Enigma - en to ja translation catalogue (164 entries)

en: Server Error: could not load level '
ja: サーバーエラー: レベルを読み込むことができません '

en: Mouse speed: %d
ja: マウスの速度: %d

en: Another nameless level
ja: 他の名前のないレベル

en: Left mouse button:
ja: マウスの左ボタン:

en: Activate/drop leftmost inventory item
ja: 最も左側の項目をアクティベート/削除

en: Right mouse button:
ja: マウスの右ボタン:

en: Rotate inventory items
ja: 一覧の項目を回転

en: Show game menu
ja: ゲームメニューの表示

en: Quit game immediately
ja: 直ちにゲームを終了

en: Show this help
ja: このヘルプの表示

en: Kill current marble
ja: 現在のビー玉を強制終了

en: Restart the current level
ja: 現在のレベルを再実行

en: Skip to next level
ja: 次のレベルへスキップ

en: Jump back to last level
ja: 最後のレベルに戻る

en: Make screenshot
ja: スクリーンショットの取得

en: Left/right arrow:
ja: ← →:

en: Change mouse speed
ja: マウス速度の変更

en: Return to level menu
ja: レベルメニューへ戻る

en: Skip to next level for best score hunt
ja: ベストスコアを見つけるために次のレベルへスキップ

en: Skip to next unsolved level
ja: 次の未完了のレベルへスキップ

en: Too slow for
ja: 遅すぎ

en: Exactly the world record of
ja: 世界記録と同じ

en: Great! A new world record!
ja: 素晴らしい! 世界記録達成!

en: Again your personal record...
ja: 再び個人記録更新...

en: New personal record - better than par!
ja: 新たな個人記録 - 平均以上!

en: New personal record!
ja: 新たな個人記録!

en: Your record,
ja: あなたの記録,

en: behind world record.
ja: 世界記録には未達

en: behind your record.
ja: 自身の最高記録には未達

en: Level finished - better than par!
ja: レベル終了 - 平均以上!

en: Level finished!
ja: レベル終了!

en:  Cheater!
ja: ずる!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
ja: Enigmaパック %s - レベル #%d: %s

en: Your record:
ja: あなたの記録:

en: World record to beat:
ja: 倒すべき世界記録:

en: Error in configuration file.
ja: 設定ファイルにエラー

en: Error in XML initialization.
ja: XMLファイルの初期化でエラー

en: Quit
ja: 終了

en: Start Game
ja: ゲームを開始

en: Join Game
ja: ゲームに参加

en: Back
ja: 戻る

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
ja:   RONALD LAMPRECHT (リード)

en: Special Thanks To:
ja: 特別なご協力:

en:   DANIEL HECK (project founder)
ja:   DANIEL HECK (プロジェクト出資者)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
ja:   MEINOLF SCHNEIDER (ゲームアイデア、レベルデザイン)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
ja: すべての謝辞を三参照するには、マニュアルまたは、次のページを参照してください。

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
ja: ホームページ: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
ja: お問い合わせ: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
ja: Enigmaはフリーソフトウェアであり、次の条件で配布可能です。

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
ja: GNU General Public License, version 2の条件

en: Main developers of all releases:
ja: 全リリースの主要開発者:

en: Special Thanks:
ja: 特別なご協力:

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Paths
ja: パス

en: Locate Auto
ja: 自動ファイルの保存

en: Locate Score
ja: スコアの保存

en: Credits
ja: 謝辞

en: Preferences Path:
ja: 設定パス:

en: User Path:
ja: ユーザーパス:

en: User Image Path:
ja: ユーザーイメージパス:

en: System Path:
ja: システムパス:

en: Resource Paths:
ja: リソースパス:

en: L10n Path:
ja: L10nパス:

en: Level Pack
ja: レベルパック

en: Network Game
ja: ネットワークゲーム

en: Search
ja: 検索

en: Options
ja: オプション

en: Update
ja: 更新

en: Help
ja: ヘルプ

en: muted
ja: ミュート

en: Music in game
ja: ゲーム中にミュージック再生

en: No music in game
ja: ゲーム中にミュージック無し

en: Auto
ja: 自動

en: Always
ja: いつも

en: reversed
ja: 反転

en: mono
ja: モノラル

en: normal
ja: ノーマル

en: unknown
ja: 不明

en: Main
ja: メイン

en: Video
ja: ビデオ

en: Audio
ja: オーディオ

en: Config
ja: 設定

en: Language:
ja: 言語:

en: Fullscreen:
ja: 全画面:

en: Mouse speed:
ja: マウスの速度:

en: Sound volume:
ja: サウンドの音量:

en: Music volume:
ja: ミュージックの音量:

en: Ratings update:
ja: 評価の更新:

en: Score upload:
ja: スコアのアップロード:

en: User name:
ja: ユーザー名:

en: Sound set:
ja: サウンドセット:

en: Menu music:
ja: ミュージックメニュー:

en: Music ingame:
ja: ゲーム中のミュージック:

en: Stereo:
ja: ステレオ:

en: Text speed:
ja: テキストの速度:

en: User path:
ja: ユーザーパス:

en: User image path:
ja: ユーザーイメージパス:

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Skip to main menu
ja: メインメニューへスキップ

en: Update levelpack
ja: レベルパックの更新

en: Arrows:
ja: ←→:

en: Select level
ja: レベルの選択

en: Previous/next levelpack
ja: 前/次のレベルパック

en: Left click:
ja: 左クリック:

en: Your time:
ja: あなたの時間:

en: World record:
ja: 世界記録:

en: Par:
ja: 平均:

en: Add to clipboard
ja: クリップボードに追加

en: Clear clipboard
ja: クリップボードのクリア

en: Insert clipboard as copy
ja: クリップボードにコピーとして追加

en: Delete level
ja: レベルの削除

en: Move clipboard levels
ja: レベルをクリップボードに移動

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Levelpack:
ja: レベルパック:

en: Owner:
ja: オーナー:

en: Group:
ja: グループ:

en: Edit Metadata
ja: メタデータの編集

en: Release:
ja: リリース:

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: Compatibility:
ja: 互換性:

en: Level types:
ja: レベルタイプ:

en: New Group
ja: グループの作成

en: Position:
ja: 位置:

en: New Pack
ja: パックの作成

en: Delete Group
ja: グループの削除

en: Speed:
ja: 速度:

en: Difficulty:
ja: 難易度:

en: Level:
ja: レベル:

en: Author:
ja: 作者:

en: Contact:
ja: お問い合わせ:

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Public Ratings
ja: みなさんの評価

en: Scores
ja: スコア

en: You:
ja: あなた:

en: World:
ja: 世界記録:

note: TRANSLATORS: PAR = professional average rate - an expression used by golfers
en: PAR:
ja: 平均:

en: Version
ja: バージョン

en: Score:
ja: スコア:

en: Status:
ja: ステータス:

en: Release:
ja: リリース:

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: test
ja: テスト

en: balance
ja: バランス

en: key
ja: キー

en: time
ja: 時間

en: Credits:
ja: 謝辞

en: Id:
ja: ID:

en: Rating:
ja: 評価:

en: Average:
ja: 平均:

en: Level Info
ja: レベルの情報

en: Abort Level
ja: レベルについて

en: Error on auto registration of levelfile:
ja: レベルファイルの自動登録でエラーが発生しました

en: Continue
ja: 続行

en: Cannot find '%s'.
ja: '%s' を見つけられません。

en: Error: '%s'
ja: エラー: '%s'

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
ja: ビー玉を使って障害物を通過する間に石のペアを見えるようにします

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Good Luck!
ja: 幸運を祈る!

en: Hurry!
ja: 急いで!

en: Almost finished ...
ja: ほぼ終了...

en: Welcome to Enigma III
ja:  Enigma IIIにようこそ

en: Watch your step!
ja: 気をつけて!

en: It's a long way ...
ja: 長い道のりだ...
