engrampa 1.25.0 - en to nds translation catalogue (149 entries)

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiverschoon '%s' vu'm Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Unrecognized launch option: %d
nds: Unbekannte Startoption: %d

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktivert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify file containing saved configuration
nds: Datei mit sekert Konfiguratioon angeven

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: Archive Manager
nds: Archivoppasser

en: Extract Here
nds: Hierhen utpacken

en: Extract To...
nds: Utpacken to...

en: Extract the selected archive
nds: Dat utwählte Archiv utpacken

en: Compress...
nds: Komprimeren...

en: Open
nds: Opmaken

en: All archives
nds: All Archive

en: All files
nds: All Dateien

en: Last Output
nds: Leste Utgav

en: Save Options
nds: Optschoonen spiekern

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Save
nds: _Spiekern

en: Please use a different name.
nds: Bidde giv een annern Naam in.

en: Create _Folder
nds: Verteeknis _erstellen

en: _Overwrite
nds: _Överschrieven

[ctx: File]
en: Save
nds: Spiekern

en: There was an internal error trying to search for applications:
nds: Bi'm Söken na Programmen hett dat eenen internen Fehler geven:

en: _Search Command
nds: _Sökorder

en: %s Properties
nds: %s Eegenschapten

en: All Files
nds: All Dateien

en: File not found.
nds: Datei nich funnen.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
nds: Föge datei hento:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
nds: Packe Datei ut:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
nds: Lösche Datei:

en: Deleting files from archive
nds: Lösche Dateien ut'm Archiv

en: Folder
nds: verteeknis

en: [read only]
nds: [Just Lesen]

en: _Quit
nds: _Beennen

en: _Open the Archive
nds: Archiv _opmaken

en: _Show the Files
nds: Dateien o_pwiesen

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: Could not open "%s"
nds: Kunn "%s" nich opmaken

en: Do you want to create a new archive with these files?
nds: Wullt je een nejes Archiv mit düsse Dateien erstellen?

en: Create _Archive
nds: Archiv _erstellen

en: Folders
nds: Verteeknisse

[ctx: File]
en: Size
nds: Gröte

[ctx: File]
en: Type
nds: Typ

[ctx: File]
en: Date Modified
nds: Ännerndag

[ctx: File]
en: Location
nds: Ort

[ctx: File]
en: Name
nds: Naam

en: Find:
nds: Finnen:

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
nds: _Leste opmaken

en: Open a recently used archive
nds: Een lestens brukt Archiv opmaken

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
nds: _Ort:

en: Replace file "%s"?
nds: Datei »%s« utwesseln?

en: Another file with the same name already exists in "%s".
nds: Eene annere Datei mit de sülven Naam gifft 't in »%s« al.

en: Replace _All
nds: _Allens överschrieven

en: _Skip
nds: _Överhüppen

en: _Replace
nds: _Överschrieven

en: Rename
nds: Annern Naam geven

en: _Rename
nds: _Annern Naam geven

en: Could not rename the folder
nds: Kunn de Verteeknis keen annern Naam geven

en: Could not rename the file
nds: Kunn de Datei keen annern Naam geven

en: Paste Selection
nds: Utwahl infögen

en: _Paste
nds: _Infögen

en: Add files to an archive
nds: Dateien to ee'm Verteeknis hentofögen

en: Extract archive
nds: Archiv utpacken

en: Show the application's version
nds: Programm-Versioon wiesen

en: Compress
nds: Komprimeren

en: Load Options
nds: Optschoonen laden

en: _Remove
nds: _Wegdoon

en: _Help
nds: _Hölp

en: C_reate
nds: E_rstellen

en: _Filename:
nds: _Dateinaam:

en: Location
nds: Ort

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: _Other Options
nds: _Annere Optschoonen

en: _OK
nds: _Jau

en: Delete
nds: Löschen

en: _Delete
nds: _Löschen

en: _All files
nds: _All Dateiens

en: _Selected files
nds: _Utwählte Dateien

en: example: *.txt; *.doc
nds: Bispeelen: *.txt; *.doc

en: _Files:
nds: _Dateien:

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: Add only if _newer
nds: Just hentofögen, wenn nejer

en: Add a Folder
nds: Verteeknis hentofögen

en: _Include subfolders
nds: Unnerverteeknisse _insluten

en: Include _files:
nds: Dateien _insluten:

en: E_xclude files:
nds: Dateien _utsluten:

en: _Exclude folders:
nds: Verteeknisse _utsluten:

en: _Load Options
nds: _Lade Optschoonen

en: Sa_ve Options
nds: Optschoonen _spiekern

en: _Reset Options
nds: Optschoonen _torüggsetten

en: Extract
nds: Utpacken

en: _Extract
nds: _Utpacken

en: Over_write existing files
nds: Vorhannene Dateien ö_verschrieven

en: Actions
nds: Aktschoonen

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Arrange Files
nds: Dateien _grupperen

en: _About
nds: _Över

en: Information about the program
nds: Informatschoonen över dat Programm

en: Add files to the archive
nds: Dateien to de Archiv hentofögen

en: Add Files
nds: Dateien hentofögen

en: Add a folder to the archive
nds: Verteeknis to de Archiv hentofögen

en: Add Folder
nds: Verteeknis hentofögen

en: Close the current archive
nds: Aktuelles Archiv sluten

en: Contents
nds: Inholls

en: _Copy
nds: _Koperen

en: Copy the selection
nds: Utwahl koperen

en: Cu_t
nds: U_tsnieden

en: Cut the selection
nds: Utwahl utsnieden

en: Paste the clipboard
nds: Twüschenavlaginholl infögen

en: Rename the selection
nds: Utwahl een annern Naam geven

en: Open archive
nds: Archiv opmaken

en: _Open
nds: _Opmaken

en: _Properties
nds: _Eegenschapten

en: _Refresh
nds: _Vernejen

en: Save As…
nds: Spiekern as...

en: Select _All
nds: _Allens markeren

en: Select all files
nds: All Dateien utwählen

en: Go to the previous visited location
nds: To de tolest besöchten Stee gahn

en: Go to the next visited location
nds: To de anner besöchten Stee gahn

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: Stat_usbar
nds: Stat_usbalken

en: View the statusbar
nds: Statusbalken opwiesen

en: _Folders
nds: _Verteeknisse

en: View All _Files
nds: All Dateien o_pwiesen

en: View as a F_older
nds: As _verteeknis opwiesen

en: by _Name
nds: nah _Naam

en: Sort file list by name
nds: Dateilist nah Naam grupperen

en: by _Size
nds: nah _Gröte

en: Sort file list by file size
nds: Dateilist nah Dateigröte grupperen

en: by T_ype
nds: nah _Typ

en: Sort file list by type
nds: Dateilist nah Typ grupperen

en: Sort file list by modification time
nds: Dateilist nah Ännerns_tied grupperen

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
nds: nah _Ort

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
nds: Dateilist nah Ort grupperen

en: Password
nds: Passwoord

[ctx: File]
en: Name:
nds: Naam:

en: Archive size:
nds: Archivgröte:

en: Content size:
nds: Inhollgröte:

en: Number of files:
nds: Dateiantaal:

en: Location:
nds: Ort:

en: Last modified:
nds: Tolest ännert:

en: Type:
nds: Typ:

en: _Update
nds: _Opfrischen

en: S_elect the files you want to update:
nds: _Wähl de Dateien ut, de je opfrischen wullst:
