Enigma - en to el translation catalogue (797 entries)

en: Server Error: could not load level '
el: Σφάλμα Διακομιστή: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του επιπέδου '

en: Mouse speed: %d
el: Ταχύτητα ποντικιού: %d

en: Another nameless level
el: Άλλο ένα ανώνυμο επίπεδο

en:  by
el:  από τον/την

en: Left mouse button:
el: Αριστερό κουμπί ποντικιού:

en: Activate/drop leftmost inventory item
el: Χρήση/άφεση του πιο αριστερού αντικειμένου στην αποθήκη

en: Right mouse button:
el: Δεξί κουμπί ποντικιού:

en: Rotate inventory items
el: Περιστροφή των αντικειμένων στην αποθήκη

en: Escape:
el: Esc:

en: Show game menu
el: Εμφάνιση μενού παιχνιδιού

en: Shift+Escape:
el: Shift+Esc:

en: Quit game immediately
el: Άμεση έξοδος από το παιχνίδι

en: Show this help
el: Εμφάνιση αυτής της βοήθειας

en: Kill current marble
el: Αυτοκαταστροφή της μπάλας

en: Restart the current level
el: Επανεκκίνηση τρέχοντος επιπέδου

en: Skip to next level
el: Μετάβαση στο επόμενο επίπεδο

en: Jump back to last level
el: Επιστροφή στο τελευταίο επίπεδο

en: Make screenshot
el: Δημιουργία στιγμιότυπου

en: Left/right arrow:
el: Αριστερό/δεξί βέλος:

en: Change mouse speed
el: Αλλαγή ταχύτητας ποντικιού

en: Return to level menu
el: Επιστροφή στο μενού επιπέδων

en: Skip to next level for best score hunt
el: Μετάβαση στο επόμενο επίπεδο για αναζήτηση καλύτερου χρόνου

en: Skip to next unsolved level
el: Μετάβαση στο επόμενο μη λυμένο επίπεδο

en: Too slow for
el: Πολύ αργός χρόνος για

en: You are slow today ... Ctrl-A
el: Είσαι αργός σήμερα … Ctrl+A

en: Exactly the world record of
el: Ακριβώς στο παγκόσμιο ρεκόρ των

en: Great! A new world record!
el: Συγχαρητήρια! Νέο παγκόσμιο ρεκόρ!

en: Again your personal record...
el: Ξανά το ατομικό σου ρεκόρ…

en: New personal record - better than par!
el: Νέο προσωπικό ρεκόρ - καλύτερο από τον προκαθορισμένο χρόνο!

en: New personal record!
el: Νέο προσωπικό ρεκόρ!

en: Your record,
el: Το ρεκόρ σου,

en: behind world record.
el: πίσω από το παγκόσμιο ρεκόρ.

en: behind your record.
el: πίσω από το δικό σου ρεκόρ.

en: Level finished - better than par!
el: Το επίπεδο ολοκληρώθηκε - καλύτερο από τον προκαθορισμένο χρόνο!

en: Level finished!
el: Το επίπεδο ολοκληρώθηκε!

en:  Cheater!
el:  Απατεώνα!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
el: Πακέτο %s - επίπεδο #%d: %s

en: Your record:
el: Το ρεκόρ σου:

en: World record to beat:
el: Παγκόσμιο ρεκόρ για να σπάσεις:

en: Error in configuration file.
el: Σφάλμα στο αρχείο ρυθμίσεων.

en: Error: Home directory does not exist.
el: Σφάλμα: Ο φάκελος Home δεν υπάρχει.

en: Error: Application Data directory does not exist.
el: Σφάλμα: Ο φάκελος Application Data δεν υπάρχει.

en: Error in XML initialization.
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση της βιβλιοθήκης XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
el: Αναβάθμιση από Enigma 1.00 για Mac OS X
    
    Η αρχική τοποθεσία δεδομένων έχει μεταβληθεί από
      %s 
    στην ορατή τοποθεσία
      %s 
    
    Αν όλα πάνε εντάξει, η εφαρμογή θα μεταφέρει τα δεδομένα σας στη νέα τοποθεσία.
    Σημειώστε ότι απαιτείται επανεκκίνηση της εφαρμογής για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

en: OK
el: Εντάξει

en: Never
el: Ποτέ

en: Remind
el: Υπενθύμιση

en: Fatal error that caused the application to quit:
el: Μοιραίο σφάλμα που ανάγκασε την εφαρμογή να τερματιστεί:

en: Quit
el: Έξοδος

en: Start Game
el: Έναρξη παιχνιδιού

en: Join Game
el: Συμμετοχή στο παιχνίδι

en: Back
el: Επιστροφή

en: Main developers of the 1.21 release:
el: Κύριοι αναπτυκτές της έκδοσης 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
el:   RONALD LAMPRECHT (κύριος)

en: Special Thanks To:
el: Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους:

en:   DANIEL HECK (project founder)
el:   DANIEL HECK (δημιουργός του έργου)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
el:   MEINOLF SCHNEIDER (ιδέα για το παιχνίδι, σχεδιασμός επιπέδων)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
el: Παρακαλώ ανατρέξτε στο εγχειρίδιο ή στις επόμενες σελίδες για μια πλήρη λίστα των συντελεστών.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
el: Ιστοσελίδα: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
el: Επικοινωνία: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
el: Το Enigma είναι δωρεάν λογισμικό και διανέμεται υπό τους

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
el: όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU, έκδοση 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
el: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck και συνεισφέροντες.

en: Main developers of all releases:
el: Κύριοι αναπτυκτές όλων των εκδόσεων:

en: Special Thanks:
el: Ιδιαίτερες ευχαριστίες:

en: Contributors
el: Συντελεστές

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Paths
el: Τοποθεσίες

en: Locate Auto
el: Αυτοματη Θέση

en: Locate Score
el: Αυτοματο σκορ

en: Credits
el: Μνεία

en: Preferences Path:
el: Τοποθεσία προτιμήσεων:

en: User Path:
el: Τοποθεσία αρχείων χρήστη:

en: User Image Path:
el: Τοποθεσία εικόνων:

en: System Path:
el: Τοποθεσία συστήματος:

en: Resource Paths:
el: Τοποθεσία λοιπών αρχείων:

en: L10n Path:
el: Τοποθεσία αρχείων γλώσσας:

en: Level Pack
el: Πακέτο επιπέδων

en: Network Game
el: Διαδικτυακό παιχνίδι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Options
el: Επιλογές

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Help
el: Βοήθεια

en: muted
el: σε σίγαση

en: Music in game
el: Με μουσική στο παιχνίδι

en: No music in game
el: Χωρίς μουσική στο παιχνίδι

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Always
el: Πάντα

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: reversed
el: αντίστροφο

en: mono
el: μονοφωνικό

en: normal
el: κανονικό

en: unknown
el: άγνωστο

en: Main
el: Κύριο

en: Video
el: Εικόνα

en: Audio
el: Ήχος

en: Config
el: Ρυθμίσεις

en: Ok
el: Εντάξει

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Fullscreen:
el: Πλήρης οθόνη:

en: Mouse speed:
el: Ταχύτητα Ποντικιού:

en: Sound volume:
el: Ένταση ηχητικών εφέ:

en: Music volume:
el: Ένταση μουσικής:

en: Ratings update:
el: Ενημέρωση χρόνων:

en: Score upload:
el: Αποστολή βαθμολογίας:

en: User name:
el: Όνομα χρήστη:

en: Sound set:
el: Πακέτο ήχων:

en: Menu music:
el: Μουσική μενού:

en: Music ingame:
el: Μουσική εντός παιχνιδιού:

en: Stereo:
el: Στερεοφωνική:

en: Text speed:
el: Ταχύτητα κειμένου:

en: User path:
el: Τοποθεσία αρχείων χρήστη:

en: User image path:
el: Τοποθεσία εικόνων:

en: Main Menu
el: Κύριο Μενού

en: Skip to main menu
el: Μετάβαση στο κύριο μενού

en: Update levelpack
el: Ενημέρωση πακέτου

en: Arrows:
el: Βέλη:

en: Select level
el: Επιλογή επιπέδου

en: Return:
el: Enter:

en: Play selected level
el: Παίξε το επιλεγμένο επίπεδο

en: Back/Space:
el: Backspace/Spacebar:

en: Previous/next levelpack
el: Προηγούμενο/επόμενο πακέτο επιπέδων

en: Mark current level as unsolved
el: Επισήμανση επιπέδου ως μη επιλυμένου

en: Alt+Return:
el: Alt+Enter:

en: Switch between fullscreen and window
el: Εναλλαγή μεταξύ πλήρους οθόνης και παραθύρου

en: Left click:
el: Αριστερό κλικ:

en: Right or control click:
el: Δεξί κλικ ή Ctrl+κλικ:

en: Inspect selected level
el: Πληροφορίες επιλεγμένου επιπέδου

en: Select next level for world record hunt
el: Επιλογή επόμενου επιπέδου για την αναζήτηση παγκοσμίου ρεκόρ

en: Select next unsolved level
el: Επιλογή επόμενου μη λυμένου επιπέδου

en: You are not allowed to play this level yet.
el: Δεν επιτρέπεται να παίξεις αυτό το επίπεδο ακόμα.

en: %d%% best
el: %d%% με ρεκόρ

en: %d%% par, hcp %.1f
el: %d%% προκαθορισμένος χρόνος, hcp %.1f

en: %d%% solved
el: %d%% λυμένα

en: Your time:
el: Ο χρόνος σου:

en: That's world record.
el: Αυτό είναι παγκόσμιο ρεκόρ.

en: That's %s below world record.
el: Ο χρόνος είναι %s κάτω από το παγκόσμιο ρεκόρ.

en: World record:
el: Παγκόσμιο ρεκόρ:

en: Par:
el: Προκαθορισμένος χρόνος:

en: World record by %s:
el: Παγκόσμιο ρεκόρ από τον/την %s:

en: No further unsolved level available!
el: Δεν υπάρχει περαιτέρω επίπεδο για λύση!

en: Shift-click:
el: Shift+κλικ:

en: Add to clipboard
el: Προσθήκη στο πρόχειρο

en: Shift-delete:
el: Shift+Delete:

en: Clear clipboard
el: Εκκαθάριση πρόχειρου

en: Insert clipboard as reference
el: Εισαγωγή στο πρόχειρο ως αναφορά

en: Insert clipboard as copy
el: Εισαγωγή στο πρόχειρο ως αντίγραφο

en: Alt-left arrow:
el: Alt+αριστερό βέλος:

en: Exchange level with predecessor
el: Μετακίνηση επιπέδου προς τα αριστερά

en: Alt-right arrow:
el: Alt+δεξί βέλος:

en: Exchange level with successor
el: Μετακίνηση επιπέδου προς τα δεξιά

en: Delete:
el: Διαγραφή:

en: Delete level
el: Διαγραφή επιπέδου

en: Update index from levels
el: Ενημέρωση καταλόγου από τα επίπεδα

en: F10
el: F10:

en: Move clipboard levels
el: Μετακίνηση επιπέδων προχείρου

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Levelpack:
el: Πακέτο επιπέδων:

en: Owner:
el: Κάτοχος:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Location
el: Θέση

en: in [All Packs]:
el: σε [Όλα τα Πακέτα]:

en: Edit Metadata
el: Επεξεργασία Μεταδεδομένων

en: Release:
el: Έκδοση:

en: Revision:
el: Αναθεώρηση:

en: Compatibility:
el: Συμβατό με:

en: Default Location:
el: Προεπιλεγμένη Τοποθεσία:

en: Level types:
el: Τύπος επιπέδων:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
el: Τοποθετήστε το πακέτο σε άλλη ομάδα για διαγραφή της ομάδας

en: Compose Pack
el: Σύνθεση Πακέτου

en: Update Pack
el: Ενημέρωση Πακέτου

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
el: Σφάλμα: δεν επιτρέπεται κενό όνομα ομάδας - πατήστε «Αναίρεση» για έξοδο χωρίς αλλαγές

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
el: Σφάλμα: Επιτρέπονται μόνο οι χαρακτήρες «a-z Α-Ζ 0-9 _ - #» για τον τίτλο ενός πακέτου επιπέδων

en: Error: title already in use - choose another title
el: Σφάλμα: τίτλος ήδη σε χρήση - επιλέξτε άλλον τίτλο

en: Left column:
el: Αριστερή στήλη:

en: Levelpack groups
el: Ομάδες πακέτων επιπέδων

en: Right columns:
el: Δεξιές στήλες:

en: Levelpacks of selected group
el: Πακέτα επιπέδων της επιλεγμένης ομάδας

en: Select group or levelpack
el: Επιλέξτε ομάδα ή πακέτο επιπέδων

en: Configure group or levelpack
el: Ρυθμίστε ομάδα ή πακέτο επιπέδων

en: New Group
el: Νέα Ομάδα

en: Position:
el: Θέση:

en: New Pack
el: Νέο Πακέτο

en: Delete Group
el: Διαγραφή Ομάδας

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
el: Σφάλμα: δεν επιτρέπεται κενό όνομα ομάδας - πατήστε «Αναίρεση» για έξοδο χωρίς τροποποιήσεις

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
el: Σφάλμα: το όνομα αυτής της ομάδας υπάρχει ήδη

en: Error: "Every group" is a reserved group name
el: Σφάλμα: Το όνομα «Every group» είναι δεσμευμένο όνομα ομάδας

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
el: Σφάλμα: το όνομα της ομάδας δεν πρέπει να περικλείεται με τετραγωνικές αγκύλες

en: Error: group not empty
el: Σφάλμα: η ομάδα δεν είναι κενή

en: Show previous screenshot
el: Εμφάνιση προηγούμενου στιγμιότυπου

en: Show next screenshot
el: Εμφάνιση επόμενου στιγμιότυπου

en: No screenshot available:
el: Μη διαθέσιμο στιγμιότυπο:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
el: αναζήτηση χωρίς ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων σε τίτλο, δημιουργό και όνομα αρχείου

en: Intelligence:
el: Νοημοσύνη:

en: Dexterity:
el: Ευκινησία:

en: Patience:
el: Υπομονή:

en: Knowledge:
el: Γνώση:

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Difficulty:
el: Δυσκολία:

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Author:
el: Δημιουργός:

en: Contact:
el: Επικοινωνία:

en: Homepage:
el: Σελίδα:

en: Public Ratings
el: Δημόσιες Βαθμολογίες

en: Scores
el: Χρόνοι

en: You:
el: Εσύ:

en: World:
el: Παγκόσμιο:

en: Solved %:
el: Λυμένο %:

en: Solved #:
el: Λυμένο #:

en: Version
el: Έκδοση

en: Score:
el: Χρόνος:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Release:
el: Υπο-έκδοση:

en: Revision:
el: Αναθεώρηση:

en: Control:
el: Έλεγχος:

en: Target:
el: Στόχος:

en: stable
el: σταθερό

en: test
el: δοκιμαστικό

en: experimental
el: πειραματικό

en: released
el: δημοσιευμένο

en: force
el: δύναμη

en: balance
el: ισορροπία

en: key
el: κλειδί

en: time
el: χρόνος

en: pushes
el: ωθήσεις

en: moves
el: κινήσεις

en: World Record Holders:
el: Κάτοχοι Παγκοσμίου Ρεκόρ:

en: Credits:
el: Μνεία:

en: Dedication:
el: Αφιέρωση:

en: Level Path:
el: Τοποθεσία Επιπέδου:

en: Id:
el: Κωδικός Αριθμός:

en: Load time:
el: Χρόνος φόρτωσης:

en: Compatibility:
el: Συμβατό με:

en: Annotation:
el: Κριτική:

en: Rating:
el: Βαθμός:

en: Average:
el: Μέσος όρος:

en: Level Info
el: Στοιχεία Επιπέδου

en: Abort Level
el: Εγκατάλειψη Επιπέδου

en: Error on auto registration of levelfile:
el: Σφάλμα στην αυτόματη καταχώρηση του αρχείου-επιπέδου:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
el: Σημείωση: Το επίπεδο δεν θα εμφανιστεί στο πακέτο «Auto Folder»

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Error on update of levelpack index:
el: Σφάλμα στην ενημέρωση του ευρετηρίου του πακέτου επιπέδων:

en: Note: the current version will be reloaded!
el: Σημείωση: Η τρέχουσα έκδοση θα επαναφορτωθεί!

en: Error on registration of levelpack index:
el: Σφάλμα στην καταχώρηση του ευρετηρίου του πακέτου επιπέδων:

en: Note: the levelpack will not show up!
el: Σημείωση: Το πακέτο επιπέδων δεν θα εμφανιστεί!

en: Cannot find '%s'.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του «%s».

en: Your installation may be incomplete or invalid.
el: Η εγκατάστασή σας πιθανόν να είναι άκυρη ή ελλιπής.

en: There was an error loading '%s'.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την φόρτωση του «%s».

en: Error: '%s'
el: Σφάλμα: «%s»

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
el: 
    
    Αυτό το σφάλμα πιθανών να προκαλεί απρόβλεπτη συμπεριφορά της εφαρμογής!

en: All right, we'll call it a draw
el: Εντάξει, θα το πούμε ισοπαλία

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
el: Αποκάλυψε ζεύγη πετρωμάτων όσο πλοηγείς γύρο από εμπόδια με έναν βόλο

en: Let there be light!
el: Γεννηθήτω φως!

en: You really will need every penny!
el: Πραγματικά θα χρειαστείς κάθε κέρμα!

en: Umbrellas prevent free fall!
el: Οι ομπρέλες αποτρέπουν της ελεύθερη πτώση!

en: No problem! Piece of cake!
el: Κανένα πρόβλημα! Απλά πράματα!

en: It was easy, wasn't it!
el: Εύκολο, έτσι;

en: You need to be fast!
el: Πρέπει να είσαι γρήγορος!

en: It's a ring!
el: Είναι ένας δακτύλιος!

en: Business hours from 8am to 4pm
el: Ώρες εργασίας από 8 πμ έως 4μμ

en: Everything's been counted carefully!
el: Όλα έχουν μετρηθεί προσεκτικά!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
el: Μέρη των σωλήνων εξαφανίζονται κατά την έκρηξη!

en: Don't believe all that you see!
el: Μην πιστεύεις ό,τι βλέπεις!

en: An English text based riddle
el: Ένα αίνιγμα αγγλικού κειμένου με βάση

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
el: Μπορείς να πετάξεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα χρησιμοποιώντας την ομπρέλα.

en: The Enigmhanoi Towers
el: Οι πύργοι του Enigmανόι

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
el: Όποιος μιλάει, δεν γνωρίζει (Λάο Τσε)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
el: Ο σοφός άνθρωπος γελά (Λάο Τσε)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
el: Όποιος γνωρίζει δεν μιλάει (Λάο Τσε)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
el: Τμήματα με το ίδιο χρώμα πάντα γυρίζουν προς την ίδια κατεύθυνση και την ίδια χρονική στιγμή.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
el: Κωδικός συντήρησης: μέταλλο-πέτρα-πέτρα-πέτρα-κόκκινο-κίτρινο-κίτρινο-κόκκινο-κόκκινο-πέτρα-πέτρα.

en: Welcome
el: Καλωσήρθες

en: The Grim Reaper
el: Ο Θεριστής των Ψυχών

en: The witch of this switch waits for your wish.
el: Αυτός ο διακόπτης περιμένει την επιθυμία σου.

en: The witch of this switch resets the awale game.
el: Αυτός ο διακόπτης επανεκκινεί το παιχνίδι τον Awale.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
el: Σε κάθε γύρο ο πολεμιστής παίρνει τα καρύδια μιας σειράς και τα τοποθετεί ένα προς ένα στις επόμενες σειρές.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
el: Προσοχή: Τι περιμένει τον πολεμιστή στο τέλος του γύρου; Αν υπάρχουν δύο ή τρία καρύδια σε μια σειρά, γίνονται ένα βραβείο για τον πολεμιστή, όπως και στις ενδιάμεσες σειρές, αν υπάρχουν δύο ή τρία ανά σειρά.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
el: Προσοχή: Αν οι τοίχοι ενός πολεμιστή είναι κενοί, αυτός ο πολεμιστής κερδίζει.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
el: Όταν ένας πολεμιστής κερδίσει περισσότερα από τα μισά καρύδια, νικάει. Ποιο είναι το βραβείο; Ο δρόμος για τα oxyds, που επιθυμεί.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
el: Συγχαρητήρια! Είσαι ο καλύτερος παίκτης του Awale στην κοιλάδα …

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
el: Χαμένος στην σαβάνα; Μην περιμένεις και πάτα το διακόπτη που βρίσκεται πέρα - πέρα αριστερά …

en: Validate your choice here.
el: Επικύρωσε την επιλογή σου εδώ.

en: Reset the game.
el: Επαναφορά του παιχνιδιού.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
el: Σε κάθε γύρο, ο παίκτης παίρνει τις πέτρες μιας σειράς και τις τοποθετεί μία προς μία στις σειρές του αντιπάλου με φορά αντίθετη του ρολογιού και επιστρέφοντας στην αρχή.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
el: Στο τέλος του γύρου, αν η τελευταία πέτρα πέσει σε μία μη κενή σειρά, ο παίκτης κερδίζει τις πέτρες που βρίσκονται στην απέναντι σειρά (αν υπάρχουν) και ξαναπαίζει.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
el: Ένας γύρος αρχίζει σε μία από τις αριστρεότερες σειρές, εκτός κι αν είναι αδύνατο.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
el: Στο τέλος του παιχνιδιού, αν κάποιος δεν μπορεί να μετακινήσει, τότε αυτός που έχει τις περισσότερες πέτρες νικάει.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
el: Μια κίτρινη πέτρα ισοδυναμεί με 10 μπλε πέτρες ή με δύο καφε.

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
el: Μία καφέ πέτρα ισοδυναμεί με 5 μπλε πέτρες.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
el: Αυτό το παιχνίδι προέρχεται από την Μαδαγασκάρη. Στην εύκολη λειτουργία υπάρχει ένα Αφρικανικό Awale。

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
el: Μόνο το 'Shift+F3' μπορεί να διορθώσει τα πράγματα ...

en: Same room, new mirrors ...
el: Ίδιο δωμάτιο, νέοι καθρέφτες …

en: Umbrellas protect!
el: Οι ομπρέλες προστατεύουν!

en: It's easier with a shovel!
el: Είναι ευκολότερο με ένα φτυάρι!

en: Watch out!!
el: Πρόσεχε!!

en: Please remember:    42
el: Θυμήσου:    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
el: Αν νομίζεις ότι αυτό είναι πολύ εύκολο, δοκίμασε το επίπεδο -Bavarian Madness-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
el: Λυπούμαστε, αλλά η Bank-O-Mat είναι άδεια.

en: Take the key to the left first!
el: Πάρε το κλειδί στα αριστερά πρώτα!

en: Sunday, bloody Sunday!
el: Κυριακή, καταραμένη Κυριακή!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
el: Μπορείς να δεις τις κρυμμένες πέτρες oxyd;

en: If you haven't won, you've lost!
el: Αν δεν έχεις κερδίσει, τότε έχεις χάσει!

en: Easy?
el: Εύκολο;

en: Watch out, slippery!
el: Πορσοχή, γλιστράει!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
el: Ανοίξτε τις Πόρτες, Ανοίξτε τα Oxyd

en: Riverside
el: Όχθη του ποταμού

en: Wrong side!                   F3
el: Λάθος μεριά!                   F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
el: Ο κινούμενος βράχος μπορεί να πέσει σε τρύπες αλλά δεν μπορεί να πέσει στο νερό.

en: Feed me!
el: Τάισέ με!

en: Beware of Sadistic Dentist!
el: Προσοχή στον Σαδιστικό Οδοντίατρο!

en: The innocent victim.
el: Το αθώο θύμα.

en: Office of your boss.
el: Γραφείο του αφεντικού σου.

en: Aaaaaarrrrggghhhhhh!!!!!
el: Αααααααααρρρρρρρρρ!!!!!

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
el: Όλοι πήγαν κάλλια τους, αλλά το φυτό είναι ακόμα πεινασμένο!

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
el: Όχι! Όχι! Ααααααααρρρρρ!

en: You shouldn't have done that.
el: Δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό

en: Careful.
el: Πρόσεχε.

en: Balance Beam
el: Δοκός Ισορροπίας

en: Remote Meditation
el: Τηλεπαθητικός διαλογισμός

en: The Wild Hunt
el: Το άγριο κυνήγι

en: Freeze by the Power of Light
el: Πάγωσε από την δύναμη του φωτός

en: Rainbow Adjacencies
el: Γειτνιάσεις Ουράνιου Τόξου

en: Recover the Stone
el: Ανάκτησε την πέτρα

en: Open the Doors
el: Άνοιξε τις πόρτες

en: Restless Meditation
el: Διαλογισμός χωρίς ξεκούραση

en: Caution - Quick Sand!
el: Προσοχή! Κινούμενη άμμος!

en: Left or Right Drive?
el: Αριστερή ή δεξιά στροφή;

en: Can you relax amid all this chaos?
el: Μπορείς να χαλαρώσεις σε όλο αυτό το χάος;

en: Carry that oxygen around.
el: Κουβάλησε το οξυγόνο τριγύρω.

en: Audience in Venice
el: Ακρόαση στην Βενετία

en: Press the Triggers
el: Πίεσε τις πλάστιγγες

en: Welcome to Venice
el: Καλωσήρθες στη Βενετία

en: Welcome to the Audience
el: Καλωσήρθες στην ακρόαση

en: rialto
el: Γέφυρα

en: ... under construction
el: … υπό κατασκευή

en: try the boulders as gondola
el: δοκίμασε τους ογκόλιθους σαν γόνδολα

en: piazza san marco
el: Πιάτσα Σαν Μάρκο

en: danger
el: Κίνδυνος

en: san giorgio
el: Σαν Τζιόρτζιο

en: guardian ducale
el: Φρουρός του Ντουκάλε

en: gondoliere on strike
el: Γονδολιέρης σε απεργία

en: palace ducale
el: Παλάς Ντουκάλε

en: look at san michele
el: Κοίτα στο Σαν Μισέλε

en: use the gondola below
el: Χρησιμοποίησε την γόνδολα παρακάτω

en: hurry to san giorgio
el: Βιάσου για το Σαν Τζιόρτζιο

en: The Green Hell
el: Η Πράσινη Κόλαση

en: Exploration Trip to Green Waters
el: Εξερευνητικό ταξίδι στα Πράσινα Νερά

en: 4D Confusion ...
el: 4D Μπέρδεμα ...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
el: Έχεις χαρτογραφήσει ποτέ έναν τετρασδιάστατο λαβύρινθο; Λοιπόν, είναι ώρα να μάθεις να σκέφτεσαι σε τέσσερις διαστάσεις...Μερικές συμβουλές: το μέγεθος του λαβυρίνθου είναι 4x4x4x4, και η τρέχουσα θέση σου είναι η (2|2|2|2). Στις 16 γωνίες του υπερκύβου υπάρχει ένα μπλε oxyd...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
el: Έχεις χαρτογραφήσει ποτέ έναν τετρασδιάστατο λαβύρινθο; Λοιπόν, είναι ώρα να μάθεις να σκέφτεσαι σε τέσσερις διαστάσεις...Μερικές συμβουλές: το μέγεθος του λαβυρίνθου είναι 3x3x3x3, και η τρέχουσα θέση σου είναι η (2|2|2|2). Στις 16 γωνίες του υπερκύβου υπάρχει ένα μπλε oxyd...

en: Funeral on Deep Sea
el: Κηδεία στην βαθιά θάλασσα

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
el: Προσοχή: Μην παίζεις αυτό το επίπεδο για παραπάνω από 10 λεπτά - μπορεί να σου προκαλέσει ναυτία!

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
el: Προσοχή στις νάρκες!        Λευκό=0, Μπλε=1, Μαύρο=2, Κόκκινο=3, Κίτρινο=4, Σκούρο Μπλε=5, Σκούρο κόκκινο=6...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
el: Συμβουλή: Οι νάρκες ποτέ δεν βρίσκονται στις άκρες. Αν ούτως ή άλλως κολλήσεις, κοίτα πίσω από τον τοίχο!

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
el: Χτύπα το διακόπτη για να αποκαλύψεις ένα τετράγωνο, αλλά θα πρέπει να περιμένεις 10 δευτερόλεπτα.

en: Change guaranteed
el: Αλλαγή εγγυημένη

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
el: Βοήθεια: Η αρχική θέση είναι το σημείο όπου πηγαίνουν όλες οι νεκρές μπάλες.

en: Perfect Trajectory
el: Τέλεια Τροχιά

en: Bridge those synapses!
el: Γεφύρωσε αυτά τα χάσματα!

en: Hey, where am i now?
el: Έι, πού είμαι τώρα;

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
el: Μερικές στιγμές πιο πριν βρισκόμουν σπίτι μου και φρόντιζα τα δύο μικρά μου oxyds.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
el: Και τώρα είμαι παγιδευμένος σε αυτό το δάσος. Πώς μπορώ να αποδράσω από εδώ;

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
el: Ίσως αν έριχνα μια ματιά τριγύρω; Πιθανόν να έβρισκα μερικά αντικείμενα που θα με βοηθούσαν.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
el: ΚΙΝΔΥΝΟΣ: Απαιτείται ύψιστη προσοχή.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
el: Άγριοι βούβαλοι διασχίζουν το μονοπάτι.

en: Help me, the forest is on fire!
el: Βοήθεια, το δάσος έπιασε φωτιά!

en: A herd of wild horses blocks the way.
el: Ένα κοπάδι από άγρια άλογα κλείνει το δρόμο.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
el: Ένα μικρό χωριουδάκι με έναν φράκτη, μερικές καλύβες, μια λίμνη και μερικά δέματα άχυρου.

en: If there is finally an exit?
el: Υπάρχει επιτέλους μια έξοδος;

en: I'm afraid, i need some assistance!
el: Φοβάμαι ότι χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

en: Filling station for empty extinguishers.
el: Σταθμός γεμίσματος κενών πυροσβεστήρων.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
el: Προσοχή: Θυμωμένα κουνούπια!

en: Useful things may also be hidden!
el: Χρήσιμα αντικείμενα μπορεί να είναι και κρυμμένα!

en: Spaceship Control
el: Έλεγχος του σκάφους

en: Bound to the blue nowhere
el: Συνδέσου με το μπλέ πουθενά.

en: The journey is the reward
el: Το ταξίδι είναι η ανταμοιβή

en: Lady in Red
el: Η κυρία με τα κόκκινα

en: Watchmaker
el: Ωρολογοποιός

en: Mend the clockwork
el: Φτιάξε το ρολόι

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
el: Μην καλύψεις τις νερόλακκούβες πριν φτιαχτεί το ρολόι, εκτός κι αν είσαι ο Fred Astaire

en: Every marble is the architect of its own fortune
el: Κάθε μπίλια είναι ο αρχιτέκτονας της δικής της τύχης

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
el: Ο πιστός σου φίλος ο Τόντο, το άλογό σου ο Σίλβερ και το άλογο του Τόντο ο Σκάουτ έχουν αιχμαλωτιστεί.

en: Don't forget your disguise!
el: Μην ξεχνάς την μεταμφίεσή σου!

en: Here lies the grave of John Reid.
el: Ενθάδε κείται ο τάφος του Τζων Ρέιντ.

en: Hi-yo Silver, away!
el: Ξεκίνα, Σίλβερ, αγόρι μου!

en: Who was that masked man?
el: Ποιός ήταν αυτός ο μασκαρεμένος άνδρας;

en: Hey! This tomb is empty!
el: Έι! Ο τάφος είναι κενός!

en: Take the first exit
el: Πάρε την πρώτη έξοδο

en: Who broke the pearl necklace?
el: Ποιος έσπασε το Μαργαριταρένιο κολιέ;

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
el: Αντέστρεψες τη σειρά αυτού του ζεύγους μαργαριταριών. Πρέπει να διορθώσεις αυτό το σφάλμα για να ολοκληρώσεις το κολιέ.

en: Jack-Of-All-Trades
el: Μαθητευόμενος-σε-όλες-τις-τέχνες

en: Find The Paradise
el: Βρες τον Παράδεισο

en: Welcome to Enigma VII
el: Καλως ήρθες στο Enigma Ζʹ

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
el: Μετακίνησε όλες τις μικρές μπάλες στις τρύπες. Μόνο μία μπάλα ανά τρύπα επιτρέπεται.

en: Careful - you can not swim in the water.
el: Προσοχή - δεν μπορείς να κολυμπήσεις στο νερό.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
el: Χρησιμοποίησε το δεξί πλήκτρο του ποντικιού σου για να περιστρέψεις τα αντικείμενα στην αποθήκη (την περιοχή στο κάτω μέρος του παραθύρου). Και μάντεψε πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα αντικείμενα.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
el: Υπάρχουν πολλά διαφορετικά αντικείμενα για να χρησιμοποιήσεις στο Enigma, όπως επίσης και ειδικά δάπεδα και πέτρες.  Ας εξερευνήσουμε μερικά από τα κανονικά επίπεδα του Enigma!  Και αν έχεις προβλήματα με ένα επίπεδο, ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο: Για μερικά επίπεδα υπάρχουν κόλπα.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
el: Πορετοιμάσου για περισσότερη γυμναστική με το ποντίκι στα επόμενα επίπεδα.

en: Don't drown in the swamp.
el: Μην βουλιάξεις στο βάλτο.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
el: Αυτή η πέτρα που ταλαντώνεται είναι μια πέτρα - χρονομετρητής. Δεν μπορείς να αλληλεπιδράσεις μαζί της, αλλά τα μάτια σου δεκατέσσερα αν δεις μία: Μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οτιδήποτε μπορεί να συμβεί …

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
el: Οι πέτρες με βελάκια είναι πέτρες μονής κατεύθυνσης. Όπως θα μάντεψες, μπορείς να τις περάσεις μόνο από μία κατεύθυνση.                Οι λαβύρινθοι είναι βασικά στοιχεία στο Enigma - θα δεις πάρα πολλούς.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
el: Καλή δουλεά!     Ας παίξουμε μερικά επίπεδα από τα κανονικά πακέτα του Enigma (αφού βέβαια ολοκληρώσεις αυτό το επίπεδο!)

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
el: Οι μπλε πέτρες είναι πέτρες oxyd. Άνοιξέ τες χτυπώντας τες με την μαύρη μπάλα σου.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
el: Αλλά πριν από αυτό ρίξε μια ματιά στο τελευταίο επίπεδο που δημιούργησε ο Jacob Scott.   Θεώρησέ το ως ένα διαγώνισμα. Είναι αρκετά δύσκολο, γι'αυτό μην δυσανασχετείς αν δεν το πετύχεις με την πρώτη προσπάθεια.  Αντίο!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
el: Λοιπόν, ελπίζω να απόλαυσες αυτά τα επίπεδα για αρχάριους.  Θα δεις τα περισσότερα από αυτά για δεύτερη φορά στα πακέτα επιπέδων του Enigma με πολλά καινούρια και πιο δύσκολα επίπεδα.  Απλώς μην τα παρατάς!

en: Levels can be larger than one screen.
el: Τα επίπεδα μπορούν να έχουν μέγεθος μεγαλύτερο από μία οθόνη.

en: Remember the colors.
el: Θυμήσου τα χρώματα.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
el: Η επιτάχυνση και η επιβράδυνση εξαρτώνται από τον τύπο του δαπέδου.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
el: Μερικές πέτρες μοιάζουν ακριβώς με τις πέτρες oxyd!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
el: Αυτό το ξύλινο κιβώτιο κινείται και είναι αρκετά βαρύ για να κρατήσει προς τα κάτω την πλάστιγγα προς τα δεξιά. Προσπάθησε να το σπρώξεις εκεί!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
el: Θυμάσαι; Υπάρχουν διαφορετικά είδη δαπέδων. Και αυτά είναι κεκλιμένα ...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
el: Υπάρχει κάτι παραπάνω που μπορώ να κάνω με τα ξύλινα κιβώτια; Ναι! Απλώς εξερεύνησε τα επόμενα επίπεδα.

en: Take your time ...
el: Με το πάσο σου...

en: Learn to move your black ball properly.
el: Μάθε να κινείς την μαύρη μπάλα ορθά.

en: Don't touch everything!
el: Μην αγγίζεις τα πάντα!

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
el: Η πέτρα με το κεφάλι αλόγου ονομάζεται ''πέτρα σκακιού''. Παρατήρησε πώς η άλλη μπάλα χτυπάει μία για να την μετακινήσει. Η γωνία είναι σημαντική.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
el: Τώρα προσπάθησε να τοποθετήσεις τις πέτρες σκακιού πάνω στις πλάστιγγες. Πάντα κινούνται δύο τετράγωνα συν ένα.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
el: Αυτές οι πόρτες στα δεξιά σού κλείνουν το δρόμο για τις πέτρες oxyd ... στα αριστερά βλέπεις μερικές πλάστιγγες. Μήπως κατά κάποιο τρόπο συνδέονται μεταξύ τους;

en: Nothing can stop us!
el: Τίποτα δεν μας σταματά!

en: Rest on the bright spot for a minute.
el: Ξεκουράσου πάνω στο λευκό σημείο για ένα λεπτό.

en: You'll do anything you're told!
el: Θα κάνεις ό,τι σου λένε!

en: ... did it!
el: Τα κατάφερες!

en: Dig in ...
el: Έμπα μέσα …

en: Did you bring your flag?
el: Την πήρες την σημαία;

en: Watch out for water holes!
el: Πρόσεχε τα αυλάκια νερού!

en: Some stones and stone rows can be moved!
el: Μερικές πέτρες και σειρές πετρών μπορούν να μετακινηθούν!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
el: Καλώς ήρθες στο Enigma! Αυτό το εκπαιδευτικό επίπεδο, που έγραψε ο Jacob Scott, θα σου διδάξει πώς να παίζεις.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
el: Ελέγχεις τη μαύρη μπάλα. Για να συλλέξεις ένα αντικείμενο, απλώς πέρνα από πάνω του. Μπορείς να τουμπάρεις στους περισσότερους τοίχους (δοκίμασέ το), αλλά απόφυγε το μπλε δάπεδο στο κάτω μέρος (ή δοκίμασε να πέσεις μέσα και ξαναξεκίνα το επίπεδο με το πλήκτρο 'Esc'). Όσο εμφανίζονται αυτά τα μηνύματα, μην κάνεις κλικ με κανένα κουμπί του ποντικιού ή πατήσεις κάποιο πλήκτρο, διότι το μηνυμα θα σταματήσει.

en: This is pretty self-explanatory.
el: Αυτό εξηγείται πολύ εύκολα από μόνο του.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
el: Το Enigma είναι γεμάτο από γρίφους διαφόρων τύπων. Στο επόμενο δωμάτιο, θα συναντήσεις το πρώτο σου.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
el: Δεν μπορείς να περπατήσεις πάνω στο νερό!  Δοκίμασε να σπρώξεις τα ξύλινα κιβώτια στο νερό για να περάσεις απέναντι.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
el: Παρατήρησε ότι δεν μπορείς να σπρώξεις μία σειρά από δύο ή περισσότερες πέτρες. Επίσης, οι κούτες δεν μπορούν να είναι στο ίδιο τετράγωνο με μια σχάρα, αλλά η μπάλα σου μπορεί.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
el: Υπάρχουν διάφορα είδη κιβωτίων εδώ.  Αυτά τα μαύρα κιβώτια βουλιάζουν στο νερό.  Τα κιτρινωπά κιβώτια δεν βουλιάζουν αλλά ούτε μπορείς να δημιουργήσεις γέφυρες με αυτά.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
el: Αυτό το πράγμα είναι ένας δίσκος -- θα καταστρέψει την μπάλα σου αν την αγγίξει. Επίσης, όσο είσαι κοντά του, ο δίσκος θα σε κυνηγά. Αν πεθάνεις, θα ξαναξεκινήσεις από την αρχή του επιπέδου (αν έχεις άλλες ζωές). Προσπάθησε να βρεις έναν τρόπο να το περάσεις για να πας στο επόμενο δωμάτιο.

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
el: Καλή δουλειά! Παρατήρησε ότι ο δίσκος δεν μπορεί να προχωρήσει πέρα από το τετράγωνο με το μαύρο περίγραμμα -- είσαι ασφαλής.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
el: Αυτά είναι διάφορα είδη δαπέδου. Δοκίμασε να περάσεις πάνω από αυτά.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
el: Τα γκριζωπά δάπεδα είναι κεκλιμένα επίπεδα.  Το λευκό δάπεδο είναι δάπεδο αντιστροφής (θα δεις).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
el: Παρατήρησε τι γίνεται όταν περνάς πάνω από αυτές τις πλάστιγγες. Δες αν μπορείς να πάρεις την παραπανίσια μπάλα.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
el: Αυτός είναι δυναμίτης.  Τοποθέτησε μερικούς δίπλα σε αυτόν τον κιτρινωπό τοίχο (και απομακρύνσου).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
el: Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις το φτυάρι στις τρύπες που δημιουργήθηκαν από τους δυναμίτες.

en: Hit it hard enough!
el: Χτύπησέ το αρκετά δυνατά!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
el: Φαίνεται σαν ένα απλό δωμάτιο, αλλά ούτως ή άλλως σου δίνεται μια μπάλα. Ίσως υπάρχει κάποιος λόγος ...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
el: Προσπάθησε να κατευθύνεις την ακτίνα λέιζερ στην μαύρη πέτρα, αλλά πρόσεξε να μην χτυπηθείς! Χρησιμοποίησε τους καθρέφτες για να κατευθύνεις την ακτίνα.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
el: Πολλά αντικείμενα αλλάζουν όταν χτυπηθούν από μια ακτίνα λέιζερ. Δοκίμασε να χτυπήσεις μερικά κέρματα με λέιζερ. Επίσης, δοκίμασε να περάσεις έναν καθρέφτη πάνω από ένα κέρμα. Οι πέτρες στα δεξιά σου είναι φρουροί -- πρέπει να τους πολεμήσεις (χτυπήσεις) με ένα σπαθί (θα πρέπει να το έχεις τοποθετήσει στο πιο αριστερό μέρος της αποθήκης σου), αν θες να περάσεις.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
el: Έχεις ομπρέλες; Καθεμιά σου δίνει περίπου 10 δετερόλεπτα προστασίας από κινδύνους (όπως πτώσεις).

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
el: Η περιοχή στο κάτω μέρος της οθόνης είναι η αποθήκη σου -- όταν συλλέγεις αντικείμενα, πηγαίνουν εκεί (το μέγιστο είναι 12 αντικείμενα). Για ''περιστρέψεις'' τα αντικείμενα στην αποθήκη, χρησιμοποίησε το δεξί πλήκτρο του ποντικιού ή το πλήκτρο 'Tab'. Για να αφήσεις ένα αντικείμενο, πάτα το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού. Μερικά αντικείμενα, όπως τα έγγραφα (σαν κι αυτό), δεν μπορούν να αφεθούν, αλλά αντίθετα χρησιμοποιούνται. Αυτές οι δύο μπάλες στην αποθήκη σου είναι ζωές -- αν πεθάνεις σε αυτό το επίπεδο, θα ξανασυνεχίσεις από την αρχή του επιπέδου, αν σου έχουν μείνει ζωές (και θα χάσεις μία).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
el: Τώρα υποτίθεται ότι πρέπει να περάσεις τις τρεις πόρτες στο πάνω μέρος της οθόνης.                    Δοκίμασε να πας στο διάδρομο κοντά στο κάτω μέρος του δωματίου να δεις τι έχει.                                                          Μην ασχολείσαι ακόμα με την πλάστιγγα κάτω από την αβυσσο.                          Αν μπορούσες να χτυπήσεις την μικρή λευκή μπάλα μέσα από τις πέτρες με τα βελάκια, πιθανόν να κυλήσει κάτω και να σταματήσει στην πλάστιγγα πιο πέρα.               Θα χρειαστείς να εισέλθεις και εσύ, αλλά δεν μπορείς να περάσεις από τη λευκή πέτρα μίας κατεύθυνσης.                  Πάρε το κουτάλι και χρησιμοποίησέ το όταν η λευκή μπάλα περάσει (χτύπα την δυνατά).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
el: Η πέτρα στο πάνω δεξί μέρος είναι ένας διακόπτης. Χτύπα την -- είναι πιθανόν χρησιμη. Σε αυτήν την περίπτωση ο διακόπτης ανοίγει και κλείνει μια πόρτα (Θυμάσαι μια πόρτα στην αρχή που δεν μπορούσες να ανοίξεις;). Η μπλε γραμμή είναι ένα παράθυρο -- γεφύρωσε τα δύο μέρη πριν κάνεις τίποτα με αυτήν.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
el: Αυτό ήταν ένας ρότορας (παρόμοιο με έναν δίσκο).  Μερικά επίπεδα έχουν πολλούς ρότορες και δίσκους για να δυσκολέψουν.                  Παρ'όλα αυτά, ίσως αυτός ο ρότορας υπάρχει για κάποιο λόγο...           Ίσως θα μπορούσες να τον τοποθετήσεις στην πλάστιγγα κοντά στο κουτάλι.          Ίσως σε βοηθήσει το να κλείσεις την πόρτα.

en: If I only had a bag.
el: Μακάρι να είχα έναν σάκο.

en: shh ... listen!
el: Σςςς … άκου!!!

en: Could you need something?
el: Μήπως χρειάζεσαι κάτι;

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
el: Τα πιο επικίνδυνα ζώα στον ζωολογικό κήπο είναι οι αλιγάτορες, τα κουνούπια … και τα ζόμπι! (Τουλάχιστον τα ζόμπι δεν κινούνται …)

en: Look carefully at everything!
el: Κοίτα προσεκτικά παντού!

en: Do you need a helping hand?
el: Μήπως χρειάζεσαι ένα χέρι βοήθειας;

en: Send me the keys !
el: Στείλε μου τα κλειδιά!

en: ALL the keys!!!
el: ΌΛΑ τα κλειδιά!!!

en: April 1st
el: Πρωταπριλιά

en: Do you REALLY want to do this???
el: Θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να το κάνεις αυτό;;;

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
el: Δεν σου έμαθε ποτέ η μητέρα σου να μην σπαταλάς τα χρήματά σου με αυτόν τον τρόπο;

en: What is the current month?
el: Τι μήνα έχουμε τώρα;

en: What is this level's name?
el: Πώς ονομάζεται αυτό το επίπεδο;

en: Catwalk Meditation
el: Διαλογισμός σε πασσαρέλα

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
el: Όταν αλλάζεις το χρώμα ενός τετραγώνου, το χρώμα των δύο γειτονικών τετραγώνων αλλάζει επίσης. Πρέπει να πετύχεις όσο το δυνατόν περισσότερα πράσινα.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
el: Επιτρέπεται μόνο να αλλάξεις το χρώμα ενός τετραγώνου όταν αυτό βρίσκεται μεταξύ τετραγώνων άλλου χρώματος.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
el: Προσοχή, ξένε! Οι αρχαίοι θεοί του Enigma έχουν τοποθετήσει πολλές παγίδες για να προστατέψουν τα ιερά oxyds! Θα πρέπει να περάσεις τις Τέσσερις δοκιμασίες για να αποδείξεις την αξία σου!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
el: Απόδειξε την ταχύτητά σου στη Δοκιμασία της Φωτιάς!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
el: Απέδειξες την αξία σου! Οι θεοί σου χαρίζουν μια ΣΗΜΑΙΑ!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
el: Απόδειξε την νοημοσύνη σου στη Δοκιμασία της Γης!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
el: Απέδειξες την αξία σου! Οι θεοί σου χαρίζουν ένα ΕΛΑΤΗΡΙΟ!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
el: Απόδειξε την ευκινησία σου στη Δοκιμασία του Αέρα!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
el: Απέδειξες την αξία σου! Οι θεοί σου χαρίζουν ένα ΚΑΡΦΙ!

en: Prove your patience in the Test of Water!
el: Απόδειξε την υπομονή σου στη Δοκιμασία του Νερού!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
el: Αδύνατον! Κανείς θνητός δεν μπορεί να φτάσει τα Ιερά Oxyds! Απόδειξε την αξία σου άλλη μια φορά! Μπουάχαχαχα!

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
el: Πάλι εσύ; Δεν θα σε αφήσουμε να περάσεις αυτήν την φορά! Τα βλέπεις αυτά τα oxyds; Δεν μπορείς να τα φτάσεις εκτός και αν ληστέψεις τα Τέσσερα Ιερά Αντικείμενα! Μπουάχαχαχαχα!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
el: Η φωτιά καίει και καταστρέφει... Θέλεις να αφαιρέσεις τις πέτρες που εμποδίζουν; Τότε σκάψε τον δρόμο σου προς το Ιερό Σφυρί!

en: Try again! Bwahahahaha!
el: Ξαναπροσπάθησε! Μπουάχαχαχαχα!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
el: Η γη γεμίζει και διαρκεί … Θέλεις να αντικαταστήσεις το μέρος του δαπέδου που λείπει; Τότε χτίσε τον δρόμο σου προς τον Ιερό Σπόρο!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
el: Ο αέρας έρχεται και φεύγει … Θέλεις να περάσεις απέναντι; Τότε βρες το σωστό δρόμο προς το Ιερό Ελατήριο!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
el: Το νερό κυματίζει και φουρτουνιάζει … Θέλεις να ανταλλάξεις μυαλά με τον βοηθό σου; Τότε βρες τον σωστό δρόμο για το Ιερό Γιν-Γιανγκ!

en: Did you really think this one was so easy!?
el: Νόμιζες αλήθεια ότι αυτό θα ήταν τόσο εύκολο!;

en: Did you forget something?
el: Μήπως ξεχνάς κάτι;

en: Go on! There's no way back now!
el: Συνέχιζε! Δεν υπάρχει γυρισμός!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
el: ΣΤΟΠ! Μην πας από δω! Υπάρχει μια παράκαμψη...

en: Make an umbrella.
el: Φτιάξε μια ομπρέλα.

en: Keypad Corners
el: Γωνίες Πληκτρολογίου

en: Don't get too attracted!
el: Μην ελκύεσαι υπερβολικά!

en: It is not quite that easy.
el: Δεν είναι τόσο εύκολο.

en: Don't get attracted!
el: Μην έλκεσαι πολύ!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
el: Ενθάδε κείται ο Μαύρος Μπάλας ο πειρατής, εγκλωβισμένος το έτος 1802 μετά από το ταξίδι του προς τη λάθος κατεύθυνση.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
el: Για να θεραπεύσεις την ναυτία κράτα ένα χαρτονόμισμα ανάμεσα στα δόντια σου και πέρνα στην απέναντι πλευρά.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
el: Καράμπα!! Ο Ελ Δικτάτορ έχει πολλά πέσος στο κρυστάλλινο χρηματοκιβώτιό του, αλλά και πολλούς φύλακες στην Κόστα Γκάρντια!! Έι!! Η Μπόλα Νέγρα έχει μόνο φρούτος και ένα λαζέρο!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
el: Αυτό είναι ένα επίπεδο διαλογισμού: Βάλε κάθε μικρή μπάλα σε κάθε τρύπα ...

en: No way out?
el: Δεν υπάρχει έξοδος;

en: Do you miss something?
el: Μήπως ξεχνάς κάτι;

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
el: Αν δεν έχεις ακούσει ποτέ για το Brainf***, μπες π.χ. στο http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck πριν προσπαθήσεις να λύσεις αυτό το επίπεδο.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
el: Θυμάσαι το «Seed Puzzle 2»; Υπήρχε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Ή μήπως ήταν το «Portable Laser»;

en: Pirates Island
el: Το Νησί των Πειρατών

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
el: Οι πειρατές έχουν χάσει αρκετά πράγματα σ'αυτό το νησί …

en: Try the easy mode first ...
el: Δοκίμασε το επίπεδο πρώτα στην εύκολη λειτουργία.

en: Welcome to Enigma V
el: Καλώς ήρθες στο Enigma Εʹ

en: Fire or be fired
el: Κάψε ή κάψου

en: This level is symmetric ...
el: Αυτό το επίπεδο είναι συμμετρικό …

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
el: Αυτό είναι το πρώτο μου επίπεδο, αφιερωμένο στον πατέρα μου. Ελπίζω να ασς αρέσει!

en: Warning ... ... thieves!
el: Προσοχή … … ληστές!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
el: Γιατί πρέπει να υπάρχει πάντα ένα ενεργό ηφαίστειο και ένα χωριό μπαλοφάγων κατοίκων σε ένα τροπικό νησί;

en: Translate or let it be translated
el: Μετάφρασέ το ή άστο να μεταφραστεί

en: Welcome to Liberty Island, New York City
el: Καλώς ήρθατε στο Νησί της Ελευθερίας, Νέας Υόρκη

en: Welcome to Chinatown
el: Καλώς ήρθατε στην Chinatown

en: A Baroque Game
el: Ένα Μπαρόκ Παιχνίδι

en: Keep distance!
el: Κράτα απόσταση!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
el: Βοήθεια! Δεν μπορώ να δω το δάσος απ'τα δέντρα!

en: FizzBuzz
el: Σφυριχτοβόμβηση

en: My First Level
el: Το πρώτο μου επίπεδο

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
el: "Μυστικά; Χρησιμοποίησε τα αντικείμενα, ... χρησιμοποίησε τα γυαλιά ...

en: It's not symmetric!
el: Δεν είναι συμμετρικό!

en: Deep ...
el: Bαθιά ...

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
el: Παγιδεύτηκες; Είτε περίμενε για έναν ηλίθιο τουρίστα που θα θέλει να ανταλλάξει θέση μαζί σου χρησιμοποιώντας ένα μαγικό δαχτυλίδι - είτε πάτησε το Shift-F3

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
el: Συγνώμη, το χρήσιμο αντικείμενο που ήταν κρυμμένο εδώ έχει κλαπεί.

en: Just a Dance ?
el: Μόνο ένας Χορός;

en: Use the Lightpassenger
el: Χρησιμοποίησε την πέτρα που κινείται από το λέιζερ

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
el: Προσπάθησες ποτέ να κοιτάξεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου στον καθρέφτη;

en: Danger Flag
el: Σημαία Κινδύνου

en: Crabwise IV
el: Καβουροσοφός Δʹ

en: Plutos Confusion
el: Μπέρδεμα του Πλούτωνα

en: Dont eat cherries
el: Μην φας κεράσια

en: Crabwise II
el: Καβουροσοφός Βʹ

en: Inkblot 1
el: Διαρροή μελάνης 1

en: Welcome to Enigma VIII
el: Καλώς ήρθες στο Enigma Ηʹ

en: Alternation II
el: Εναλλαγή Βʹ

en: Every pencil must go
el: Κάθε μολύβι πρέπει να φύγει

en: Floating ...
el: Επιπλέοντας...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
el: Μην φοβάσαι, είναι απλώς μια διαδρομή 10 μιλίων!

en: Crabwise III
el: Καβουροσοφός Γʹ

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
el: Διαλογισμός! Σιωπή; ... Ρίξε μια ματιά ...

en: Crabwise I
el: Καβουροσοφός Αʹ

en: Missing Oxyds?
el: Λείπουν Oxyd;

en: Not everything is as it seems ...
el: Δεν είναι όλα όπως φαίνονται...

en: Make sure you find all of them
el: Φροντίστε να τους βρείτε όλους

en: Only A Labyrinth
el: Μόνο ένας λαβύρινθος

en: Ball Alley
el: Διάδρομος με μπάλες

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
el: Πάρα πολλές ξύλινες κούτες!  Δοκίμασε τον άλλο τρόπο …

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
el: Χαιρετίσματα, εξερευνητή!    Ο δρόμος μπροστά σου είναι μακρύς και δύσκολος, γι'αυτό να είσαι προσεκτικός!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
el: Καλή δουλειά, εξερευνητή!    Καλή τύχη!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
el: Συγχαρητήρια εξερευνητή!  Τα κατάφερες!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
el: Τι κρίμα, και έχει απομείνει τόση πολλή μπογιά …

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
el: .οιτάμωδ ονεμόπε οτσ ςαπ αν αιγ ιοπόρτ ουδ νυοχράπΥ

en: Danger ... laser beams!
el: Προσοχή … ακτίνες λέιζερ!

en: The Life Game
el: Το παιχνίδι της ζωής

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
el: ! - ΠΡΟΣΟΧΗ! - ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
el: Όσο υπάρχει κίνηση γύρω από τις πέτρες oxyd, δεν μπορείς να τις αγγίξεις.   Γι'αυτό: Μην χάνεις τον έλεγχο του επιπέδου! Επιλύεται.

en: Calm down!
el: Ηρέμησε!

en: Fight appearing lava.
el: Πολεμήστε την εμφανιζόμενη λάβα.

en: A hammer destroys some black stones.
el: Ένα σφυρί καταστρέφει μερικές μαύρες πέτρες.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
el: Ο Άλφρεντ Νόμπελ λέει: Αυτό είναι σίγουρα ένα επίπεδο διαλογισμού!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
el: Ουπς … κόλλησες …     Ξαναπροσπάθησε …

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
el: Συγχαρητήρια, φτάσατε στην πλευρά αυτή …     αλλά μπορείτε να φτάσετε στα oxyd;

en: Well done!
el: Καλή δουλειά!

en: Don't wake it up!
el: Μην το ξυπνήσεις!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
el: Αυτό δεν ήταν πολύ γρήγορο, πάτα F3.                                                                     (Ή ψάξε για μη στέρεες πέτρες, αν θέλεις.)                                                   (Αλλά δεν θα βρεις καμία.)                                                                                                                 (Αλήθεια!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
el: Μπορείς να με πιστέψεις: Όλες οι πέτρες που βλέπεις σε αυτό το επίπεδο είναι στέρεες!                                                        Μπορείς πράγματι να με πιστέψεις!               Πράγματι!

en: Wood robbing
el: Κλοπή ξύλου

en: The Flagstone Reaper
el: Ο θεριστής των σημαιόπετρων

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
el: Καμιά βοήθεια σήμερα …    Αυτές οι σημαιόπετρες περνούν γρήγορα ...    Ο πάπυρος είναι μόνος …    Γιατί είναι τόσο μόνος;    …    Αυτή η βοήθεια σήμερα …    Γιατί είναι αντίπερα; …    Ο θεριστής που περνάει από εκεί … Ίσως να ξέρει το γιατί!     (αρχικά από Herman's Hermits)

en: Paint Ahead!
el: Συνέχιζε να μπογιατίζεις!

en: Welcome to Enigma IV
el: Καλώς ήρθες στο Enigma Δʹ

en: It's a race!
el: Είναι μια κούρσα!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
el: Ο θείος σου Κύριος Μαυρόμπαλας δολοφονήθηκε χτες το βράδι στην έπαυλή του, σε ένα από τα έξι δωμάτια, με ένα από τα όπλα που υπάρχουν στο κελάρι. Οι ύποπτοι είναι η ντροπαλή Κυρία Παγώνη, ο μυστικοπαθής Συνταγματάρχης Μουστάρδας, ο αφηρημένος Καθηγητής Δαμάσκηνος, ο μυστήριος Αιδεσιμότατος Πράσινος, η οικιακή βοηθός Κυρία Άσπρου, που ανακάλυψε το πτώμα και η Δεσποινίς Φλόγα της οποίας η ομορφιά μπορεί να είναι θανάσιμη … πρέπει να βρεις ποιος σκότωσε τον θείο σου, πού και πώς.

en: This room is not the crime scene.
el: Αυτό το δωμάτιο δεν είναι ο τόπος του εγκλήματος.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
el: Η δολοφόνος δεν είναι η Κυρία Παγώνη.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
el: Ο δολοφόνος δεν είναι ο Συνταγματάρχης Μουστάρδας.

en: The murderer is not Professor Plum.
el: Ο δολοφόνος δεν είναι ο Καθηγητής Δαμάσκηνος.

en: The murderer is not Reverend Green.
el: Ο δολοφόνος δεν ειναι ο Αιδεσιμότατος Πράσινος.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
el: Η δολοφόνος δεν είναι η Κυρία Ασπρόμπαλα.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
el: Η δολοφόνος δεν είναι η Δεσποινίς Φλόγα.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
el: Ο Κύριος Μαυρόμπαλας δεν έχει δολοφονηθεί με τη βόμβα.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
el: Ο Κύριος Μαυρόμπαλας δεν έχει δολοφονηθεί με το στιλέτο.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
el: Ο Κύριος Μαυρόμπαλας δεν έχει δολοφονηθεί με το δηλητήριο.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
el: Ο Κύριος Μαυρόμπαλας δεν έχει δολοφονηθεί με το γαλλικό κλειδί.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
el: Ο Κύριος Μαυρόμπαλας δεν έχει δολοφονηθεί με τη λαμπάδα.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
el: Ο Κύριος Μαυρόμπαλας δεν έχει δολοφονηθεί με το σφυρί.

en: White helps black, black helps white.
el: Η άσπρη βοηθά την μαύρη, η μαύρη βοηθά την άσπρη.

en: Don't forget to open the door ...
el: Μην ξεχνάς να ανοίξεις την πόρτα …

en: Good Luck!
el: Καλή τύχη!

en: Hurry!
el: Βιάσου!

en: Congratulations! (or try again)
el: Συγχαρητήρια! (ή προσπάθησε ξανά)

en: Almost finished ...
el: Σχεδόν τελείωσες …

en: Restart with F3 ...
el: Επανεκκίνηση με F3 …

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
el: Καλωσήρθες στο κέντρο ελέγχου.

en: The danger is not visible!!!
el: Ο κίνδυνος δεν είναι ορατός!

en: Welcome to Enigma III
el: Καλώς ήρθες στο Enigma Γʹ

en: Risk your life ...
el: Ρίσκαρε τη ζωή σου …

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
el: Θυμήσου  μόνο  να  μετακινείς  αρκετές  πέτρες  ώστε  να  κοιτάξεις  απλώς  τι  βρίσκεται  στο  διπλανό  δωμάτιο  …

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
el: Δεν πιστεύω ότι είσαι η Μαυρόμπαλα. Δεν θα σε αφήσω να περάσεις εώς ότου μου αποδείξεις το αντίθετο: πρέπει να νικήσεις τον πρωταθλητή μου!

en: Congratulations! You may pass!
el: Συγχαρητήρια, μπορείς να περάσεις!

en: Watch your step!
el: Πρόσεχε πού πατάς!

en: Look ... they're over there!
el: Κοίτα ... εκεί πέρα είναι!

en: The left-most room is important!
el: Το πιο αριστερό δωμάτιο είναι σημαντικό!

en: This is the control panel.
el: Αυτός είναι ο πίνακας ελέγχου.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
el: Ένα κάστρο βρίσκεται μπροστά σου … προσοχή στους φρουρούς!

en: The block near the top-left can move.
el: Η πέτρα πάνω αριστερά μπορεί να μετακινηθεί.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
el: Ο έλεγχος πλημύρας #3 φαίνεται αρκετά ασταθής. Ή είσαι σβέλτος ή είσαι νεκρός.

en: can you be sure?
el: Μπορείς να είσαι σίγουρος;

en: feel like I've been here before
el: Νοιώθω ότι έχω ξανάρθει

en: This level is much bigger! Press F3!
el: Αυτό το επίπεδο είναι πολύ μεγαλύτερο! Πάτα F3!

en: It's a long way ...
el: Είναι μακρύς δρόμος …

en: Look closely!
el: Κοίτα προσεκτικά!

en: Welcome to Enigma X
el: Καλώς ήρθες στο Enigma Ιʹ

en: Interlude III
el: Διάλειμμα Γʹ

en: Enigmas wildcat
el: Enigmas αγριόγατα

en: Steering The Flood
el: Οδηγώντας την Πλημμύρα

en: Interlude II
el: Διάλειμμα Βʹ

en: No clear view? How about visiting an optician?
el: Δεν έχετε καθαρή θέα; Μήπως να επισκεφτείτε έναν οπτικό;

en: Meandering Impulses
el: Οφιοειδείς ερεθίσματα

en: Attention! One way ticket to the island.
el: Προσοχή! Ένας εισιτήριο χωρις επιστοφη για το νησί.

en: Braking Distance
el: Απόσταση Φρεναρίσματος

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
el: Κάντε το λευκό μάρμαρο να περιμένει στο σταυρό για 3 δευτερόλεπτα.

en: Volatile Storage
el: Προσωρινή Αποθήκευση

en: Handle with care!
el: Χειριστείτε με προσοχή!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
el: Άφησε το σφυρί δίπλα σε ένα πεντόμινο και χρησιμοποίησε τον διακόπτη!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
el: Άφησε το σφυρί δίπλα σε ένα πεντόμινο, όχι αποκάτω από αυτό!

en: Tandem Chess
el: Εξαρτημένο σκάκι

en: Work together!
el: Δουλέψτε μαζί!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
el: Λυπούμαστε, ο διακόπτης αυτός είναι προς το παρόν εκτός λειτουργίας.

en: As I already told you, this switch is out of order!
el: Όπως σου είπα, ο διακόπτης αυτός είναι εκτός λειτουργίας!

en: How often are you going to try this?
el: Πόσο ακόμα θα προσπαθήσεις;

en: Did anything happen? I'm not sure ...
el: Έγινε τίποτα; Δεν νομίζω...

en: Congrats, now it works again!
el: Συγχαρητήρια, τώρα ξαναλειτουργεί!

en: No hints available at the moment.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια προς το παρόν.

en: There is a passage right beneath this stone!
el: Υπάρχει ένα πέρασμα ακριβώς δίπλα από αυτήν την πέτρα!

en: illmind's be quick or be dead
el: το σβέλτος ή νεκρός του illmind

en: Correspondence Chess
el: Σκάκι δι' αλληλογραφίας

en: Send smartly!
el: Στείλε έξυπνα!

en: Magic Trinity
el: Μαγική Τριάδα

en: The art of steering a quadriga
el: Η τέχνη του να στρίβεις μια άμαξα

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
el: Το να αφήσεις το κουτάλι σε αποτρέπει από το να χάσεις κάποιο άλογο!

en: One-Way Woods
el: Μονόδρομα δάση

en: Recycling by Swapping
el: Ανακύκλωση με ανταλλαγή

en: No Memory
el: Χωρίς Μνήμη

en: Polar Bears' Paradise
el: Ο Παράδεισος των πολικών αρκούδων

en: Witch Hunt on Ice
el: Κυνήγι μάγισσας στον πάγο

en: Pass the ball in time
el: Πάσσαρε την μπάλα την σωστή στιγμή

en: The real value of coffee
el: Η αληθινή αξία του καφέ

en: Dialers
el: Τηλεφωνητές

en: Toreador
el: Ταυρομάχος

en: It isn't as easy as it looks.
el: Δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

en: Al Capone's training camp.
el: Κατασκήνωση γυμνασίων του Αλ Καπόνε.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
el: Υπάρχουν τουλάχιστον δύο τρόποι να παραβιάσεις τον τοίχο.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
el: Είναι ένα ευρέως γνωστό μυστικό πως κάποιοι κρατούμενοι κατόρθωσαν ν'αποδράσουν.

en: A window in the wall would be really nice.
el: Ένα παράθυρο στον τοίχο θα ήταν πραγματικά πολύ ωραίο.

en: Pleasure Garden
el: Ο κήπος των απολαύσεων

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
el: Γρήγορα ...                                                                          ή έξυπνα!

en: A really annoying Level
el: Ένα πολύ εκνευριστικό επίπεδο

en: Procrustes
el: Προκρούστης

en: Blitz Chess
el: Σκάκι - Αστραπή

en: Move fast!
el: Κινήσου γρήγορα!

en: Hanging around in the Jungle
el: Κρεμώμενος στη ζούγκλα

en: Meditation Disturbance
el: Ενόχληση του Διαλογισμού

en: Hit by a bolting horse
el: Χτύπημα από ένα κεραυνοβολημένο άλογο

en: Escape by Chaining Thieves
el: Απόδρασε με το να αλυσοδένεις τους κλέφτες.

en: Remember Atreyu's horse Artax!
el: Θυμήσου το άλογο της Atreyu, τον Artax!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
el: Είμαι αθώος! Δεν έχω κλέψει τίποτα!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
el: Λένε ότι οι πειρατές έχουν πάρει τον θησαυρό.

en: Pirates usually hide their treasure!
el: Οι πειρατές συνήθως κρύβουν τον θησαυρό τους!

en: A closed door gives a better overview!
el: Μια κλειστή πόρτα δίνει καλύτερη θέα!

en: Edwards Mountain
el: Το βουνό του Edward

en: Welcome to Enigma VI
el: Καλώς ήρθες στο Enigma ΣΤʹ

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
el: Καλώς ήρθες στο Μεξικό! Οχτώ ώρες πριν, το αεροπλάνο σου προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο της "Coatlicue", ένα μικρό χωριό περιτρυγιρισμένο από ανεξερεύνητα δάση ζούγκλας. Βρίσκεσαι μπροστά σε έναν ναό, που φαίνεται να είναι απομεινάρι της παλαιάς αυτοκρατορίας των Αζτέκων. Αλλά ο ναός είναι σε εξαιρετικά καλή κατάσταση ...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
el: Δίπλα στην γιγάντια πόρτα του ναού βλέπεις μια πινακίδα:"Ανακαίνιαση από τον Γ. Γ. Γκόσερς, 1998". Μια μικρότερη πινακίδα πιο κάτω λέει:"Ιδιοκτησία του Γ. Γ. Γκόσερς. Απαγορεύεται η είσοδος!".  Παρατηρείς τα σκυλόσπιτα κατά μήκος της εισόδου. Σκέφτεσαι:"Ο Γκόσερς έκανε αυτό το αρχαίο μνημείο ένα κάστρο. Δεν είναι νόμιμο, γιατί ο Γκόσερς έλαβε χρηματοδότηση από την Κυβέρνηση της Μ. Βρετανίας. Θα προσπαθήσω να τον στείλω στο δικαστήριο!"

en: This guard doesn’t notice me.
el: Αυτός ο φύλακας δεν με παίρνει είδηση.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
el: Αυτή η λίμνη θα δημιουργήθηκε σίγουρα από τον Γκόσερς. Νομίζω ο σωστός δρόμος είναι προς τα νότια.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
el: Υπάρχει μια επιγραφή στον τοίχο, που στα ισπανικά σημαίνει: "Προσοχή! Ό,τι αγγίζετε μπορεί να είναι το τελευταίο πράγμα που αγγίζετε!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
el: Πινακίδα: "Έλεγχος του κλουβιού του τέρατος."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
el: Ουπς, αυτό το δάπεδο είναι κατηφόρα! Προσπάθησε να μην αγγίξεις το κρανίο!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
el: Αυτό το κτίριο εκεί κάτω μοιάζει με φυλακή. Για αν δούμε αν μπορώ να καταλάβω τον σκοπό του ... Αα, να κι άλλη πινακίδα. Λέει:"Φυλακές Ιθαγενών".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
el: Το να πας πέρα από την φυλακή ήταν σίγουρα καλή ιδέα. Αλλά τώρα θα πρέπει να διασχίσεις τη λίιμνη. Να είσαι προσεκτικός με αυτά τα κιβώτια!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
el: Τώρα, ρίχνοντας μια ματιά στα παράθυρα της φυλακής, βλέπεις μια ιθαγενή γυναίκα φυλακισμένη. Σίγουρα ο Γκόσερς έκλεισε μέσα όλους τους ιθαγενείς, που εμπόδιζαν τη "δουλειά" του, προσπαθώντας να μπουν μέσα και να γίνουν πλούσιοι με τους θησαυρούς των Αζτέκων. Είναι καλύτερο να συνοδεύομαι από κάποιον, ποιος γνωρίζει άλλωστε τα μυστικά της ζούγκλας ...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
el: Από τη στιγμή που αυτός ο άνθρωπος με απελευθέρωσε, σίγουρα δεν μπορεί να είναι διαβολικός, όπως ο Γκόσερς. Μάλλον θα θέλει να δώσει ένα τέλος στην τυραννία του Γκόσερς και να ελευθερώσει τους ανθρώπους μου. Και αν πάλι δεν είναι αυτή η περίπτωση, είναι καλύτερο να είσαι ελεύθυερος παρά φυλακισμένος. Νομίζω ότι πρέπει να τον ευχαριστήσω.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
el: Συναντάς τον Εγγλέζο εξερευνητή μπροστά από την φυλακή. "Γεια, είμαι η Xila", του λες με σπαστά αγγλικά. Αφού συστήθηκε και ο ίδιος, και οι δύο σκαρφίζεστε ένα σχέδιο ενάντια στον απάνθρωπο Γκόσερς.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
el: Αυτός είναι ένας πολύ δύσκολος γρίφος. Ο Εγγλέζος θα πρέπει να με βοηθήσει, αν αυτό το αίνιγμα πρέπει να λυθεί.

en: You wonder what this switch could trigger.
el: Απορείς τι θα μπορούσε να κάνει αυτός ο διακόπτης.

en: Xila knows how to drain the lake!
el: Η Xila γνωρίζει πώς να αποξηράνει την λίμνη!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
el: Ήσουν τυχερός που βρήκες αυτήν την τρύπα. Σε αποτρέπει από το να πνιγείς.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
el: Αυτή η γυάλινη πέτρα πρέπει να υπηρετεί ένα σκοπό ...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
el: Είναι παράξενο που αυτός ο ναός έχει μια πλαϊνή είσοδο.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
el: Προσοχή! Υπάρχουν αισθητήρες στους τοίχους.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
el: Αφού οι τεράστιες πόρτες του ναού ανοίγουν, βλέπεις ότι η είσοδος προστατεύεται από 11 φρουρούς, οπλισμένοι με λόγχες. Αυτοί οι φύλακες είναι πολύ επικίνδυνοι. Χωρίς σπαθί δεν θα μπορέσεις να εισέλθεις. Αλλά εκτός από τους φρουρούς, υπάρχουν και ληστές.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
el: "Συγχαρητήρια. Μόλις κατάφερες να μπεις σε αυτόν τον παλιό Αζτεκικό Ναό."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
el: "Είσαι πιο έξυπνος απ'οτι νόμιζα. Αλλά ποτέ δεν θα μπείς στο δωμάτιο του θησαυρού ούτε θα αποδράσεις από εδώ!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
el: "Εγώ, ο Γκόσερς, σίγουρα θα μπορέσω να απαλλαχθώ από έναν από τους αρχιεχθρούς μου απλώς με το να σε σκοτώσω!"

en: "Run for your life!"
el: "Τρέχα για τη ζωή σου!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
el: Η Xila και εσύ μόλις μπήκατε στο Διαμαντένιο Δωμάτιο του παλιού Αζτεκικού Ναού. Πηγαίνοντάς τον στην Μ. Βρετανία και καταδίδοντάς τον στην αστυνομία, τέλειωσε η διαβολική ζωή του Γκέραλντ Γκρέγκορυ Γκόσερς. Συγχαρητήρια στην επιτυχία της αποστολής σου!

en: Hot Hurdle Race
el: Κούρσα με πυρακτωμένα εμπόδια.

en: Run for your life!
el: Τρέχα για τη ζωή σου!

en: Useful unsuccessful drillings
el: Συνήθεις ανεπιτυχείς γεωτρήσεις

en: In the line of thieves
el: Στην γραμμή των κλεφτών

en: Rotor Guards
el: Ρότορες φύλακες

en: Hoisting guards with their own petard
el: Στρέφοντας τις επιθέσεις των φυλάκων εναντίον τους.

en: Charging live ammunition
el: Φορτίζοντας ζωντανά πυρομαχικά

en: illmind's jumping ball flash ...
el: το ταξίδι-αστραπή της μπάλας του illmind ...

en: ... of heaven comes the beast from the ...
el: ...από τον παράδεισο έρχεται το τέρας από...

en: ... t r a p p e d ...
el: ...παγιδευμένος...

en: Welcome to Enigma II
el: Καλώς ήρθες στο Enigma Βʹ

en: Five form twelve!
el: Πέντε σχηματίζουν δώδεκα!

en: Do not use too much magic!
el: Μην χρησιμοποιείς πολλή μαγεία!

en: Some stones are movable.
el: Ορισμένες πέτρες είναι μετακινήσιμες.

en: You lost!
el: Μόλις έχασες!

en: Road to Eden
el: Ο δρόμος προς την Εδέμ

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
el: Το άλλο έγγραφο λέει ψέματα και η αριστερή σκουληκότρυπα είναι η σωστή.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
el: Το άλλο έγγραφο λέει την αλήθεια και η άλλη σκουληκότρυπα είναι η αριστερή στην δεξιά μεριά.

en: Give it another try ...
el: Ξαναπροσπάθησε...

en: Press F3 or finish.
el: Πάτα F3 ή τέλειωνε

en: You'd need a portable box!
el: Χρειάζεσαι ένα φορητό κουτί!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
el: Συγχαρητήρια! Μόλις βρήκες έναν σπόρο! Χρησιμοποίησέ τον δεξιά από την σχάρα (και απομακρύνσου γρήγορα).

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
el: Θυμήσου ότι δεν μπορείς να συμπληρώσεις μια κλειστή γέφυρα με ένα κουτί …                                           αλλά ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον 3ο σπόρο διαφορετικά!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
el: Υπάρχουν διάφορα είδη σπόρων ... Δοκίμασέ τα!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
el: Ησνυθύετακ ητεθίτνα νητ εσαμίκοδ! Ιοδοξέ ουδ; Σητπέρθακ, σητπέρθακ...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
el: Μια Πέτρα, ένα Δέντρο και Δέντρα τρία,   --   Για να νικηθεί η Τυραννία,  -- Ανάμεσα στο Πιθανό και στο Κάτι   --   Ένα μυστικό Μονοπάτι!   --   (Αν αυτό έχεις δει, το Shift+F3 να πατηθεί).

en: is  black  always  beautiful?
el: είναι το μαύρο πάντα όμορφο;

en: Dead end!
el: Αδιέξοδο!

en: There are two HIDDEN items!
el: Υπάρχουν δύο ΚΡΥΜΜΕΝΑ αντικείμενα!

en: Third stone from the rock is the hole!
el: Τρίτη πέτρα από την κοτρόνα είναι η είσοδος!

en: Beware! Black holes!
el: Προσοχή! Μαύρες τρύπες!

en: Make a Sword, & Umbrella.
el: Φτιάξε ένα σπαθί και μια ομπρέλα.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
el: Καταδικασμένος ... Shift-F3!!!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
el: Πάρε μερικά χρήματα και φτιάξε μόνος σου τα εργαλεία που χρειάζεσαι.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
el: Η πλήρης προσοχή μας είναι σημαντική:           Αέρας, Φωτιά, Νερό και Γη.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
el: Και αν η λύση δεν μπορεί να βρεθεί           τότε κρίμα σε σένα, τα μάτια στο ταπί!

en: Dedicated to my friend Frank.
el: Αφιερωμένο στον φίλο μου τον Φρανκ.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
el: Αυτό το επίπεδο είναι πολύ εύκολο, έτσι δεν είναι; Απλά συνέχιζε … ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
el: ...  τώρα  γύρνα  πίσω  και  πάρε  το  σφυρί!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
el: Κάθε χρώμα εμφανίζεται μία φορά. Κάθε σωστό χρώμα σε λάθος θέση παράγει λευκό και κάθε σωστό χρώμα σε σωστή θέση μαύρο.

en: This switch is to validate your guess.
el: Με αυτόν τον διακόπτη επιβεβαιώνεις την επιλογή σου.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
el: Μια από τις πέτρες-παζλ πρέπει να τοποθετηθεί πάνω στην πλάστιγγα.                       Μάντεψε ποια … :)

en: The level preview might help ...
el: Η προεπισκόπηση του επιπέδου ίσως βοηθήσει…

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
el: Λοιπόν,  πού  είναι  οι  ιππότες;  -  Θα  λυπάσαι  που  ρώτησες!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
el: Μια μικρή βοήθεια: Δοκίμασε πρώτα το επίπεδο στην εύκολη λειτουργία ...

en: Don't think too long ... it's easy!
el: Μην σκέφτεσαι πολύ...είναι εύκολο!

en: Origami
el: Οριγκάμι

en: 5, 8, or 10 seconds?
el: 5, 8, ή 10 δευτερόλεπτα;

en: Welcome to Enigma IX
el: Καλως ήρθες στο Enigma Θʹ

en: Marching Formation
el: Σχηματισμός Παρέλασης

en: No sharing!
el: Δεν μοιράζομαι!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
el: Υπάρχουν 56 πλήρως συνδεδμένες διατάξεις κομματιών πάζλ, αλλά μόνο 34 από αυτές είναι προσβάσιμες από αυτή την πρώτη διανομή.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
el: Αυτή η δεύτερη κατανομή μπορεί απλώς να μετατραπεί σε οποιαδήποτε από τις άλλες 28 ρυθμίσεις.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
el: Επί του παρόντος είδαν την Πόλη μπροστά τους, και το όνομα της πόλης είναι Ματαιοδοξία.

en: Beware of the Flatterer.
el: Πρόσεχε τον Κόλακα

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
el: Ακολούθησε με, είπε ο Κόλακας, είναι προς την Ουράνια Πόλη που πάω.

en: Search it.
el: Βρες το.

en: Poe's Nightmare
el: Ο εφιάλτης του Πόε

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
el: Βρίσκεις τον εαυτό σου σε ένα σκοτεινό, υγρό θάλαμο. Υπάρχει ένας διακόπτης φωτός προς τα βορειοανατολικά και ένα πέρασμα προς τα δυτικά.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
el: Ο διάδρομος οδηγεί προς τα βόρεια και ανοίγει σε ένα αχνά φωτισμένο δωμάτιο γεμάτο με κιβώτια. Έχεις ένα αίσθημα ανησυχίας για το τι βρίσκεται μπροστά σου.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
el: Ωχ όχι, τα βήματα που οδηγούν κάτω είναι μικρά και εξαιρετικά γλιστερά.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
el: Το πέρασμα ανοίγει σε ένα δωμάτιο με μία τεράστια σιδερένια πόρτα στα ανατολικά. Ο αέρας φαίνεται να μυρίζει πολύ πιο φρέσκα εδώ.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
el: Συγχαρητήρια! Επιβίωσες τον Εφιάλτη του Πόε.

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
el: Αυτή είναι η Βαβυλώνα. Να είσαι προσεκτικός, ξένε! Είναι επικίνδυνο να μπεις μέσα. Υπάρχουν κάποιες πύλες, δυστυχώς κλειστές, όπως η περίφημη Πύλη της Ιστάρ, και ρίξε μια ματιά στα λιοντάρια, τις τίγρεις. Η Σεμίραμης σε περιμένει, ξένε, χα χα.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
el: Προσπάθησε να βρεις τον μηχανισμό για να ανοίξεις την πύλη, ξένε

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
el: Να φοβάσαι για το ~νερό~, είναι τόσο βαθύ, *χιχι*, δεν είναι, Ναι;;;

en: With respects to Dante Alighieri
el: Με σεβασμό στον Δάντη Αλιγκέρι

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
el: ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΙΩΝΙΑ, / ΚΑΙ ΥΠΟΜΕΝΩ ΑΙΩΝΙΑ. / ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕ ΚΑΘΕ ΕΛΠΙΔΑ ,ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΕΣΑΙ ΕΔΩ.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
el: Είμαι ο Χάρος, βαρκάρης του Άδη. Θα σε μεταφέρω μέσα από τους επικίνδυνους βάλτους του Αχέροντα, αλλά η τιμή δεν είναι φθηνή.   Περιμένετε! Φαίνεσαι ακόμα ζωντανός ...        Είναι αδύνατο -- μόνο οι νεκροί μπορούν να εισέλθουν σε αυτό το μέρος. Γρήγορα -- θυσίασε ένα σύμβολο της ζωής σε εκείνο το βωμό για να κρατήσεις τους φρουρούς σε απόσταση, και τότε ίσως θα σκεφτώ το ενδεχόμενο να σε μεταφέρω.

en: In that case, then begone!
el: Σε αυτή την περίπτωση, εξαφανίσου.

en: Faithlessness
el: Απιστία

en: Lust
el: Λαγνεία

en: Gluttony
el: Λαιμαργία

en: Avarice
el: Φιλαργυρία

en: Sloth
el: Nωθρότητα

en: Heresy
el: Αίρεση

en: Violence
el: Βία

en: Fraud
el: Απάτη

en: Treachery
el: Προδοσία

en: Interlude I
el: Διάλειμμα Αʹ

en: Danger!
el: Κίνδυνος

en: What I Don't Have
el: Αυτό Που Δεν Έχω

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
el: Η Ντόροθι βγήκε από το σπίτι της για να παίξει με το μικρό της σκυλί τον Τότο, όταν ξαφνικά ο ουρανός έγινε σκοτεινός και ένας τεράστιος ανεμοστρόβιλος όρμισε σε όλο το Κάνσας.

en: Choices, choices ...
el: Επιλογές, επιλογές ...

en: These dispensers are all empty ...
el: Αυτά τα μηχανήματα είναι όλα τα κενά ...

en: Once, No More No Less
el: Μια, Όχι Παραπάνω Όχι Παρακάτω

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
el: Κάθε μιά από τις 6 γυναίκες έχει ένα επάγγελμα. Και κάθε μια τους κουβαλάει ή φοράει μόνο ένα από τα αντικείμενα.

en: The magician carries the umbrella.
el: Ο μάγος κουβαλάει την ομπρέλα.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
el: Ούτε ο μάγος ούτε η πυροσβέστης έχουν το δικαίωμα να φορέσουν το δαχτυλίδι.

en: Camaracum - Cambrai
el: Camaracum - Καμπραί

en: Durocortorum - Rheims
el: Durocortorum - Ρενς

en: Lugdunum - Lyons
el: Lugdunum - Λυών

en: Nicae - Nice
el: Nicae - Νίκαια

en: Massilia - Marseilles
el: Massilia - Μασσαλία

en: Aginum - Agen
el: Aginum - Αζάν

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
el: Detour de Tour - Παράκαμψη του Γύρου

en: Burdigala - Bordeaux
el: Burdigala - Μπορντώ

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
el: Gallia omnis divisa est ... -  Όλη η Γαλατία είναι χωρισμένη ...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
el: Veni, vidi, vici - , Ήλθον, είδον, ενίκησα

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
el: Καλώς ήρθες στο L’Alpe d’Huez. Συγνώμη,δεν είναι ακόμα πίστα του Γύρου

en: Distribution Meditation
el: Διανομή Διαλογισμού

en: more is not less
el: Περισσότερα δεν είναι λιγότερα
