Enigma - en to be translation catalogue (936 entries)

en: Server Error: could not load level '
be: Памылка сервера: немагчыма загрузіць узровень '

en: Mouse speed: %d
be: Хуткасць мышы: %d

en: Another nameless level
be: Яшчэ адзін безыменны ўзровень

en:  by
be:  Аўтар:

en: Left mouse button:
be: Левая кнопка мышы:

en: Activate/drop leftmost inventory item
be: Выкарыстаць/пакласці левы прадмет

en: Right mouse button:
be: Правая кнопка мышы:

en: Rotate inventory items
be: Пракруціць інвентар

en: Escape:
be: Esc:

en: Show game menu
be: Меню гульні

en: Quit game immediately
be: Неадкладны выхад з гульні

en: Show this help
be: Паказаць гэту даведку

en: Kill current marble
be: Знішчыць шар

en: Restart the current level
be: Пачаць зноў

en: Skip to next level
be: Перайсці да наступнага ўзроўню

en: Jump back to last level
be: Вярнуцца на папярэдні ўзровень

en: Make screenshot
be: Здымак экрана

en: Left/right arrow:
be: Левая/Правая стрэлкі:

en: Change mouse speed
be: Змяніць хуткасць мышы

en: Return to level menu
be: Меню ўзроўняў

en: Skip to next level for best score hunt
be: Да наступнага ўзроўню для паляпшэння рэкорду

en: Skip to next unsolved level
be: Да наступнага няпройдзенага ўзроўню

en: Too slow for
be: Занадта марудна ў параўнанні з

en: You are slow today ... Ctrl-A
be: Сёння Вы гуляеце занадта марудна... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
be: Дакладна такі ж рэкордны час, як і ў

en: Great! A new world record!
be: Цудоўна! Новы сусветны рэкорд!

en: Again your personal record...
be: Зноў Ваш асабісты рэкорд...

en: New personal record - better than par!
be: Новы асабісты рэкорд — ніжэй за PAR!

en: New personal record!
be: Новы асабісты рэкорд!

en: Your record,
be: Ваш рэкорд,

en: behind world record.
be: пазней за сусветны рэкорд.

en: behind your record.
be: пазней за Ваш рэкорд.

en: Level finished - better than par!
be: Узровень пройдзены — ніжэй за PAR!

en: Level finished!
be: Узровень пройдзены!

en:  Cheater!
be:  Падманшчык!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
be: Пакет узроўняў %s — узровень #%d: %s

en: Your record:
be: Ваш рэкорд:

en: World record to beat:
be: Рэкордны час:

en: Error in configuration file.
be: Памылка ў канфігурацыйным файле.

en: Error: Home directory does not exist.
be: Памылка: хатняя папка не існуе.

en: Error: Application Data directory does not exist.
be: Памылка: папка з дадзенымі гульні не існуе.

en: Error in XML initialization.
be: Памылка пры ініцыялізацыі XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
be: Абнаўленне Mac OS X з версіі 1.00
    
    Папка карыстальніка па змоўчанню змянілася з 
      %s 
    
    на бачную папку дадзеных
      %s 
    
    Калі Вы згодны, Enigma перанясе Вашы дадзеныя ў новую папку.
    Каб закончыць абнаўленне, Вам трэба перазапусціць гульню.

en: OK
be: Пацвердзіць

en: Never
be: Не абнаўляць

en: Remind
be: Нагадаць

en: Fatal error that caused the application to quit:
be: Памылка! Выхад з гульні:

en: Quit
be: Выхад

en: Start Game
be: Пачаць гульню

en: Join Game
be: Далучыцца да гульні

en: Back
be: Назад

en: Main developers of the 1.21 release:
be: Галоўныя распрацоўшчыкі версіі 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
be:   RONALD LAMPRECHT (галоўны распрацоўшчык)

en: Special Thanks To:
be: Шчыра дзякуем:

en:   DANIEL HECK (project founder)
be:   DANIEL HECK (заснавальнік праекта)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
be:   MEINOLF SCHNEIDER (ідэя гульні, стварэнне ўзроўняў)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
be: Пра ўсіх распрацоўшчыкаў глядзіце ў дапаможніку альбо на наступных старонках.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
be: Хатняя старонка: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
be: Кантакты: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
be: Enigma — вольнае праграмнае забеспячэнне і распаўсюджваецца

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
be: на ўмовах GNU GPL версіі 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
be: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck і іншыя ўдзельнікі.

en: Main developers of all releases:
be: Галоўныя распрацоўшчыкі ўсіх версій:

en: Special Thanks:
be: Асобая падзяка:

en: Contributors
be: Удзельнікі

en: Homepage
be: Старонка:

en: Documentation
be: Дакументацыя

en: Paths
be: Шляхі

en: Locate Auto
be: Знайсці Auto

en: Locate Score
be: Знайсці Score

en: Credits
be: Стваральнікі

en: Preferences Path:
be: Шлях да наладаў:

en: User Path:
be: Папка карыстальніка:

en: User Image Path:
be: Папка з выявамі:

en: System Path:
be: Сістэмная папка:

en: Resource Paths:
be: Папкі с рэсурсамі:

en: L10n Path:
be: Папка лакалізацыі:

en: Level Pack
be: Пакет узроўняў

en: Network Game
be: Сеткавая гульня

en: Search
be: Пошук

en: Options
be: Налады

en: Update
be: Абнавіць

en: Help
be: Даведка

en: muted
be: выкл.

en: Music in game
be: Музыка ў гульні

en: No music in game
be: Без музыкі

en: Auto
be: Аўта

en: Always
be: Заўсёды

en: Yes
be: Так

en: No
be: Не

en: reversed
be: рэверс

en: mono
be: мона

en: normal
be: норма

en: unknown
be: невядомы

en: Main
be: Агульныя

en: Video
be: Відэа

en: Audio
be: Аўдыё

en: Config
be: Рознае

en: Ok
be: ОК

en: Language:
be: Мова:

en: Fullscreen:
be: Поўны экран:

en: Mouse speed:
be: Хуткасць мышы:

en: Sound volume:
be: Гучнасць гукаў:

en: Music volume:
be: Гучнасць музыкі:

en: Ratings update:
be: Абнаўленне рэйтынгу:

en: Score upload:
be: Адпраўка вынікаў:

en: User name:
be: Імя карыстальніка:

en: Sound set:
be: Набор гукаў:

en: Menu music:
be: Музыка ў меню:

en: Music ingame:
be: Музыка ў гульні

en: Stereo:
be: Стэрэа:

en: Text speed:
be: Хуткасць тэксту:

en: User path:
be: Папка карыстальніка:

en: User image path:
be: Папка с выявамі:

en: Main Menu
be: Галоўнае меню

en: Skip to main menu
be: Галоўнае меню

en: Update levelpack
be: Абнавіць пакет

en: Arrows:
be: Стрэлкі:

en: Select level
be: Выбраць узровень

en: Return:
be: Вярнуцца:

en: Play selected level
be: Перайсці да выбранага ўзроўню

en: Back/Space:
be: Забой/Прабел:

en: Previous/next levelpack
be: Папярэдні/Наступны пакет узроўняў

en: Mark current level as unsolved
be: Пазначыць бягучы ўзровень як няпройдзены

en: Switch between fullscreen and window
be: Паўнаэкранны і ваконны від

en: Left click:
be: Левая клавіша мышы:

en: Right or control click:
be: Правая клавіша мышы або Ctrl + шчаўчок:

en: Inspect selected level
be: Звесткі аб узроўні

en: Select next level for world record hunt
be: Выбраць наступны ўзровень для спробы ўстанаўлення рэкорду

en: Select next unsolved level
be: Выбраць наступны няпройдзены ўзровень

en: You are not allowed to play this level yet.
be: Вы яшчэ не можаце гуляць на гэтым узроўні.

en: %d%% best
be: %d%% рэкордаў

en: %d%% par, hcp %.1f
be: %d%% PAR, гкп %.1f

en: %d%% solved
be: Пройдзена %d%%

en: Your time:
be: Ваш час:

en: That's world record.
be: Гэта сусветны рэкорд.

en: That's %s below world record.
be: На %s ніжэй за сусветны рэкорд.

en: World record:
be: Сусветны рэкорд:

en: World record by %s:
be: Рэкорд устаноўлены %s:

en: No further unsolved level available!
be: Усе ўзроўні пройдзены!

en: Shift-click:
be: Shift + клавіша мышы:

en: Add to clipboard
be: Дабавіць да буферу абмену

en: Shift-delete:
be: Shift + Delete:

en: Clear clipboard
be: Ачысціць буфер абмену

en: Insert clipboard as reference
be: Уставіць з буферу як спасылку

en: Insert clipboard as copy
be: Уставіць з буферу як копію

en: Alt-left arrow:
be: Alt + налева:

en: Exchange level with predecessor
be: Памяняць узровень месцамі з папярэднім

en: Alt-right arrow:
be: Alt + направа:

en: Exchange level with successor
be: Памяняць узровень месцамі з наступным

en: Delete level
be: Выдаліць узровень

en: Update index from levels
be: Абнавіць індэкс узроўняў

en: Move clipboard levels
be: Памясціць узроўні з буферу

en: Undo
be: Скасаваць

en: Levelpack:
be: Пакет узроўняў

en: Owner:
be: Уладальнік:

en: Group:
be: Група:

en: Location
be: Размешчаны

en: in [All Packs]:
be: у [All Packs]:

en: Edit Metadata
be: Рэд. метададзеныя

en: Release:
be: Выпуск:

en: Revision:
be: Версія:

en: Compatibility:
be: Сумясцім.:

en: Default Location:
be: Размешчаны:

en: Level types:
be: Тыпы ўзроўняў:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
be: Перанясіце гэты пакет у іншую групу, каб выдаліць групу

en: Compose Pack
be: Саставіць пакет

en: Update Pack
be: Абнавіць пакет

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
be: Пустое імя не дазваляецца. Націсніце "Скасаваць", каб выйсці без змен

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
be: Выкарыстоўвайце сімвалы "a-zA-Z0-9 _-#" для імені пакета

en: Error: title already in use - choose another title
be: Імя ўжо існуе — выберыце іншае імя

en: Left column:
be: Левы слупок:

en: Levelpack groups
be: Групы пакетаў

en: Right columns:
be: Правы слупок:

en: Levelpacks of selected group
be: Пакеты выбранай групы

en: Select group or levelpack
be: Выбраць групу альбо пакет

en: Configure group or levelpack
be: Наладзіць групу альбо пакет

en: New Group
be: Новая група

en: Position:
be: Пазіцыя:

en: New Pack
be: Новы пакет

en: Delete Group
be: Выдаліць групу

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
be: Пустое імя групы не дазваляецца. Націсніце "Скасаваць", каб выйсці без змен

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
be: Памылка: гэта імя групы ўжо існуе

en: Error: "Every group" is a reserved group name
be: Памылка: "Every group" — зарэзерваванае імя

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
be: Памылка: імя групы не павінна быць у квадратных дужках

en: Error: group not empty
be: Памылка: група не пустая

en: Show previous screenshot
be: Папярэдні здымак

en: Show next screenshot
be: Наступны здымак

en: No screenshot available:
be: Даступных здымкаў няма:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
be: Пошук па назве, аўтару, імені файлу без уліку рэгістру

en: Intelligence:
be: Інтэлект:

en: Dexterity:
be: Спрытнасць:

en: Patience:
be: Цярпенне:

en: Knowledge:
be: Веды:

en: Speed:
be: Хуткасць:

en: Difficulty:
be: Складанасць:

en: Screenshot
be: Здымак экрана

en: Level:
be: Узровень:

en: Author:
be: Аўтар:

en: Contact:
be: Кантакты:

en: Homepage:
be: Старонка:

en: Public Ratings
be: Рэйтынгі

en: Scores
be: Балы

en: You:
be: Вы:

en: World:
be: Сусветны:

en: Solved %:
be: Рашыла %:

en: Solved #:
be: Рашыла #:

en: Version
be: Версія

en: Score:
be: Версія:

en: Status:
be: Статус:

en: Release:
be: Выпуск:

en: Revision:
be: Выданне:

en: Control:
be: Кантроль:

en: Target:
be: Мэта:

en: stable
be: стабільны

en: test
be: тэставы

en: experimental
be: эксперыментальны

en: released
be: выпушчаны

en: force
be: сіла

en: balance
be: баланс

en: key
be: клавіша

en: time
be: час

en: pushes
be: штуршкоў

en: moves
be: рухаў

en: World Record Holders:
be: Сусветныя рэкардсмены:

en: Credits:
be: Дзякуй:

en: Dedication:
be: Прысвячэнне:

en: Level Path:
be: Шлях узроўню:

en: Load time:
be: Час загрузкі:

en: Compatibility:
be: Сумясцім з:

en: Annotation:
be: Анатацыя:

en: Rating:
be: Рэйтынг:

en: Average:
be: Сярэдняе:

en: Level Info
be: Звесткі аб узроўні

en: Abort Level
be: Закончыць узровень

en: Error on auto registration of levelfile:
be: Памылка пры аўтарэгістрацыі файла ўзроўню:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
be: Узровень не будзе паказаны ў пакеце ўзроўняў "Auto Folder"!

en: Continue
be: Працяг

en: Error on update of levelpack index:
be: Памылка пры абнаўленні індэксу пакету ўзроўняў:

en: Note: the current version will be reloaded!
be: Увага! Бягучая версія будзе перазагружана!

en: Error on registration of levelpack index:
be: Памылка пры рэгістрацыі індэксу пакету ўзроўняў:

en: Note: the levelpack will not show up!
be: Пакет узроўняў не будзе паказаны!

en: Cannot find '%s'.
be: Немагчыма знайсці '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
be: Устаноўка няпоўная альбо выканана з памылкай.

en: There was an error loading '%s'.
be: Памылка пры загрузцы '%s'.

en: Error: '%s'
be: Памылка: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
be: 
    
    Гэта памылка можа прывесці да няправільнага функцыянавання праграмы!

en: All right, we'll call it a draw
be: Добра, будзем лічыць, што гэта нічыя

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
be: Кіруйце шарыкам, пераадольваючы перашкоды, каб знайсці пары аднолькавых камянёў

en: Let there be light!
be: Да будзе святло!

en: You really will need every penny!
be: Вам сапраўды спатрэбіцца кожнае пені!

en: Umbrellas prevent free fall!
be: Парасоны абараняюць ад падзення!

en: No problem! Piece of cake!
be: Ніякіх праблем! Лягчэй лёгкага!

en: It was easy, wasn't it!
be: Гэта было нескладана, згодны?

en: You need to be fast!
be: Вам трэба быць хуткім!

en: It's a ring!
be: Гэта кальцо!

en: Business hours from 8am to 4pm
be: Працуем: з 8 да 16

en: Everything's been counted carefully!
be: Усе было дакладна падлічана!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
be: Часткі труб знікаюць у працэсе дэтанацыі!

en: Don't believe all that you see!
be: Не верце ўсяму, што бачыце!

en: An English text based riddle
be: Загадка з адказам на англійскай мове

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
be: З дапамогай парасона Вы некаторы час можаце лётаць.

en: The Enigmhanoi Towers
be: Ханойскія Вежы Enigma

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
be: Той, хто гаворыць, той не ведае (Лао Цзы)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
be: Мудры чалавек смяецца (Лао Цзы)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
be: Той, хто ведае, не гаворыць (Лао Цзы)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
be: Секцыі аднаго колеру заўседы паварочваюцца адначасова і ў адным напрамку.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
be: Інструкцыя па выкарыстанню: мятал-камень-камень-камень-чырвоны-жоўты-жоўты-чырвоны-чырвоны-камень-камень.

en: Welcome
be: Вітаем Вас

en: The Grim Reaper
be: Самотны жнец

en: The witch of this switch waits for your wish.
be: Пераключальнік чакае Вашых загадаў.

en: The witch of this switch resets the awale game.
be: Гэты пераключальнік скасоўвае гульню.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
be: Гулец бярэ радок арэхаў за шклянымі сценамі і кідае іх адзін за адным у наступныя рады.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
be: Але што ж чакае воіна пасля ходу? Калі ў радзе апынуцца два альбо тры арэха, яны будуць воіну ўзнагародай, як і арэхі ў радах, якія знаходзяцца на шляху да гэтага раду, калі іх таксама два альбо тры ў кожным радзе.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
be: Увага: Калі сцены воіна пустыя, гэты воін выйграе.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
be: Калі воін збярэ больш за палову арэхаў, ён выйграе. І што ж ён выйграе? Шлях да столь неабходных яму камянёў-аксідаў.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
be: Віншуем! Вы лепшы гулец даліны...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
be: Заблудзіліся ў саванне? Не чакайце і ідзіце да крайняга левага пераключальніка, каб скасаваць гульню...

en: Validate your choice here.
be: Пацвердзіць выбар.

en: Reset the game.
be: Скасаваць гульню.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
be: Гулец бярэ рад каменьчыкаў і кідае іх адзін за адным у напрамку супраць гадзіннікавай стрэлкі, вяртаючыся да пачатку.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
be: У канцы ходу, калі апошні каменьчык падае ў непусты рад, гулец бярэ каменьчыкі з першага раду, калі яны там ёсць, і ходзіць яшчэ раз.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
be: Ход пачынаецца ў адным з левых радоў, за выключэннем тых выпадкаў, калі гэта немагчыма.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
be: У канцы гульні (калі адзін з гульцоў не можа больш нічога перасунуць), гулец, у якога застаецца больш каменьчыкаў, выйграе.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
be: Адзін жоўты каменьчык адпавядае 10 сінім або двум карычневым.

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
be: Адзін карычневы каменьчык адпавядае 5 сінім.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
be: Гэта гульня называецца Катра. Яна з'явілася на Мадагаскары. У лёгкім рэжыме мы прапануем Вам згуляць у афрыканскую гульню Авале.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
be: Толькі скасаванне альбо Shift+F3 можа Вам дапамагчы...

en: Same room, new mirrors ...
be: Той жа пакой, новыя люстэркі...

en: Umbrellas protect!
be: Парасоны абараняюць Вас!

en: It's easier with a shovel!
be: Тут не перашкодзіла б рыдлёўка!

en: Watch out!!
be: Асцярожна!!!

en: Please remember:    42
be: Калі ласка, запомніце:     42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
be: Калі Вы лічыце, што гэты ўзровень занадта лёгкі, згуляйце ў -Bavarian Madness-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
be: Прабачце за нязручнасць, Банкамат пусты.

en: Take the key to the left first!
be: Спачатку вазьміце левы ключ!

en: Sunday, bloody Sunday!
be: Нядзеля, цярпець не магу нядзелі!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
be: Ці можаце Вы знайсці схаваныя камяні-аксіды?

en: If you haven't won, you've lost!
be: Калі Вы яшчэ не выйгралі, то Вы прайгралі!

en: Easy?
be: Лёгка?

en: Watch out, slippery!
be: Асцярожна! Галалёд!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
be: Адчыніце дзверы, адчыніце аксіды

en: Riverside
be: Ля ракі

en: Wrong side!                   F3
be: Не сюды!                     F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
be: Вады боўдары не баяцца, але праз пустэчу яны перапрыгнуць не могуць.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
be: Ах, закавырыстая загадка заўладзела маленькім мозгам майго самотнага сябра, працягвае перашкаджаць правільнаму рашэнню і вешаць шоры на вочы шарыку.

en: Feed me!
be: Пакарміце мяне!

en: Beware of Sadistic Dentist!
be: Асцярожна! Зубны ўрач-садыст!

en: The innocent victim.
be: Нявінная ахвяра.

en: Office of your boss.
be: Офіс твайго начальніка.

en: Aaaaaarrrrggghhhhhh!!!!!
be: А-а-а-а-а-а-хр-р-р-р-р-р!!!!!!!!!

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
be: Нікога ўжо не засталося, а расліна ўсё яшчэ не наелася.

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
be: Не! Не! А-а-а-а-а-а-хр-р-р-р-р-р!!!!!!!!!

en: You shouldn't have done that.
be: Дарэмна ты гэта зрабіў.

en: Careful.
be: Асцярожна.

en: Balance Beam
be: Прамень, які балансіруе

en: Remote Meditation
be: Дыстанцыйная медытацыя

en: The Wild Hunt
be: Дзікае паляванне

en: Freeze by the Power of Light
be: Замарозь сілай свету

en: Rainbow Adjacencies
be: Вясёлкавая паслядоўнасць

en: Recover the Stone
be: Вярніце Камень

en: Open the Doors
be: Адчыніце дзверы

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
be: Гэта рознакаляровы лабірынт. Вам трэба вызначыць, у якім парадку Вы павінны перайсці праз каляровыя пакрыцці, каб дабрацца да аксідаў.

en: Restless Meditation
be: Медытацыя без перапынку

en: Caution - Quick Sand!
be: Асцярожна! Зыбучыя пяскі!

en: Left or Right Drive?
be: Налева ці направа?

en: Can you relax amid all this chaos?
be: Ці можна знайсці спакой сярод усяго гэтага хаосу?

en: Carry that oxygen around.
be: Раздайце кісларод.

en: Audience in Venice
be: Аўдыенцыя ў Венецыі

en: Press the Triggers
be: Націсніце трыгеры

en: Welcome to Venice
be: Калі ласка, запрашаем у Венецыю

en: Welcome to the Audience
be: Калі ласка, запрашаем на аўдыенцыю

en: rialto
be: рыальта

en: ... under construction
be: ... вядзецца будаўніцтва

en: try the boulders as gondola
be: Паспрабуйце выкарыстаць боўдары замест гандол

en: piazza san marco
be: Плошча Сан-Марка

en: danger
be: небяспека

en: san giorgio
be: Сан-Джорджыа

en: guardian ducale
be: ахоўнік Дукале

en: gondoliere on strike
be: гандальеры бастуюць

en: palace ducale
be: Палацца Дукале

en: look at san michele
be: зірніце на Сан-Мікеле

en: use the gondola below
be: выкарыстайце гандолу унізе

en: hurry to san giorgio
be: паспяшайцеся да Сан-Джорджыа

en: The Green Hell
be: Зялёнае пекла

en: Exploration Trip to Green Waters
be: Даследчая экспедыцыя ў зялёныя воды

en: 4D Confusion ...
be: Чатырохмерная блытаніна...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
be: Ніколі не бачылі чатырохмерны лабірынт? Ну, добра, надышоў час навучыцца мысліць у чатырох вымярэннях ... Невялікая падказка: памер лабірынта 4x4x4x4; Вы знаходзіцеся ў секцыі (2|3|3|2); у кожным з 16 вуглоў гэтага гіперкубу ёсць па аднаму блакітнаму аксіду ...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
be: Ніколі не бачылі чатырохмерны лабірынт? Ну, добра, надышоў час навучыцца мысліць у чатырох вымярэннях ... Невялікая падказка: памер лабірынта 3x3x3x3; Вы знаходзіцеся ў секцыі (2|2|2|2); у кожным з 16 вуглоў гэтага гіперкубу ёсць па аднаму блакітнаму аксіду ...

en: Funeral on Deep Sea
be: Пахаванне ў глыбокім моры

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
be: Увага! Каб пазбегнуць прыступу марской хваробы, не рэкамендуецца гуляць у гэты ўзровень больш як дзесяць хвілін.

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
be: Асцярожна, міны!         Белы = 0, Блакітны = 1, Чорны = 2, Чырвоны = 3, Жоўты = 4, Сіні = 5, Цёмна-чырвоны = 6 ...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
be: Падказка: міны ніколі не размяшчаюцца па краям поля. Калі Вы ўсё роўна не зможаце рашыць узровень, зазірніце за сцяну!

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
be: Націсніце на пераключальнік, каб адчыніць адзін участак. Але вам прыйдзецца пачакаць 10 секунд.

en: Change guaranteed
be: Перамена гарантавана

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
be: Падказка: пачатак там, куды шарыкі адпраўляюцца пасля смерці

en: Perfect Trajectory
be: Ідэальная траекторыя

en: Bridge those synapses!
be: Злучыце гэтыя клеткі.

en: Hey, where am i now?
be: Эй, дзе я?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
be: Некалькі секунд таму я быў дома і збіраўся адчыніць два маіх аксіда.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
be: А цяпер я апынуўся ў гэтым дзіўным лесе. Як мне адсюль выбрацца?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
be: Магчыма, мне варта агледзецца? Раптам я знайду што-небудзь, што дапаможа мне знайсці выхад.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
be: УВАГА! Будзьце вельмі асцярожны.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
be: Дзікія быкі пераходзяць шлях.

en: Help me, the forest is on fire!
be: Дапамажыце! Лес гарыць!

en: A herd of wild horses blocks the way.
be: Табун дзікіх каней перапыняе шлях.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
be: Маленькая вёсачка: агароджа, некалькі хацін, сажалка, стагі саломы.

en: If there is finally an exit?
be: Так ці ёсць жа выхад адсюль?

en: I'm afraid, i need some assistance!
be: Баюся, мне патрэбна дапамога.

en: Filling station for empty extinguishers.
be: Запраўка пустых вогнетушыцеляў.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
be: Асцярожна! Сярдзітыя маскіты!

en: Useful things may also be hidden!
be: Карысныя рэчы могуць быць і схаваны.

en: Spaceship Control
be: Панэль кіравання касмічным караблём

en: Bound to the blue nowhere
be: Наперад, у невядомасць

en: The journey is the reward
be: Падарожжа ўжо само па сабе ўзнагарода

en: Lady in Red
be: Жанчына ў чырвоным

en: Watchmaker
be: Майстар гадзіннікаў

en: Mend the clockwork
be: Адрамантуйце гадзіннікавы механізм

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
be: Калі Вы не ўмееце плясаць, як Фрэд Астэр, то не варта зачыняць вадаём,пакуль не адрамантуеце гадзіннікавы механізм.

en: Every marble is the architect of its own fortune
be: Кожны шарык — каваль свайго шчасця

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
be: Ваш верны сябар Тонта, Ваш конь Сільвер і конь Тонта Скаут былі выкрадзены.

en: Don't forget your disguise!
be: Не забудзьце загрыміравацца!

en: Here lies the grave of John Reid.
be: Тут пахаваны Джон Рыд.

en: Hi-yo Silver, away!
be: Но-о-о-о, Сільвер.

en: Who was that masked man?
be: Хто быў той чалавек у масцы?

en: Hey! This tomb is empty!
be: Эй! Магіла пустая!

en: Take the first exit
be: Скарыстайцеся першым выхадам

en: Who broke the pearl necklace?
be: Хто зламаў жамчужныя каралі?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
be: Цудоўныя каралі місіс Скарлет парваліся, і ўсе жамчужыны рассыпаліся па падлозе. Місіс Скарлет не памятае паслядоўнаці жамчужын, але яна ведае, што жамчужыны, якія павінны знаходзіцца побач адна з адной, злучаюцца, калі іх пакласці на суседнія кропкі і кінуць манету ў аўтамат.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
be: Гэта пара жамчужын злучана ў нявернай паслядоўнасці. Выпраўце памылку, каб закончыць збіраць каралі.

en: Jack-Of-All-Trades
be: Гора-майстар

en: Find The Paradise
be: Знайсці рай

en: Welcome to Enigma VII
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
be: Памясціце ўсе шарыкі ў адтуліны. У кожнай адтуліне павінен знаходзіцца толькі адзін шарык.

en: Careful - you can not swim in the water.
be: Асцярожна! Шарык не ўмее плаваць.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
be: Выкарыстоўвайце правую кнопку мышы, каб пракруціць інвентар (панэль унізе экрана). Як Вы лічыце, для чаго можна выкарыстаць гэтыя прадметы?

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
be: У Enigma ёсць шмат разнастайных прылад, а таксама спецыяльных камянёў і пакрыццяў. Давайце даследуем яшчэ некалькі ўзроўняў гульні! І калі будуць праблемы з праходжаннем узроўня, зазірніце ў кіраўніцтва, для некаторых узроўняў там ёсць падказкі.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
be: Рыхтуйцеся да таго, што ў наступных узроўнях вашай мышы прыйдзецца выконваць яшчэ больш уражальныя кульбіты.

en: Don't drown in the swamp.
be: Не патаніце ў багне.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
be: Гэты камень з вагаючайся лініяй — таймер. Вы не можаце ўзаемадзейнічаць з ім, але, калі Вы яго бачыце, будзьце пільнымі: праз некаторы час можа што-небудзь здарыцца.

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
be: Камяні са стрэлкамі — гэта аднабаковыя камяні. Як Вы, напэўна, ужо здагадаліся, Вы можаце праходзіць праз іх толькі ў адным напрамку.              Лабірынты — частыя элементы Enigma. Вам іх яшчэ шмат трапіцца

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
be: Выдатна!     Калі Вы пройдзеце гэты ўзровень, паспрабуйце прайсці некалькі ўзроўняў з асноўнай групы пакетаў Enigma!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
be: Сінія камяні — гэта камяні-аксіды. Адчыніце іх, дакрануўшыся да іх шарыкам.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
be: Але перш зірніце на апошні трэніровачны ўзровень, створаны для Вас Якабам.  Можаце лічыць яго экзаменам.   Гэты ўзровень даволі цяжкі, так што не адчайвайцеся, калі не пройдзеце яго з першага разу.   Бывайце!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
be: Я спадзяюся, што Вам спадабаўся трэніровачны пакет.   Большасць з гэтых узроўняў Вы ўбачыце яшчэ раз у пакетах Enigma разам з вялікай колькасцю новых і значна больш складаных.   Але няхай цяжкасці Вас не пужаюць!

en: Levels can be larger than one screen.
be: Узроўні могуць займаць больш, чым адзін экран.

en: Remember the colors.
be: Запамінайце колеры.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
be: Трэнне і паскарэнне залежаць ад тыпу пакрыццяў.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
be: Некаторыя камяні выглядаюць так жа, як і аксіды!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
be: Гэта драўляная скрыня — рухомая і дастаткова цяжая, каб утрымліваць трыгер у націснутым стане. Паспрабуйце перасунуць яе на трыгер.

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
be: Памятаеце? Існуюць розныя тыпы пакрыццяў. Гэта, напрыклад, схілы...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
be: Ці можна зрабіць з драўлянымі скрынямі што-небудзь яшчэ? Так! Паспрабуйце даследаваць наступныя ўзроўні.

en: Take your time ...
be: Не спяшайцеся...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
be: Гэты яркі прамень — лазер. Не падыходзьце занадта блізка да яго! У гульні яму ёсць выкарыстанне... Яго можна накіроўваць да мэты з дапамогай люстэрак. Вы можаце рухаць толькі светла-шэрыя люстэркі. Паспрабуйце!

en: Learn to move your black ball properly.
be: Навучыцеся добра кіраваць шарыкам.

en: Don't touch everything!
be: Глядзіце, да чаго дакранаецеся!

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
be: Камень з конскай галавой называецца "Шахматным камянём". Паглядзіце, як другі шарык ударыць адзін з такіх камянёў, каб перасунуць яго. Тут важны вугал удару.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
be: Цяпер паспрабуйце перасунуць гэтыя шахматныя камяні на трыгеры. Яны заўсёды рухаюцца на два крокі ў адным напрамку і адзін крок у перпендыкулярным напрамку.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
be: Дзверы справа зачыняюць Вам шлях да камянёў-аксідаў... Злева Вы бачыце трыгеры. Магчыма, дзверы і трыгеры як-небудзь звязаны?

en: Nothing can stop us!
be: Нішто не зможа нас спыніць!

en: Rest on the bright spot for a minute.
be: Пастойце хвіліну на светлым участку.

en: You'll do anything you're told!
be: Вы што, заўсёды робіце, што Вам загадаюць?!

en: ... did it!
be: Малайчына!

en: Dig in ...
be: Капайце ...

en: Did you bring your flag?
be: Вы прыняслі флаг?

en: Watch out for water holes!
be: Асцярожна! Не патаніце!

en: Some stones and stone rows can be moved!
be: Некаторыя камяні і рады камянёў можна зварухнуць!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
be: Запрашаем у гульню, якая называецца Enigma!  Гэты трэніровачны ўзровень, які распрацаваў я, Джэйкаб Скот, дапаможа Вам навучыцца ў яе гуляць.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
be: Вы кіруеце чорным шарыкам.  Каб падняць аб'ект, проста пракаціце па ім шарык. Вы можаце адскокваць ад большасці сцен (паспрабуйце), але не станавіцеся на сінюю падлогу ўнізе экрана (хаця паспрабуйце гэта зрабіць, а потым перазапусціце ўзровень клавішай Esc).  Пакуль Вы чытаеце гэтыя паведамленні, нічога не націскайце, а то яны знікнуць.

en: This is pretty self-explanatory.
be: Без каментарыяў.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
be: У Enigma ёсць агромная колькасць галаваломак.  У наступным пакоі Вы павінны будзеце рашыць першую з іх.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
be: Вы не можаце хадзіць па вадзе!  Паспрабуйце спіхнуць скрыні на ваду, каб дабрацца да супрацьлеглага берага.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
be: Заўважце, што Вы не можаце рухаць некалькі блокаў адначасова.  Таксама блокі не могуць знаходзіцца на тых жа квадратах, што і краты (але Вы можаце).

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
be: Тут ёсць і іншыя тыпы блокаў.  Чорныя блокі тонуць у вадзе.  Коркавыя блокі не тонуць, але і мост з іх Вы пабудаваць не можаце.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
be: Гэта ваўчок.  Ён разаб'е Ваш шарык, калі датыкнецца да яго.  Таксама, пакуль Вы знаходзіцеся дастаткова блізка ад яго, ваўчок будзе гнацца за вамі.  Калі Вы загінеце, Вам прыйдзецца пачаць усё с пачатку (зразумела, калі ў Вас яшчэ ёсць шарыкі).  Паспрабуйце прайсці ў наступны пакой (блокі ў цэнтры пакоя дапамогуць Вам абхітрыць ваўчок).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
be: Выдатна!  Звярніце ўвагу, што ваўчок не можа прайсці пад гэтым блокам з чорнай каймою — там Вы ў бяспецы.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
be: Гэта розныя тыпы пакрыццяў.  Паспрабуйце прайсці па іх.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
be: Серыя пакрыцці — гэта схілы.  Белая падлога — інверсная (Вы самі зразумееце, што гэта значыць).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
be: Праверце, што здарыцца, калі Вы пройдзеце па гэтых трыгерах.  Паглядзіце, ці зможаце Вы атрымаць яшчэ адзін шарык.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
be: Гэта дынаміт.  Паспрабуйце кінуць яго каля жоўтай сцяны (і ўцякайце).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
be: Паспрабуйце выкарыстаць рыдлеўку ў варонках, якія засталіся пасля выбуху.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
be: Гэта боўдары.  Паспрабуйце перасунуць адзін з коркавых блокаў.  Толькі не зваліцеся ў ваду альбо бездань.

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
be: Вазьміце чарадзейную палачку і датыкніцеся да боўдара.  Няхай група з трох боўдараў пройдзе ля вялікай калоны.

en: Hit it hard enough!
be: Штурхніце памацней.

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
be: Здавалася б, у гэтым пакоі няма нічога складанага, але Вы ж атрымалі дадатковы шарык.  Напэўна, не без прычыны...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
be: Паспрабуйце накіраваць лазерны прамень на чорны камень, але не пападзіце пад лазер самі.  Накіроўвайце прамень з дапамогай люстэрак.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
be: Шмат якія аб'екты змяняюцца пад уздзеяннем лазернага прамяню.  Паспрабуйце паэксперыментаваць з манетамі.  Таксама паглядзіце, што атрымаецца, калі па манеце прайсціся блокам.  Камяні справа ад Вас — рыцары.  Каб прайсці каля рыцараў, Вам трэба паразіць іх мячом (ён павінен знаходзіцца злева ў Вашым інвентары).

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
be: У Вас ёсць парасоны?  Кожны з іх дасць Вам прыкладна дзесяць секунд абароны ад небяспекі (напрыклад, ад падзення).

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
be: Тыя чорныя камяні — гэта выхлапныя камяні.  Яны ліквідуюць увесь прагрэс, якога Вы дасягнулі з камянямі-аксідамі.  Іншыя камяні — гэта камяні-аксіды.  Знайдзіце ўсе аднолькавыя пары аксідаў, каб завершыць узровень.

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
be: Вобласць унізе экрана — гэта Ваш інвентар.  Калі Вы падбіраеце які-небудзь прадмет, ён апынаецца тут.  У інвентары можа знаходзіцца не больш за дванаццаць прадметаў.  Пракруціць інвентар можна правай кнопкай мышы альбо клавішай TAB.  Каб кінуць альбо выкарыстаць прадмет, націсніце левую кнопку мышы.  Некаторыя аб'екты, напрыклад дакументы (такія, як гэты), нельга выкінуць — іх можна толькі выкарыстаць.  Два шарыка ў Вашым інвентары — гэта дадатковыя жыцці.  Калі Вы загінеце на гэтым узроўні, то, згубіўшы адзін шарык (калі ён у Вас быў), апынецеся ў пачатку шляху.

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
be: Зразумела, Вам трэба прайсці праз зачыненыя вароты ўверсе экрана.                               Паспрабуйце спусціцца па схілу ўнізе экрана, каб паглядзець, што там злева.                                  Пакуль што Вы нічога не можаце зрабіць з трыгерам на супрацьлеглым краю бездані.                          Калі Вы зможаце спіхнуць белы шарык так, каб ён прайшоў праз аднабаковы камень (са стрэлкай), то ён скаціцца ўніз і спыніцца на трыгеры.                     Вам трэба пайсці з ім, але Вы не зможаце прайсці праз белы аднабаковы камень.                               Вазьміце лыжку і выкарыстайце яе, калі белы шарык апынецца на трыгеры (штурхніце яго памацней).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
be: У правым верхнім вуглу пакою знаходзіцца пераключальнік.  Уключыце яго. Магчыма, ён для чаго-небудзь патрэбны.  У дадзеным выпадку пераключальнік адчыняе і зачыняе дзверы (памятаеце дзверы, якія Вы не маглі адчыніць?).  Блакітнаватая лінія — гэта вакно.  Перайдзіце цераз ваду, перш чым паспрабуеце што-небудзь з ім зрабіць.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
be: Гэта быў ротар (прадмет, падобны на ваўчок).  На некаторых узроўнях ёсць шмат ротараў і ваўчкоў, каб Вам было цяжэй іх прайсці.                     Але, магчыма, гэты ротар зможа саслужыць Вам службу? Паспрабуйце заманіць яго на трыгер побач з тым месцам, дзе Вы знайшлі лыжку                                     (Перад гэтым я бы Вам параіў зачыніць вароты).

en: If I only had a bag.
be: Калі б толькі ў мяне была торба.

en: shh ... listen!
be: Ц-сссс... Прыслухайцеся!

en: Could you need something?
be: Магчыма, Вам што-небудзь патрэбна?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
be: Самыя небяспечныя насельнікі багны — гэта алігатары, камары... і зомбі! (Але зомбі, па меншай меры, не могуць рухацца...)

en: Look carefully at everything!
be: Уважліва даследуйце тут усё!

en: Do you need a helping hand?
be: Патрэбна дапамога?

en: Send me the keys !
be: Прышлі мне ключы!

en: ALL the keys!!!
be: УСЕ ключы!!!

en: April 1st
be: 1-ае красавіка

en: Do you REALLY want to do this???
be: Ты САПРАЎДЫ хочаш гэта зрабіць???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
be: Няўжо табе маці не казала, што нельга так сарыць грашыма?

en: What is the current month?
be: Які зараз месяц?

en: What is this level's name?
be: А як называецца гэты ўзровень?

en: Catwalk Meditation
be: Медытацыя на подзіуме

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
be: Калі Вы мяняеце колер адного квадрату, колеры двух бліжэйшых квадратаў таксама мяняюцца; Вам трэба атрымаць як мага больш зялёных квадратаў.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
be: Вы можаце змяніць колер квадрата толькі тады, калі ён знаходзіцца паміж квадратамі іншага колеру.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
be: Сцеражыся, незнаёмец! Старажытныя богі Энігмы расставілі шмат пастак, каб абараніць свае свяшчэнныя камяні-аксіды! Ты павінен прайсці праз Чатыры Выпрабаванні, каб даказаць, што ты варты іх!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
be: Дакажы сваю хуткасць у Выпрабаванні Агнём!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
be: Ты даказаў сваю хуткасць! Богі даюць табе ў якасці ўзнагароды ФЛАГ!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
be: Дакажы сваю кемлівасць у Выпрабаванні Зямлёй!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
be: Ты даказаў сваю кемлівасць! Богі даюць табе ў якасці ўзнагароды СПРУЖЫНУ!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
be: Дакажы свой спрыт у Выпрабаванні Паветрам!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
be: Ты даказаў свой спрыт! Богі даюць табе ў якасці ўзнагароды ГВОЗД!

en: Prove your patience in the Test of Water!
be: Дакажы сваю цярплівасць у Выпрабаванні Вадой!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
be: Гэтага не можа быць! Ні адзін смертны не можа атрымаць нашы Свяшчэнныя Аксіды! Дакажы, што ты варты іх, яшчэ раз! Ха-ха-ха-ха!

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
be: Магутныя воіны мінулых часоў ахоўваюць эльфійскія камяні-аксіды. Шматлікія прывіды падсцерагаюць вандроўнікаў на шляху да іх. Шмат якія шукальнікі прыгод пахваляліся, што знойдуць Айляндзільскі меч, але ўсе злажылі свае буйныя галовы. Старажытнае вядзьмарства захавана ў туманнай багне; стараніся логава Белага дракона, каб не разбудзіць яго...

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
be: Зноў ты! На гэты раз мы не дазволім табе прайсці! Бачыш гэтыя аксіды? Ты не здолееш дабрацца да іх, пакуль не здабудзеш нашы Чатыры Святыні! Але яны добра ахоўваюцца! Ха-ха-ха-ха!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
be: Агонь паліць і знішчае ўсе на сваім шляху... Хочаш убраць камяні, якія перапыняюць табе шлях? Тады здабудзь Свяшчэнны Молат!

en: Try again! Bwahahahaha!
be: Паспрабуй яшчэ раз! Ха-ха-ха-ха!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
be: Зямля запаўняе пустэчу... Хочаш замяніць недастаючыя перакрыцці? Тады здабудзь Свяшчэннае Семя!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
be: Паветра здувае ўсё на сваім шляху і праносіцца прэч... Хочаш перапрыгнуць цераз бездань? Тады здабудзь Свяшчэнную Пружыну!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
be: Вада цячэ і плешчацца... Хочаш папрасіць дапамогі ў свайго паплечніка? Тады здабудзь Свяшчэнны сімвал Інь-Ян!

en: Did you really think this one was so easy!?
be: Вы што, сапраўды лічылі, што ўзровень будзе такім лёгкім?!

en: Did you forget something?
be: Вы нічога не забылі?

en: Go on! There's no way back now!
be: Працягвайце! Шляху назад больш няма!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
be: СТОП! Не сюды! Ёсць больш кароткі шлях...

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
be: У адным кроку злева ёсць трыгер. Калі б Вы знайшлі, чым утрымаць яго, гэта б дапамагло Вам, калі Вы будзеце вяртацца!

en: Make an umbrella.
be: Змайстрыце парасон.

en: Keypad Corners
be: Вуглы клавіятуры

en: Don't get too attracted!
be: Не паддавайцеся сіле прыцягнення!

en: It is not quite that easy.
be: Гэта не так ужо і лёгка.

en: Don't get attracted!
be: Не паддавайцеся сіле прыцягнення!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
be: Тут пахаваны пірат па мянушцы Чорны Шар, які быў высаджаны сваімі хаўруснікамі у 1802 годзе пасля таго, як ён паплыў у няправільным накірунку.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
be: Каб вылечыць марскую хваробу, сцісніце вялікую банкноту паміж зубамі і нахіліцеся за борт.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
be: Карамба! Эль дыктатар мае шмат песа ў крыштальным сейфе, але і шмат коста гардыя! А ў беднага Бола Негра толькі фрукты і лазер!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
be: Гэта ўзровень для медытацыі: памясціце па шарыку ў кожную адтуліну...

en: No way out?
be: Выхаду няма?

en: Do you miss something?
be: Вы нічога не забылі?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
be: Калі Вы ніколі не чулі пра Brainf***, пасяціце старонку http://ru.wikipedia.org/wiki/Brainfuck, перш чым паспрабуеце рашыць гэты ўзровень.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
be: Памятаеце ўзровень Seed Puzzle 2? Там ужо сустракалася падобная задача. А можа, гэта быў Portable Laser...?

en: Pirates Island
be: Пірацкі востраў

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
be: На гэтым востраве піраты згубілі некалькі рэчаў...

en: Try the easy mode first ...
be: Паспрабуйце спачатку лёгкі рэжым ...

en: Welcome to Enigma V
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma V

en: Fire or be fired
be: Падпалі або спаліся сам

en: This level is symmetric ...
be: Гэты ўзровень сіметрычны...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
be: Гэта мой першы ўзровень, і я прысвячаю яго свайму бацьку. Я спадзяюся, што ён Вам спадабаецца!

en: Warning ... ... thieves!
be: Асцярожна ... ... злодзеі!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
be: Ну чаму на трапічным востраве абавязкова павінен быць дзейнічаючы вулкан і вёска шарыкаедаў?!

en: Translate or let it be translated
be: Перакладзіце альбо няхай яго перакладуць

en: Welcome to Liberty Island, New York City
be: Калі ласка, запрашаем на востраў свабоды, горад Нью_Йорк

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
be: Каб атрымаць больш поўную карціну Нью-Йорка, паглядзіце на яго праз кожную пару акуляраў, якую Вы знойдзеце.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
be: На Брадвее ў Таймс-Сквер заўсёды страшэнныя заторы.  Шкада, што ў Вас няма часу паглядзець шоу.

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
be: Чарлз Айвз быў аўтарам музыкальнага твору "Central Park in the Dark". З асалодай слухайце яго музыку і выкарыстайце сёгун, каб адчыніць вароты!

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
be: Нейкія тут дзіўныя механічныя святлафоры. Падобна на тое, што за гэту вуліцу адказвае знешні транспартны датчык у Цэнтральным парке.  Выкарыстайце акуляры!

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
be: Дзіўна, што фантан у цэнтральным парку кіруе транспартным патокам.

en: Welcome to Chinatown
be: Калі ласка, запрашаем у Чайнатаун

en: A Baroque Game
be: Гульня ў стыле барока

en: Keep distance!
be: Захоўвайце дыстанцыю!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
be: Дапамажыце! З-за дрэў я не магу разглядзець лесу!

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
be: Гэта быў вялікі сакрэт! Малайчына, што знайшоў яго!

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
be: Калі лічыць першую жамчужыну за 1, Вы павінны выратаваць кожную трэцюю і кожную пятую жамчужыну.

en: My First Level
be: Мой першы ўзровень

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
be: Сакрэты? Карыстайцеся прадметамі... карыстайцеся акулярамі...

en: It's not symmetric!
be: Узровень не сімметрычны

en: Deep ...
be: Глыбока ...

en: Tutoxyd's Pyramid
be: Піраміда Тутаксіда

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
be: Калі ласка, містэр Джонс! Ужо вярнуліся са свайго трэніровачнага лагера "Alternatives" ды "The Walls"? Я здабыў усё, што Вы мне загадалі: крыху грошаў — 40 шарыконаў — і каня. Ён чакае Вас ля Гандлёвага цэнтра.   Шмат падарожнікаў развіталіся з жыццем у гэтай пірамідзе.   Сцеражыцеся пяшчаных гадзюк і праклёнаў Энігхаматэпа.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
be: Гэты магазін раней належаў містэру Рэйнмейкеру. Ён сцвярджаў, што яго парасоны — гэта самая патрэбная рэч у гэтай пустыні. Але тых, хто згадзіўся б заплаціць за іх два шарыконы, нешта не знаходзілася.  —  Цяпер тут працуе каваль.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
be: Увага: у выпадку, калі адна з гэтых небяспечных жывёлін уцячэ, вароты гандлёвага цэнтру будуць зараз жа зачынены.

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
be: Няшмат вядома пра архітэктара піраміды Энігхаматепа. Але кажуць, ён любіў вішні. Ён іх столькі еў, што падчас станавіўся нябачным.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
be: Зірніце на маю калекцыю.    Белы скарпіён, ратадзіл і пяшчаная гадзюка.   Яны не прадаюцца.          Але Вы можаце набыць скарабея. Для Вас гэта будзе найлепшы выбар.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
be: Цырульня Алі Барбера — лепшае месца, каб хутка падстрыгчыся. Хочаце даведацца, што тут адбываецца? Тут недалёка хаваецца злодзей, і ніхто не ведае, адкуль узяліся чацвёра бледных дзяцей, якія гуляюць з Вашым канём.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
be: Дом апошняга шукальніка прыгод, які сюды так і не вярнуўся. Ён казаў, што збіраецца здабываць тут нафту, але ніхто яму не верыў.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
be: Будзь пракляты за тое, што паспрабаваў разгадаць апошні сакрэт Тутаксіда! Няхай твая хатняя справа застанецца нязробленай, пакуль ты не дакажаш, чаго ты варты!

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
be: Шкада, што даследчыкі пашкодзілі гэты помнік гісторыі і пакінулі тут паўсюль смецце. Але піраміда чарадзейным чынам рамантуе сябе кожны раз, калі шукальнік прыгод здаецца.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
be: Будзь пракляты за тое, што асмеліўся патурбаваць спакой Тутаксіда! Няхай зямля расчыніцца ў цябе пад нагамі!

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
be: Будзь пракляты за тое, што асмеліўся патурбаваць спакой Тутаксіда! Няхай ты будзешь не ўладарны над сваімі нагамі!

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
be: Папаўся?  Цяпер чакай, пакуль які-небудзь неразумны турыст не згадзіцца памяняцца з табой месцамі з дапамогай чарадзейнага кальца, альбо націсні Shift+F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
be: Прыватная ўласнасць! Гэты аб'ект належыць містэру Уайтойлу. У выпадку, калі ён адсутнічае, калі ласка, звяжыцеся з ім па пошце.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
be: Накладная — 40 шарыконаў за 20 барэляў нафты.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
be: Калі ласка, вандроўнік. Зірніце на наш свяшчэнны камень. Кажуць, ён паказвае кожнаму колер яго лёсу. Паколькі кожны, хто сюды прыходзіў, намагаўся дакрануцца да яго, нам прыйшлося ўсталяваць тут сродкі абароны.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
be: Ці магу я Вас папрасіць аб невялікім ахвяраванні? Усяго некалькі жучкоў — кіньце іх у гэты свяшчэнны агонь. Тутаксід будзе задаволены.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
be: Містэр Уайтойл, мы закончылі вывучаць гэтае пытанне ў бібліятэцы. Энігхаматэп кажа, што патрэбны чатыры ключы. Першы ключ быў страчаны адразу пасля таго, як піраміда была запячатаная. Яшчэ адзін схаваны ля піраміды. Каб здабыць астатнія, Вам прыйдзецца паказаць храбрасць і кемлівасць.

en: Facing Death you can walk without fear.
be: Перад тварам Смерці ты можаш ісці без страху.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
be: Прыносім Вам свае прабачанні, але карысны прадмет, схаваны тут, быў скрадзены.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
be: Рабаўнікі магіл у пакаранне будуць навекі замураваны ў камні ці ў падлозе.    Зірні на ўсе гэтыя смешныя палачкі, якімі яны спрабавалі адагнаць праклён.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
be: Здыміце ўсе часткі надмагільнага помніка, перш чым выклікаць Тутаксіда.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
be: Хто асмеліўся мяне патурбаваць? Ты даказаў сваю доблесць, чужаземец. Прывядзі сюды маіх дзяцей для сумеснай медытацыі. Але памятай, што, ўбачыўшы мяне, яны, магчыма, захочуць да мяне далучыцца, замест таго каб медытыраваць. Ты адказваеш за бяспеку маіх дзяцей.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
be: Ты прывёў маіх дзяцей. Як толькі яны супакояцца, я здыму з цябе праклён Энігхаматэпа, каб ты змог адправіцца на пошукі новых прыгод.

en: Just a Dance ?
be: Усяго толькі танец?

en: Use the Lightpassenger
be: Выкарыстайце конніка

en: The Hand Mirror Cabinet
be: Люстраны кабінет

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
be: Ніколі не спрабавалі паглядзець на сваю патыліцу ў люстэрка?

en: Danger Flag
be: Флаг, які папярэджвае аб небяспецы

en: Number Crunching
be: Перамолванне чысел

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
be: Навучанне выжыванню ў пустэчы...

en: Crabwise IV
be: Падаемся назад IV

en: Plutos Confusion
be: Блытаніна на Плутоне

en: Dont eat cherries
be: Не ешце вішні

en: Crabwise II
be: Падаемся назад II

en: Inkblot 1
be: Чарнільная пляма 1

en: Welcome to Enigma VIII
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma VIII

en: Alternation I
be: Чаргаванне I

en: Alternation in a Blue Area
be: Чаргаванне на сіняй тэрыторыі

en: Alternation II
be: Чаргаванне II

en: Alternation in a Dark Area
be: Чаргаванне на цёмнай тэрыторыі

en: Listen for the best place for an explosion
be: Слухайце, каб знайсці найлепшае месца для выбуху

en: Every pencil must go
be: І каб ніводнага алоўка тут не засталося!

en: Floating ...
be: Лунаем...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
be: Не пужайцеся. Падаць Вам усяго толькі нейкі дзесятак міль.

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
be: ...mad-ill-tation ад illmind'а... у гонар медытатыўных узроўняў мінулага з "Эспрыту". Дзякуй...

en: Crabwise III
be: Падаемся назад III

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
be: Медытацыя! Цішыня? ... Зірніце ...

en: These stormy days ...
be: Ах, гэтыя непагодлівыя дні ...

en: Crabwise I
be: Падаемся назад I

en: There's more help than you first think!
be: Дапамога бліжэйшая, чым здаецца на першы погляд!

en: Missing Oxyds?
be: Не хапае аксідаў?

en: Not everything is as it seems ...
be: Не верце вачам сваім...

en: Make sure you find all of them
be: Упэўніцеся, што Вы знайшлі іх усе

en: Only A Labyrinth
be: Усяго толькі лабірынт

en: Ball Alley
be: Шарыкавы завулак

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
be: Занадта шмат драўляных скрынь! Паспрабуйце іншы спосаб...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
be: Вітаем цябе, вандроўнік!       Шлях перад табой доўгі і небяспечны, так што будзь асцярожны!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
be: Цудоўна!     Жадаем поспеху!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
be: Віншуем! Ты справіўся!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
be: Шкада... Столькі фарбы засталося...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
be: .йокап ынпутсан ў іцсйарп ыбасопс авд ьцсЁ

en: Danger ... laser beams!
be: Асцярожна... лазерныя прамяні!

en: The Life Game
be: Гульня "Жыццё"

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
be: ! — НЕБЯСПЕЧНА — ПРАХОДУ НЯМА — НЕБЯСПЕЧНА — !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
be: Пакуль вакол камянёў-аксідаў ёсць рух, Вам да іх не дабрацца. Так што не губляйце кантроль над сітуацыяй. Гэта магчыма.

en: Calm down!
be: Супакойцеся!

en: Fight appearing lava.
be: Асцярожна! Лава!

en: A hammer destroys some black stones.
be: Некаторыя чорныя камяні можна разбіць малатком.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
be: Як казаў Альфрэд Нобель, гэта несумненна пейзаж для медытацыі!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
be: Усё, адсюль Вам не выбрацца... Паспрабуйце яшчэ раз...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
be: Віншуем, Вы паспяхова перабраліся на гэты бераг...     але ці зможаце Вы дабрацца да аксідаў?

en: Well done!
be: Цудоўна!

en: Don't wake it up!
be: Не разбудзіце яе!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
be: Занадта марудна; націсніце F3                                                                   (альбо працягвайце шукаць пустыя ў сярэдзіне камяні, калі жадаеце)                                                                                                  (Але Вы нічога не  знойдзеце)                                                                                                               (Праўда, нічога)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
be: Можаце мне паверыць: усе камяні, якія Вы тут бачыце, абсалютна непранікальныя!                                                                                 Праўда!                                                                           Чэсна-чэсна!

en: Wood robbing
be: Крадзеж драўніны

en: The Flagstone Reaper
be: Жнец і камяні

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
be: Падказак тут няма... А камяні знікаюць...  Пад націскам жняца... А скрутак адзінокі... Чаму ж ён адзінокі??.. У гэтым факце мабыць... ёсць нейкія намекі?..  Ну дык чаму ж ён тут?.. Спатрэбіцца ён, мабыць... Жняцу, які ідзе? (арыг. гурту Herman's Hermits)

en: Paint Ahead!
be: Ну давайце ж, малюйце!

en: Welcome to Enigma IV
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma IV

en: It's a race!
be: Гэта гонка!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
be: Ваш дзядзька Сэр Ш.А. Рык быў забіты ўчора ноччу ў сваім маёнтку, у адным з 6 пакоеў, адной з прылад, якія знаходзяцца ў падвале; ў забойстве падазраваюцца: сарамлівая місіс Паўлінія Пікак, скрытны палкоўнік Гарчыца, рассеяны прафесар Сліва, загадкавы прап. Грын, нянька — эмігрантка з Расіі Белашарава, якая знайшла труп, і ракавая прыгажуня Роза Адамс. Вы павінны высветліць, хто забіў Вашага дзядзьку, дзе і як.

en: This room is not the crime scene.
be: Ваш дзядзька быў забіты ў іншым пакоі.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
be: Місіс Пікак не забівала Вашага дзядзьку.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
be: Палкоўнік Гарчыца не забіваў Вашага дзядзьку.

en: The murderer is not Professor Plum.
be: Прафесар Сліва не забіваў Вашага дзядзьку.

en: The murderer is not Reverend Green.
be: Прападобны Грын не забіваў Вашага дзядзьку.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
be: Місіс Белашарава не забівала Вашага дзядзьку.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
be: Міс Адамс не забівала Вашага дзядзьку.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
be: Сэр Рык не быў забіты бомбай.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
be: Сэр Рык не быў забіты кінжалам.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
be: Сэр Рык не быў атручаны.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
be: Сэр Рык не быў забіты ключом.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
be: Сэр Рык не быў забіты падсвечнікам.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
be: Сэр Рык не быў забіты малатком.

en: White helps black, black helps white.
be: Белы дапамагае чорнаму, чорны дапамагае беламу.

en: Don't forget to open the door ...
be: Не забудзьце адчыніць дзверы...

en: Good Luck!
be: Жадаем поспеху!

en: Hurry!
be: Патарапіцеся!

en: Congratulations! (or try again)
be: Віншуем! (паспрабуйце яшчэ раз)

en: Almost finished ...
be: Амаль дасягнулі мэты...

en: Restart with F3 ...
be: Пачніце зноў (F3)...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
be: Калі ласка, запрашаем у пункт кіравання. Выкарыстоўвайце трыгеры і пераключальнікі, каб задаваць напрамак руху чарапахі. Пераключальнікі (па гадзіннікавай стрэлцы): ПАЦВЕРДЗІЦЬ, ПУСК і СКАСАВАННЕ.

en: The danger is not visible!!!
be: Небяспека нябачна!!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
be: Яшчэ адзін штуршок, і Вы не атрымаеце гэты малаток, пакуль ён не стане Вам непатрэбны!

en: Welcome to Enigma III
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma III

en: Risk your life ...
be: Рызыкніце жыццём...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
be: Перасуньце дакладна столькі камянёў, колькі патрэбна, каб зазірнуць у суседні пакой...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
be: Я не веру, што ты — той самы Шарык. Я не дазволю табе прайсці, пакуль ты не пераканаеш мяне ў гэтым. Ты павінен быць хутчэйшым за майго чампіёна!

en: Congratulations! You may pass!
be: Віншую! Ты можаш прайсці!

en: Watch your step!
be: Глядзі не ўпадзі!

en: Look ... they're over there!
be: Глядзіце... яны там!

en: The left-most room is important!
be: Крайні пакой злева — вельмі важны!

en: This is the control panel.
be: Гэта панель кіравання.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
be: Замак прадстаў перад Вамі... асцерагайцеся ахоўнікаў!

en: The block near the top-left can move.
be: Блок уверсе злева можна зварухнуць.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
be: Здаецца, Дамба №3 вось-вось прарвецца. Уцякайце, калі Вам дорага жыццё.

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
be: Цытата з Iron  Maiden — Deja-Vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
be: Каб адчуць дэжа-вю, ідзіце ў верхні левы вугал...

en: This level is much bigger! Press F3!
be: Гэты ўзровень значна большы, чым Вы лічылі! Націсніце F3!

en: It's a long way ...
be: Вас чакае доўгі шлях...

en: Look closely!
be: Зірніце бліжэй!

en: Welcome to Enigma X
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma X

en: Interlude III
be: Інтэрлюдыя III

en: Christmas Star
be: Калядная зорка

en: Enigmas wildcat
be: Дзікая кошка Enigma

en: Steering The Flood
be: Напраўляем струмень

en: Interlude II
be: Інтэрлюдыя II

en: No clear view? How about visiting an optician?
be: У вачах усё расплываецца? Звярніцеся да аптаметрыста.

en: Meandering Impulses
be: Імпульсы, якія блукаюць

en: Attention! One way ticket to the island.
be: Увага! Білет у адзін канец да вострава.

en: Braking Distance
be: Тармазны шлях

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
be: Затрымайце белы шарык на крыжы на 3 секунды.

en: Volatile Storage
be: Энергазалежная памяць

en: Handle with care!
be: Абыходзіцца з асцярожнасцю

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
be: Пакладзіце малаток ля краю пентаміно і выкарыстайце пераключальнік

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
be: Пакладзіце малаток ля краю пентаміно, а не пад ім

en: Tandem Chess
be: Шахматны тандэм

en: Work together!
be: Працуйце разам!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
be: Прыносім свае прабачэнні, пераключальнік не працуе.

en: As I already told you, this switch is out of order!
be: Як я Вам ужо казаў, пераключальнік не працуе.

en: How often are you going to try this?
be: Ну колькі яшчэ Вы будзеце спрабаваць?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
be: Нешта здарылася? Не разумею...

en: Congrats, now it works again!
be: Віншуем, пераключальнік зноў працуе.

en: No hints available at the moment.
be: Пакуль што падказак няма.

en: There is a passage right beneath this stone!
be: Непасрэдна пад гэтым камянём ёсць праход.

en: illmind's be quick or be dead
be: be quick or be dead ад illmind'а

en: Correspondence Chess
be: Шахматы па перапісцы

en: Send smartly!
be: Падумайце, перш чым зрабіць ход

en: Magic Trinity
be: Чарадзейная Тройца

en: The art of steering a quadriga
be: Мастацтва кіравання квадрыгай

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
be: Лыжка дапаможа Вам пазбегнуць чвартавання!

en: One-Way Woods
be: Няма шляху назад

en: Recycling by Swapping
be: Што можна зрабіць з дапамогай абменных камянёў

en: No Memory
be: Нічога не памятаю

en: Polar Bears' Paradise
be: Рай для палярных мядзведзяў

en: Witch Hunt on Ice
be: Ледзяное паляванне на ведзьм

en: Pass the ball in time
be: Перадай мяч своечасова

en: The real value of coffee
be: Як карысна бывае кава

en: Dialers
be: Наборныя прылады

en: Toreador
be: Тарэадор

en: It isn't as easy as it looks.
be: Заданне не такое лёгкае, як здаецца на першы погляд.

en: Al Capone's training camp.
be: Трэніровачны лагер Аль Капонэ.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
be: Ёсць як мінімум два спосабы прабрацца скрозь сцяну.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
be: Добра вядомы сакрэт: некалькі вязняў усе ж такі змаглі збегчы.

en: A window in the wall would be really nice.
be: Вакно ў сцяне Вам бы згадзілася.

en: Mark stones burnable
be: Пазначце камяні, якія могуць гарэць

en: Pleasure Garden
be: Сад задавальненняў

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
be: Хутка...                                                                               Альбо думаючы!

en: A really annoying Level
be: Гэта ўзровень яшчэ пагуляе ў Вас на нервах

en: Procrustes
be: Пракрустава ложа

en: Blitz Chess
be: Хуткія шахматы

en: Move fast!
be: Хутчэй!

en: Hanging around in the Jungle
be: Скачам па дрэвах

en: Meditation Disturbance
be: Перашкода медытацыі

en: Hit by a bolting horse
be: РАТУЙЦЕ! КОНЬ ПАМЧАЎ!

en: Escape by Chaining Thieves
be: Выратуйцеся ад злодзеяў

en: Remember Atreyu's horse Artax!
be: Успомніце Атракса, каня Артэя

en: I am innocent! I've never stolen anything!
be: Я невінаваты! Я ніколі нічога не краў.

en: It is said that pirates have taken the treasure.
be: Кажуць, што скарбы пахіцілі піраты.

en: Pirates usually hide their treasure!
be: Піраты звычайна хаваюць свае скарбы!

en: A closed door gives a better overview!
be: Зачыненыя дзверы даюць лепшы агляд!

en: Edwards Mountain
be: Гара Эдварда

en: Welcome to Enigma VI
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
be: Запрашаем у Мексіку! Восем гадзін таму Ваш самалёт прыбыў у Каатлікуэ — маленькую вёсачку, акружаную  джунглямі, у якія яшчэ не ступала нага падарожніка. Там Вы ўбачылі ўражальны храм, пабудаваны, хутчэй за ўсе, старажытнымі ацтэкамі. Але храм знаходзіцца ў на здзіўленне добрым стане...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
be: Побач з гіганцкімі дзвярмі храма Вы бачыце храміраваную шыльдачку: "Рэстаўрацыя выканана Дж. Г. Гошарсам, 1998 ад нарадж. Хрыстова". Унізе на шыльдачцы меншага памеру выбіта папярэджанне: "Уласнасць Дж. Г. Гошарса. Уваход забаронены!". Вы заўважаеце, што ўздоўж знешняга боку храма стаяць сабачыя будкі. "Гошарс пераўтварыў гэты старажытны помнік архітэктуры ў крэпасць", — разважаеце Вы. "Я ўпэўнены, што гэта незаконна. Гошарс жа атрымліваў фінансаванне ад урада Вялікабрытаніі. Паспрабую прызваць яго да адказнасці."

en: This guard doesn’t notice me.
be: Гэты ахоўнік мяне не заўважае.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
be: Гэта возера, несумненна, было вырыта па загаду Гошарса. Я лічу, мне трэба ісці на поўдзень.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
be: На састарэлай сцяне Вы бачыце надпіс на іспанскай мове: "Ні да чога не датыкайцеся. За вынікі я не адказваю!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
be: Храміраваная шыльдачка: "Кіраванне клеткай."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
be: О-о-о, які круты спуск! Глядзіце не датыкайцеся да чэрапа!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
be: Гэты будынак там унізе напамінае турму. Паглядзім, ці змагу я здагадацца, для чаго ён... Ага, там ёсць яшчэ адна храміраваная шыльдачка. Бачна, што Гошарс любіць храміраваныя шыльдачкі. На ёй выбіты надпіс: "Турма для туземцаў".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
be: Прабрацца за будынак турмы было добрым рашэннем. Але цяпер Вам трэба перасячы гэта возера. Будзьце ашчаднымі са скрынямі!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
be: Углядаючыся праз турэмныя краты, Вы бачыце жанчыну-туземку. Напэўна, мясцовыя жыхары перашкаджалі Гошарсу абрабаваць старажытны храм, і ён запер іх усіх. Было б някепска мець суправаджальніка, які ведае ўсе сакрэты гэтага храму і джунгляў, якія яго акружаюць...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
be: Калі белы чалавек вызваліў мяне з турмы, ён не можа быць такім жа кепскім, як гэты Гошарс. Магчыма, ён хоча пакласці канец панаванню Гошарса і вызваліць маіх людзей. Але нават калі гэта няпраўда, лепей быць на волі, чым у турме. Мяркую, мне трэба сказаць яму дзякуй.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
be: Вы сустракаеце англійскага падарожніка ля ўвахода ў турму. "Дзень добры, я - Ксілла!", — кажаце Вы яму на ламанай англійскай мове. Пасля таго, як ён таксама прадставіўся, вы абодва пачынаеце распрацоўваць план супраць Гошарса.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
be: Гэта сапраўды цяжкая задача. Каб рашыць яе, мне спатрэбіцца дапамога англічаніна.

en: You wonder what this switch could trigger.
be: Вы пытаецеся здагадацца, для чаго служыць гэты пераключальнік.

en: Xila knows how to drain the lake!
be: Ксілла ведае, як асушыць возера!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
be: Вам пашанцавала, што Вы знайшлі гэту адтуліну. Яна не дасць Вам патануць.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
be: Гэты шкляны камень яшчэ паслужыць нам...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
be: Дзіўна, што ў такога храма ёсць бакавы ўваход.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
be: Будзьце асцярожны! На сценах ёсць сэнсары.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
be: Пасля таго, як велічэзныя дзверы старажытнага храма адчыніліся, Вы бачыце, што ўваход ахоўваюць 11 рыцараў, узброеных коп'ямі. Гэтыя ахоўнікі вельмі небяспечныя. Без мяча Вам ніколі сюды не ўвайсці. Будзьце асцярожны. Тут ёсць яшчэ і злодзеі.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
be: "Віншуем. Вы змаглі ўвайсці ў гэты старажытны храм ацтэкаў."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
be: "Вы разумнейшыя, чым я меркаваў. Але Вам ніколі не ўвайсці ў скарбніцу і не выйсці адсюль!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
be: "Я, Гошарс, без сумнення, пазбаўлюся ад аднаго са сваіх самых кепскіх ворагаў, калі заб'ю вас!"

en: "Run for your life!"
be: "Ратуйцеся!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
be: Разам з Ксіллай Вы ўвайшлі ў Алмазны пакой старажытнага храму. Вы адвязлі Джэральда Грэгарі Гошарса  ў Вялікабрытанію і аддалі яго ў рукі паліцыі, паклаўшы канец яго злачынствам. Віншуем з паспяховым завяршэннем экспедыцыі!

en: Hot Hurdle Race
be: Скачкі с перашкодамі

en: Run for your life!
be: Уцякайце, калі Вам дорага жыццё

en: Useful unsuccessful drillings
be: Безвынікова, але не без карысці

en: In the line of thieves
be: Злодзеі, паўсюль злодзеі

en: Rotor Guards
be: Ротары-ахоўнікі

en: Hoisting guards with their own petard
be: Паспрабуй перамагчы ахоўнікаў іх жа петардай

en: Charging live ammunition
be: Страляем жывымі патронамі

en: Are chess knights resistent to laser beams?
be: Ці баяцца коні лазера?

en: illmind's jumping ball flash ...
be: jumping ball flash ад illmind'а

en: ... of heaven comes the beast from the ...
be: ...нябёсаў ідзе звер з...

en: ... t r a p p e d ...
be: ...п а п а ў с я...

en: Welcome to Enigma II
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma II

en: Five form twelve!
be: З пяці — дванаццаць!

en: Do not use too much magic!
be: Не перастарайцеся, калі размахваеце чарадзейнай палачкай!

en: Some stones are movable.
be: Некаторыя камні можна рухаць.

en: You lost!
be: Вы прайгралі!

en: Road to Eden
be: Шлях у Эдэм

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
be: Правы дакумент хлусіць: Вам патрэбны правы тэлепорт.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
be: Левы дакумент хлусіць: Вам патрэбны левы тэлепорт.

en: Give it another try ...
be: Паспрабуйце яшчэ раз...

en: Press F3 or finish.
be: Націсніце F3 альбо закончыце гульню

en: You'd need a portable box!
be: Тут не перашкодзіла б рухомая скрыня!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
be: Віншуем! Вы знайшлі семечка! Пакладзіце яго пад краты (і хутчэй уцякайце)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
be: Памятайце, што Вы не можаце запоўніць скрыняй апушчаны мост...                але, мабыць, трэццяе семечка можна выкарыстаць як-небудзь інакш?

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
be: Ёсць розныя тыпы насення... Паспрабуйце паэксперыментаваць з імі!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
be: Камарпан ылгельцарпус ецйубарпсап! ыдахыв авд. Акрэтсюл, акрэтсюл ...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
be: Камень, дрэва — дрэў там тры! Трэба прыглядацца, каб хутчэй знайсці куды ад ворагаў схавацца. Колькі ні хітры, твой лёс — Shift+F3.

en: is  black  always  beautiful?
be: Хіба чорнае заўсёды прыгожа?

en: Dead end!
be: Тупік!

en: There are two HIDDEN items!
be: Тут недзе ёсць дзве СХАВАНЫЯ прылады!

en: Third stone from the rock is the hole!
be: Трэці блок, пачынаючы ад шэрага камяня, — пусты ў сярэдзіне!

en: Beware! Black holes!
be: Асцярожна! Чорныя дыры!

en: Make a Sword, & Umbrella.
be: Змайстрыце меч і парасон.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
be: Бедны шарык... Shift+F3!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
be: Вазміце грошы і самі змайстрыце ўсе неабходныя прылады.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
be: Паветра. Агонь. Ваду і Зямлю мы да іх далучылі; цяпер здагадайцеся, чаму мы іх тут пералічылі.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
be: Не зразумелі маю падказку? Які сорам! Вочы далоў!                Калі ласка...

en: Dedicated to my friend Frank.
be: Прысвячаецца майму сябру Фрэнку.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
be: Гэты ўзровень просты і зразумелы, згодны? Працягвайце... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
be: ... цяпер вярніцеся і вазміце малаток!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
be: Кожны колер можна выкарыстаць толькі адзін раз; кожны верны колер дае белыя камяні ў выпадку, калі яго месцазнаходжанне вызначана няправільна, і чорныя, калі яно вызначана верна.

en: This switch is to validate your guess.
be: Праверыць здагадку.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
be: Адзін з камянёў-мазаік патрэбна перамясціць на поле трыгераў.                             Здагадайцеся, які... :)

en: The level preview might help ...
be: Вам можа дапамагчы эскіз узроўню...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
be: А дзе ж рыцары? — Ты пашкадуеш, што спытаў!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
be: Мая Вам парада: спачатку прайдзіце лёгкі варыянт...

en: Don't think too long ... it's easy!
be: Узровень зусім нескладаны... Глядзіце не перамудрагельце

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
be: Пакладзіце 9 розных прадметаў у кожны радок, слупок і поле 3x3.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
be: Пакладзіце 9 розных прадметаў у кожны радок, слупок і поле 3x3. Шчоўкніце выключальнікам, каб праверыць, ці верна вы паклалі прадметы, і даведацца, на якіх квадратах можна вызначыць патрэбныя там прадметы. Але вы можаце атрымаць толькі адну падказку кожную хвіліну.

en: and do not destroy the puzzles
be: ...глядзіце не пашкодзьце галаваломкі

en: Origami
be: Арыгамі

en: Trickshot?
be: Трукавы кадр?

en: Seasonal Timings
be: Сезонныя рэчы

en: 5, 8, or 10 seconds?
be: 5, 8 ці 10 секунд?

en: Welcome to Enigma IX
be: Калі ласка, запрашаем у Enigma IX

en: Marching Formation
be: Перадбаявы парадак

en: No sharing!
be: Не дзяліцца!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
be: Усяго існуе 56 варыянтаў рашэння галаваломкі, але пры дадзеным размеркаванні Вам даступны толькі 34.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
be: А з гэтага размеркавання можна скласці астатнія 28 варыянтаў.

en: Build me a Sokoban
be: Пабудуйце свой Сакабан

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
be: Вам патрэбна пабудаваць рашаемую галаваломку Сакабан, на рашэнне якой у мяне пойдзе як мінімум 30 штуршкоў. З сямян вырастаюць скрыні, з ігральных касцей — сцены.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
be: Вам патрэбна пабудаваць рашаемую галаваломку Сакабан, на рашэнне якой у мяне пойдзе як мінімум 30 штуршкоў. З сямян вырастаюць скрыні, з ігральных касцей — сцены.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
be: Я не магу рашыць гэтую галаваломку: не хапае скрыняў! Выкарыстайце лыжку, і ў наступны раз дачакайцеся, пакуль усе скрыні закончаць расці, перш чым надавіць на пераключальнік.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
be: Не думаю, что гэтую галаваломку можна рашыць. Калі Вы са мной не згодны, паспрабуйце дабрацца да аксідаў самі!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
be: Гэтая галаваломка была занадта лёгкай. Выкарыстайце лыжку і ў наступны раз паспрабуйце прыдумаць што-небудзь паскладаней!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
be: Дзякуй Вам за гэтую выдатную галаваломку! Мне сапраўды спадабалася яе рашаць.

en: Beware of shady mates!
be: Сцеражыцеся падазроных таварышаў!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
be: Я твой сябар, але і сам я схіліўся пад цяжарам Ношы, якая давіць мне на плечы

en: Do you see yonder Wicket Gate?
be: Ці бачыш ты ўдалечыні Цесную браму?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
be: І падышлі яны да непралазнай багны. Імя той багне было Роспач.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
be: Стукайце, і вам адчыняць.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
be: Яго Ноша пакінула давіць яму на плечы, зляцела з яго спіны і пачала падаць, і падала, пакуль перад ёй не раскрыўся ўваход у склеп, куды яна і паляцела, і больш я яе не бачыў.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
be: І падышлі яны да падножжа гары Цяжкасць.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
be: Перад імі стаяў велічны палац, імя якому было Хараство.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
be: Ён прайшоў яшчэ зусім нямнога, калі заўважыў жудаснага дэмана, які накіроўваўся да яго праз поле.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
be: Калі ён выйшаў з гэтай даліны, то апынуўся яшчэ ў адной. Імя ёй было Даліна Смяротнага Ценю.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
be: На Шляху ён убачыў перад сабой Вернага.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
be: Па дарозе Верны, глянуўшы ўбок, заўважыў чалавека, якога звалі Балака.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
be: Неўзабаве яны ўбачылі перад сабой горад. І зваўся той горад Марнасць.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
be: Але Хрысціянін прадоўжыў свой шлях не адзін: з ім быў Спадзяваючыся, які далучыўся да яго.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
be: Па Левы Бок ад дарогі раскінулася Паляна. Там была і сцежка, каб прайсці да яе. І звалася яна Абходная Паляна.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
be: Недалека ад месца, дзе яны спыніліся, узвышаўся замак. Называўся той замак Сумненне, і належаў ён велікану, якога звалі Адчай.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
be: Яны працягвалі свой шлях, пакуль не падышлі да падножжа Ўцешных гор.

en: Beware of the Flatterer.
be: Сцеражыся Спакусніка.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
be: "Ідзіце за мной" — сказаў Спакуснік. "Я таксама накіроўваюся да Нябеснага горада."

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
be: І прыйшлі яны ў нейкую краіну, само паветра ў якой навявала сон.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
be: Пілігрымы пакінулі Зачараваную краіну і ўвайшлі ў Краіну Спалучэння.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
be: Там быў нейкі паромшчык, які зваўся Дарэмнаспадзяваючыся, які дапамог яму пераправіцца.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
be: Выгляд ракі збянтэжыў Пілігрымаў, але іх спадарожнікі сказалі ім: "Вы павінны перайсці праз раку. Гэта адзіны магчымы шлях да Брамы.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
be: Я паглядзеў, куда яны мне паказалі, і ўгледзеў горад, які зіхацеў, быццам Сонца.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
be: І здалося ім, што пачулі яны шум, які данасіўся адтуль. Ён быў падобен на гук палаючага полымя, і адчулі яны пах Серы.

en: Search it.
be: Пошук

en: Poe's Nightmare
be: Страшны сон Эдгара По

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
be: Вы апынуліся ў цёмным сырым пакоі. На паўночным усходзе ад Вас знаходзіцца пераключальнік, а на захадзе — выхад.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
be: Калідор вядзе на поўнач і выводзіць у асвечаны цьмяным святлом пакой, набіты скрынямі. Вас ахоплівае прадчуванне чагосьці нядобрага.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
be: Фу, ледзьве не... Назад шляху больш няма. Магчыма, Вам варта пашукаць месца, дзе Вы б маглі пакінуць флаг?

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
be: На ўсходзе праход Вам заступаюць лазерныя прамяні. Калі ж Вы пойдзеце па тунелю на захад, то выйдзеце да вялізнага маятніка. Ля сцяны Вы бачыце адтуліну, у якую ідэальна заходзіць флаг. І што ж цяпер?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
be: Пакоі, якія на вачах змяншаюцца ў памерах, маятнік з вострым як брытва лязом, лазерныя прамяні... Што ж можа чакаць Вас за наступным заваротам?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
be: Усходні пакой выглядае не вельмі надзейна, але ці вядзе куды-небудзь тунель на поўдзень?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
be: Хм-м-м-м, гэтыя ключы могуць спатрэбіцца.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
be: Праходзячы ля ўвахода, Вы краем вока заўважаеце, што знаходзіцца ў паўднёвым пакоі... І Вас ахоплівае нядобрае прадчуванне.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
be: Ой-ой, прыступкі, якія вядуць уніз, вельмі маленькія і склізкія.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
be: Тунель выводзіць Вас у пакой, на ўсходняй сцяне якога знаходзяцца вялізныя стальныя дзверы. Паветра тут здаецца крыху свяжэйшым.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
be: Віншуем Вас! Вы змаглі выжыць у страшным сне Эдгара По.

en: Use ~all~ Stones
be: Выкарыстайце ~ўсе~ камяні

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
be: Гэта Вавілон. Будзь асцярожны, вандроўнік! Заходзіць сюды небяспечна.           Тут ёсць некалькі варот, але яны, на жаль, зачыненыя, як знакамітыя Вароты Іштар.       Зірні на львоў і тыграў. Семіраміда чакае цябе, вандроўнік, ха-ха-ха.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
be: Паспрабуй знайсці механізм, які адчыняе гэтыя вароты, вандроўнік

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
be: Сцеражыся ~вады~ , яна такая глыбокая *хі-хі*, я правы???

en: With respects to Dante Alighieri
be: Прысвячаецца Дантэ Аліг'еры

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
be: Надавіце на пераключальнік, калі Вы хаціце гуляць на нармальным узроўні складанасці з вялікай колькасцю непрадбачаных перашкод, альбо пакіньце яго выключаным, калі Вы жадаеце лягчэйшых перашкод.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
be: УСЁ, ШТО БАЧЫЎ Я, ТОЛЬКІ ВЕЧНАСЦІ НАЛЕЖАЛА, / І ВЕЧНА ПАКУТУЮ Я. / ПАКІНЬ НАДЗЕЮ ЎСЯКІ, ХТО СЮДЫ ЎВАХОДЗІЦЬ.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
be: ...застыла пашча / таго, хто бродзіць тут па зыбкай багне / з вачамі, полымем ахопленымі.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
be: Я Харон, паромшчык падземнага свету. Я перавязу цябе праз поўныя небяспекі балоты Ахерона, але каштуюць мае паслугі вельмі, вельмі дорага.          Пачакай! Да ты, здаецца, яшчэ жывы...                                           Гэтага не можа быць! Толькі мёртвыя могуць увайсці сюды. Хутчэй! Прынясі сімвал жыцця на той алтар, каб ахоўнікі на цябе не напалі. Тады, магчыма, я дапамагу табе перабрацца.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
be: Добра.  Дэманы і духі, якія сцерагуць гэта месца, цепер, магчыма, палічаць цябе за мерцвяка. Але на тваім месцы я бы быў асцярожны...                                                     Але табе ўсё яшчэ патрэбна манета. Гм, пры іншых абставінах я бы не стаў гэтага рабіць, але вон той чалавек выглядае падазрона. Напэўна, ён нешта задумаў. Калі ў яго ёсць манета, то, магчыма, ты зможаш яе адабраць.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
be: Не! Я не перавязу цябе на другі бераг, пакуль ты не прынясеш дастойную ахвяру, пазбавіўшы сябе ад усяго, што магло бы сысці за прыкмету жыцця. А цяпер прэч!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
be: ...і тут я зразумеў: лімб гэты насялялі душы, / дастойныя ў ступені найвышэйшай.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
be: Ты не павінен тут знаходзіцца! Я, Мінос, суддзя нябожчыкаў, не дапушчу гэтага. Ідзі прэч, альбо навекі пашкадуеш аб сваёй неразумнасці!

en: In that case, then begone!
be: У такім выпадку, ідзі прэч!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
be: І чую я Міноса рык жахлівы. / І кожны грэшнік прадстае перад яго вачыма, / чакаючы свой лёс.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
be: І круціць вецер душы ў вар'яцкім карагодзе, / няма спакою ім...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
be: Я ў трэцім крузе, дзе ідзе / самотны дождж, і кроплі як свінец. / Ён не перастае ні на хвіліну.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
be: ...і з гучным лямантам яны / штурхалі грузы цяжкія перад сабой без перапынку. / Адзін у аднаго штурхаліся і адступалі, / і зноў наперад, з крыкамі жахлівымі...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
be: Паток гэты маркотны, дасцігнуўшы / гэтых самотных попельных узгоркаў, / ўпадае ў багну Сцікса. / І там паўсталі перад позіркам маім / голыя грэшнікі з выглядам раз'юшаным, / якія з галавы да ног былі пакрыты брудам.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
be: ...паўстаў тут перад намі горад, які зваўся Дзіт, / з агромным войскам і жыхарамі, якія вечна пакутуюць.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
be: І ля ўвахода паўшых ангелаў убачыў я, / было іх больш за тысячу... яны / з пагардаю прамовілі: "Ты прыйшоў... адзін. Няхай ідзе / той, хто безразважна так сюды явіўся. / Няхай жа паспрабуе ён знайсці зваротную дарогу..."

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
be: Мой гаспадар ідзе таемным шляхам / паміж валаў крапасных і ляманту, / і я іду за ім...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
be: ...і рукі яго радасна / мяне штурхаюць да яго паміж магіл.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
be: І быццам бык, які сарваўся з прывязі, / толькі каб атрымаць удар смяротны, / не можа збегчы, а лішь б'ецца ў агоніі, / так біўся Мінатаўр. Мой праваднік / мне пракрычаў: "бягі, бягі да выхаду, / пакуль ў сваім шаленстве ён цябе не заўважае."

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
be: ...мы абагнулі, / край рова, дзе кіпела кроў. / Адтуль даносіўся страшэнны лямант.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
be: Тут абітаюць гарпіі агідныя, / тыя, што траянцаў са Страпад прагналі, / бяду ім прадказаўшы немінучую.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
be: ...І мы працягвалі свой шлях па краю / пустыні, што была спякотнай, неабсяжнай...

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
be: Сцяжынка там бяжала, агібаючы / вялізную скалу і бездань, / ў якой я мог заўважыць дзесяць роваў.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
be: Ля ног маіх ляжала возера, / якое так прамерзла, што, здавалася, там было шкло, а не вада. / І нават самаю марозную зімою Дунай аўстрыйскі / і далёкі Дон пад хладнымі нябёсамі / не накрываюць свае воды такою тоўстаю вуаллю, / як я пабачыў тут.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
be: ...і мы пайшлі да цэнтру, / куды зыходзілася ўсё, што мела вагу, / і я дрыжаў у вечным холадзе...

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
be: Каму па сілах апісаць, што я пабачыў / на самым дне сусвету?..

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
be: Уладар царства смутку / падняўся з-пад ільду, які яго хаваў. / І веліканы, калі іх параўнаць са мною, / былі б як яго рукі ў параўнанні з веліканамі.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
be: Шмат разоў ты адмаўляўся пакідаць маё каралеўства. Цяпер табе прыйдзецца заплаціць за свяю неразважнасць!

en: Faithlessness
be: Нявер'е

en: Lust
be: Юр

en: Gluttony
be: Абжорства

en: Avarice
be: Прагнасць

en: Sloth
be: Лянота

en: Heresy
be: Ерась

en: Violence
be: Насілле

en: Fraud
be: Падман

en: Treachery
be: Здрадніцтва

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
be: ...прайшоў то месца, / куды з усіх бакоў цянулася усё, што мела вагу.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
be: ...ускарабкалісь... высока, і я ўбачыў / у адтуліне прыгажосць нябёсаў. І мы пайшлі, / каб зноў пабачыць зоркі.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
be: Выберыце сваё паўшар'е: левы пераключальнік — паўночнае, правы — паўднёвае.

en: Interlude I
be: Інтэрлюдыя I

en: Danger!
be: Небяспека!

en: What I Don't Have
be: Чаго я не маю

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
be: Дораці выйшла з хаты, каб пагуляць са сваёй сабачкай Тато, калі раптам неба пацямнела і на Канзас наляцеў страшэнны ўраган.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
be: Добрая Чарадзейка Поўначы гаворыць: "Твой дом забіў уладарку гэтых мясцін, Злую Вядзьмарку Ўсходу. Вазьмі яе сярэбраныя чаравічкі і ідзі па Дарозе з Жоўтай Цэглы ў Ізумрудны Горад, дзе Чарадзей краіны Оз будзе рады дапамагчы табе вярнуцца дамоў. Шчаслівай дарогі!"

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
be: Дораці сустракае пудзіла, якое бездапаможна звісае з шаста. Пасля размовы з Дораці яно згаджаецца далучыцца да яе на шляху да Оза, каб папрасіць у яго мазгоў. "Зразумела, калі ты здымеш мяне з шаста."

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
be: Іржавы Бляшаны Дравасек больш не можа рухацца сам па сабе. "Я бы жадаў далучыцца да цябе ў тваёй вандроўцы, Дораці, бо мне трэба спрасіць у чараўніка, чаму ў мяне няма сэрца, але я баюся, што я засеў тут. Будзе міла з твайго боку дапамагчы мне крышку..."

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
be: Пасярод вясёлага мелкаводнага ручая сядзіць Баязлівы Леў і дрыжыць ад жаху. Дораці крычыць яму: "Леў, ручай не шырокі! Ты можаш яго перапрыгнуць! Пойдзем да Чараўніка краіны Оз; магчыма, ён зможа даць табе храбрасці! "

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
be: Вартавы кажа: "Калі ласка, запрашаем у Ізумрудны Горад! Ніколі не здымайце гэтыя акуляры, каб цудоўнае зіхаценне Горада Чараўніка Оза не асляпіла вас. Чараўнік жыве ў паўночнай частцы горада."

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
be: У калідоры загрымеў гулкі голас: "Я, цудоўны Чараўнік краіны Оз, дапамагу табе знайсці тое, што ты шукаеш. Але перш чым ты зойдзеш сюды і ўбачыш мяне, ідзі ў Краіну Мігуноў і перамагі маю галоўную саперніцу, Злую Вядзьмарку Захаду."

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
be: Гэта ўладанні Злой Вядзьмаркі Захаду. Яна адправіла сваіх памагатых насустрач Дораці і яе сабрам. Каб перамагчы вядьмарку, яны павінны скрасці яе чарадзейную палачку, якая схавана глыбока ў яе ледзяной крэпасці.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
be: Цяпер, калі Дораці прыйшла да прыстанку Цудоўнага Чараўніка краіны Оз, яна зразумела, што ён усяго толькі махляр. Гледзячы, як ён збягае на сваім паветраным шары, Дораці адчула, што яна губляе апошнюю надзею калі-небудзь вярнуцца дадому. Усё, што засталося ад чараўніка, гэта яго складны сервант.

en: Choices, choices ...
be: Альтэрнатывы, альтэрнатывы...

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
be: Перш чым Вы паспрабуеце рашыць гэты ўзровень у нармальным режыме складанасці, Вам мае сэнс папрактыкавацца ў рашэнні асобных галаваломак у лёгкім режыме.

en: These dispensers are all empty ...
be: Усе раздатачныя ўстройствы тут пустыя...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
be: Шкло ля гэтага дакумента можна ссунуць, каб Вы змаглі прайсці.

en: Once, No More No Less
be: Адзін раз, не больш, не менш

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
be: Кожная з 6 жанчын мае прафесію; і кожная з іх мае з сабой толькі адну рэч.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
be: Лепшыя сяброўкі міс Брунеткі — паэтэсса і замочніца.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
be: Міс Брунетка, міс Бландзінка і міс Жамчужына ўражаны талентам чарадзейкі.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
be: Міс Жамчужына расказвае анекдоты паэтэссе, хакеру і замочніцы.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
be: Хакер, замочніца і пажарная любяць глядзець на свой адбітак у люстэрку.

en: The magician carries the umbrella.
be: Чарадзейка мае з сабой парасон.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
be: Ні чарадзейцы, ні пажарнай не дазволена насіць кальцо.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
be: Міс Брунетка, міс Бландзінка і міс Ротар любяць дражніць дзяўчыну з кальцом.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
be: Міс Ваўчок не любіць насіць з сабой лішнія рэчы: яна не мае з сабой ні парасона, ні сумачкі, ні, тым больш, гіры.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
be: Час ад часу міс Бландзінка і міс Жамчужына дапамагаюць сяброўцы насіць яе гіру.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
be: Усяго існуе 19 варыянтаў рашэння галаваломкі, але пры дадзеным размеркаванні Вам даступны толькі 9.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
be: А з гэтага размеркавання можна скласці астатнія 10 варыянтаў.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
be: Існуе толькі два сімметрычныя рашэнні галаваломкі, абодва з якіх Вам даступны.

en: Marblics and Pearlics I
be: Marblics ды Pearlics I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
be: Прымаць допінг en Tour, каб зрэзаць шлях, не дазваляецца, але гэта можна рабіць у мэтах самаабароны!

en: Rotomagus - Rouen
be: Rotomagus — Руан

en: Lutetia - Paris
be: Lutetia — Парыж

en: Camaracum - Cambrai
be: Camaracum — Камбрэ

en: Durocortorum - Rheims
be: Durocortorum — Рэймс

en: Lugdunum - Lyons
be: Lugdunum — Ліён

en: Nicae - Nice
be: Nicae — Ніца

en: Massilia - Marseilles
be: Massilia — Марсель

en: Aginum - Agen
be: Aginum — Ажэн

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
be: Detour de Tour — Адхіленне ад маршруту

en: Burdigala - Bordeaux
be: Burdigala — Бардо

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
be: Gallia omnis divisa est... — Уся Галія падзеленая...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
be: Veni, vidi, vici — Прыйшоў, убачыў, перамог

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
be: Запрашаем у Альп-д'Юэз. Прыносім Вам свае прабачэнні, але ў дадзены момант наш маршрут пралягае не тут

en: Distribution Meditation
be: Размеркаваная медытацыя

en: more is not less
be: больш — гэта не менш

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
be: Прыносім Вам свае прабачэнні, але ў нармальным рэжыме гульні Вам патрэбна больш... Пачніце зноў.
