Enigma - en to sk translation catalogue (923 entries)

en: Server Error: could not load level '
sk: Chyba serveru: level sa nedá načítať '

en: Mouse speed: %d
sk: Rýchlosť myši: %d

en: Another nameless level
sk: Ďalší nepomenovaný level

en:  by
sk:  od

en: Left mouse button:
sk: Ľavý klik myšou:

en: Activate/drop leftmost inventory item
sk: Aktivuj/pusti najľavejšiu vec v inventári

en: Right mouse button:
sk: Pravý klik myšou:

en: Rotate inventory items
sk: Prespupiť veci v inventári

en: Show game menu
sk: Zobraz herné menu

en: Quit game immediately
sk: Ukonči hru okamžite

en: Show this help
sk: Zobraz pomocníka

en: Kill current marble
sk: Zabi aktuálny kameň

en: Restart the current level
sk: Reštartuj level

en: Skip to next level
sk: Prejdi na ďalší level

en: Jump back to last level
sk: Prejdi späť na posledný level

en: Make screenshot
sk: Urob scrennshot

en: Left/right arrow:
sk: Ľavá/pravá šípka

en: Change mouse speed
sk: Zmeň rýchlosť myši

en: Return to level menu
sk: Vráť sa na menu levelov

en: Skip to next level for best score hunt
sk: Prejdi na ďalší level pre získanie lepšieho skóre

en: Skip to next unsolved level
sk: Prejdi na nevyriešený level

en: Too slow for
sk: Príliš pomaly na

en: You are slow today ... Ctrl-A
sk: Dnes si pomalý ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
sk: Presne svetový rekord

en: Great! A new world record!
sk: Skvelé! Nový svetový rekord!

en: Again your personal record...
sk: Opäť tvoj osobný rekord...

en: New personal record - better than par!
sk: Nový osobný rekord - lepšie ako par!

en: New personal record!
sk: Nový osobný rekord!

en: Your record,
sk: Tvoj rekord,

en: behind world record.
sk: za svetovým rekordom.

en: behind your record.
sk: za tvojím rekordom.

en: Level finished - better than par!
sk: Level prejdený - lepšie ako par!

en: Level finished!
sk: Level prejdený!

en:  Cheater!
sk:  Podvodník!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
sk: Enigma balíček %s - level #%d: %s

en: Your record:
sk: Tvoj rekord:

en: World record to beat:
sk: Svetový rekord na porazenie:

en: Error in configuration file.
sk: Chyba v konfiguračnom súbore.

en: Error: Home directory does not exist.
sk: Chyba: Domovský priečinok neexistuje.

en: Error: Application Data directory does not exist.
sk: Chyba: Priečinok Application Data neexistuje.

en: Error in XML initialization.
sk: Chyba v XML inicializácií.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
sk: Mac OS X upgrade od Enigmy 1.00
    
    Štandardná cesta pre používateľské dáta sa zmenila z 
      %s 
    
    na viditeľnú cestu pre užívateľské dáta
      %s 
    
    Ak je to v poriadku, Enigma presunie tvoje dáta na nové miesto.
    Enigmu je potrebné reštartovať po skončení tohto update-u.

en: Never
sk: Nikdy

en: Remind
sk: Pripomeň

en: Fatal error that caused the application to quit:
sk: Fatálna chyba, kvôli ktorej sa aplikácia vypla:

en: Quit
sk: Zatvoriť

en: Start Game
sk: Štart hry

en: Join Game
sk: Pridaj sa do hry

en: Back
sk: Späť

en: Main developers of the 1.21 release:
sk: Hlavní vývojári verzie 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
sk:   RONALD LAMPRECHT (vedúci)

en: Special Thanks To:
sk: Špeciálne poďakovanie:

en:   DANIEL HECK (project founder)
sk:   DANIEL HECK (zakladateľ projektu)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
sk:   MEINOLF SCHNEIDER (nápad hry, návrh levelov)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
sk: Zásluhy nájdete v manuáli alebo na nasledujúcich stránkach.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
sk: Domovská stránka: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
sk: Kontakt: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
sk: Anigma je voľný softvér a môže byť distribuovaný pod

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
sk: podmienky podľa GNU Všeobecnej verejnej licencie, verzia 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
sk: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck a prispievatelia.

en: Main developers of all releases:
sk: Hlavní vývojári a všetky vydania:

en: Special Thanks:
sk: Špeciálne poďakovanie:

en: Contributors
sk: Prispievatelia

en: Homepage
sk: Domovská stránka

en: Documentation
sk: Dokumentácia

en: Paths
sk: Cesty

en: Locate Auto
sk: Nájsť automaticky

en: Locate Score
sk: Zobraz skóre

en: Credits
sk: Zásluhy

en: Preferences Path:
sk: Prednostná cesta:

en: User Path:
sk: Užívateľská cesta:

en: User Image Path:
sk: Cesta k užívateľským obrázkom:

en: System Path:
sk: Systémová cesta:

en: Resource Paths:
sk: Zdrojové cesty:

en: L10n Path:
sk: Cesta k L10n:

en: Level Pack
sk: Balík levelov:

en: Network Game
sk: Hra po sieti

en: Search
sk: Hľadaj

en: Options
sk: Nastavenia:

en: Update
sk: Update:

en: Help
sk: Pomocník:

en: muted
sk: stlmený

en: Music in game
sk: Hudba v hre

en: No music in game
sk: Bez hudby v hre

en: Auto
sk: Automaticky

en: Always
sk: Vždy

en: Yes
sk: Áno

en: No
sk: Nie

en: reversed
sk: obrátiť

en: normal
sk: normálny

en: unknown
sk: neznámy

en: Main
sk: Hlavný

en: Config
sk: Nastavenia

en: Language:
sk: Jazyk:

en: Fullscreen:
sk: Na celú obrazovku:

en: Mouse speed:
sk: Rýchlosť myši:

en: Sound volume:
sk: Hlasitosť zvukov:

en: Music volume:
sk: Hlasitosť hudby:

en: Ratings update:
sk: Aktualizácia hodnotenia:

en: Score upload:
sk: Nahratie skóre:

en: User name:
sk: Užívateľské meno:

en: Sound set:
sk: Zvukový súbor:

en: Menu music:
sk: Hudobné menu:

en: Music ingame:
sk: Hudba v hre:

en: Text speed:
sk: Rýchlosť textu:

en: User path:
sk: Užívateľská cesta:

en: User image path:
sk: Cesta k užívateľským obrázkom:

en: Main Menu
sk: Hlavné menu

en: Skip to main menu
sk: Prejdi do hlavného menu:

en: Update levelpack
sk: Aktualizuj balík levelov

en: Arrows:
sk: Šípky:

en: Select level
sk: Vyber level

en: Return:
sk: Späť:

en: Play selected level
sk: Hraj vybraný level

en: Back/Space:
sk: Backspace/Medzerník:

en: Previous/next levelpack
sk: Predchádzajúci/nasledujúci balík levelov

en: Mark current level as unsolved
sk: Označ level ako nevyriešený

en: Alt+Return:
sk: Alt+Enter:

en: Switch between fullscreen and window
sk: Prepnimedzi medzi režimom na plnú obrazovku a v okne

en: Left click:
sk: Ľavý klik:

en: Right or control click:
sk: Pravý alebo ????

en: Inspect selected level
sk: Info o vybranom leveli

en: Select next level for world record hunt
sk: Vyber ďalší level pre dobytie svetového rekordu

en: Select next unsolved level
sk: Vyber ďalší nevyriešený level

en: You are not allowed to play this level yet.
sk: Tento level zatiaľ nemáš dovolené hrať.

en: %d%% best
sk: %d%% najlepšie

en: %d%% solved
sk: %d%% vyriešené

en: Your time:
sk: Tvoj čas:

en: That's world record.
sk: To je svetový rekord.

en: That's %s below world record.
sk: To je %s pod svetovým rekordom.

en: World record:
sk: Svetový rekord:

en: World record by %s:
sk: Svetový rekord od %s:

en: No further unsolved level available!
sk: Žiadne ďalšie nevyriešené levely nie sú dostupné!

en: Shift-click:
sk: Shift + ľavý klik:

en: Add to clipboard
sk: Pridaj do schránky

en: Shift-delete:
sk: Shift + delete

en: Clear clipboard
sk: Vyprázdni schránku

en: F8:
sk: F8

en: Insert clipboard as reference
sk: Vlož schránku ako odkaz

en: F9:
sk: F9

en: Insert clipboard as copy
sk: Vlož schránku ako kópiu

en: Alt-left arrow:
sk: Alt + ľavá šípka

en: Exchange level with predecessor
sk: Vymeň level za predchádzajúci

en: Alt-right arrow:
sk: Alt + pravá šípka

en: Exchange level with successor
sk: Vymeň level za nasledujúci

en: Delete:
sk: Vymaž:

en: Delete level
sk: Vymaž level

en: Update index from levels
sk: Aktualizuj indexy z levelov

en: Move clipboard levels
sk: Presunúť úložisko levelov

en: Undo
sk: Vráť zmenu

en: Levelpack:
sk: Balík levelov:

en: Owner:
sk: Vlastník:

en: Group:
sk: Skupina:

en: Location
sk: Umiestnenie

en: in [All Packs]:
sk: vo [všetkých balíkoch]:

en: Edit Metadata
sk: Uprav metadáta

en: Release:
sk: Vydanie:

en: Revision:
sk: Revízia:

en: Compatibility:
sk: Kompatibilita:

en: Default Location:
sk: Predvolené umiestenie:

en: Level types:
sk: Typy levelov:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
sk: Priraďťe, prosím, balík levelov do inej skupiny pre vymazanie skupiny

en: Compose Pack
sk: Zostav balík

en: Update Pack
sk: Aktualizuj balík

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
sk: Chyba: prázdny názov nie je povolený - stlač "Vráť zmenu" pre zatvorenie bez zmien

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
sk: Chyba: použi len "a-zA-Z0-9 _-#" pre názov balíku levelov

en: Error: title already in use - choose another title
sk: Chyba: názov už existuje - vyber iný

en: Left column:
sk: Ľavý stĺpec:

en: Levelpack groups
sk: Skupiny balíkov levelov

en: Right columns:
sk: Pravý stĺpec:

en: Levelpacks of selected group
sk: Balík levelov vybranej skupiny

en: Select group or levelpack
sk: Vyber skupinu alebo balík levelov

en: Configure group or levelpack
sk: Konfiguruj skupinu alebo balík levelov

en: New Group
sk: Nová skupina

en: Position:
sk: Pozícia:

en: New Pack
sk: Nový balík

en: Delete Group
sk: Vymaž skupinu

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
sk: Chyba: meno skupiny nesmie byť prázdne - stlač "Vráť zmenu" pre zatvorenie bez zmien

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
sk: Chyba: názov skupiny už existuje

en: Error: "Every group" is a reserved group name
sk: Chyba: "Every group" je rezervovaný názov pre skupinu

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
sk: Chyba: názov skupiny nesmie byť v hranatých zátvorkách

en: Error: group not empty
sk: Chyba: skupina nie je prázdna

en: Page Up:
sk: Hore:

en: Show previous screenshot
sk: Zobraz predchádzajúci screenshot

en: Show next screenshot
sk: Zobraz nasledujúci screenshot

en: No screenshot available:
sk: Žiadne screenshoty nie sú dostupné:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
sk: prahľadať v názve, autorovi a názve súboru (bez ohľadu na male/veľké písmená)

en: Intelligence:
sk: Inteligencia:

en: Dexterity:
sk: Presnosť:

en: Patience:
sk: Trpezlivosť:

en: Knowledge:
sk: Vedomosti:

en: Speed:
sk: Rýchlosť:

en: Difficulty:
sk: Náročnosť:

en: Author:
sk: Autor:

en: Contact:
sk: Kontakt:

en: Homepage:
sk: Domovská stránka:

en: Public Ratings
sk: Verejné hodnotenie

en: Scores
sk: Skóre

en: You:
sk: Ty:

en: World:
sk: Vo svete:

en: Solved %:
sk: Vyriešené %:

en: Solved #:
sk: Vyriešené #:

en: Version
sk: Verzia

en: Score:
sk: Skóre:

en: Release:
sk: Vydanie:

en: Revision:
sk: Revízia:

en: Control:
sk: Kontrola:

en: Target:
sk: Cieľ:

en: stable
sk: stabilný

en: test
sk: testovací

en: experimental
sk: pokusný

en: released
sk: vydaný

en: force
sk: sila

en: balance
sk: balans

en: key
sk: kľúč

en: time
sk: čas

en: pushes
sk: posuny

en: moves
sk: ťahy

en: World Record Holders:
sk: Držitelia svetových rekordov:

en: Credits:
sk: Zásluhy:

en: Dedication:
sk: Venovanie:

en: Level Path:
sk: Cesta levelu:

en: Load time:
sk: Doba načítania:

en: Compatibility:
sk: Kompatibilita:

en: Annotation:
sk: Poznámky:

en: Rating:
sk: Hodnotenie:

en: Average:
sk: Priemer:

en: Level Info
sk: Info o leveli

en: Abort Level
sk: Preruš level

en: Error on auto registration of levelfile:
sk: Chyba pri načítaní levelu:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
sk: Poznm.: level sa nezobrazí v "Auto zložke" balíku levelov!

en: Continue
sk: Pokračuj

en: Error on update of levelpack index:
sk: Chyba pri aktualizácií indexu balíku levelov:

en: Note: the current version will be reloaded!
sk: Poznm.: aktuálna verzia bude znovu načítaná!

en: Error on registration of levelpack index:
sk: Chyba pri načítaní indexu balíku levelov:

en: Note: the levelpack will not show up!
sk: Poznm.: balík levelov sa nezobrazí!

en: Cannot find '%s'.
sk: Nedá sa nájsť '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
sk: Inštalácia môže byť nekompletná alebo neplatná.

en: There was an error loading '%s'.
sk: Objavila sa chyba pri načítaní '%s'.

en: Error: '%s'
sk: Chyb: '%s'.

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
sk: 
    
    Táto chyba môže spôsobiť čudné chovanie aplikácia!

en: All right, we'll call it a draw
sk: Dobre, nazveme to remíza

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
sk: Odkry dvojice kameňov pri navigácií prekážok s použitím guličky

en: Let there be light!
sk: A bolo svetlo!

en: You really will need every penny!
sk: Fakt sa ti zídu všetky dorbné!

en: Umbrellas prevent free fall!
sk: Dáždniky zabraňujú voľnému pádu!

en: No problem! Piece of cake!
sk: Žiadne problém! Ľahučké!

en: It was easy, wasn't it!
sk: To bolo ľahké, nie!

en: You need to be fast!
sk: Musíš byť rýchly!

en: It's a ring!
sk: Je to prsteň!

en: Business hours from 8am to 4pm
sk: Prevádzka od 8:00 do 16:00

en: Everything's been counted carefully!
sk: Všetko bolo pozorne spočítané!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
sk: Časti rúr zmizli počas výbuchu!

en: Don't believe all that you see!
sk: Never tomu, čo vidíš!

en: An English text based riddle
sk: Hádanka založená na anglickom texte

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
sk: Nejaký čas môžeš letieť, ak použiješ dáždnik.

en: The Enigmhanoi Towers
sk: Enigmhanoiské veže

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
sk: Kto hovorí, nevie (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
sk: Múdry muž sa smeje (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
sk: Kto vie, mlčí (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
sk: Sekcie, ktoré majú rovnakú farbu sa vždy zapnú v rovnaký čas a rovnakým spôsobom.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
sk: Kód údržby: kov-kameň-kameň-kameň-červená-žltá-žltá-červená-červená-kameň-kameň.

en: Welcome
sk: Vitaj

en: The Grim Reaper
sk: Smrtka

en: The witch of this switch waits for your wish.
sk: Čarodejnica tohto vypínača čaka na tvoje prianie.

en: The witch of this switch resets the awale game.
sk: Čarodejnica tohto vypínača zresetuje Awale hru.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
sk: Ťah pozostáva zo zozbierania orechov z radu za okennými stenami a zasadenia ich jeden po druhom do nasledujúcich radov.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
sk: ??????????????????????Varovanie: Čo očakáva kvíliaceho bojovníka na konci kola? Ak sú v rade 2 alebo 3 orechy, tak sú teplou odmenou pre bojovníka

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
sk: Varovanie: Ak sú steny jedného bojovníka prázdne, tento úžasný bojovník vyhrá.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
sk: Keď bojovník získal viac ako polovicu orechov, vyhráva. Čo vyhrá? Cestu k čakajúcim oxydom, ktoré chce.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
sk: Gratulujeme! Si najobávanejší hráč v doline ...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
sk: Stratený v savane? Nečakaj a choď po ceste k reset vypínaču v diaľke na ľavej strane ...

en: Validate your choice here.
sk: Potvrď svoje rozhodnutie tu.

en: Reset the game.
sk: Reset hry.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
sk: Ťah pozostáva zo zozbierania kameňov z radu a zasadenia ich jeden po druhom do iného radu v protismere hodinových ručičiek a vrátenia sa späť na začiatok.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
sk: Ak na konci ťahu padne posledný kameň do neprázdneho radu, vezmi kameň z čelného radi (ak tam nejaký je) a zopakuj ťah.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
sk: Ťah začína v rade najviac naľavo, ak je to možné.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
sk: Na konci hry (ak sa jeden z hráčov už nemôže hýbať), hráč, ktorý má najviac kameňov vyhráva.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
sk: Žltý kameň je za 10 modrých kameňov (a potom teda za 2 hnedé kamene).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
sk: Hnedý kameň je za 5 modrých kameňov.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
sk: Táto katro hra je z Madagaskaru; v ľahkom móde je to africká hra Awale.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
sk: Len reset alebo Shift-F3 môže pomôcť veciam vo vývoji ...

