gnome-todo master - en to fa translation catalogue (107 entries)

en: Endeavour
fa: اندوور

en: Manage your tasks
fa: مدیریت وظایف‌تان

en: Endeavour is a task management application designed for simplicity. Save and order your todos. Manage multiple todo lists. And more
fa: اندوور برنامهٔ مدیریت وظایفی است که برای سادگی طراحی شده است. ذخیره و مرتّب‌سازی فعالیت‌هایتان. مدیریت چندین سیاههٔ فعالیت. و بیش‌تر

en: Empty state
fa: وضعیت خالی

en: Task lists
fa: سیاهه‌های وظیفه

en: Jamie Murphy
fa: جِیمی مورفی

en: Manage your personal tasks
fa: مدیریت وظایف شخصیتان

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Task;Productivity;Todo;
fa: Task;Productivity;Todo;فعالیت;کارایی;وظایف;

en: Window maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Window maximized state
fa: وضعیت بیشینهٔ پنجره

en: Window size
fa: اندازهٔ پنجره

en: Window size (width and height).
fa: اندازهٔ پنجره (پهنا و بلندا)

en: First run of Endeavour
fa: نخستین اجرای اندوور

en: Whether it’s the first run of Endeavour (to run the initial setup) or not
fa: این که نخستین اجرای اندوور است (برای اجرای برپایی نخستین) یا نه

en: Default provider to add new lists to
fa: فراهم‌کنندهٔ پیش‌گزیده برای افزودن سیاهه‌های جدید

en: The identifier of the default provider to add new lists to
fa: شناسه فراهم‌کنندهٔ پیش‌گزیده برای افزودن سیاهه‌های جدید

en: List of active extensions
fa: سیاههٔ افزونه‌های فعّال

en: The list of active extensions
fa: سیاههٔ افزونه‌های فعّال

en: Sidebar revealed
fa: نوار کناری آشکار شده

en: Whether the sidebar is revealed or not
fa: این که نوار کناری آشکار شود یا خیر

en: Quit Endeavour
fa: خروج از اندوور

en: Enable debug messages
fa: به کار انداختن پیام‌های رفع‌اشکال

en: Print version information and exit
fa: چاپ اطّلاعات نگارش و خروج

en: Copyright © 2015–2022 The Endeavour authors
fa: حق رونوشت © ۲۰۱۵–۲۰۲۲ توسعه‌دهندگان اندوور

en: No date set
fa: هیچ تاریخی ثبت نشده

en: D_ue Date
fa: تاریخ _سررسید

en: _Today
fa: _امروز

en: To_morrow
fa: _فردا

en: _Notes
fa: _یادداشت‌ها

en: _Delete
fa: _حذف

[ctx: taskdate]
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Welcome
fa: خوش‌آمدید

en: Log in to online accounts to access your tasks
fa: برای دسترسی به وظایفتان، وارد حساب‌های برخط شوید

en: Endeavour Setup
fa: برپایی اندوور

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Done
fa: _اعمال

en: An error occurred while creating a task
fa: خطا هنگام ایجاد یک وظیفه

en: New task…
fa: وظیفهٔ جدید…

en: An error occurred while creating a task list
fa: خطا هنگام ایجاد سیاهه‌ای از وظیفه‌ها

en: Create _List
fa: ایجاد _سیاهه

en: List Name
fa: نام سیاهه

en: Select a storage location
fa: گزینش یک مکان ذخیره

en: Off
fa: خاموش

en: Click to add a new Google account
fa: برای افزودن حساب گوگلی جدید کلیک کنید

en: Google
fa: گوگل

en: Click to add a new ownCloud account
fa: برای افزودن حساب اون‌کلودی جدید کلیک کنید

en: ownCloud
fa: اون‌کلود

en: Click to add a new Microsoft Exchange account
fa: برای افزودن حساب اکسچنج مایکروسافتی جدید کلیک کنید

en: Microsoft Exchange
fa: اکسچنج مایکروسافت

en: Or you can just store your tasks on this computer
fa: یا می‌توانید وظایفتان را روی این رایانه ذخیره کنید

en: Task <b>%s</b> removed
fa: وظیفهٔ <b>%s</b> برداشته شد

en: Undo
fa: برگردان

en: Today
fa: امروز

en: Tomorrow
fa: فردا

en: Yesterday
fa: دیروز

en: This is a development build of Endeavour. You may experience errors, wrong behaviors, and data loss.
fa: این یک ساخت توسعه از اندوور است. ممکن است با خطا، رفتار اشتباه و از بین رفتن داده مواجه شوید.

en: _Help
fa: _راهنما

en: _About Endeavour
fa: _دربارهٔ اندوور

note: Translators: This message will never be used with '1 day ago' * but the singular form is required because some languages do not * have plurals, some languages reuse the singular form for numbers * like 21, 31, 41, etc.
en: %d day ago | %d days ago
fa[0]: %Id روز پیش
fa[1]: %Id روز پیش

en: All
fa: همه

en: Error loading GNOME Online Accounts
fa: خطای بار کردن حساب‌های برخط گنوم

en: Failed to connect to task list
fa: شکست در اتصال به سیاههٔ وظیفه

en: On This Computer
fa: روی این رایانه

en: Local
fa: محلّی

en: Error fetching tasks from list
fa: خطای دریافت وظایف از سیاهه

en: Inbox
fa: صندوق ورودی

en: Overdue
fa: سررسید

en: Next 7 Days
fa: ۷ روز آینده

en: Did you drink some water today?
fa: امروز آب خوردی؟

en: What are your goals for today?
fa: اهداف امروزت چیه؟

en: Can you let your creativity flow?
fa: می‌تونی بذاری خلّاققیتت پرواز کنه؟

en: How are you feeling right now?
fa: امروز چه‌طوری؟

en: At what point is it good enough?
fa: کجا به حد کافی خوبه؟

en: Remember to breathe. Good. Don't stop.
fa: یادت باشه نفس بکشی. خوبه. توقّف نکن.

en: Don't forget to drink some water
fa: یادت نره آب بخوری

en: Remember to take some time off
fa: یادت باشه یه استراحتی هم بکنی

en: Eat fruits if you can 🍐️
fa: اگه می‌تونی میوه بخور 🍐️

en: Take care of yourself
fa: مراقب خودت باش

en: Remember to have some fun
fa: یادت بشه خوش بگذرونی

en: You're doing great
fa: عالی پیش می‌ری

en: Smile, breathe and go slowly
fa: بخند، نفس بکش و آروم پیش برو

en: Wherever you go, there you are
fa: هرجا که رفتی، رفتی

en: Working hard is always rewarded
fa: مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

en: Keep calm
fa: آروم باش

en: You can do it
fa: می‌تونی انجامش بدی

en: Meanwhile, spread the love ♥️
fa: در این حین، عشق بپراکن ♥️

en: Scheduled
fa: زمان‌بندی شده

en: Task list <b>%s</b> removed
fa: سیاههٔ وظیفهٔ <b>%s</b> برداشته شد

en: Loading…
fa: در حال بار کردن…

note: Translators: 'archived' as in 'archived task lists'
en: Archived
fa: بایگانی‌شده

en: No Archived Lists
fa: سیاهه‌های بایگانی‌نشده

en: Unarchive
fa: در آوردن از بایگانی

en: Archive
fa: بایگانی

en: An error occurred while updating a task
fa: هنگام به‌روز رسانی یک وظیفه، خطایی رخ داد

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Clear completed tasks…
fa: پاک‌سازی وظایف کامل…

en: Delete
fa: حذف

en: Close
fa: بستن

en: Details
fa: جزییات

en: Task Lists
fa: سیاهه‌های وظیفه

en: New List
fa: سیاههٔ جدید

en: No more tasks left
fa: هیچ وظیفهٔ دیگری باقی‌نمانده

en: Nothing else to do here
fa: هیچ کاری دیگری برای انجام نیست

en: You made it!
fa: موفق شدید!

en: Looks like there’s nothing else left here
fa: به نظر هیچ چیز دیگری باقی نمانده

en: %d task for today | %d tasks for today
fa[0]: %Id وظیفه برای امروز
fa[1]: شما %Id فعالیت برای امروز دارید

en: No tasks scheduled for today
fa: هیچ وظیفه‌ای برای امروز زمان‌بندی نشده
