engrampa 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (259 entries)

en: File is not a valid .desktop file
cmn: 檔案不是有效的 .desktop 檔案

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
cmn: 無法辨識的桌面檔案版本「%s」

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: Application does not accept documents on command line
cmn: 應用程式不接受以命令列開啟文件

en: Unrecognized launch option: %d
cmn: 無法辨識的啟動選項：%d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
cmn: 不能傳送文件 URI 至「Type=Link」桌面項目

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Specify file containing saved configuration
cmn: 指定含有已儲存組態的檔案

en: FILE
cmn: 檔案

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: Session management options:
cmn: 作業階段管理選項：

en: Show session management options
cmn: 顯示作業階段管理選項

en: Archive Manager
cmn: 壓縮檔管理員

en: Create and modify an archive
cmn: 建立及更改壓縮檔

en: View the folders pane
cmn: 檢視資料夾窗格

en: Extract Here
cmn: 在此解壓縮

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
cmn: 在目前的位置解開已選取的壓縮檔

en: Extract To...
cmn: 解壓縮至…

en: Extract the selected archive
cmn: 解開已選的壓縮檔

en: Compress...
cmn: 壓縮…

en: Create a compressed archive with the selected objects
cmn: 以選取的物件建立一個新的壓縮檔

en: Could not create the archive
cmn: 無法建立壓縮檔

en: You have to specify an archive name.
cmn: 您必須指定壓縮檔的名稱。

en: You don't have permission to create an archive in this folder
cmn: 您沒有足夠的權限在這個資料夾中建立壓縮檔

en: Archive type not supported.
cmn: 不支援這種壓縮類型。

en: Could not delete the old archive.
cmn: 無法刪除舊的壓縮檔。

en: Open
cmn: 開啟

en: All archives
cmn: 所有壓縮檔

en: All files
cmn: 所有檔案

en: Last Output
cmn: 上一個輸出訊息

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cmn: Engrampa 是自由軟體，您可以遵照自由軟體基金會 (Free Software Foundation) 出版的 GNU 通用公共許可證條款 (GNU General Public License) 第二版來修改和重新發布這一程式，或者自由選擇使用任何更新的版本。

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cmn: 發布 Fire Roller 的目的是希望它有用，但沒有任何擔保。甚至沒有適合特定目的而隱含的擔保。更詳細的情況請參閱 GNU 通用公共許可證。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
cmn: 您應該已經和 Fire Roller 一起收到一份 GNU 通用公共許可證的副本。如果還沒有，寫信給：Free Software Foundation，Inc.，51 Franklin St，Fifth Floor，Boston，MA  02110-1301 USA

en: Could not add the files to the archive
cmn: 無法將檔案加入至壓縮檔中

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
cmn: 您沒有足夠的權限讀取資料夾“%s”中的檔案

en: Save Options
cmn: 儲存選項

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: Enter the password for the archive '%s'.
cmn: 請輸入壓縮檔「%s」的密碼。

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
cmn: 名稱“%s”無效，因為包含字元：%s
    
    %s

en: Please use a different name.
cmn: 請使用其他的名字。

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
cmn: 您沒有足夠的權限在目的地資料夾中建立壓縮檔。

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
cmn: 目的地資料夾“%s”並不存在。
    
    您想要建立它嗎？

en: Create _Folder
cmn: 建立資料夾(_F)

en: Could not create the destination folder: %s.
cmn: 無法建立目的地資料夾：%s。

en: Archive not created
cmn: 未建立壓縮檔

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
cmn: 壓縮檔已經存在，您要覆寫它嗎？

en: _Overwrite
cmn: 覆寫(_O)

en: Extraction not performed
cmn: 未進行解壓縮

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
cmn: 您並沒有足夠的權限在資料夾“%s”中將壓縮檔解壓

[ctx: File]
en: New
cmn: 新增

[ctx: File]
en: Save
cmn: 儲存

en: There was an internal error trying to search for applications:
cmn: 嘗試搜尋應用程式時發生內部的錯誤：

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
cmn: 並未安裝用於 %s 檔案的應用程式。
    是否要搜尋可以開啟這個檔案的指令？

en: Could not open this file type
cmn: 無法開啟這個檔案類型

en: _Search Command
cmn: 搜尋指令(_S)

en: %s Properties
cmn: %s 屬性

en: %d %B %Y, %H:%M
cmn: %Y 年 %m 月 %d 日 %H:%M

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
cmn: 是否更新壓縮檔「%2$s」中的檔案「%1$s」？

en: Update the files in the archive "%s"?
cmn: 是否更新壓縮檔「%s」中的檔案？

en: File _Format: %s
cmn: 檔案格式(_F)：%s

en: All Files
cmn: 所有檔案

en: All Supported Files
cmn: 所有支援的檔案

en: By Extension
cmn: 依延伸檔名

en: File Format
cmn: 檔案格式

en: Extension(s)
cmn: 延伸檔名

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
cmn: 此程式無法找出您要用於「%s」的檔案格式。請確定該檔案使用已知的延伸檔名或手動從下列列表中選擇檔案格式。

en: File format not recognized
cmn: 無法辨識檔案格式

en: File not found.
cmn: 找不到檔案。

en: You don't have the right permissions.
cmn: 您沒有足夠的權限。

en: This archive type cannot be modified
cmn: 不能修改這種壓縮類型

en: You can't add an archive to itself.
cmn: 您無法將壓縮檔加入壓縮檔自身。

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
cmn: 正在加入檔案：

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
cmn: 正在解開檔案：

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
cmn: 正在移除檔案：

en: Could not find the volume: %s
cmn: 找不到儲存裝置：%s

en: Deleting files from archive
cmn: 在壓縮檔中刪除檔案

en: Recompressing archive
cmn: 重新壓縮檔案

en: Decompressing archive
cmn: 解壓檔案

en: Debian package
cmn: Debian 套件

en: Bzip2 compressed file
cmn: Bzip2 壓縮檔

en: Folder
cmn: 資料夾

en: [read only]
cmn: [唯讀]

en: Could not display the folder "%s"
cmn: 資料夾無法顯示“%s”

en: Getting the file list
cmn: 取得檔案列表

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

en: _Open the Archive
cmn: 開啟壓縮檔(_O)

en: _Show the Files
cmn: 顯示檔案(_S)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Extraction completed successfully
cmn: 解壓縮成功的結束

en: Archive created successfully
cmn: 壓縮檔已成功的建立

en: Command exited abnormally.
cmn: 指令異常地結束。

en: An error occurred while extracting files.
cmn: 解開檔案時發生錯誤。

en: Could not open "%s"
cmn: 無法開啟“%s”

en: An error occurred while loading the archive.
cmn: 載入壓縮檔時發生錯誤。

en: An error occurred while deleting files from the archive.
cmn: 在壓縮檔中刪除檔案時發生錯誤。

en: An error occurred while adding files to the archive.
cmn: 將檔案加入到壓縮檔時發生錯誤。

en: An error occurred while testing archive.
cmn: 測試壓縮檔時發生錯誤。

en: An error occurred while saving the archive.
cmn: 當儲存壓縮檔時發生錯誤。

en: An error occurred.
cmn: 發生錯誤。

en: Command not found.
cmn: 找不到指令。

en: Test Result
cmn: 測試結果

en: Could not perform the operation
cmn: 操作無法進行

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
cmn: 您想要將這檔案加入到目前的壓縮檔中，還是開啟一個新的壓縮檔？

en: Do you want to create a new archive with these files?
cmn: 您想要為這些檔案建立一個新的壓縮檔嗎？

en: Create _Archive
cmn: 建立壓縮檔(_A)

en: Folders
cmn: 資料夾

[ctx: File]
en: Type
cmn: 類型

[ctx: File]
en: Date Modified
cmn: 修改日期

[ctx: File]
en: Location
cmn: 位置

en: Find:
cmn: 尋找:

en: Close the folders pane
cmn: 關閉資料夾窗格

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
cmn: 開啟最近使用的(_R)

en: Open a recently used archive
cmn: 開啟最近使用的壓縮檔

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
cmn: 位置(_L):

en: Could not save the archive "%s"
cmn: 無法儲存壓縮檔“%s”

en: Replace file "%s"?
cmn: 取代檔案「%s」？

en: Another file with the same name already exists in "%s".
cmn: 相同名稱的另一個檔案已經存在於「%s」中。

en: Replace _All
cmn: 全部取代(_A)

en: _Skip
cmn: 跳過(_S)

en: _Replace
cmn: 取代(_R)

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
cmn: 名為“%s”的資料夾已經存在。
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
cmn: 名為“%s”的檔案已經存在。
    
    %s

en: Rename
cmn: 重新命名

en: _Rename
cmn: 重新命名(_R)

en: Could not rename the folder
cmn: 資料夾無法重新命名

en: Could not rename the file
cmn: 檔案無法重新命名

en: Paste Selection
cmn: 將已選的貼上

en: _Paste
cmn: 貼上(_P)

en: Add files to an archive
cmn: 將檔案加入到壓縮檔中

en: Extract archive
cmn: 解開壓縮檔

en: Command _Line Output
cmn: 命令列輸出(_L)

en: Could not display help
cmn: 無法顯示說明文件

en: Add files to the specified archive and quit the program
cmn: 將檔案加入到指定的壓縮檔，然後離開程式

en: ARCHIVE
cmn: 壓縮檔

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
cmn: 加入檔案並詢問壓縮檔的名稱，然後離開程式

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
cmn: 解開壓縮檔到指定的資料夾，然後離開程式

en: FOLDER
cmn: 資料夾

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
cmn: 解開壓縮檔並詢問目的地資料夾，然後離開程式

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
cmn: 在壓縮檔的資料夾下解開壓縮檔的內容，然後結束程式

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
cmn: 「--add」與「--extract」選項所使用的預設資料夾

en: Create destination folder without asking confirmation
cmn: 無需確認便建立目的地資料夾

en: Show the application's version
cmn: 顯示應用程式的版本

en: Compress
cmn: 壓縮

en: - Create and modify an archive
cmn: - 建立及修改壓縮檔

en: Load Options
cmn: 載入選項

en: _Remove
cmn: 移除(_R)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: C_reate
cmn: 建立(_R)

en: _Filename:
cmn: 檔案名稱(_F):

en: Location
cmn: 位置

en: _Encrypt the file list too
cmn: 同時加密此檔案列表(_E)

note: this is part of a sentence, for example "split into volumes of 10.0 MB", where MB stands for megabyte.
en: Split into _volumes of
cmn: 分割大小為(_V)

en: _Password:
cmn: 密碼(_P):

en: _Other Options
cmn: 其他選項(_O)

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
cmn: <span weight="bold" size="larger">需要密碼</span>

en: Delete
cmn: 刪除

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: _All files
cmn: 所有檔案(_A)

en: _Selected files
cmn: 已選檔案(_S)

en: example: *.txt; *.doc
cmn: 例如：*.txt; *.doc

en: _Files:
cmn: 檔案(_F):

en: _Add
cmn: 加入(_A)

en: Add only if _newer
cmn: 只加入較新的(_N)

en: Add a Folder
cmn: 加入資料夾

en: _Include subfolders
cmn: 包括子目錄(_I)

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
cmn: 不包括是符號鏈結的資料夾(_K)

en: Include _files:
cmn: 包含檔案(_F):

en: example: *.o; *.bak
cmn: 例如： *.o; *.bak

en: E_xclude files:
cmn: 不包括檔案(_X):

en: _Exclude folders:
cmn: 排除的資料夾(_E):

en: _Load Options
cmn: 載入選項(_L)

en: Sa_ve Options
cmn: 儲存選項(_V)

en: _Reset Options
cmn: 重設選項(_R)

en: Extract
cmn: 解開

en: _Extract
cmn: 解開(_E)

en: Re-crea_te folders
cmn: 重新建立資料夾(_E)

en: Over_write existing files
cmn: 覆寫既有的檔案(_W)

en: Do not e_xtract older files
cmn: 不解開較舊的檔案(_X)

en: Actions
cmn: 動作

en: _Archive
cmn: 壓縮檔(_A)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: _Arrange Files
cmn: 排列檔案(_A)

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: Information about the program
cmn: 關於這個程式的資訊

en: Add files to the archive
cmn: 將檔案加入到壓縮檔

en: Add Files
cmn: 加入檔案

en: Add a folder to the archive
cmn: 在壓縮檔中加入資料夾

en: Add Folder
cmn: 加入資料夾

en: Close the current archive
cmn: 關閉目前的壓縮檔

en: Contents
cmn: 內容

en: Display the Engrampa Manual
cmn: 顯示 Engrampa 的說明文件

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: Copy the selection
cmn: 拷貝選取的內容

en: Cu_t
cmn: 剪下(_T)

en: Cut the selection
cmn: 剪下選擇區域

en: Paste the clipboard
cmn: 貼上剪貼簿的內容

en: Rename the selection
cmn: 將已選的檔案重新命名

en: Delete the selection from the archive
cmn: 從壓縮檔中將已選的刪除

en: Dese_lect All
cmn: 全部不選(_L)

en: Deselect all files
cmn: 取消選取檔案

en: Extract files from the archive
cmn: 從壓縮檔中解開檔案

en: _Last Output
cmn: 上一個輸出訊息(_L)

en: View the output produced by the last executed command
cmn: 顯示上一個已執行命令所產生的輸出訊息

en: Create a new archive
cmn: 建立新的壓縮檔

en: Open archive
cmn: 開啟壓縮檔

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: Open selected files with an application
cmn: 使用其他程式開啟已選取的檔案

en: Specify a password for this archive
cmn: 指定這壓縮檔的密碼

en: _Properties
cmn: 屬性(_P)

en: Show archive properties
cmn: 顯示壓縮檔的屬性

en: _Refresh
cmn: 重新整理(_R)

en: Reload current archive
cmn: 重新載入目前的壓縮檔

en: Save As…
cmn: 另存新檔…

en: Save the current archive with a different name
cmn: 以不同的名稱儲存目前的壓縮檔

en: Select _All
cmn: 全部選取(_A)

en: Select all files
cmn: 選取所有檔案

en: _Stop
cmn: 停止(_S)

en: Stop current operation
cmn: 停止目前的操作

en: _Test Integrity
cmn: 測試完整性(_T)

en: Test whether the archive contains errors
cmn: 測試壓縮檔是否含有錯誤

en: Open the selected file
cmn: 開啟選取的檔案

en: Open the selected folder
cmn: 顯示已選的資料夾

en: Go to the previous visited location
cmn: 回到上一個已造訪位置

en: Go to the next visited location
cmn: 前往下一個已造訪位置

en: Go up one level
cmn: 上一層

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
cmn: 回到個人資料夾

en: _Toolbar
cmn: 工具列(_T)

en: View the main toolbar
cmn: 顯示主工具列

en: Stat_usbar
cmn: 狀態列(_U)

en: View the statusbar
cmn: 顯示狀態列

en: _Reversed Order
cmn: 相反次序(_R)

en: Reverse the list order
cmn: 列表以相反次序排列

en: _Folders
cmn: 資料夾(_F)

en: View All _Files
cmn: 顯示所有檔案(_F)

en: View as a F_older
cmn: 以資料夾方式顯示(_O)

en: by _Name
cmn: 依名稱(_N)

en: Sort file list by name
cmn: 依名稱排列檔案列表

en: by _Size
cmn: 依大小(_S)

en: Sort file list by file size
cmn: 依檔案大小排列檔案列表

en: by T_ype
cmn: 依類型(_Y)

en: Sort file list by type
cmn: 依類型排列檔案列表

en: by _Date Modified
cmn: 依修改日期(_D)

en: Sort file list by modification time
cmn: 依修改時間排列檔案列表

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
cmn: 依位置(_L)

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
cmn: 依路徑排列檔案列表

en: Password
cmn: 密碼

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
cmn: <i><b>請注意：</b> 密碼是在將檔案加入壓縮檔或者將檔案解壓縮時使用的。當關閉壓縮檔時，這個密碼將會被刪除。</i>

[ctx: File]
en: Name:
cmn: 名稱:

en: Archive size:
cmn: 壓縮檔大小：

en: Compression ratio:
cmn: 壓縮率：

en: Content size:
cmn: 內容大小：

en: Number of files:
cmn: 檔案數目：

en: Location:
cmn: 位置：

en: Last modified:
cmn: 修改日期：

en: Type:
cmn: 類型：

en: _Update
cmn: 更新(_U)

en: S_elect the files you want to update:
cmn: 選擇想要更新的檔案(_E):