en: Same room, new mirrors ...
sk: Rovnaká miestnosť, nové zrkadlá ...

en: Umbrellas protect!
sk: Dáždniková ochrana!

en: It's easier with a shovel!
sk: S lopatkou je to ľahšie!

en: Watch out!!
sk: Pozor!!

en: Please remember:    42
sk: Prosím pamätaj:    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
sk: Ak sa ti to zdá priľahké, zahraj si -Bavorské Šialenstvo-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
sk: Mrzia ma nepríjemnosti, Bank-O-Mat je prázdny.

en: Take the key to the left first!
sk: Zober kľúč do prvej ľavej!

en: Sunday, bloody Sunday!
sk: Nedeľa, prekliata Nedeľa!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
sk: Vidíš skryté oxydové kamene?

en: If you haven't won, you've lost!
sk: Ak si nevyhral, prehal si!

en: Easy?
sk: Ľahké?

en: Watch out, slippery!
sk: Pozor, šmýka sa!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
sk: Otvor Dvere, Otvor Oxydy

en: Riverside
sk: Pri rieke

en: Wrong side!                   F3
sk: Zlá strana!                     F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
sk: Pohyblivý balvan môže padnúť do dier, ale nesmie do rieky.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
sk: Och, vtipný hlavolam upútal moju myseľ a ďalej ma mätie.

en: Feed me!
sk: Nakŕm ma!

en: Beware of Sadistic Dentist!
sk: Pozor na Sadistického Zubára!

en: The innocent victim.
sk: Nevinná obeť.

en: Office of your boss.
sk: Kancelária tvojho šéfa.

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
sk: Všetci odišli, ale rastlina je stále hladná!

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
sk: Nie! Nie! Aaaarrrggghhhhh!

en: You shouldn't have done that.
sk: To si nemal spraviť.

en: Careful.
sk: Opatrne

en: Balance Beam
sk: Vyvážený Lúč

en: Remote Meditation
sk: Vzdialená Meditácia

en: The Wild Hunt
sk: Divoký Lov

en: Freeze by the Power of Light
sk: Zamrzni z Moci Svetla

en: Rainbow Adjacencies
sk: Dúhová Sekvencia

en: Recover the Stone
sk: Obnov kameň

en: Open the Doors
sk: Otvor dvere

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
sk: Toto je farebné bludisko. Musíš zistiť poradie, ktorým musíš prechádzať farebné podlahy, aby si sa dostal k oxydom.

en: Restless Meditation
sk: Nepokojná Meditácia

en: Caution - Quick Sand!
sk: Pozor - Pohyblivý Piesok!

en: Left or Right Drive?
sk: Ľavá alebo Pravá Cesta?

en: Can you relax amid all this chaos?
sk: Môžeš relaxovať v tomto chaose?

en: Carry that oxygen around.
sk: Vezmi si ten kyslík so sebou.

en: Audience in Venice
sk: Publikom v Benátkach

en: Press the Triggers
sk: Potiahni Spúšte

en: Welcome to Venice
sk: Vitaj v Benátkach

en: Welcome to the Audience
sk: Vitaj v Publiku

en: ... under construction
sk: ... vo výstavbe

en: try the boulders as gondola
sk: skús balvany ako gondolu

en: piazza san marco
sk: námestie sv. Mareka

en: danger
sk: nebezpečie

en: san giorgio
sk: sv. Juraj

en: guardian ducale
sk: strážca vojvodu

en: gondoliere on strike
sk: štrajkujúci gondoliér

en: palace ducale
sk: vojvodov palác

en: look at san michele
sk: pozri na sv. Michala

en: use the gondola below
sk: použi gondolu dole

en: hurry to san giorgio
sk: ponáhľaj sa k sv. Jurajovi

en: The Green Hell
sk: Zelené Peklo

en: Exploration Trip to Green Waters
sk: Výskumná Expedícia k Zelenej Vode

en: 4D Confusion ...
sk: 4-rozmerná Zmätok ...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
sk: Už si videl 4D labyrint? Nuž, je načase naučiť sa myslieť v štyroch rozmeroch ... Zopár rád: veľkosť labyrintu je 4x4x4x4; tvoja pozícia je (2|3|3|2); vo všetkých 16 rohoch hyperkocky je modrý oxyd ...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
sk: Už si videl 4D labyrint? Nuž, je načase naučiť sa myslieť v štyroch rozmeroch ... Zopár rád: veľkosť labyrintu je 3x3x3x3; tvoja pozícia je (2|2|2|2); vo všetkých 16 rohoch hyperkocky je modrý oxyd ...

en: Funeral on Deep Sea
sk: Pohreb na Hlbokom mori

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
sk: Varovanie: Nehraj tento level viac ako 10 minút - môžeš dostať morskú nemoc!

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
sk: Pozor na míny!          Biela = 0, Modrá = 1, Čierna = 2, Červená = 3, Žltá = 4, Tmavomodrá = 5, Tmavočervená = 6 ...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
sk: Rada: Mínu nikdy nie sú pri hranách. Ak sa zasekneš, pozri sa za stenu!

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
sk: Stlač spínač na odokrytie 1 dielu, ale budeš musieť čakať 10 sekúnd.

en: Change guaranteed
sk: Zmena zaručená

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
sk: Nápoveda: Začiatok je tam, kde sú mŕtve kamene

en: Perfect Trajectory
sk: Perfektná dráha

en: Bridge those synapses!
sk: Prepoj tie synapsie

en: Hey, where am i now?
sk: Hej, kde som to?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
sk: Pred chvíľou som bol doma a chcel som sa postarať o moje 2 oxydové kamene.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
sk: A teraz som uviaznutý v tomto divnom lese. Ako sa odtiaľto dostanem?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
sk: Mal by som ta porozhliadnuť? Možno nájdem niečo, čo mi pomôže nájsť východ.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
sk: VAROVANIE: Opatrnosť nezbytná.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
sk: Divoké byvoly prechádzajú cestu.

en: Help me, the forest is on fire!
sk: Pomoc, les horí!

en: A herd of wild horses blocks the way.
sk: Stádo divokých koní blokuje cestu.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
sk: Malá dedinka s plotom, zopár chatiek, nejaké stohy slamy.

en: If there is finally an exit?
sk: Či tam je konečne cieľ?

en: I'm afraid, i need some assistance!
sk: Obávam sa, že potrbujem pomoc!

en: Filling station for empty extinguishers.
sk: Plniaca stanica pre prázdne prístroje.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
sk: Pozor: rozhnevané komáre!

en: Useful things may also be hidden!
sk: Užitočné veci môžu byť aj skryté!

en: Spaceship Control
sk: Riadenie Vesmírnej Lode

en: Bound to the blue nowhere
sk: Vpred, do neznáma

en: The journey is the reward
sk: Cesta je odmenou

en: Lady in Red
sk: Dáma v Červenom

en: Watchmaker
sk: Hodinár

en: Mend the clockwork
sk: Oprav hodinový stroj

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
sk: Neuzatváraj stávky, kým nie sú hodiny hotové, pokiaľ nie si Fred Astaire

en: Every marble is the architect of its own fortune
sk: Každý kameň je si strojcom vlastného šťastia

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
sk: Tvoj verný priateľ Tonto, tvoj kôň Silver a Tontov kôň Scout boli polapení.

en: Don't forget your disguise!
sk: Nezabudni na prevlek!

en: Here lies the grave of John Reid.
sk: Tu leží hrob Johna Reida.

en: Hi-yo Silver, away!
sk: Hijó Silver, preč!

en: Who was that masked man?
sk: Kto bol ten maskovaný muž?

en: Hey! This tomb is empty!
sk: Hej! Hrobka je prázdna!

en: Take the first exit
sk: Choď 1. východom

en: Who broke the pearl necklace?
sk: Kto pokazil perlový náhrdelník?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
sk: Náhrdelník Pani Scarlett sa roztrhol a všetky jej pestré perly sa rozsypali po zemi. Pani Scarlett si nepamätá postupnosť, ale vie, že po sebe idúce perly sa spoja, keď každá je umiestnená na susedskú bodku a do medzery je vložená minca.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
sk: Prevrátil si tieto dve perly medzi sebou. Svoju chybu musíš napraviť, aby si dokončil náhrdelník.

en: Jack-Of-All-Trades
sk: Všetečník

en: Find The Paradise
sk: Nájdi Raj

en: Welcome to Enigma VII
sk: Vitaj v Enigme VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
sk: Presuň všetky malé guličky do dier. V jednej diere môže byť len jedna.

