engrampa 1.25.0 - en to ps translation catalogue (232 entries)

en: File is not a valid .desktop file
ps: دوتنه نه ده .desktop دوتنه سمه

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ps: '%s' ‎د سرپاڼه دوتنې ناپېژندلې نسخه

en: Starting %s
ps: پېلېږي ‎%s

en: Application does not accept documents on command line
ps: کاريال په بولۍ ليکه کې لاسوندونه نه مني

en: Unrecognized launch option: %d
ps: %d ‎:ناپېژندلی پېل غوراوی

en: Not a launchable item
ps: پېلېدونکی توکی نه دی

en: Disable connection to session manager
ps: د ناسته سمبالګر سره نښلېدنه ناتوانول

en: Specify file containing saved configuration
ps: هغه دوتنه چې ساتل شوې سازونه لري ويې ټاکئ

en: FILE
ps: دوتنه

en: Specify session management ID
ps: د ناستې سمبالونې پېژند وټاکئ

en: ID
ps: پېژند

en: Show session management options
ps: د ناستې سمبالونې غوراوي ښودل

en: Archive Manager
ps: ارشيو سمبالګر

en: Create and modify an archive
ps: ارشيو جوړول او بدلول

en: View the folders pane
ps: پوښۍ چوکاټ ښودل

en: Extract Here
ps: دلته ويستل

en: Extract To...
ps: ...کې ويستل

en: Extract the selected archive
ps: ټاکل شوی ارشيو ويستل

en: Engrampa
ps: دوتنه تاوونکی

en: Could not create the archive
ps: ارشيو نه شي جوړولی

en: You have to specify an archive name.
ps: .ښايي چې تاسو د ارشيو نوم وليکئ

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ps: تاسو دا پرېښلې نه لرﺉ چې په دې پوښۍ کې ارشيو جوړ کړﺉ

en: Archive type not supported.
ps: .د ارشيو ډول نه منل کيږي

en: Could not delete the old archive.
ps: .زوړ ارشيو نه شي ړنګولی

en: Open
ps: پرانيستل

en: All archives
ps: ټول ارشيونه

en: All files
ps: ټولې دوتنې

en: Last Output
ps: وروستۍ وتۍ

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ps: دوتنه تاوونکی يو وړيا ساوتری دی؛ تاسو دا ساوتری د جي اېن يو د ټولګړي منښتليک د توکيو له مخې، چې د وړيا ساوتريو د بنسټ له خوا خپور شوی، بيا خپرولی او/يا بدلولی شئ؛ د منښتليک ۲يمه نسخه، او .يا (ستاسو په خوښه) هره نوې .نسخه کارولی شئ

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ps: دوتنه تاوونکی په دې هيله خپريږي چې تاسې لپاره ګټور ووسيږي، خو پرته له هر ډول ورنټۍ څخه. د نورو خبرتياوو .لپاره د جي اېن يو ټولګړی منښتليک وګورﺉ

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ps: تاسو به د دوتنه تاوونکي سره د جي اېن يو د ټولګړي منښتليک يوه لمېسه ترلاسه کړې وي. که نه، نو د وړيا ساوتريو :بنسټ ته ليک ولېږئ
    Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: Could not add the files to the archive
ps: دوتنې ارشيو کې نه شي زياتولی

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ps: پوښۍ نه د دوتنو لوستلو سمې پرېښلې نه لرﺉ "%s" تاسو د

en: Save Options
ps: غوراوي ساتل

en: _Cancel
ps: بندول_

en: _Save
ps: ساتل_

en: Enter the password for the archive '%s'.
ps: .ارشيو لپاره تېرنويې وليکئ '%s'

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ps: %s ‎:سم نوم نه دی ځکه چې نوم دا لوښې نه شي لرلی "%s"
    
    %s

en: Please use a different name.
ps: .مهرباني وکړﺉ بل نوم وکاروﺉ

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
ps: .تاسو په موخه پوښۍ کې د ارشيو جوړولو سمې پرېښلې نه لرﺉ

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
ps: .موخه پوښۍ شتون نه لري "%s"
    
    جوړول يې غواړﺉ؟

en: Create _Folder
ps: پوښۍ جوړول_

en: Could not create the destination folder: %s.
ps: .%s :موخه پوښۍ نه شي جوړولی

en: Archive not created
ps: ارشيو جوړ نه شو

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
ps: ارشيو د مخکې نه شته دی. ځاېناستول يې غواړﺉ؟

en: _Overwrite
ps: ځاېناستول_

en: Extraction not performed
ps: ويستنه سرته ونه رسېده

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ps: پوښۍ کې د ارشيونو د ويستلو سمې پرېښلې نه لرﺉ "%s" تاسو په

[ctx: File]
en: Save
ps: ساتل_

en: %s Properties
ps: ځانتياوې %s

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
ps: ارشيو کې اوسمهالول غواړﺉ؟ "%s" دوتنه په "%s"

en: Update the files in the archive "%s"?
ps: ارشيو دوتنې اوسمهالول غواړﺉ؟ "%s" د

en: All Files
ps: ټولې دوتنې

en: You don't have the right permissions.
ps: .تاسو سمې پرېښلې نه لرﺉ

en: This archive type cannot be modified
ps: دا ارشيو ډول نه شي بدلېدی

en: You can't add an archive to itself.
ps: .تاسو ارشيو خپل ځان کې نه شئ زياتولی

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
ps: :دوتنه زياتول کيږي

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
ps: :دوتنه ويستل کيږي

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
ps: :دوتنه ړنګول کيږي

en: Deleting files from archive
ps: د ارشيو نه دوتنې ړنګول کيږي

en: Recompressing archive
ps: ارشيو بيازېرل کيږي

en: Decompressing archive
ps: ارشيو نازېرل کيږي

en: Folder
ps: پوښۍ

en: [read only]
ps: [يواز لوستی]

en: Could not display the folder "%s"
ps: پوښۍ نه شي ښودلی "%s"

en: Getting the file list
ps: دوتنه لړ اخيستل کيږي

en: _Quit
ps: بندول_

en: _Open the Archive
ps: ارشيو پرانيستل_

en: _Close
ps: بندول_

en: Extraction completed successfully
ps: ويستنه په برياليتوب سرته ورسېده

en: Archive created successfully
ps: ارشيو په برياليتوب جوړ شو

en: Command exited abnormally.
ps: .بولۍ په ناسمه توګه بنده شوه

en: An error occurred while extracting files.
ps: .د دوتنو په ويستلو کې ستونزه رامنځته شوه

en: Could not open "%s"
ps: نه شي پرانيستلی "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
ps: .د ارشيو په لېښلو کې ستونزه رامنځته شوه

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ps: .د ارشيو نه په دوتنو ړنګولو کې ستونزه رامنځته شوه

en: An error occurred while adding files to the archive.
ps: .ارشيو کې دوتنو زياتولو کې ستونزه رامنځته شوه

en: An error occurred while testing archive.
ps: .د ارشيو په ازموېلو کې ستونزه رامنځته شوه

en: An error occurred while saving the archive.
ps: .د ارشيو په ساتلو کې ستونزه رامنځته شوه

en: An error occurred.
ps: .کومه ستونزه رامنځته شوه

en: Command not found.
ps: .بولۍ ونه موندل شوه

en: Test Result
ps: د ازموېنې پاېله

en: Could not perform the operation
ps: چلښت سرته نه شي رسولی

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ps: دا دوتنه اوسني ارشيو ته زياتول غواړﺉ يا د نوي ارشيو په توګه يې پرانيستل غواړﺉ؟

en: Do you want to create a new archive with these files?
ps: دې دوتنو نه نوی ارشيو جوړول غواړﺉ؟

en: Create _Archive
ps: ارشيو _جوړول

en: Folders
ps: پوښۍ

[ctx: File]
en: Size
ps: کچ

[ctx: File]
en: Type
ps: ډول

[ctx: File]
en: Date Modified
ps: د بدلون نېټه

[ctx: File]
en: Location
ps: ځای

[ctx: File]
en: Name
ps: نوم

en: Find:
ps: :لټول

en: Close the folders pane
ps: پوښۍ چوکاټ بندول

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
ps: اوسني _پرانيستل

en: Open a recently used archive
ps: اوس کارول شوی ارشيو پرانيستل

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
ps: :ځای_

en: Could not save the archive "%s"
ps: ارشيو نه شي ساتلی "%s"

en: Replace _All
ps: ټول ځاېناستول

en: _Skip
ps: پرېښودل_

en: _Replace
ps: ځاېناستول_

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
ps: .په نوم د مخکې نه يوه پوښۍ شتون لري "%s" د
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
ps: .په نوم د مخکې نه يوه دوتنه شتون لري "%s" د
    
    %s

en: Rename
ps: بيانومول

en: _Rename
ps: بيانومول_

en: Could not rename the folder
ps: پوښۍ نه شي بيانومولی

en: Could not rename the file
ps: دوتنه نه شي بيانومولی

en: Paste Selection
ps: ټاکنه سرېښل

en: _Paste
ps: سرېښل_

en: Add files to an archive
ps: دوتنې ارشيو کې زياتول

en: Extract archive
ps: ارشيو ويستل

en: Command _Line Output
ps: د بولۍ _ليکې وتۍ

en: Could not display help
ps: مرسته نه شي ښودلی

en: Add files to the specified archive and quit the program
ps: ورکړل شوي ارشيو کې دوتنې زياتول او کړنلار بندول

en: ARCHIVE
ps: ارشيو

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ps: د ارشيو د نوم په پوښتلو سره دوتنې زياتول او کړنلار بندول

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ps: ورکړل شوې پوښۍ ته ارشيونه ويستل او کړنلار بندول

en: FOLDER
ps: پوښۍ

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ps: د موخه پوښۍ په پوښتلو سره ارشيونه ويستل او کړنلار بندول

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ps: بولېو د کارولو لپاره تلواله موخه ‎'--extract' او ‎'--add'

en: Create destination folder without asking confirmation
ps: بې له باورييلو موخه پوښۍ جوړول

en: Show the application's version
ps: د کاريال نسخه ښودل

en: - Create and modify an archive
ps: ارشيو جوړول او بدلول -

en: Load Options
ps: غوراوي لېښل

en: _Help
ps: مرسته_

en: C_reate
ps: ج_وړول

en: Location
ps: ځای

en: _Encrypt the file list too
ps: دوتنه لړ هم کوډه کښل_

en: _Password:
ps: :تېرنويې_

en: _Other Options
ps: نور غوراوي_

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
ps: <span weight="bold" size="larger">تېرنويې اړينه ده</span>

en: Delete
ps: ړنګول

en: _Delete
ps: ړنګول_

en: _All files
ps: ټولې دوتنې_

en: _Selected files
ps: ټاکل شوې دوتنې_

en: example: *.txt; *.doc
ps: *.txt; *.doc :بېلګې

en: _Files:
ps: :دوتنې_

en: _Add
ps: زياتول_

en: Add only if _newer
ps: يوازې هله زياتول چې _نوې وي

en: Add a Folder
ps: پوښۍ زياتول

en: _Include subfolders
ps: څېرمه پوښۍ لرل_

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ps: هغه دوتنې چې پېلامي تړنې دي پرېښودل

en: Include _files:
ps: :دوتنې _ننويستل

en: example: *.o; *.bak
ps: *.o; *.bak :بېلګې

en: E_xclude files:
ps: :دوتنې و_يستل

en: _Exclude folders:
ps: :پوښۍ ويستل_

en: _Load Options
ps: غوراوي لېښل_

en: Sa_ve Options
ps: غوراوي سا_تل

en: _Reset Options
ps: غوراوي بياټاکل

en: Extract
ps: ويستل

en: _Extract
ps: ويستل_

en: Re-crea_te folders
ps: پوښۍ بيا جوړ_ول

en: Over_write existing files
ps: شته دوتنې ځاې_ناستول

en: Do not e_xtract older files
ps: زړې دوتنه نه و_يستل

en: Actions
ps: چارې

en: _Archive
ps: ارشيو_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _View
ps: ليد_

en: _Arrange Files
ps: دوتنې اوډونول_

en: _About
ps: په اړه_

en: Information about the program
ps: د کړنلار په اړه خبرتياوې

en: Add files to the archive
ps: ارشيو کې دوتنې زياتول

en: Add Files
ps: دوتنې زياتول

en: Add a folder to the archive
ps: ارشيو کې پوښۍ زياتول

en: Add Folder
ps: پوښۍ زياتول

en: Close the current archive
ps: اوسنی ارشيو بندول

en: Contents
ps: منځپانګې

en: Display the Engrampa Manual
ps: د دوتنه تاوونکي لاسي کتاب ښودل

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: Copy the selection
ps: ټاکنه لمېسل

en: Cu_t
ps: سکڼ_ل

en: Cut the selection
ps: ټاکنه سکڼل

en: Paste the clipboard
ps: ټوټه دړه سرېښل

en: Rename the selection
ps: ټاکنه بيانومول

en: Delete the selection from the archive
ps: ټاکنه د ارشيو نه ړنګول

en: Dese_lect All
ps: ټول ناټا_کل

en: Deselect all files
ps: ټولې دوتنې ناټاکل

en: Extract files from the archive
ps: د ارشيو نه دوتنې ويستل

en: _Last Output
ps: وروستۍ وتۍ_

en: View the output produced by the last executed command
ps: د وروستۍ چلول شوې بولۍ لخوا جوړه شوې وتۍ ليدل

en: Create a new archive
ps: نوی ارشيو جوړول

en: Open archive
ps: ارشيو پرانيستل

en: _Open
ps: پرانيستل_

en: Open selected files with an application
ps: ټاکل شوې دوتنې په کوم کاريال پرانيستل

en: Specify a password for this archive
ps: د دې ارشيو لپاره يوه تېرنويې وټاکئ

en: _Properties
ps: ځانتياوې_

en: Show archive properties
ps: د ارشيو ځانتياوې ښودل

en: _Refresh
ps: تاندول_

en: Reload current archive
ps: اوسنی ارشيو بيالېښل

en: Save As…
ps: ...ساتل په

en: Save the current archive with a different name
ps: اوسنی ارشيو په بل نوم ساتل

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Select all files
ps: ټولې دوتنې ټاکل

en: _Stop
ps: تمول_

en: Stop current operation
ps: اوسنی چلښت تمول

en: _Test Integrity
ps: کلکوالی ازموېل_

en: Test whether the archive contains errors
ps: ازموېل که چېرې ارشيو کومه تېروتنه لري

en: Open the selected file
ps: ټاکل شوې دوتنه پرانيستل

en: Open the selected folder
ps: ټاکل شوې پوښۍ پرانيستل

en: Go to the previous visited location
ps: وروستي کتل شوي ځای ته ورتلل

en: Go to the next visited location
ps: راتلونکي کتل شوي ځای ته ورتلل

en: Go up one level
ps: يو کچ بره تلل

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
ps: کور ځای ته ورتلل

en: _Toolbar
ps: توکپټه_

en: View the main toolbar
ps: اره توکپټه ليدل

en: Stat_usbar
ps: انکړ_پټه

en: View the statusbar
ps: انکړپټه ليدل

en: _Reversed Order
ps: سرچپه اوډون

en: Reverse the list order
ps: د لړ اوډون سرچپه کول

en: _Folders
ps: پوښۍ_

en: View All _Files
ps: ټولې _دوتنې ليدل

en: View as a F_older
ps: لکه پ_وښۍ ليدل

en: by _Name
ps: په _نوم

en: Sort file list by name
ps: دوتنه لړ په نوم اڼل

en: by _Size
ps: په _کچ

en: Sort file list by file size
ps: دوتنه لړ په دوتنه کچ اڼل

en: by T_ype
ps: په ډ_ول

en: Sort file list by type
ps: دوتنه لړ په ډول اڼل

en: Sort file list by modification time
ps: دوتنه لړ د بدلون په مهال اڼل

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
ps: په _ځای

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
ps: دوتنه لړ په ځای اڼل

en: Password
ps: تېرنويې

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ps: <i><b>:ايدښت‎</b>تېرنويې به د هغو دوتنو د کوډه کښلو لپاره وکارول شي چې تاسو يې په اوسني ارشيو کې زياتوﺉ، او د هغو دوتنو د کوډه .ناکښلو لپاره چې تاسو يې د اوسني ارشيو نه وباسئ. د ارشيو د بندېدو سره به تېرنويې وړنګول شي

[ctx: File]
en: Name:
ps: نوم:

en: Archive size:
ps: :د ارشيو کچ

en: Compression ratio:
ps: :د زېرنې نسبت

en: Content size:
ps: :د منځپانګې کچ

en: Number of files:
ps: :د دوتنو شمېر

en: Location:
ps: :ځای

en: Type:
ps: ډول:

en: _Update
ps: اوسمهالول_

en: S_elect the files you want to update:
ps: :کومې دوتنې چې اوسمهالول غواړﺉ ويې ټ_اکئ
