能が見つかりません

en: An error occurred while creating a task list
ja: タスクリストの作成中にエラーが発生しました

en: Create _List
ja: リストを作成(_L)

en: List Name
ja: リスト名

en: Select a storage location
ja: ストレージの場所を選択

en: Off
ja: オフ

en: Click to add a new Google account
ja: クリックで新しい Google アカウントを追加します

en: Click to add a new ownCloud account
ja: クリックで新しい ownCloud アカウントを追加します

en: Click to add a new Microsoft Exchange account
ja: クリックで新しい Microsoft Exchange アカウントを追加します

en: Or you can just store your tasks on this computer
ja: またはこのコンピューターにタスクを保存することもできます

en: Task <b>%s</b> removed
ja: タスク <b>%s</b> を削除しました

en: Undo
ja: 戻す

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Use system style
ja: システムのスタイルを使用する

en: Light style
ja: 明るいスタイル

en: Dark style
ja: 暗いスタイル

en: This is a development build of To Do. You may experience errors, wrong behaviors, and data loss.
ja: これは To Do の開発ビルドです。エラーや不正な動作、データ損失が発生する可能性があります。

en: Details
ja: 詳細

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About To Do
ja: To Do について(_A)

note: Translators: This message will never be used with '1 day ago' * but the singular form is required because some languages do not * have plurals, some languages reuse the singular form for numbers * like 21, 31, 41, etc.
en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: All
ja: すべて

en: %1$s and one more task | %1$s and %2$d other tasks
ja[0]: %1$s と他に %2$d 件のタスクがあります

en: You have %d task for today | You have %d tasks for today
ja[0]: 今日は %d 件のタスクがあります

en: Run To Do on startup
ja: 起動時に To Do を実行する

en: Whether GNOME To Do should run on startup
ja: 起動時に GNOME To Do を実行するかどうかです

en: Show notifications on startup
ja: 起動時に通知を表示する

en: Whether GNOME To Do should show notifications or not
ja: 起動時に GNOME To Do の通知を表示するかどうかです

en: Run on Startup
ja: 起動時に実行する

en: Run To Do automatically when you log in
ja: ログイン時に To Do を自動実行します

en: Show Notifications
ja: 通知を表示する

en: When To Do runs, show a startup notification
ja: To Do 実行時に起動通知を表示します

en: Error loading GNOME Online Accounts
ja: GNOME オンラインアカウントの読み込み中にエラーが発生しました

en: Failed to connect to task list
ja: タスクリストへの接続に失敗しました

en: On This Computer
ja: このコンピューター上

en: Local
ja: ローカル

en: Error fetching tasks from list
ja: リストからのタスク取得中にエラーが発生しました

en: Inbox
ja: 未処理箱

en: Overdue
ja: 期限切れ

en: Next 7 Days
ja: 次の 7 日

en: Did you drink some water today?
ja: 今日は水を飲みましたか?

en: What are your goals for today?
ja: 今日の目標は何ですか?

en: Can you let your creativity flow?
ja: 想像力を発揮できますか?

en: How are you feeling right now?
ja: 今の調子はどうですか?

en: At what point is it good enough?
ja: どの時点で及第点になりますか?

en: Remember to breathe. Good. Don't stop.
ja: 一息入れることを忘れないでください。いい感じです、そのまま行きましょう。

en: Don't forget to drink some water
ja: 水を飲むのを忘れないでください

en: Remember to take some time off
ja: 休憩を忘れずに

en: Eat fruits if you can 🍐️
ja: できればフルーツを食べましょう🍐️

en: Take care of yourself
ja: ご自愛ください

en: Remember to have some fun
ja: 楽しむことを忘れずに

en: You're doing great
ja: 素晴らしいです

en: Smile, breathe and go slowly
ja: 笑って、深呼吸して、ゆっくりやっていきましょう

en: Wherever you go, there you are
ja: どこに行っても、問題から逃れることはできません

en: Keep calm
ja: 落ち着きましょう

en: You can do it
ja: あなたなら出来ます

en: Meanwhile, spread the love ♥️
ja: では愛を広めましょう♥️

en: Scheduled
ja: スケジュール

en: Task list <b>%s</b> removed
ja: タスクリスト <b>%s</b> を削除しました

en: Loading…
ja: 読み込み中…

note: Translators: 'archived' as in 'archived task lists'
en: Archived
ja: アーカイブ化

