engrampa 1.25.0 - en to ar translation catalogue (313 entries)

en: File is not a valid .desktop file
ar: الملف ليس ملف مُدخل سطح مكتب صالح

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ar: اصدارة غير معروفة لمُدخل سطح المكتب '‏%s'

en: Starting %s
ar: بدء %s

en: Application does not accept documents on command line
ar: لا يقبل التّطبيق مستندات في سطر الأوامر

en: Unrecognized launch option: %d
ar: خيار الإطلاق غير معروف: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ar: لا يمكن تمرير عناوين المستندات إلى 'Type=Link' في مُدخل سطح المكتب

en: Not a launchable item
ar: ليس عنصرًا قابلا للاطلاق

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Specify file containing saved configuration
ar: حدد ملفًا يحتوي الإعدادات المحفوظة

en: FILE
ar: الملف

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: Session management options:
ar: خيارات إدارة الجلسات:

en: Show session management options
ar: اعرض خيارات إدارة الجلسات

en: Engrampa Archive Manager
ar: مدير اﻷرشيفات أنغرمبا

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
ar: مدير اﻷرشيفات لسطح مكتب متّة

en: Engrampa is an archive manager for the MATE environment. It allows you to create and modify archives, view the contents of an archive, view a file contained in an archive, and extract files from archive.
ar: إنغرمبا هو مدير أرشيف لبيئة المتّة. يسمح لك بإنشاء الأرشيفات وتعديلها، عرض محتويات الأرشيف، عرض ملف موجود في الأرشيف، واستخراج الملفات من الأرشيف.

en: Engrampa is only a front-end (a graphical interface) to archiving programs like tar and zip. The supported file types are:
ar: إنغرمبا ليس سوى واجهة أمامية (واجهة رسومية) لأرشفة البرامج مثل tar و zip. أنواع الملفات المدعومة هي:

en: Engrampa is a fork of File Roller and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Engrampa, please visit the project's home page.
ar: إنغرمبا هو تفرع معدل لفيل رولر وجزء من بيئة سطح مكتب المتّة. إذا كنت ترغب في معرفة المزيد عن المتّة وإنغرمبا، يرجى زيارة الصفحة الرئيسية للمشروع.

en: Archive Manager
ar: مُدير الأرشيفات

en: Create and modify an archive
ar: أنشئ و عدّل أرشيفًا

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;archive;manager;compression;
ar: المتّة؛أرشيف؛مدير؛ضغط؛

en: How to sort files
ar: كيف ترتّب الملفات

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
ar: ما هو العيار المتّبع لترتيب الملفات. القيم الممكنة: الإسم، النوع ،الزمن، المسار.

en: Sort type
ar: نوع الترتيب

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
ar: هل الترتيب يكون تصاعديا أم تنازليا. القيم الممكنة: تصاعديا، تنازليا.

en: Display size
ar: حجم العرض

en: Max history length
ar: الطول الأقصى للتاريخ

en: View toolbar
ar: عرض شريط الأدوات

en: View statusbar
ar: عرض شريط الحالة

en: View the folders pane
ar: أعرض لوحة المجلّدات

en: Editors
ar: المحرّرون

en: Compression level
ar: مستوى الضغط

en: Recreate the folders stored in the archive
ar: أعد إنشاء المجلدات المخزّنة في الأرشيف

en: Extract Here
ar: استخرج هنا

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
ar: استخرج الأرشيف المختار إلى المكان الحالي.

en: Extract To...
ar: استخرج إلى...

en: Extract the selected archive
ar: استخرج الأرشيف المختار

en: Compress...
ar: اضغط...

en: Create a compressed archive with the selected objects
ar: أنشِئ أرشيفًا مضغوطًا يحتوي العناصر المختارة

en: Engrampa
ar: مُدير الأرشيفات

en: Allows to create and extract archives
ar: يسمح بإنشاء و استخراج الأرشيفات

en: Could not create the archive
ar: تعذّر إنشاء الأرشيف

en: You have to specify an archive name.
ar: يجب تحديد اسمٍ للأرشيف.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ar: لا تملك التّراخيص الكافية لإنشاء أرشيف في هذا المجلّد

en: Archive type not supported.
ar: نوع الأرشيف غير مدعوم.

en: Could not delete the old archive.
ar: تعذّر حذف الأرشيف القديم.

en: Open
ar: افتح

en: All archives
ar: كلّ الأرشيفات

en: All files
ar: كلّ الملفات

en: Last Output
ar: المخرجات الأخيرة

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ar: مُدير الأرشيفات برنامج حر، يمكنك توزيعه و/أو تعديله حسب بنود رخصة غنّو العمومية كما نشرتها مؤسسة البرمجيات الحرة، الإصدار الثاني أو أي إصدار أحدث (حسب رغبتك).

