engrampa 1.25.0 - en to el translation catalogue (332 entries)

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου desktop '%s'

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα από τη γραμμή εντολών

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Δεν επιτρέπεται το πέρασμα διευθύνσεων (URI) εγγράφων σε εγγραφές της επιφάνειας εργασίας τύπου 'Type=Link'

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Engrampa Archive Manager
el: Πρόγραμμα διαχείρισης συμπιεσμένων αρχείων Engrampa

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
el: Ένα πρόγραμμα διαχείρισης συμπιεσμένων αρχείων για το περιβάλλον εργασίας του ΜΑΤΕ

en: Archive Manager
el: Πρόγραμμα διαχείρισης συμπιεσμένων αρχείων

en: Create and modify an archive
el: Δημιουργία και τροποποίηση ενός συμπιεσμένου αρχείου

en: How to sort files
el: Τρόπος ταξινόμησης αρχείων

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
el: Ποια κριτήρια θα χρησιμοποιηθούν για την ταξινόμηση των αρχείων. Πιθανές τιμές: όνομα, μέγεθος, ώρα, διαδρομή.

en: Sort type
el: Τύπος ταξινόμησης

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
el: Ταξινόμηση είτε σε αύξουσα είτε σε φθινουσα σειρά. Πιθανές τιμές: αύξουσα, φθίνουσα.

en: List Mode
el: Λειτουργία Λίστας

en: Whether to view all files in the archive (all_files), or view the archive as a folder (as_folder).
el: Επιλέξτε εάν θα εμφανίζονται όλα τα αρχεία που βρίσκονται μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο (all_files), ή εάν θα εμφανίζονται μόνο οι φάκελοι του συμπιεσμένου αρχείου (as_folder).

en: Display type
el: Προβολή τύπου

en: Display the Type column in the main window.
el: Προβολή της στήλης Τύπος στο κεντρικό παράθυρο.

en: Display size
el: Προβολή μεγέθους

en: Display the Size column in the main window.
el: Προβολή της στήλης Μέγεθος στο κεντρικό παράθυρο.

en: Display time
el: Προβολή ώρας

en: Display the Time column in the main window.
el: Προβολή της στήλης Ώρα στο κεντρικό παράθυρο.

en: Display path
el: Προβολή διαδρομής

en: Display the Path column in the main window.
el: Προβολή της στήλης Διαδρομή στο κεντρικό παράθυρο.

en: Use MIME icons
el: Χρήση εικονιδίων MIME

en: if TRUE will display icons depending on the file type (slower), otherwise will use always the same icon for all files (faster).
el: Εάν είναι TRUE θα προβάλλονται τα εικονίδια σύμφωνα με τον τύπο (πιο αργό), ειδάλλως θα χρησιμοποιείται πάντα το ίδιο εικονίδιο για όλα τα αρχεία (ταχύτερο).

en: Name column width
el: πλάτος στήλης Όνομα

en: The default width of the name column in the file list.
el: Το προεπιλεγμένο πλάτος της στήλης του ονόματος στη λίστα αρχείων.

en: Max history length
el: Μέγιστο χρονικό όριο ιστορικού

en: Max number of items in the Open Recents menu.
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων που θα εμφανίζονται στο μενού Άνοιγμα προσφάτων.

en: View toolbar
el: Προβολή γραμμής εργαλείων

en: Whether to display the toolbar.
el: Επιλέξτε εάν θα εμφανίζεται η γραμμή εργαλείων.

en: View statusbar
el: Προβολή γραμμής κατάστασης

en: Whether to display the statusbar.
el: Επιλέξτε εάν θα εμφανίζεται η γραμμή κατάστασης.

en: View the folders pane
el: Προβολή πλευρικής στήλης φακέλου

en: Whether to display the folders pane.
el: Επιλέξτε εάν θα εμφανίζεται το πάνελ των φακέλων.

en: Editors
el: Επεξεργαστές

en: List of applications entered in the Open file dialog and not associated with the file type.
el: Λίστα των εφαρμογών που εχουν εισαχθεί μέσω του διαλόγου Άνοιγμα αρχείου και δεν έχουν αντιστοιχιστεί με κάποιον τύπο αρχείου.

en: Compression level
el: Επίπεδο συμπίεσης

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very_fast, fast, normal, maximum.
el: Επίπεδο συμπίεσης που χρησιμοποιείται κατά την προσθήκη αρχείων σε μία συμπιεσμένη αρχειοθήκη. Πιθανές τιμές: πολύ_γρήγορο, γρήγορο, κανονικό, μέγιστο.

