gnome-todo master - en to tr translation catalogue (150 entries)

en: To Do
tr: Yapılacaklar

en: Task manager for GNOME
tr: GNOME için görev yöneticisi

en: GNOME To Do is a task management application designed to integrate with GNOME. Save and order your todos. Manage multiple todo lists. Keep your todos on your computer or sync them with cloud providers. Customize your experience with plugins.
tr: GNOME Yapılacaklar, GNOME ile tümleşik tasarlanmış görev yönetimi uygulamasıdır. Yapacaklarınızı düzenleyin ve kaydedin. Çoklu yapılacak listelerini yönetin. Yapacaklarınızı bilgisayarınızda tutun veya bulut sağlayıcılarla eşzamanlayın. Deneyiminizi eklentilerle kişiselleştirin.

en: Welcome screen
tr: Karşılama ekranı

en: Empty state
tr: Boş durum

en: Task lists
tr: Görev listeleri

en: Manage your personal tasks
tr: Kişisel görevlerinizi yönetin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Task;Productivity;Todo;
tr: Görev;Verimlilik;Üretkenlik;Yapılacaklar;

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Window maximized state
tr: Pencere ekranı kaplamış durumda

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: First run of GNOME To Do
tr: GNOME Yapılacaklarʼın ilk çalıştırılışı

en: Whether it’s the first run of GNOME To Do (to run the initial setup) or not
tr: GNOME Yapılacaklarʼın (ilk kurulumun yapılması için) ilk kez çalıştırılıp çalıştırılmadığı

en: Default provider to add new lists to
tr: Yeni listelerin ekleneceği öntanımlı sağlayıcı

en: The identifier of the default provider to add new lists to
tr: Yeni listelerin ekleneceği öntanımlı sağlayıcının tanımlayıcısı

en: List of active extensions
tr: Aktif uzantılar listesi

en: The list of active extensions
tr: Aktif uzantılar listesi

en: Sidebar revealed
tr: Kenar çubuğu belirgin

en: Whether the sidebar is revealed or not
tr: Kenar çubuğunun belirgin olup olmaması

en: Style Variant
tr: Biçem Türevi

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
tr: GTK gövdesinin ve/veya GtkSourceView biçem şemasının aydınlık veya karanlık türevini kullan.

en: Quit GNOME To Do
tr: GNOME Yapılacaklarʼdan Çık

en: Enable debug messages
tr: Hata ayıklama iletilerini etkinleştir

en: Copyright © 2015–2020 The To Do authors
tr: Telif Hakları © 2015–2020 To Do yazarları

en: No date set
tr: Tarih ayarlanmadı

en: D_ue Date
tr: Bitiş _Tarihi

en: _Today
tr: _Bugün

en: To_morrow
tr: _Yarın

en: _Notes
tr: _Notlar

en: _Delete
tr: _Sil

[ctx: taskdate]
en: None
tr: Yok

en: No more tasks left
tr: Görev kalmadı

en: Nothing else to do here
tr: Burada yapılacak bir şey yok

en: You made it!
tr: Başardınız!

en: Looks like there’s nothing else left here
tr: Görünüşe bakılırsa burada kalan başka bir şey yok

en: Get some rest now
tr: Şimdi biraz dinlenin

en: Enjoy the rest of your day
tr: Günün tadını çıkar

en: Good job!
tr: Aferin!

en: Meanwhile, spread the love
tr: Bu arada, sevgiyi yay

en: Working hard is always rewarded
tr: Sıkı çalışma her zaman ödüllendirilir

en: Tasks Will Appear Here
tr: Görevler Burada Görünecek

en: Add Tasks…
tr: Görev Ekle…

en: Add More Tasks…
tr: Daha Çok Görev Ekle…

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Log in to online accounts to access your tasks
tr: Görevlerinize erişmek için çevrim içi hesaplarda oturum açın

en: To Do Setup
tr: Yapılacaklar Kurulumu

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Done
tr: _Bitti

en: An error occurred while creating a task
tr: Görev oluşturulurken hata oluştu

en: New task…
tr: Yeni görev…

en: An error occurred while creating a task list
tr: Görev listesi oluşturulurken hata oluştu