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ar: يوزع مُدير الأرشيفات على أمل أن يكون مفيدًا، ولكن دون أي ضمانات، بما في ذلك ضمانات قابلية البرنامج للتسويق أو الملاءمة لغرض معين. انظر نص رخصة غنّو العمومية لمزيد من التفاصيل.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ar: من المفترض أنك تلقيت نسخة من رخصة غنّو العمومية مع هذا البرنامج؛ إذا لم يحدث هذا فاكتب إلى:
    Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: Could not add the files to the archive
ar: تعذّر إضافة الملفات للأرشيف

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ar: لا تملك التّصاريح الكافية لقراءة الملفات من المجلّد "%s"

en: Save Options
ar: احفظ الخيارات

en: _Options Name:
ar: اسم _الخيارات:

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Enter the password for the archive '%s'.
ar: حدّد كلمة مرور للأرشيف '%s'.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ar: الاسم "%s" غير صالح بسبب احتواءه على الرّموز: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
ar: استعمل اسمًا آخر رجاءً.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
ar: لا تملك الصّلاحيات الكافية لإنشاء أرشيف في هذا المجلّد.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
ar: المجلّد المطلوب "%s" غير موجود.
    
     هل تريد إنشاءه؟

en: Create _Folder
ar: أنشئ _مجلّد

en: Could not create the destination folder: %s.
ar: تعذّر إنشاء المجلّد المرسل اليه: %s.

en: Archive not created
ar: لم يُنشأ الأرشيف

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
ar: الأرشيف موجود. هل تريد الكتابة فوقه؟

en: _Overwrite
ar: ا_كتب فوقه

en: Extraction not performed
ar: لم يتمّ الاستخراج

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ar: لا تملك الصّلاحيات الكافية لاستخراج الأرشيفات في المجلّد "%s"

[ctx: File]
en: New
ar: جديد

[ctx: File]
en: Save
ar: احفظ

en: There was an internal error trying to search for applications:
ar: حدث خطأ داخلي أثناء محاولة البحث عن التّطبيقات:

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
ar: لا يوجد أمرٌ مثبتٌ لملفات %s.
    أترغب بالبحث عن أمر يفتح هذا الملف؟

en: Could not open this file type
ar: تعذّر فتح نوع الملفات هذا.

en: _Search Command
ar: اب_حث عن أمر

en: %s Properties
ar: خصائص %s

en: %d %B %Y, %H:%M
ar: %Od %B %Y، %OI:%OM

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
ar: أأحدّث الملف "%s" في الأرشيف "%s"؟

en: Update the files in the archive "%s"?
ar: أأحدّث الملفات في الأرشيف "%s"؟

en: File _Format: %s
ar: صي_غة الملف: %s

en: All Files
ar: كلّ الملفات

en: All Supported Files
ar: كلّ الملفات المدعومة

en: By Extension
ar: حسب الامتداد

en: File Format
ar: صيغة الملف

en: Extension(s)
ar: الامتداد(ات)

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
ar: لم يستطع البرنامج معرفة صيغة الملف الذي تريد استخدامه ل'%s'. من فضلك تأكد من أنك تستخدم امتدادًا معروفًا لهذا الملف أو اختر صيغةً من القائمة أدناه يدويًا.

en: File format not recognized
ar: صيغة الملف غير معروفة

en: File not found.
ar: الملف غير موجود.

en: Archive not found
ar: أرشيف مفقود

en: You don't have the right permissions.
ar: لا تملك الصّلاحيات الكافية.

en: This archive type cannot be modified
ar: لا يمكن تعديل نوع الأرشيف

en: You can't add an archive to itself.
ar: لا يمكنك إضافة أرشيف لنفسه.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
ar: يجري إضافة الملف:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
ar: يجري استخراج الملفات:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
ar: يجري إزالة الملف:

en: Could not find the volume: %s
ar: تعذّر إيجاد القرص: %s

en: Deleting files from archive
ar: يجري حذف الملفات من الأرشيف

en: Recompressing archive
ar: يجري إعادة ضغط الأرشيف

en: Decompressing archive
ar: يجري فك ضغط الأرشيف

en: Debian package
ar: رزمة ديبيان

en: Bzip2 compressed file
ar: ملف مضغوط على نحو Bzip2

en: Folder
ar: مجلّد

en: [read only]
ar: [للقراءة فقط]

en: Could not display the folder "%s"
ar: تعذّر عرض المجلّد "%s"

en: _Pause
ar: _إيقاف مؤقت

en: Process paused
ar: العملية متوقفة مؤقتا

en: _Resume
ar: _استئناف

en: Please wait…
ar: رجاءً انتظر...

note: Translators: %s is a filename
en: Creating "%s"
ar: إنشاء "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Loading "%s"
ar: تحميل "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Reading "%s"
ar: قراءة "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting files from "%s"
ar: حذف الملفات من "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Testing "%s"
ar: اختبار "%s"

en: Getting the file list
ar: يجلب قائمة الملفات

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to "%s"
ar: نسخ الملفات لإضافتها إلى "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Adding files to "%s"
ar: إضافة الملفات إلى "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting files from "%s"
ar: استخراج الملفات من "%s"

en: Copying the extracted files to the destination
ar: نسخ الملفات المستخرجة إلى الوجهة

note: Translators: %s is a filename
en: Saving "%s"
ar: حفظ "%s"

en: _Quit
ar: _خروج

en: _Open the Archive
ar: ا_فتح الأرشيف

en: _Show the Files
ar: ا_عرض الملفات

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Extraction completed successfully
ar: تم الاستخراج بنجاح

en: Archive created successfully
ar: تم إنشاء الارشيف بنجاح

en: Command exited abnormally.
ar: انتهى الأمر بشكل غير طبيعي.

en: An error occurred while extracting files.
ar: حدث خطأ أثناء استخراج الملفات.

en: Could not open "%s"
ar: تعذّر فتح "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل الأرشيف.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ar: حدث خطأ أثناء حذف الملفات من الأرشيف.

en: An error occurred while adding files to the archive.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة الملفات للأرشيف

en: An error occurred while testing archive.
ar: حدث خطأ أثناء اختبار الأرشيف.

en: An error occurred while saving the archive.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الأرشيف.

en: An error occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Command not found.
ar: لا وجود للأمر.

en: Test Result
ar: نتيجة الاختبار

en: Could not perform the operation
ar: تعذّر القيام بالعملية

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ar: هل تريد إضافة هذا الملف للأرشيف الحالي أم فتحه كأرشيف جديد؟

en: Do you want to create a new archive with these files?
ar: هل تريد إنشاء أرشيف جديد بهذه الملفّات؟

en: Create _Archive
ar: أنشئ أر_شيفا

en: Folders
ar: مجلّدات

[ctx: File]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: File]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: File]
en: Date Modified
ar: تاريخ التّعديل

[ctx: File]
en: Location
ar: المكان

[ctx: File]
en: Name
ar: الاسم

en: Find:
ar: ابحث:

en: Close the folders pane
ar: أغلق لوحة المجلّدات

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
ar: افتح ملفا _حديثا

en: Open a recently used archive
ar: افتح آخر أرشيف تم استخدامه

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
ar: المكان:

en: Could not save the archive "%s"
ar: تعذّر حفظ الأرشيف "%s"

en: Replace file "%s"?
ar: أ تستبدل الملف "%s"؟

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ar: ملف آخر بنفس اﻹسم موجود من قبل في "%s".

en: Replace _All
ar: استبدل _الكل

en: _Skip
ar: _تخطى

en: _Replace
ar: _استبدل

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
ar: الاسم الجديد فارغ، رجاء أكتب اسما.

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
ar: الاسم الجديد هو نفس القديم. رجاء اكتب اسما آخر.

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
ar: الاسم "%s" غير صالح لأنه يحتوي إحدى هذه المحارف: %s، رجاء أكتب اسما آخر.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
ar: المجلّد الذي اسمه "%s" موجود مسبقًا.
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
ar: الملف الذي اسمه "%s" موجود مسبقًا.
    
    %s

en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: _New folder name:
ar: اسم المُجلّد _الجديد:

en: _New file name:
ar: اسم الملف _الجديد:

en: _Rename
ar: _غيّر الاسم

en: Could not rename the folder
ar: تعذّر تغيير اسم المجلّد

en: Could not rename the file
ar: تعذّر تغيير اسم الملف

en: Paste Selection
ar: الصق المحدد

en: _Destination folder:
ar: مجلد _الوجهة:

en: _Paste
ar: ا_لصق

en: Add files to an archive
ar: أضِف الملفات للأرشيف

en: Extract archive
ar: استخرج الأرشيف

en: Command _Line Output
ar: مُخرجات _سطر الأوامر

en: Could not display help
ar: تعذّر عرض المساعدة

en: Add files to the specified archive and quit the program
ar: أضِف الملفات للأرشيف المحدّد ثم أغلق البرنامج

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ar: أضِف الملفات بالسؤال عن اسم الأرشيف ثم أغلق البرنامج

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ar: استخرج الأرشيفات إلى المجلّد المخصص ثم أغلق البرنامج

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ar: استخرج الأرشيف بالسؤال عن المجلّد المطلوب ثم أغلق البرنامج

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
ar: استخرج محتويات الأرشيفات في مجلّد الأرشيف ثم أغلق البرنامج

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ar: المجلد المبدئي للاستعمال لأوامر ‪'--add'‬ و ‪'--extract'‬

en: Create destination folder without asking confirmation
ar: أنشئ المجلّد المطلوب من غير السؤال عن تأكيد

en: Show the application's version
ar: أظهر نسخة التّطبيق

en: Compress
ar: اضغط

en: - Create and modify an archive
ar: - أنشئ و عدّل أرشيفًا

en: Load Options
ar: حمّل الخيارات

en: _Remove
ar: أ_زل

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _About Archive Manager
ar: _حول مدير الأرشيف

en: C_reate
ar: أن_شِئ

en: _Filename:
ar: اسم ال_ملف:

en: Location
ar: المكان

en: _Encrypt the file list too
ar: _عمّ قائمة الملفات أيضًا

note: this is part of a sentence, for example "split into volumes of 10.0 MB", where MB stands for megabyte.
en: Split into _volumes of
ar: قسم إلى أ_حجام من

note: MB means megabytes
en: MB
ar: مب

en: _Password:
ar: _كلمة المرور:

en: _Other Options
ar: ال_خيارات الأُخرى

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
ar: <span weight="bold" size="larger">كلمة المرور مطلوبة</span>

en: Delete
ar: حذف

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _All files
ar: _كلّ الملفات

en: _Selected files
ar: الملفات المُ_ختارة

en: example: *.txt; *.doc
ar: مثال: *.txt; *.doc

en: _Files:
ar: م_لفات:

en: _Add
ar: أ_ضِف

en: Add only if _newer
ar: أ_ضِف فقط إذا كان أحدث

en: Add a Folder
ar: أضِف مجلّدا

en: _Include subfolders
ar: _تضمّن المجلّدات الفرعية

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ar: استثنِ المُجلدات التي هي و_صلات رمزية

en: Include _files:
ar: _تضمّن الملفات:

en: example: *.o; *.bak
ar: مثال: *.o; *.bak

en: E_xclude files:
ar: اس_تثنِ الملفات:

en: _Exclude folders:
ar: اس_تثنِ المجلدات:

en: _Load Options
ar: _حمّل الخيارات

en: Sa_ve Options
ar: اح_فظ الخيارات

en: _Reset Options
ar: أعد تعيين الخيارات

en: Extract
ar: استخرج

en: _Extract
ar: ا_ستخرج

en: Re-crea_te folders
ar: أ_عد إنشاء المجلّدات

en: Over_write existing files
ar: اكتب فوق المل_فات الموجودة

en: Do not e_xtract older files
ar: لا ت_ستخرج الملفات الأقدم

en: Actions
ar: إجراءات

en: _Archive
ar: أ_رشيف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Arrange Files
ar: ر_تّب الملفات

en: _About
ar: _عنْ

en: Information about the program
ar: معلومات عنْ البرنامج

en: _Add Files…
ar: _أضف ملفات...

en: Add files to the archive
ar: أضِف الملفات للأرشيف

en: Add Files
ar: أضِف ملفات

en: Add a _Folder…
ar: _أضف مجلدا...

en: Add a folder to the archive
ar: أضِف مجلّد إلى الأرشيف

en: Add Folder
ar: أضِف مجلّدًا

en: Close the current archive
ar: أغلق الأرشيف الحاليّ

en: Contents
ar: المحتويات

en: Display the Engrampa Manual
ar: اعرض دليل استخدام مُدير الأرشيفات

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: Copy the selection
ar: انسخ المُحدّد

en: Cu_t
ar: _قصّ

en: Cut the selection
ar: قص المُحدّد

en: Paste the clipboard
ar: الصق محتويات الحافظة

en: _Rename…
ar: غيّر اﻹسم...

en: Rename the selection
ar: غيّر اسم المحدد

en: Delete the selection from the archive
ar: احذف المحدد من الأرشيف

en: Dese_lect All
ar: الغِ اخت_يار الكل

en: Deselect all files
ar: الغِ اختيار جميع الملفات

en: _Extract…
ar: _استخرج...

en: Extract files from the archive
ar: استخرج ملفات من الأرشيف

en: Find…
ar: ابحث...

en: _Last Output
ar: المُخرجات الأ_خيرة

en: View the output produced by the last executed command
ar: اعرض المُخرجات الناتجة من آخر أمر تم تنفيذه

en: New…
ar: جديد...

en: Create a new archive
ar: أنشئ أرشيفًا جديد

en: Open…
ar: افتح...

en: Open archive
ar: افتح أرشيفًا

en: _Open
ar: ا_فتح

en: _Open With…
ar: _افتح باستخدام...

en: Open selected files with an application
ar: افتح الملفات المختارة باستخدام تطبيق

en: Pass_word…
ar: _كلمة المرور

en: Specify a password for this archive
ar: حدّد كلمة مرور لهذا الأرشيف

en: _Properties
ar: _خصائص

en: Show archive properties
ar: أظهر خصائص الأرشيف

en: _Refresh
ar: أعد ال_تحميل

en: Reload current archive
ar: أعد تحميل الأرشيف الحالي

en: Save As…
ar: احفظ باسم...

en: Save the current archive with a different name
ar: احفظ الأرشيف الحالي تحت اسمٍ مختلف

en: Select _All
ar: اختر _الكل

en: Select all files
ar: اختر كل الملفات

en: _Stop
ar: ت_وقّف

en: Stop current operation
ar: أوقف العملية الحالية

en: _Test Integrity
ar: ا_ختبر السلامة

en: Test whether the archive contains errors
ar: اختبر ما إذا كان الأرشيف يحتوي على أخطاء

en: Open the selected file
ar: افتح الملف المختار

en: Open the selected folder
ar: افتح المجلد المختار

en: Go to the previous visited location
ar: اذهب إلى الموقع المزار سابقًا

en: Go to the next visited location
ar: اذهب إلى الموقع المُزار التالي

en: Go up one level
ar: اصعد مستوى واحد

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
ar: اذهب إلى المُجلّد المنزلي

en: _Toolbar
ar: ش_ريط الأدوات

en: View the main toolbar
ar: اعرض شريط الأدوات الرئيسي

en: Stat_usbar
ar: _شريط الحالة

en: View the statusbar
ar: اعرض شريط الحالة

en: _Reversed Order
ar: ترتيب _مقلوب

en: Reverse the list order
ar: اقلب ترتيب القائمة

en: _Folders
ar: م_جلّدات

en: View All _Files
ar: اعرض جميع الم_لفات

en: View as a F_older
ar: اعرض ك_مجلّد

en: by _Name
ar: حسب الا_سم

en: Sort file list by name
ar: رتّب قائمة الملفات حسب الاسم

en: by _Size
ar: حسب ال_حجم

en: Sort file list by file size
ar: رتّب قائمة الملفات حسب حجمها

en: by T_ype
ar: حسب الن_وع

en: Sort file list by type
ar: رتّب قائمة الملفات حسب النوع

en: by _Date Modified
ar: حسب _تاريخ التعديل

en: Sort file list by modification time
ar: رتّب قائمة الملفات حسب تاريخ التعديل

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
ar: حسب ال_مكان

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
ar: رتّب قائمة الملفات حسب مكانها

en: Password
ar: كلمة المرور

en: _Encrypt the file list
ar: _شفّر قائمة الملفات

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ar: <i><b>ملاحظة:</b> ستستَعمل كلمة المرور لتعمية الملفات التي ستضيفها للأرشيف الحالي، ولفكّ التّعمية عند استخراج الملفات منها. ستُمحى كلمة المرور عند إغلاق الأرشيف.</i>

[ctx: File]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Archive size:
ar: حجم الأرشيف:

en: Compression ratio:
ar: نسبة الضّغط:

en: Content size:
ar: حجم المحتويات:

en: Number of files:
ar: عدد الملفات:

en: Location:
ar: المكان:

en: Last modified:
ar: آخر تعديل:

en: Type:
ar: النوع:

en: _Update
ar: _حدّث

en: S_elect the files you want to update:
ar: ا_ختر الملفات التي تريد تحديثها:
