Enigma - en to fi translation catalogue (559 entries)

en: Server Error: could not load level '
fi: Palvelinvirhe: ei voinut ladata tasoa '

en: Mouse speed: %d
fi: Hiiren nopeus: %d

en: Another nameless level
fi: Toinen nimetön taso

en:  by
fi: , tehnyt

en: Left mouse button:
fi: Vasen hiiren näppäin:

en: Activate/drop leftmost inventory item
fi: Aktivoi/pudota vasemmaisin tavaraluettelon esine

en: Right mouse button:
fi: Oikea hiiren näppäin:

en: Rotate inventory items
fi: Pyöritä tavaraluettelon esineitä

en: Escape:
fi: Poistu:

en: Show game menu
fi: Näytä pelin valikko

en: Quit game immediately
fi: Lopeta peli välittömästi

en: Show this help
fi: Näytä tämä ohje

en: Kill current marble
fi: Tapa nykyinen kuula

en: Restart the current level
fi: Aloita nykyinen taso alusta

en: Skip to next level
fi: Hyppää seuraavaan tasoon

en: Jump back to last level
fi: Hyppää takaisin edelliselle tasolle

en: Make screenshot
fi: Ota kuvankaappaus

en: Left/right arrow:
fi: Vasen/oikea nuoli:

en: Change mouse speed
fi: Vaihda hiiren nopeutta

en: Return to level menu
fi: Palaa tasovalikkoon

en: Skip to next level for best score hunt
fi: Hyppää seuraavaan tasoon parhaan pisteen jahtia varten

en: Skip to next unsolved level
fi: Hyppää seuraavaan ratkaisemattomaan tasoon

en: Too slow for
fi: Liian hidasta pelaajalle

en: You are slow today ... Ctrl-A
fi: Olet hidas tänään ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
fi: Täsmälleen sama maailmanennätys kuin pelaajalla

en: Great! A new world record!
fi: Hienoa! Uusi maailmanennätys!

en: Again your personal record...
fi: Taas henkilökohtainen ennätyksesi...

en: New personal record - better than par!
fi: Uusi henkilökohtainen ennätys - parempi kuin ihannetulos!

en: New personal record!
fi: Uusi henkilökohtainen ennätys!

en: Your record,
fi: Sinun ennätyksesi,

en: behind world record.
fi: vaille maailmanennätyksen.

en: behind your record.
fi: vaille ennätystäsi.

en: Level finished - better than par!
fi: Taso ratkaistu - parempi kuin ihannetulos!

en: Level finished!
fi: Taso ratkaistu!

en:  Cheater!
fi:  Huijari!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
fi: Enigma pakka %s - taso #%d: %s

en: Your record:
fi: Sinun ennätyksesi:

en: World record to beat:
fi: Maailmanennätys voitettavaksi:

en: Error in configuration file.
fi: Virhe kokoonpanotiedostossa.

en: Error: Home directory does not exist.
fi: Virhe: Kotihakemistoa ei ole olemassa.

en: Error: Application Data directory does not exist.
fi: Virhe: Sovellustietohakemistoa ei ole olemassa.

en: Error in XML initialization.
fi: Virhe XML:än alkuunpanossa.

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Remind
fi: Muistuta

en: Fatal error that caused the application to quit:
fi: Kohtalokas virhe, joka aiheutti sovelluksen poistumisen:

en: Quit
fi: Lopeta

en: Start Game
fi: Aloita peli

en: Join Game
fi: Liity Peliin

en: Back
fi: Takaisin

en: Main developers of the 1.21 release:
fi: Pääkehittäjät 1.21 julksaisulle:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
fi:   RONALD LAMPRECHT (johto)

en: Special Thanks To:
fi: Erityiskiitokset:

en:   DANIEL HECK (project founder)
fi:   DANIEL HECK (projektin perustaja)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
fi:   MEINOLF SCHNEIDER (pelin idea, tasojen suunnittelu)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
fi: Katso manuaaliin tai seuraavat sivut kaikkiin kunniamainintoihin.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
fi: Kotisivu: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
fi: Yhteystiedot: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
fi: Enigma on ilmainen ohjelma ja voidaan levittää

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
fi: GNU General Public License V.2 ehtojen alla.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
fi: Copyright © 2002–2014 Daniel Heck ja avustajat.

en: Main developers of all releases:
fi: Kaikkien versioiden pääkehittäjät:

en: Special Thanks:
fi: Erityiskiitokset:

en: Contributors
fi: Avustajat

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Paths
fi: Polut

en: Credits
fi: Kunniamaininnat

en: Preferences Path:
fi: Asetuspolku:

en: User Path:
fi: Käyttäjäpolku:

en: User Image Path:
fi: Käyttäjäkuvapolku:

en: System Path:
fi: Järjestelmäpolku:

en: Resource Paths:
fi: Lähdepolut:

en: L10n Path:
fi: Käännösten polku:

en: Level Pack
fi: Tasopakat

en: Network Game
fi: Verkkopeli

en: Search
fi: Etsi

en: Options
fi: Asetukset

en: Update
fi: Päivitä pakka

en: Help
fi: Ohje

en: muted
fi: vaimennettu

en: Music in game
fi: Musiikkia pelissä

en: No music in game
fi: Ei musiikkia pelissä

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Always
fi: Aina

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: reversed
fi: vastakkainen

en: normal
fi: tavallinen

en: unknown
fi: tuntematon

en: Main
fi: Pääsivu

en: Config
fi: Muut

en: Ok
fi: OK

en: Language:
fi: Kieli:

en: Fullscreen:
fi: Koko näyttö:

en: Mouse speed:
fi: Hiiren nopeus:

en: Sound volume:
fi: Äänten voimakkuus:

en: Music volume:
fi: Musiikin voimakkuus:

en: Ratings update:
fi: Tulosten päivitys:

en: Score upload:
fi: Tuloksen lähetys:

en: User name:
fi: Käyttäjänimi:

en: Sound set:
fi: Äänen tyyppi:

en: Menu music:
fi: Valikon musiikki:

en: Music ingame:
fi: Pelimusiikki:

en: Text speed:
fi: Tekstin nopeus:

en: User path:
fi: Käyttäjäpolku:

en: User image path:
fi: Käyttäjäkuvapolku:

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Skip to main menu
fi: Hyppää päävalikkoon

en: Update levelpack
fi: Päivitä pakka

en: Arrows:
fi: Nuolet:

en: Select level
fi: Valitse taso

en: Return:
fi: Palaa:

en: Play selected level
fi: Pelaa valittua tasoa

en: Back/Space:
fi: Takaisin/Välilyönti:

en: Previous/next levelpack
fi: Edellinen/seuraava tasopakka

en: Mark current level as unsolved
fi: Merkitse nykyinen taso ratkaisemattomaksi

en: Switch between fullscreen and window
fi: Vaihda koko näytön ja ikkunan välillä

en: Left click:
fi: Vasen napsautus:

en: Right or control click:
fi: Oikea tai CTRL napsautus

en: Inspect selected level
fi: Tutki valittua tasoa

en: Select next level for world record hunt
fi: Valitse seuraava taso maailmanennätysjahtia varten

en: Select next unsolved level
fi: Valitse seuraava selvittämätön taso

en: You are not allowed to play this level yet.
fi: Sinua ei sallita pelaamaan tätä tasoa vielä.

en: %d%% best
fi: %d%% paras

en: %d%% par, hcp %.1f
fi: %d%% ihannetulos, tasoitus %.1f

en: %d%% solved
fi: %d%% selvitetty

en: Your time:
fi: Aikasi:

en: That's world record.
fi: Se on maailmanennätys.

en: That's %s below world record.
fi: Se on %s alle maailman ennätyksen.

en: World record:
fi: Ennätys:

en: Par:
fi: Ihannetulos:

en: World record by %s:
fi: Maailman ennätyksen %s tekijä:

en: No further unsolved level available!
fi: Ei selvittämättömiä tasoja vapaana!

en: Add to clipboard
fi: Lisää leikepöytään

en: Clear clipboard
fi: Tyhjennä leikepöytä

en: Insert clipboard as reference
fi: Lisää leikepöytään viitteenä

en: Insert clipboard as copy
fi: Lisää leikepöytään kopiona

en: Alt-left arrow:
fi: Alt-vasen nuoli:

en: Exchange level with predecessor
fi: Vaihda taso edeltäjänsä kanssa

en: Alt-right arrow:
fi: Alt-oikea nuoli:

en: Exchange level with successor
fi: Vaihda taso seuraajansa kanssa

en: Delete:
fi: Poisto:

en: Delete level
fi: Poista taso

en: Update index from levels
fi: Päivitä hakemisto tasoista

en: Move clipboard levels
fi: Siirrä leikepöydän tasoja

en: Undo
fi: Peru

en: Levelpack:
fi: Tasopakka:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Location
fi: Sijainti

en: in [All Packs]:
fi: [All Packs] ryhmässä:

en: Edit Metadata
fi: Muokkaa metatietoja

en: Release:
fi: Julkaisu:

en: Revision:
fi: Tarkistus:

en: Compatibility:
fi: Yhteensopivuus:

en: Default Location:
fi: Oletussijainti:

en: Level types:
fi: Tasotyypit:

en: Compose Pack
fi: Muodosta pakka

en: Update Pack
fi: Päivitä pakka

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
fi: Virhe: tyhjää nimeä ei sallita – paina ”Peru” poistuaksesi ilman muutoksia

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
fi: Virhe: käytä vain "a-zA-Z0-9 _-#" tasopakan nimessä

en: Error: title already in use - choose another title
fi: Virhe: nimi on jo käytössä - valitse toinen nimi

en: Left column:
fi: Vasen sarake:

en: Levelpack groups
fi: Tasopakkaryhmät

en: Right columns:
fi: Oikeat sarakkeet:

en: Levelpacks of selected group
fi: Valitun ryhmän tasopakat

en: Select group or levelpack
fi: Valitse ryhmä tai tasopakka

en: Configure group or levelpack
fi: Muotoile ryhmää tai tasopakkaa

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

en: Position:
fi: Sijainti:

en: New Pack
fi: Uusi pakka

en: Delete Group
fi: Poista ryhmä

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
fi: Virhe: tyhjää ryhmän nimeä ei sallita – paina ”Peru” poistuaksesi ilman muutoksia

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
fi: Virhe: ryhmännimi on kopio olemassaolevasta ryhmästä

en: Error: "Every group" is a reserved group name
fi: Virhe: "Every group" on varattu ryhmän nimi

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
fi: Virhe: ryhmännimi ei saa olla suljettuna hakasulkuihin

en: Error: group not empty
fi: Virhe: ryhmä ei ole tyhjä

en: Show previous screenshot
fi: Näytä edellinen kuvankaappaus

en: Show next screenshot
fi: Näytä seuraava kuvankaappaus

en: No screenshot available:
fi: Kuvankaappaus ei saatavilla:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
fi: Nimi/aihe, Tekijä, Tiedostonimi

en: Intelligence:
fi: Viisaus:

en: Dexterity:
fi: Ketteryys:

en: Patience:
fi: Kärsivällisyys:

en: Knowledge:
fi: Tietoisuus:

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Difficulty:
fi: Vaikeus:

en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

en: Level:
fi: Taso:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

en: Homepage:
fi: Kotisivu:

en: Public Ratings
fi: Julkiset arvostelut

en: Scores
fi: Pisteet

en: You:
fi: Sinä:

en: World:
fi: Ennätys:

note: TRANSLATORS: PAR = professional average rate - an expression used by golfers
en: PAR:
fi: Ihannetulos:

en: Solved %:
fi: Selvitetty %:

en: Solved #:
fi: Selvitetty #:

en: Version
fi: Versio

en: Score:
fi: Piste:

en: Status:
fi: Tila:

en: Release:
fi: Julkaisu:

en: Revision:
fi: Tarkistus:

en: Control:
fi: Ohjaus:

en: Target:
fi: Kohde:

en: stable
fi: vakaa

en: test
fi: testi

en: experimental
fi: kokeellinen

en: released
fi: julkaistu

en: force
fi: voima

en: balance
fi: tasapaino

en: key
fi: näppäin

en: time
fi: aika

en: pushes
fi: työnnöt

en: moves
fi: siirrot

en: World Record Holders:
fi: Ennätyksen haltijat:

en: Credits:
fi: Kiitokset:

en: Dedication:
fi: Osoitettu:

en: Level Path:
fi: Tason polku:

en: Load time:
fi: Latausaika:

en: Compatibility:
fi: Sopivuus:

en: Annotation:
fi: Huomautus:

en: Rating:
fi: Arvostelu:

en: Average:
fi: Keskiarvo:

en: Level Info
fi: Tason tiedot

en: Abort Level
fi: Hylkää taso

en: Error on auto registration of levelfile:
fi: Virhe automaattisessa tasotiedoston rekisteröinnissä:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
fi: Huom: taso ei tule näkymään "Auto Folder" tasopakassa!

en: Continue
fi: Jatka

en: Note: the current version will be reloaded!
fi: Huomaa: nykyinen versio ladataan uudelleen!

en: Note: the levelpack will not show up!
fi: Huom: tasopakka ei tule näkymään!

en: Cannot find '%s'.
fi: Ei löydy: '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
fi: Asennuksesi saattaa olla keskeneräinen tai viallinen.

en: There was an error loading '%s'.
fi: Virhe ladatessa '%s'.

en: Error: '%s'
fi: Virhe: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
fi: 
    
    Tämä virhe voi aiheuttaa ohjelman käyttäytymään oudosti!

en: All right, we'll call it a draw
fi: Hyvä on, sanotaan sitä tasapeliksi

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
fi: Paljasta kiviparit liikuttaen kuulaa esteiden läpi

en: Let there be light!
fi: Tulkoon valo!

en: You really will need every penny!
fi: Tarvitset todella joka pennin!

en: Umbrellas prevent free fall!
fi: Sateenvarjot ehkäisevät vapaapudotuksen!

en: No problem! Piece of cake!
fi: Ei ongelmaa! Pala kakkua!

en: It was easy, wasn't it!
fi: Se oli helppoa, eikö ollutkin!

en: You need to be fast!
fi: Sinun täytyy olla nopea!

en: It's a ring!
fi: Se on rinki!

en: Business hours from 8am to 4pm
fi: Työtunnit kello kahdeksalta kello kuuteentoista

en: Everything's been counted carefully!
fi: Kaikki on laskettu tarkasti!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
fi: Putkien osia katoaa räjäytyksen aikana!

en: Don't believe all that you see!
fi: Älä usko kaikkeen mitä näet!

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
fi: Voit lentää hetken, jos käytät sateenvarjoa.

en: The Enigmhanoi Towers
fi: Enigmhanoin Tornit

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
fi: Kuka puhuu, ei tiedä (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
fi: Viisas mies nauraa (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
fi: Kuka tietää, ei puhu (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
fi: Osa-alueet mitkä sisältää saman värin aina kääntyy samaan aikaan ja samaan suuntaan.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
fi: Huoltokoodi: metalli-kivi-kivi-kivi-punainen-keltainen-keltainen-punainen-punainen-kivi-kivi.

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: The Grim Reaper
fi: Viikatemies

en: The witch of this switch waits for your wish.
fi: Kytkimen kahva toivettasi odottaa.

en: The witch of this switch resets the awale game.
fi: Kytkimen kahva aloittaa pelin uudestaan.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
fi: Vuoro sisältää pähkinöiden ottamista peräkkäin ikkunamaisten seinien takana ja niiden kylväämistä yksi kerrallaan seuraaville riveihin.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
fi: Varoitus: Mitä odottaa ulvovaa sotilasta vuoron lopussa? Jos on 2 tai 3 pähkinää peräkkäin, ne ovat lämmin palkkio sotilaalle, niin ovat myös pähkinät riveissä jotka ovat tiellä tälle riville, jos niitä on 2 tai 3 per rivi.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
fi: Varoitus: Jos yhden sotilaan seinät ovat tyhjät, tämä mahtava sotilas voittaa.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
fi: Kun sotilas on palkittu enemmän kuin puolet pähkinöistä, hän voittaa. Mitä hän voittaa? Tien odottaville oxydeille mitä hän haluaa.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
fi: Onneksi olkoon? Olet kaikista varuillaan oleva awalen pelaaja laaksossa ...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
fi: Eksynyt savannissa? Älä odota ja kävele tiesi resetointikytkimelle kaukana vasemmalla ...

en: Validate your choice here.
fi: Vahvista valintasi vivulla.

en: Reset the game.
fi: Aloita peli alusta.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
fi: Vuoro sisältää kivien ottoa rivillä ja niiden kylväämistä yksi kerrallaan toisille rivillesi, vastapäivään, tulossa takaisin alkuun.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
fi: Vuoron loputtua, jos viimeinen kivi putoaa epätyhjään riviin, yksi ottaa kivet kohtaavaan riviin jos siellä on yhtään, ja toistaa vuoron.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
fi: Vuoro alkaa yhdessä vasemmanpuoleisimmissa rivissä, ellei mahdotonta.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
fi: Pelin lopussa (jos yksi pelaaja ei voi liikkua enempää), pelaaja kenellä on eniten kiviä voittaa.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
fi: Keltainen kivi tarkoittaa kymmentä sinistä kiveä (ja sitten 2  ruskeaa kiveä).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
fi: Ruskea kivi tarkoittaa viittä sinistä kiveä.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
fi: Tämä vanhanaikaihko peli tulee Madagaskarilta; Helpossa vaikeustasossa on afrikkalainen Awale.

en: Same room, new mirrors ...
fi: Sama huone, uuden peilit ...

en: Umbrellas protect!
fi: Sateenvarjot suojaavat!

en: It's easier with a shovel!
fi: Se on helpompaa lapiolla!

en: Watch out!!
fi: Varo!!

en: Please remember:    42
fi: Ole hyvä ja muista:    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
fi: Jos luulet että tämä on liian helppoa, pelaa sitten -Baijerilainen Hulluus- - -Bavarian Madness-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
fi: Pahoittelut hankaluudesta, mutta Pankkimaatti on tyhjä.

en: Take the key to the left first!
fi: Ota vasenmmanpuoleinen avain ensiksi!

en: Sunday, bloody Sunday!
fi: Sunnuntai, verinen Sunnintai!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
fi: Näetkö piilotetut oxyd kivet?

en: If you haven't won, you've lost!
fi: Jos et ole voittanut, olet hävinnyt!

en: Easy?
fi: Helppoa?

en: Watch out, slippery!
fi: Varo, liukasta!

en: Feed me!
fi: Syötä minua!

en: Beware of Sadistic Dentist!
fi: Varo sadistista hammaslääkäriä!

en: The innocent victim.
fi: Viaton uhri.

en: Office of your boss.
fi: Pomosi toimisto.

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
fi: Ei! Ei! Aaaarrrrgggghhhh!

en: You shouldn't have done that.
fi: Sinun ei olisi kannattanut tehdä tuota.

en: Careful.
fi: Varovasti.

en: Open the Doors
fi: Avaa ovet

en: Caution - Quick Sand!
fi: Varoitus - lentohiekkaa!

en: Can you relax amid all this chaos?
fi: Voitko levätä sängyssäsi keskellä tässä kaaoksessa?

en: Welcome to Venice
fi: Tervetuloa Venetsiaan

en: Welcome to the Audience
fi: Tervetuloa yleisöön

en: ... under construction
fi: ... työn alla

en: danger
fi: vaara

en: Funeral on Deep Sea
fi: Hautajaiset syvällä merellä

en: Bridge those synapses!
fi: Yhdistä nuo synapsit!

en: Wild buffaloes are crossing the way.
fi: Villit buffelit ylittävät tien.

en: Help me, the forest is on fire!
fi: Auta minua, metsä on tulessa!

en: A herd of wild horses blocks the way.
fi: Villihevosien lauma sulkee tien.

en: If there is finally an exit?
fi: Jos siellä on lopultakin ulosmeno?

en: I'm afraid, i need some assistance!
fi: Pelkään, että tarvitsen jotain apua!

en: Watch out: Angry mosquitoes!
fi: Varo: vihaisia moskiittoja!

en: Useful things may also be hidden!
fi: Hyödylliset asiat voivat ehkä olla piilotettuja!

en: The journey is the reward
fi: Matka on palkinto

en: Lady in Red
fi: Nainen punaisissa

en: Don't forget your disguise!
fi: Älä unohda valeasuasi!

en: Here lies the grave of John Reid.
fi: Tässä sijaitsee John Reidin hauta.

en: Who was that masked man?
fi: Kuka oli tuo naamioitu mies?

en: Hey! This tomb is empty!
fi: Hei! Tämä hauta on tyhjä!

en: Take the first exit
fi: Ota ensimmäinen ulosmeno

en: Find The Paradise
fi: Etsi paratiisi

en: Welcome to Enigma VII
fi: Tervetuloa Enigma VII:ään

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
fi: Liikuta kaikki pienet kuulat reikiin. Vain yksi kuula per reikä on sallittu.

en: Careful - you can not swim in the water.
fi: Varovasti - et voi uida vedessä.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
fi: Käytä oikeaa hiiren näppäintä pyörittääkseen tavaraluetteloasi,  se on se palkki ruudun pohja-osassa.   Ja arvaa mihin näitä kolmea esinettä voi oikein käyttääkkään.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
fi: On paljon erilaisia esineitä käytettäväksi Enigmassa, niinkuin myös erikoisia lattioita ja kiviä.   Tutkitaampa hieman lisää Enigman todellisia tasoja! Ja jos sinulla on ongelmia tason kanssa - ota katse manuaaliin:   Joihinkin tasoihin, siellä on vinkkejä.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
fi: Valmistaudu jopa suurempiin hiirijumppiin seuraavissa tasoissa.

en: Don't drown in the swamp.
fi: Älä huku suohon.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
fi: Tämä heilahteleva kivi on aika-kivi. Et voi tehdä sen kanssa mitään, mutta siitä huolimatta ole varuillasi kun näet yhden: Jonkin ajanjakson jälkeen voi tapahtua aivan mitä tahansa ...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
fi: Nämä kivet nuolilla ovat yhdensuuntaisia kiviä. Kuten olet saattanut jo arvata, voit alittaa ne yhteen suuntaan.               Labyrintit ovat hellitty Enigman elementeillä - näet niitä paljon.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
fi: Hyvin tehty!     Kun olet selvittänyt tämän tason, pelataanpa joitakin esimerkkitasoja oikeista Enigman tasopakoista!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
fi: Siniset kivet ovat Oxyd-kiviä. Avaa ne koskettamalla niihin mustalla kuulallasi.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
fi: Mutta ennen tätä, ota katse viimeiseen tutoriaalitasoon Jacob suunnitteli sinua varten.   Näe se testinä, jos haluat.   Se on aika vaikea, joten älä vaivu epätoivoon jos et pääse sen läpi ensimmäistä kertaa.   Heippa!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
fi: Niin, Toivoin että nautit tästä tutoriaali-pakasta.   Näet useita näistä tasoista seuraavan kerran Enigma tasopakoissa, monen muiden uusien ja paljon vaikeimpien tasojen kanssa.   Kunhan et anna periksi niissä!

en: Levels can be larger than one screen.
fi: Tasot voivat olla isompia kuin yhden ruudun verran.

en: Remember the colors.
fi: Muista värit.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
fi: Kitka ja kiihdyttäminen riippuu lattian tyypistä.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
fi: Jotkut kivet näyttävät tismalleen samalta kuin Oxyd-kivet!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
fi: Tämä puinen pölkky on liikuttamiskelpoinen ja tarpeeksi painava pitääkseen oikealla olevan laukaisimen pohjassa.  Yritä työntää se sinne!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
fi: Muistatko? En erilaisia lattioita. Ja nämä ovat jyrkkiä ...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
fi: Onko enemmän mitä yksi voi tehdä puisilla pölkyillä?   Kyllä!  Sen kuin tutustut seuraaviin tasoihin.

en: Take your time ...
fi: Anna hieman aikaa ...

en: Learn to move your black ball properly.
fi: Opi liikuttamaan mustaa palloasi oikein.

en: Don't touch everything!
fi: Älä koske kaikkeen!

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
fi: Nuo ovet oikealla estävät tiesi oxydeille ... vasemmalla näet hieman laukaisimia. Ehkä ne ovat jotenkuten yhdistetty?

en: Nothing can stop us!
fi: Mikään ei voi pysäyttää meitä!

en: Rest on the bright spot for a minute.
fi: Lepää kirkkaassa kohdassa minuutti.

en: You'll do anything you're told!
fi: Teet kaiken mitä käsketään!

en: ... did it!
fi: ... teit sen!

en: Dig in ...
fi: Anna mennä ...

en: Did you bring your flag?
fi: Toitko lippusi?

en: Watch out for water holes!
fi: Varo vesireikiä!

en: Some stones and stone rows can be moved!
fi: Joitakin seiniä ja seinäriviä voi liikutella!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
fi: Tervetuloa Enigmaan!  Tämän kurssin, minkä minä (Jacob Scott) tein auttaa sinua oppimaan kuinka pelataan.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
fi: Sinä ohjaat mustaa palloa. Poimiaakseen esineen, kieri vain sen ylitse. Sinä voit kimpoa useista seinistä (yritä sitä), mutta yritä varoa sinistä lattiaa lähellä huoneen ala-osaa (oikeastaan, yritä pudota siihen ja sitten aloittaa tason uudelleen 'Esc'-näppäimellä). Kun nämä viestit näytetään, älä klikkaa mitään nappia tai paina mitään nappia tai viesti pysähtyy.

en: This is pretty self-explanatory.
fi: Tämä on aika itsestäänselvää.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
fi: Enigma on täynnä erityyppisiä ongelmia ja palapelejä. Seuraavassa huoneessa, tulet kohtaamaan ensimmäisesi.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
fi: Et voi kävellä veden päällä! Yritä työntää pölkyt veteen päästääkseen toiselle puolelle.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
fi: Huomaa että et voi työntää kahden tai enemmän pölkkyjen riviä. Myös, pölkyt eivät voi olla samassa ruudussa kuin kehikot mutta sinä voit.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
fi: Täällä on erityyppisiä pölkkyjä. Nuo mustat pölkyt uppoavat kun ne putoavat veteen. Ruskeat pölkyt eivät uppoa mutta eivät tee siltaa kuitenkaan.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
fi: Tuo asia on hyrrä -- se tuhoaa pallosi jos ne koskettavat. Myös, niin kauan kun olet sen lähellä, hyrrä jahtaa sinua. Jos kuolet, joudut tason aloituspisteeseen (jos sinulla on yhtään palloa jäljellä.) Yritä löytää tie päästääkseen läpi ja seuraavaan huoneeseen (voit käyttää pölkkyjä keskellä esteinä).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
fi: Hyvää työtä! Huomaa että hyrrä ei voi mennä mustalla kehyksellä varustetun pölkyn läpi -- olet turvassa.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
fi: Nuo ovat erityyppisiä lattioita.  Yritä mennä niiden yli.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
fi: Harmaahkot lattiat ovat rinteitä. Valkoinen lattia on vastakkais-lattia (tulet näkemään).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
fi: Katso mitä tapahtuu kun meet noiden laukaisimien yli. Katsotaan jos voit saada ylimääräisen pallon.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
fi: Tuo on dynamiittia. Yritä pudottaa hieman keltahkon seinän viereen. (ja siirtyäkseen pois tieltä).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
fi: Yritä käyttää lapiota dynamiitin aiheuttamiin reikiin.

en: Hit it hard enough!
fi: Osu siihen tarpeeksi kovaa!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
fi: Se näyttää olevan yksinkertainen huone, mutta olet saamassa ylimääräisen pallon jokatapauksessa. Ehkä siihen on syy ...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
fi: Yritä saada laaserisäde osumaan tuohon mustaan kiveen, mutta älä tule osutuksi siihen! Käytä peilejä ohjataakseen sädettä.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
fi: Monet esineet vaihtuvat kun tulevat osutuksi laaserisäteellä. Yritä osua joihinkin kolikoihin laaserisäteellä. Myös. yritä osua pölkky kolikon yli. Nuo kivet oikeallasi ovat ritareita -- sinun täytyy taistella (osua) heihin miekalla (tavaraluettelosi edessä) päästääksesi läpi.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
fi: Onko sinulla yhtään sateenvarjoa? Jokainen antaa sinulle noin. kymmenen minuuttia suojaa vaarasta (niinkuin putoaminen).

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
fi: Tämä alue ruudun pohjalla on tavaraluettelosi -- kun poimit juttuja, ne menevät tänne (siinä on kahdentoista maksimi). Vierittääkseen tavaraluetteloa, käytä oikeaa hiiren näppäintä tai tabulaattoria. Pudottaakseen tai käyttääkseen esinettä, klikkaa vasenta hiiren näppäintä. Joitakin esineitä, kuten dokumentit (ihan kuin tämä), ei voi pudottaa mutta tulevat käytetyksi sen sijaan. Nuo kaksi palloa tavaraluettelossasi ovat lisäelämäsi -- jos kuolet tässä tasossa, joudut takaisin aloituspisteeseen jos sinulla on yhtään palloja jäljellä (ja menetät yhden palloista).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
fi: Luonnollisesti, sinut oletetaan menevän noiden suljettujen porttien läpi ruudun yläpuolella.                         Yritä mennä alas tuota rinnettä lähellä huoneen ala-osaa nähdääkseen mitä on vasemmalla.                                                         Älä vaivaa tuon kuilin alapuolella olevan laukaisimen kanssa vielä.                                 Jos voisit osua tuohon pieneen valkoiseen palloon yhdensuuntaisten pölkkyjen läpi (nuolilla), se voisi kieriä alas ja pysähtyä tuon laukaisimen päälle.                  Sinun täytyy mennä sisään sen kanssa mutta et voi mennä valkoisen yhdensuuntaisen pölkyn läpi.                            Ota lusikka ja käytä sitä kerran kun valkoinen pallo on läpi (osu siihen lujaa).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
fi: Tämä kivi huoneen ylä-oikeassa kohdassa on kytkin. Osu siihen -- se on kai hyödyllistä. Tässä tapauksessa kytkin avaa ja sulkee oven (Muistatko oven jota et pystynyt avaamaan?). Sinihkö viiva on ikkuna -- sillata vesi ennen kuin teet mitään sen kanssa.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
fi: Se oli roottori (samankaltainen hyrrään verrattuna) Joissakin tasoissa on monta roottoria ja hyrriä tehdääkseen ne vaikeiksi.                            Kuitenkin, ehkä tällä roottorilla on tarkoitus; ehkä voisit saada sen erään laukaisimen päälle lähellä sitä missä lusikka oli.                      Se saattaisi olla kätevä sulkea portti.

en: If I only had a bag.
fi: Jos minulla vain olisi kassi.

en: shh ... listen!
fi: Shh ... kuuntele!

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
fi: Kaikkein vaarallisimmat eläimet soisessa järvessä ovat alligaattorit, hyttyset ... ja zombit! (Mutta zombit ainakaan, eivät liiku ...)

en: Look carefully at everything!
fi: Katso varovasti kaikkeen!

en: Do you need a helping hand?
fi: Tarvitsetko auttavaa kättä?

en: Send me the keys !
fi: Lähetä minulle avaimet !

en: ALL the keys!!!
fi: KAIKKI avaimet!!!

en: April 1st
fi: Huhtikuun Ensimmäinen

en: Do you REALLY want to do this???
fi: Haluatko TODELLA tehdä tämän???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
fi: Eikö äitisi kertonut ettei sinun pitäisi tuhlata rahojasi tällaisessa huolimattomassa tavassa?

en: What is the current month?
fi: Mikä on nykyinen kuukausi?

en: What is this level's name?
fi: Mikä on tämän tason nimi?

en: Catwalk Meditation
fi: Käyntilankkumeditaatio

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
fi: Kun vaihdat yhden neliön väriä, 2 lähimmän neliön värit vaihtuvat myös; sinun täytyy saada mahdollisimman monta vihreää neliötä kuin mahdollista.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
fi: Voit vaihtaa väriä vain kun sitä ympäröi molemmilta puolelta se toinen väri.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
fi: Varuillasi, muukalainen! Antiikkiset Enigman jumalat ovat asettaneet monia ansoja suojataakseen heidät pyhiä Oxydeja! Sinun täytyy pyrkiä Neljän Testin läpi todistaakseen arvosi!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
fi: Todista nopeutesi Tulen Testissä!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
fi: Olet todistanut arvosi! Antiikit suovat sinulle LIPUN!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
fi: Todista viisautesi Maan Testissä!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
fi: Olet todistanut arvosi! Antiikit suovat sinulle JOUSEN!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
fi: Todista ketteryytesi Ilman Testissä!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
fi: Olet todistanut arvosi! Antiikit suovat sinulle NAULAN!

en: Prove your patience in the Test of Water!
fi: Todista kärsivällisyytesi Veden Testissä!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
fi: Tämä ei voi olla! Kukaan kuolevainen ei kykene saavuttamaan meidän pyhiä Oxydeja! Todista itsesi vielä kerran! Hähähähähä!

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
fi: Sinä taas! Emme salli sinun menevän tällä kertaa! Näetkö nämä Oxydit? Et voi saavuttaa niitä ellet ryöstä meidän Neljää Pyhää Esinettä! Mutta ne ovat hyvin vartioitu! Hähähähähähä!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
fi: Tuli polttaa ja tuhoaa ... Halajatkos poistaa estävät kivet? Kaiva sitten tiesi Pyhälle Vasaralle!

en: Try again! Bwahahahaha!
fi: Yritä Uudelleen! Hähhähhää!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
fi: Maa täyttää ja kestää ... Halajatkos korvata puuttuvat lattiat? Rakenna sitten tiesi Pyhälle Siemenelle!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
fi: Ilma puhaltaa ja menee tietään ... Halajatkos hypätä tyhjyyden yli? Tee sitten tiesi Pyhälle Jouselle!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
fi: Vesi aaltoilee ja siirtyy ... Halajatkos vaihtaa ajatuksia kaverisi kanssa? Etsi sitten tiesi Pyhälle Yin-Yangille!

en: Did you really think this one was so easy!?
fi: Luulitko todella että tämä oli niin helppoa!?

en: Did you forget something?
fi: Unohditko jotain?

en: Go on! There's no way back now!
fi: Jatka! Ei ole enään takaisin menemistä!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
fi: SEIS! Ei tätä tietä! On oikotie ...

en: Make an umbrella.
fi: Valmista sateenvarjo.

en: Don't get too attracted!
fi: Älä tule liian houkutelluksi!

en: It is not quite that easy.
fi: Se ei ole ihan noin helppoa.

en: Don't get attracted!
fi: Älä tule houkutelluksi!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
fi: Tässä lepää piraatti Musta Pallo, haaksirikkoutunut vuonna 1802 sen jälkeen kun hän matkusti väärään suuntaan.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
fi: Parantaakseen merisairauden pidä isoa seteliä hampaitesi välissä ja kallistu laidan yli.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
fi: Karamba!! El Diktaattorilla on mont pesoo hänen kristallkaapissa mut mucho vartijoita myös; Hay!! Heikolla Bola Negral o vain hedelmii ja leiseriä!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
fi: Tämä on meditaatiotaso: pistä pieni kuula jokaiseen reikään ...

en: No way out?
fi: Ei tietä ulos?

en: Do you miss something?
fi: Unohditko jotain?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
fi: Jos et ole koskaan kuullut Brainf***ista, käy sivustolla http://fi.wikipedia.org/wiki/Brainfuck ennen kuin yrität ratkaista tätä tasoa.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
fi: Muistatko tason 'Siemenen Arvoitus 2' - 'Seed Puzzle 2'? Siellä oli samanlainen ongelma. Vai oliko se 'Siirrettävä Laaseri' - 'Portable Laser' ...?

en: Pirates Island
fi: Piraattien Saari

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
fi: Piraatit ovat kadottaneet useita piilotettuja asioita tällä saarella ...

en: Try the easy mode first ...
fi: Yritä helppoa vaikeustasoa ensiksi ...

en: Welcome to Enigma V
fi: Tervetuloa Enigma V:een

en: Fire or be fired
fi: Ammu tai tule ammutuksi

en: This level is symmetric ...
fi: Tämä taso on symmetrinen ...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
fi: Tämä on ensimmäinen tasoni, osoitettu isälleni. Toivon että nautit siitä!

en: Warning ... ... thieves!
fi: Varoitus ... ... varkaita!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
fi: Miksi pitää aina olla aktiivinen tulivuori ja kylä kuulia syöviä alkuasukkaita trooppisella saarella?

en: Translate or let it be translated
fi: Käännä tai anna tulla käännetyksi

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
fi: Liikaa puisia pölkkyjä!  Yritä toista tietä ...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
fi: Tervehdys, seikkailija!    Edellä oleva tie on pitkä ja vaarallinen, joten ole varovainen!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
fi: Hyvin tehty, seikkailija!    Hyvää onnea!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
fi: Onneksi olkoon, seikkailija!  Teit sen!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
fi: Mikä sääli, ja on niin paljon maalia jäljellä ...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
fi: .ellevo elleavaarues tesääp netim äteit iskak no älleiS

en: Danger ... laser beams!
fi: Vaara ... lasersäteitä!

en: The Life Game
fi: Elämänpeliä

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
fi: ! - VAARA  -  EI LÄPIKULKUA  -  VAARA  - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
fi: Niin kauan kun on liike oxyd-kivien ympärillä, et saavuta niitä.   Joten: Älä kadota tason ohjausta! Se on mahdollista.

en: Calm down!
fi: Rauhoitu!

en: A hammer destroys some black stones.
fi: Vasara tuhoaa joitakin mustia kiviä.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
fi: Alfred Nobel sanoo: Tämä on ehdottomasti meditaatiotaso!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
fi: Hups ... olet jumissa ...     Yritä uudestaan ...

en: Well done!
fi: Hyvin tehty!

en: Don't wake it up!
fi: Älä herätä sitä!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
fi: Se ei ollut tarpeeksi nopeaa; yritä F3.                                                                              (Tai etsi epäkiinteitä kivia, jos sinä haluat.)                                                                                                        (Mutta et löydä yhtään.)                                                                                                                  (Oikeasti!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
fi: Voit uskoa minua: Kaikki kivet mitä näet tässä tasossa ovat kiinteitä!                                                                                      Voit todella uskoa minua!                                                                               Oikeasti!

en: Wood robbing
fi: Puunryöstöä

en: The Flagstone Reaper
fi: Lippukiven Korjaaja

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
fi: Ei vinkkiä tänään ...    Nuo lippukivet kuolevat pois ...    Dokumentti säilyy yksinään ...    Miksi on niin yksinäistä?    --    Tämä vinkki tänään ...    Miksi se on tällä puolella ...    Korjaaja ohimennen ...    Saattaisi tietää syyn että miksi! (Alkuperäinen: Herman's Hermits)

en: Paint Ahead!
fi: Maalaa siitä vain!

en: Welcome to Enigma IV
fi: Tervetuloa Enigma IV:een

en: It's a race!
fi: Se on kilpailu!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
fi: Enosi Herra Mustakuula on murhattu viime yönä hänen kartanossaan, yhdessä hänen kuudessa huoneessaan, yhdellä aseista jotka ovat kellarissa; epäiltyt ovat ujo Rouva Hernekukko, salainen Eversti Sinappi, hajamielinen Professori Luumu, salaperäinen Pastori Vihreä, hoitaja Rouva Valkokuula, kuka löysi ruumiksen, ja Neiti Tulipuna, kenenkä kauneus saattaa olla kohtalokas ... sinun täytyy löytää kuka tappoi enosi, missä ja miten.

en: This room is not the crime scene.
fi: Tämä huone ei ole rikoksen tapahtumapaikka.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
fi: Murhaaja ei ole Rouva Riikinkukko.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
fi: Murhaaja ei ole Eversti Sinappi.

en: The murderer is not Professor Plum.
fi: Murhaaja ei ole Professori Luumu.

en: The murderer is not Reverend Green.
fi: Murhaaja ei ole Pastori Vihreä.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
fi: Murhaaja ei ole Rouva Valkokuula.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
fi: Murhaaja ei ole Neiti Tulipuna.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
fi: Herra Mustakuulaa ei ole tapettu pommilla.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
fi: Herra Mustakuulaa ei ole tapettu tikarilla.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
fi: Herra Mustakuulaa ei ole tapettu myrkyllä.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
fi: Herra Mustakuulaa ei ole tapettu jakoavaimella.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
fi: Herra Mustakuulaa ei ole tapettu kynttilätikulla.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
fi: Herra Mustakuulaa ei ole tapettu vasaralla.

en: White helps black, black helps white.
fi: Valkoinen auttaa mustaa, musta auttaa valkoista.

en: Don't forget to open the door ...
fi: Älä unohda avata ovea ...

en: Good Luck!
fi: Hyvää onnea!

en: Hurry!
fi: Nopeasti!

en: Congratulations! (or try again)
fi: Onneksi olkoon! (tai yritä uudelleen)

en: Almost finished ...
fi: Melkein ratkaistu ...

en: Restart with F3 ...
fi: Aloita alusta F3:sella ...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
fi: Tervetuloa ohjaushuoneeseen. Käytä laukaisimia ja kytkimiä suunnitellaakseen kilpikonnan liikkumisen. Kytkimet ovat, myötäpäivään: Lisää, Käynnistä ja Resetoi.

en: The danger is not visible!!!
fi: Vaara ei ole näkyvä!!!

en: Welcome to Enigma III
fi: Tervetuloa Enigma III:een

en: Risk your life ...
fi: Riskeeraa elämäsi ...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
fi: Muista  liikuttaa  vain  sen  verran  kiviä  jotta  voit  katsoa  seuraavaan  huoneeseen  ...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
fi: En usko että olet Kuula. En salli sinun jatkavan kunnet todistat minut olevani väärässä: sinun täytyy olla nopeampi kuin mestarini!

en: Congratulations! You may pass!
fi: Onneksi olkoon! Voit jatkaa!

en: Watch your step!
fi: Katso mihin astut!

en: Look ... they're over there!
fi: Katso ... he ovat täällä!

en: The left-most room is important!
fi: Kaikkein vasemmaisin huone on tärkein!

en: This is the control panel.
fi: Tämä on ohjauspaneeli.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
fi: Linna lepää ennen sinua ... varo vartijoita!

en: The block near the top-left can move.
fi: Ylä-vasemmalla oleva pölkky voi liikkua.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
fi: Tulvakontrollin Pato #3 näyttää melko epävakaalta. Ole nopea tai ole kuollut.

en: This level is much bigger! Press F3!
fi: Tämä taso on paljon isompi! Paina F3!

en: It's a long way ...
fi: Se on pitkä tie ...

en: Look closely!
fi: Katso tarkasti!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
fi: Pudota vasara pentominon viereen ja käytä kytkintä!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
fi: Pudota vasara palikan viereen, ei sen alapuolelle!

en: illmind's be quick or be dead
fi: illmindin ole nopea tai ole kuollut

en: The art of steering a quadriga
fi: Quadrigan ohjauksen taidetta

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
fi: Lusikan pudottaminen vapahtaa asettautumisen!

en: No Memory
fi: Ei Muistia

en: Pass the ball in time
fi: Syötä pallo ajoissa

en: Dialers
fi: Säätäjät

en: Toreador
fi: Toreadori

en: It isn't as easy as it looks.
fi: Se ei ole niin helppoa kuin miltä se näyttää.

en: Al Capone's training camp.
fi: Al Caponen harjoitteluleiri.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
fi: On ainakin kaksi rykelmää jotka voivat rikkoutua seinän läpi.

en: A window in the wall would be really nice.
fi: Ikkuna seinässä olisi todella kivaa.

en: A really annoying Level
fi: Erittäin ärsyttävä Taso

en: Procrustes
fi: Prokrusteet

en: Blitz Chess
fi: Salamashakki

en: Move fast!
fi: Liiku nopeasti!

en: Hanging around in the Jungle
fi: Riippua joka puolella Viidakkoa

en: Meditation Disturbance
fi: Meditaation Häirintä

en: Hit by a bolting horse
fi: Osui rynnäävä hevonen

en: Escape by Chaining Thieves
fi: Pakene Kahlittavilta Varkailta

en: Remember Atreyu's horse Artax!
fi: Muista Atreyun hevonen Artax!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
fi: Olen syytön! En ole koskaan varastanut mitään!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
fi: Sanotaan että piraatit ovat ottaneet aarteen.

en: Pirates usually hide their treasure!
fi: Piraatit yleensä piilottavat heidän aarteensa!

en: A closed door gives a better overview!
fi: Suljettu ovi antaa paremman näkökulman!

en: Edwards Mountain
fi: Edwardin Vuori

en: Welcome to Enigma VI
fi: Tervetuloa Enigma VI:een

en: Hot Hurdle Race
fi: Kuuma Estekisa

en: In the line of thieves
fi: Varkaiden linjassa

en: Welcome to Enigma II
fi: Tervetuloa Enigma II:een

en: Five form twelve!
fi: Viisi muodostaa kaksitoista!

en: Do not use too much magic!
fi: Älä käytä liikaa taikaa!

en: Some stones are movable.
fi: Jotkut kivet ovat työnnettävissä.

en: You lost!
fi: Sinä hävisit!

en: Road to Eden
fi: Tie Edeniin

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
fi: Toinen dokumentti makaa ja vasen madonreikä on se oikea.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
fi: Toinen dokumentti kertoo totuuden ja toinen madonreikä on jätetty oikealle puolelle.

en: Give it another try ...
fi: Anna toinen yritys ...

en: Press F3 or finish.
fi: Paina F3 tai viimeistele.

en: You'd need a portable box!
fi: Tarvitset kannettavan laatikon!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
fi: Onneksi olkoon! Löysit siemenen! Yritä käyttää sitä kalterin taakse (ja samalla sirrtyä pois nopeasti)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
fi: Muista että et voi täyttää suljettua siltaa laatikolla ...                                       mutta ehkä voit käyttää kolmannen siemenen erilailla!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
fi: On erilaisia siemeniä ... Yritä käyttää niitä!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
fi: Aatnuus atsiakkatsav ätiry! Solu äteit iskak? Iliep, iliep ...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
fi: Kivi, Puu, ja Puita olla Kolme,   --   Vihollisen Voittamista Varten,   --   Välissä Saattaa Makaa   --   Salainen Tie!   --   (Jos tämän näet, paina Shift-F3.)

en: is  black  always  beautiful?
fi: Onko  musta  aina  kaunista?

en: Dead end!
fi: Tie päättyy!

en: There are two HIDDEN items!
fi: On kaksi PIILOTETTUA esinettä!

en: Third stone from the rock is the hole!
fi: Kolmas kivi kalliosta on se reikä!

en: Beware! Black holes!
fi: Ole varuillasi! Musta-aukkoja!

en: Make a Sword, & Umbrella.
fi: Valmista Miekka, & Sateenvarjo.

en: Take some money and build yourself the tools you need.
fi: Ota hieman rahaa ja rakenna itsellesi työkalut mitä tarvitset.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
fi: Meidän täysi huomio pitäisi ansaista:           Ilma ja Tuli, Vesi, Maa.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
fi: Ja jos vastaustasi ei löydy,           häpeä sitten päällesi, silmät maahan!

en: Dedicated to my friend Frank.
fi: Osoitettu kaverilleni Frankille.

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
fi: ...  mene nyt takaisin ja ota vasara!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
fi: Jokainen väri ilmestyy enintään kerran; jokainen oikea väri tuottaa valkoista jos ei ole oikealla paikalla, mustaa jos se on oikein.

en: This switch is to validate your guess.
fi: Tämä kytkin kelpuuttaa arvauksesi.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
fi: Yksi palapelikivistä täytyy laittaa laukaisinalustan päälle.                       Arvaa minkä ... :)

en: The level preview might help ...
fi: Tason esikatselu saattaa auttaa ...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
fi: Niin,  missä  ovat  ritarit?  -  olet pahoillasi kun kysäsit!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
fi: Vain vinkki: Yritä helppoa vaikeustasoa ensiksi ...

en: Don't think too long ... it's easy!
fi: Älä ajattele liian kauan ... se on helppoa!

en: 5, 8, or 10 seconds?
fi: 5, 8, tai 10 sekuntia?

en: Search it.
fi: Etsi
