engrampa 1.25.0 - en to pt translation catalogue (410 entries)

en: File is not a valid .desktop file
pt: O ficheiro não é um ficheiro .desktop válido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt: Versão de ficheiro .desktop '%s' não reconhecida

en: Starting %s
pt: A iniciar %s

en: Application does not accept documents on command line
pt: A aplicação não aceita documentos na linha de comando

en: Unrecognized launch option: %d
pt: Opção de arranque desconhecida: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt: Não pode enviar URIs de documento para uma entrada da área de trabalho 'Tipo=Hiperligação'

en: Not a launchable item
pt: Não é um item de iniciação

en: Disable connection to session manager
pt: Desativar a ligação ao gestor de sessões

en: Specify file containing saved configuration
pt: Especifique o ficheiro que contém a configuração guardada

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: Specify session management ID
pt: Especifique a ID de gestão de sessão

en: ID
pt: ID.

en: Session management options:
pt: Opções do gestor de sessão:

en: Show session management options
pt: Mostrar as opções de gestão de sessões

en: Engrampa Archive Manager
pt: Gestor de Arquivos Engrampa

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
pt: Um Gestor de Arquivos para o ambiente de trabalho MATE

en: Engrampa is an archive manager for the MATE environment. It allows you to create and modify archives, view the contents of an archive, view a file contained in an archive, and extract files from archive.
pt: Engrampa é um gestor de arquivos para o ambiente MATE. Permite criar e modificar arquivos, ver os conteúdos dum arquivo, ver um ficheiro contido num arquivo, e extrair ficheiros de arquivos.

en: Engrampa is only a front-end (a graphical interface) to archiving programs like tar and zip. The supported file types are:
pt: Engrampa é apenas uma visualização (uma interface gráfica) para arquivar programas como tar e zip. Os tipos de ficheiro suportados são:

en: 7-Zip Compressed File (.7z)
pt: Ficheiro Comprimido 7-Zip (.7z)

en: WinAce Compressed File (.ace)
pt: Ficheiro Comprimido WinAce (.ace)

en: ALZip Compressed File (.alz)
pt: Ficheiro Comprimido ALZip (.alz)

en: AIX Small Indexed Archive (.ar)
pt: Arquivo Pequeno Indexado AIX (.ar)

en: ARJ Compressed Archive (.arj)
pt: Arquivo Comprimido ARJ (.arj)

en: Cabinet File (.cab)
pt: Ficheiro Cabinet (.cab)

en: UNIX CPIO Archive (.cpio)
pt: Arquivo UNIX CPIO (.cpio)

en: Debian Package (.deb, .udeb) [Read-only mode]
pt: Pacote Debian (.deb, .udeb) [Modo de leitura]

en: ISO-9660 Disk Image (.iso) [Read-only mode]
pt: Imagem de Disco ISO-9660 (.iso) [Modo de leitura]

en: Java Archive (.jar)
pt: Arquivo Java (.jar)

en: Java Enterprise archive (.ear)
pt: Arquivo Java Enterprise (.ear)

en: Java Web Archive (.war)
pt: Arquivo Java Web (.war)

en: LHA Archive (.lzh, .lha)
pt: Arquivo LHA (.lzh, .lha)

en: WinRAR Compressed Archive (.rar)
pt: Arquivo Comprimido WinRAR (.rar)

en: RAR Archived Comic Book (.cbr)
pt: Banda Desenhada RAR Arquivada (.cbr)

en: RPM Package Manager (.rpm) [Read-only mode]
pt: Gestor de Pacotes RPM (.rpm) [Modo de leitura]

en: Tape Archive File uncompressed (.tar) or compressed with: gzip (.tar.gz, .tgz), brotli (.tar.br), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2), compress (.tar.Z, .taz), lrzip (.tar.lrz, .tlrz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo), 7zip (.tar.7z), xz (.tar.xz), Zstandard (.zst)
pt: Ficheiro de Arquivo Tape descomprimido (.tar) ou comprimido com: gzip (.tar.gz, .tgz), brotli (.tar.br), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2), compress (.tar.Z, .taz), lrzip (.tar.lrz, .tlrz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo), 7zip (.tar.7z), xz (.tar.xz), Zstandard (.zst)

en: Stuffit Archives (.bin, .sit)
pt: Arquivos Stuffit (.bin, .sit)

en: ZIP Archive (.zip)
pt: Arquivo ZIP (.zip)

en: ZIP Archived Comic Book (.cbz)
pt: Banda Desenhada ZIP Arquivada (.cbz)

en: ZOO Compressed Archive File (.zoo)
pt: Arquivo Ficheiro Comprimido ZOO (.zoo)

en: Single files compressed with gzip (.gz), brotli (.br), bzip (.bz), bzip2 (.bz2), compress (.Z), lrzip (.lrz), lzip (.lz), lzop (.lzo), rzip(.rz), xz (.xz).
pt: Ficheiros singulares comprimidos com gzip (.gz), brotli (.br), bzip (.bz), bzip2 (.bz2), compress (.Z), lrzip (.lrz), lzip (.lz), lzop (.lzo), rzip(.rz), xz (.xz).

en: Engrampa is a fork of File Roller and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Engrampa, please visit the project's home page.
pt: Engrampa é uma modificação do File Roller e parte do Ambiente de Trabalho MATE. Se gostaria de saber mais sobre o MATE e o Engrampa, visite a página do projecto.

en: Archive Manager
pt: Gestor de Arquivos

en: Create and modify an archive
pt: Criar e modificar um arquivo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;archive;manager;compression;
pt: MATE;arquivo;gestor;compressão;

en: How to sort files
pt: Como ordenar ficheiros

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
pt: Qual critério deve ser utilizado para organizar ficheiros. Valores possíveis: nome, tamanho, tipo, hora, caminho.

en: Sort type
pt: Tipo de ordem

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
pt: Deve-se classificar em direção ascendente ou descendente. Valores possíveis: ascendente, descendente.

en: List Mode
pt: Modo de Lista

en: Whether to view all files in the archive (all_files), or view the archive as a folder (as_folder).
pt: Se pretende visualizar todos os ficheiros do arquivo (all_files), ou exibir o arquivo como uma pasta (as_folder).

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Display the Type column in the main window.
pt: Mostrar a coluna Tipo na janela principal.

en: Display size
pt: Mostrar tamanho

en: Display the Size column in the main window.
pt: Mostrar a coluna Tamanho na janela principal.

en: Display time
pt: Mostrar hora

en: Display the Time column in the main window.
pt: Mostrar a coluna Hora na janela principal.

en: Display path
pt: Mostrar caminho

en: Display the Path column in the main window.
pt: Mostrar a coluna Caminho na janela principal.

en: Use MIME icons
pt: Utilizar ícones MIME

en: if TRUE will display icons depending on the file type (slower), otherwise will use always the same icon for all files (faster).
pt: Se VERDADEIRO, irá exibir ícones dependendo do tipo de ficheiro (mais lento); caso contrário, irá utilizar sempre o mesmo ícone para todos os ficheiros (mais rápido).

en: Name column width
pt: Largura da coluna de nome

en: The default width of the name column in the file list.
pt: A largura padrão do nome da coluna na lista de ficheiros.

en: Max history length
pt: Comprimento máximo do histórico

en: Max number of items in the Open Recents menu.
pt: Número máximo de itens no menu Abrir recente.

en: View toolbar
pt: Ver barra de ferramentas

en: Whether to display the toolbar.
pt: Se se deve mostrar a barra de ferramentas.

en: View statusbar
pt: Ver barra de estado

en: Whether to display the statusbar.
pt: Se se deve mostrar a barra de estado.

en: View the folders pane
pt: Ver o painel de pastas

en: Whether to display the folders pane.
pt: Se se deve mostrar o painel de pastas.

en: Editors
pt: Editores

en: List of applications entered in the Open file dialog and not associated with the file type.
pt: Lista de aplicações inseridas na caixa de diálogo Abrir ficheiro, e que não estão associadas ao tipo de ficheiro.

en: Compression level
pt: Nível de compressão

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very_fast, fast, normal, maximum.
pt: Nível de compressão usado ao adicionar ficheiros a um arquivo. Valores possíveis: muito_rápido, rápido, normal, máximo.

en: Encrypt the archive header
pt: Encriptar o cabeçalho do arquivo

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
pt: Se encriptar o cabeçalho do arquivo. Se o cabeçalho está encriptado, a senha será necessária também para listar o conteúdo do arquivo.

en: Adds 'unar' support over .zip archives.
pt: Adiciona o suporte a 'unar' em arquivos .zip

en: It enables the ability to support 'unar' over .zip archives.
pt: Ativa a funcionalidade de suportar 'unar' em arquivos .zip

en: Overwrite existing files
pt: Substituir ficheiros existentes

en: Do not overwrite newer files
pt: Não substituir ficheiros mais recentes

en: Recreate the folders stored in the archive
pt: Recriar as pastas armazenadas no arquivo

en: Default volume size
pt: Tamanho padrão do volume

en: The default size for volumes.
pt: O tamanho padrão de volumes.

en: Extract Here
pt: Extrair para aqui

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
pt: Extrair o arquivo selecionado para a posição atual

en: Extract To...
pt: Extrair para...

en: Extract the selected archive
pt: Extrair o arquivo selecionado

en: Compress...
pt: Comprimir...

en: Create a compressed archive with the selected objects
pt: Criar um arquivo comprimido com os ficheiros selecionados

en: Allows to create and extract archives
pt: Permite criar e extrair arquivos

en: Could not create the archive
pt: Incapaz de criar o arquivo

en: You have to specify an archive name.
pt: Deve especificar o nome do arquivo.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
pt: Não possui permissões para criar um arquivo nesta pasta

en: Archive type not supported.
pt: Tipo de arquivo não suportado.

en: Could not delete the old archive.
pt: Incapaz de eliminar o arquivo antigo.

en: Open
pt: Abrir

en: All archives
pt: Todos os arquivos

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Last Output
pt: Último resultado

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: O Engrampa é um programa livre; pode redistribuí-lo e/ou alterá-lo nos termos da Licença Pública Geral GNU, conforme publicada pela Free Software Foundation; tanto na versão 2 da Licença, ou (à sua escolha) qualquer versão posterior.

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: O Engrampa é distribuído na expetativa de ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; nem mesmo a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM DETERMINADO PROPÓSITO. Consulte a Licença Pública Geral GNU para mais informações.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
pt: Deverá ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU juntamente com o Engrampa; caso contrário, escreva para a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
pt: Direitos de Autor © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Direitos de Autor © 2012–2021 Programadores do MATE

en: Engrampa is an archive manager for the MATE Desktop Environment.
pt: Engrampa é um gestor de arquivos para o ambiente de trabalho MATE.

en: Could not add the files to the archive
pt: Incapaz de adicionar os ficheiros ao arquivo

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
pt: Não possui as permissões apropriadas para ler ficheiros da pasta "%s"

en: Save Options
pt: Gravar opções

en: _Options Name:
pt: Nome das _opções:

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Save
pt: _Guardar

en: Enter the password for the archive '%s'.
pt: Introduza a senha para o arquivo "%s".

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
pt: O nome "%s" é inválido pois não pode conter os caracteres: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
pt: Por favor use um nome diferente.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
pt: Não possui as permissões necessárias para criar um arquivo na pasta de destino.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
pt: A pasta de destino "%s" não existe.
    
    Deseja criá-la?

en: Create _Folder
pt: Criar _pasta

en: Could not create the destination folder: %s.
pt: Incapaz de criar a pasta de destino: %s

en: Archive not created
pt: O arquivo não foi criado

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
pt: O arquivo já existe. Pretende substituí-lo?

en: _Overwrite
pt: _Substituir

en: Extraction not performed
pt: Extração não efetuada

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
pt: Não possui as permissões necessárias para extrair arquivos na pasta "%s"

[ctx: File]
en: New
pt: Novo

[ctx: File]
en: Save
pt: Guardar

en: There was an internal error trying to search for applications:
pt: Ocorreu um erro interno ao procurar as aplicações:

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
pt: Não existe qualquer comando instalado para ficheiros %s.
    Deseja procurar um comando para abrir este ficheiro?

en: Could not open this file type
pt: Incapaz de abrir este tipo de ficheiro

en: _Search Command
pt: Comando de _procura

en: %s Properties
pt: Propriedades de %s

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
pt: Atualizar o ficheiro "%s" no arquivo "%s"?

en: The file has been modified with an external application. If you don't update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %u files have been modified with an external application. If you don't update the files in the archive, all of your changes will be lost.
pt[0]: O ficheiro foi modificado com uma aplicação externa. Se não actualizar o ficheiro no arquivo, todas as suas alterações serão perdidas.
pt[1]: %u ficheiros foram modificados com uma aplicação externa. Se não actualizar os ficheiros no arquivo, todas as suas alterações serão perdidas.
pt[2]: %u ficheiros foram modificados com uma aplicação externa. Se não actualizar os ficheiros no arquivo, todas as suas alterações serão perdidas.

en: Update the files in the archive "%s"?
pt: Atualizar os ficheiros no arquivo "%s"?

en: File _Format: %s
pt: _Formato do ficheiro: %s

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

en: All Supported Files
pt: Todos os ficheiros suportados

en: By Extension
pt: Por extensão

en: File Format
pt: Formato do ficheiro

en: Extension(s)
pt: Extensões

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
pt: O programa não conseguiu descobrir o formato do ficheiro a utilizar para "%s". Certifique-se de que está a utilizar uma extensão de ficheiro reconhecida, ou selecione manualmente um formato na lista abaixo.

en: File format not recognized
pt: Formato de ficheiro desconhecido

en: File not found.
pt: Ficheiro não encontrado.

en: Archive not found
pt: Arquivo não encontrado

en: You don't have the right permissions.
pt: Não possui as permissões necessárias.

en: This archive type cannot be modified
pt: Este tipo de arquivo não pode ser modificado

en: You can't add an archive to itself.
pt: Não pode adicionar um arquivo a ele próprio.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
pt: A adicionar ficheiro:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
pt: A extrair ficheiro:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
pt: A remover ficheiro:

en: Could not find the volume: %s
pt: Incapaz de encontrar o volume: %s

en: Deleting files from archive
pt: A eliminar ficheiros do arquivo

en: Recompressing archive
pt: A recomprimir arquivo

en: Decompressing archive
pt: A descomprimir arquivo

en: Debian package
pt: Pacote Debian

en: OpenDocument Presentation
pt: Apresentação OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo OpenDocument

en: OpenDocument Text
pt: Texto OpenDocument

en: OpenDocument Presentation Template
pt: Modelo de Apresentação OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet Template
pt: Modelo de Folha de Cálculo OpenDocument

en: OpenDocument Text Template
pt: Modelo de Texto OpenDocument

en: Electronic Publication
pt: Publicação Electrónica

en: Tar compressed with 7z
pt: Tar comprimido com 7z

en: ALZip archive
pt: Arquivo ALZip

en: ARC archive
pt: Arquivo ARC

en: Brotli compressed file
pt: Ficheiro comprimido Brotli

en: Tar compressed with brotli
pt: Tar comprimido com brotli

en: Bzip2 compressed file
pt: Ficheiro comprimido bzip2

en: Tar compressed with bzip2
pt: Tar comprimido com bzip2

en: Bzip compressed file
pt: Ficheiro comprimido Bzip

en: Tar compressed with bzip
pt: Tar comprimido com bzip

en: Rar Archived Comic Book
pt: Banda Desenhada Arquivada com Rar

en: Zip Archived Comic Book
pt: Banda Desenhada Arquivada com Zip

en: Disc Image File
pt: Ficheiro de Imagem de Disco

en: Unix Compressed Archive file
pt: Ficheiro de Arquivo Comprimido Unix

en: Tar compressed with gzip
pt: Tar comprimido com gzip

en: Unix CPIO Archive
pt: Arquivo Unix CPIO

en: GZip compressed file
pt: Ficheiro comprimido GZip

en: Tar compressed with lrzip
pt: Tar comprimido com lrzip

en: LZip compressed file
pt: Ficheiro comprimido LZip

en: Tar compressed with lzip
pt: Tar comprimido com lzip

en: LZMA compressed file
pt: Ficheiro comprimido LZMA

en: Tar compressed with lzma
pt: Tar comprimido com lzma

en: LZO compressed file
pt: Ficheiro comprimido LZO

en: Tar compressed with lzop
pt: Tar comprimido com lzop

en: Self-extracting zip
pt: Zip de extracção automática

en: Windows Imaging Format
pt: Formato de Imagem Windows

en: Red Hat Package Manager file
pt: Ficheiro de Gestor de Pacotes Red Hat

en: RZip compressed file
pt: Ficheiro comprimido RZip

en: StuffIt Archive
pt: Arquivo Stufflt

en: Tar uncompressed
pt: Tar Descomprimido

en: Tar compressed with compress
pt: Tar comprimido com compress

en: Xz compressed file
pt: Ficheiro Comprimido Xz

en: Tar compressed with xz
pt: Tar Comprimido com xz

en: Zstandard compressed file
pt: Ficheiro comprimido Zstandard

en: Tar compressed with zstd
pt: Tar comprimido com zstd

en: %lu object (%s) | %lu objects (%s)
pt[0]: %lu objecto (%s)
pt[1]: %lu objectos (%s)
pt[2]: %lu objectos (%s)

en: %lu object selected (%s) | %lu objects selected (%s)
pt[0]: %lu objecto seleccionado (%s)
pt[1]: %lu objectos seleccionados (%s)
pt[2]: %lu objectos seleccionados (%s)

en: Folder
pt: Pasta

en: [read only]
pt: [só leitura]

en: Could not display the folder "%s"
pt: Incapaz de mostrar a pasta "%s"

en: _Pause
pt: _Pausa

en: Process paused
pt: Processo em pausa

en: _Resume
pt: _Continuar

en: Please wait…
pt: Por favor aguarde...

note: Translators: %s is a filename
en: Creating "%s"
pt: A criar "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Loading "%s"
pt: A carregar "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Reading "%s"
pt: A ler "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting files from "%s"
pt: A apagar ficheiros de "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Testing "%s"
pt: A testar "%s"

en: Getting the file list
pt: A obter lista de ficheiros

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to "%s"
pt: Copiar os ficheiros a adicionar para "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Adding files to "%s"
pt: A adicionar ficheiros a "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting files from "%s"
pt: A extrair ficheiros de "%s"

en: Copying the extracted files to the destination
pt: Copiar os ficheiros extraídos para o destino

note: Translators: %s is a filename
en: Saving "%s"
pt: A guardar "%s"

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Open the Archive
pt: _Abrir arquivo

en: _Show the Files
pt: _Mostrar ficheiros

en: Show the _Files and Quit
pt: Mostrar os _Ficheiros e Sair

en: _Close
pt: Fe_char

en: %lu file remaining | %lu files remaining
pt[0]: %lu ficheiro restante
pt[1]: %lu ficheiros restantes
pt[2]: %lu ficheiros restantes

en: Extraction completed successfully
pt: Extração terminada com sucesso

en: Archive created successfully
pt: Arquivo criado com sucesso

en: Command exited abnormally.
pt: Comando terminou abruptamente.

en: An error occurred while extracting files.
pt: Ocorreu um erro ao extrair os ficheiros.

en: Could not open "%s"
pt: Incapaz de abrir "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
pt: Ocorreu um erro ao carregar o arquivo

en: An error occurred while deleting files from the archive.
pt: Ocorreu um erro ao eliminar ficheiros do arquivo

en: An error occurred while adding files to the archive.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar ficheiros ao arquivo

en: An error occurred while testing archive.
pt: Ocorreu um erro ao testar o arquivo.

en: An error occurred while saving the archive.
pt: Ocorreu um erro ao gravar o arquivo.

en: An error occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Command not found.
pt: Comando não encontrado.

en: Test Result
pt: Resultado do teste

en: Could not perform the operation
pt: Incapaz de realizar a operação

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
pt: Deseja adicionar este ficheiro ao arquivo atual, ou deseja abri-lo como um novo arquivo?

en: Do you want to create a new archive with these files?
pt: Deseja criar um novo arquivo com estes ficheiros?

en: Create _Archive
pt: Criar _arquivo

en: Folders
pt: Pastas

[ctx: File]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: File]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: File]
en: Date Modified
pt: Data de modificação

[ctx: File]
en: Location
pt: Local

[ctx: File]
en: Name
pt: Nome

en: Find:
pt: Localizar:

en: Close the folders pane
pt: Fechar painel de pastas

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
pt: Abrir _recente

en: Open a recently used archive
pt: Abrir um arquivo utilizado recentemente

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
pt: _Localização:

en: Could not save the archive "%s"
pt: Incapaz de gravar o arquivo "%s"

en: Replace file "%s"?
pt: Substituir ficheiro "%s"?

en: Another file with the same name already exists in "%s".
pt: Já existe outro ficheiro com o mesmo nome em "%s".

en: Replace _All
pt: Substituir _Tudo

en: _Skip
pt: _Ignorar

en: _Replace
pt: _Substituir

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
pt: O novo nome está vazio, por favor digite um nome.

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
pt: O novo nome é igual ao anterior, por favor digite outro nome.

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
pt: O nome "%s" não é válido porque contém pelo menos um dos seguintes caracteres: %s. por favor digite outro nome.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
pt: Já existe uma pasta com o nome "%s"
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
pt: Já existe um ficheiro com o nome "%s".
    
    %s

en: Rename
pt: Mudar nome

en: _New folder name:
pt: _Novo nome da pasta:

en: _New file name:
pt: _Novo nome de ficheiro:

en: _Rename
pt: Muda_r nome

en: Could not rename the folder
pt: Incapaz de mudar o nome da pasta

en: Could not rename the file
pt: Incapaz de mudar o nome do ficheiro

en: Paste Selection
pt: Colar seleção

en: _Destination folder:
pt: Pasta de _destino:

en: _Paste
pt: Co_lar

en: Add files to an archive
pt: Adicionar ficheiros a um arquivo

en: Extract archive
pt: Extrair arquivo

en: Command _Line Output
pt: Resultado da _linha de comandos

en: Could not display help
pt: Incapaz de mostrar a ajuda

en: Add files to the specified archive and quit the program
pt: Adicionar ficheiros ao arquivo selecionado e sair do programa

en: ARCHIVE
pt: Arquivo

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
pt: Adicionar ficheiros perguntando o nome do arquivo e sair do programa

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
pt: Extrair arquivos para a pasta especificada e sair do programa

en: FOLDER
pt: Pasta

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
pt: Extrair arquivos perguntando a pasta de destino e sair do programa

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
pt: Extrair conteúdo dos arquivos na pasta de arquivos e sair do programa

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
pt: Pasta padrão a utilizar para os comandos "--add" e "--extract"

en: Create destination folder without asking confirmation
pt: Criar pasta de destino sem confirmação

en: Show the application's version
pt: Mostrar a versão da aplicação

en: Compress
pt: Comprimir

en: - Create and modify an archive
pt: - Criar e modificar um arquivo

en: Load Options
pt: Opções de carregamento

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _About Archive Manager
pt: _Acerca do Gestor de Arquivos

en: C_reate
pt: C_riar

en: _Filename:
pt: Nome do _ficheiro:

en: Location
pt: Local

en: _Encrypt the file list too
pt: _Encriptar também a lista de ficheiros

note: this is part of a sentence, for example "split into volumes of 10.0 MB", where MB stands for megabyte.
en: Split into _volumes of
pt: Dividir em _volumes de

en: _Password:
pt: _Senha:

en: _Other Options
pt: _Outras opções

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
pt: <span weight="bold" size="larger">Requer senha</span>

en: Delete
pt: Eliminar

en: _Delete
pt: _Apagar

en: _All files
pt: _Todos os ficheiros

en: _Selected files
pt: Ficheiros _selecionados

en: example: *.txt; *.doc
pt: exemplo: *.txt; *.doc

en: _Files:
pt: _Ficheiros:

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Add only if _newer
pt: Adicionar apenas se mais _recentes

en: Add a Folder
pt: Adicionar uma pasta

en: _Include subfolders
pt: _Incluir subpastas

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
pt: _Excluir pastas que são ligações simbólicas

en: Include _files:
pt: Incluir _ficheiros:

en: example: *.o; *.bak
pt: exemplo: *.o; *.bak

en: E_xclude files:
pt: E_xcluir ficheiros:

en: _Exclude folders:
pt: _Excluir pastas:

en: _Load Options
pt: _Carregar opções

en: Sa_ve Options
pt: Gra_var opções

en: _Reset Options
pt: _Repor opções

en: Extract
pt: Extrair

en: _Extract
pt: _Extrair

en: Re-crea_te folders
pt: Recriar pas_tas

en: Over_write existing files
pt: Substituir fic_heiros existentes

en: Do not e_xtract older files
pt: Não e_xtrair ficheiros mais antigos

en: Actions
pt: Ações

en: _Archive
pt: _Arquivo

en: _Edit
pt: _Editar

en: _View
pt: _Ver

en: _Arrange Files
pt: _Organizar ficheiros

en: _About
pt: _Acerca

en: Information about the program
pt: Informações sobre o programa

en: _Add Files…
pt: _Adicionar Ficheiros...

en: Add files to the archive
pt: Adicionar ficheiros ao arquivo

en: Add Files
pt: Adicionar ficheiros

en: Add a _Folder…
pt: Adicionar uma _Pasta...