en: No Archived Lists
ja: アーカイブ化したリストはありません

en: Unarchive
ja: アーカイブ化を戻す

en: Archive
ja: アーカイブ化

en: An error occurred while updating a task
ja: タスクの更新中にエラーが発生しました

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Clear completed tasks…
ja: 完了したタスクを消去…

en: Delete
ja: 削除

en: Task Lists
ja: タスクリスト

en: New List
ja: 新しいリスト

en: %d task for today | %d tasks for today
ja[0]: 今日は %d 件のタスクがあります

en: No tasks scheduled for today
ja: 今日予定されていたタスクはありません

en: GNOME To Do cannot connect to Todoist due to network issue
ja: ネットワークの問題により GNOME To Do が Todoist に接続できません

en: Not able to communicate with Todoist. Please check your internet connectivity.
ja: Todoist に接続できません。インターネット接続を確認してください。

en: Error fetching Todoist account key
ja: Todoist のアカウントキー取得中にエラーが発生しました

en: Please ensure that Todoist account is correctly configured.
ja: Todoist のアカウントが正しく設定されていることを確認してください。

en: GNOME To Do doesn’t have the necessary permissions to perform this action: %s
ja: このアクションの実行に必要な権限が GNOME To Do にはありません: %s

en: Invalid response received from Todoist servers. Please reload GNOME To Do.
ja: Todoist のサーバーから不正なレスポンスを受け取りました。GNOME To Do を再読み込みしてください。

en: An error occurred while updating a Todoist task
ja: Todoist のタスク更新中にエラーが発生しました

en: An error occurred while retrieving Todoist data
ja: Todoist のデータ取得中にエラーが発生しました

en: An error occurred while updating Todoist
ja: Todoist の更新中にエラーが発生しました

en: No Todoist accounts found
ja: Todoist のアカウントが見つかりませんでした

en: Add a Todoist account
ja: Todoist のアカウントを追加

en: Cannot create Todo.txt file
ja: Todo.txt を作成できません

en: Select a Todo.txt-formatted file:
ja: Todo.txt 形式のファイルを選択してください:

note: Filechooser
en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: Error opening Todo.txt file
ja: Todo.txt を開くときにエラーが発生しました

en: <b>Warning!</b> Todo.txt support is experimental and unstable. You may experience instability, errors and eventually data loss. It is not recommended to use Todo.txt integration on production systems.
ja: <b>警告!</b> Todo.txt サポートは実験段階です。不安定な状態に陥ったりエラーやデータ損失が発生する可能性があります。重要なデータを扱う環境での Todo.txt 機能の使用はお勧めできません。

en: Error while opening the file monitor. Todo.txt will not be monitored
ja: ファイルモニターを開いているときにエラーが発生したため Todo.txt を監視しません

en: On the Todo.txt file
ja: Todo.txt ファイル上

en: Todo.txt File
ja: Todo.txt ファイル

en: Source of the Todo.txt file
ja: Todo.txt ファイルのソース

note: Translators: 'Unscheduled' as in 'Unscheduled tasks'
en: Unscheduled
ja: 予定外

note: Translators: 'Unscheduled' as in 'Unscheduled tasks'
en: Unscheduled (%d)
ja: 予定外 (%d)

en: Good Morning, %s
ja: %s さん、おはようございます

en: Good Afternoon, %s
ja: %s さん、こんにちは

en: Good Evening, %s
ja: %s さん、こんばんは

en: Home
ja: ホーム