en: Encrypt the archive header
el: Κρυπτογράφηση κεφαλίδας του συμπιεσμένου αρχείου

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
el: Επιλέξτε εάν θα πραγματοποιείται η κρυπτογράφηση της κεφαλίδας των συμπιεσμένων αρχείων. Εάν η κεφαλίδα είναι κρυπτογραφημένη, θα απαιτείται κωδικός ακόμη και για την εμφάνιση του περιεχομένου του συμπιεσμένου αρχείου.

en: Overwrite existing files
el: Αντικατάσταση υπάρχοντων αρχείων

en: Do not overwrite newer files
el: Να μη γίνεται αντικατάσταση νέων αρχείων

en: Recreate the folders stored in the archive
el: Επαναδημιουργία των αποθηκευμένων φακέλων στη συμπιεσμένη αρχειοθήκη

en: Default volume size
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος τόμου

en: The default size for volumes.
el: Το προεπιλεγμένο μέγεθος των τόμων.

en: Extract Here
el: Αποσυμπίεση εδώ

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
el: Αποσυμπίεση του επιλεγμένου συμπιεσμένου αρχείου στην τρέχουσα θέση

en: Extract To...
el: Αποσυμπίεση σε...

en: Extract the selected archive
el: Αποσυμπίεση του επιλεγμένου συμπιεσμένου αρχείου

en: Compress...
el: Συμπίεση...

en: Create a compressed archive with the selected objects
el: Δημιουργία ενός συμπιεσμένου αρχείου με τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Allows to create and extract archives
el: Επιτρέπει τη δημιουργία και εξαγωγή συμπιεσμένων αρχειοθηκών

en: Could not create the archive
el: Αδυναμία δημιουργίας του συμπιεσμένου αρχείου

en: You have to specify an archive name.
el: Θα πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα συμπιεσμένου αρχείου.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
el: Δεν έχετε δικαίωμα να δημιουργήσετε ένα συμπιεσμένο αρχείο σε αυτόν το φάκελο

en: Archive type not supported.
el: Ο τύπος αρχείου δεν υποστηρίζεται.

en: Could not delete the old archive.
el: Αδυναμία διαγραφής παλιού συμπιεσμένου αρχείου.

en: Open
el: Άνοιγμα

en: All archives
el: Όλα τα συμπιεσμένα αρχεία

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Last Output
el: Τελευταία έξοδος

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το Engrampa είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License), όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation) – είτε της έκδοσης 2 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το Engrampa διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποδειχθεί χρήσιμο, παρόλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ – χωρίς ούτε και την σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License).

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License) μαζί με το Engrampa. Εάν όχι, επικοινωνήστε γραπτώς με το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation), Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA

en: Could not add the files to the archive
el: Αδυναμία προσθήκης αρχείων στο συμπιεσμένο αρχείο

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα ανάγνωσης αρχείων από το φάκελο "%s"

en: Save Options
el: Επιλογές αποθήκευσης

en: _Options Name:
el: Ε_πιλογές Ονόματος:

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: Enter the password for the archive '%s'.
el: Εισάγετε ένα κωδικό για το συμπιεσμένο αρχείο '%s'.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
el: Το όνομα "%s" δεν είναι έγκυρο επειδή περιέχει τους χαρακτήρες: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
el: Παρακαλώ κάντε χρήση ενός διαφορετικού ονόματος.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα να δημιουργήσετε ένα συμπιεσμένο αρχείο σε αυτόν το φάκελο προορισμού.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
el: Ο φάκελος προορισμού "%s" δεν υπάρχει.
    
    Θέλετε να δημιουργηθεί;

en: Create _Folder
el: Δημιουργία _φακέλου

en: Could not create the destination folder: %s.
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου προορισμού: %s.

en: Archive not created
el: Το συμπιεσμένο αρχείο δεν δημιουργήθηκε

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
el: Το συμπιεσμένο αρχείο υπάρχει ήδη.  Να αντικατασταθεί;

en: _Overwrite
el: _Αντικατάσταση

en: Extraction not performed
el: Η αποσυμπίεση δεν πραγματοποιήθηκε

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
el: Δεν έχετε τα σωστά δικαιώματα για την αποσυμπίεση αρχείων στο φάκελο "%s"

[ctx: File]
en: New
el: Νέο

[ctx: File]
en: Save
el: Αποθήκευση

en: There was an internal error trying to search for applications:
el: Συνέβηκε ένα εσωτερικό σφάλμα κατά την προσπάθεια αναζήτησης εφαρμογών:

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένη εντολή για τα αρχεία %s .
    Θέλετε να κάνετε αναζήτηση για μια εντολή που να ανοίγει τα αρχεία αυτού του τύπου;

en: Could not open this file type
el: Αδυναμία ανοίγματος αυτού του τύπου αρχείου

en: _Search Command
el: Ανα_ζήτηση εντολής

en: %s Properties
el: Ιδιότητες %s

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
el: Ενημέρωση του αρχείου "%s" στο συμπιεσμένο αρχείο "%s";

en: Update the files in the archive "%s"?
el: Ενημέρωση των αρχείων μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο "%s";

en: File _Format: %s
el: Τύπος α_ρχείου %s

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: By Extension
el: Κατά επέκταση

en: File Format
el: Τύπος αρχείου

en: Extension(s)
el: Επεκτάσεις

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του τύπου αρχείου που θέλετε να χρησιμοποιήσετε  για το `%s'. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε μια γνωστή επέκταση για αυτό το αρχείο ή επιλέξτε ένα τύπο αρχείου από την παρακάτω λίστα.

en: File format not recognized
el: Δεν αναγνωρίσθηκε ο τύπος αρχείου.

en: File not found.
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε.

en: Archive not found
el: Το συμπιεσμένο αρχείο δεν βρέθηκε

en: You don't have the right permissions.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα.

en: This archive type cannot be modified
el: Ο τύπος συμπιεσμένου αρχείου δεν μπορεί να μετατραπεί

en: You can't add an archive to itself.
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε ένα συμπιεσμένο αρχείο στον εαυτό του.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
el: Προσθήκη αρχείου:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
el: Εξαγωγή αρχείου:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
el: Αφαίρεση αρχείου:

en: Could not find the volume: %s
el: Αδυναμία εύρεσης ενότητας: %s

en: Deleting files from archive
el: Διαγραφή αρχείων από το συμπιεσμένο αρχείο

en: Recompressing archive
el: Επανασυμπίεση αρχείου

en: Decompressing archive
el: Αποσυμπίεση αρχείου

en: Debian package
el: Πακέτο Debian

en: Bzip2 compressed file
el: Αρχείο συμπιεσμένο με bzip2

en: Folder
el: Φάκελος

en: [read only]
el: [μόνο για ανάγνωση]

en: Could not display the folder "%s"
el: Αδυναμία προβολής του φακέλου "%s"

en: Please wait…
el: Παρακαλούμε περιμένετε...

note: Translators: %s is a filename
en: Creating "%s"
el: Δημιουργία "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Loading "%s"
el: Φόρτωση "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Reading "%s"
el: Ανάγνωση "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting files from "%s"
el: Διαγραφή αρχείων από "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Testing "%s"
el: Δοκιμή "%s"

en: Getting the file list
el: Λήψη της λίστας αρχείου

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to "%s"
el: Αντιγραφή αρχείων για προσθήκη στο "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Adding files to "%s"
el: Προσθήκη αρχείων στο "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting files from "%s"
el: Εξαγωγή αρχείων από το "%s"

en: Copying the extracted files to the destination
el: Αντιγραφή των εξαχθέντων αρχείων στον προορισμό

note: Translators: %s is a filename
en: Saving "%s"
el: Αποθήκευση του "%s"

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Open the Archive
el: Άν_οιγμα συμπιεσμένου αρχείου

en: _Show the Files
el: Προβολή των αρ_χείων

en: Show the _Files and Quit
el: Εμφάνιση των _Αρχείων και Τερματισμός

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Extraction completed successfully
el: Η εξαγωγή ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Archive created successfully
el: Το συμπιεσμένο αρχείο δημιουργήθηκε επιτυχώς

en: Command exited abnormally.
el: Η εντολή τερματίστηκε αφύσικα.

en: An error occurred while extracting files.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά την αποσυμπίεση αρχείων.

en: Could not open "%s"
el: Αδυναμία ανοίγματος "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά τη φόρτωση του συμπιεσμένου αρχείου.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά τη διαγραφή αρχείων από το συμπιεσμένο αρχείο.