en: Add a folder to the archive
pt: Adicionar uma pasta ao arquivo

en: Add Folder
pt: Adicionar pasta

en: Close the current archive
pt: Fechar arquivo atual

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Display the Engrampa Manual
pt: Mostrar o manual do Engrampa

en: _Copy
pt: _Copiar

en: Copy the selection
pt: Copiar a seleção

en: Cu_t
pt: Cor_tar

en: Cut the selection
pt: Cortar a seleção

en: Paste the clipboard
pt: Colar da área de transferência

en: _Rename…
pt: _Mudar nome...

en: Rename the selection
pt: Mudar nome da seleção

en: Delete the selection from the archive
pt: Eliminar seleção do arquivo

en: Dese_lect All
pt: Desmarcar tu_do

en: Deselect all files
pt: Desmarcar todos os ficheiros

en: _Extract…
pt: _Extrair

en: Extract files from the archive
pt: Extrair ficheiros do arquivo

en: Find…
pt: Procurar...

en: _Last Output
pt: Ú_ltimo resultado

en: View the output produced by the last executed command
pt: Ver o resultado produzido pelo último comando executado

en: New…
pt: Novo...

en: Create a new archive
pt: Criar um novo arquivo

en: Open…
pt: Abrir...

en: Open archive
pt: Abrir arquivo

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Open With…
pt: _Abrir Com...

en: Open selected files with an application
pt: Abrir ficheiros selecionados com uma aplicação

en: Pass_word…
pt: _Senha...

en: Specify a password for this archive
pt: Especifique a senha para este arquivo

en: _Properties
pt: _Propriedades

en: Show archive properties
pt: Mostrar propriedades do arquivo

en: _Refresh
pt: _Refrescar

en: Reload current archive
pt: Recarregar arquivo atual

en: Save As…
pt: Guardar como…

en: Save the current archive with a different name
pt: Gravar arquivo atual com um nome diferente

en: Select _All
pt: Selecion_ar Tudo

en: Select all files
pt: Selecionar todos os ficheiros

en: _Stop
pt: _Parar

en: Stop current operation
pt: Parar a operação atual

en: _Test Integrity
pt: _Testar integridade

en: Test whether the archive contains errors
pt: Verificar se o arquivo contém erros

en: Open the selected file
pt: Abrir o ficheiro selecionado

en: Open the selected folder
pt: Abrir a pasta selecionada

en: Go to the previous visited location
pt: Ir para a localização visitada anterior

en: Go to the next visited location
pt: Ir para a localização visitada seguinte

en: Go up one level
pt: Subir um nível

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
pt: Ir para a pasta pessoal

en: _Toolbar
pt: Barra de ferramen_tas

en: View the main toolbar
pt: Ver a barra de ferramentas principal

en: Stat_usbar
pt: Barra de _estado

en: View the statusbar
pt: Ver a barra de estado

en: _Reversed Order
pt: Ordem _inversa

en: Reverse the list order
pt: Inverter a ordem da lista

en: _Folders
pt: _Pastas

en: View All _Files
pt: Ver todos os _ficheiros

en: View as a F_older
pt: Ver como _pasta

en: by _Name
pt: por _nome

en: Sort file list by name
pt: Ordenar lista de ficheiros por nome

en: by _Size
pt: por ta_manho

en: Sort file list by file size
pt: Ordenar lista de ficheiros por tamanho

en: by T_ype
pt: por _tipo

en: Sort file list by type
pt: Ordenar lista de ficheiros por tipo

en: by _Date Modified
pt: por _data de modificação

en: Sort file list by modification time
pt: Ordenar lista de ficheiros por hora de modificação

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
pt: por _localização

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
pt: Ordenar lista de ficheiros por localização

en: Password
pt: Senha

en: _Encrypt the file list
pt: _Encriptar a lista de ficheiros

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
pt: <i><b>Nota:</b> a senha será utilizada para encriptar os ficheiros que adicionar ao arquivo atual, e para desencriptar ficheiros que extraia do arquivo atual. Ao fechar o arquivo, a senha será apagada.</i>

[ctx: File]
en: Name:
pt: Nome:

en: Archive size:
pt: Tamanho do arquivo:

en: Compression ratio:
pt: Nível de compressão:

en: Content size:
pt: Tamanho do conteúdo:

en: Number of files:
pt: Número de ficheiros:

en: Location:
pt: Local:

en: Last modified:
pt: Última modificação:

en: Type:
pt: Tipo:

en: _Update
pt: At_ualizar

en: S_elect the files you want to update:
pt: S_elecione os ficheiros que pretende atualizar:
