Enigma - en to nl translation catalogue (1028 entries)

en: Server Error: could not load level '
nl: Serverfout: kon level niet laden: '

en: Mouse speed: %d
nl: Muissnelheid: %d

en: Another nameless level
nl: Nog een naamloos level

en:  by
nl:  door

en: Left mouse button:
nl: Linker muisknop:

en: Activate/drop leftmost inventory item
nl: Activeren/meest linkse item laten vallen

en: Right mouse button:
nl: Rechter muisknop:

en: Rotate inventory items
nl: Wisselen tussen items

en: Escape:
nl: Escapetoets:

en: Show game menu
nl: Spelmenu weergeven

en: Quit game immediately
nl: Spel onmiddellijk stoppen

en: Show this help
nl: Deze hulp weereven

en: Kill current marble
nl: Huidige knikker doden

en: Restart the current level
nl: Huidig level opnieuw starten

en: Reload and restart the current level
nl: Het huidige level herladen en herstarten

en: Skip to next level
nl: Volgend level

en: Jump back to last level
nl: Teruggaan naar het laatste level

en: Make screenshot
nl: Screenshot maken

en: Left/right arrow:
nl: Pijl links/rechts:

en: Change mouse speed
nl: Snelheid muisaanwijzer wijzigen

en: Return to level menu
nl: Terugkeren naar levelmenu

en: Skip to next level for best score hunt
nl: Naar volgend level voor topscore-jacht

en: Skip to next unsolved level
nl: Naar volgend onopgelost level

en: Too slow for
nl: Te langzaam voor

en: You are slow today ... Ctrl-A
nl: U bent langzaam vandaag ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
nl: Exact het wereldrecord van

en: Great! A new world record!
nl: Geweldig! Een nieuw wereldrecord!

en: Again your personal record...
nl: Opnieuw uw persoonlijke record...

en: New personal record - better than par!
nl: Nieuw persoonlijk record - sneller dan par!

en: New personal record!
nl: Nieuw persoonlijk record!

en: Your record,
nl: Uw record,

en: behind world record.
nl: na het het wereldrecord.

en: behind your record.
nl: na uw record.

en: Level finished - better than par!
nl: Level gehaald - sneller dan par!

en: Level finished!
nl: Level gehaald!

en:  Cheater!
nl:  Valsspeler!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
nl: Enigma-pakket %s - level #%d: %s

en: Your record:
nl: Uw record:

en: World record to beat:
nl: Wereldrecord om te verslaan:

en: Error in configuration file.
nl: Fout in configuratiebestand.

en: Error: Home directory does not exist.
nl: Fout: home-map bestaat niet.

en: Error: Application Data directory does not exist.
nl: Fout: map Application Data bestaat niet.

en: Error in XML initialization.
nl: Fout bij de initialisatie van XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
nl: Mac OS X upgrade van Enigma 1.00
    
    Het standaard gebruikersgegevenspad is veranderd van
     %s
    
    naar het zichtbare gegevenspad
     %s 
    
    Indien ok, zal Enigma uw gegevens naar deze nieuwe locatie verplaatsen. 
    U moet Enigma opnieuw opstarten om deze update af te ronden.

en: OK
nl: Ok

en: Never
nl: Nooit

en: Remind
nl: Herinneren

en: Fatal error that caused the application to quit:
nl: Fatale fout die ervoor zorgde dat de toepassing afsloot:

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Start Game
nl: Spel starten

en: Join Game
nl: Meedoen met spel

en: Back
nl: Terug

en: Enigma - Network Menu
nl: Enigma - Netwerkmenu

en: Main developers of the 1.21 release:
nl: Belangrijkste ontwerpers van versie 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
nl:   RONALD LAMPRECHT (leiding)

en: Special Thanks To:
nl: Speciale dank aan:

en:   DANIEL HECK (project founder)
nl:   DANIEL HECK (project oprichter)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
nl:   MEINOLF SCHNEIDER (spelidee, levelontwerp)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
nl: Zie de handleiding of de volgende pagina's voor de volledige credits.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
nl: Homepage: http://www.nongnu.org/enigma

en: Enigma is free software and may be distributed under the
nl: Enigma is vrije software en mag verspreid worden onder de

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
nl: regels van de GNU General Public License, versie 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
nl: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck en medewerkers.

en: Main developers of all releases:
nl: Belangrijkste ontwerpers van alle versies:

en: Special Thanks:
nl: Speciale dank aan:

en: Contributors
nl: Medewerkers

en: Homepage
nl: Homepagina:

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Paths
nl: Paden

en: Locate Auto
nl: Auto locatie

en: Locate Score
nl: Score locatie

en: Enigma - Help Menu
nl: Enigma - Helpmenu

en: Preferences Path:
nl: Voorkeurenpad:

en: User Path:
nl: Gebruikerspad:

en: User Image Path:
nl: Gebruikerspad voor afbeeldingen:

en: System Path:
nl: Systeempad:

en: Resource Paths:
nl: Bronpaden:

en: L10n Path:
nl: L10n Pad:

en: Level Pack
nl: Level-pakket

en: Network Game
nl: Netwerkspel

en: Search
nl: Zoeken

en: Options
nl: Opties

en: Update
nl: Bijwerken

en: Enigma - Main Menu
nl: Enigma - Hoofdmenu

en: This is a selection of the most important options. Each of them can be found in one of the submenus. For help on a specific option, please press F1 in its original submenu.
nl: Dit is een selectie van de belangrijkste opties. Elk van hen kan worden gevonden in een van de submenu's. Voor hulp over een specifieke optie, druk op F1 in het oorspronkelijke submenu.

en: Screen brightness:
nl: Schermhelderheid:

en: This changes the brightness of the entire screen on which Enigma's window is positioned. Default is '0'.
nl: Dit verandert de helderheid van het gehele scherm waarop het venster van Enigma venster is gepositioneerd. Standaard is '0'.

en: Fullscreen:
nl: Volledig scherm:

en: Choose 'yes' if you want Enigma to be displayed on the whole screen instead of within a window.
nl: Kies 'ja' als u wilt dat Enigma op het hele scherm wordt weergegeven in plaats van in een venster.

en: In fullscreen mode:
nl: In modus volledig scherm:

en: Screen resolution: This lists all resolutions that are supported both by your monitor and by Enigma. It is only used in fullscreen mode.
nl: Schermresolutie: dit toont alle resoluties die zowel door uw monitor als door Enigma worden ondersteund. Het wordt alleen gebruikt in modus volledig scherm.

en: Tileset: The set of images used in the menus and in the game. In fullscreen mode, this depends on the chosen screen resolution.
nl: Tegelset: de set afbeeldingen die in de menu's en in het spel wordt gebruikt. In volledig scherm is dit afhankelijk van de gekozen schermresolutie.

en: In windowed mode:
nl: In venstermodus:

en: Tileset: In windowed mode, you choose the tileset first. The tileset then defines the default size of Enigma's window.
nl: Tegelset: in venstermodus kiest u eerst de tegelset. De tegelset bepaalt dan de standaard grootte van het venster van Enigma.

en: Window size: While the tileset determines the default size of your window, you can scale it up by a factor. You can choose this factor in this field. You can still resize the window manually, however, when you restart Enigma, the size defined by this field is reinstated again. You can choose 'Not fixed', in which case Enigma will restart with the same window size you previously chose.
nl: Venstergrootte: Terwijl de tileset de standaardgrootte van uw venster bepaalt, kunt u het schalen met een factor. U kunt deze factor in dit veld kiezen. U kunt nog steeds de grootte van het venster handmatig aanpassen, echter, wanneer u Enigma opnieuw opstart, wordt de grootte gedefinieerd door dit veld weer hersteld. U kunt kiezen voor 'Niet vast', in dat geval zal Enigma opnieuw starten met dezelfde venstergrootte die u eerder koos.

en: Sound set:
nl: Geluidsset

en: The collection of sounds used by Enigma. Unless you install a user sound set or other source of sound sets, only default ('Enigma') is available.
nl: De verzameling geluiden gebruikt door Enigma. Tenzij u een gebruikersgeluidenverzameling of een andere bron van geluidenverzamelingen installeert, is alleen de standaardverzameling ('Enigma') beschikbaar.

en: Menu music:
nl: Menu-muziek:

en: The selection of music that is played in menus. 'In game' means that the same music is played as would be during the play.
nl: De selectie van muziek die in menu's wordt gespeeld. 'In game' betekent dat dezelfde muziek wordt gespeeld als tijdens het spelen.

en: Music ingame:
nl: Muziek in het spel:

en: Whether you want to hear Enigma's music while playing.
nl: Of u de muziek van Enigma wilt horen tijdens het spelen.

en: Sound volume / Music volume:
nl: Geluidsvolume / muziekvolume:

en: Loudness of sound effects / music. Please note that the volume settings of your operating system applies as well.
nl: Luidheid van geluidseffecten / muziek. Houd er rekening mee dat de volume-instellingen van uw besturingssysteem ook van toepassing zijn.

en: If active (by default), sound effects are changed to reflect the direction of their sources in a level. Choose 'mono' to deactivate this. In some setups, left and right speaker are swapped; you might choose 'reverse' then. (Stereo effects might not work.)
nl: Indien actief (standaard), worden geluidseffecten veranderd om de richting van hun bronnen in een level weer te geven. Kies 'mono' om dit uit te schakelen. In sommige opstellingen worden de linker- en rechterluidspreker verwisseld; kies dan 'omgekeerd'. (Stereo-effecten werken misschien niet).

en: Language:
nl: Taal:

en: You can choose the language here. You can also choose a language by clicking on the flags above the main menu, if Enigma's window (or fullscreen resolution) is large enough to show them.
nl: U kunt hier de taal kiezen. U kunt ook een taal kiezen door op de vlaggetjes boven het hoofdmenu te klikken, als het venster (of de resolutie van het volledige scherm) van Enigma groot genoeg is om ze te tonen.

en: Mouse speed:
nl: Muissnelheid:

en: A factor which decides how fast you have to move your mouse to achieve a certain force on the marble. You can choose this factor during the game as well, by pressing the left and right arrow keys.
nl: Een factor die bepaalt hoe snel u uw muis moet bewegen om een bepaalde kracht op de knikker te krijgen. U kunt deze factor ook tijdens het spel kiezen, door op de pijltjestoetsen links en rechts te drukken.

en: Middle mouse button:
nl: Middelste muisknop:

en: What happens when you click your mouse's middle button in the game, 'Pause' by default.
nl: Wat gebeurt er als u in het spel op de middelste knop van uw muis klikt, standaard 'Pauze'.

en: Text speed:
nl: Tekstsnelheid:

en: The speed with which text flies by in the game. You can press the down arrow to display a text again, if you missed it.
nl: De snelheid waarmee tekst voorbij vliegt in het spel. U kunt op de pijl omlaag drukken om een tekst opnieuw weer te geven, als u die gemist hebt.

en: Whether Enigma should automatically download the latest rating file, with world records, user ratings of levels etc.
nl: Of Enigma automatisch het laatste ratingbestand moet downloaden, met wereldrecords, gebruikersbeoordelingen van levels enz.

en: User name:
nl: Gebruikersnaam:

en: If you want to submit your scores, you should enter a user name here. This is the name shown to other players if you hold a world record for a level, and on the leaderboard on our web site. On our web site, you will find a list of all user names currently in use (and known to us).
nl: Als u uw scores wilt doorgeven, moet u hier een gebruikersnaam opgeven. Dit is de naam die aan andere spelers getoond wordt als u een wereldrecord voor een level heeft, en op het leaderboard op onze website. Op onze website vindt u een lijst van alle gebruikersnamen die momenteel in gebruik zijn (en bij ons bekend).

en: User path:
nl: Gebruikerspad:

en: Location of your scores, some settings, and user level packs.
nl: Plaats van uw scores, sommige instellingen, en gebruikers level packs.

en: User image path:
nl: Gebruikersafbeeldingen-pad:

en: Location of level screenshots (use F10 during the game to make a screenshot), and of level thumbnails. By default, this is the same as your user path.
nl: Locatie van level screenshots (gebruik F10 tijdens het spel om een screenshot te maken), en van level thumbnails. Standaard is dit hetzelfde als uw gebruikerspad.

en: Localization/translation path:
nl: Vertalingen-pad:

en: Location of translations to all languages Enigma uses.
nl: Locatie van vertalingen voor alle talen die Enigma gebruikt.

en: muted
nl: stil

en: Music in game
nl: Muziek tijdens spel

en: No music in game
nl: Geen muziek tijdens spel

en: Always
nl: Altijd

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: None found
nl: Geen gevonden

en: Not fixed
nl: Niet vast

en: reversed
nl: omgekeerd

en: normal
nl: normaal

en: unknown
nl: onbekend

en: Deactivated
nl: Uitgeschakeld

en: Pause (ESC)
nl: Pauze (ESC)

en: Restart Level (Shift-F3)
nl: Level opnieuw starten (Shift-F3)

en: Resetting video settings in %is ...
nl: Video-instellingen herstellen over %i s ...

en: Main
nl: Hoofdmenu

en: Config
nl: instellingen

en: Language:
nl: Taal:

en: Fullscreen:
nl: Volledig scherm:

en: Mouse speed:
nl: Muissnelheid:

en: Sound volume:
nl: Geluidsvolume:

en: Music volume:
nl: Muziekvolume:

en: Ratings update:
nl: Update waarderingen:

en: User name:
nl: Gebruikersnaam:

en: Sorry, no video changes during an ongoing game.
nl: Sorry, geen video-aanpassingen tijdens een spel.

en: Screen brightness:
nl: Schermhelderheid:

en: In fullscreen mode:
nl: In modus volledig scherm:

en: Screen resolution:
nl: Schermresolutie:

en: Tileset:
nl: Tegelset

en: In windowed mode:
nl: In venstermodus:

en: Window size:
nl: Venstergrootte:

en: Sound set:
nl: Geluidsinstelling:

en: Menu music:
nl: Muziekmenu:

en: Music ingame:
nl: Muziek tijdens het spel:

en: Middle mouse button:
nl: Middelste muisknop:

en: Text speed:
nl: Tekstsnelheid:

en: User path:
nl: Gebruikerspad:

en: User image path:
nl: Gebruikerspad afbeeldingen:

en: Localization/translation path:
nl: Vertalingen-pad:

en: Use these video settings?
nl: Deze video-instellingen gebruiken?

en: Enigma - Options Menu
nl: Enigma - Opties-menu

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Skip to main menu
nl: Direct naar hoofdmenu

en: Add all to clipboard
nl: Alles aan klembord toevoegen

en: Update levelpack
nl: Levelpakket bijwerken

en: Arrows:
nl: Pijltjestoetsen:

en: Select level
nl: Level selecteren

en: Return:
nl: Terug:

en: Play selected level
nl: Geselecteerd level spele

en: Back/Space:
nl: Backspace/Spatie:

en: Previous/next levelpack
nl: Vorig/volgend levelpakket

en: Mark current level as unsolved
nl: Huidig level markeren als onopgelost

en: Switch between fullscreen and window
nl: Schakel tussen volledig scherm en venster

en: Left click:
nl: Linkermuisknop:

en: Right or control click:
nl: Rechter- of Ctrl + muisknop:

en: Inspect selected level
nl: Informatie over geselecteerd level

en: Select next level for world record hunt
nl: Selecteer volgend level voor wereldrecordjacht

en: Select next unsolved level
nl: Selecteer volgend onopgelost level

en: You are not allowed to play this level yet.
nl: U mag dit level nog niet spelen.

en: %d%% best
nl: %d%% topscore

en: %d%% solved
nl: %d%% opgelost

en: Your time:
nl: Uw tijd:

en: That's world record.
nl: Dat is een wereldrecord.

en: That's %s below world record.
nl: Dat is %s onder het wereldrecord.

en: World record:
nl: Wereldrecord:

en: World record by %s:
nl: Wereldrecord door %s:

en: No further unsolved level available!
nl: Geen andere onopgeloste levels beschikbaar!

en: Shift-click:
nl: Shift-klikken:

en: Add to clipboard
nl: Toevoegen aan klembord

en: Clear clipboard
nl: Klembord leegmaken

en: Insert clipboard as reference
nl: Klembord als referentie invoegen

en: Insert clipboard as copy
nl: Klembord als kopie invoegen

en: Alt-left arrow:
nl: Alt-links:

en: Exchange level with predecessor
nl: Verwissel level met de voorgaande

en: Alt-right arrow:
nl: Alt-rechts:

en: Exchange level with successor
nl: Verwissel level met volgende

en: Delete level
nl: Verwijder level

en: Update index from levels
nl: Index bijwerken vanuit levels

en: Move clipboard levels
nl: Verplaats klembord levels

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Clipboard: %d level | Clipboard: %d levels
nl[0]: Klembord: %d level
nl[1]: Klembord: %d levels

en: Enigma - Level Pack Composer
nl: Enigma - Level pack samensteller

en: Levelpack:
nl: Levelpakket:

en: Owner:
nl: Eigenaar:

en: Group:
nl: Groep:

en: Location
nl: Locatie

en: in [All Packs]:
nl: in [alle pakketten]:

en: Edit Metadata
nl: Metadata bewerken

en: Release:
nl: Uitgave:

en: Revision:
nl: Revisie:

en: Compatibility:
nl: Compatibiliteit:

en: Default Location:
nl: Standaardlocatie:

en: Level types:
nl: Leveltypes:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
nl: Gelieve het levelpakket opnieuw toe te wijzen aan een andere groep voor groepverwijdering

en: Compose Pack
nl: Pakket samenstellen

en: Update Pack
nl: Pakket bijwerken

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
nl: Fout: zonder titel niet toegestaan - druk op "ongedaan maken" om af te sluiten zonder wijzigingen

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
nl: Fout: gebruik alleen "a-zA-Z0-9_-#" voor titel van levelpakket

en: Error: title already in use - choose another title
nl: Fout: titel al in gebruik - kies een andere titel

en: Left column:
nl: Linkerkolom:

en: Levelpack groups
nl: Levelpakket-groepen

en: Right columns:
nl: Rechterkolommen:

en: Levelpacks of selected group
nl: Levelpakketten van geselecteerde groep

en: Select group or levelpack
nl: Selecteer groep of levelpakket

en: Configure group or levelpack
nl: Configureer groep of levelpakket

en: New Group
nl: Nieuwe Groep

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: Welcome to Enigma! Please note that the game makes use of your mouse in another way than usual, and there will be no mouse cursor during the game. You can press the ESC key or the middle mouse button to pause the game and exit (or continue). You can also always press the F1 key to see available shortcut keys.
nl: Welkom bij Enigma! Merk op dat het spel op een andere manier gebruik maakt van uw muis dan gebruikelijk, en er zal geen muiscursor zijn tijdens het spel. Je kunt de ESC toets of de middelste muisknop indrukken om het spel te pauzeren en af te sluiten (of verder te gaan). U kunt ook altijd op de F1 toets drukken om de beschikbare sneltoetsen te zien.

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer. TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: If you are an experienced gamer and prefer a challenge for a start, please click here:
nl: Bent u een ervaren gamer en hebt u liever een uitdaging om mee te beginnen, klik dan hier:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you prefer a more gentle introduction, please click here:
nl: Als u de voorkeur geeft aan een mildere inleiding, klik dan hier:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you feel you need some more training with handling your mouse, you might find some helpful landscapes here:
nl: Als u denkt dat u meer training nodig hebt in het omgaan met uw muis, vindt u hier misschien wat nuttige landschappen:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: Welcome to Enigma! Please note that there will be no mouse cursor during the game. You can press ESC or the middle mouse button to pause or exit. Use F1 to see available shortcut keys.
nl: Welkom bij Enigma! Merk op dat er geen muiscursor zal zijn tijdens het spel. U kunt op ESC of de middelste muisknop drukken om te pauzeren of af te sluiten. Gebruik F1 om de beschikbare sneltoetsen te zien.

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: For a more gentle introduction, please click here:
nl: Voor een mildere inleiding, klik hier:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: You will find more training landscapes here:
nl: Meer trainingslandschappen vindt u hier:

en: Enigma - Level Pack Menu
nl: Enigma - Level pack menu

en: Position:
nl: Positie:

en: New Pack
nl: Nieuw Pakket

en: Delete Group
nl: Groep verwijderen

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
nl: Fout: zonder groepsnaam niet toegestaan - druk op "ongedaan maken" om af te sluiten zonder wijzigingen

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
nl: Fout: groepsnaam bestaat al

en: Error: "Every group" is a reserved group name
nl: Fout: "Elke groep" is een gereserveerde groepsnaam

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
nl: Fout: groepsnaam mag niet tussen vierkante haken staan

en: Error: group not empty
nl: Fout: groep niet leeg

en: Enigma - Level Pack Group Configuration
nl: Enigma - Level Pack groep configuratie

en: Show previous screenshot
nl: Toon vorige schermafdruk

en: Show next screenshot
nl: Toon volgende schermafdruk

en: No screenshot available:
nl: Geen schermafdruk beschikbaar:

en: Searches for levels with given criteria.
nl: Zoekt naar niveaus met gegeven criteria.

en: Use 'Text Search' for a case independent search in levels' titles, author names, file names, and level identification names.
nl: Gebruik "Tekst Zoeken" voor een geval onafhankelijk zoeken in titels van niveaus, auteursnamen, bestandsnamen, en niveau identificatie namen.

en: Levels are rated in their difficulty in five categories: intelligence, dexterity, patience, knowledge about Enigma, and speed control. Each rating ranges from 1 (easy) to 5 (difficult). Levels with special mechanisms may also be a 6 in knowledge. With the corresponding buttons, you can search for levels with certain difficulty ratings.
nl: De moeilijkheidsgraad van de levels wordt bepaald door vijf categorieën: intelligentie, behendigheid, geduld, kennis over Enigma, en snelheidsbeheersing. Elke waardering gaat van 1 (gemakkelijk) tot 5 (moeilijk). Levels met speciale mechanismen kunnen ook een 6 krijgen in kennis. Met de corresponderende knoppen kunt u naar velden zoeken met bepaalde moeilijkheidsgraden.

en: The five single ratings are combined into an overall difficulty rating, ranging from 1 to 100. You can also search for levels within a given overall difficulty range.
nl: De vijf individuele moeilijkheidsgraden worden gecombineerd in een algemene moeilijkheidsgraad, gaande van 1 tot 100. U kunt ook naar levels binnen een bepaalde moeilijkheidsgraad zoeken.

en: 'Average rating' is the mean of player's ratings of the levels. You can rate a level on its level inspector page with a rating from 0 (worst) to 10 (best). You can search for levels which average rating is within a specified interval, too.
nl: De gemiddelde waardering is het gemiddelde van de beoordelingen van de spelers van de velden. U kunt een level op zijn level inspector pagina beoordelen met een cijfer van 0 (slechtste) tot 10 (beste). U kunt ook naar speelvelden zoeken waarvan de gemiddelde waardering binnen een bepaald interval ligt.

en: If you choose 'Only levels that are unsolved in easy mode', you filter for all levels which feature an easy mode, and that have not been solved by you in easy mode yet. Accordingly, you can choose 'Only levels that are unsolved in normal mode' to filter for those.
nl: Als u kiest voor 'Alleen velden die nog niet opgelost zijn in de easy mode', filtert u op alle velden die een easy mode hebben, en die nog niet door u opgelost zijn in de easy mode. U kunt ook kiezen voor 'Alleen onopgeloste velden in de normale spelmodus' om daar op te filteren.

en: Finally, you can sort the results randomly, by average rating, by overall difficulty, or by their sequence on load time, which mostly is the sequence in which they appear in the level packs (sort by 'None').
nl: Tenslotte kunt u de resultaten willekeurig sorteren, op gemiddelde rating, op totale moeilijkheidsgraad, of op hun volgorde bij het laden, wat meestal de volgorde is waarin ze in de level-pakketten voorkomen (sorteren op 'Geen').

en: The number of levels satisfying all chosen criteria is shown on the line above the search button. Please note that some levels have no ratings, or no average ratings, and are therefore automatically excluded as soon as you choose to search for ratings or average ratings or sort by them.
nl: Het aantal velden dat aan alle gekozen criteria voldoet wordt getoond op de regel boven de zoekknop. Sommige velden hebben geen beoordelingen, of geen gemiddelde beoordelingen, en worden daarom automatisch uitgesloten zodra u kiest om te zoeken op beoordelingen of gemiddelde beoordelingen of op deze te sorteren.

en: None
nl: Geen

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Random".
en: Random
nl: Willekeurig

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Difficulty".
en: Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraad

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Average rating".
en: Average rating
nl: Gemiddelde beoordeling

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Text Search:
nl: Tekst zoeken:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
nl: niet hoofdlettergevoelig zoeken naar titel, auteur, bestandsnaam

en: Intelligence:
nl: Intelligentie:

en: Dexterity:
nl: Handigheid:

en: Patience:
nl: Geduld:

en: Knowledge:
nl: Kennis:

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: Difficulty:
nl: Moelijkheidsgraad:

en: Average Rating:
nl: Gemiddelde beoordeling:

en: Only levels that are unsolved in easy mode:
nl: Alleen levels die onopgelost zijn in easy mode:

en: Only levels that are unsolved in normal mode:
nl: Alleen levels die onopgelost zijn in de normale modus:

en: Sort by:
nl: Sorteren op:

en: Reset
nl: Herstellen

en: Levels fitting these criteria: %d
nl: Levels die aan deze criteria voldoen: %d

en: Enigma - Search Menu
nl: Enigma - Zoekmenu

en: Screenshot
nl: Schermafdruk

en: Author:
nl: Auteur:

en: Public Ratings
nl: Waarderingen

en: You:
nl: Jij:

en: World:
nl: Wereld:

en: Solved %:
nl: Opgelost %:

en: Solved #:
nl: Opgelost #:

en: Version
nl: Versie

en: Release:
nl: Uitgave

en: Revision:
nl: Revisie

en: Control:
nl: Controle

en: Target:
nl: Doel:

en: stable
nl: stabiel

en: experimental
nl: experimenteel

en: released
nl: vrijgegeven

en: force
nl: kracht

en: balance
nl: balans

en: key
nl: sleutel

en: time
nl: tijd

en: pushes
nl: zetten

en: moves
nl: stappen

en: World Record Holders:
nl: Wereldrecordhouders:

en: Credits:
nl: Met dank aan:

en: Dedication:
nl: Toewijding:

en: Level Path:
nl: Levelpad:

en: Id:
nl: Identiteit:

en: Load time:
nl: Laadtijd:

en: Compatibility:
nl: Compatibiliteit:

en: Annotation:
nl: Kanttekening:

en: Rating:
nl: Waardering:

en: Average:
nl: Gemiddeld:

en: Resume Level (ESC)
nl: Level hervatten (ESC)

en: Level Info
nl: Level-info

en: Abort Level
nl: Level afbreken

en: Exit Enigma (Shift-ESC)
nl: Enigma afsluiten (Shift-ESC)

en: Return to level
nl: Terug naar level

en: For a list of shortcut keys during the game, press F1 during the game.
nl: Voor een lijst met sneltoetsen tijdens het spel, druk op F1 tijdens het spel.

en: Error on auto registration of levelfile:
nl: Fout bij autoregistratie van het levelbestand:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
nl: Let op: het level zal niet zichtbaar zijn in het "Auto Folder" levelpakket!

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Error on update of levelpack index:
nl: Fout tijdens bijwerken van levelpakket-index:

en: Note: the current version will be reloaded!
nl: Let op: de huidige versie wordt herladen!

en: Error on registration of levelpack index:
nl: Fout bij registratie van levelpakket-index:

en: Note: the levelpack will not show up!
nl: Let op: het levelpakket zal niet zichtbaar zijn!

en: Cannot find '%s'.
nl: Kan '%s' niet vinden.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
nl: Uw installatie is mogelijk incompleet of ongeldig.

en: There was an error loading '%s'.
nl: Er was een fout bij het laden van '%s'.

en: Error: '%s'
nl: Fout: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
nl: 
    
    Deze fout kan er voor zorgen dat het programma zich vreemd gedraagt!

en: All right, we'll call it a draw
nl: OK,het is gelijkspel

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
nl: Leg paren stenen bloot tijdens het navigeren tussen obstakels met een knikker

en: Let there be light!
nl: Laat er licht zijn!

en: You really will need every penny!
nl: U heeft echt elke cent nodig!

en: Umbrellas prevent free fall!
nl: Paraplu's voorkomen vrije val!

en: No problem! Piece of cake!
nl: Geen probleem! Makkie!

en: It was easy, wasn't it!
nl: Een makkie toch, nietwaar!

en: You need to be fast!
nl: U moet snel zijn!

en: It's a ring!
nl: Het is een ring!

en: Business hours from 8am to 4pm
nl: Openingstijden van 8:00 tot 16:00

en: Everything's been counted carefully!
nl: Alles is heel precies geteld!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
nl: Delen van de buizen verdwijnen door explosies!

en: Don't believe all that you see!
nl: Geloof niet alles wat u ziet!

en: An English text based riddle
nl: Raadsel gebaseerd op engelse tekst

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
nl: U kunt korte tijd vliegen, als u de paraplu gebruikt.

en: The Enigmhanoi Towers
nl: De Torens van Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
nl: Wie spreekt, weet niet (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
nl: De wijze man lacht (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
nl: Wie weet, spreekt niet (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
nl: Delen met dezelfde kleur draaien altijd tegelijkertijd en op dezelfde manier.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
nl: Onderhoudscode: metaal-steen-steen-steen-rood-geel-geel-rood-rood-steen-steen.

en: Welcome
nl: Welkom

en: The Grim Reaper
nl: De Grimmige Oogster

en: ... There are more than two ...
nl: ... Er zijn er meer dan twee ...

en: The witch of this switch waits for your wish.
nl: De heks van de schakelaar wacht op uw wens.

en: The witch of this switch resets the awale game.
nl: De heks van deze schakelaar herstart het awalespel.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
nl: Een beurt bestaat er uit een rij walnoten vanachter de raamachtige muren te pakken en 1 voor 1 aan te leggen aan de volgende rijen.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
nl: Waarschuwing: Wat wacht de krijger aan het einde van een beurt? Als er 2 of 3 walnoten in een rij liggen, zijn ze een warme beloning voor de krijger, net als de walnoten in de rijen op weg naar deze rij, als er 2 of 3 per rij liggen.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
nl: Waarschuwing: Als de muren van een krijger leeg zijn, heeft deze krijger gewonnen.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
nl: Als een krijger meer dan de helft van de walnoten heeft gekregen, wint hij. Wat wint hij? De weg naar de wachtende oxyds die hij wil.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
nl: Gefeliciteerd! U bent de meest oplettende awale speler van de vallei ...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
nl: Verdwaald in de savanne? Wacht niet en ga op weg naar de herstelschakelaar uiterst links ...

en: Validate your choice here.
nl: Controleer uw keuze hier.

en: Reset the game.
nl: Herstart het spel.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
nl: Een beurt bestaat uit het pakken van een rij stenen en deze 1 voor 1 tegen de klok in bij de andere rijen aan te leggen, terugkomend bij het begin.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
nl: Aan het eind van een beurt als de laatste steen niet in een lege rij valt, dan neemt u de stenen van de tegenoverliggende rij als die er is en herhaalt u een beurt.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
nl: Een beurt begint in een van de meest linkse rijen, tenzij dat onmogelijk is.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
nl: Aan het einde van het spel (als een speler niet verder kan), dan wint de spelerdie de meeste stenen heeft.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
nl: Een gele steen is gelijk aan 10 blauwe stenen (en 2 bruine stenen).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
nl: Een bruine steen is gelijk aan 5 blauwe stenen.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
nl: Dit katrospel komt uit Madagascar; in de makkelijke modus is er een afrikaanse Awale.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
nl: Alleen reset of Shift-F3 kan zaken laten evolueren...

en: Same room, new mirrors ...
nl: Zelfde ruimte, nieuwe spiegels ...

en: Umbrellas protect!
nl: Paraplu's beschermen!

en: It's easier with a shovel!
nl: Het is makkelijker met een schep!

en: Watch out!!
nl: Pas op!!

en: Please remember:    42
nl: Goed onthouden:    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
nl: Als u dit te makkelijk vindt, speel dan -Bavarian Madness-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
nl: Sorry voor het ongemak, maar de Geld-au-tomaat is leeg.

en: Take the key to the left first!
nl: Pak eerst de linkersleutel!

en: Sunday, bloody Sunday!
nl: Zondag, bloedige zondag!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
nl: Kunt u de verborgen oxyd stenen zien?

en: If you haven't won, you've lost!
nl: Als u niet gewonnen hebt, hebt u verloren!

en: Easy?
nl: Makkelijk?

en: Watch out, slippery!
nl: Pas op, het is glad!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
nl: Open de deuren, open de Oxyds

en: Riverside
nl: Rivieroever

en: Wrong side!                   F3
nl: Verkeerde oever

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
nl: De bewegende zwerfkei kan in gaten vallen maar valt niet in het water.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
nl: O, raadselachtig raadsel, regeer mijn knikker's betekenisloos brein, ga doormet verwarring zaaien, houd knikker's brein blind.

en: Feed me!
nl: Geef me te eten!

en: Beware of Sadistic Dentist!
nl: Pas op Sadistische Tandarts!

en: The innocent victim.
nl: Het onschuldige slachtoffer

en: Office of your boss.
nl: Het kantoor van uw baas

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
nl: Iedereen is weg, maar de plant is nog steeds hongerig!

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
nl: Nee! Nee! Aaaarrrrggghhhh!

en: You shouldn't have done that.
nl: Dat had u niet moeten doen.

en: Careful.
nl: Voorzichtig

en: Balance Beam
nl: Evenwichtsbalk

en: Remote Meditation
nl: Meditatie op afstand

en: The Wild Hunt
nl: De wilde jacht

en: Freeze by the Power of Light
nl: Bevries door de Kracht van het Licht

en: Rainbow Adjacencies
nl: Aaneengesloten regenboog

en: Recover the Stone
nl: Verover de Steen

en: Open the Doors
nl: Open de deuren

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
nl: Dit is een gekleurd doolhof. U moet de goede volgorde uitzoeken van de gekleurde vloer om bij de oxyds te komen.

en: Restless Meditation
nl: Rusteloze Meditatie

en: Caution - Quick Sand!
nl: Pas op - DrijfZand

en: Left or Right Drive?
nl: Linker of rechter rijbaan?

en: Can you relax amid all this chaos?
nl: Kunt u ontspannen in deze chaos?

en: Carry that oxygen around.
nl: Verspreid de zuurstof

en: Audience in Venice
nl: Toehoorders in Venetië

en: Press the Triggers
nl: Druk de triggers in

en: Welcome to Venice
nl: Welkom in Venetië

en: Welcome to the Audience
nl: Welcome bij de Toehoorders

en: ... under construction
nl: onderhoud

en: try the boulders as gondola
nl: probeer de zwerfkeien als gondel

en: piazza san marco
nl: San Marcoplein

en: danger
nl: gevaar

en: san giorgio
nl: San Giorgio

en: guardian ducale
nl: paleiswacht

en: gondoliere on strike
nl: gondelier in staking

en: palace ducale
nl: het Dogenpaleis

en: look at san michele
nl: kijk naar San Michele

en: use the gondola below
nl: gebruik de gondel daarbeneden

en: hurry to san giorgio
nl: haast u naar san giorgio

en: The Green Hell
nl: De Groene Hel

en: Exploration Trip to Green Waters
nl: Onderzoeksreis naar Groene Wateren

en: 4D Confusion ...
nl: 4D verwarring

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
nl: Ooit een 4D doolhof in kaart gebracht? Het is tijd om in vier dimensies te leren denken.... Een paar aanwijzingen: Het doolhof is 4x4x4x4; uw huidige positie is (2|3|3|2); in alle 16 hoeken van de hyperkubus is een blauwe oxyd...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
nl: Ooit een 4D doolhof in kaart gebracht? Het is tijd om in 4 dimensies te leren denken... Een paar aanwijzingen: Het doolhof is 3x3x3x3; uw huidige positie is (2|2|2|2); in alle 16 hoeken van de hyperkubus is een blauwe oxyd...

en: Funeral on Deep Sea
nl: Begrafenis in de Diepzee

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
nl: Waarschuwing: Speel dit level niet langer dan 10 minuten - u kunt zeeziek worden!

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
nl: Kijk uit voor mijnen!         wit=0, blauw=1, zwart=2, rood=3, geel=4,donkerblauw=5,donkerrood=6...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
nl: Hint: Mijnen liggen nooit langs de kanten. Als u niet verder kunt, kijk achter de muur

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
nl: Tik de schakelaar aan om een tegel te zien, maar u moet 10 seconden wachten.

en: Change guaranteed
nl: Verandering gegarandeerd

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
nl: Tip: De start is waar alle dode knikkers zijn

en: Perfect Trajectory
nl: Volmaakt Traject

en: Bridge those synapses!
nl: Verbind die synapsen!

en: Hey, where am i now?
nl: Hé, waar ben ik nu?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
nl: Zojuist was ik thuis en wilde voor mijn twee oydstenen zorgen.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
nl: En nu ben ik in dit vreemde woud gestrand. Hoe kan ik hieruit ontsnappen?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
nl: Als ik eens rondkeek? Misschien vind ik dingen die me helpen een uitgang te vinden.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
nl: WAARSCHUWING: Opperste voorzichtigheid is geboden.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
nl: Wilde buffels kruisen het pad.

en: Help me, the forest is on fire!
nl: Help me, het bos staat in brand.

en: A herd of wild horses blocks the way.
nl: Ëen kudde wilde paarden blokkeert de weg.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
nl: Ëen gehucht met omheining, een paar hutjes, een meertje, een paar balen stro.

en: If there is finally an exit?
nl: Ïs er eindelijk een uitgang?

en: I'm afraid, i need some assistance!
nl: Ik ben bang dat ik wat hulp nodig heb.

en: Filling station for empty extinguishers.
nl: Vulstation voor lege brandblussers.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
nl: Pas op: Kwaaie muskieten!

en: Useful things may also be hidden!
nl: Bruikbare spullen kunnen ook verborgen zijn!

en: Spaceship Control
nl: Ruimteschip Commandocentrum

en: Bound to the blue nowhere
nl: Onderweg naar het blauwe niets

en: The journey is the reward
nl: De reis is de beloning

en: Lady in Red
nl: Dame in het rood

en: Watchmaker
nl: Klokkenmaker

en: Mend the clockwork
nl: Repareer het uurwerk

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
nl: Sluit de zwembaden niet voor de klok gemaakt is, tenzij u Fred Astaire bent.

en: Every marble is the architect of its own fortune
nl: Iedere knikker is de architect van zijn eigen rijkdom

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
nl: Uw trouwe vriend Tonto, uw paard Zilver en Tonto's paard Scout zijn gevangen genomen

en: Don't forget your disguise!
nl: Vergeet uw vermomming niet!

en: Here lies the grave of John Reid.
nl: Dit is het graf van John Reid.

en: Hi-yo Silver, away!
nl: Hi-yo Silver, vooruit!

en: Who was that masked man?
nl: Wie was die gemaskerde man?

en: Hey! This tomb is empty!
nl: Hé! Dit graf is leeg!

en: Take the first exit
nl: Neem de eerste uitgang

en: Who broke the pearl necklace?
nl: Wie brak de parelketting?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
nl: Mevr. Scarlett's prachtige parelsnoer brak en alle kleurige parels, rolden op de grond. Mevr. Scarlett herinnert zich de volgorde niet, maar ze weet datopeenvolgende parels, zich verbinden als ze naast elkaar geplaatst wordenen er een munt in het muntslot wordt gedaan.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
nl: U draaide de volgorde van dit parelpaar om. U moet deze fout verbeteren om de ketting af te maken.

en: Jack-Of-All-Trades
nl: Van alle markten thuis

en: Find The Paradise
nl: Vind Het Paradijs

en: Welcome to Enigma VII
nl: Welkom bij Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
nl: Stop alle kleine knikkers in de gaten. Slechts een knikker per gattoegestaan.

en: Careful - you can not swim in the water.
nl: Pas op - u kunt niet zwemmen in water.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
nl: Gebruik de rechtermuisknop om door uw inventaris te gaan, het is de balk onderin het scherm.   En raad eens waar de drie items hieronder voor gebruikt kunnen worden.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
nl: Er zijn veel verschillende items in Enigma, net als speciale vloeren en stenen. Laten we eens meer daadwerkelijke Enigma levels bekijken!   En als u problemen hebt met een level - kijk eens in de handleiding:   Er zijn hints voor sommige levels.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
nl: Bereid u voor op nog meer muisgymnastiek In de volgende levels.

en: Don't drown in the swamp.
nl: Verdrink niet in het moeras.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
nl: Deze oscillerende steen is een tijdsteen. U kunt er niet mee 'praten', maar let op als u deze steen ziet: Na enige tijd kan er van alles gebeuren...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
nl: De stenen met pijlen zijn eenrichtings-stenen. Zoals u misschien al geraden hebt, kunt u ze slechts in een richting passeren. Doolhoven zijn geliefde elementen van Enigma - u zult er veel zien.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
nl: Goed gedaan!  Als u dit level heeft opgelost, dan spelen we een paarvoorbeeldlevels uit de Enigmapakketten!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
nl: De blauwe stenen zijn Oxyd stenen. Open ze door ze aan te raken met uw zwarte knikker.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
nl: Maar voor dit, kijk eens naar het laatste tutoriallevel dat Jacob voor u gemaakt heeft.   Zie het als een examen, als u wilt. Het is vrij moeilijk, dus wanhoop niet als u er niet doorheen komt de eerste keer. Daaag!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
nl: Ik hoop dat u dit tutorialpakket leuk vond.  U zult de meeste van deze levels nog eens terugzien in de Enigmapakketten, samen met nieuwere en veel moeilijkere levels. Dus, geef het niet op!

en: Levels can be larger than one screen.
nl: Levels kunnen groter zijn dan een scherm.

en: Remember the colors.
nl: Onthoud de kleuren.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
nl: Frictie en acceleratie zijn afhankelijk van het type vloer.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
nl: Sommige stenen zien er net zo uit als Oxyd stenen!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
nl: Dit houten blok kan verzet worden en is zwaar genoeg om de triggerin te drukken. Probeer hem er op te krijgen!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
nl: Weet u nog? Er zijn verschillende soorten vloeren. En deze zijn steil...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
nl: Kan men meer doen met houten blokken?   Ja!  Zie de volgende levels.

en: Take your time ...
nl: Neem de tijd ...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
nl: De heldere lichtstraal is een laserstraal.  Kom niet te dicht bij!  Maar hij is bruikbaar ... U kunt de laser op de doelen richten met spiegels.  Alleen de lichtgrijze spiegels zijn verplaatsbaar, probeer maar!

en: Learn to move your black ball properly.
nl: Leer om met uw zwarte bal te bewegen.

en: Don't touch everything!
nl: Raak niet alles aan!

en: Welcome!    Enigma features hundreds of different objects and ideas. Do not mind them for now---we will show you some in this tutorial, but most of the time the fun actually is in discovering these objects for yourself. The stones with colored spots and shapes you matched in the room above are called Oxyd stones. Most of the time, your goal is to find and open them. Since this level is not solved yet, there might be more Oxyd stones ahead? When you want to pause or quit, just press the ESC key.
nl: Welkom!    Enigma bevat honderden verschillende objecten en ideeën. Let er voorlopig niet op--we zullen er enkele laten zien in deze tutorial, maar het meeste plezier zit eigenlijk in het zelf ontdekken van deze voorwerpen. De stenen met gekleurde vlekken en vormen die u in de kamer hierboven hebt gematcht, worden Oxyd-stenen genoemd. Meestal is het je doel om ze te vinden en te openen. Aangezien dit level nog niet is opgelost, liggen er misschien nog meer Oxyd-stenen in het verschiet? Als u wilt pauzeren of stoppen, drukt u gewoon op de ESC toets.

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
nl: De steen met het paardenhoofd is een schaaksteen. Kijk hoe de andere knikkerhem raakt om 'm te bewegen. De hoek waaronder u hem raakt is belangrijk.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
nl: Probeer nu de schaakstenen op de triggers te krijgen. Zij doen altijdtwee stappen plus een.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
nl: De deuren rechts blokkeren uw weg naar de oxyds... links zijn een paartriggers. Misschien hebben ze iets met elkaar te maken?

en: Nothing can stop us!
nl: Niets kan ons tegenhouden!

en: Rest on the bright spot for a minute.
nl: Rust een minuutje op de heldere plek.

en: You'll do anything you're told!
nl: U zult alles doen wat u wordt gezegd!

en: ... did it!
nl: ... gedaan!

en: Dig in ...
nl: Schep op

en: Did you bring your flag?
nl: Heeft u uw vlag meegenomen?

en: Watch out for water holes!
nl: Let op de watergaten!

en: Some stones and stone rows can be moved!
nl: Sommige stenen en rijen stenen kunnen verplaatst worden!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
nl: Welkom bij Enigma!  Deze tutorial, die ik (Jacob Scott) heb gemaakt, leert u hoe het gespeeld wordt.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
nl: U speelt met de zwarte bal.  Rol over een object heen om het op te pakken.  U kunt tegen de meeste muren stuiteren (probeer maar eens), maar vermijd de blauwe vloer onderaan de kamer (hoewel, probeer eens om er in te vallen en start het level opnieuw met de 'Esc' toets).  Druk op geen enkele knop of toets terwijl deze berichten getoond worden of het bericht zal stoppen.

en: This is pretty self-explanatory.
nl: Dit behoeft weinig uitleg.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
nl: Enigma zit vol met verschillende soorten puzzels. In de volgend kamer vindt u uw eerste.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
nl: U kunt niet lopen op water! Probeer de blokken in het water te duwen om aan de andere kant te komen.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
nl: Merk op dat u geen rij van twee of meer blokken kunt duwen.  Blokken kunnen ook niet op hetzelfde vierkant als een rooster zijn, u wel.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
nl: Hier zijn verschillende typen blokken. De zwarte blokken zinken als ze in het water vallen. De geelbruine blokken zinken niet maar vormen ook geen brug.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
nl: Dat ding is een top -- hij zal uw bal vernietigen als ze elkaar raken.  Verder, zo lang als u dicht genoeg in de beurt bent zal de top u achtervolgen.  Als u sterft begint u opnieuw in het begin van het level (als u ballen over hebt).  Probeer om langs de top en in de volgende kamer te komen (u kunt de blokken in het midden gebruiken als versperring).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
nl: Goed gedaan!  De top kan niet door dat blok met een zwarte rand -- u bent veilig.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
nl: Dat zijn verschillende typen vloeren. Beweeg er eens overheen.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
nl: De grijze vloeren zijn hellend.  De witte vloer is een inverse-vloer (u merkt het wel).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
nl: Kijk wat er gebeurt als u over de schakelaars rolt. Probeer of u de extra bal kunt pakken.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
nl: Dat is dynamiet.  Laat eens een paar staven vallen naast die gelige muur (en ga uit de weg).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
nl: Probeer eens de schep te gebruiken op de gaten gemaakt door het dynamiet.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
nl: Deze dingen zijn bulldozers -- probeer een van de geelbruine blokken te verplaatsen. Val niet in het water of de afgrond (de zwarte vloer).

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
nl: Pak de toverstaf en raak een bulldozer aan. Probeer om de rij van drie bulldozers de grote kolom te laten passeren.

en: Hit it hard enough!
nl: Raak hem hard genoeg!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
nl: Het lijkt een simpele kamer te zijn, maar u krijgt toch een extra bal. Misschien is er een reden voor ...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
nl: Probeer de zwarte steen te raken met de laserstraal, maar wordt er niet zelf door geraakt!  Gebruik de spiegels om de lichtstraal te richten.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
nl: Veel objecten veranderen als ze geraakt worden door een laserstraal.  Probeer eens om wat munten te raken met de laserstraal.  Probeer ook eens om een blok over een munt te duwen.  De stenen aan de rechterkant zijn ridders -- u moet ze bevechten (raken) met een zwaard (vooraan in uw inventaris) om er door te kunnen.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
nl: Heeft u paraplu's?  Een paraplu beschermt u (bijvoorbeeld tegen vallen) voor ongeveer tien seconden.

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
nl: De zwarte stenen zijn aardbevingsstenen -- Alle oxyds worden opnieuw gestartals je ze aanraakt. De andere stenen zijn oxydstenen. Zoek ze twee aan twee bij elkaar om te winnen

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
nl: Het gebied onderin het scherm is uw inventaris -- alles wat u oppakt gaat daarheen (het maximum is twaalf).  Gebruik de rechter muisknop of the 'tab' toets om door de inventaris te scrollen.  Klik op de linker muisknop om een object te laten vallen of te gebruiken.  Sommige objecten, zoals documenten (deze bijvoorbeeld), kunt u niet laten vallen en worden in plaats daarvan gebruikt.  De twee ballen in uw inventaris zijn uw extra levens -- als u dood gaat in dit level en u heeft ballen over, begint u opnieuw aan het begin van het level (en u verliest een van de ballen).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
nl: Natuurlijk moet u door de gesloten poorten bovenin het scherm gaan. Probeer de helling beneden aan het scherm af te gaan om te zien wat daar links zit. Maak je nog geen zorgen om de trigger onderaan de afrond. Als u de kleine witte bal door de eenrichtingssteen kunt slaan, rolt die misschien tot op de trigger. U moet er ook in, maar u kunt niet door door de witte ingang. Neem de lepel en gebruik die een keer zodra de witte bal er door is (raak hem hard!).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
nl: De steen rechtsboven is een schakelaar.  Raak hem aan -- het is waarschijnlijk nuttig.  In dit geval opent en sluit hij een deur (Herinnert u zich een deur die u niet open kreeg?).  De blauwe lijn is een raam -- maak een brug over het water voor u er iets mee doet.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
nl: Dat was een rotor (lijkt op een top).  Sommige levels hebben veel rotors en tops om ze moeilijk te maken. Hoewel deze rotor  een doel heeft; misschien kunt u hem op de trigger krijgen, in de buurt van de lepel. Het kan handig zijn om de poort te sluiten.

en: If I only had a bag.
nl: Had ik maar een tas.

en: shh ... listen!
nl: sst ... luister!

en: Could you need something?
nl: Heeft u iets nodig?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
nl: De gevaarlijkste dieren van het moeras zijn de alligators, de muggen ... en de zombies! (Maar de zombies bewegen ten minste niet ...)

en: Look carefully at everything!
nl: Kijk overal goed naar!

en: Do you need a helping hand?
nl: Heeft u een helpende hand nodig?

en: Send me the keys !
nl: Stuur me de sleutels !

en: ALL the keys!!!
nl: ALLE sleutels!!!

en: April 1st
nl: 1 April

en: Do you REALLY want to do this???
nl: Wilt u dit ECHT doen???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
nl: Heeft uw moeder u nooit verteld dat u uw geld niet zo zorgeloos moet uitgeven?

en: What is the current month?
nl: Welke maand is het?

en: What is this level's name?
nl: Wat is de naam van dit level?

en: Catwalk Meditation
nl: Catwalk Meditatie

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
nl: Als u de kleur van een vierkant verandert, veranderen de kleuren van de 2 dichtstbijzijnde vierkanten ook; u moet zoveel mogelijk groene vierkanten krijgen.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
nl: U mag alleen een kleur veranderen als het omgeven is door de andere kleur.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
nl: Pas op, vreemdeling! De oude goden van Enigma hebben vallen uitgezet om hun heilige Oxyds te beschermen! U moet de Vier Testen doorstaan om uw waardigheid te bewijzen!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
nl: Bewijs uw snelheid in de VuurTest!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
nl: U heeft bewezen waardig te zijn! De ouden belonen u met een VLAG!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
nl: Bewijs uw intelligentie in de AardeTest!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
nl: U heeft bewezen waardig te zijn! De ouden belonen u met een VEER!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
nl: Bewijs uw handigheid in de LuchtTest!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
nl: U heeft bewezen waardig te zijn! De ouden belonen u met een SPIJKER!

en: Prove your patience in the Test of Water!
nl: Bewijs uw geduld in de WaterTest!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
nl: Dit kan niet waar zijn! Geen sterveling kan onze Heilige Oxyds bereiken! Bewijs uzelf nogmaals! Fwahahaha!

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
nl: Machtig zijn de Ridders der Oude Dagen die de Elfse Oxydstenen hoeden, en talrijk de Geesten die u onderweg hinderen; talrijk ook de avonturiers die proberen Aylendil het Zwaard te stelen maar geen keerde ooit terug. Nevelig is het moeras waar de Magie van de Ouden begraven is; het nest van Whitehorse de Draak zult u vermijden uit angst hem te doen ontwaken ...

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
nl: U weer! Deze keer laten we u er niet door! Ziet u deze Oxyds? U kunt er niet bij tenzij u onze Vier Heilige Items steelt! Maar ze worden goed bewaakt! Bwahahahaha!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
nl: Vuur brandt en vernietigt ... Wilt u blokkerende stenen weghalen? Graaf dan uw weg naar de Heilige Hamer!

en: Try again! Bwahahahaha!
nl: Probeer opnieuw! Bwahahaha!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
nl: Aarde vult en blijft ... Wilt u ontbrekende vloeren vervangen? Bouw dan uw weg naar het Heilige Zaad!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
nl: Lucht blaast en gaat voorbij ... Wilt u over de leegte heenspringen? Zorg er dan voor dat u de Heilige Veer bereikt!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
nl: Water golft en bweegt ... Wilt u wisselen met uw partner? Zoek dan uw weg naar de Heilige Yin-Yang!

en: Did you really think this one was so easy!?
nl: Dacht u echt dat deze zo makkelijk zou zijn?

en: Did you forget something?
nl: Bent u niets vergeten?

en: Go on! There's no way back now!
nl: Ga door! Er is nu geen weg meer terug!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
nl: STOP! Niet hierheen! Er is een kortere weg ...

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
nl: Er is een schakelaar een stap naar links. Als u hem ingedrukt kunt houden, zou dat veel helpen als u teruggaat!

en: Make an umbrella.
nl: Maak een paraplu.

en: Keypad Corners
nl: Numeriek toetsenbord

en: Don't get too attracted!
nl: Wordt niet te veel aangetrokken!

en: It is not quite that easy.
nl: Het is niet zo makkelijk.

en: Don't get attracted!
nl: Wordt niet aangetrokken!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
nl: Hier ligt de piraat Zwartbal, gestrand in 1802 nadat hij in de verkeerde richting reisde.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
nl: Om zeeziekte te genezen moet u een groot bankbiljet tussen uw tanden houden en over de reling leunen.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
nl: Caramba!! El Dictator heeft muchos pesos in zijn kristallen kluis maar ook muchos costa guardia; Hay!! Arme Bola Negra heeft alleen fruitos en een lasero!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
nl: Dit is een meditatie landschap: plaats een kleine knikker in elk gat ...

en: No way out?
nl: Geen uitweg?

en: Do you miss something?
nl: Mist u iets?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
nl: Als u nog nooit van Brainf*** gehoord hebt, bezoek bijv. http://nl.wikipedia.org/wiki/Brainfuck voor u probeert dit level op te lossen.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
nl: Herinnert u zich Seed Puzzle 2? Daar was net zo'n probleem. Of was het Portable Laser...?

en: Pirates Island
nl: Pirateneiland

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
nl: De piraten zijn op dit eiland verschillende verborgen dingen kwijtgeraakt ...

en: Try the easy mode first ...
nl: Probeer de makkelijke modus eerst ...

en: Welcome to Enigma V
nl: Welkom bij Enigma V

en: Fire or be fired
nl: Ontbrand of ontslag

en: This level is symmetric ...
nl: Dit level is symmetrisch ...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
nl: Dit is mijn eerste landschap, opgedragen aan mijn vader. I hoop dat u het leuk vindt!

en: Warning ... ... thieves!
nl: Waarschuwing ... ... dieven!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
nl: Waarom moet er altijd een actieve vulkaan en een dorp vol knikkeretende inboorlingen zijn op een tropisch eiland?

en: Translate or let it be translated
nl: Vertaal of laat het vertaald worden

en: Welcome to Liberty Island, New York City
nl: Welkom op Vrijheidseiland, New York City

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
nl: Om een beter beeld van New York City te krijgen, moet u door iedere bril kijken die u kunt vinden.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
nl: Er is altijd een verschrikkelijke verkeerschaos op Broadway bij Times Square. Het is jammer dat je geen tijd hebt om een show te zien.

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
nl: Charles Ives was de componist van "Central Park in the Dark". Geniet vanzijn muziek en gebruik de shogunsteen om een paar poorten te openen.

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
nl: Deze geautomatiseerde verkeerslichten zijn vreemd. Een uitgaande verkeerssensor bij Central Park lijkt verantwoordelijk voor deze straat. Gebruik je bril!

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
nl: Het is grappig dat een fontein in Central Park de verkeersstroom zou controleren.

en: Welcome to Chinatown
nl: Welkom in Chinatown

en: A Baroque Game
nl: Een barokspel

en: Keep distance!
nl: Houd afstand!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
nl: Help! Ik zie door de bomen het bos niet meer!

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
nl: Dit is een supergeheim! Gefeliciteerd met deze vondst!!

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
nl: Tel de eerste parel als 1, u moet iedere parel redden die een veelvoud is van 3 of van 5 (of van allebei).

en: My First Level
nl: Mijn eerste level

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
nl: Geheimen? Gebruik de voorwerpen, ... gebruik de bril ...

en: It's not symmetric!
nl: Het is niet symmetrisch!

en: Deep ...
nl: Diep...

en: Tutoxyd's Pyramid
nl: Tutoxyd's Pyramide

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
nl: Welkom Mr. Jones! Terug van je "Alternatives" and "The Walls" trainingskamp? Hier is alles wat je bestelde: beetje geld -- 40 marbloens -- en een paard buiten voor het winkelcentrum.  Veel avonturiers verloren hunleven in deze pyramide.  Houd rekening met de gevaarlijke zandadders en Enighomateph's vervloekingen.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
nl: Mr. Regenmaker bezat deze winkel. Hij hield vol dat zijn paraplu's de meestbruikbare voorwerpen in deze woestijn waren. Maar niemand wilde er 2 marbloenenaan uitgeven. ---  Nu biedt een smid zijn diensten aan.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
nl: Veiligheidsmaatregel: als één van deze gevaarlijke dieren ontsnapt, worden dehekken van het winkelcentrum onmiddellijk gesloten!

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
nl: Er is niet veel bekend over Enighomathep, de architect van de pyramide. Er wordtgezegd dat hij van kersen hield. Hij at er zoveel dat hij soms onzichtbaar werd.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
nl: Bekijk mijn verzameling eens!   Een witte schorpioen  --  een rotodil -- en een zandadder. Ze zijn niet te koop.   Maar ik kan je een scarabee aanbieden,dat is een betere keus voor je.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
nl: Ali Kapper's winkel voor snel knippen. Wil je weten wat er aan de hand is? een dief loopt vrij rond en niemand weet waar de vier bleke kinderen, die met je paard spelen, vandaan komen.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
nl: Huis van de laatste avonturier die nooit terugkeerde. Zei dat hij naar olie wilde boren -- maar niemand geloofde hem.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
nl: Wees vervloekt voor het onderzoeken van Tutoxyd's laatste geheim -- mag uw huiswerk ongedaan blijven totdat u waardig bent bewezen!

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
nl: Het is jammer dat sommige onderzoekers dit historisch monument beschadigenen de omgeving vervuilen. Maar de pyramide herstelt zichzelf wonderbaarlijkiedere keer dat een avonturier opgeeft.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
nl: Wees vervloekt voor het verstoren van Tutoxyd's rust -- mag de aarde onder uw voeten verdwijnen!

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
nl: Wees vervloekt voor het verstoren van Tutoxyd's rust -- mogen uw benen niet langer onder uw controle zijn!

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
nl: Opgesloten? Wacht op een stomme toerist die met jou van plaats wil wisselen door een magische ring te gebruiken - of druk Shift F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
nl: Privé eigendom! Deze grond behoort aan Mr. Witolie. Indien afwezig, stuur een brief.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
nl: Factuur -- 40 marbloenen for 20 vaten olie.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
nl: Welkom vreemdeling -- bekijk onze heilige steen. Er wordt gezegd dat hij aaniedereen zijn persoonlijke gelukskleur laat zien. Omdat alle bezoekers probeerdenhem aan te raken, moesten we enige bescherming plaatsen.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
nl: Mag ik een bijdrage vragen? Slechts een paar offers - werp de bijdrage inhet heilig vuur. Tutoxyd zal zeer dankbaar zijn.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
nl: Mr. Witolie, We hebben ons archiefonderzoek klaar. Enighomathep meldt dat er 4sleutels nodig zijn. Één sleutel ging onmiddellijk verloren na het verzegelen van de pyramide. Eén is aan de rand van de pyramide verborgen. Voor de anderen zult u dapper en slim moeten zijn.

en: Facing Death you can walk without fear.
nl: De Dood aanschouwend kunt u zonder angst lopen.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
nl: Sorry, het bruikbare voorwerp dat hier verborgen was, is gestolen.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
nl: Grafrovers worden vervloekt bevroren in steen of vloer, in alle eeuwigheid. Bekijk al deze grappige kleine stokjes die ze gebruikten om de vervloekingen te bevechten.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
nl: Verwijder alle delen van de gedenksteen aleer Tutoxyd op te roepen.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
nl: Wie durft mijn rust te verstoren? Vreemdeling - u heeft bewezen eerbaar te zijn. Breng mijn kinderen terug voor een gezamenlijke meditatie. Maar pas er voor op dat als ze mij zien, zij zich bij mij willen voegen in plaats van mediteren.Ik maak jou verantwoordelijk voor de veiligheid van mijn kinderen.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
nl: U komt mijn kinderen terugbrengen. Zodra ze rusten zal ik u bevrijden van Enighomathep's vervloekingen zodat u uw volgend avontuur kunt zoeken.

en: Just a Dance ?
nl: Slechts een dans?

en: Use the Lightpassenger
nl: Gebruik de Lichtpassagier

en: The Hand Mirror Cabinet
nl: De handspiegel kamer

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
nl: Ooit geprobeerd om in een spiegel de achterkant van uw hoofd te bekijken?

en: Danger Flag
nl: Waarschuwingsvlag

en: Number Crunching
nl: cijfers kraken

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
nl: Survivaltraining in verwoeste landschappen ...

en: Crabwise IV
nl: Krabwijze IV

en: Plutos Confusion
nl: Pluto's verwarring

en: Dont eat cherries
nl: Eet geen kersen

en: Crabwise II
nl: Crabwijze II

en: Inkblot 1
nl: Inktvlek 1

en: Welcome to Enigma VIII
nl: Welkom bij Enigma VIII

en: Alternation I
nl: Afwisseling I

en: Alternation in a Blue Area
nl: Afwisseling in een Blauw Gebied

en: Alternation II
nl: Afwisseling II

en: Alternation in a Dark Area
nl: Afwisseling in een Donker gebied

en: Listen for the best place for an explosion
nl: Luister voor de beste plaats voor een explosie

en: Every pencil must go
nl: Ieder potlood moet weg

en: Floating ...
nl: Zwevend ...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
nl: Wees niet bang -- Het is maar een val van 10 mijl!

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
nl: ... illmind's mad-ill-tation ... een eerbetoon aan esprit meditation levels uit het verleden. Dank u...

en: Crabwise III
nl: Crabwijze III

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
nl: Meditatie! Stilte? ... Kijk eens ...

en: These stormy days ...
nl: Deze stormachtige dagen ...

en: Crabwise I
nl: Krabwijze I

en: There's more help than you first think!
nl: Er is meer hulp dan u zou denken!

en: Missing Oxyds?
nl: Vermiste Oxyds?

en: Not everything is as it seems ...
nl: Niet alles is wat het lijkt ...

en: Make sure you find all of them
nl: Zorg er voor ze allemaal te vinden

en: Only A Labyrinth
nl: Alleen maar een doolhof

en: Ball Alley
nl: Ballenpad

en: Double Pendulum
nl: Dubbele slinger

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
nl: Te veel houten blokken!  Probeer een andere route ...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
nl: Gegroet, avonturier!    De weg is lang en gevaarlijk, dus wees voorzichtig!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
nl: Goed gedaan, avonturier!    Succes!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
nl: Gefeliciteerd, avonturier!  Het is u gelukt!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
nl: Wat jammer, en er is zoveel verf over ...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
nl: .nemok et remak edneglov ed ni mo nereinam eewt njiz rE

en: Danger ... laser beams!
nl: Gevaar ... laserstralen!

en: The Life Game
nl: Het Levensspel

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
nl: ! -  GEVAAR  -  VERBODEN TOEGANG - GEVAAR  - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
nl: Zo lang er beweging is rond de oxyd-stenen, kunt u ze niet bereiken.   Dus: Verlies niet de controle over het level! Het is mogelijk.

en: Calm down!
nl: Rustig aan!

en: Fight appearing lava.
nl: Bestrijd verschijnende lava.

en: A hammer destroys some black stones.
nl: Een hamer vernietigt bepaalde zwarte stenen.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
nl: Alfred Nobel zegt: Dit is duidelijk een meditatielandschap!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
nl: Oeps ... je zit vast ...     Probeer opnieuw ...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
nl: Gefeliciteerd, u bent aan deze kant gekomen ... maar kunt u de oxyds bereiken?

en: Well done!
nl: Goed gedaan!

en: Don't wake it up!
nl: Maak het niet wakker!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
nl: Dat was niet snel genoeg; probeer F3.                                                                  (Of zoek naar niet-massieve stenen, als u wilt.)                                                                                                 (Maar u zult er geen vinden.)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
nl: Geloof me: Alle stenen die u ziet in dit level zijn                                                                                massief!                                                                               U kan me echt                                              geloven!                                                                      Echt waar!

en: Wood robbing
nl: Hout stelen

en: The Flagstone Reaper
nl: De Flagstone Oogster

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
nl: Geen hint vandaag ...  Deze flagstones verdwijnen ... Het document staatalleen ... Waarom is het zo alleen? -- Deze hint vandaag ... Waarom is hetaan deze kant ... De oogster gaat voorbij ...   Zou de reden kunnen weten!(orig. door Herman's Hermits)

en: Paint Ahead!
nl: Verf Vooruit!

en: Welcome to Enigma IV
nl: Welkom bij Enigma IV

en: It's a race!
nl: Het is een race!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
nl: Uw oom Meneer Zwartbal is gisterenavond vermoord in zijn landhuis, in een van zijn 6 kamers, door een van de wapens uit de kelder; de verdachten zijn de verlegen Mevr Pauw, de geheimzinnige Kolonel Mosterd, de verstrooide Professor Pruim, de mysterieuze Pastoor Groen, de zuster Mevr Witbal, die het lijk ontdekte, en Juffrouw Scarlett wiens schoonheid fataal kan zijn ... u moet uitzoeken wie uw oom heeft vermoord, waar en hoe.

en: This room is not the crime scene.
nl: Deze kamer is niet waar de moord gepleegd is.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
nl: De moordenaar is niet Mevr Pauw.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
nl: De moordenaar is niet Kolonel Mosterd.

en: The murderer is not Professor Plum.
nl: De moordenaar is niet Professor Pruim.

en: The murderer is not Reverend Green.
nl: De moordenaar is niet Pastoor Groen.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
nl: De moordenaar is niet Mevr Witbal.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
nl: De moordenaar is niet Juffrouw Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
nl: Dhr Zwarbal is niet vermoord met de bom.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
nl: Dhr Zwartbal is niet vermoord met de dolk.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
nl: Dhr Zwartbal is niet vermoord met vergif.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
nl: Dhr Zwartbal is niet vermoord met de Engelse sleutel.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
nl: Dhr Zwartbal is niet vermoord met de kandelaar.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
nl: Dhr Zwartbal is niet vermoord met de hamer.

en: White helps black, black helps white.
nl: Wit helpt zwart, zwart helpt wit.

en: Don't forget to open the door ...
nl: Vergeet de deur niet te openen ...

en: Good Luck!
nl: Succes!

en: Hurry!
nl: Snel!

en: Congratulations! (or try again)
nl: Gefeliciteerd! (of probeer opnieuw)

en: Almost finished ...
nl: Bijna klaar ...

en: Restart with F3 ...
nl: Start opnieuw met F3 ...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
nl: Welkom in de controlekamer. Gebruik de triggers en schakelaarsom de route van de schildpad te plannen. Schakelaars met de klok mee: Toevoegen,gaan en herstart.

en: The danger is not visible!!!
nl: Het gevaar is niet zichtbaar!!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
nl: Nog een keer en u krijgt deze hamer niet tot u hem niet meer nodig hebt!

en: Welcome to Enigma III
nl: Welkom bij Enigma III

en: Risk your life ...
nl: Riskeer uw leven ...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
nl: Verplaats  genoeg  stenen  om  net  in  de  volgende  kamer  te kunnen kijken  ...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
nl: Ik geloof niet dat u de Knikker bent. Ik laat u niet door tot u zichzelf bewezen heeft: u moet sneller zijn dan mijn kampioen!

en: Congratulations! You may pass!
nl: Gefeliciteerd! U mag door!

en: Watch your step!
nl: Pas op waar u loopt!

en: Look ... they're over there!
nl: Kijk ... daar zijn ze!

en: The left-most room is important!
nl: De meest linkse kamer is belangrijk!

en: This is the control panel.
nl: Dit is het controlepaneel.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
nl: Een kasteel ligt voor u... pas op voor bewakers!

en: The block near the top-left can move.
nl: Het blok linksboven kan bewegen.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
nl: Toevoercontrole Dam #3 lijkt erg instabiel. Wees snel of dood.

en: when you've been particular places
nl: als u in bepaalde plaatsen bent

en: that you know you've never seen before
nl: waarvan u weet dat u ze nog nooit gezien heeft

en: can you be sure?
nl: weet u het dan zeker?

en: feel like I've been here before
nl: het voelt alsof ik hier al geweest ben

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
nl: citaat: Iron Maiden - Deja-Vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
nl: voor illminds deja vu probeer de hoek linksboven ...

en: This level is much bigger! Press F3!
nl: Dit level is veel groter! Druk op F3!

en: It's a long way ...
nl: Het is een lange weg ...

en: Look closely!
nl: Kijk goed!

en: Welcome to Enigma X
nl: Welkom bij Enigma X

en: Christmas Star
nl: Kerstster

en: Enigmas wildcat
nl: ?Enigma's wildcat

en: Steering The Flood
nl: Bestuur de Vloed

en: No clear view? How about visiting an optician?
nl: Geen helder zicht? Wat denkt u van een bezoekje aan de opticien?

en: Meandering Impulses
nl: Kronkelende impulsen

en: An Ancient Game
nl: Een oud spel

en: Attention! One way ticket to the island.
nl: Attentie! Enkele reis naar het eiland.

en: Color Memory
nl: Kleurgeheugen

en: Braking Distance
nl: Remafstand

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
nl: Laat de witte knikker 3 seconden wachten op het kruis.

en: Volatile Storage
nl: Veranderlijke opslag

en: Handle with care!
nl: Behandel voorzichtig

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
nl: Leg de hamer naast een pentomino en gebruik de schakelaar

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
nl: Leg de hamer naast een pentomino, niet eronder.

en: If the mountain won't come to Muhammad, Muhammad must go to the mountain...
nl: Als de berg niet naar Mohammed wil komen, moet Mohammed naar de berg gaan...

en: Use the wooden boxes for bridge building!
nl: Gebruik de houten dozen om bruggen te bouwen!

en: You will need two dynamite sticks in this room.
nl: U heeft twee dynamietstaven nodig in deze kamer.

en: Red floors will ignite.
nl: Rode vloeren zullen ontbranden.

en: Avoid crack spreading!
nl: Voorkom scheurvorming!

en: Up there in Orthanc I see Sarumarble the White, the mightiest magician of this Country. He made the Ring. He masters metamorphosis. He could help me. If only I could enter the Castle!
nl: Daarboven in Orthanc zie ik Sarumarble de Witte, de machtigste tovenaar van dit land. Hij heeft de Ring gemaakt. Hij beheerst metamorfose. Hij zou me kunnen helpen. Kon ik het Kasteel maar betreden!

en: Opening instructions: The clue lies within. On your marks!
nl: Openingsinstructies: de aanwijzing ligt binnenin. Op uw plaatsen!

en: The Hammer
nl: De hamer

en: The Sword
nl: Het zwaard

en: The Key
nl: De sleutel

en: The Wrench
nl: De moersleutel

en: The Floppy
nl: De floppy

en: The Coin
nl: De munt

en: The Spade
nl: De schop

en: The Glasses
nl: De bril

en: Tiles marked with a cross are safe.
nl: Tegels gemarkeerd met een kruis zijn veilig

en: Exact change only.
nl: Alleen gepaste munt.

en: Tandem Chess
nl: Duo Schaak

en: Work together!
nl: Samenwerken!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
nl: Sorry, deze schakelaar is tijdelijk buiten dienst.

en: As I already told you, this switch is out of order!
nl: Zoals ik u al zei, deze schakelaar is buiten dienst!

en: How often are you going to try this?
nl: Hoe vaak gaat u dit nog proberen?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
nl: Gebeurde er iets? Ik weet het niet zeker ...

en: Congrats, now it works again!
nl: Gefeliciteerd! Nu functioneert het weer

en: No hints available at the moment.
nl: Momenteel geen hints beschikbaar

en: There is a passage right beneath this stone!
nl: Er is een doorgang precies onder deze steen!

en: illmind's be quick or be dead
nl: illminds wees snel of dood

en: Correspondence Chess
nl: Correspondentie Schaak

en: Send smartly!
nl: Verstuur slim!

en: Magic Trinity
nl: Magische Drieëenheid

en: The art of steering a quadriga
nl: Het besturen van een vierspan

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
nl: De lepel laten vallen voorkomt dat u gevierendeeld wordt!

en: One-Way Woods
nl: Eenrichtingsverkeer

en: Recycling by Swapping
nl: Hergebruik door wisselen

en: No Memory
nl: Geen Geheugen

en: Polar Bears' Paradise
nl: IJsberen paradijs

en: Witch Hunt on Ice
nl: Heksenjacht op IJs

en: Pass the ball in time
nl: Speel op tijd de bal over

en: The real value of coffee
nl: De werkelijke waarde van koffie

en: Dialers
nl: Wijzers

en: Toreador
nl: Stierenvechter

en: It isn't as easy as it looks.
nl: Het is niet zo makkelijk als het eruit ziet.

en: Al Capone's training camp.
nl: Al Capones trainingskamp.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
nl: Er zijn minimaal twee patronen om door de muur heen te breken.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
nl: Het is een publiek geheim dat een aantal gevangenen is ontsnapt.

en: A window in the wall would be really nice.
nl: Een raam in de muur zou erg leuk zijn.

en: Mark stones burnable
nl: Gemerkte stenen branden

en: Pleasure Garden
nl: Pleziertuin

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
nl: Snel... of moeilijk!

en: A really annoying Level
nl: Een erg vervelend Level

en: Blitz Chess
nl: Bliksemschaak

en: Move fast!
nl: Beweeg snel!

en: Hanging around in the Jungle
nl: Rondhangen in de Jungle

en: Meditation Disturbance
nl: Meditatie Verstoring

en: Hit by a bolting horse
nl: Geraakt door een op hol geslagen paard

en: Escape by Chaining Thieves
nl: Ontsnap door dieven in de boeien te slaan

en: Remember Atreyu's horse Artax!
nl: Herinner u Atreyu's paard Artax!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
nl: Ik ben onschuldig! Ik heb nog nooit iets gestolen!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
nl: Men zegt dat piraten de schat hebben meegenomen.

en: Pirates usually hide their treasure!
nl: Piraten verstoppen hun schat meestal!

en: A closed door gives a better overview!
nl: Een gesloten deur geeft een beter overzicht!

en: Edwards Mountain
nl: Edwards Berg

en: Welcome to Enigma VI
nl: Welkom bij Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
nl: Welkom in Mexico! Acht uur geleden arriveerde uw vliegtuig op het "Coatlicue" vliegveld. Een klein dorp omgeven door onbekend jungle terrein. U bevindt zich nu voor een indrukwekkende tempel, die een overblijfsel uit de Azteekse tijd lijkt te zijn. Maar de tempel is in verrassend goede staat ...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
nl: Naast de reusachtige deuren van de tempel ziet u een verchroomd bordje: "Gerestaureerd door: G. G. Goshers, A.D. 1998". En het kleinere bordje daaronder: "Eigendom van G. G. Goshers. Verboden toegang!". Nu ziet u de hondenkennels gebouwd langs de voorzijde van de tempel. U denkt "Goshers heeft een fort gemaakt van deze oude tempel", "dit kan niet toegestaan zijn, aangezien Goshers geld heeft gekregen van de overheid van het VK. Ik zal hem eens bellen ter verantwoording!"

en: This guard doesn’t notice me.
nl: Deze bewaker ziet me niet.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
nl: Dit meer is duidelijk gemaakt door Goshers. Ik denk dat het zuiden de juiste richting is.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
nl: Er is een inscriptie op de oude muur, met in het Spaans de tekst: "Pas op! Wat u aanraakt kan het laatste zijn dat u zult aanraken!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
nl: Verchroomd bordje: "Bediening van de kooi van het beest."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
nl: Oooh, deze helling is steil! Raak de schedel niet aan!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
nl: Dit gebouw hier beneden lijkt op een gevangenis. Eens kijken of ik achter het doel ervan kan komen ... Ah, weer een verchroomd bordje. Goshers lijkt van verchroomde bordjes te houden. De tekst luidt: "Gevangenis voor inboorlingen".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
nl: Het was een goed idee om de gevangenis voorbij te gaan. Maar nu moet u dit meer oversteken. Wees zuinig met deze dozen!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
nl: Nu, terwijl u door de ramen van de gevangis kijkt, ziet u een gevangen vrouwelijke inboorling. Het lijkt er op dat Goshers alle inboorlingen gevangen heeft genomen, die hem gestoord hebben bij zijn "werk"; proberen de tempel binnen te komen en rijk te worden van de schatten van de Azteken. Het kan handig zijn om vergezeld te worden door iemand die de geheimen van de jungele en deze tempel kent ...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
nl: Omdat de witte man me bevrijd heeft uit de gevangenis kan hij zeker niet zo slecht zijn als Goshers. Misschien wil hij de heerschappij van Goshers beëindigen en mijn volk bevrijden. Zelfs als dit niet zo is, is het beter om vrij te zijn dan gevangen. Ik denk dat ik hem moet bedanken.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
nl: U ontmoet de Engelse avonturier voor de gevangenis. "Hallo, ik ben Xila!", zeg u in gebroken Engels. Nadat hij zich ook heeft voorgesteld beginnen jullie een plan te maken tegen de slechte G. G. Goshers.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
nl: Dit is echt een moeilijke puzzel. De Engelsman moet me helpen om dit op te lossen.

en: You wonder what this switch could trigger.
nl: U vraagt zich af waar deze schakelaar voor dient.

en: Xila knows how to drain the lake!
nl: Xila weet hoe ze een meer moet laten leeglopen!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
nl: U heeft geluk gehad dat u dit gat vond. Het voorkomt dat u verdrinkt.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
nl: Deze glazen steen moet toch ergens voor dienen ...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
nl: Grappig, dat zo'n tempel een zij-ingang heeft.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
nl: Pas op! Er zitten sensoren in de muren.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
nl: Nadat de reusachtige deuren van de oude tempel open gingen, ziet u, dat de ingang bewaakt wordt door 11 ridders, bewapend met speren. Deze bewakers zijn erg gevaarlijk. Zonder een zwaard zal het u nooit lukken binnen te komen. Wees voorzichtig. Er zijn niet alleen ridders, maar ook dieven.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
nl: "Gefeliciteerd. Het is u gelukt deze oude Azteekse tempel binnen te gaan."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
nl: "U bent slimmer dan ik dacht. Maar u zult nooit de schatkamer bereiken of hieruit ontsnappen!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
nl: "Ik, Goshers, kan me ontdoen van een van mijn aardsvijanden simpelweg door u te vermoorden!"

en: "Run for your life!"
nl: "Ren voor uw leven!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
nl: Xila en jij zijn zojuist de Diamant Kamer van de oude Aztectempel binnen gegaan. Doorhem mee terug te nemen naar Groot Brittannië en aan de politie uit te leveren, heb jede kwaadaardige carrière van Gerald Gregory Goshers beëindigd. Gefeliciteerd met hetsucces van uw expeditie!

en: Hot Hurdle Race
nl: Vurige Hordeloop

en: Run for your life!
nl: Ren voor uw leven!

en: Useful unsuccessful drillings
nl: Bruikbare mislukte boringen

en: In the line of thieves
nl: In de linie van dieven

en: Rotor Guards
nl: Rotorbewakers

en: Hoisting guards with their own petard
nl: Bewakers verschalken met hun eigen voetzoeker

en: Charging live ammunition
nl: Laden met levende munitie

en: Are chess knights resistent to laser beams?
nl: Zijn de paarden bestand tegen laserstralen?

en: ... of heaven comes the beast from the ...
nl: ... uit de hemel komt het beest van de ...

en: ... t r a p p e d ...
nl: ...g e v a n g e n ...

en: Welcome to Enigma II
nl: Welkom bij Enigma II

en: Five form twelve!
nl: Vijf maken er twaalf

en: Do not use too much magic!
nl: Gebruik niet te veel magie!

en: Some stones are movable.
nl: Sommige stenen zijn verplaatsbaar.

en: You lost!
nl: U heeft verloren

en: Road to Eden
nl: Weg naar Eden

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
nl: Het andere document liegt en het linker wormgat is het juiste.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
nl: Het andere document vertelt de waarheid en het andere wormgat is het juiste.

en: Give it another try ...
nl: Probeer nogmaals ...

en: Press F3 or finish.
nl: Druk op F3 of finish.

en: You'd need a portable box!
nl: U hebt een verplaatsbare doos nodig!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
nl: Gefeliciteerd! U heeft een zaad gevonden! Gebruik het achter het rooster (en ga er snel achter vandaan)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
nl: U kunt een gesloten brug niet vullen met een doos ... maar misschien kunt u het 3e zaad op een andere manier gebruiken!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
nl: Er zijn verschillende soorten zaden ... Probeer ze te gebruiken!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
nl: Gnithcir eredna ed reeborp! Negewtiu eewt? Legeips, legeips ...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
nl: Een steen, een boom en bomen zijn drie, -- want om de vijand te verslaan, -- Ertussen ligt misschien -- een Geheime Weg! -- (Als u dit ziet, klik shift-F3.)

en: is  black  always  beautiful?
nl: is  zwart  altijd  mooi?

en: Dead end!
nl: Doodlopende weg!

en: There are two HIDDEN items!
nl: Er zijn twee VERBORGEN items!

en: Third stone from the rock is the hole!
nl: 3e Steen vanaf de rots is de doorgang

en: Beware! Black holes!
nl: Pas op! Zwarte gaten!

en: Make a Sword, & Umbrella.
nl: Maak een Zwaard, en Paraplu.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
nl: Arme kleine zwarte bal ... SHIFT+F3!!!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
nl: Pak wat geld en bouw de gereedschappen die u nodig heeft.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
nl: Dit verdient onze volledige aandacht:           Lucht en Vuur, Water, Aarde.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
nl: En als uw antwoord niet gevonden kan worden           schaam u, ogen richting de grond!

en: Dedicated to my friend Frank.
nl: Opgedragen aan mijn vriend Frank.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
nl: Dit level is vrij eenvoudig, nietwaar? Ga maar door .. ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
nl: ...  ga  nu  terug  en  pak  de  hamer!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
nl: Elke kleur verschijnt slechts één keer; elke goede kleur levert wit op als hij op de verkeerde plek staat, zwart als hij op de goede plek staat.

en: This switch is to validate your guess.
nl: Deze schakelaar controleert uw gok.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
nl: Een van de puzzelstenen moet op het triggerveld geplaatst worden.Raad welke ...: )

en: The level preview might help ...
nl: De level preview kan helpen ...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
nl: Dus,  waar  zijn  de ridders?  -  u  krijgt  spijt  van  die vraag!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
nl: Slechts een hint: Probeer de makkelijke modus eerst ...

en: Don't think too long ... it's easy!
nl: Denk niet te lang na ... het is makkelijk!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
nl: Leg 9 verschillende voorwerpen in iedere rij, kolom, en 3x3 vierkant

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
nl: Leg 9 verschillende voorwerpen in iedere rij, kolom, en 3x3 vierkant. Tik de schakelaar aan en kijk of voorwerpen verkeerd zijn geplaatst, of op welke plaatsen u volgende voorwerpen kunt plaatsen; u kunt op deze manier echter maar één hint per minuut krijgen.

en: and do not destroy the puzzles
nl: en vernietig de puzzels niet

en: Trickshot?
nl: Trucschot?

en: Seasonal Timings
nl: Seizoensgebonden

en: 5, 8, or 10 seconds?
nl: 5, 8 of 10 seconden?

en: Welcome to Enigma IX
nl: Welkom bij Enigma IX

en: Marching Formation
nl: Marcheer Formatie

en: No sharing!
nl: Niet delen!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
nl: Er zijn 56 volledig verbonden puzzels, maar slechts 34 ervan zijn bereikbaarbij deze eerste verdeling.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
nl: Deze tweede verdeling kan alleen naar één van de andere 28 mogelijkhedenworden omgezet.

en: Build me a Sokoban
nl: Bouw een Sokoban

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
nl: Bouw een oplosbare Sokoban voor me, die me 30 zetten of meer kost om op te lossen. De zaden groeien uit tot stenen; de dobbelstenen tot muren.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
nl: Bouw een oplosbare Sokoban voor me, die me 25 zetten of meer kost om op te lossen. De zaden groeien uit tot stenen; de dobbelstenen tot muren.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
nl: Ik kan deze puzzel niet oplossen; er zijn niet genoeg stenen! Gebruik de lepel en zorg er de volgende keer voor dat de stenen volgroeid zijn alvorensde schakelaar aan te raken.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
nl: Ik denk niet dat de puzzel opgelost kan worden. Als u denkt dat u mijn ongelijk kan bewijzen, ga naar de oxyd!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
nl: Die puzzel was te makkelijk! Gebruik de lepel en geef me volgende keer een moeilijke!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
nl: Dank u wel voor de uitmuntende puzzel, ik genoot werkelijk van het oplossen!

en: Beware of shady mates!
nl: Pas op voor duistere vrienden!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
nl: Ik, uw goede vriend, ben zelf ontredderd, door een Last die mij zwaar weegt.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
nl: Ziet u daar verderop het Hek bij de Poort?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
nl: Zij naderden een Modderpoel. De naam de Modderpoel was Wanhoop.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
nl: Klop, en het zal voor u worden opengedaan.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
nl: Zijn Last gelost van zijn schouders, viel van zijn rug en rolde voort, tot hetbij de opening van het Graf kwam, waar het in viel en ik het niet meer zag.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
nl: Zij kwamen aan de voet van de heuvel Moeilijk.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
nl: Er was een erg statig paleis voor hem, de naam was Mooi.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
nl: Hij was maar een beetje gevorderd, voordat hij een Kwade Geest over het veld zag komen om hem te ontmoeten.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
nl: Aan het eind van deze vallei was er weer een, genoemd, De Vallei van de Schaduw vande Dood.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
nl: Hij zag Trouw voor hem op zijn Reis.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
nl: Toen ze verdergingen, zag Trouw, kijkend naar een kant, een man, wiensnaam Spraakzaam was.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
nl: Zij zagen een Stad voor hen, en de naam van die Stad is IJdelheid.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
nl: Christian ging niet alleen verder; want er was één wiens naam Hoopvol was, diezich bij hem voegde.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
nl: Er was aan de linkerkant van de weg een Weiland, en een overstap over het heken dat weiland wordt Naast-Pad-Weiland genoemd.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
nl: Nu was er, niet ver van de plaats waar ze lagen, een kasteel, genaamd Twijfelburcht, de eigenaar was Reus Wanhoop.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
nl: Zij gingen verder tot ze bij de Verrukkelijke Bergen waren.

en: Beware of the Flatterer.
nl: Pas op de Vleier.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
nl: Volg me, zei de Vleier, ik ben op weg naar de Hemelse Stad.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
nl: Zij kwamen in een bepaald Land waarvan de lucht geneigd was iedereendoezelig te maken

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
nl: De pelgrims waren de Betoverde Grond voorbij en gingen het Land vanBeulah binnen.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
nl: Er was daar een zekere Ijdele-Hoop, een veerman, die hem met zijn bootoverzette.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
nl: Bij het zien van deze Rivier, waren de pelgrims zeer ontsteld, maar de man die hen vergezelde, zei, Jullie moeten verder gaan, anders komt u niet bij de Poort.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
nl: Ik keek na hen, en waarlijk de Stad schitterde als de Zon.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
nl: Zij dachten ook dat ze een donderend geluid hoorden, als van vuur, en een Schreeuwvan gekwelden, en dat ze de geur van Zwavel roken.

en: Search it.
nl: Zoeken

en: Poe's Nightmare
nl: Poe's Nachtmerrie

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
nl: U bevindt zich in een donkere vochtige ruimte. Er is een lichtschakelaar in het noordoosten en een doorgang in het westen.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
nl: De gang leidt noordwaarts naar een schemerige kamer volgepakt met kratten. U heeft een onbehaaglijk gevoel over wat u te wachten staat.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
nl: Hu, dat was op het nippertje. De weg achter u is geblokkeerd. Misschien moet u een plek zoeken om een vlag neer te leggen?!

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
nl: In het oosten is de doorgang geblokkeerd door laserstralen. In het westen leidt een tunnel naar een grote slinger. In de muur ziet u een gat waar de vlag in kan. Wat nu?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
nl: Krimpende kamers, een slinger met vlijmscherpe bladen, laserstralen ... watloert er om de volgende hoek?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
nl: De kamer in het oosten lijkt niet erg stabiel, maar gaat de doorgang in hetzuiden ergens naar toe?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
nl: Hmmm, deze sleutels kunnen handig zijn.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
nl: Naar binnengaand ziet u een glimp van de kamer in het zuiden ... en plotseling voelt u zich niet op uw gemak.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
nl: O.o, de treden naar beneden zijn smal en uitermate slipperig.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
nl: De doorgang leidt naar een kamer met in het oosten een reusachtigeijzeren deur. De lucht lijkt hier frisser te ruiken.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
nl: Gefeliciteerd! U heeft Poe's nachtmerrie overleefd.

en: Use ~all~ Stones
nl: Gebruik~alle~Stenen

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
nl: Dit is Babylon. Wees voorzichtig, vreemdeling! Het is gevaarlijk om binnen te gaan. Er zijn een aantal poorten, spijtig genoeg gesloten, zoals de fameuze Poort van Ishtar, en kijk eens naar de leeuwen en tijgers. Semiramis wacht op u, vreemdeling, haha.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
nl: Zoek het mechanisme om de poort te openen, vreemdeling

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
nl: Wees bevreesd voor het ~water~ , het is zo diep, *hihi*, nietwaar. Ja???

en: With respects to Dante Alighieri
nl: met respect voor Dante Alighieri

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
nl: Zet aan, als u liever de gewone moeilijkheidsgraad speelt met veel jokers, of laat het uit, als u liever de makkelijke uitdaging aangaat met minder jokers,

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
nl: VÓÓR MIJ ER WAS NIETS DAN EEUWIGHEID, / OOK IK DUUR EEUWIG. / gEEF OP AL HOOP, GIJ DIE HIER BINNENGAAT.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
nl: ... kalmeerden de ruige wangen / van de oude veerman-op-het-grauwe-water, / die vlammekringen had rondom zijn ogen.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
nl: Ik ben Charon, veerman van de onderwereld. Ik zal u door de gevaarlijke moerassen van Acheron loodsen, maar het is niet goedkoop.                      Wacht! U lijkt nog levend te zijn ... Dat kan niet zijn -- alleen de doden mogen hier binnengaan. Snel -- offer een symbool voor leven op dat altaar om de wachters tegen te houden, en dan, misschien, zal ik er over denken u over te zetten.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
nl: Prima. De duivels en geesten die deze plaats bewaken geloven nu misschien dat u echt dood bent, maar ik zou nog steeds heel voorzichtig zijn, als ik u was... Maar u hebt nog steeds een munt nodig. Hmm, normaal zou ik dit niet doen, maar dat figuur daar baart me zorgen -- Ik denk dat hij iets van plan is. Als hij een munt heeft, kunt u die misschien op één of andere manier van hem krijgen.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
nl: Nee, ik zet je niet over zolang je geen echt offer pleegt, bevrijdt jezelf van alles dat als een teken van leven kan worden opgevat. Nu, verdwijn!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
nl: ...pas toen wist ik dat wezens van grote waarde / hier in dit voorgeborchte moesten verblijven.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
nl: Jij kunt niet hier zijn! Ik, Minos, rechter van de doden, zal het niet toestaan. Gaterug nu, of aanvaardt voor eeuwig de gevolgen!

en: In that case, then begone!
nl: In dat geval, dan verdwijn!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
nl: Daar staat Minos, grauwend en snauwend. / Hij onderzoekt iedere overtreder bij de ingang, / oordeelt en verwijst, zijn staart kronkelend.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
nl: De helse windvlaag, die nooit rust, / veegt geesten voorover ten val...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
nl: Ik ben in de derde cirkel, van eeuwige, / gehate regen, koud en loodzwaar, /onveranderlijk monotoon.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
nl: ... zij, luid krijsend, / van tegenoverliggende zijden / verschoven lasten voorwaarts met hun borst. / Zij botsten op elkaar, draaiden om / bliezen de aftocht / duwden hun ladingen, schreeuwend ...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
nl: Deze droeve geul, zodra het bereikt / de verderfelijke grauwe hellingen, /mondt uit in het moeras Styx geheten. / En ik, mijn blik gefixeerd, zag /  mensen met kwade tronies in dat slijk, / naakt, hun lichamen met modder besmeurd. /

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
nl: ... we naderen de stad, bekend als Dis, / met zijn uitgestrekte leger en zwaarbelaste burgers.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
nl: Op de drempel zag ik meer dan duizend wezens / uit de Hemel verbannen... zij beteugelden hun grote ongenoegen / genoeg te zeggen: 'U komt -- alleen. Laat hem verdwijnen, / die zo stoutmoedig zijn weg in dit Rijk gevonden heeft. / Laat hem alleen op zijn roekeloze schreden terugkeren' ...

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
nl: Nu neemt mijn Meester een verborgen / pad tussen de versterkingen van de stad en de kwellingen, / en ik loop vlak achter hem ...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
nl: ... zijn handen, klaar, aanmoedigend, / werpen me in zijn richting tussen de graven.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
nl: Gelijk de stier, die met geweld zich losrukt / juist als hij de doodsteek heeft ontvangen / en niet verder kan, maar her- en derwaarts tuimelt, // zo ging de Minotaur te keer. Mijn kundige gids / riep uit: 'Ren naar de doorgang: / Haast je, terwijl hij tekeergaat.'

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
nl: ...we trokken verder, / rakelings langs het kokendhete purper / van waaruit de gekookten hartverscheurend krijsten.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
nl: Hier nestelen de afzichtelijke harpijen, / die de Trojanen van de Strofaden verdreven / met droevige voorspellingen van naderend onheil.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
nl: ... Hier bleven we stilstaan, aan de zoom / van een vlakte van diep en droog zand

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
nl: Een pad dat slingert - als een riem - rond / de voet van die torenhoge rots loopt naar de diepte, / zijn zijden dalen neer in tien valleien.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
nl: Onder mijn voeten zag ik een meer / zo bevroren dat het meer glas leek dan water. / Nooit in de winter zag ik de Oostenrijkse Donau / noch de verdergelegen Don, onder zijn ijskoude hemel, / hun stroom bedekken met zo'n dikke sluier / als ik daar zag.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
nl: ... we baanden ons een weg naar het midden, / waar alles dat gewicht heeft samenkomt, / en ik huiverde in de eeuwige koude ...

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
nl: Het is geen taak gemakkelijk ondernomen -- / om de bodem van het universum te beschrijven...

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
nl: De keizer van het rijk der smarten / ontsteeg het ijs vanaf zijn borst, / en ik ben in grootte een reus nabij / dan reuzen zijn, afgemeten aan zijn armen.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
nl: U weigerde diverse malen mijn rijk te verlaten -- nu zult u voor de gevolgen van uw dwaasheid betalen!

en: Faithlessness
nl: Ontrouw

en: Lust
nl: Begeerte

en: Gluttony
nl: Gulzigheid

en: Avarice
nl: Hebzucht

en: Sloth
nl: Luiheid

en: Heresy
nl: Ketterij

en: Violence
nl: Geweld

en: Fraud
nl: Bedrog

en: Treachery
nl: Verraad

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
nl: ...voorbij het punt / waartoe al het gewicht van alle kanten wordt aangetrokken.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
nl: ...omhoog geklommen... ver genoeg om te zien, door een ronde opening, / een paar van die eerlijke dingen die de hemel dragen. / Toen kwamen we weer, om de sterren opnieuw te zien.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
nl: Kies uw halfrond: linker schakelaar voor het noordelijke, rechter schakelaar voor het zuidelijke.

en: Danger!
nl: Gevaar

en: What I Don't Have
nl: Wat ik niet Heb

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
nl: Dorothy verliet het huis om met haar hondje Toto te spelen toen plotseling de lucht donker werd en een reusachtige tornado over Kansas trok.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
nl: De Goede Heks van het Noorden sprak: 'Jouw huis heeft de koning van dit land gedood, de Slechte Heks van het Oosten: 'neem haar Zilveren Schoenen en volg de Gele Steenweg naar Smaragdstad, waar de Tovenaar van Oz u heel graag wil helpen om naar huis terug te keren. Ga met zijn zegen!'

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
nl: Een vogelverschrikker hangt hulpeloos aan een paal. Na met Dorothy gesproken te hebben, stemt hij toe om met haar mee te gaan voor een audiëntie met de Tovenaar van Oz om hem om hersenen te vragen. 'Kon u me maar van deze paal bevrijden, dat is ...'

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
nl: De roestige Blikken Houtman kan zelf niet meer bewegen. 'Maar ik wil u vergezellen op uw reis, Dorothy, want ik moet de Tovenaar vragen waarom ik geen hart heb gekregen, Ik ben bang dat ik hier vastzit. Het zou fijn zijn als u mij een beetje kon helpen ...'

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
nl: Langs de ondiepe wateren van een kabbelend beekje, zat de Bange Leeuw, huiverend van angst. Dorothy roept: 'Leeuw, het is niet breed! U kunt over de beek springen! Laten we naar de Tovenaar van Oz gaan, misschien kan hij iets doen om u moed te geven.

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
nl: De poortwachter zegt: 'Welkom in Smaragdstad! Draag a.u.b. altijd deze bril.anders kan de rijke schittering van de Tovenaars stad u verblinden.

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
nl: Een bulderende stem dondert door de gang: Ik, de wonderbaarlijke tovenaar vanOz, zal u helpen vinden waar gij naar zoekt. Echter, voordat u er door mag en mij zien, reis naar Winkieland en versla mijn aartsrivaal, de Slechte heks van het Westen.'

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
nl: Dit is het gebied van de Slechte Heks van het Westen. Zij stuurt haar knechtennaar Dorothy en haar vrienden. Om de heks te verslaan, moeten zij haar toverstafstelen, diep verborgen in haar ijspaleis.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
nl: Nu Dorothy eindelijk gearriveerd is bij het onderkomen van de wonderbaarlijkeTovenaar, realiseert zij zich dat hij alleen maar gebakken lucht is. Ziend hoe hij vlucht in zijn heteluchtballon, verliest Dorothy alle hoop om ooit thuis te komen.Alles dat er nu overblijft van de Tovenaar is zijn krimpende keukenkastje.

en: Choices, choices ...
nl: Keuzes, keuzes

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
nl: Oefen de puzzels apart in de makkelijke modus, voordat u de moeilijke modus speelt.

en: These dispensers are all empty ...
nl: Deze automaten zijn allemaal leeg

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
nl: Het glas naast het document zit voor de uitgang

en: Once, No More No Less
nl: Één keer, niet Meer niet Minder

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
nl: Alle 6 vrouwen hebben een beroep; en ieder van hen draagt slechts één van devoorwerpen.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
nl: Mevrouw Black's beste vrienden zijn de dichter en de slotenmaker

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
nl: Mevrouw Black, Mevrouw White en Mevrouw Pearl zijn onder de indruk van het talentvan de goochelaar.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
nl: Mevrouw Pearl vertelt grappen aan de dichter, de hacker en de slotenmaker.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
nl: De hacker, de slotenmaker en de brandweervrouw genieten van hun weerspiegelingin hun bril.

en: The magician carries the umbrella.
nl: de goochelaar draagt de paraplu

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
nl: Noch de goochelaar noch de brandweervrouw mogen de ring dragen.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
nl: Mevrouw Zwart, Mevrouw White en Mevrouw Rotor houden ervan het meisje met de ring te plagen.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
nl: Mevrouw Top is liever onbelemmerd; ze draagt geen paraplu, geen tas, en zekergeen gewicht.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
nl: Soms helpen Mevrouw White en Mevrouw Pearl hun vriendin met het dragen van het gewicht.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
nl: Er zijn 19 volledig verbonden puzzels, maar er zijn er slechts 9 bereikbaarbij deze eerste verdeling.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
nl: Deze tweede verdeling kan alleen in één van de andere tien puzzelsworden omgezet.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
nl: Er zijn slechts twee symmetrische puzzels, die allebei bereikbaar zijn.

en: Marblics and Pearlics I
nl: Marblics en Pearlics I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
nl: Doping 'en Tour' niet toegestaan voor sluipwegen, doping alleen toegestaanuit zelfverdediging.

en: Rotomagus - Rouen
nl: Rotomagus - Rouaan

en: Lutetia - Paris
nl: Lutetia - Parijs

en: Camaracum - Cambrai
nl: Camaracum - Kamerijk

en: Durocortorum - Rheims
nl: Durocortorum - Reims

en: Lugdunum - Lyons
nl: Lugdunum - Lyon

en: Massilia - Marseilles
nl: Massilia - Marseille

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
nl: Detour de Tour - Omweg van de Tour

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
nl: Gallia omnis divisa est ... - Heel Gallië is verdeeld...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
nl: Veni, vidi, vici - Ik kwam, ik zag, Ik overwon

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
nl: Welkom in Alpe d'Huez. Sorry, het is nog geen deel van de Tour

en: Distribution Meditation
nl: Loopplank Meditatie

en: more is not less
nl: meer is niet minder

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
nl: Sorry, maar op de moeilijke manier heeft u meer nodig ... Opnieuw starten.
