Enigma - en to pt translation catalogue (682 entries)

en: Server Error: could not load level '
pt: Erro do servidor: não foi possível carregar o nível '

en: Mouse speed: %d
pt: Velocidade do rato: %d

en: Another nameless level
pt: Outro nível sem nome

en:  by
pt:  por

en: Left mouse button:
pt: Botão esquerdo do rato:

en: Activate/drop leftmost inventory item
pt: Ative/largue o item do inventário mais à esquerda

en: Right mouse button:
pt: Botão direito do rato:

en: Rotate inventory items
pt: Alternar os itens de inventário

en: Escape:
pt: Esc:

en: Show game menu
pt: Mostrar o menu do jogo

en: Shift+Escape:
pt: Shift+Esc:

en: Quit game immediately
pt: Sair imediatamente do jogo

en: Show this help
pt: Mostrar esta ajuda

en: Kill current marble
pt: Mate o berlinde atual

en: Restart the current level
pt: Reiniciar o nível atual

en: Skip to next level
pt: Avançar para o nível seguinte

en: Jump back to last level
pt: Voltar ao último nível

en: Make screenshot
pt: Efetuar uma captura de ecrã

en: Left/right arrow:
pt: Seta esquerda/direita:

en: Change mouse speed
pt: Alterar a velocidade do rato

en: Return to level menu
pt: Volta ao menu do nível

en: Skip to next level for best score hunt
pt: Avança para o próximo nível para bater o recorde

en: Skip to next unsolved level
pt: Avança para o próximo nível não completado

en: Too slow for
pt: Muito lento para

en: You are slow today ... Ctrl-A
pt: Hoje está muito lento... Ctrl+A

en: Exactly the world record of
pt: Exatamente o recorde mundial de

en: Great! A new world record!
pt: Ótimo! Um novo recorde mundial!

en: Again your personal record...
pt: Novamente seu recorde pessoal...

en: New personal record - better than par!
pt: Novo recorde pessoal - melhor que o par!

en: New personal record!
pt: Novo recorde pessoal!

en: Your record,
pt: O seu recorde,

en: behind world record.
pt: atrás do recorde mundial.

en: behind your record.
pt: atrás do seu recorde.

en: Level finished - better than par!
pt: Nível terminado - melhor que o par!

en: Level finished!
pt: Nível terminado!

en:  Cheater!
pt: Batoteiro!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
pt: Enigma %s - nível #%d: %s

en: Your record:
pt: O seu recorde:

en: World record to beat:
pt: Recorde mundial a bater:

en: Error in configuration file.
pt: Erro no ficheiro de configurações.

en: Error: Home directory does not exist.
pt: Erro: a pasta de utilizador não existe.

en: Error: Application Data directory does not exist.
pt: Erro: a pasta de dados da aplicação não existe.

en: Error in XML initialization.
pt: Erro na inicialização XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
pt: Atualização Mac OS X do Enigma 1.00
    
    O caminho de dados do utilizador foi alterado de
      %s 
    
    para o caminho
      %s 
    
    Se tudo estiver bem o Enigma irá mover os seus dados para esta nova localização.
    Tem que reiniciar o Enigma para aplicar esta atualização.

en: OK
pt: CONFIRMAR

en: Never
pt: Nunca

en: Remind
pt: Lembrar

en: Fatal error that caused the application to quit:
pt: Um erro fatal originou o encerramento da aplicação:

en: Quit
pt: Sair

en: Start Game
pt: Iniciar jogo

en: Join Game
pt: Entrar no Jogo

en: Back
pt: Recuar

en: Main developers of the 1.21 release:
pt: Programadores principais do lançamento 1.21

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
pt: RONALD LAMPRECHT (líder)

en: Special Thanks To:
pt: Um especial obrigado a:

en:   DANIEL HECK (project founder)
pt: DANIEL HECK (fundador do projeto)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
pt: MEINOLF SCHNEIDER (ideia do jogo e criador de níveis)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
pt: Consulte o manual ou as páginas seguintes para saber mais.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
pt: Página do Projeto: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
pt: Contacto: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
pt: O Enigma é um programa livre e pode ser redistribuído sob os

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
pt: termos da Licença Pública Geral - GNU, versão 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
pt: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck e colaboradores.

en: Main developers of all releases:
pt: Programadores principais de todas as versões:

en: Special Thanks:
pt: Agradecimentos especiais:

en: Contributors
pt: Contribuidores

en: Homepage
pt: Página do Projeto

en: Documentation
pt: Documentação

en: Paths
pt: Caminhos

en: Locate Auto
pt: Localizar Automático

en: Locate Score
pt: Localizar Resultado

en: Credits
pt: Créditos

en: Preferences Path:
pt: Pasta das preferências:

en: User Path:
pt: Pasta do utilizador:

en: User Image Path:
pt: Pasta das imagens do utilizador:

en: System Path:
pt: Pasta do sistema:

en: Resource Paths:
pt: Pasta dos recursos:

en: L10n Path:
pt: Pasta de traduções L10n:

en: Level Pack
pt: Pacote de Níveis

en: Network Game
pt: Jogo em Rede

en: Search
pt: Procurar

en: Options
pt: Opções

en: Update
pt: Atualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: muted
pt: silenciado

en: Music in game
pt: Música no jogo

en: No music in game
pt: Sem música no jogo

en: Auto
pt: Automático

en: Always
pt: Sempre

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: reversed
pt: inverso

en: unknown
pt: desconhecido

en: Main
pt: Principal

en: Video
pt: Vídeo

en: Audio
pt: Áudio

en: Config
pt: Configuração

en: Ok
pt: CONFIRMAR

en: Language:
pt: Idioma:

en: Fullscreen:
pt: Ecrã completo:

en: Mouse speed:
pt: Velocidade do rato:

en: Sound volume:
pt: Volume dos sons:

en: Music volume:
pt: Volume da música:

en: Ratings update:
pt: Atualização das avaliações:

en: Score upload:
pt: Envio de resultados:

en: User name:
pt: Nome de utilizador:

en: Sound set:
pt: Conjunto de som:

en: Menu music:
pt: Música do menu:

en: Music ingame:
pt: Música no jogo:

en: Stereo:
pt: Estéreo:

en: Text speed:
pt: Velocidade do texto:

en: User path:
pt: Pasta do utilizador:

en: User image path:
pt: Pasta de imagens do utilizador:

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Skip to main menu
pt: Ir para o menu principal

en: Update levelpack
pt: Atualizar níveis

en: Arrows:
pt: Setas:

en: Select level
pt: Selecione o nível

en: Return:
pt: Enter:

en: Play selected level
pt: Jogar nível selecionado

en: Back/Space:
pt: Recuar/Espaço:

en: Previous/next levelpack
pt: Pacote de Níveis Anterior/Seguinte

en: Mark current level as unsolved
pt: Marcar nível atual como não resolvido

en: Alt+Return:
pt: Alt+Enter:

en: Switch between fullscreen and window
pt: Trocar entre o modo de janela e de ecrã completo

en: Left click:
pt: Clique esquerdo:

en: Right or control click:
pt: Clique direito:

en: Inspect selected level
pt: Inspecionar nível selecionado

en: Select next level for world record hunt
pt: Selecionar nível seguinte para disputa de recorde mundial

en: Select next unsolved level
pt: Selecionar nível seguinte não resolvido

en: You are not allowed to play this level yet.
pt: Não está autorizado a jogar este nível.

en: %d%% best
pt: %d%% melhor

en: %d%% solved
pt: %d%% resolvido

en: Your time:
pt: O seu tempo:

en: That's world record.
pt: É um recorde mundial.

en: That's %s below world record.
pt: Está %s abaixo do recorde mundial.

en: World record:
pt: Recorde mundial:

en: World record by %s:
pt: Recorde mundial obtido por %s:

en: No further unsolved level available!
pt: Não existem mais níveis por resolver!

en: Shift-click:
pt: Shift+Clique:

en: Add to clipboard
pt: Adicionar à área de transferência

en: Shift-delete:
pt: Shift+Delete:

en: Clear clipboard
pt: Limpar a área de transferência

en: Insert clipboard as reference
pt: Inserir área de transferência como referência

en: Insert clipboard as copy
pt: Inserir área de transferência como cópia

en: Alt-left arrow:
pt: Alt esquerdo+Seta:

en: Exchange level with predecessor
pt: Trocar para o nível anterior

en: Alt-right arrow:
pt: Alt direito+Seta:

en: Exchange level with successor
pt: Trocar para o nível seguinte

en: Delete:
pt: Del:

en: Delete level
pt: Apagar nível

en: Update index from levels
pt: Atualizar índice dos níveis

en: Move clipboard levels
pt: Mover níveis da área de transferência

en: Undo
pt: Anular

en: Levelpack:
pt: Pacote de níveis:

en: Owner:
pt: Dono:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Location
pt: Localização

en: in [All Packs]:
pt: em [Todos os Pacotes]:

en: Edit Metadata
pt: Editar Metadados

en: Release:
pt: Versão:

en: Revision:
pt: Revisão:

en: Compatibility:
pt: Compatibilidade:

en: Default Location:
pt: Localização Predefinida:

en: Level types:
pt: Tipos de níveis:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
pt: Associe o pacote de níveis a outro grupo para eliminação do grupo

en: Compose Pack
pt: Criar Pacote

en: Update Pack
pt: Atualizar Pacote

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
pt: Erro: não é permitido títulos em branco - Clique em "Anular" para sair sem guardar

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
pt: Erro: só pode utilizar "a-zA-Z0-9_-#" no título do pacote de níveis

en: Error: title already in use - choose another title
pt: Erro: título já existente - escolha outro título

en: Left column:
pt: Coluna esquerda:

en: Levelpack groups
pt: Grupos de pacotes de níveis

en: Right columns:
pt: Coluna direita:

en: Levelpacks of selected group
pt: Pacotes de níveis do grupo selecionado

en: Select group or levelpack
pt: Selecione o grupo ou pacote de níveis

en: Configure group or levelpack
pt: Configurar grupo ou pacote de níveis

en: New Group
pt: Novo Grupo

en: Position:
pt: Posição:

en: New Pack
pt: Novo Pacote

en: Delete Group
pt: Apagar Grupo

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
pt: Erro: tem que introduzir o nome do grupo - prima "Anular" para sair sem gravar

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
pt: Erro: o nome do grupo é um duplicado de um grupo existente

en: Error: "Every group" is a reserved group name
pt: Erro "Every Group" é um nome de grupo reservado

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
pt: Erro: o nome de grupo deve ser incluído entre parênteses retos

en: Error: group not empty
pt: Erro: grupo não vazio

en: Page Up:
pt: PageUp:

en: Show previous screenshot
pt: Mostra a captura anterior

en: Page Down:
pt: PageDown:

en: Show next screenshot
pt: Mostra a captura seguinte

en: No screenshot available:
pt: Sem capturas disponíveis:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
pt: procura em títulos, autores e nomes de ficheiro sem diferenciar entre maiúsculas e minúsculas

en: Intelligence:
pt: Inteligência:

en: Dexterity:
pt: Destreza:

en: Patience:
pt: Paciência:

en: Knowledge:
pt: Conhecimento:

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Difficulty:
pt: Dificuldade:

en: Screenshot
pt: Captura de Ecrã

en: Level:
pt: Nível:

en: Author:
pt: Autor:

en: Contact:
pt: Contacto:

en: Homepage:
pt: Página Principal:

en: Public Ratings
pt: Avaliações Públicas

en: Scores
pt: Resultados

en: You:
pt: Você:

en: World:
pt: Mundo:

en: Solved %:
pt: Resolvido %:

en: Solved #:
pt: Resolvido #:

en: Version
pt: Versão

en: Score:
pt: Resultado:

en: Status:
pt: Estado:

en: Release:
pt: Versão:

en: Revision:
pt: Revisão:

en: Control:
pt: Controlo:

en: Target:
pt: Destino:

en: stable
pt: estável

en: test
pt: teste

en: released
pt: disponibilizada

en: force
pt: força

en: balance
pt: balanço

en: key
pt: tecla

en: time
pt: tempo

en: pushes
pt: empurrões

en: moves
pt: movimentos

en: World Record Holders:
pt: Detentores dos recordes mundiais:

en: Credits:
pt: Créditos:

en: Dedication:
pt: Dedicação:

en: Level Path:
pt: Pasta de Níveis:

en: Id:
pt: Id.:

en: Load time:
pt: Tempo de carregamento:

en: Compatibility:
pt: Compatibilidade:

en: Annotation:
pt: Anotação:

en: Rating:
pt: Avaliação:

en: Average:
pt: Média:

en: Level Info
pt: Informação do Nível

en: Abort Level
pt: Abortar Nível

en: Error on auto registration of levelfile:
pt: Erro no registo automático do ficheiro de níveis:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
pt: Nota: o nível não aparecerá no pacote de níveis "Pasta Autoutomática".

