engrampa 1.25.0 - en to sv translation catalogue (401 entries)

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Engrampa Archive Manager
sv: Arkivhanteraren Engrampa

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
sv: En arkivhanterare för skrivbordsmiljön MATE

en: 7-Zip Compressed File (.7z)
sv: 7-Zip-komprimerad fil (.7z)

en: WinAce Compressed File (.ace)
sv: WinAce komprimerad fil  (.ace)

en: ALZip Compressed File (.alz)
sv: ALZip komprimerad fil  (.alz)

en: AIX Small Indexed Archive (.ar)
sv: AIX litet indexerat arkiv (.ar)

en: ARJ Compressed Archive (.arj)
sv: ARJ komprimerat arkiv (.arj)

en: Cabinet File (.cab)
sv: Kabinett fil (.cab)

en: UNIX CPIO Archive (.cpio)
sv: Unix CPIO arkiv (.cpio)

en: Debian Package (.deb, .udeb) [Read-only mode]
sv: Debian-paket (.deb, .udeb) [Skrivskyddat läge]

en: ISO-9660 Disk Image (.iso) [Read-only mode]
sv: ISO-9660 Diskavbild (.iso) [Skrivskyddat läge]

en: Java Archive (.jar)
sv: Java arkiv (.jar)

en: Java Enterprise archive (.ear)
sv: Java Enterprise arkiv (.ear)

en: Java Web Archive (.war)
sv: Java webbarkiv (.war)

en: LHA Archive (.lzh, .lha)
sv: LHA arkiv (.lzh, .lha)

en: WinRAR Compressed Archive (.rar)
sv: WinRAR komprimerat arkiv (.rar)

en: RAR Archived Comic Book (.cbr)
sv: Rar-arkiverad serietidning (.cbr)

en: RPM Package Manager (.rpm) [Read-only mode]
sv: RPM pakethanterare (.rpm) [Skrivskyddat läge]

en: Stuffit Archives (.bin, .sit)
sv: StuffIt arkiv (.bin, .sit)

en: ZIP Archive (.zip)
sv: ZIP arkiv (.zip)

en: ZIP Archived Comic Book (.cbz)
sv: Zip-arkiverad serietidning (.cbz)

en: ZOO Compressed Archive File (.zoo)
sv: ZOO komprimerad arkiv fil (.zoo)

en: Archive Manager
sv: Arkivhanterare

en: Create and modify an archive
sv: Skapa och ändra ett arkiv

en: How to sort files
sv: Hur filer ska sorteras

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
sv: Vilket kriterium ska styra hur filer sorteras. Möjliga val: namn, storlek, typ, tidpunkt, mapp.

en: Sort type
sv: Sorteringssätt

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
sv: Om sortering ska ske i stigande eller fallande ordning. Möjliga val: stigande, fallande.

en: List Mode
sv: Listläge

en: Whether to view all files in the archive (all_files), or view the archive as a folder (as_folder).
sv: Om alla filer i ett arkiv ska visas (all_files) eller om arkivet ska visas som en mapp (as_folder).

en: Display type
sv: Visningstyp

en: Display the Type column in the main window.
sv: Visa kolumnen för typ i huvudfönstret.

en: Display size
sv: Visa storlek

en: Display the Size column in the main window.
sv: Visa kolumnen för storlek i huvudfönstret.

en: Display time
sv: Visa tid

en: Display the Time column in the main window.
sv: Visa kolumnen för tidpunkt i huvudfönstret.

en: Display path
sv: Visa sökväg

en: Display the Path column in the main window.
sv: Visa kolumnen för mapp i huvudfönstret.

en: Use MIME icons
sv: Använd MIME ikoner

en: if TRUE will display icons depending on the file type (slower), otherwise will use always the same icon for all files (faster).
sv: Om SANT så kommer olika ikoner att visas beroende på filtyp (långsammare), annars kommer samma ikon att användas för alla filer (snabbare).

en: Name column width
sv: Bredd på namnkolumnen

en: The default width of the name column in the file list.
sv: Standardbredd på namnkolumnen i fillistan.

en: Max history length
sv: Maximal längd för historik

en: Max number of items in the Open Recents menu.
sv: Maximalt antal objekt i menyn Öppna senaste.

en: View toolbar
sv: Visa huvudverktygsraden

en: Whether to display the toolbar.
sv: Om verktygsraden ska visas.

en: View statusbar
sv: Visa statusrad

en: Whether to display the statusbar.
sv: Om statusraden ska visas.

en: View the folders pane
sv: Visa mappanelen

en: Whether to display the folders pane.
sv: Om mappanelen ska visas.

en: Editors
sv: Redigerare

en: List of applications entered in the Open file dialog and not associated with the file type.
sv: Lista av applikationer som angivits i Öppna fil-dialogen och som ej är assosierade med filtypen.

en: Compression level
sv: Komprimeringsnivå

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very_fast, fast, normal, maximum.
sv: Den komprimeringsnivå som ska användas när filer läggs till i ett arkiv. Möjliga val är very_fast, fast, normal, maximum.

en: Encrypt the archive header
sv: Kryptera arkivets huvud

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
sv: Om arkivets huvud ska krypteras. Om huvudet krypteras så måste lösenordet anges för att lista arkivets innehåll.

en: Adds 'unar' support over .zip archives.
sv: Lägger till "unar"-stöd över .zip-arkiv.

en: It enables the ability to support 'unar' over .zip archives.
sv: Aktiverar förmågan att stödja 'unar' över .zip-arkiv.

en: Overwrite existing files
sv: Skriv över befintliga filer

en: Do not overwrite newer files
sv: Skriv inte över nyare filer

en: Recreate the folders stored in the archive
sv: Återskapa mappar som lagrats i arkivet

en: Default volume size
sv: Standardstorlek för volym

en: The default size for volumes.
sv: Standardstorlek för volymer.

en: Extract Here
sv: Extrahera här

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
sv: Extrahera det markerade arkivet till den aktuella platsen

en: Extract To...
sv: Extrahera till...

en: Extract the selected archive
sv: Extrahera det markerade arkivet

en: Compress...
sv: Komprimera...

en: Create a compressed archive with the selected objects
sv: Skapa ett komprimerat arkiv med de markerade objekten

en: Allows to create and extract archives
sv: Tillåter att skapa och extrahera arkiv

en: Could not create the archive
sv: Kunde inte skapa arkivet

en: You have to specify an archive name.
sv: Du måste ange ett arkivnamn.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
sv: Du har inte rättigheter att skapa ett arkiv i denna mapp

en: Archive type not supported.
sv: Arkivtypen stöds inte.

en: Could not delete the old archive.
sv: Kunde inte ta bort det gamla arkivet.

en: Open
sv: Öppna

en: All archives
sv: Alla arkiv

en: All files
sv: Alla filer

en: Last Output
sv: Senaste utdata

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Engrampa är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Engrampa distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Engrampa. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
sv: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012–2021 The MATE utvecklarna

en: Engrampa is an archive manager for the MATE Desktop Environment.
sv: Engrampa är en arkivhanterare för skrivbordsmiljön MATE

en: Could not add the files to the archive
sv: Kunde inte lägga till filerna till arkivet

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att läsa filer i mappen "%s"

en: Save Options
sv: Sparalternativ

en: _Options Name:
sv: _Alternativ namn:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Save
sv: _Spara

en: Enter the password for the archive '%s'.
sv: Ange lösenordet för arkivet "%s".

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det inte får innehålla tecknen: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
sv: Använd ett annat namn.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
sv: Du har inte rätt rättigheter för att skapa ett arkiv i målmappen.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
sv: Målmappen "%s" finns inte.
    
    Vill du skapa den?

en: Create _Folder
sv: S_kapa mapp

en: Could not create the destination folder: %s.
sv: Kunde inte skapa målmappen: %s.

en: Archive not created
sv: Arkivet skapades inte

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
sv: Arkivet finns redan. Vill du skriva över det?

en: _Overwrite
sv: Skriv _över

en: Extraction not performed
sv: Uppackning inte utförd

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att extrahera arkiv i mappen "%s"

[ctx: File]
en: New
sv: Nytt

[ctx: File]
en: Save
sv: Spara

en: There was an internal error trying to search for applications:
sv: Det inträffade ett internt fel vid försök att söka efter program:

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
sv: Det finns inget kommando installerat för %s-filer.
    Vill du söka efter ett kommando för att öppna denna fil?

en: Could not open this file type
sv: Kunde inte öppna denna filtyp

en: _Search Command
sv: _Sök kommando

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: %d %B %Y, %H:%M
sv: %B %d %Y, %H.%M

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
sv: Uppdatera filen "%s" i arkivet "%s"?

en: Update the files in the archive "%s"?
sv: Uppdatera filerna i arkivet "%s"?

en: File _Format: %s
sv: Fil_format: %s

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: By Extension
sv: Efter filändelse

en: File Format
sv: Filformat

en: Extension(s)
sv: Filändelse(r)

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
sv: Programmet kunde inte ta reda på filformatet som du vill använda för "%s". Försäkra dig om att använda en känd filändelse för den filen eller välj manuellt ett filformat från nedanstående lista.

en: File format not recognized
sv: Filformatet känns inte igen

en: File not found.
sv: Filen hittades inte.

en: Archive not found
sv: Hittade inte arkivet

en: You don't have the right permissions.
sv: Du har inte rätt rättigheter.

en: This archive type cannot be modified
sv: Denna arkivtyp kan inte ändras

en: You can't add an archive to itself.
sv: Du kan inte lägga till ett arkiv till sig självt.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
sv: Lägger till fil:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
sv: Extraherar fil:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
sv: Tar bort fil:

en: Could not find the volume: %s
sv: Kunde inte hitta volymen: %s

en: Deleting files from archive
sv: Tar bort filer från arkivet

en: Recompressing archive
sv: Återkomprimerar arkiv

en: Decompressing archive
sv: Dekomprimerar arkiv

en: Debian package
sv: Debianpaket

en: Cabinet
sv: Kabinett

en: OpenDocument Spreadsheet
sv: OpenDocument Kalkylblad

en: OpenDocument Presentation Template
sv: OpenDocument Presentationsmall

en: OpenDocument Spreadsheet Template
sv: OpenDocument Kalkylmall

en: OpenDocument Text Template
sv: OpenDocument Textmall

en: Electronic Publication
sv: Elektronisk publikation

en: Tar compressed with 7z
sv: Tar komprimerat med 7z

en: ALZip archive
sv: ALZip arkiv

en: ARC archive
sv: ARC arkiv

en: Brotli compressed file
sv: Brotli komprimerad fil

en: Tar compressed with brotli
sv: Tar komprimerat med brotli

en: Bzip2 compressed file
sv: Bzip2-komprimerad fil

en: Tar compressed with bzip2
sv: Tar komprimerat med bzip2

en: Bzip compressed file
sv: Bzip komprimerad fil

en: Tar compressed with bzip
sv: Tar komprimerat med bzip

en: Rar Archived Comic Book
sv: Rar-arkiverad serietidning

en: Zip Archived Comic Book
sv: Zip-arkiverad serietidning

en: Unix Compressed Archive file
sv: Unix komprimerad arkiv fil

en: Tar compressed with gzip
sv: Tar komprimerat med gzip

en: Unix CPIO Archive
sv: Unix CPIO arkiv

en: GZip compressed file
sv: GZip komprimerad fil

en: Tar compressed with lrzip
sv: Tar komprimerat med lrzip

en: LZip compressed file
sv: LZip komprimerad fil

en: Tar compressed with lzip
sv: Tar komprimerat med lzip

en: LZMA compressed file
sv: LZMA komprimerad fil

en: Tar compressed with lzma
sv: Tar komprimerat med lzma

en: LZO compressed file
sv: LZO komprimerad fil

en: Tar compressed with lzop
sv: Tar komprimerat med lzop

en: Self-extracting zip
sv: Självuppackande zip

en: Red Hat Package Manager file
sv: Red Hat pakethanterare-fil

en: RZip compressed file
sv: RZip komprimerad fil

en: StuffIt Archive
sv: StuffIt arkiv

en: Tar uncompressed
sv: Tar okomprimerat

en: Tar compressed with compress
sv: Tar komprimerat med compress

en: Xz compressed file
sv: Xz komprimerad fil

en: Tar compressed with xz
sv: Tar komprimerat med xz

en: Zstandard compressed file
sv: Zstandard komprimerad fil

en: Tar compressed with zstd
sv: Tar komprimerat med zstd

en: %lu object (%s) | %lu objects (%s)
sv[0]: %lu objekt (%s)
sv[1]: %lu objekt (%s)

en: %lu object selected (%s) | %lu objects selected (%s)
sv[0]: %lu objekt valt (%s)
sv[1]: %lu objekt valda (%s)

en: Folder
sv: Mapp

en: [read only]
sv: [skrivskyddad]

en: Could not display the folder "%s"
sv: Kunde inte visa mappen "%s"

en: _Pause
sv: _Paus

en: Process paused
sv: Process pausad

en: _Resume
sv: _Fortsätt

en: Please wait…
sv: Vänta...

note: Translators: %s is a filename
en: Creating "%s"
sv: Skapar "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Loading "%s"
sv: Laddar "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Reading "%s"
sv: Läser "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting files from "%s"
sv: Tar bort filer från "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Testing "%s"
sv: Testar "%s"

en: Getting the file list
sv: Hämtar fillistan

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to "%s"
sv: Kopierar filerna som ska läggas till i "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Adding files to "%s"
sv: Lägger till filer i "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting files from "%s"
sv: Extraherar filer från "%s"

en: Copying the extracted files to the destination
sv: Kopierar de extraherade filerna till destinationen

note: Translators: %s is a filename
en: Saving "%s"
sv: Sparar "%s"

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Open the Archive
sv: _Öppna arkivet

en: _Show the Files
sv: _Visa filerna

en: Show the _Files and Quit
sv: Visa _Filer och Avsluta

en: _Close
sv: _Stäng

en: %lu file remaining | %lu files remaining
sv[0]: %lu fil återstår
sv[1]: %lu filer återstår

en: Extraction completed successfully
sv: Uppackningen lyckades

en: Archive created successfully
sv: Skapandet av arkiv lyckades

en: Command exited abnormally.
sv: Programmet avslutades felaktigt.

en: An error occurred while extracting files.
sv: Ett fel inträffade under uppackning av filer.

en: Could not open "%s"
sv: Kunde inte öppna "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
sv: Ett fel inträffade vid inläsning av arkivet.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
sv: Ett fel inträffade vid borttagning av filer från arkivet.

en: An error occurred while adding files to the archive.
sv: Ett fel inträffade vid tilläggning av filer till arkivet.

en: An error occurred while testing archive.
sv: Ett fel inträffade vid testande av arkivet.

en: An error occurred while saving the archive.
sv: Ett fel inträffade vid sparning av arkivet.

en: An error occurred.
sv: Ett fel inträffade.

en: Command not found.
sv: Kommandot kunde inte hittas.

en: Test Result
sv: Testresultat

en: Could not perform the operation
sv: Kunde inte utföra åtgärden

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
sv: Vill du lägga till den här filen till det aktuella arkivet eller öppna den som ett nytt arkiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
sv: Vill du skapa ett nytt arkiv med dessa filer?

en: Create _Archive
sv: Skapa _arkiv

en: Folders
sv: Mappar

[ctx: File]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: File]
en: Type
sv: Typ

[ctx: File]
en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

[ctx: File]
en: Location
sv: Plats

[ctx: File]
en: Name
sv: Namn

en: Find:
sv: Sök:

en: Close the folders pane
sv: Stäng mappanelen

note: Translators: this is the label for the "open recent file" sub-menu.
en: Open _Recent
sv: Öppna _tidigare

en: Open a recently used archive
sv: Öppna ett nyligen använt arkiv

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
sv: _Plats:

en: Could not save the archive "%s"
sv: Kunde inte spara arkivet "%s"

en: Replace file "%s"?
sv: Ersätt fil "%s"?

en: Another file with the same name already exists in "%s".
sv: En annan fil med samma namn finns redan i "%s".

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Replace
sv: _Ersätt

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
sv: Namnet är ogiltigt, ange ett namn.

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
sv: Namnet är samma som det tidigare namnet, ange ett annat namn.

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
sv: Namnet "%s" är ogiltigt eftersom det innehåller minst ett av följande tecken: %s, ange ett annat namn.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
sv: Det finns redan en mapp med namnet "%s".
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
sv: Det finns redan en fil med namnet "%s".
    
    %s

en: Rename
sv: Byt namn

en: _New folder name:
sv: _Nytt mappnamn:

en: _New file name:
sv: _Nytt filnamn:

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Could not rename the folder
sv: Kunde inte byta namn på mappen

en: Could not rename the file
sv: Kunde inte byta namn på filen

en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

en: _Destination folder:
sv: _Destinationsmapp:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Add files to an archive
sv: Lägg till filer till arkivet

en: Extract archive
sv: Extrahera arkiv

en: Command _Line Output
sv: Kommando_radsutdata

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälpen

en: Add files to the specified archive and quit the program
sv: Lägg till filer till det angivna arkivet och avsluta programmet

en: ARCHIVE
sv: ARKIV

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
sv: Lägg till filer, fråga om namn på arkivet och avsluta programmet

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
sv: Extrahera filer till den angivna mappen och avsluta programmet

en: FOLDER
sv: MAPP

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
sv: Extrahera arkiv, fråga om målmappen och avsluta programmet

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
sv: Extrahera innehållet i arkiven till arkivmappen och avsluta programmet

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
sv: Standardmapp att använda för kommandona "--add" och "--extract"

en: Create destination folder without asking confirmation
sv: Skapa målmapp utan att fråga efter bekräftelse

en: Show the application's version
sv: Visa programmets versionsnummer

en: Compress
sv: Komprimera

en: - Create and modify an archive
sv: - Skapa och ändra ett arkiv

en: Load Options
sv: Inläsningsalternativ

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Archive Manager
sv: _Om Arkivhanteraren

en: C_reate
sv: S_kapa

en: _Filename:
sv: _Filnamn:

en: Location
sv: Plats

en: _Encrypt the file list too
sv: _Kryptera även fillistan

note: this is part of a sentence, for example "split into volumes of 10.0 MB", where MB stands for megabyte.
en: Split into _volumes of
sv: Dela upp i _volymer på

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Other Options
sv: _Övriga alternativ

en: _OK
sv: Ok

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Lösenord krävs</span>

en: Delete
sv: Ta bort

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _All files
sv: A_lla filer

en: _Selected files
sv: _Markerade filer

en: example: *.txt; *.doc
sv: exempel: *.txt; *.doc

en: _Files:
sv: _Filer:

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Add only if _newer
sv: Lägg till endast om _nyare

en: Add a Folder
sv: Lägg till en mapp

en: _Include subfolders
sv: _Inkludera undermappar

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
sv: Utelämna mappar som är symboliska län_kar

en: Include _files:
sv: Inkludera _filer:

en: example: *.o; *.bak
sv: exempel: *.o; *.bak

en: E_xclude files:
sv: _Utelämna filer:

en: _Exclude folders:
sv: _Utelämna mappar:

en: _Load Options
sv: _Inläsningsalternativ

en: Sa_ve Options
sv: Sparalternati_v

en: _Reset Options
sv: Å_terställ alternativ

en: Extract
sv: Extrahera

en: _Extract
sv: _Extrahera

en: Re-crea_te folders
sv: Å_terskapa mappar

en: Over_write existing files
sv: Skriv _över befintliga filer

en: Do not e_xtract older files
sv: Extrahera _inte äldre filer

en: Actions
sv: Åtgärder

en: _Archive
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Arrange Files
sv: _Ordna filer

en: _About
sv: _Om

en: Information about the program
sv: Information om programmet

en: _Add Files…
sv: _Lägg till filer...

en: Add files to the archive
sv: Lägg till filer till arkivet

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add a _Folder…
sv: Lägg till en _Mapp...

en: Add a folder to the archive
sv: Lägg till en mapp till arkivet

en: Add Folder
sv: Lägg till mapp

en: Close the current archive
sv: Stäng det aktuella arkivet

en: Contents
sv: Innehåll

en: Display the Engrampa Manual
sv: Visa Engrampa-manualen

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: _Rename…
sv: _Döp om...

en: Rename the selection
sv: Byt namn på markeringen

en: Delete the selection from the archive
sv: Ta bort markeringen från arkivet

en: Dese_lect All
sv: Avma_rkera alla

en: Deselect all files
sv: Avmarkera alla filer

en: _Extract…
sv: _Extrahera...

en: Extract files from the archive
sv: Extrahera filer från arkivet

en: Find…
sv: Hitta...

en: _Last Output
sv: Senaste ut_data

en: View the output produced by the last executed command
sv: Visa utdata från det senast exekverade kommandot

en: New…
sv: Ny...

en: Create a new archive
sv: Skapa ett nytt arkiv

en: Open…
sv: Öppna...

en: Open archive
sv: Öppna arkiv

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open With…
sv: _Öppna med...

en: Open selected files with an application
sv: Öppna valda filer med ett program

en: Pass_word…
sv: Lösen_ord...

en: Specify a password for this archive
sv: Ange ett lösenord för detta arkiv

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Show archive properties
sv: Visa arkivegenskaper

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Reload current archive
sv: Läs om aktuellt arkiv

en: Save As…
sv: Spara som...

en: Save the current archive with a different name
sv: Spara det aktuella arkivet med ett annat namn

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select all files
sv: Markera alla filer

en: _Stop
sv: _Stopp

en: Stop current operation
sv: Stoppa aktuell åtgärd

en: _Test Integrity
sv: _Testa integritet

en: Test whether the archive contains errors
sv: Testa huruvida arkivet innehåller fel

en: Open the selected file
sv: Öppna den markerade filen

en: Open the selected folder
sv: Öppna den markerade mappen

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go up one level
sv: Gå upp en nivå

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
sv: Gå till hemplatsen

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: View the main toolbar
sv: Visa huvudverktygsraden

en: Stat_usbar
sv: Status_rad

en: View the statusbar
sv: Visa statusraden

en: _Reversed Order
sv: _Omvänd ordning

en: Reverse the list order
sv: Vänd på listordningen

en: _Folders
sv: _Mappar

en: View All _Files
sv: Visa alla _filer

en: View as a F_older
sv: Visa som en _mapp

en: by _Name
sv: efter _namn

en: Sort file list by name
sv: Sortera fillista efter namn

en: by _Size
sv: efter _storlek

en: Sort file list by file size
sv: Sortera fillista efter filstorlek

en: by T_ype
sv: efter t_yp

en: Sort file list by type
sv: Sortera fillista efter typ

en: by _Date Modified
sv: efter ändrings_datum

en: Sort file list by modification time
sv: Sortera fillista efter ändringstid

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
sv: efter _plats

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
sv: Sortera fillista efter plats

en: Password
sv: Lösenord

en: _Encrypt the file list
sv: Avkryptera fillistan

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
sv: <i><b>Observera:</b> lösenordet kommer att användas för att kryptera de filer du lägger till det aktuella arkivet, och för att dekryptera de filer du extraherar från det aktuella arkivet. När arkivet stängs kommer lösenordet att tas bort.</i>

[ctx: File]
en: Name:
sv: Namn:

en: Archive size:
sv: Arkivstorlek:

en: Compression ratio:
sv: Komprimeringsnivå:

en: Content size:
sv: Storlek på innehåll:

en: Number of files:
sv: Antal filer:

en: Location:
sv: Plats:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Type:
sv: Typ:

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: S_elect the files you want to update:
sv: Ma_rkera filerna som du vill uppdatera:
