Enigma - en to da translation catalogue (543 entries)

en: Server Error: could not load level '
da: Serverfejl: Kunne ikke indlæse bane '

en: Mouse speed: %d
da: Musehastighed: %d

en: Another nameless level
da: Endnu en bane uden navn

en:  by
da: af

en: Left mouse button:
da: Venstre museknap:

en: Activate/drop leftmost inventory item
da: Aktiver/smid inventarpost længst mod venstre

en: Right mouse button:
da: Højre museknap:

en: Rotate inventory items
da: Roter mellem inventarposter

en: Show game menu
da: Vis spilmenu

en: Shift+Escape:
da: Skift+Escape:

en: Quit game immediately
da: Afslut spil øjeblikkelig

en: Show this help
da: Vis denne hjælpetekst

en: Kill current marble
da: Dræb nuværende bold

en: Shift+F3:
da: Skift+F3

en: Restart the current level
da: Genstart den nuværende bane

en: Skip to next level
da: Gå til næste bane

en: Jump back to last level
da: Gå tilbage til forrige bane

en: Make screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Left/right arrow:
da: Venstre/højre pil:

en: Change mouse speed
da: Ændr musehastighed

en: Return to level menu
da: Returner til banemenu

en: Skip to next level for best score hunt
da: Gå til næste bane for jagt på bedste score

en: Skip to next unsolved level
da: Gå til næste uløste bane

en: Too slow for
da: For langsom for

en: You are slow today ... Ctrl-A
da: Du er langsom i dag ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
da: Præcis samme verdensrekord som

en: Great! A new world record!
da: Glimrende! Ny verdensrekord!

en: Again your personal record...
da: Igen din personlige rekord ...

en: New personal record - better than par!
da: Ny personlig rekord - bedre end par!

en: New personal record!
da: Ny personlig rekord!

en: Your record,
da: Din rekord,

en: behind world record.
da: bag verdensrekord.

en: behind your record.
da: Bag din rekord.

en: Level finished - better than par!
da: Bane færdig - bedre end par!

en: Level finished!
da: Bane færdig!

en:  Cheater!
da: Snyder!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
da: Enigmapakke %s - bane #%d: %s

en: Your record:
da: Din rekord:

en: World record to beat:
da: Verdensrekord du skal slå:

en: Error in configuration file.
da: Fejl i konfigurationsfil.

en: Error: Home directory does not exist.
da: Fejl: Hjemmemappe findes ikke.

en: Error: Application Data directory does not exist.
da: Fejl: Mappe for programdata findes ikke.

en: Error in XML initialization.
da: Fejl i XML-initialisering.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
da: Mac OS X-opgradering fra Enigma 1.00
    
    Standardstien for brugerdata er ændret fra
    %s
    
    til den synlige datasti
    %s
    
    Hvis det er o.k., vil Enigma flytte dine data til dette nye sted.
    Bemærk at du skal genstarte Enigma for fuldførelse af denne opdatering.

en: OK
da: O.k.

en: Never
da: Aldrig

en: Remind
da: Mind om

en: Fatal error that caused the application to quit:
da: Fatal fejl gjorde at programmet blev afsluttet:

en: Quit
da: Afslut

en: Start Game
da: Start spil

en: Join Game
da: Tilslut spil

en: Back
da: Tilbage

en: Main developers of the 1.21 release:
da: Hovedudviklere for 1.21-udgivelsen:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
da:   RONALD LAMPRECHT (hovedudvikler)

en: Special Thanks To:
da: Speciel tak til:

en:   DANIEL HECK (project founder)
da:   DANIEL HECK (projektgrundlægger)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
da:   MEINOLF SCHNEIDER (spilide, banedesign)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
da: Referer venligst til manualen eller de næste sider for alle anerkendelser.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
da: Hjemmeside: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
da: Kontakt: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
da: Enigma er et frit program og kan distribueres under

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
da: betingelserne i GNU General Public License, version 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
da: Ophavsret 2002-2014 Daniel Heck og bidragydere.

en: Main developers of all releases:
da: Hovedudviklere for alle udgivelser:

en: Special Thanks:
da: Speciel tak til:

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Paths
da: Stier

en: Locate Auto
da: Find auto

en: Locate Score
da: Find score

en: Credits
da: Anerkendelser

en: Preferences Path:
da: Præferencesti:

en: User Path:
da: Brugersti:

en: User Image Path:
da: Brugersti for billeder:

en: System Path:
da: Systemsti:

en: Resource Paths:
da: Ressourcesti:

en: L10n Path:
da: L10n-sti:

en: Level Pack
da: Banepakke

en: Network Game
da: Netværksspil

en: Search
da: Søg

en: Options
da: Indstillinger

en: Update
da: Opdatering

en: Help
da: Hjælp

en: muted
da: lyd slukket

en: Music in game
da: Musik i spil

en: No music in game
da: Ingen musik i spillet

en: Always
da: Altid

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: reversed
da: omvendt

en: unknown
da: ukendt

en: Main
da: Hoved

en: Audio
da: Lyd

en: Config
da: Konfiguration

en: Ok
da: O.k.

en: Language:
da: Sprog:

en: Fullscreen:
da: Fuldskærm:

en: Mouse speed:
da: Musehastighed:

en: Sound volume:
da: Lydstyrke:

en: Music volume:
da: Lydstyrke for musik:

en: Ratings update:
da: Bedømmelsesopdatering:

en: Score upload:
da: Score-overførsel:

en: User name:
da: Brugernavn:

en: Sound set:
da: Lydsæt:

en: Menu music:
da: Menumusik:

en: Music ingame:
da: Musik i spillet:

en: Text speed:
da: Teksthastighed:

en: User path:
da: Brugersti:

en: User image path:
da: Brugersti for billeder:

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Skip to main menu
da: Gå til hovedmenuen

en: Update levelpack
da: Opdater banepakke

en: Arrows:
da: Pile:

en: Select level
da: Vælg bane

en: Return:
da: Retur:

en: Play selected level
da: Spil næste bane

en: Back/Space:
da: Slet tilbage/mellemrum:

en: Previous/next levelpack
da: Forrige/næste banepakke

en: Mark current level as unsolved
da: Marker nuværende bane som uløst

en: Alt+Return:
da: Alt+Retur:

en: Switch between fullscreen and window
da: Skift mellem fuldskærm og vindue

en: Left click:
da: Venstreklik:

en: Right or control click:
da: Højre- eller control-klik:

en: Inspect selected level
da: Inspicer valgt bane

en: Select next level for world record hunt
da: Vælg næste bane for jagt på verdensrekorden

en: Select next unsolved level
da: Vælg næste uløste bane

en: You are not allowed to play this level yet.
da: Du har endnu ikke tilladelse til at spille denne bane.

en: %d%% best
da: %d%% bedste

en: %d%% solved
da: %d%% løst

en: Your time:
da: Din tid:

en: That's world record.
da: Det er verdensrekord.

en: That's %s below world record.
da: Det er %s under verdensrekorden.

en: World record:
da: Verdensrekorden:

en: World record by %s:
da: Verdensrekord af %s:

en: No further unsolved level available!
da: Ingen yderligere uløste baner er tilgængelige!

en: Shift-click:
da: Skift-klik:

en: Add to clipboard
da: Tilføj til udklipsholder

en: Shift-delete:
da: Skift-slet:

en: Clear clipboard
da: Ryd udklipsholder

en: Insert clipboard as reference
da: Indsæt udklipsholder som reference

en: Insert clipboard as copy
da: Indsæt udklipsholder som kopi

en: Alt-left arrow:
da: Alt-venstre pil:

en: Exchange level with predecessor
da: Udveksl bane med tidligere bane

en: Alt-right arrow:
da: Alt-højre pil:

en: Exchange level with successor
da: Udveksl bane med efterfølgende bane

en: Delete:
da: Slet:

en: Delete level
da: Slet bane

en: Update index from levels
da: Opdater indeks fra baner

en: Move clipboard levels
da: Flyt udklipsholderbaner

en: Undo
da: Fortryd

en: Levelpack:
da: Banepakke:

en: Owner:
da: Ejer:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Location
da: Sted

en: in [All Packs]:
da: i [alle pakker]:

en: Edit Metadata
da: Rediger metadata

en: Release:
da: Udgivelse:

en: Compatibility:
da: Kompatibilitet:

en: Default Location:
da: Standardsted:

en: Level types:
da: Banetyper:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
da: Gentildel banepakke til en anden gruppe for gruppesletning

en: Compose Pack
da: Sammensæt pakke

en: Update Pack
da: Opdater pakke

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
da: Fejl: Tom titel er ikke tilladt - tryk »fortryd« for at afslutte uden ændringer

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
da: Fejl: Brug kun »a-zA-Z0-9 _-#« for banepakkens titel

en: Error: title already in use - choose another title
da: Fejl: Titel er allerede i brug - vælg en anden titel

en: Left column:
da: Venstre kolonne:

en: Levelpack groups
da: Niveaupakkegrupper

en: Right columns:
da: Højre kolonner:

en: Levelpacks of selected group
da: Banepakke for valgt gruppe

en: Select group or levelpack
da: Vælg gruppe eller banepakke

en: Configure group or levelpack
da: Konfigurer gruppe eller banepakke

en: New Group
da: Ny gruppe

en: New Pack
da: Ny pakke

en: Delete Group
da: Slet gruppe

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
da: Fejl: Tomt gruppenavn er ikke tilladt - tryk »Fortryd« for at afslutte uden ændringer

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
da: Fejl: Gruppenavn er en duplikat af en eksisterende gruppe

en: Error: "Every group" is a reserved group name
da: Fejl: »Hver gruppe« er et reserveret gruppenavn

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
da: Fejl: Gruppenavn skal ikke være omsluttet af firkantede parenteser

en: Error: group not empty
da: Fejl: Gruppe er ikke tom

en: Page Up:
da: Side op:

en: Show previous screenshot
da: Vis forrige skærmbillede

en: Page Down:
da: Side ned:

en: Show next screenshot
da: Vis næste skærmbillede

en: No screenshot available:
da: Ingen skærmbilleder er tilgængelige:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
da: søgning uden versalfølsomhed i titel, forfatter, filnavn

en: Intelligence:
da: Intelligens:

en: Dexterity:
da: Udholdenhed:

en: Patience:
da: Tålmodighed:

en: Knowledge:
da: Viden:

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Difficulty:
da: Sværhedsgrad:

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Level:
da: Bane:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Contact:
da: Kontakt:

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: Public Ratings
da: Offentlige bedømmelser

en: Scores
da: Score

en: You:
da: Dig:

en: World:
da: Verden:

en: Solved %:
da: Løst %:

en: Solved #:
da: Løst #:

en: Release:
da: Udgivelse:

en: Control:
da: Kontrol:

en: Target:
da: Mål:

en: stable
da: stabil

en: experimental
da: eksperimentel

en: released
da: udgivet

en: force
da: tving

en: key
da: tast

en: time
da: tid

en: pushes
da: skub

en: moves
da: træk

en: World Record Holders:
da: Indehavere af verdensrekorden:

en: Credits:
da: Anerkendelser:

en: Dedication:
da: Dedikation:

en: Level Path:
da: Banesti:

en: Load time:
da: Indlæsningstid:

en: Compatibility:
da: Kompatibilitet:

en: Rating:
da: Bedømmelse:

en: Average:
da: Gennemsnit:

en: Level Info
da: Baneinformation

en: Abort Level
da: Afbryd bane

en: Error on auto registration of levelfile:
da: Fejl ved automatisk registrering af banefil:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
da: Bemærk: Banen vil ikke blive vist i banepakken »Automatisk mappe«!

en: Continue
da: Fortsæt

en: Error on update of levelpack index:
da: Der opstod en fejl ved opdatering af indeks for banepakke:

en: Note: the current version will be reloaded!
da: Bemærk: Den nuværende version vil blive genindlæst!

en: Error on registration of levelpack index:
da: Der opstod en fejl ved registrering af indeks for banepakke:

en: Note: the levelpack will not show up!
da: Bemærk: Banepakken vil ikke blive vist!

en: Cannot find '%s'.
da: Kan ikke finde »%s«.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
da: Din installation kan være ufuldstændig eller ugyldig.

en: There was an error loading '%s'.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af »%s«.

en: Error: '%s'
da: Fejl: »%s«

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
da: 
    
    Denne fejl kan få programmet til at opføre sig underligt!

en: All right, we'll call it a draw
da: O.k., det må være en uafgjort

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
da: Afdæk stenpar, mens du navigerer igennem forhindringer ved hjælp af en bold

en: Let there be light!
da: Lad der være lys!

en: You really will need every penny!
da: Du får virkelig brug for hver en øre!

en: Umbrellas prevent free fall!
da: Paraplyer forhindrer frit fald!

en: No problem! Piece of cake!
da: Intet problem! Lige ud af landevejen!

en: It was easy, wasn't it!
da: Det var nemt, ikke!

en: You need to be fast!
da: Du skal være hurtig!

en: It's a ring!
da: Det er en ring!

en: Business hours from 8am to 4pm
da: Åbningstiden er fra 8.00 til 16.00

en: Everything's been counted carefully!
da: Alt er blevet omhyggeligt talt!

en: Don't believe all that you see!
da: Tro ikke på alt du ser!

en: An English text based riddle
da: En engelsk tekstbaseret gåde

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
da: Du kan flyve i en kort periode, hvis du bruger paraplyen.

en: The Enigmhanoi Towers
da: Tårnene i Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
da: Den som taler, ved intet (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
da: Den vise mand griner (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
da: Den som ved, taler ikke (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
da: Sektioner som har den samme farve, drejer sig på samme tid og samme måde.

en: Welcome
da: Velkommen

en: The witch of this switch waits for your wish.
da: Heksen af denne kontakt venter på dit ønske.

