engrampa 1.25.0 - en to tk translation catalogue (154 entries)

en: Starting %s
tk: %s başlanýa

en: Not a launchable item
tk: Aýtem sataşarlik dal

en: Disable connection to session manager
tk: Ötürşük müdire baglançy söndir

en: Archive Manager
tk: Arşiw Mudyry

en: Create and modify an archive
tk: Bir arşiwi bejerip üýtget

en: Extract Here
tk: Bu Ýerde Aç

en: Engrampa
tk: Faýll Roler

en: Could not create the archive
tk: Arşiwi bejerip bolmady

en: You have to specify an archive name.
tk: Siz bir arşiw adyny belli etmeli

en: You don't have permission to create an archive in this folder
tk: Siz bu haltada arşiw bejermek üçin ejazaňyz ýok

en: Archive type not supported.
tk: Arşiw hili gollanmaýa.

en: Could not delete the old archive.
tk: Gadymky arşiwi pozyp bolmady.

en: Open
tk: Aç

en: All archives
tk: Ehli arşiwler

en: All files
tk: Ehli faýllar

en: Could not add the files to the archive
tk: Faýllary arşiwe ekläp bolmady

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
tk: Siz "%s" haltadan faýllary okamak üçin ejazaňyz ýok

en: Save Options
tk: Gaýd Etmek Opşenler

en: _Save
tk: _Gaýd Et

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
tk: "%s" ad maýyp. Onyň içinde bu karkterler bolmaly däl: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
tk: Başga bir ad ullanyň

en: Create _Folder
tk: _Halta Bejer

en: Could not create the destination folder: %s.
tk: Maksad haltany bejermek bolmady: %s.

en: Archive not created
tk: Arşiw bejerilmedi

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
tk: Siz bu "%s" haltada arşiwlary açmak üçin ejazaňyz ýok

[ctx: File]
en: Save
tk: Gaýd Et

en: %s Properties
tk: %s hasyýatlar

en: All Files
tk: Ehli Faýllar

en: You don't have the right permissions.
tk: Siziň gereklei ejazaňyz ýok.

en: You can't add an archive to itself.
tk: Siz bir arşiwi özine eklmek başarmaýarsyňyz.

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Adding file:
tk: Faýl eklenýä:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Extracting file:
tk: Faýl açylýä:

note: Translators: after the colon there is a filename.
en: Removing file:
tk: Faýl çykarylýa:

en: Deleting files from archive
tk: Faýllar arşiwdan pozylýa

en: Recompressing archive
tk: Faýl ýene sykylýa

en: Decompressing archive
tk: Faýl sykylykdan çykýa

en: Bzip2 compressed file
tk: Bzip2 sykyk faýl

en: Folder
tk: Halta

en: [read only]
tk: [diňe okamak mümkin]

en: Could not display the folder "%s"
tk: "%s" halta görkezilip bolmady

en: _Quit
tk: _Çyk

en: _Close
tk: _Ýap

en: Could not open "%s"
tk: "%s" açmak bolmady

en: An error occurred while loading the archive.
tk: Arşiwi ýüklemekde hata boldy

en: An error occurred while deleting files from the archive.
tk: Faýllary arşiwden pozmakda hata boldy

en: An error occurred while adding files to the archive.
tk: Faýllary arşiwe eklemekde hata boldy

en: An error occurred while testing archive.
tk: Arşiw barlanyp durka hata boldy.

en: Command not found.
tk: Dessur tapylmady.

en: Test Result
tk: Netijäni Barla

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
tk: Siz bu faýly häzirki arşiwe eklejek mi ýä ony täze bir arşiw edip açjak mi?

en: Do you want to create a new archive with these files?
tk: Bu faýllar bilen täze bir arşiw bejerjekmi?

en: Create _Archive
tk: _Arşiw Bejer

[ctx: File]
en: Size
tk: Ululyk

[ctx: File]
en: Type
tk: Hil

[ctx: File]
en: Date Modified
tk: Üýtgemek Taryhy

[ctx: File]
en: Location
tk: Ýer

[ctx: File]
en: Name
tk: Ad

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
tk: _Ýer

en: Could not save the archive "%s"
tk: "%s" arşiwi gaýd edip bolmady

en: Replace _All
tk: _Ehlisini Ewez Et

en: _Skip
tk: _Geç

en: _Replace
tk: E_wez Et

en: Rename
tk: Adyny Ewez Ed

en: _Rename
tk: _Adyny Ewez Ed

en: Could not rename the folder
tk: Haltanyň adyny ewez etmek bolmady

en: Could not rename the file
tk: Faýlyň adyny ewez etmek bolmady

en: Paste Selection
tk: Saýlawy Ýabşyr

en: _Paste
tk: _Ýabşyr

en: Add files to an archive
tk: Faýllary bir arşiwa ekle

en: Extract archive
tk: Arşiwi aç

en: Could not display help
tk: Ýardamy görkezip bolmady

en: Add files to the specified archive and quit the program
tk: Faýllary berilen arşiwe ekle we programden çyk

en: ARCHIVE
tk: ARŞIW

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
tk: Arşiw adyny sorap faýllary oňa ekle we programden çyk

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
tk: Berilen halta içine arşiwleri aç we programden çyk

en: FOLDER
tk: HALTA

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
tk: Maksad haltanyň adyny sorap arşiwleri oňa aç we programden çyk

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
tk: '--add' we '--extract' dessurlar üçin öň bellenen halta

en: Create destination folder without asking confirmation
tk: Maksad haltany soragsyz bejer

en: Load Options
tk: Ýüklemek Opşenler

en: C_reate
tk: _Bejer

en: Location
tk: Ýer

en: Delete
tk: Poz

en: _Delete
tk: _Poz

en: _All files
tk: _Ehli faýllar

en: _Selected files
tk: _Saýlanan faýllar

en: example: *.txt; *.doc
tk: mysal: *.txt; *.doc

en: _Files:
tk: _Faýllar:

en: _Add
tk: _Ekle

en: Add a Folder
tk: Bir halta ekle

en: example: *.o; *.bak
tk: mysal: *.o; *.bak

en: _Load Options
tk: _Ýüklemek Opşenler

en: Sa_ve Options
tk: _Gaýd Etmek Opşenler

en: Extract
tk: Aç

en: _Extract
tk: _Aç

en: Over_write existing files
tk: Öň bar faýllaryň üstine ýaz

en: Do not e_xtract older files
tk: Gadym faýllar _açma

en: Actions
tk: Emller

en: _Archive
tk: _Arşiw

en: _View
tk: _Görkez

en: _Arrange Files
tk: _Faýllary Tertible

en: _About
tk: _Barada

en: Information about the program
tk: Program barda maglumat

en: Add files to the archive
tk: Faýllary arşiwe ekle

en: Add Files
tk: Faýýlarey Ekle

en: Add a folder to the archive
tk: Bir haltany arşiwe ekle

en: Close the current archive
tk: Häzirki arşiwi bagla

en: _Copy
tk: _Nusgala

en: Copy the selection
tk: Saýlawy nusgala

en: Cu_t
tk: _Kes

en: Cut the selection
tk: Saýlawy kes

en: Rename the selection
tk: Saylawyň adyny ewez ed

en: Delete the selection from the archive
tk: Saýlawy arşiwde n poz

en: Dese_lect All
tk: Ehlisini _Saýlawdan Çykar

en: Deselect all files
tk: Ehli faýllar saýlawdan çykar

en: Extract files from the archive
tk: Faýllary arşiwden aç

en: Create a new archive
tk: Täze arşiw bejer

en: Open archive
tk: Arşiwi aç

en: _Open
tk: _Aç

en: Open selected files with an application
tk: Saýlanan faýllary bir program bilen aç

en: _Properties
tk: _Häsyýetler

en: Show archive properties
tk: Arşiw hasyzatlarny görkez

en: Reload current archive
tk: Häzirki arşiwi ýene ýükle

en: Save the current archive with a different name
tk: Häzirki arşiwi başga ad bilen gaýd ed

en: Select _All
tk: _Ehlisini Saýla

en: Select all files
tk: Ehli faýllary saýla

en: _Stop
tk: _Dur

en: Test whether the archive contains errors
tk: Arşiwiň ne üçin hatasy bolmagyny barla

en: Go to the previous visited location
tk: Öňki görilen ýere git

en: Go to the next visited location
tk: Indiki görilen ýere git

en: Go up one level
tk: Bit derje üste git

note: Translators: the home location is the home folder.
en: Go to the home location
tk: Öýe git

en: _Toolbar
tk: _Esbap zolaky

en: View the main toolbar
tk: Esli esbap zolaky görkez

en: _Reversed Order
tk: _Tersine

en: Reverse the list order
tk: Listi tersine tertible

en: View All _Files
tk: Ehli _Faýllary Görkez

en: by _Name
tk: _Ada görä

en: Sort file list by name
tk: Faýllary ada görä tertible

en: by _Size
tk: _Ululyka görä

en: Sort file list by file size
tk: Faýllary ululyka görä tertible

en: by T_ype
tk: _Hile görä

en: Sort file list by type
tk: Faýllar hile görä tertible

en: Sort file list by modification time
tk: Faýllary taryha görä tertible

note: Translators: this is the "sort by file location" menu item
en: by _Location
tk: _Ýere görä

note: Translators: location is the file location
en: Sort file list by location
tk: Faýllary ýerlerne görä tertible

[ctx: File]
en: Name:
tk: Ad:

en: Archive size:
tk: Arşiw ululyky:

en: Compression ratio:
tk: Sykmak Derjesi:

en: Content size:
tk: Muzmun ululyky:

en: Number of files:
tk: Faýllaryň sany:

en: Location:
tk: Ýer:

en: Type:
tk: Hil:

en: _Update
tk: _Täzele