en: Continue
pt: Continuar

en: Error on update of levelpack index:
pt: Erro ao atualizar o índice do pacote de níveis:

en: Note: the current version will be reloaded!
pt: Nota: a versão atual será recarregada!

en: Error on registration of levelpack index:
pt: Erro ao registar o índice do pacote de níveis:

en: Note: the levelpack will not show up!
pt: Nota: o pacote de níveis não será mostrado!

en: Cannot find '%s'.
pt: Não foi possível encontrar '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
pt: A instalação poderá estar danificada ou incompleta.

en: There was an error loading '%s'.
pt: Ocorreu um erro ao carregar %s.

en: Error: '%s'
pt: Erro: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
pt: 
    
    Este erro pode originar um comportamento errático da aplicação!

en: All right, we'll call it a draw
pt: Muito bem, podemos dizer que é um empate

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
pt: Descobrir pares de pedras enquanto percorre os obstáculos com um berlinde

en: Let there be light!
pt: Que se faça a luz!

en: You really will need every penny!
pt: Você irá precisar de todos os cêntimos!

en: Umbrellas prevent free fall!
pt: Os guarda-chuvas impedeam a queda livre!

en: No problem! Piece of cake!
pt: Sem problema! Pedaço de bolo!

en: It was easy, wasn't it!
pt: Foi fácil não foi?

en: You need to be fast!
pt: Tem que ser rápido!

en: It's a ring!
pt: É um anel!

en: Business hours from 8am to 4pm
pt: Horário comercial das 8:00 às 16:00

en: Everything's been counted carefully!
pt: Tudo foi cuidadosamente contado!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
pt: Partes dos tubos desaparecem durante a detonação!

en: Don't believe all that you see!
pt: Não acredite em tudo o que vê!

en: An English text based riddle
pt: Um enigma baseado em texto inglês

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
pt: Com o guarda-chuva pode voar alguns segundos.

en: The Enigmhanoi Towers
pt: As torres Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
pt: Quem fala não sabe (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
pt: O homem sensato ri (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
pt: Quem sabe não fala (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
pt: As secções que possuam a mesma cor viram sempre para o mesmo lado e da mesma forma.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
pt: Código de manutenção: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: The Grim Reaper
pt: A Morte

en: The witch of this switch waits for your wish.
pt: A bruxa está à espera do seu desejo.

en: The witch of this switch resets the awale game.
pt: A bruxa reinicia o jogo.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
pt: Um giro consiste em pegar as nozes de uma fila abaixo das paredes com janelas e semeá-las 1 por 1 nas filas seguintes.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
pt: Aviso: o que espera o guerreiro navegante ao final de uma curva? Se houver 2 ou 3 nozes em uma fila, há um prêmio reconfortante para o guerreiro, como nozes nas filas que são um caminho para essa fila, se eles forem 2 ou 3 por fila.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
pt: Aviso: Se uma parede do guerreiro está vazia, esse guerreiro vence.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
pt: Quando um guerreiro é premiado com mais da metade das nozes, ele vence. O que ele ganha? O caminho para os tão esperados oxyds.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
pt: Parabéns! Você é o jogador de awale mais atento do vale...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
pt: Perdido na savana? Não espere e descubra o caminho para desligar o interruptor à esquerda...

en: Validate your choice here.
pt: Valide aqui a sua escolha.

en: Reset the game.
pt: Reinicia o jogo

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
pt: Uma rodada consiste em pegar as pedras de uma fila e colocá-las uma por uma nas outras filas, no sentido anti-horário, voltando para o começo.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
pt: No final da volta, se a última pedra cair numa fila não vazia, deve pegar as pedras da primeira fila, se houver, e repetir a volta.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
pt: A volta começa numa das linhas à esquerda, a não ser que seja impossível.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
pt: No fim do jogo (se um dos jogadores não puder mais se mover), o jogador que tiver mais pedras vence.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
pt: Uma pedra amarela vale 10 pedras azuis (e 2 pedras castanhas).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
pt: Uma pedra castanha vale 5 pedras azuis.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
pt: Este jogo katro vem de Madagáscar; no modo fácil há um adversário africano.

en: Same room, new mirrors ...
pt: A mesma sala mas com novos espelhos...

en: Umbrellas protect!
pt: Guarda-chuvas protegem!

en: It's easier with a shovel!
pt: É mais fácil com uma pá!

en: Watch out!!
pt: Cuidado!!!

en: Please remember:    42
pt: Lembre-se : 42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
pt: Se pensa que isto é muito fácil, então jogue - Loucura Bávaro -

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
pt: Desculpe pelo inconveniente, o Caixa Automático está vazio.

en: Take the key to the left first!
pt: Pegue a chave para a esquerda primeiro!

en: Sunday, bloody Sunday!
pt: Domingo sangrento!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
pt: Consegue ver as pedras oxyd escondidas?

en: If you haven't won, you've lost!
pt: Se você não venceu, perdeu!

en: Easy?
pt: Fácil?

en: Watch out, slippery!
pt: Cuidado, escorregadio!

en: Riverside
pt: Margem do Rio

en: Wrong side!                   F3
pt: Sentido errado!                   F3

en: Feed me!
pt: Alimente-me!

en: Beware of Sadistic Dentist!
pt: Cuidado com o Dentista Sádico!

en: The innocent victim.
pt: A vítima inocente.

en: Office of your boss.
pt: O escritório do seu patrão.

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
pt: Toda a gente foi embora mas a planta continua com fome!

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
pt: Não! Não! Aaaarrrrgggghhhh!

en: You shouldn't have done that.
pt: Não o deveria ter feito!

en: Careful.
pt: Cuidado.

en: Remote Meditation
pt: Meditação Remota

en: Freeze by the Power of Light
pt: Imobilizar pelo Poder da Luz

en: Recover the Stone
pt: Recuperar a pedra

en: Open the Doors
pt: Abrir as Portas

en: Left or Right Drive?
pt: Condução à Direita ou Esquerda?

en: Can you relax amid all this chaos?
pt: Você consegue dormir quando todos os outros estão agitados?

en: Carry that oxygen around.
pt: Transporte esse oxigénio em redor.

en: Audience in Venice
pt: Audiência em Veneza

en: Press the Triggers
pt: Carrega nos Gatilhos

en: Welcome to Venice
pt: Bem-vindo a Veneza

en: Welcome to the Audience
pt: Bem-vindo à Audiência

en: ... under construction
pt: ...em construção

en: piazza san marco
pt: praça de são marco

en: danger
pt: perigo

en: san giorgio
pt: são jorge

en: gondoliere on strike
pt: gondeoleiro em greve

en: use the gondola below
pt: utilize a gôndola abaixo

en: The Green Hell
pt: O Inferno Verde

en: Exploration Trip to Green Waters
pt: Exploração das Águas Verdes

en: 4D Confusion ...
pt: Confusão 4D...

en: Funeral on Deep Sea
pt: Funeral no Mar Profundo

en: Change guaranteed
pt: Alteração garantida

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
pt: Pista: O ponto inicial é onde vão todos os berlindes mortos

en: Perfect Trajectory
pt: Trajetória Perfeita

en: Hey, where am i now?
pt: Onde é que estou?

en: WARNING: Highest caution is necessary.
pt: AVISO: É necessário ter muita atenção.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
pt: Os búfalos selvagens estão a atravessar o caminho.

en: Help me, the forest is on fire!
pt: Ajude-me, a floresta está a arder!

en: A herd of wild horses blocks the way.
pt: Uma manada de cavalos selvagens bloqueia o caminho.

en: If there is finally an exit?
pt: Existe finalmente uma saída?

en: I'm afraid, i need some assistance!
pt: Tenho a sensação que preciso de ajuda!

en: Watch out: Angry mosquitoes!
pt: Cuidado: mosquitos furiosos!

en: Spaceship Control
pt: Controlo da Nave

en: The journey is the reward
pt: A viagem é a recompensa

en: Lady in Red
pt: Mulher de Vermelho

en: Watchmaker
pt: Relojoeiro

en: Mend the clockwork
pt: Conserte o mecanismo de relojoaria

en: Every marble is the architect of its own fortune
pt: Cada berlinde é o arquiteto da sua própria fortuna

en: Don't forget your disguise!
pt: Não se esqueça do seu disfarce!

en: Here lies the grave of John Reid.
pt: Aqui está a campa do John Reid.

en: Who was that masked man?
pt: Quem era o homem de máscara?

en: Hey! This tomb is empty!
pt: Quê? Esta campa está vazia!

en: Take the first exit
pt: Saia na primeira saída

en: Who broke the pearl necklace?
pt: Quem partiu o colar de pérolas?

en: Find The Paradise
pt: Encontrar o Paraíso

en: Welcome to Enigma VII
pt: Bem-vindo ao Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
pt: Mova todas as bolas pequenas para os buracos. Somente uma por buraco.

en: Careful - you can not swim in the water.
pt: Cuidado - você não pode nadar na água

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
pt: Use o botão direito do mouse para rotacionar sua lista de objetos, na barra no fundo da tela. E imagine para que esses três itens abaixo podem ser usados.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
pt: Há muitos itens diferentes para usar no Enigma, bem como pisos e pedras especiais.  Vamos explorar alguns em níveis reais do Enigma!   E se você tiver problemas com um nível - dê uma olhada no manual: Para alguns níveis, há dicas.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
pt: Prepare-se para mais ginástica com o rato nos níveis seguintes.

en: Don't drown in the swamp.
pt: Não afunde na poça.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
pt: Esta pedra oscilante é um timer (contador). Você não pode interagir com ela, mas de qualquer maneira fique atento quando vir uma: Depois do período contado por ela algo pode acontecer...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
pt: As pedras com setas são uni-direcionais. Como você deve ter imaginado, você só pode passar por elas em uma direção.             Labirintos são um dos elementos do Enigma - você verá muitos deles.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
pt: Muito bem! Quando você tiver terminado esse nível, vamos jogar alguns níveis de exemplos do conjuntos reais do Enigma!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
pt: As pedras azuis são pedras Oxyds. Pode abrir esta pedras com um berlinde preto.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
pt: Mas antes disso, dê uma olhada ao final do tutorial que Jacob fez para vocês. Veja que há um teste, se você quiser fazer. é bem difícil, então não de desespere se não conseguir da primeira vez. Adeus!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
pt: Bem, espero que você tenha gostado da seção tutorial. Você verá a maioria desses níveis novamente nos conjuntos do Enigma, junto com outros novos e muito mais difíceis. Apenas não desista deles!

en: Levels can be larger than one screen.
pt: Níveis podem ser mais compridos que uma tela

en: Remember the colors.
pt: Lembre-se das cores.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
pt: Fricção e aceleração dependem do tipo do piso.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
pt: Algumas pedras se parecem exatamente com as pedras Oxyd!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
pt: Esse bloco de madeira é móvel e pesado o suficiente para manter um gatilho da direita pressionado. Tente empurrá-lo até lá!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
pt: Lembra-se? Há diferentes tipos de pisos...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
pt: Há outras coisas que podem ser feitas com os blocos de madeira? Sim! Apenas explore os próximos níveis.

en: Take your time ...
pt: Gaste seu tempo...

en: Learn to move your black ball properly.
pt: Aprenda a mover a sua bola preta direito

en: Don't touch everything!
pt: Não toque em tudo!

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
pt: Essas portas à direita bloqueiam o seu caminho para os oxyds... na esquerda você vê alguns gatilhos. Talvez eles estejam conectados?

en: Nothing can stop us!
pt: Nada pode nos parar!

en: Rest on the bright spot for a minute.
pt: Descanse no ponto brilhante por um minuto.

en: You'll do anything you're told!
pt: Você fará tudo o que for mandado!

en: ... did it!
pt: ... feito!

en: Dig in ...
pt: Cave...

en: Did you bring your flag?
pt: Trouxe sua bandeira?

en: Watch out for water holes!
pt: Cuidado com as poças dágua!

en: Some stones and stone rows can be moved!
pt: Algumas pedras e filas de pedras podem ser movidas!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
pt: Bem-vindo ao Enigma! Este manual foi feito por (Jacob Scott) para o(a) ajudar a aprender como jogar.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
pt: Você controla a bola preta. Para escolher um objeto, basta rolar sobre ele. Pode bater com força na maioria das paredes (tente), mas evite o piso azul perto da base da sala (na verdade, tente cair nele e depois reinicie o nível com a tecla 'Esc'). Durante a visualização destas mensagens, não clique em quaisquer botões, nem prima quaisquer teclas ou a mensagem desaparecerá.

en: This is pretty self-explanatory.
pt: Isto é bem autoexplicativo.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
pt: O Enigma disponibiliza vários tipos de puzzles. Na sala seguinte, encontrará o primeiro.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
pt: Não pode caminhar na água! Tente cobrir a água com blocos para chegar ao outro lado.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
pt: Note que não pode empurrar mais do que um bloco. Para além disso, os blocos não podem estar nos mesmos quadrados como grelhas, mas você pode.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
pt: Aqui, existem tipos de blocos diferentes. Esses blocos pretos afundam quando caem na água. Os marrons não afundam, mas também não formam pontes.