en: The witch of this switch resets the awale game.
da: Heksen af denne kontakt nulstiller Awale-spillet.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
da: En runde består i at tage valnødder i en række bag murene med små åbninger og så dem 1 efter 1 i de følgende rækker.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
da: Advarsel: Hvad venter den skrigende kriger i slutningen af ​​en runde? Hvis der er 2 eller 3 valnødder i en række, er de en varm gevinstfor krigeren, det samme er valnødderne i rækkerne, der er i vejen for denne række, hvis de er 2 eller 3 per række.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
da: Advarsel: Hvis en krigers vægge er tomme, så vinder denne imponerende kriger.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
da: Når en kriger har givet mere end halvdelen af ​​valnødderne, vinder han. Hvad vinder han? Vejen til de ventende oxider han ønsker.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
da: Tillykke! Du er den mest bevidste Awale-spiller i dalen ...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
da: Faret vild på savannen? Vent ikke, gå til nulstillingsknappen yderst til venstre ...

en: Validate your choice here.
da: Valider dit valg her.

en: Reset the game.
da: Nulstil spillet.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
da: En runde begynder i en rækkerne mod venstre, med mindre dette er umuligt.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
da: I slutningen af spillet (hvis en spiller ikke kan flytte mere) vinder spilleren som har de fleste sten.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
da: En gul sten svarer til 10 blå sten (og så for 2 brune sten).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
da: En brun sten svarer til 5 blå sten.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
da: Kun nulstilling eller Skift-F3 kan gøre at tingene udvikler sig ...

en: Same room, new mirrors ...
da: Samme rum, nye spejle ...

en: Umbrellas protect!
da: Paraplyer beskytter!

en: It's easier with a shovel!
da: Det er nemmere med en skovl!

en: Watch out!!
da: Pas på!!

en: Please remember:    42
da: Husk venligst: 42

en: Take the key to the left first!
da: Tag nøglen til venstre først!

en: Sunday, bloody Sunday!
da: Søndag, blodige søndag!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
da: Kan du se de skjulte oxyd-sten?

en: If you haven't won, you've lost!
da: Hvis du ikke har vundet, så har du tabt!

en: Easy?
da: Nemt?

en: Watch out, slippery!
da: Pas på, der er vådt!

en: Wrong side!                   F3
da: Forkert side! F3

en: The innocent victim.
da: Det uskyldige offer.

en: You shouldn't have done that.
da: Det skulle du ikke have gjort.

en: Careful.
da: Forsigtig.

en: Recover the Stone
da: Find stenen

en: Open the Doors
da: Åbn dørene

en: Welcome to Venice
da: Velkommen til Venice

en: ... under construction
da: ... under udarbejdelse

en: danger
da: fare

en: 4D Confusion ...
da: 4D-forvirring ...

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
da: Pas på miner! hvid = 0, blå = 1, sort =2, rød = 3, gul = 4, dybblå = 5, dybrød = 6 ...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
da: Fif: Miner er aldrig placeret langs kanterne. Hvis du sidder fast, så se bag væggen!

en: Change guaranteed
da: Ændring garanteret

en: Hey, where am i now?
da: Hallo, hvor er jeg nu?

en: WARNING: Highest caution is necessary.
da: ADVARSEL: Den største forsigtighed er krævet.

en: Help me, the forest is on fire!
da: Hjælp mig, der er ild i skoven!

en: A herd of wild horses blocks the way.
da: En vild hesteflok blokerer vejen.

en: Useful things may also be hidden!
da: Nyttige ting kan også være skjult!

en: The journey is the reward
da: Rejsen er belønningen i sig selv

en: Lady in Red
da: Kvinden i rødt

en: Don't forget your disguise!
da: Glem ikke din forklædning!

en: Here lies the grave of John Reid.
da: Her ligger John Reid begravet.

en: Who was that masked man?
da: Hvem var den maskerede mand?

en: Hey! This tomb is empty!
da: Denne grav er tom!

en: Take the first exit
da: Tag den første udgang

en: Welcome to Enigma VII
da: Velkommen til Enigma VII

en: Careful - you can not swim in the water.
da: Forsigtig - du kan ikke svømme i vand.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
da: Brug den højre museknap til at rotere dit lager, det er bjælken i bunden af skærmne. Og gæt på hvad de tre elementer dernede kan bruges til.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
da: Der er en masse elementer at bruge i Enigma, samt specielle gulve og sten. Lad os udforske nogle af Enigmas faktiske baner! Og hvis du har problmer med en bane - så tag et kig på manualen: For nogle baner er der fif.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
da: Forbered dig på endnu mere musegymnastik i den næste baner.

en: Don't drown in the swamp.
da: Undgå at drukne i sumpen.

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
da: Stenene med pile er envejsstene. Som du måske har gættet, så kan du kun sende dem i en retning. Labyrinter er skattede elementer i Enigma - du vil møde mange af dem.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
da: Godt gjort! Du er færdig med denne bane. Lad os spille nogle eksempelbaner fra de faktiske Enigmapakker!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
da: De blå sten er oxyd-sten. Åbn dem ved at røre dem med din sorte bold.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
da: Men før dette, så prøv den sidste øvebane Jacob er oprettet for dig. Se det eventuelt som en eksamen. Den er ret så svær, så fortvivl ikke hvis du ikke kommer igennem første gang. Farvel for nu!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
da: Jeg håbder du har nødt disse øvelser. Du vil gense de fleste baner endnu en gang i Enigmapakkerne, sammen med mange nye og meget sværre baner. Husk ikke at give op!

en: Levels can be larger than one screen.
da: Baner kan være større end en skærm.

en: Remember the colors.
da: Husk farverne.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
da: Friktion og acceleration afhænger af gulvtypen.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
da: Nogle sten ligner præcis oxyd-stenene!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
da: Træblokken kan flyttes og er tung nok til at holde udløseren til højre nede. Prøv at skubbe den derover!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
da: Husker du? Der er forskellige slags gulve. Og disse er stejle ...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
da: Er der mere man kan gøre med træblokke? Ja! Prøv at udforske de næste baner.

en: Take your time ...
da: Giv dig god tid ...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
da: Den klare lysstråle er en lasterstråle. Kom ikke for tæt på! Men den har sin nytte ... Du kan bruge spejl til at dirigere laseren mod sit mål. Fra disse kan kun de lysegrå flyttes, prøv det!

en: Learn to move your black ball properly.
da: Lær at flytte din sorte bold korrekt.

en: Don't touch everything!
da: Rør ikke alt!

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
da: Prøv nu at flytte de skaksten over på udløserne. De flytter sig altid to trin plus et trin.

en: Nothing can stop us!
da: Intet kan stoppe os!

en: ... did it!
da: ... lykkedes!

en: Watch out for water holes!
da: Pas på vandhuller!

en: Some stones and stone rows can be moved!
da: Nogle sten og stenrækker kan flyttes!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
da: Velkommen til Enigma! Denne øvelse jeg (jacob Scott) har lavet vil hjælpe dig med lære at spille.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
da: Du kontrollerer den sorte bold. For at løfte et objekt, ruller du bare over det. Du kan prelle af de fleste vægge (prøv det), men undgå det blå gulv nær bunden af rummet (og dog, prøv at falde ned i det og genstart så banen med tasten »Esc«). Mens disse beskeder vises må du ikke klikke på knapper eller trykke på nogle taster, for så stopper beskeden.

en: This is pretty self-explanatory.
da: Dette er selvforklarende.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
da: Enigma er fuld af puslespil af forskellig slags. I det næste rum møder du den første slags.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
da: Du kan ikke gå på vand! Prøv at få blokkene ned i vandet, så du kan komme til den anden side.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
da: Bemærk at du ikke kan flytte en række med to eller flere blokke. Blokke kan heller ikke være på de samme firkanter som riste, men du kan.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
da: Der er forskellige slags blokke her. De sorte blokke synker, når de falder i vandet. De solbrændte blokke synker ikke, men de former heller ikke broer.

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
da: Godt gjort! Bemærk at toppen ikke kan gå under den blok med sort omrids - du er i sikkerhed.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
da: Der er forskellige slags gulve. Prøv at gå på dem.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
da: De grå gulve er hælninger. Det hvide gulv er omvendt-gulv (det får du at se).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
da: Se hvad der sker når du går over de udløsere. Se om du kan få den ekstra bold.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
da: Det her er dynamit. Prøv at smide noget ved siden af den gullige væg (og flyt dig væk).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
da: Prøv at bruge spaden på hullerne lavet af dynamitten.

en: Hit it hard enough!
da: Slå hårdt til den!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
da: Det ser ud til at være et simpel rum, men du får alligevel en ekstra bold. Måske er der en grund til dette ...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
da: Prøv at nå laserstrålen for at ramme den sorte sten, men undgå at blive ramt! Brug spejlene til at dirigere strålen.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
da: Mange objekter ændrer sig når ramt af en laserstråle. For at ramme nogle af mønterne med laserstrålen. Prøv også at ramme en blok over en mønt. Disse sten til højre for dig er riddere - du skal kæmpe mod (ramme) dem med et sværd (foran i dit lager) for at komme forbi.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
da: Har du nogle paraplyer? Hver vil give dig cirka ti sekunders beskyttelse fra fare (såsom at falde).

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
da: Dette område i bunden af skærmen er dit lager - når du samler ting op, ender de her (der er et maksimum på tolv). For at rulle igennem lageret bruges højre museknap eller tasten »tab«. For at smide eller bruge et objekt klikkes på venstre museknap. Nogle objekter såsom dokumenter (som dette) kan ikke smides men bruges i stedet for. De to bolde i dit lager er dine ekstra liv - hvis du dør på denne bane, så genstarter du i begyndelsen af banen, hvis du har bolde tilbage (og du mister en af disse bolde).

en: If I only had a bag.
da: Bare jeg havde en pose.

en: shh ... listen!
da: shh ... hør!

en: Could you need something?
da: Måske du har brug for noget?

en: Look carefully at everything!
da: Kig omhyggeligt på alt!

en: Do you need a helping hand?
da: Har du brug for en hjælpende hånd?

en: Send me the keys !
da: Send mig nøglerne!

en: ALL the keys!!!
da: ALLE nøglerne!!!

en: April 1st
da: 1. april

en: Do you REALLY want to do this???
da: Er dette VIRKELIG hvad du ønsker at gøre???

en: What is the current month?
da: Hvilken måned er det?

en: What is this level's name?
da: Hvad er denne banes navn?

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
da: Når du ændrer farven for en firkant, så ændre farverne sig for de 2 nærmeste firkanter sig også; du skal have så mange grønne firkanter som muligt.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
da: Du kan kun ændre en farve, når den er omringet af den anden farve.

en: Prove your speed in the Test of Fire!
da: Bevis din fart i ildtesten!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
da: Du har bevist din værdi! De modtager et FLAG fra de ældre!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
da: Bevis din intelligens i jordtesten!

en: Did you really think this one was so easy!?
da: Troede du virkelig den her bane var nem!?

en: Did you forget something?
da: Glemt du noget?

en: Go on! There's no way back now!
da: Videre! Der er ingen vej tilbage nu!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
da: STOP! Ikke den her vej! Der er en genvej ...

en: Make an umbrella.
da: Lav en paraply.

en: Don't get too attracted!
da: Bliv ikke for tiltrukket!

en: It is not quite that easy.
da: Det er ikke så nemt.

en: No way out?
da: Ingen vej ud?

en: Do you miss something?
da: Mangler du noget?

en: Pirates Island
da: Piratøen

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
da: Piraterne har mistet flere ting på denne ø ...

en: Try the easy mode first ...
da: Prøv de nemme niveauer først ...

en: Welcome to Enigma V
da: Velkommen til Enigma V

en: This level is symmetric ...
da: Denne bane er symmetrisk ...

en: Warning ... ... thieves!
da: Advarsel ... ... tyve!

en: Translate or let it be translated
da: Oversæt eller lad det blive oversat

en: Welcome to Liberty Island, New York City
da: Velkommen til Liberty Island, New York City

en: Welcome to Chinatown
da: Velkommen til Chinatown

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
da: Dette er en superhemmelighed!! Godt fundet!!

en: My First Level
da: Min første bane

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
da: Hemmeligheder? Brug dit udstyr, ... brug brillerne ...

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
da: Privat ejendom! Denne fordring tilhører hr. Whiteoil. Send venligst et brev ved fravær.

en: Number Crunching
da: Talknusning

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
da: Overlevelsestræning i ødemarker ...

en: Dont eat cherries
da: Spis ikke kirsebær

en: These stormy days ...
da: Disse stormende dage ...

en: There's more help than you first think!
da: Der er mere hjælp end du måske tror!

en: Only A Labyrinth
da: Kun en labyrint

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
da: For mange træblokke! Prøv på den anden måde ...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
da: Velkommen, eventyrfolk! Vejen foran os er lang og farlig, så vær forsigtig!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
da: Godt gjort, eventyrer! Held og lykke!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
da: Tillykke, eventyrer! Du gjorde det!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
da: Sikken en skam, og der er så meget maling tilbage ...

en: Danger ... laser beams!
da: Fare ... laserstråler!

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
da: ! - PAS PÅ - INGEN ADGANG - PAS PÅ - !

en: Calm down!
da: Tag det roligt!

en: A hammer destroys some black stones.
da: En hammer ødelægger nogle sorte sten.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
da: Alfred Nobel siger: Dette er absolut et meditationslandskab!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
da: Ups ... du sidder fast ... prøv igen ...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
da: Tillykke, du nåede denne side ... men kan du nå frem til oxydstenene?

en: Well done!
da: Godt gjort!

en: Don't wake it up!
da: Få den ikke til at vågne!

en: Wood robbing
da: Trætyveri

en: Welcome to Enigma IV
da: Velkommen til Enigma IV

en: It's a race!
da: Løbet er i gang

en: This room is not the crime scene.
da: Dette værelse er ikke gerningsstedet.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
da: Morderen er ikke fru Peacock.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
da: Morderen er ikke oberst Mustard.

en: The murderer is not Professor Plum.
da: Morderen er ikke professor Plum.

en: The murderer is not Reverend Green.
da: Morderen er ikke præsten Green.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
da: Morderen er ikke fru Whiteball.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
da: Morderen er ikke frøken Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
da: Sir Blackball er ikke blevet dræbt med bomben.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
da: Sir Blackball er ikke blevet dræbt med dolken.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
da: Sir Blackball er ikke blevet dræbt med gift.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
da: Sir Blackball er ikke blevet dræbt med skruenøglen.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
da: Sir Blackball er ikke blevet dræbt med lysestagen.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
da: Sir Blackball er ikke blevet dræbt med hammeren.

en: White helps black, black helps white.
da: Hvid hjælper sort, sort hjælper hvid.

en: Don't forget to open the door ...
da: Glem ikke at åbne døren ...

en: Good Luck!
da: Held og lykke!

en: Hurry!
da: Skynd dig!

en: Congratulations! (or try again)
da: Tillykke! (eller prøv igen)

en: Almost finished ...
da: Næsten færdig ...

en: Restart with F3 ...
da: Genstart med F3 ...

en: The danger is not visible!!!
da: Faren er ikke synlig!!!

en: Welcome to Enigma III
da: Velkommen til Enigma III

en: Risk your life ...
da: Risiker dit liv ...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
da: Husk kun at flytte det præcise antal sten for at kigge ind i det næste rum ...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
da: Jeg tror ikke du er vidunderet. Du kommer ikke forbi før du har bevist det: Du skal være hurtigere end min mester!

en: Congratulations! You may pass!
da: Tillykke! Du kan passere!

en: Watch your step!
da: Pas på hvor du går!

en: Look ... they're over there!
da: Se ... der er herovre!

en: The left-most room is important!
da: Rummet længst mod venstre er vigtigt!

en: This is the control panel.
da: Dette er kontrolpanelet.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
da: En borg ligger foran dig ... pas på vogterne!

en: The block near the top-left can move.
da: Blokken nær øverst til venstre kan flytte sig.

en: This level is much bigger! Press F3!
da: Banen er meget større! Tryk F3!

en: It's a long way ...
da: Det er en lang vej ...

en: Look closely!
da: Hold godt øje!

en: Welcome to Enigma X
da: Velkommen til Enigma X

en: Enigmas wildcat
da: Enigmas vildkat

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
da: Drop hammeren på siden af ​​en pentomino og brug knappen!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
da: Drop hammeren på siden af ​​en pentomino, ikke under den!

en: Work together!
da: Arbejd sammen!

en: How often are you going to try this?
da: Hvor tit har du tænkt dig at prøve?

en: No hints available at the moment.
da: Ingen fif er tilgængelige i øjeblikket.

en: There is a passage right beneath this stone!
da: Der er en gennemgang lige under denne sten!

en: No Memory
da: Ingen hukommelse

en: It isn't as easy as it looks.
da: Det er ikke så nemt, som det ser ud til.

en: Al Capone's training camp.
da: Al Capones træningslejr.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
da: Der er mindst to mønstre til at bryde igennem væggen.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
da: Det er en velkendt hemmelighed at nogle få fanger undslap.

en: A window in the wall would be really nice.
da: Et vindue i væggen ville være rigtig godt.

en: A really annoying Level
da: En virkelig irriterende bane

en: Move fast!
da: Skynd dig!

en: A closed door gives a better overview!
da: En lukket dør giver et bedre overblik!

en: Edwards Mountain
da: Edwardsbjerget

en: This guard doesn’t notice me.
da: Denne vagt lægger ikke mærke til mig.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
da: Dette er et rigtigt svært puslespil. Den engelske mand må hjælpe mig, hvis denne enigma skal løses.

en: You wonder what this switch could trigger.
da: Du tænker over hvad denne kontakt kan udløse.

en: Xila knows how to drain the lake!
da: Xila ved hvordan søen skal drænes!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
da: Du var heldig at finde dette hul. Det forhindrer dig i at drukne.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
da: Denne glassten må have et formål ...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
da: Det er sjovt at sådan et tempel har en sideindgang.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
da: Vær forsigtig! Der er sensorer i væggene.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
da: »Tillykke. Du er lykkedes med at komme ind i dette gamle aztekertempel.

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
da: »Du har været smartere end jeg forventede. Men du kommer aldrig ind i skattekammeret eller slipper ud!«

en: "Run for your life!"
da: »Løb for dit liv!

en: Run for your life!
da: Løb for dit liv!

en: Are chess knights resistent to laser beams?
da: Er skakløbere modstandsdygtige over for laserstråler?

en: ... t r a p p e d ...
da: ... f a n g e t ...

en: Welcome to Enigma II
da: Velkommen til Enigma II

en: Do not use too much magic!
da: Brug ikke for meget magi!

en: Some stones are movable.
da: Nogle sten kan flyttes.

en: You lost!
da: Du tabte!

en: Road to Eden
da: Vejen til Eden

en: Give it another try ...
da: Prøv igen ...

en: Press F3 or finish.
da: Tryk F3 eller afslut.

en: is  black  always  beautiful?
da: er sort altid smuk?

en: There are two HIDDEN items!
da: Der er to SKJULTE ting!

en: Third stone from the rock is the hole!
da: Tredje sten fra den store sten er hullet!

en: Beware! Black holes!
da: Vær opmærksom! Sorte huller!

en: Make a Sword, & Umbrella.
da: Lav et sværd, og en paraply.

en: Take some money and build yourself the tools you need.
da: Tag nogle penge og byg de værktøjer du skal bruge.

en: Dedicated to my friend Frank.
da: Dedikeret til min ven Frank.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
da: Denne bane er ret ligefrem, er den ikke? Bare fortsæt ... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
da: ... gå tilbage nu og hent hammeren!

en: The level preview might help ...
da: Baneforhåndsvisningen kan hjælpe ...

en: Don't think too long ... it's easy!
da: Tænk ikke for meget over det ... det er nemt!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
da: Placer ni forskellige elementer i hver række, kolonne og 3x3 boks.

en: and do not destroy the puzzles
da: og ødelæg ikke puslespillene

en: 5, 8, or 10 seconds?
da: 5, 8 eller 10 sekunder?

en: Welcome to Enigma IX
da: Velkommen til Enigma IX

en: No sharing!
da: Ingen deling!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
da: Der er 56 fuldt forbundne puslespil, men kun 34 af dem er tilgængelige fra denne første fordeling.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
da: Der var en meget statelig palads foran ham, hvis navn var Beautiful.

en: Search it.
da: Søg i den.

en: Poe's Nightmare
da: Poe's mareridt

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
da: Du befinder dig i et mørkt, fugtigt kammer. Der er en lyskontakt i nordøst og en gennemgang i vest.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
da: Korridoren fører mod nord og åbner sig i et dæmpet belyst værelse pakket med kasser. Du er usikker på, hvad der ligger foran dig.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
da: Av, det var tæt på. Vejen bag dig er blokeret. Måske du skulle kigge efter et sted, hvor du kan efterlade et flag?!

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
da: Mod øst er gennemgangen blokeret af laserstråler. Mod vest fører en tunnel mod et stort pendul. På væggen ser du et hul hvor dit flag passer ind. Hvad nu?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
da: Rum der bliver mindre, et pendul med knivskarpe klinger, laserstråler ... hvad mon du finder bag det næste hjørne?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
da: Værelset mod øst ser ikke særlig stabilt ud, men fører gennemgangen mod syd nogen steder hen?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
da: Hmmm, disse nøgler kan vise sig nyttige.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
da: Da du går gennem indgangen får du et glimt af værelset mod syd ... og pludselig bliver du urolig.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
da: Uha, de nedadgående trin er små og meget glatte.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
da: Gennemgangen åbner sig i et værelse md en stor jerndør mod øst. Luften virker meget friskere herinde.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
da: Tillyke! Du har overlevet Poe's mareridt.

en: Use ~all~ Stones
da: Brug ~alle~ sten

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
da: Prøv at finde mekanismen der åbner porten, fremmede

en: Violence
da: Vold

en: Fraud
da: Svindel

en: Treachery
da: Forræderi

en: Danger!
da: Fare!

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
da: Den gode heks fra nord taler: »Dit hus har dræbt herskeren af ​​dette land, den onde heks fra østen. Tag hendes sølvsko og følg den gule vej til Emerald, hvor Troldmanden fra Oz bør være mere end glade for at hjælpe dig med at vende hjem. Gå med mine velsignelser!

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
da: Den rustne tintræmand kan ikke flytte nogen selv. »Selv om jeg gerne ville slutte mig til din rejse, Dorothy, for jeg skal spørge troldmanden hvorfor jeg ikke fik et hjerte, så frygter jeg at jeg er fanget her. Det ville være rart, hvis du kunne hjælpe mig ...«

en: Choices, choices ...
da: Valg, flere valg ...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
da: Glasset ved siden af dette dokument kan flyttes så du kan komme ud.

en: Once, No More No Less
da: En gang, ikke flere ikke mindre

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
da: Hver af de 6 kvinder har en profession; og hver af dem bærer eller medbringer kun en af tingene.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
da: Fr. Sorts bedste venner er poeten og låsesmeden.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
da: Fr. Sort, fr. Hvid og fr. Perle er imponeret af magikerens talent.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
da: Fr. Perle fortæller vittigheder til poeten, hackeren og låsesmeden.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
da: Hackeren, låsesmeden og ildkvinden nyder at se på deres reflektion i glassene.

en: The magician carries the umbrella.
da: Magikeren bærer paraplyen.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
da: Hverken magikeren eller ildkvinden har tilladelse til at bære ringen.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
da: Fr. Sort, fr. Hvid og fr. Rotor nyder at smådrille pigen med ringen.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
da: Fr. Top foretrækker at være uden bindinger: Hun bærer ikke en paraply, ikke en taske og bestemt ikke noget tungt.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
da: Undertiden hjælper fr. Hvid og fr. Perle deres ven med at bære vægten.

en: more is not less
da: mere er ikke mindre

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
da: Beklager, men i tilstanden svær skal du bruge flere ... prøv igen.