en: An error occurred while adding files to the archive.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αρχείων στο συμπιεσμένο αρχείο.

en: An error occurred while testing archive.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά τη δοκιμή του συμπιεσμένου αρχείου.

en: An error occurred while saving the archive.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση του συμπιεσμένου αρχείου.

en: An error occurred.
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα.

en: Command not found.
el: Η εντολή δε βρέθηκε.

en: Test Result
el: Αποτέλεσμα δοκιμής

en: Could not perform the operation
el: Αδυναμία εκτέλεσης της λειτουργίας

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
el: Θέλετε να προσθέσετε αυτό το αρχείο στο τρέχον συμπιεσμένο αρχείο ή να το ανοίξετε ως νέο συμπιεσμένο αρχείο;

en: Do you want to create a new archive with these files?
el: Θέλετε να δημιουργήσετε ένα νέο συμπιεσμένο αρχείο με αυτά τα αρχεία;

en: Create _Archive
el: Δημιουργία συμπιεσμένου _αρχείου

en: Folders
el: Φάκελοι

[ctx: File]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: File]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: File]
en: Date Modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

[ctx: File]
en: Location
el: Τοποθεσία

[ctx: File]
en: Name
el: Όνομα

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Close the folders pane
el: Κλείσιμο της πλευρικής στήλης φακέλων

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
el: Άνοιγμα π_ρόσφατου

en: Open a recently used archive
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατα χρησιμοποιημένου συμπιεσμένου αρχείου

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
el: _Τοποθεσία:

en: Could not save the archive "%s"
el: Αδυναμία αποθήκευσης συμπιεσμένου αρχείου "%s"

en: Replace file "%s"?
el: Αντικατάσταση του αρχείου "%s";

en: Another file with the same name already exists in "%s".
el: Κάποιο άλλο αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: _Skip
el: _Παράβλεψη

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
el: Το νέο όνομα είναι κενό, παρακαλούμε πληκτρολογήστε ένα όνομα αρχείου.

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
el: Το νέο όνομα είναι ίδιο με το παλιό, παρακαλούμε πληκτρολογήστε ένα άλλο όνομα.

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
el: Το όνομα "%s" δεν είναι έγκυρο, επειδή περιέχει τουλάχιστον έναν από τους ακόλουθους χαρακτήρες : %s, παρακαλούμε πληκτρολογήστε ένα άλλο όνομα.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
el: Ένας φάκελος με το όνομα "%s" υπάρχει ήδη.
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
el: Ένα αρχείο με το όνομα "%s" υπάρχει ήδη.
    
    %s

en: Rename
el: Μετονομασία

en: _New folder name:
el: _Νέο όνομα φακέλου:

en: _New file name:
el: _Νέο όνομα αρχείου:

en: _Rename
el: _Μετονομασία

en: Could not rename the folder
el: Αδυναμία μετονομασίας του φακέλου

en: Could not rename the file
el: Αδυναμία μετονομασίας του αρχείου

en: Paste Selection
el: Επικόλληση επιλογής

en: _Destination folder:
el: _Φάκελος προορισμού:

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: Add files to an archive
el: Προσθήκη αρχείων σε ένα συμπιεσμένο αρχείο

en: Extract archive
el: Αποσυμπίεση συμπιεσμένου αρχείου

en: Command _Line Output
el: Αποτέλεσμα Γραμμής _Εντολών

en: Could not display help
el: Αδυναμία προβολής βοήθειας

en: Add files to the specified archive and quit the program
el: Προσθήκη αρχείων στο καθορισμένο συμπιεσμένο αρχείο και έξοδος από το πρόγραμμα

en: ARCHIVE
el: ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
el: Προσθήκη αρχείων με ερώτηση για το όνομα του συμπιεσμένου αρχείου και έξοδος από το πρόγραμμα

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
el: Αποσυμπίεση στον καθορισμένο φάκελο και έξοδος από το πρόγραμμα

en: FOLDER
el: ΦΑΚΕΛΟΣ

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
el: Προσθήκη αρχείων με ερώτηση για το φάκελο προορισμού και έξοδος από το πρόγραμμα

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
el: Αποσυμπίεση του περιεχομένου στον φάκελο αρχειοθήκης και έξοδος από το πρόγραμμα

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
el: Προεπιλεγμένος φάκελος που θα χρησιμοποιείται για τις εντολές '--add' και '--extract'

en: Create destination folder without asking confirmation
el: Δημιουργία φακέλου προορισμού χωρίς ερώτηση επιβεβαίωσης

en: Show the application's version
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: Compress
el: Συμπίεση

en: - Create and modify an archive
el: - Δημιουργία και τροποποίηση ενός συμπιεσμένου αρχείου

en: Load Options
el: Επιλογές φόρτωσης

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About Archive Manager
el: _Σχετικά με τον διαχειριστή συμπιεσμένων αρχείων

en: C_reate
el: _Δημιουργία

en: _Filename:
el: Όνομα α_ρχείου:

en: Location
el: Τοποθεσία

en: _Encrypt the file list too
el: _Κρυπτογράφηση και της λίστας αρχείων

note: this is part of a sentence, for example "split into volumes of 10.0 MB", where MB stands for megabyte.
en: Split into _volumes of
el: _Διάσπαση σε τόμους των

en: _Password:
el: _Κωδικός:

en: _Other Options
el: Ά_λλες επιλογές

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
el: <span weight="bold" size="larger">Απαιτείται κωδικός</span>

en: Delete
el: Διαγραφή

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _All files
el: Ό_λα τα αρχεία

en: _Selected files
el: Επι_λεγμένα αρχεία

en: example: *.txt; *.doc
el: παράδειγμα: *.txt; *.doc

en: _Files:
el: Αρ_χεία:

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: Add only if _newer
el: _Προσθήκη μόνο αν είναι νεώτερο

en: Add a Folder
el: Προσθήκη ενός φακέλου

en: _Include subfolders
el: _Να περιλαμβάνονται οι υποφάκελοι

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
el: Εξαίρεση φακέλων που είναι συμβολικοί σύνδεσ_μοι

en: Include _files:
el: Να _συμπεριληφθούν τα αρχεία:

en: example: *.o; *.bak
el: παράδειγμα: *.o; *.bak

en: E_xclude files:
el: Ε_ξαίρεση αρχείων:

en: _Exclude folders:
el: Να _εξαιρεθούν οι φάκελοι:

en: _Load Options
el: _Επιλογές φόρτωσης

en: Sa_ve Options
el: Επιλογές αποθή_κευσης

en: _Reset Options
el: _Επιλογές επανατοποθέτησης

en: Extract
el: Αποσυμπίεση

en: _Extract
el: Ε_ξαγωγή

en: Re-crea_te folders
el: Α_ναδημιουργία φακέλων

en: Over_write existing files
el: Αν_τικατάσταση υπαρχόντων αρχείων

en: Do not e_xtract older files
el: Να _μην αποσυμπιέζονται παλιά αρχεία

en: Actions
el: Ενέργειες

en: _Archive
el: Συμπιεσμένο _αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Arrange Files
el: Τα_κτοποίηση αρχείων

en: _About
el: Πε_ρί

en: Information about the program
el: Πληροφορίες για το πρόγραμμα

en: _Add Files…
el: _Προσθήκη αρχείων...

en: Add files to the archive
el: Προσθήκη αρχείων στο συμπιεσμένο αρχείο

en: Add Files
el: Προσθήκη αρχείων

en: Add a _Folder…
el: Προσθήκη ενός _φακέλου...

en: Add a folder to the archive
el: Προσθήκη ενός φακέλου στο συμπιεσμένο αρχείο

en: Add Folder
el: Προσθήκη φακέλου

en: Close the current archive
el: Κλείσιμο του τρέχοντος συμπιεσμένου αρχείου

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Display the Engrampa Manual
el: Προβολή του Εγχειριδίου του Engrampa

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: Cu_t
el: Αποκο_πή

en: Cut the selection
el: Αποκοπή της επιλογής

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση του προχείρου

en: _Rename…
el: _Μετονομασία...

en: Rename the selection
el: Μετονομασία της επιλογής

en: Delete the selection from the archive
el: Διαγραφή επιλογής από το συμπιεσμένο αρχείο

en: Dese_lect All
el: Αποεπι_λογή όλων

en: Deselect all files
el: Αποεπιλογή όλων των αρχείων

en: _Extract…
el: _Αποσυμπίεση...

en: Extract files from the archive
el: Αποσυμπίεση αρχείων από το συμπιεσμένο αρχείο

en: Find…
el: Εύρεση...