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
pt: Bom trabalho! Note que o topo não pode passar por debaixo desse bloco com um contorno preto -- está a salvo.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
pt: Esses são os tipos de piso diferentes. Tente andar sobre eles.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
pt: Os pisos acinzentados são rampas. O piso branco é um piso invertido (irá ver).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
pt: Veja o que acontece ao passar sobre os ativadores. Veja se consegue obter uma bola extra.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
pt: Isto é dinamite. Tente largar o dinamite perto da parede amarela (e afaste-se).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
pt: Tente usar a espada nos buracos abertos pelo dinamite.

en: Hit it hard enough!
pt: Acerte-lhe com a froça necessária!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
pt: Parece ser uma sala simples, mas de qualquer maneira você conseguirá uma bola extra. Talvez haja uma razão...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
pt: Tente atingir a pedra preta com o laser mas não se deixe atingir! Utilize os espelhos para direcionar o raio.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
pt: Você tem guarda-chuvas? Cada um confere aproximadamente dez segundos de proteção contra o perigo (como as quedas).

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
pt: Essa área na parte de baixo é o seu inventário -- quando você pega coisas, elas ficam aí (o máximo é 20). Para rolar pelo estoque, use o botão direito do mouse ou a tecla TAB. Para largar ou usar um objeto, clique com o botão esquerdo. Alguns objetos, como documentos (como esse), podem ser largados e depois reutilizados. Estas duas bolas em seu estoque são vidas extras -- se você morrer nesse nível, você vai reiniciar no começo do nível se ainda tiver bolar (você perde uma das bolas quando perde uma vida).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
pt: Naturalmente, você deve atravessar aqueles portões fechados no topo da tela.                               Tente descer a ladeira perto do fundo da sala para ver o que há na esquerda.                                                   Não se incomode com aquele gatilho abaixo do abismo ainda.                              Se você puder atingir aquela bolinha branca através do bloco uni-direcional (com as setas), ela pode rolar e parar sobre aquele gatilho.               Você precisará passar por ele mas não pode atravessar o bloco branco uni-direcional.                      Pegue a colher e a use na bola branca (a atinja com força).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
pt: A pedra no canto superior direito da sala é um interruptor. Atinja-o -- é provavelmente útil. Nesse caso o interruptor abre e fecha a porta (lembra de uma porta que você não era capaz de abrir?). A linha azulada é uma janela -- faça uma ponte sobre a água antes de tentar usá-la

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
pt: Aquilo foi um rotor (similar a uma hélice). Alguns níveis têm vários deles para dificultar.                        De qualquer maneira, talvez esse rotor tem um propósito; talvez você possa usá-lo no gatilho perto de onde estava a colher.                 Deve ser conveniente fechar o portão

en: If I only had a bag.
pt: Se ao menos eu tivesse uma mala.

en: shh ... listen!
pt: shh... escute!

en: Could you need something?
pt: Poderia precisar de alguma coisa?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
pt: Os animais mais perigosos do pântano são os jacarés, osmosquitos... e os zumbis! (mas pelo menos, zumbis não se movem ...)

en: Look carefully at everything!
pt: Olhe cuidadosamente para tudo!

en: Do you need a helping hand?
pt: Precisa de uma mãozinha?

en: Send me the keys !
pt: Me mande as chaves!

en: ALL the keys!!!
pt: TODAS as chaves!

en: April 1st
pt: 1.º de Abril

en: Do you REALLY want to do this???
pt: Você quer MESMO fazer isso?

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
pt: A sua mãe não lhe dissse que não deve desperdiçar dinheiro?

en: What is the current month?
pt: Em que mês estamos?

en: What is this level's name?
pt: Qual é o nome deste nível?

en: Catwalk Meditation
pt: Meditação Catwalk

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
pt: Quando você muda a cor de um quadrado, os dois quadrados vizinhos também mudam; você tem que conseguir o máximo de quadrados verdes possível.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
pt: Você não pode mudar uma cor quando ela está rodeada de outras cores.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
pt: Cuidado, estranho! os deuses anciões do Enigma têm muitas armadilhas para proteger seus sagrados Oxyds! Você terá que passar pelos Quatro Testes para provar que os merece!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
pt: Teste sua velocidade no Teste de Fogo!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
pt: Você provou ser merecedor! Os anciões lhe darão uma Bandeira!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
pt: Prove sua inteligência no Teste da Terra!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
pt: Você provou ser merecedor! Os anciões lhe darão uma Primavera!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
pt: Prove sua destreza no Teste do Ar.

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
pt: Você provou ser merecedor! Os anciões lhe darão uma Unha!

en: Prove your patience in the Test of Water!
pt: Prove sua paciência no Teste da Água!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
pt: Não pode ser! Nenhum mortal pode alcançar os Sagrados Oxyds! Passe por mais uma prova, Huahuahua!

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
pt: Você de novo! Desta vez não passará! Vê estas Oxyds? Só as conseguirá apanhar se nos roubar os 4itens sagrados! Mas eles estão muito bem guardados! Huahuahuahua!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
pt: Fogo queima e destroi... Quer remover as pedras bloqueadoras? Então cave o seu caminho até o martelo sagrado!

en: Try again! Bwahahahaha!
pt: Tente novamente! Huahuahuahua!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
pt: A terra preenche e permanece... Quer substituir o piso que falta? Então construa o seu caminho até a semente sagrada!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
pt: O ar sopra e segue... Quer saltar sobre o vazio? Decsubra o caminho até à primavera sagrada!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
pt: A água ondula e move-se... Quer trocar de mente com seu parceiro? Descubra o caminho até ao Yin-Yang sagrado!

en: Did you really think this one was so easy!?
pt: Achou mesmo que seria assim tão fácil?

en: Did you forget something?
pt: Esqueceu-se de algo?

en: Go on! There's no way back now!
pt: Siga! Não há volta a dar!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
pt: PARE! Não vá por este caminho! Há um atalho...

en: Make an umbrella.
pt: Crie um guarda-chuva.

en: Don't get too attracted!
pt: Não se atraia demais!

en: It is not quite that easy.
pt: Não é assim tão fácil.

en: Don't get attracted!
pt: Não se deixe atrair!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
pt: Aqui jaz o pirata Bola negra, enterrado em 1802 após viajar na direção errada.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
pt: Para curar a indisposição após viajar no mar, segure uma nota entre os dentes e incline-se para o lado.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
pt: Caramba!! O ditador tem imensos no seu cofre de cristal mas também tem muitos guardas. O pobre Bola Negra apenas tem frutas em um laser.

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
pt: Isto é uma paisagem de meditação: coloque um berlinde pequeno em cada buraco ...

en: No way out?
pt: Sem saída?

en: Do you miss something?
pt: Esqueceu alguma coisa?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
pt: Se nunca ouviu falar do Brainf***, visite http://pt.wikipedia.org/wiki/Brainfuck, antes de tentar resolver este nível.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
pt: Lembra-se do enigma Semente 2? Havia um problema similar. Ou era no Laser Portátil?

en: Pirates Island
pt: Ilha dos Piratas

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
pt: Os piratas deixaram várias coisas escondidas na ilha...

en: Try the easy mode first ...
pt: Tente o modo mais fácil...

en: Welcome to Enigma V
pt: Bem-vindo ao Enigma V

en: Fire or be fired
pt: Atire ou morra

en: This level is symmetric ...
pt: Este nível é simétrico ...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
pt: Esse é meu primeiro cenário, dedicado ao meu pai. Espero que gostem!

en: Warning ... ... thieves!
pt: Alerta... ladrões!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
pt: Por que é que tem que existir sempre um vulcão ativo e uma vila de habitantes comedores de berlindes numa ilha tropical?

en: Translate or let it be translated
pt: Traduza ou deixe traduzir

en: Welcome to Liberty Island, New York City
pt: Bem-vindo a Liberty Island, Cidade de Nova Iorque

en: Welcome to Chinatown
pt: Bemvindo a Chinatown

en: Keep distance!
pt: Mantenha a distância!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
pt: Ajuda! Não consigo ver a floresta para as árvores!

en: My First Level
pt: O meu Primeiro Nível

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
pt: Segredos? Utilize os itens, ... utilize os óculos ...

en: It's not symmetric!
pt: Não é simétrico!

en: Deep ...
pt: Profundo...

en: Tutoxyd's Pyramid
pt: Pirâmide de Tutoxyd

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
pt: fatura -- 40 berlindes por 20 barris de petróleo.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
pt: Desculpe, o item útil que estava oculto aqui foi roubado.

en: Just a Dance ?
pt: Só uma dança?

en: Danger Flag
pt: Bandeira do perigo

en: Dont eat cherries
pt: Não coma cerejas

en: Welcome to Enigma VIII
pt: Bem-vindo Enigma VIII

en: Alternation I
pt: Alternação I

en: Alternation in a Blue Area
pt: Alternação numa Área Azul

en: Alternation II
pt: Alternação II

en: Alternation in a Dark Area
pt: Alternação numa Área Escura

en: Listen for the best place for an explosion
pt: Ouça para o melhor lugar para uma explosão

en: Every pencil must go
pt: Todos os lápis têm que ir

en: Not everything is as it seems ...
pt: Nem tudo é o que parece...

en: Only A Labyrinth
pt: Apenas um labirinto

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
pt: Demasiados blocos de madeira! Tente outro caminho...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
pt: Saudações aventureiro! A estrada adiante é longa e perigosa. Tenha cuidado!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
pt: Muito bem aventureiro! Boa sorte!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
pt: Parabéns aventureiro! Você conseguiu!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
pt: Que pena. E ainda tem tanta tinta...

en: Danger ... laser beams!
pt: Perigo... raios laser!

en: The Life Game
pt: O Jogo da Vida

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
pt: ! - PERIGO - NÃO ATRAVESSE - PERIGO - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
pt: Enquanto há movimento ao redor das pedras, você não as alcançará.   Então não perca o controle do nível! É possível.

en: Calm down!
pt: Acalme-se!

en: A hammer destroys some black stones.
pt: Um martelo destroi algumas pedras pretas.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
pt: Alfred Nobel diria: esta é definitivamente uma paisagem de meditação!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
pt: Oops... está preso... Tente novamente...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
pt: Parabéns. Chegou a este lado... mas será que consegue apanhar as oxyds?

en: Well done!
pt: Muito bem!

en: Don't wake it up!
pt: Não o acorde!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
pt: Não foi suficientemente rápido; tente F3.                                                                              (Ou procure por pedras não sólidas.)                                                                                                        (Mas não encontrará nenhuma.)                                                                                                                  (Mesmo!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
pt: Pode acreditar em mim: todas as pedras deste nível são sólidas!                                                                                Pode mesmo confiar em mim!                                                                             Mesmo!

en: Wood robbing
pt: Roubo de madeira

en: The Flagstone Reaper
pt: Colhedor de bandeiras

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
pt: Sem dicas hoje ... As bandeiras passam... O docu permanece sozinho... Por que ele está tão sozinho?   --   Essa dica hoje...   Por que está do outro lado...    O colhedor passa...    Você saberia o por quê! (originalmente do Hermits de Herman)

en: Paint Ahead!
pt: Pinte adiante!

en: Welcome to Enigma IV
pt: Bem-vindo ao Enigma IV

en: It's a race!
pt: É uma corrida!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
pt: Seu tio, Sir Bola Preta foi morto noite passada em sua mansão, em um dos seus 6 quartos, com uma das armas que estão no cenário; os suspeitos são o tímido Sr. Pavão, o misterioso Coronel Mostarda, o bobo Professor Ameixa, o misterioso Pastor Verde, a enfermeira Sra. Bola Branca, que descobriu o corpo, e Srta. Scarlett, cuja beleza pode ser fatal... você deve descobrir quem matou seu tio, quando e como.

en: This room is not the crime scene.
pt: Esta sala não é a cena do crime.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
pt: O assassino não é o Sr. Pavão.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
pt: O assassino não é o Coronel Mostarda.

en: The murderer is not Professor Plum.
pt: O assassino não é o Professor Ameixa.

en: The murderer is not Reverend Green.
pt: O assassino não é o Pastor Verde.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
pt: O assassino não é a Sra. Bola Branca.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
pt: O assassino não é a Srta. Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
pt: Sir Bola Preta não foi morto com a bomba.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
pt: Sir Bola Preta não foi morto com a adaga.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
pt: Sir Bola Preta não foi morto com veneno.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
pt: Sir Bola Preta não foi morto com a chave de fendas.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
pt: Sir Bola Preta não foi morto com o candelabro.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
pt: Sir Bola Preta não foi morto com o martelo.

en: White helps black, black helps white.
pt: Branco ajuda o preto e o preto ajuda o branco.

en: Don't forget to open the door ...
pt: Não se esqueça de abrir a porta...

en: Good Luck!
pt: Boa sorte!

en: Hurry!
pt: Despache-se!