en: Create _List
tr: Liste _Oluştur

en: List Name
tr: Liste Adı

en: Select a storage location
tr: Depolama konumu seç

en: Off
tr: Kapalı

en: Click to add a new Google account
tr: Yeni Google hesabı eklemek için tıkla

en: Click to add a new ownCloud account
tr: Yeni ownCloud hesabı eklemek için tıkla

en: Click to add a new Microsoft Exchange account
tr: Yeni Microsoft Exchange hesabı eklemek için tıkla

en: Or you can just store your tasks on this computer
tr: Ya da görevlerinizi yalnızca bu bilgisayarda depolayabilirsiniz

en: Task <b>%s</b> removed
tr: <b>%s</b> görevi kaldırıldı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Yesterday
tr: Dün

en: Use system style
tr: Sistem biçemini kullan

en: Light style
tr: Aydınlık biçem

en: Dark style
tr: Karanlık biçem

en: This is a development build of To Do. You may experience errors, wrong behaviors, and data loss.
tr: Bu, Yapılacaklarʼın geliştirme inşasıdır. Hatalar, yanlış davranışlar ve veri yitimi yaşayabilirsiniz.

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About To Do
tr: Yapılacaklar _Hakkında

note: Translators: This message will never be used with '1 day ago' * but the singular form is required because some languages do not * have plurals, some languages reuse the singular form for numbers * like 21, 31, 41, etc.
en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: All
tr: Tümü

en: %1$s and one more task | %1$s and %2$d other tasks
tr[0]: %1$s ve %2$d diğer görev

en: You have %d task for today | You have %d tasks for today
tr[0]: Bugün için %d göreviniz var

en: Run To Do on startup
tr: Yapılacaklarʼı başlangıçta çalıştır

en: Whether GNOME To Do should run on startup
tr: GNOME Yapılacaklar başlangıçta çalışmalı mı

en: Show notifications on startup
tr: Bildirimleri başlangıçta göster

en: Whether GNOME To Do should show notifications or not
tr: GNOME Yapılacaklar bildirimleri göstermeli mi yoksa göstermemeli mi

en: Run on Startup
tr: Başlangıçta çalıştır

en: Run To Do automatically when you log in
tr: Oturum açıldığında Yapılacaklarʼı kendiliğinden çalıştır

en: Show Notifications
tr: Bildirimleri göster

en: When To Do runs, show a startup notification
tr: Yapılacaklar çalıştırıldığında başlangıç bildirimini göster

en: Error loading GNOME Online Accounts
tr: GNOME Çevrim İçi Hesaplarʼı yüklerken hata

en: Failed to connect to task list
tr: Görev listesine bağlanma başarısız oldu

en: On This Computer
tr: Bu Bilgisayarda

en: Local
tr: Yerel

en: Error fetching tasks from list
tr: Listeden görevleri getirirken hata

en: Inbox
tr: Gelen Kutusu

en: Overdue
tr: Gecikmiş

en: Next 7 Days
tr: Sonraki 7 Gün

en: Did you drink some water today?
tr: Bugün biraz su içtiniz mi?

en: What are your goals for today?
tr: Bugünkü hedefleriniz ne?

en: Can you let your creativity flow?
tr: Yaratıcılığınızın akışına izin verdiniz mi?

en: How are you feeling right now?
tr: Şimdi ne hissediyorsunuz?

en: At what point is it good enough?
tr: Hangi noktada bu yeterli gelir?

en: Remember to breathe. Good. Don't stop.
tr: Nefes almayı anımsayın. İyi. Durmayın.

en: Don't forget to drink some water
tr: Biraz su içmeyi unutmayın

en: Remember to take some time off
tr: Biraz ara vermeyi unutmayın

en: Eat fruits if you can 🍐️
tr: Yapabilirseniz meyve yiyin 🍐️

en: Take care of yourself
tr: Kendinize iyi bakın

en: Remember to have some fun
tr: Biraz eğlenmeyi unutmayın

en: You're doing great
tr: İyi gidiyorsunuz

en: Smile, breathe and go slowly
tr: Gülümse, nefes al ve yavaş git

en: Wherever you go, there you are
tr: Nereye giderseniz gidin, oradasınız

en: Keep calm
tr: Sakin kalın

en: You can do it
tr: Yapabilirsiniz

en: Meanwhile, spread the love ♥️
tr: Bu arada, sevgiyi yayın ♥️

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Task list <b>%s</b> removed
tr: <b>%s</b> görev listesi kaldırıldı

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

note: Translators: 'archived' as in 'archived task lists'
en: Archived
tr: Arşivlenmiş

en: No Archived Lists
tr: Arşivlenmiş Liste Yok

en: Unarchive
tr: Arşivden Çıkar

en: Archive
tr: Arşivle

en: An error occurred while updating a task
tr: Görev güncellenirken hata oluştu

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Clear completed tasks…
tr: Tamamlanan görevleri temizle…

en: Delete
tr: Sil

en: Task Lists
tr: Görev Listeleri

en: New List
tr: Yeni Liste

en: %d task for today | %d tasks for today
tr[0]: Bugün için %d görev

en: No tasks scheduled for today
tr: Bugüne zamanlanmış görev yok

en: GNOME To Do cannot connect to Todoist due to network issue
tr: GNOME Yapılacaklar, ağ sorunu nedeniyle Todoistʼe bağlanamıyor

en: Not able to communicate with Todoist. Please check your internet connectivity.
tr: Todoist ile iletişim kurulamıyor. Lütfen İnternet bağlantınızı gözden geçirin.

en: Error fetching Todoist account key
tr: Todoist hesap anahtarı alınırken hata

en: Please ensure that Todoist account is correctly configured.
tr: Lütfen Todoist hesabının doğru yapılandırıldığından emin olun.

en: GNOME To Do doesn’t have the necessary permissions to perform this action: %s
tr: Şu işlemi gerçekleştirmek için GNOME Yapılacaklarʼın yeterli izni yok: %s

en: Invalid response received from Todoist servers. Please reload GNOME To Do.
tr: Todoist sunucularından geçersiz yanıt alındı. Lütfen GNOME Yapılacaklarʼı yeniden yükleyin.

en: An error occurred while updating a Todoist task
tr: Todoist görevi güncellenirken hata oluştu

en: An error occurred while retrieving Todoist data
tr: Todoist verisi alınırken hata oluştu

en: An error occurred while updating Todoist
tr: Todoist güncellenirken hata oluştu

en: No Todoist accounts found
tr: Hiçbir Todoist hesabı bulunamadı

en: Add a Todoist account
tr: Todoist hesabı ekle

en: Cannot create Todo.txt file
tr: Todo.txt dosyası oluşturulamıyor

en: Select a Todo.txt-formatted file:
tr: Todo.txt biçimli dosya seç:

note: Filechooser
en: Select a file
tr: Dosya seç

en: Error opening Todo.txt file
tr: Todo.txt dosyası açılırken hata

en: <b>Warning!</b> Todo.txt support is experimental and unstable. You may experience instability, errors and eventually data loss. It is not recommended to use Todo.txt integration on production systems.
tr: <b>Uyarı!</b> Todo.txt desteği deneysel ve kararsızdır. Kararsızlık, hata ve sonunda veri kaybı yaşayabilirsiniz. Todo.txt tümleşmesinin üretim sistemlerinde kullanılması önerilmez.

en: Error while opening the file monitor. Todo.txt will not be monitored
tr: Dosya görüntüleyici açılırken hata. Todo.txt görüntülenmeyecek

en: On the Todo.txt file
tr: Todo.txt dosyasında

en: Todo.txt File
tr: Todo.txt Dosyası

en: Source of the Todo.txt file
tr: Todo.txt dosyasının kaynağı

note: Translators: 'Unscheduled' as in 'Unscheduled tasks'
en: Unscheduled
tr: Zamanlanmamış

note: Translators: 'Unscheduled' as in 'Unscheduled tasks'
en: Unscheduled (%d)
tr: Zamanlanmamış (%d)

en: Good Morning, %s
tr: Günaydın, %s

en: Good Afternoon, %s
tr: Tünaydın, %s

en: Good Evening, %s
tr: İyi Akşamlar, %s

en: Home
tr: Ev