en: _Last Output
el: _Τελευταία έξοδος

en: View the output produced by the last executed command
el: Προβολή του αποτελέσματος που παράχθηκε από την τελευταία εντολή

en: New…
el: Νέο...

en: Create a new archive
el: Δημιουργία νέου συμπιεσμένου αρχείου

en: Open…
el: Άνοιγμα...

en: Open archive
el: Άνοιγμα συμπιεσμένου αρχείου

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Open With…
el: Ά_νοιγμα με...

en: Open selected files with an application
el: Άνοιγμα επιλεγμένων αρχείων με μια εφαρμογή

en: Pass_word…
el: _Κωδικός πρόσβασης...

en: Specify a password for this archive
el: Καθορίστε ένα κωδικό για αυτό το συμπιεσμένο αρχείο

en: _Properties
el: _Προτιμήσεις

en: Show archive properties
el: Προβολή ιδιοτήτων συμπιεσμένου αρχείου

en: _Refresh
el: Α_νανέωση

en: Reload current archive
el: Ανανέωση τρέχοντος συμπιεσμένου αρχείου

en: Save As…
el: Αποθήκευση ως...

en: Save the current archive with a different name
el: Αποθήκευση τρέχοντος συμπιεσμένου αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select all files
el: Επιλογή όλων των αρχείων

en: _Stop
el: Σ_τοπ

en: Stop current operation
el: Διακοπή τρέχουσας διεργασίας

en: _Test Integrity
el: Δοκι_μή ακεραιότητας

en: Test whether the archive contains errors
el: Δοκιμή αν το συμπιεσμένο αρχείο περιέχει σφάλματα

en: Open the selected file
el: Άνοιγμα επιλεγμένου αρχείου

en: Open the selected folder
el: Άνοιγμα επιλεγμένου φακέλου

en: Go to the previous visited location
el: Μετάβαση στην προηγούμενη τοποθεσία

en: Go to the next visited location
el: Μετάβαση στην επόμενη τοποθεσία

en: Go up one level
el: Μετάβαση ένα επίπεδο επάνω

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
el: Μετάβαση στην αρχική τοποθεσία

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: View the main toolbar
el: Προβολή της κύριας εργαλειοθήκης

en: Stat_usbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: View the statusbar
el: Προβολή της γραμμής κατάστασης

en: _Reversed Order
el: Αντίστροφη _σειρά

en: Reverse the list order
el: Αντιστροφή της σειράς της λίστας

en: _Folders
el: _Φάκελοι

en: View All _Files
el: Προβολή ό_λων των αρχείων

en: View as a F_older
el: Προβολή ως _φάκελος

en: by _Name
el: κατά ό_νομα

en: Sort file list by name
el: Ταξινόμηση λίστας αρχείου κατά όνομα

en: by _Size
el: κατά _μέγεθος

en: Sort file list by file size
el: Ταξινόμηση λίστας αρχείου κατά μέγεθος αρχείου

en: by T_ype
el: κατά _τύπο

en: Sort file list by type
el: Ταξινόμηση λίστας αρχείου κατά τύπο

en: by _Date Modified
el: κατά _ημερομηνία τροποποίησης

en: Sort file list by modification time
el: Ταξινόμηση λίστας αρχείου κατά ώρα τροποποίησης

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
el: κατά τοπο_θεσία

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
el: Ταξινόμηση λίστας αρχείου κατά τοποθεσία

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: _Encrypt the file list
el: _Κρυπτογράφηση και της λίστας αρχείων

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
el: <i><b>Σημείωση:</b> ο κωδικός θα χρησιμοποιηθεί για την κρυπτογράφηση των αρχείων που θα προσθέσετε στο τρέχον συμπιεσμένο αρχείο και θα αποκωδικοποιεί τα αρχεία που θα αποσυμπιέζετε από το τρέχον αρχείο. Όταν το συμπιεσμένο αρχείο κλείσει ο κωδικός θα διαγραφεί.</i>

[ctx: File]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Archive size:
el: Μέγεθος συμπιεσμένου αρχείου:

en: Compression ratio:
el: Επίπεδο συμπίεσης:

en: Content size:
el: Μέγεθος περιεχομένων:

en: Number of files:
el: Αριθμός αρχείων:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Type:
el: Τύπος:

en: _Update
el: _Ενημέρωση

en: S_elect the files you want to update:
el: _Επιλέξτε τα αρχεία που θέλετε να ενημερώσετε:
