engrampa 1.25.0 - en to bs translation catalogue (191 entries)

en: File is not a valid .desktop file
bs: Fajl nije validni .desktop fajl

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
bs: Nepoznat desktop fajl Verzija '%s'

en: Starting %s
bs: Pokrećem  %s

en: Application does not accept documents on command line
bs: Aplikacija ne prihvaća dokumente na komandnoj liniji

en: Not a launchable item
bs: Nije moguće pokrenuti

en: Disable connection to session manager
bs: Onemogući spajanje sa upraviteljem sesije

en: FILE
bs: FAJL

en: Specify session management ID
bs: Navedi ID upravitelja sesije

en: Archive Manager
bs: Upravitelj arhivama

en: Create and modify an archive
bs: Napravi i promijeni arhiv

en: Extract Here
bs: Raspakuj ovdje

en: Could not create the archive
bs: Nisam mogao napraviti arhivu

en: You have to specify an archive name.
bs: Morate navesti ime arhiva.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
bs: Nemate dozvolu praviti arhiv u ovom direktoriju

en: Archive type not supported.
bs: Tip arhiva nije podržan.

en: Could not delete the old archive.
bs: Nisam mogao obrisati stari arhiv.

en: Open
bs: Otvori

en: All archives
bs: Svi arhivi

en: All files
bs: Sve datoteke

en: Last Output
bs: Posljednji ispis

en: Could not add the files to the archive
bs: Nisam mogao dodati datoteke u arhiv

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
bs: Nemate potrebne dozvole za čitanje datoteka iz direktorija "%s"

en: Save Options
bs: Opcije snimanja

en: _Save
bs: _Snimi

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
bs: Ime "%s" je nevažeće zato što ne smije sadržavati znakove: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
bs: Molim koristite neko drugo ime.

en: Create _Folder
bs: Napravi _direktorij

en: Could not create the destination folder: %s.
bs: Nisam mogao napraviti odredišni direktorij: %s.

en: Archive not created
bs: Arhiv nije napravljen

en: Extraction not performed
bs: Raspakivanje nije izvedeno

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
bs: Nemate potrebne dozvole da raspakujete arhive u ovom direktoriju "%s"

[ctx: File]
en: Save
bs: Snimi

en: %s Properties
bs: %s osobine

en: %d %B %Y, %H:%M
bs: %d. %B %Y, %H:%M

en: All Files
bs: Svi fajlovi

en: You don't have the right permissions.
bs: Nemate potrebne dozvole.

en: You can't add an archive to itself.
bs: Ne možete dodati arhiv samom sebi.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
bs: Dodajem datoteku:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
bs: Raspakujem datoteku:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
bs: Uklanjam datoteku:

en: Deleting files from archive
bs: Brišem datoteke iz arhive

en: Recompressing archive
bs: Ponovo pakujem arhiv

en: Decompressing archive
bs: Raspakujem arhiv

en: Debian package
bs: Paket za Debian

en: Bzip2 compressed file
bs: Bzip2 arhiv datoteka

en: Folder
bs: Direktorij

en: [read only]
bs: [samo za čitanje]

en: Could not display the folder "%s"
bs: Nisam mogao prikazati direktorij "%s"

en: Getting the file list
bs: Dobavljam listu datoteka

en: _Quit
bs: _Izađi

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Command exited abnormally.
bs: Naredba nije završena normalno.

en: An error occurred while extracting files.
bs: Dogodila se greška tokom raspakivanja datoteka.

en: Could not open "%s"
bs: Nisam mogao otvoriti "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
bs: Dogodila se greška tokom učitavanja arhiva.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
bs: Dogodila se greška tokom brisanja datoteka iz arhiva.

en: An error occurred while adding files to the archive.
bs: Dogodila se greška tokom dodavanja datoteka u arhiv.

en: An error occurred while testing archive.
bs: Dogodila se greška tokom provjere arhiva.

en: Command not found.
bs: Nije pronađena naredba.

en: Test Result
bs: Rezultati provjere

en: Could not perform the operation
bs: Nisam mogao izvršiti radnju

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
bs: Da li želite dodati ovu datoteku u trenutni arhiv ili je otvoriti kao novi arhiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
bs: Da li želite napraviti novi arhiv od ovih datoteka?

en: Create _Archive
bs: Napravi _arhiv

[ctx: File]
en: Size
bs: Veličina

[ctx: File]
en: Type
bs: Tip

[ctx: File]
en: Date Modified
bs: Datum izmjene

[ctx: File]
en: Location
bs: Lokacija

[ctx: File]
en: Name
bs: Naziv

en: Find:
bs: Pronađi:

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
bs: _Lokacija:

en: Could not save the archive "%s"
bs: Nisam mogao snimiti arhiv "%s"

en: Replace file "%s"?
bs: Zamijeni fajl "%s"?

en: Another file with the same name already exists in "%s".
bs: Još jedan fajl sa istim imenom već postoji u "%s".

en: Replace _All
bs: Zamijeni _sve

en: _Skip
bs: _Preskoči

en: _Replace
bs: _Zamijeni

en: Rename
bs: Preimenuj

en: _Rename
bs: _Preimenuj

en: Could not rename the folder
bs: Nisam mogao preimenovati direktorij

en: Could not rename the file
bs: Nisam mogao preimenovati datoteku

en: Paste Selection
bs: Umetni izabrano

en: _Paste
bs: _Umetni

en: Add files to an archive
bs: Dodaj datoteke u arhiv

en: Extract archive
bs: Raspakuj arhiv

en: Command _Line Output
bs: Ispis na _liniji za naredbe

en: Could not display help
bs: Nisam mogao prikazati pomoć

en: Add files to the specified archive and quit the program
bs: Dodaj datoteke navedenom arhivu i izađi iz programa

en: ARCHIVE
bs: ARHIV

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
bs: Dodaj datoteke tražeći ime arhiva i izađi iz programa

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
bs: Raspakuj arhive u navedeni direktorij i izađi iz programa

en: FOLDER
bs: DIREKTORIJ

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
bs: Raspakuj arhive tražeći odredišni direktorij i zatvori program

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
bs: Uobičajeni direktorij za upotrebu pri '--add' i '--extract' naredbama

en: Create destination folder without asking confirmation
bs: Napravi odredišni direktorij bez traženja potvrde

en: Load Options
bs: Opcije učitavanja

en: _Help
bs: _Pomoć

en: C_reate
bs: _Napravi

en: Location
bs: Lokacija

en: _Password:
bs: _Šifra:

en: Delete
bs: Obriši

en: _Delete
bs: _Obriši

en: _All files
bs: _Sve datoteke

en: _Selected files
bs: _Izabrane datoteke

en: example: *.txt; *.doc
bs: primjer: *.txt; *.doc

en: _Files:
bs: _Datoteke:

en: _Add
bs: _Dodaj

en: Add a Folder
bs: Dodaj direktorij

en: _Include subfolders
bs: _Obuhvati poddirektorije

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
bs: Odstrani direktorije koji su simbolički _linkovi

en: example: *.o; *.bak
bs: primjer: *.o; *.bak

en: E_xclude files:
bs: _Odstrani datoteke:

en: _Load Options
bs: Opcije _učitavanja

en: Sa_ve Options
bs: Opcije _snimanja

en: Extract
bs: Raspakuj

en: _Extract
bs: _Raspakuj

en: Over_write existing files
bs: Piši _preko postojećih datoteka

en: Do not e_xtract older files
bs: Nemoj ra_spakovati starije datoteke

en: Actions
bs: Radnje

en: _Archive
bs: _Arhiv

en: _Edit
bs: _Ured

en: _View
bs: _Pogled

en: _Arrange Files
bs: _Rasporedi datoteke

en: _About
bs: _O

en: Information about the program
bs: Informacije o programu

en: Add files to the archive
bs: Dodaj datoteke u arhiv

en: Add Files
bs: Dodaj datoteke

en: Add a folder to the archive
bs: Dodaj direktorij u arhiv

en: Close the current archive
bs: Zatvori trenutni arhiv

en: Contents
bs: Sadržaj

en: Display the Engrampa Manual
bs: Prikaži priručnik za Engrampa

en: _Copy
bs: _Kopiraj

en: Copy the selection
bs: Kopiraj izabrano

en: Cu_t
bs: _Izreži

en: Cut the selection
bs: Izreži izabrano

en: Paste the clipboard
bs: Umetni iz clipboard-a

en: Rename the selection
bs: Preimenuj izabrano

en: Delete the selection from the archive
bs: Izbriši izabrano iz arhiva

en: Dese_lect All
bs: Poništi _sve izabrano

en: Deselect all files
bs: Poništi izbor svih izabranih datoteka

en: Extract files from the archive
bs: Raspakuj datoteke iz arhiva

en: _Last Output
bs: _Posljednji ispis

en: View the output produced by the last executed command
bs: Pogledaj ispis koji je proizvela posljednja izvršena naredba

en: Create a new archive
bs: Napravi novi arhiv

en: Open archive
bs: Otvori arhiv

en: _Open
bs: _Otvori

en: Open selected files with an application
bs: Otvori izabrane datoteke pomoću aplikacije

en: Specify a password for this archive
bs: Navedi šifru za ovaj arhiv

en: _Properties
bs: _Osobine

en: Show archive properties
bs: Pokaži osobine arhiva

en: Reload current archive
bs: Ponovo učitaj trenutni arhiv

en: Save As…
bs: Spremi kao...

en: Save the current archive with a different name
bs: Snimi trenutni arhiv pod drugim imenom

en: Select _All
bs: Izaberi _sve

en: Select all files
bs: Izaberi sve datoteke

en: _Stop
bs: _Zaustavi

en: Stop current operation
bs: Zaustavi trenutnu radnju

en: _Test Integrity
bs: _Provjeri ispravnost

en: Test whether the archive contains errors
bs: Provjeri da li arhiv sadrži greške

en: Go to the previous visited location
bs: Idi na prethodno posjećenu lokaciju

en: Go to the next visited location
bs: Idi na narednu posjećenu lokaciju

en: Go up one level
bs: Idi jedan nivo iznad

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
bs: Idi na početnu lokaciju

en: _Toolbar
bs: _Alatna traka

en: View the main toolbar
bs: Pregledaj glavnu traku s alatima

en: Stat_usbar
bs: _Statusna traka

en: View the statusbar
bs: Pregledaj statusnu traku

en: _Reversed Order
bs: _Obrnuti redoslijed

en: Reverse the list order
bs: Obrni redoslijed u listi

en: View All _Files
bs: Pogledaj sve _datoteke

en: View as a F_older
bs: Pogledaj kao _direktorij

en: by _Name
bs: po _imenu

en: Sort file list by name
bs: Sortiraj listu datoteka po imenima

en: by _Size
bs: po _veličini

en: Sort file list by file size
bs: Sortiraj listu datoteka po veličini

en: by T_ype
bs: po _tipu

en: Sort file list by type
bs: Sortiraj listu datoteka po tipu

en: Sort file list by modification time
bs: Sortiraj listu datoteka po vremenu promjene

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
bs: po _lokaciji

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
bs: Sortiraj listu datoteka po lokaciji

en: Password
bs: Šifra

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
bs: <i><b>Napomena:</b> šifra će se koristiti za kriptovanje datoteka koje dodate arhivu i za dekriptovanje datoteka koje raspakujete iz arhiva. Kada se arhiv zatvori šifra će biti obrisana.</i>

[ctx: File]
en: Name:
bs: Naziv:

en: Archive size:
bs: Veličina arhiva:

en: Compression ratio:
bs: Omjer zbijanja:

en: Content size:
bs: Veličina sadržaja:

en: Number of files:
bs: Broj datoteka:

en: Location:
bs: Lokacija:

en: Last modified:
bs: Zadnji put promijenjeno:

en: Type:
bs: Tip:

en: _Update
bs: _Ažuriraj