en: Congratulations! (or try again)
pt: Parabéns! (ou tente novamente)

en: Almost finished ...
pt: Quase terminado ...

en: Restart with F3 ...
pt: Reinicie com F3 ...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
pt: Bem-vindo à sala de controle. Use os gatilhos e interruptores para planejar o movimento da tartaruga. Os interruptores são, no sentido horário: Adicionar, Correr e Reiniciar.

en: The danger is not visible!!!
pt: O perigo não está visível!!!

en: Welcome to Enigma III
pt: Bem-vindo ao Enigma III

en: Risk your life ...
pt: Arrisque sua vida...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
pt: Lembrar para só mover as pedras necessárias para espreitar na sala seguinte ...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
pt: Eu não acredito que tu és o Berlinde. Eu não o deixarei passar até que prove que eu estou enganado, terá que ser mais rápido do que o meu campeão!

en: Congratulations! You may pass!
pt: Parabéns! Pode passar!

en: Watch your step!
pt: Tenha cuidado por onde passa!

en: Look ... they're over there!
pt: Olhe ... eles estão ali!

en: The left-most room is important!
pt: A sala mais à esquerda é importante!

en: This is the control panel.
pt: Este é o painel de controlo.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
pt: Está perante um castelo... tenha atenção aos guardiões!

en: The block near the top-left can move.
pt: O bloco do canto superior esquerdo pode ser movido.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
pt: A barragem #3 parece estar instável. Seja rápido ou morrerá.

en: can you be sure?
pt: podes ter a certeza?

en: feel like I've been here before
pt: tenho a impressão que já estive aqui antes

en: This level is much bigger! Press F3!
pt: Este nível é muito maior! Prima F3!

en: It's a long way ...
pt: É um caminho longo ...

en: Look closely!
pt: Olhe mais perto!

en: Welcome to Enigma X
pt: Bem-vindo ao Enigma X

en: Interlude III
pt: Interlúdio III

en: Interlude II
pt: Interlúdio II

en: Braking Distance
pt: Distância de travagem

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
pt: Faça com que o berlinde branco espere 3 segundos na passagem.

en: Volatile Storage
pt: Armazenamento Volátil

en: Handle with care!
pt: Utilizar com cuidado!

en: Work together!
pt: Trabalhar em conjunto!

en: The art of steering a quadriga
pt: A arte de guiar um quadriga

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
pt: Derrubar a colher evita de ser esquartejado!

en: No Memory
pt: Sem memória

en: Witch Hunt on Ice
pt: Caça à Bruxa no Gelo

en: Pass the ball in time
pt: Me passe a bola a tempo

en: The real value of coffee
pt: O real valor de um café

en: Dialers
pt: Discadores

en: It isn't as easy as it looks.
pt: Não é tão fácil como parece.

en: Al Capone's training camp.
pt: Campo de treino do Al Capone.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
pt: Há pelo menos dois padrões para atravessar a parede.

en: A window in the wall would be really nice.
pt: Uma janela na parede seria realmente bom.

en: Pleasure Garden
pt: Jardim do Prazer

en: A really annoying Level
pt: Um nível muito irritante

en: Procrustes
pt: Perseguição

en: Move fast!
pt: Mexa-se depressa!

en: Hanging around in the Jungle
pt: Passear na selva

en: Meditation Disturbance
pt: Perturbação na Meditação

en: Hit by a bolting horse
pt: Atingido por um cavalo

en: Escape by Chaining Thieves
pt: Escape acorrentando os ladrões

en: Remember Atreyu's horse Artax!
pt: Lembre-se do cavalo Artax de Atreyu!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
pt: Eu sou inocente! Nunca roubei nada!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
pt: Dizem que os piratas levaram o tesouro.

en: Pirates usually hide their treasure!
pt: Normalmente, os piratas escondem os tesouros.

en: A closed door gives a better overview!
pt: Uma porta fechada disponibiliza uma melhor vista!

en: Edwards Mountain
pt: Montanha Edwards

en: Welcome to Enigma VI
pt: Bem-vindo ao Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
pt: Bem-vindo ao Chile! Há oito horas atrás, seu vôo aterrissou no aeroporto de "Llamas", que é um pequeno vilarejo rodeado por uma floresta inexplorada. Agora você se encontra diante de um templo impressionante, que parece um legado da antiga era dos Astecas. Mas o templo está surpreendentemente em boas condições...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
pt: Perto das portas gigantes do templo você vai ver uma placa cromada: "Restauração responsável: G. G. Goshers, 1998 d.C." E uma placa menor que dis: "Propriedado de G. G. Goshers. Proibido Ultrapassar". Agora você reconhece os canis construídos na parte da frente do templo. "Goshers fez desse antigo local uma fortaleza", você pensa, "Isso não pode ser legal, para Goshers ter recebido uma promoção do governo britânico. Eu vou tentar descobrir o que está acontecendo!"

en: This guard doesn’t notice me.
pt: Este guarda não me avistou.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
pt: Esse lago é obviamente coisa do Goshers. Eu acho que o caminho para o sul é o correto

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
pt: Há uma inscrição na velha parede, dizendo em espanhol: "Não toque em nada do que você vê! Pode ser a última coisa que você tocará!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
pt: Placa cromada: "Jaula de controle de feras."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
pt: Oh, essa ladeira é inclinada! Não toque na caveira!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
pt: A construção parece uma prisão. Vamos ver se você consegue sair dela, o que é o objetivo disso... Ah, há uma placa. E também é cromada. Goshers deve ter uma quedinha por placas cromadas. Ela diz: "Prisão dos nativos".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
pt: Rodear a prisão foi realmente uma boa idéia. Mas agora você tem que cruzar esse lago. Economize essas caixas!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
pt: Agora, através das janelas com grades da prisão, você reconhece uma mulher nativa sendo aprisionada lá. Obviamente Goshers trancou todos os nativos, que perturbavam seu "trabalho", tentanto entrar no templo para pegar as riquezas dos Astecas. Talvez seja útil ter companhia de alguém, que conheça os segredos da floresta e do templo ...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
pt: Uma vez que o esse homem branco o libertou da prisão, ele certamente não deve ser tão mal quanto Goshers. Talvez ele queira encerrar o governo de Goshers e libertar meu povo. E mesmo que não seja esse o caso, é melhor estar livre do que aprisionado. Acho que devo agradecer a ele.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
pt: Você encontra um aventureiro inglês em frente à prisão. "Olá, eu sou Xila!", você diz e ele em um inglês ruim. Depois de ele se apresentar, ambos começam a trabalhar em um plano contra o maligno G. G. Goshers.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
pt: Este é um desafio realmente difícil. O Inglês terá que me ajudar, se quisermos resolver esse enigma.

en: You wonder what this switch could trigger.
pt: Você deve se perguntar o que esse interruptor poderia disparar.

en: Xila knows how to drain the lake!
pt: Xila sabe como esvaziar o lago!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
pt: Você teve sorte em encontrar esse vazio. Evita que você se afogue.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
pt: Esta pedra de vidro certamente serve para algo...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
pt: É engraçado que um templo como esse não tenha uma segunda entrada.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
pt: Cuidado! Existem sensores nas paredes.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
pt: Após a abertura das enormes portas do antigo templo, você vê que a entrada é protegida por 11 cavaleiros, armados com lanças. Esses guardas são muito perigosos. Sem uma espada você nunca será capaz de entrar. Tenha cuidado. Não há apenas cavaleiros, mas também ladrões.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
pt: "Parabéns. Você acaba de conseguir entrar nesse velho templo Asteca"

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
pt: "Você foi mais esperto do que eu imaginava. Mas você nunca vai entrar na sala do tesouro, nem escapar daqui!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
pt: "Eu, Goshers, vou certamente ser capaz de derrotar um dos meus arquiinimigos, matando você!"

en: "Run for your life!"
pt: "Corra pela sua vida!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
pt: Xila e você acabaram de entrar na Sala do Diamante do velho templo Asteca. Levado de volta para a Grã Bretanha e entregue à polícia, o reinado maligno de Gerald Gregory Goshers teve seu fim. Parabéns pelo sucesso na sua expedição!

en: Run for your life!
pt: Correr pela sua vida!

en: In the line of thieves
pt: Na mira dos ladrões

en: Charging live ammunition
pt: Carregando munições vivas

en: Welcome to Enigma II
pt: Bem-vindo ao Enigma II

en: Five form twelve!
pt: Cinco de vinte!

en: Do not use too much magic!
pt: Não use muita magia!

en: Some stones are movable.
pt: Algumas pedras podem ser movidas.

en: You lost!
pt: Você perdeu!

en: Road to Eden
pt: Estrada para o Éden

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
pt: O outro documento mente e o buraco da minhoca é do lado direito.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
pt: O outro documento diz a verdade e o outro buraco de minhoca foi deixado do lado direito.

en: Give it another try ...
pt: Tente novamente...

en: Press F3 or finish.
pt: Prima F3 ou terminar.

en: You'd need a portable box!
pt: Precisaria de uma caixa portátil!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
pt: Parabéns! Encontrou uma semente! Tente utilizar a semente por baixo da grelha (e afaste-se rapidamente)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
pt: Lembre-se de que você não pode preencher uma ponte fechada com uma caixa...                                      mas talvez você possa usar a 3a. semente de forma diferente!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
pt: Existem diversos tipos de sementes... Tente utilizar todos!

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
pt: Uma pedra, uma árvore, e árvores serão três  --  Para derrotar o inimigo,  --  Entre Eles Deve Encontrar  -- Um Caminho Secreto!  --   (Se o vê, prima Shift-F3.)

en: is  black  always  beautiful?
pt: o preto é sempre belo?

en: Dead end!
pt: Fim da linha!

en: There are two HIDDEN items!
pt: Há dois itens ESCONDIDOS!

en: Third stone from the rock is the hole!
pt: A terceira pedra a partir da rocha é um buraco!

en: Beware! Black holes!
pt: Cuidado! Buracos negros!

en: Make a Sword, & Umbrella.
pt: Criar uma Espara e um Chapéu de chuva.

en: Take some money and build yourself the tools you need.
pt: Leve algum dinheiro e construa as ferramentas que precisa.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
pt: Merce toda a nossa atenção: Ar e fogo, água e terra.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
pt: E se a sua resposta não for encontrada... deveria ter vergonha e andar cabisbaixo!

en: Dedicated to my friend Frank.
pt: Dedicado ao meu amigo Frank.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
pt: Este nível é muito fácil, não é? Continue ... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
pt: ... agora volte atrás e agarre o martelo!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
pt: Cada cor aparece uma vez. Cada cor correta fica branca se estiver no local errado e preta se estiver bem posicionada.

en: This switch is to validate your guess.
pt: Este interruptor é para validar o seu palpite.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
pt: Uma das pedras deve ser colocada em cima do gatilho. Adivinhe qual... :-)

en: The level preview might help ...
pt: A pré-visualização do nível poderá ajudar ...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
pt: Então, aonde estão os cavaleiros? - você vai ser arrepender de ter perguntado!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
pt: Só uma dica: tente o modo fácil...

en: Don't think too long ... it's easy!
pt: Não pense demasiado... é fácil!

en: and do not destroy the puzzles
pt: e não destrua os puzzles

en: 5, 8, or 10 seconds?
pt: 5, 8 ou 10 segundos?

en: Welcome to Enigma IX
pt: Bem-vindo Enigma IX

en: Marching Formation
pt: Formação de Marcha

en: No sharing!
pt: Sem partilha!

en: Build me a Sokoban
pt: Constrói-me um Sokoban

en: Search it.
pt: Procure

en: Poe's Nightmare
pt: O Pesadelo de Poe

en: Hmmm, these keys might prove useful.
pt: Hmmm, estas chaves poderão ser úteis.

en: Use ~all~ Stones
pt: Utilizar ~todas~ as pedras

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
pt: Tente encontrar o mecanismo para abrir o portão, forasteiro

en: In that case, then begone!
pt: Nesse caso, então desaparece!

en: Lust
pt: Luxúria

en: Gluttony
pt: Gula

en: Avarice
pt: Avareza

en: Sloth
pt: Preguiça

en: Heresy
pt: Heresia

en: Violence
pt: Violência

en: Fraud
pt: Fraude

en: Treachery
pt: Traição

en: Interlude I
pt: Interlúdio I

en: Danger!
pt: Perigo!

en: What I Don't Have
pt: O Que Eu Não Tenho

en: Choices, choices ...
pt: Escolhas, escolhas...

en: Once, No More No Less
pt: Uma vez. Nem mais nem menos

en: The magician carries the umbrella.
pt: O mágico leva o guarda-chuva.

en: Lugdunum - Lyons
pt: Lugdunum - Lyon

en: Massilia - Marseilles
pt: Massilia - Marselha

en: Burdigala - Bordeaux
pt: Burdigala - Bordéus

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
pt: Veni, vidi, vici - Cheguei, vi e venci

en: more is not less
pt: mais não é menos

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
pt: Desculpe, mas no modo difícil precisa de mais ... Reinicie.