en: Careful - you can not swim in the water.
sk: Opatrne - vo vode nevieš plávať.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
sk: Použi pravé tlačítko na myši na otočenie inventáru, to je ten panel na spodku obrazovky.    A hádaj, na čo môžu byť tieto veci dole použité.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
sk: V Enigme je veľa špeciálnych objektov ako aj dlážok a kameňov.   Preskúmaj viec aktuálnych Enigma levelov!   A ak máš problémy s levelom - pozri sa do manuálu:   K niektorým levelom je nápoveda.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
sk: Priprav sa na viac myšovej akrobacie v ďalších leveloch.

en: Don't drown in the swamp.
sk: Neutop sa v močiari.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
sk: Oscilujúci kameň je časovaný. Môžeš s ním interagovať, ale pozor, keď nejaký zbadáš: Po nejakom čase sa môže stať čokoľvek ...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
sk: Kamene so šípkami sú jednosmerné. Ako si určite uhádol, môžeš ich hýbať len jedným smerom.             Bludiská sú obľúbené prvky Enigmy - uvidíš ich tu mnoho.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
sk: Výborne!    Keď si skončil tento level, zahraj si nejaké vzorové levely z aktuálnych Enigmových balíčkov!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
sk: Modré kamene sú Oxydy. Otvor ich dotykom tvojej čiernej guličky.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
sk: Ale predtým sa pozri na finálny tutorial levelu, ktorý pre teba vymyslel Jacob.  Ber to ako skúšku, ak chceš.  Je to celkom náročné, tak nezúfaj, ak sa ti to nepodarí na prvýkrát.  Ahoj!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
sk: Dúfam, že sa ti páčil tento tutorialový balíček.    Väčšinu z týchto levelov uvidíš znovu v Enigma balíčkoch spolu s mnohými novými a náročnejšími.    Len sa nevzdávaj!

en: Levels can be larger than one screen.
sk: Levely môžu byť väčšie ako monitor.

en: Remember the colors.
sk: Zapamätaj si farby.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
sk: Trenie a zrýchlenie záleží na type dlážky.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
sk: Niekotré kamene vyzerajú presne ako Oxydy!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
sk: Tento drevený blok je pohyblivý dosť ťažký na udržanie spúšťaču napravo.   Skús ho tam dotlačiť!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
sk: Spomínaš?   Sú tu rôzne druhy dlážok.   A toto sú strmé ...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
sk: Dá sa niečo viac spraviť s drevenými blokmi?  Áno! Len preskúmaj ďalšie levely.

en: Take your time ...
sk: Dopraj si času ...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
sk: To svetlé svetlo je laserový lúč.   Nepribližuj sa k nemu príliš!   Ale má svoje využitie ...   Môžeš použiť zrkadlá na nasmerovanie lúčov k ich cieľom.  Z týchto len tie svetlosivé sú pohyblivé, len to skús!

en: Learn to move your black ball properly.
sk: Nauč sa hýbať čiernu loptičku poriadne.

en: Don't touch everything!
sk: Nechytaj sa všetkého!

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
sk: Kameň s konskou hlavou je "šachový kameň". Sleduj, ako iná loptička do jedného udrie, aby ho posunula. Uhol je dôležiťý.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
sk: Teraz skús presunúť tieto šachové kamene na spúšťače. Vždy sa pohnú o dva kroky plus jeden krok.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
sk: Tie dvere na pravo blokujú tvoju cestu k oxydom ... na ľavu sú nejaké spúšťače. Možno je to nejako prepojené?

en: Nothing can stop us!
sk: Nič nás nezastaví!

en: Rest on the bright spot for a minute.
sk: Odpočiň si na svetlom mieste minútku.

en: You'll do anything you're told!
sk: Urobíš čokoľvek ti je povedané!

en: ... did it!
sk: ...dokázal to!

en: Dig in ...
sk: Kop ...

en: Did you bring your flag?
sk: Priniesol si si vlajku?

en: Watch out for water holes!
sk: Pozor na vodné diery!

en: Some stones and stone rows can be moved!
sk: Niektoré kamene a rady kameňov sú posuvné!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
sk: Vitaj v Enigme! Tento tutorial som ja (Jacob Scott) spravil, aby si sa ju naučil hrať.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
sk: Ovládaš čiernu loptičku. Obejkt zoberieš, ak cezeň prejdeš. Od väčšiny stien sa odrazíš (skús to), ale vyhýbaj sa mofrej dlážke blízko spodku miestnosti (vlastne, skús do nej spadnúť a potom reštartuj level pomocou 'Esc' klávesy). Kým sa zobrazujú tieto správy, neklikal žiadne tlačidlá, lebo správa zmizne.

en: This is pretty self-explanatory.
sk: To hovorí celkom za seba.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
sk: Enigmy je plná rôznych hlavolamov. V prvej miestnosti, do ktorej prídeš objavíš prvý.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
sk: Nemôžeš chodiť po vode! Skús potlačiť bloky do vody aby si sa dostal na druhú stranu.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
sk: Všimni si, že nemôže potlačiť dva alebo viac blokov naraz. Bloky nemôžu byť na rovnakých políčkach ako rošty, ale ty áno.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
sk: Tu sú rôzne druhy blokov. Tie čierne sa potopia, keď padnú do vody. Tie hnedé bloky sa nepotopia, ale nepostavíš z nich ani most.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
sk: Tá vec je vrch -- zničí ti loptu, ak sa jej dotkneš. A kým si v jeho blízkosti, vrch ťa bude nahánať. Ak zomrieš, reštartuješ sa na začiatku levelu (ak ti ešte ostali nejaké guličky). Skús nájť cestu odtiaľto do druhej miestnosti (bloky v strede miestnosti môžeš použiť ako barikádu).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
sk: Dobrá práca! Všimni si, že vrch nemôže ísť pod blok s čiernym okrajom -- si v bezpečí.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
sk: To sú rôzne typy dlážok. Skús cez ne prejsť.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
sk: Sivé dlážky sú svahy.  Biela dlážka je inverzná dlážka (uvidíš).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
sk: Sleduj, čo sa stane, keď prejdeš cez tie spúšťače. Sleduj, či dostaneš extra loptičku.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
sk: To je dynamit. Skús ho položiť k tej žltej stene (a uhni mu z cesty).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
sk: Skús použiť rýľ na diery po dynamite.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
sk: Tie veci sú balvany -- skús pohnúť jedných z hnedých blokov. Nespadni do vody alebo priepaste (čierna dlážka).

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
sk: Zober magický prútik a udri do balvanu. Skús nechať prejsť rad 3 balvanov prejsť popri veľkom stĺpe.

en: Hit it hard enough!
sk: Udri poriadne!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
sk: Zdá sa to byť jednoduchá izba, ale aj tak dostaneš extra loptičku. Možno je na to dôvod ...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
sk: Skús nechať laser udrieť do toho čierneho kameňa, ale ty sa nenechaj zasiahnuť! Použi zrkadlá na smerovanie.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
sk: Veľa objektov sa zmení po zásahu laserom. Skús zasiahnuť nejaké mince laserom. Tiež skús zasianuť blok nad mincou. Tie kamene napravo sú rytieri -- musíš s nimi bojvať (zasiahnuť ich) mečom (vpredu v inventári) aby si sa dostal ďalej.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
sk: Máš nejaké dáždniky? Každý ti dá cca desať sekúnd ochrany pred nebezpečím (ako napríklad pád).

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
sk: Tie čierne kamene sú chvejúce -- resetujú všetok postup spravený oxydovými kameňmi. Tie ostatné sú oxydy. Pospájaj ich pre výhru!

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
sk: Oblasť na spodku obrazovky je tvoj inventár -- keď niečo zodvohneš, ide to tam (maximum je dvanásť). Na prechádzanie inventárom použi pravé tlačidlo na myši alebo 'tab' klávesu. Na pustenie objektov klikni ľavým tlačidlom. Niektoré objekty, ako dokumenty (ako tento), sa nedajú pustiť, namiesto toho ich použiješ. Tie dve loptičky v inventári sú tvoje extra životy -- ak zomrieš v tomto leveli, reštartuje sa na začiatok, ak máš ešte nejaké loptičky (a o jednu z nich prídeš).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
sk: Prirodzene, máš prejsť cez zavreté brány na vrchu obrazovky.                         Skús ísť dole tým svahom pri spodku miestnosti, aby si videl, čo je vľavo.                                                                           Neobťažuj sa so spúšťačom pod roklinou zatiaľ.                            Ak sa ti podarí udrieť tú malú bielu loptičku cez jednosmerné bloky (pomocou šípok), možno sa zroluje dole a spustí spúšťač.                         Budeš to musieť skúsiť, ale nemôžeš prejsť cez biely jednosmerný blok. Vezmi si lyžicu a použi ju, keď biela loptička prejde skrz (udri silno).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
sk: Kameň vpravo hore je spínač. Udri ho -- pravdepodobne je užitočný. V tom prípade otvára a zatvára dvere (Pamätaš na dvere, ktoré si nevedel otvoriť?). Tá modrastá línia je okno -- premosti vodu pred tým, ako s ním hocičo urobíš.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
sk: To bol rotor (podobný vrchu). Niektoré levely majú rotory a vrchy na sťaženie.                                                              Avšak možno tento rotor má význam; možno ho dostaneš na spušťač blízko miesta, kde bola lyžica.                           Mohlo by byť pohodlné zavrieť bránu.

en: If I only had a bag.
sk: Keby som mal tašku.

en: shh ... listen!
sk: pšt ... počúvaj!

en: Could you need something?
sk: Mohol by si niečo potrebovať?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
sk: Najnebezpečnejšie zvieratá zálivu sú aligátory, komáre ... a zombie! (ale zombie sa aspoň nehýbu ...)

en: Look carefully at everything!
sk: Pozorne si všetko prezri!

en: Do you need a helping hand?
sk: Potrebuješ pomocnú ruku?

en: Send me the keys !
sk: Pošli mi kľúče !

en: ALL the keys!!!
sk: VŠETKY kľúče!!!

en: April 1st
sk: 1. apríl

en: Do you REALLY want to do this???
sk: NAOZAJ to chceš urobiť???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
sk: Nepovedala ti mama, že by si nemal mínať peniaze na zbytočnosti?

en: What is the current month?
sk: Aký je teraz mesiac?

en: What is this level's name?
sk: Ako sa volá tento level?

en: Catwalk Meditation
sk: Meditácia na Móle

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
sk: Keď zmeníš farbu jedného štvorca, farby 2 najbližších štvorcov sa zmenia tiež; musíš dostať čo najviac zelených štvorcov.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
sk: Môžeš tmeniť farbu, len keď je obkolesená tou druhou farbou.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
sk: Pozor, cudzinec! Starovekí bohovia Enigmy zoslali mnoho pascí na ochranu ich Oxydov! Budeš sa musieť dostať cez Štyri Testy, aby si ich bol hoden!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
sk: Dokáž svoju rýchlosť v Teste Ohňa!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
sk: Ukázal si sa hoden! Bohovia tie darujú VLAJKU!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
sk: Dokáž svoju inteligenciu v Teste Zeme!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
sk: Ukázal si sa hode! Bohovia ti darujú STRUNU!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
sk: Dokáž svoju presnosť v Teste Vzduchu!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
sk: Ukázal si sa hoden! Bohovia ti darujú KLINEC!

en: Prove your patience in the Test of Water!
sk: Dokáž svoju trpezlivosť v Teste Vody!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
sk: To nie je možné! Smrteľníci nemôžu siahnuť na Sväté Oxydy! Ukáž, že si ich hoden ešte raz! Buhaha!

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
sk: Mocní sú Rytieri Dávnych Čias, ktorí majú Elfské Oxydy a početní sú Duchovia, ktorí ležia na ceste k nim; mnoho je dobrodruhov, ktorí sa pokúsili ukradnúť Aylendilov Meč, ale žiadni sa zatiaľ nevrátil. Zahmlený je močiar, kde je pochovaná Mágia Staroveku; brlohu WhiteHorsa, draka, by si mal vyhnúť v strachu, že ho prebudíš ...

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
sk: Zase ty! Nedovolíme ti prejsť tentoraz! Vidíš tie Oxydy? Nedosiahneš na ne, kým neukradnše Štyri Sväté Veci! Ale tie sú dobre stážené! Bwahahahaha!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
sk: Oheň horí a ničí ... Chceš odstrániť blokujúci kameň? Tak sa prekop ku Svätému Kladivu!

en: Try again! Bwahahahaha!
sk: Skús znovu! Bwahahaha!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
sk: Zem sa plní a vydrží ... Chceš nahradiť chýbajúcu podlahu? Tak si postav cetu k Svätému Semienku!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
sk: Vzduch fúka a prelietava ... Cheš preskočiť cez prázdnotu? Tak sa dostaň k Svätej Pružine!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
sk: Voda sa vlní a posúva ... Chceš obchodovať so svojím partnerom? Tak nájde cestu k Svätému Yin-Yang!

en: Did you really think this one was so easy!?
sk: Fakt si si myslel, že tento je tak ľahký!?

en: Did you forget something?
sk: Zabudol si niečo?

en: Go on! There's no way back now!
sk: Pokračuj! Už nieto návratu!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
sk: STOP! Nie tadeto! Je tu skratka ...

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
sk: Spúšťač je jeden krok doľava. Ak ho udržíš stačený, dosť ti pomôže ak sa budeš vracať!

en: Make an umbrella.
sk: Vyrob dáždnik.

en: Keypad Corners
sk: Rohy Klávesnice

en: Don't get too attracted!
sk: Nenechaj sa príliš pritiahnuť!

en: It is not quite that easy.
sk: Nie je to tak ľahké.

en: Don't get attracted!
sk: Nenechaj sa pritiahnuť!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
sk: Tu leží Čierna Gulička, pirát vylodený v roku 1802 potom, ako cestoval zlým smerom.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
sk: Na vyliečenie morskej nemoci si strč bankovku medzi zuby a nakloň sa na stranu.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
sk: Caramba!! El Diktátor má muchos pesos v kryštálovom trezore, ale muchos stráží tiež; Hej!! Chudák Gulička Negra má len ovocie a lasero!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
sk: Toto je meditačná krajiny: daj malý kameň do každej diery ...

en: No way out?
sk: Žiadna cesta von?

en: Do you miss something?
sk: Chýba ti niečo?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
sk: Ak si nikdy nepočul o Brainf***, choď napr. na http://sk.wikipedia.org/wiki/Brainfuck pred riešením tohto levelu.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
sk: Pamätáš si Semienkový hlavolam 2? Ten bol podobný. Alebo to bol Prenosný Laser ...?

en: Pirates Island
sk: Ostrov Pirátov

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
sk: Piráti stratili zopár skrytých vecí na tomto ostrove ...

en: Try the easy mode first ...
sk: Najrpv skús ľahký mód ...

en: Welcome to Enigma V
sk: Vitaj v Enigme V

en: Fire or be fired
sk: Páľ alebo buď vypálený

en: This level is symmetric ...
sk: Tento level je symetrický ...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
sk: Toto je moja prvá krajina, venovaná otcovi. Snáď sa ti bude páčiť!

en: Warning ... ... thieves!
sk: Varovanie ... ... zlodeji!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
sk: Prečo vždy musí na tropickom ostrove byť aktívna sopka a dedna mramoro-žrútov?

en: Translate or let it be translated
sk: Prelož alebo nechaj byť preložené

en: Welcome to Liberty Island, New York City
sk: Vitaj na Ostrove Slobody, New York City

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
sk: Aby si získal obraz o New Yorku, mal by si ho viedieť cez každý pár okuliar, čo nájdeš.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
sk: Na Broadwayi na Times Square sú vždy strašné zýpchy. To je škoda, že nemáš čas pozrieť si nejakú show!

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
sk: Charles Ives bol skladateľom "Central Park Potme". Uži si jeho hudbu a použi pištol na otvorenie niektorých brán!

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
sk: Tieto mechanizované semafóry su zvláštne. Sensor na okraji Central parku sa zdá byť zodpovedný za túto ulicu. Použi svoje okuliare!

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
sk: To je srandad, že by fontánka v Central Parku ovládala pohyb dopravy.

en: Welcome to Chinatown
sk: Vitaj v Chinatowne

en: A Baroque Game
sk: Baroková Hra

en: Keep distance!
sk: Udržuj si odstup!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
sk: Pomoc! Pre stromy nevidím les!

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
sk: Toto je SuperTajné!! To je skvelé, že si to našiel!!

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
sk: Berme prvú perlu ako 1. Musíš zachrániť každú perlu, čo je násobkom 3 alebo 5 (alebo oboch).

en: My First Level
sk: Môj Prvý Level

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
sk: Tajomstvá? Použi veci, ... použi okuliare ...

en: It's not symmetric!
sk: Nie je to symetrické!

en: Deep ...
sk: Hlboko ...

en: Tutoxyd's Pyramid
sk: Tutoxydova Pyramída

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
sk: Vitajte pán Jones! Už ste späť z vašich "Striedanie" a  "Steny" tréningového kempu? Mám všetko, čo ste si objednali: peniaze -- 40 kameneonov -- a koňa pred nákupným týmto centrom. Mnoho dobrodruhov prišlo o život v pyradmíde. Dávajte pozor na zmije a Enighomathepovu kliatbu.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
sk: Pán VyvolávačDažďa vlastnil tento obchod. Vždy trval na tom, aby jeho dáždniky boli najužitočnejšia vec na tejto púšti. Ale nikto na ne nechcel minúť 2 kameneony. --- Teraz kováč ponúka jeho služby.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
sk: Bezpečnostné Opatrenie: v prípade, že by niektoré z týchto nebezpečných zvierat ušlo, brány obchoďáku budú uzavreté okamžite!

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
sk: O architektovi pyramíd Enighomathepovi sa nevie veľa. Ale hovorí sa, že miloval čerešne. Jedol ich toľko veľa, že niekedy sa stal neviditeľným.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
sk: Pozri na moju zbierku!   Biely škorpión  -- rotodil --  a piesočná zmija.  Nie sú na predaj.      Ale môžem ti ponúknuť skarabea, to bude lepšia možnosť pre teba.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
sk: Aliho Holiča kaderníctvo. Chceš vedieť, o čo ide? Niekde sa tu poneviera zlodej a nikto nevie, odkiaľ sa tie 4 bledé deti, čo sa hrajú s tvojím koňom zobrali.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
sk: Domov posledného dobrodruha, ktorý sa nikdy nevrátil.  Vravel, že šiel robiť ropné vrty -- ale nik neveril.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
sk: Prekliaty buď, že si prehľadával Tutoxydovo posledné tajomstvo -- tvoja úloha ostane nedorobená, kým sa neukážeš hoden!

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
sk: Je to škoda, že nejaký bádatelia zničili tento historický monument a znečistili to tu.  Ale pyramída sa zázračne opraví vždy, keď sa dobrodruh vzdá.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
sk: Buď prekliaty za rušenie Tutoxydovho pokoja -- nech sa zem rozdelí pod tvojími nohami!

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
sk: Buď prekliaty za rušenie Tutoxydovho pokoja -- nech viac neovládaš svoje vlastné nohy!

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
sk: Uväznený?  Buď počkaj na hlúpeho turistu, ktorý si s tebou vymení pozíciu pomocou magického prsteňa - alebo skús Shift-F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
sk: Súkromný majetok! Patrí pánu Bielyolejovi. V prípade absencie prosím pošlite list.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
sk: Faktúra -- 40 kameneonov za 20 barelov ropy.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
sk: Vitaj cudzinec -- pozri na náš svätý kameň. Hovorí sa, že každému ukáže jeho šťastnú farbu. Keďže sa ho všetci návštevníci chceli chytať, museli sme  mu dodať nejakú ochranu.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
sk: Môžem požiadať o príspevok? Len pár chrobákov - hoď ich do svätého ohňa. Tutoxyd bude vďačný.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
sk: Pán Bielyolej, dokončili sme prieskum. Enighomathep píše, že sú potrebné 4 kľúče. Jeden sa stratil hneď po zapečatení pyramídy. Jeden je skrytý na okraji pyramídy. Pre nájdenie tých ďalších budeš potrebovať odváhu a chytrosť.

en: Facing Death you can walk without fear.
sk: Čelením Smrti môžeš chodiť bez strachu.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
sk: Prepáč, ale tá užitočná vec tu skrytá bola ukradnutá.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
sk: Vykrádači hrobiek sú prekliaty na väzbu v kameni alebo dlážke naveky.   Pozri na tieto smiešne paličky, ktorými chceli bojovať s kliatbou.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
sk: Odstáň všetky časti pamätnej plakety pred vyvolaním Tutoxyda.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
sk: Kto sa opovažuje rušiť môj pokoj? Cudzinec - ukázal si sa byť čestný. Prines späť moje deti na spoločnú meditáciu. Ale pozor, počas videnia ma sa možno budú chcieť pridať namiesto meditovania. Si zodpovedný za bezpečie mojich detí.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
sk: Privádzaš mi späť moje deti. Hneď, ako si pôjdu opočinúť ťa zbavím Enighomathepovej kliatby a môžeš hľadať ďalšie dobrodružstvo.

en: Just a Dance ?
sk: Len Tanec?

en: Use the Lightpassenger
sk: Použi Svetelného cestovateľa

en: The Hand Mirror Cabinet
sk: Zrkadielková Skrinka

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
sk: Skúšal si sa už niekedy pozrieť na zadok hlavy v zrkalde?

en: Danger Flag
sk: Vlajka v Nebezpečenstve

en: Number Crunching
sk: Čísla bez písmen

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
sk: Výcvik Prežitia vo vyplytvanej Krajine ...

en: Crabwise IV
sk: Ako krab IV

en: Plutos Confusion
sk: Zmätok na Plute

en: Dont eat cherries
sk: Nejedz čerešne

en: Crabwise II
sk: Ako krab II

en: Inkblot 1
sk: Atramentová škvrna 1

en: Welcome to Enigma VIII
sk: Vitaj v Enigme VIII

en: Alternation I
sk: Striedanie I

en: Alternation in a Blue Area
sk: Striedanie v Modrom Území

en: Alternation II
sk: Striedanie II

en: Alternation in a Dark Area
sk: Striedanie v Tmavom Území

en: Listen for the best place for an explosion
sk: Počúvaj a zisti naj miesto pre explóziu

en: Every pencil must go
sk: Každá ceruzka musí ísť

en: Floating ...
sk: Plávajúce...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
sk: Neboj sa -- Je to len desať míľový pád!

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
sk: ... choromyseľného mad-ill-tácia ... na počesť meditačným levelom z minulosti. ďakujem ...

en: Crabwise III
sk: Ako krab III

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
sk: Meditácia! Ticho? ... Pozri sa ...

en: These stormy days ...
sk: Tieto búrkové dni ...

en: Crabwise I
sk: Ako krab I

en: There's more help than you first think!
sk: Je tam viac pomoci ako si si myslel!

en: Missing Oxyds?
sk: Chybjúce Oxydy?

en: Not everything is as it seems ...
sk: Nie je všetko ako sa zdá ...

en: Make sure you find all of them
sk: Uisti sa, že nájde všetky

en: Only A Labyrinth
sk: Len Labyrint

en: Ball Alley
sk: Loptičková Ulička

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
sk: Príliš veľa drevených blokov!   Skús inú cestu ...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
sk: Zdravím, dobrodruh!    Cesta pred tebou je dlhá a nebezpečná, maj sa na pozore!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
sk: Výborne, dobrodruh!    Veľa šťastia!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
sk: Gratulujem, dobrodruh! Dokázal si to!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
sk: Aká škoda, a toľko fraby zostalo ...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
sk: itsontseim ješlaď od ťatsod as oka ybosôps avd újutsixE.

en: Danger ... laser beams!
sk: Nebezpečenstvo ... laserové lúče!

en: The Life Game
sk: Hra Života

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
sk: ! - NEBEZPEČIE - NEVSTUPOVAŤ - NEBEZPEČIE - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
sk: Kým je okolo oxydových kameňov pohyb, tak ich nebudeš dočiahnuť.   Takže: Nestrať kontrolu nad levelom! Dá sa to.

en: Calm down!
sk: Upokoj sa!

en: Fight appearing lava.
sk: Bojuj s objavujúcou sa lávou.

en: A hammer destroys some black stones.
sk: Kladivo zničí niektoré čierne kamene.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
sk: Alfred Nobel vraví: Toto je definitívne krajina pre meditáciu!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
sk: Hups ... si zaseknutý ...   Skús znova ...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
sk: Gratulujem, dostal si sa na túto stranu ...    ale dostaneš aj oxydy?

en: Well done!
sk: Výborne!

en: Don't wake it up!
sk: Nezobuď to!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
sk: To nebolo dosť rýchle; skús  F3.                                                                              (Alebo hľadaj nie pevné kamene, ak chceš.)                                                                                                        (Ale žiadne nenájdeš.)                                                                                                                  (Naozaj!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
sk: Môžeš mi veriť: všetky kamene, ktoré vidíš v tomto leveli sú pevné!                                                                            Naozaj mi môžeš veriť!                                                                               Naozaj!

en: Wood robbing
sk: Krádež dreva

en: The Flagstone Reaper
sk: Smrtka dlažobných kameňov

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
sk: Dnes žiadna rada ...    Tie dlažobné kamene sú preč ...    Docu je osamotený ...    Prečo je tak sám?   --   Táto dnešná rada ...    Prečo je na tejto strane ...    Smrtka ide okolo ...    Mohla by vedieť prečo!    (pôv. Herman's Hermits - No milk today)

en: Paint Ahead!
sk: Maľuj!

en: Welcome to Enigma IV
sk: Vitaj v Enigma IV

en: It's a race!
sk: Je to závod!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
sk: Tvoj strýko Sir ČiernaGulička bol zavraždený včera v noci na svojom panstve v jednej z jeho 6 izieb, jednou zo zbraní v pivnici; podozriví sú pani Pávová, tajný plukovník Horčica, bláznivý profesor Slivka, záhadný reverend Zelený, sestrička BieloGuličková (ktorá našla telo) a pani Scarlett, ktorej krása by mohla byť smrteľná ... musíš zistiť, kto zabil tvojho strýka, kde a ako.

en: This room is not the crime scene.
sk: Táto miestnosť nie je miestom činu.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
sk: Vrahom nie je pani Pávová.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
sk: Vrahom nie je plukovník Horčica.

en: The murderer is not Professor Plum.
sk: Vrahom nie je profesor Slivka.

en: The murderer is not Reverend Green.
sk: Vrahom nie je reverend Zelený.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
sk: Vrahom nie je pani BieloGuličková.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
sk: Vrahom nie je slečna Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
sk: Sir ČiernaGulička nebol zabitý bombou.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
sk: Sir ČiernaGulička nebol zabitý dýkou.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
sk: Sir ČiernaGulička nebol otrávený.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
sk: Sir ČiernaGulička nebol zabitý francúzskym kľúčom.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
sk: Sir ČiernaGulička nebol zabitý svietnikom.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
sk: Sir ČiernaGulička nebol zabitý kladivom.

en: White helps black, black helps white.
sk: Biela pomôže čiernej, čierna pomôže bielej.

en: Don't forget to open the door ...
sk: Nezabudni otvoriť dvere ...

en: Good Luck!
sk: Veľa Šťastia!

en: Hurry!
sk: Rýchlo!

en: Congratulations! (or try again)
sk: Gratulujem! (alebo skús to znovu)

en: Almost finished ...
sk: Skoro hotovo ...

en: Restart with F3 ...
sk: Reštart cez F3 ...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
sk: Vitaj v ovládacej miestnosti. Použi spúšťače a spínače na plánovanie pohybu korytnačky. Spínače sú (v smere ruč. hodiniek): Pridaj, Bež a Reštart.

en: The danger is not visible!!!
sk: Nebezpečie nie je viditeľné!!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
sk: Ešte raz a už nedostaneš toto kladivo, dokým ho nebudeš potrebovať znovu!

en: Welcome to Enigma III
sk: Vitaj v Enigme III

en: Risk your life ...
sk: Riskni život ...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
sk: Nezabudni - pohni len toľkými kameňmi, aby si len nakukol do ďalšej izby ...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
sk: Neverím, že si Gulička. Nepustím ťa, kým nedokážeš, že si: musíš byť rýchlejší ako môj šampión!

en: Congratulations! You may pass!
sk: Gratulujem! Môžeš prejsť!

en: Watch your step!
sk: Pozor na svoje kroky!

en: Look ... they're over there!
sk: Pozri ... tam sú!

en: The left-most room is important!
sk: Najľavejšia izba je dôležitá!

en: This is the control panel.
sk: Toto je ovládací panel.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
sk: Pred tebou leží hrad ... pozor na stráže!

en: The block near the top-left can move.
sk: Blok blízko ľavého horného je pohyblivý.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
sk: Priehrada na kontrolu záplav #3 je nestabilná. Buď rýchly alebo mŕtvy.

en: when you've been particular places
sk: keď si bola na určitých miestach

en: that you know you've never seen before
sk: ktoré vieš, že si nikdy predtým nevidel

en: can you be sure?
sk: môžeš si byť istý?

en: feel like I've been here before
sk: mám pocit, akoby som tu už bol

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
sk: citát: Iron Maiden - Deja-Vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
sk: pre choromyseľného deja vu skús ľavý horný roh ...

en: This level is much bigger! Press F3!
sk: Tento level je oveľa väčší! Stlač F3!

en: It's a long way ...
sk: Je to dlhá cesta ...

en: Look closely!
sk: Pozri sa zblízka!

en: Welcome to Enigma X
sk: Vitaj v Enigme X

en: Interlude III
sk: Prestávka III

en: Christmas Star
sk: Vianočná hviezda

en: Enigmas wildcat
sk: Enigmovská šelma

en: Steering The Flood
sk: Riadanie Povodní

en: Interlude II
sk: Prestávka II

en: No clear view? How about visiting an optician?
sk: Nemáš výhľad? Čo tak navštíviť očného?

en: Meandering Impulses
sk: Meandrujúce Impulzy

en: Attention! One way ticket to the island.
sk: Pozor! Jednosmerný lístok na ostrov.

en: Braking Distance
sk: Brzdná Dráha

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
sk: Nechaj biely kameň čakať na križovatke 3 sekundy.

en: Volatile Storage
sk: Energicky nezávislé úložisko

en: Handle with care!
sk: Zaobchádzaj s tým opatrne!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
sk: Polož kladivo vedľa pentomina a použi spínač!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
sk: Polož kladivo vedľa pentomina, nie pod neho!

en: Tandem Chess
sk: Tandemový Šach

en: Work together!
sk: Precujte spolu!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
sk: Prepáč, tento spínač momentálne nefunguje.

en: As I already told you, this switch is out of order!
sk: Ako som už vravel, spínač nefunguje!

en: How often are you going to try this?
sk: Koľkokrá to budeš skúšať?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
sk: Stalo sa niečo? Nie som si istý ...

en: Congrats, now it works again!
sk: Gratulujem, už znovu funguje!

en: No hints available at the moment.
sk: Teraz nemám žiadne rady.

en: There is a passage right beneath this stone!
sk: Pod týmto kameňom je priechod!

en: illmind's be quick or be dead
sk: choromyseľný je rýchly alebo mŕtvy

en: Correspondence Chess
sk: Korešpondečný Šach

en: Send smartly!
sk: Premýšľaj pred ťahom!

en: Magic Trinity
sk: Magická Trojka

en: The art of steering a quadriga
sk: Umenie riadiť štvorzáprah

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
sk: Pusti lyžicu a vykúpiš sa z rozštvrtenia!

en: One-Way Woods
sk: Jednosmerné Drevá

en: Recycling by Swapping
sk: Recyklácia Výmenou

en: No Memory
sk: Žiadna pamäť

en: Polar Bears' Paradise
sk: Raj Polárnych Medveďov

en: Witch Hunt on Ice
sk: Lov Čarodejníc na Ľade

en: Pass the ball in time
sk: Prihraj loptu včas

en: The real value of coffee
sk: Skutočná cena kávy

en: Dialers
sk: Voliči

en: Toreador
sk: Toreádor

en: It isn't as easy as it looks.
sk: Nie je to tak ľahké, ako to vyzerá.

en: Al Capone's training camp.
sk: Al Caponeho výcvikový tábor.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
sk: Sú aspoň dva spôsoby, ako sa dostať cez túto stenu.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
sk: Je známym tajomstvom, že pár väzňov uniklo.

en: A window in the wall would be really nice.
sk: Okno na stene by bolo naozaj super.

en: Mark stones burnable
sk: Označ kamene horľavé

en: Pleasure Garden
sk: Záhrada Potešenia

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
sk: Rýchlo ...                                                                             alebo trikom!

en: A really annoying Level
sk: Veľmi otravný level

en: Blitz Chess
sk: Bleskový šach

en: Move fast!
sk: Hýb sa rýchlejšie!

en: Hanging around in the Jungle
sk: Ponevieranie sa po džungli

en: Meditation Disturbance
sk: Vyrušenie Meditácie

en: Hit by a bolting horse
sk: Zásah vybiehajúcim koňom

en: Escape by Chaining Thieves
sk: Útek zviazaním zlodejov reťazami

en: Remember Atreyu's horse Artax!
sk: Pamätaj na Atrejovho koňa Artaxa!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
sk: Som nevinný! Nikdy som nič neukradol!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
sk: Hovorí sa, že piráti vzali poklad.

en: Pirates usually hide their treasure!
sk: Piráty bežne skrývajú svoj poklad!

en: A closed door gives a better overview!
sk: Zavreté dvere doprajú lepší prehľad!

en: Edwards Mountain
sk: Edwardsove Hory

en: Welcome to Enigma VI
sk: Vitaj v Enigme VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
sk: Vitaj v Mexiku! Pred 8 hodinami tvoje lietadlo pristálo na letisku "Coatlicue", čo je malá dedina obklopená neprebádanou džungľou. Uvedomil si si, že stojíš pred ohromným chrámom, ktorý vyzerá ako pamiatka na staré Aztécke imérium. Ale tento chrám je v prekvapivo dobrom stave ...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
sk: Vedľa veľkých dverí do chármu vidíš chrómovaná nápis: "Obnovený G. G. Goshersom, roku 1998". Menší nápis pod tým: "Majetok G. G. Goshersa. Zákaz vstupu!". Teraz si si všimol psie búdy postavné pozdĺž prednej časti chrámu. "Goshers spravil z tejto starovekej pamiatky pevnosť" pomyslíš si, "to nemôže byť legálne, aby Goshers dostával financovanie od britskej vlády. Skúsim mu zavolať na účet!"

en: This guard doesn’t notice me.
sk: Stráž si ma nevšimla.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
sk: Toto jazero je očividne výtvorom Goshersa. Myslím, že správna cesta je na juh.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
sk: Na straje stene je nápis po španielsky hovoriaci: "Opatrne! To, čoho sa doktneš, môže byť posledná vec, čo chytíš!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
sk: Chrómovaný nápis: "Kontrola klietky šelmy."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
sk: Ou, tento svah je strmý! Skús sa nedotknúť lebky!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
sk: Tá budova dole vyzerá ako väzenie. Pozrime sa, či poslúži účelu ... Ach, je tam ďalší chrómovaný nápis. Zdá sa, že Goshers ich má veľmi rád. Je na ňom: "Väzenie domorodých".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
sk: Dostať sa za túto budovu bol fakt dobrý nápad. Ale teraz sa musím dostať cez jazero. Buď šetrný s tými krabicami!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
sk: Teraz, nakúkajúc cez mreže väzenia, vidíš vnútri uväznenú domorodú ženu.Goshers očividne uväznil všetkých domorodcov, ktorí rušili jeho "prácu"; pri pokuse o vstup do chrámu a zbohatnutí z bohatsiev Aztékov. Mohlo by byť nápomocné byť sprevádzaný niekým, kto pozná tajomstvá džungle a tohoto chrámu ...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
sk: Keďže ma ten beloch oslobodil z väzenia, určite nemôže byť taký zlý ako Goshers. Možno chce ukončiť vládu Goshersa a oslobodiť mojich ľudí. A ak aj nie, vždy je lepšie byť voľná ako uväznená. Myslím, že by som mu mala poďakovať.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
sk: Stretneš anglického dobrodruha pred väzením. "Ahoj, som Xila", povieš lámanou angličtinou. Potom, keď sa tiež predstavil, obaja začnete robiť napláne proti zlému a zákernému G. G. Goshersovi.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
sk: Toto je ťažký hlavolam. Angličan mi musí pomôcť, ak má byť táto hádanka vyriešená.

en: You wonder what this switch could trigger.
sk: Premýšľaš, čo by ten spínač mohol spustiť.

en: Xila knows how to drain the lake!
sk: Xila vie, ako vypustiť jazero!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
sk: Mal si šťastie, že si našiel tento otvor. Zachráni ťa pred utopením.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
sk: Tento sklený kameň musí splniť účel ...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
sk: To je sranda, že takýto chrám by mal mať bočný vchod.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
sk: Opatrne! V stenách sú senzory.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
sk: Potom, ako sa veľké dvere chrámu otvorili, si zbadal, že vchod je chránený 11 rytiermi s kopijami. Tieto stráže sú veľmi nebezpečné. Bez meča sa nikdy nedostaneš dnu. Dávaj si pozor. Nie sú tam len rytieri, ale aj zlodeji.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
sk: "Gratulujem. Práve sa ti podarilo vstúpiť do starého Azteckého chrámu."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
sk: "Si chytrejší, ako som čakal. Ale nikdy sa nedostaneš k pokladu, ani odtiaľto neujdeš!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
sk: "Ja, Goshers, sa určite budem vedieť zbaviť jedného z nepriateľov už len tým, že ťa zabijem!"

en: "Run for your life!"
sk: "Bež ako o život!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
sk: Xila práve vošla do Diamantovej miestnosti Aztéckeho chrámu. Odvlečením ho späť do Veľkej Británie a odovzdaním ho polícii si ukončil diabolskú kariéru Geralda Gregoryho Goshersa. Gratulujeme k úspechu tvojej expedície!

en: Hot Hurdle Race
sk: Prekážkový Beh

en: Run for your life!
sk: Bež ako o život!

en: Useful unsuccessful drillings
sk: Užitočné neśpečné cvičenie

en: In the line of thieves
sk: V zástupe zlodejov

en: Rotor Guards
sk: Rotorové stráže

en: Hoisting guards with their own petard
sk: Postrčenie stráží ich vlastnými petardami

en: Charging live ammunition
sk: Streľba ostrými nábojmi

en: Are chess knights resistent to laser beams?
sk: Sú šachové kone odolné voči laserovým lúčom?

en: illmind's jumping ball flash ...
sk: bláznova skákajúca lopta bliká ...

en: ... of heaven comes the beast from the ...
sk: ... z nebies schádza šelma z ...

en: ... t r a p p e d ...
sk: ... uväznený ...

en: Welcome to Enigma II
sk: Vitaj v Enigme II

en: Five form twelve!
sk: Päť formuje dvanásť!

en: Do not use too much magic!
sk: Nepoužívaj priveľa mágie!

en: Some stones are movable.
sk: Niektoré kamene sú pohyblivé.

en: You lost!
sk: Prehral si!

en: Road to Eden
sk: Cesta do Raja

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
sk: Ten druhý dokument klame a ľavá červie diera je tá správna.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
sk: Ten druhý dokument hovorí pravdu a tá druhá červia diera ostala na pravej strane.

en: Give it another try ...
sk: Skús to znovu ...

en: Press F3 or finish.
sk: Stlač F3 pre koniec.

en: You'd need a portable box!
sk: Potrebuješ prenosnú krabicu!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
sk: Gratulujem! Našiel si semienko! Skús ho použiť za roštom (a hybaj preč rýchlo)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
sk: Pamätaj, že zatvorený most nemôžeš zaplniť krabicou ...                                             ale možno môžeš to 3. semienko použiť inak!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
sk: Sú tri typy semienok... Skús ich použiť!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
sk: Rems ýnčapo súks! Avd ydohcýv nov? Oldakrz, oldakrz ...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
sk: Kameň, Strom a Stromy sú Tri, -- Pre Porazenie Nepriateľa, -- Medzi Môže Ležať -- Tajná Cesta! -- (Ak toto vidíš, stlač Shift-F3.)

en: is  black  always  beautiful?
sk: je čierna vždy pekná?

en: Dead end!
sk: Slepá cesta!

en: There are two HIDDEN items!
sk: Sú dve SKRYTÉ veci!

en: Third stone from the rock is the hole!
sk: Tretí kameň od skaly je diera!

en: Beware! Black holes!
sk: Pozor! Čierne diery!

en: Make a Sword, & Umbrella.
sk: Vyrob Meč, & Dáždnik.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
sk: Odsúdený ... Shift-F3!!!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
sk: Vezmi si peniaze a postav si nástroje, ktoré potrebuješ.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
sk: Vhodné našej plne pozornosti:         Vzduch a Oheň, Voda, Zem.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
sk: A ak nevieš nájsť odpoveď                      potom hanba ti, skloň hlavu!

en: Dedicated to my friend Frank.
sk: Venované môjmu priateľovi Frankovi.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
sk: Tento level celkom jasný, nie je? Len pokračuj ... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
sk: ... teraz choď späť a vezmi kladivo!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
sk: Každá farba sa zobrazí raz. Každá správna farba vyrobí biele na zlom mieste a čierne na dobrom mieste.

en: This switch is to validate your guess.
sk: Tento spínač je na potvrdenie tvojho dohadu.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
sk: Jeden z kameňov hlavolamu musíš položiť na spúšťacie pole.                              Hádaj ktoré .. :)

en: The level preview might help ...
sk: Náhľad levelu by pomohol ...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
sk: Tak, kde sú všetci rytieri?  -  oľutuješ, že si sa pýtal!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
sk: Len malá rada: Najprv skús ľahký mód...

en: Don't think too long ... it's easy!
sk: Nepremýšľaj dlho ... je to ľahké!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
sk: Umiestni 9 rôznych objektov do každého riadku, stĺpca a 3x3 krabice.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
sk: Umiestni 9 rôznych objektov do každého riadku, stĺpca a 3x3 krabice.. Stlač spínač a zisti, či nie sú niektoré veci na zlom mieste, alebo či niektoré lokácie môžu odvodiť veci okolo teba; teraz však môžeš dostať len 1 radu za 1 min.

en: and do not destroy the puzzles
sk: a neznič hlavolam

en: Trickshot?
sk: Trik?

en: Seasonal Timings
sk: Sezónne Načasovanie

en: 5, 8, or 10 seconds?
sk: 5, 8 alebo 10 sek.?

en: Welcome to Enigma IX
sk: Vitaj v Enigme IX

en: Marching Formation
sk: Pochodovacia Formácia

en: No sharing!
sk: Nezdieľaj!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
sk: Existuje 56 kompletne pospájaných skladačiek, ale len 34 z nich sa dá vyrobiť z tejto počiatočnej skladačky.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
sk: Druhá skladačka môže byť preskladaná do hociktorej z 28 skladačiek.

en: Build me a Sokoban
sk: Postav mi Sokoban

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
sk: Postav mi riešiteľný Sokoban hlavolam, ktorý vyriešim na 30 alebo viac ťahov. Semienka vyrastú na krabice; kocky na steny.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
sk: Postav mi riešiteľný Sokoban hlavolam, ktorý vyriešin na 25 alebo viac ťahov. Semienka vyrastú na krabice; kocky na steny.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
sk: Tento hlavolam neviem vyriešiť, nemám dosť krabíc! Použi lyžicu a nabudúce sa uisti, že krabice narastú pred tým, ako narazia na spínač.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
sk: Nemyslím, že tento hlavolam môže byť vyriešený. Ak si myslíš opak, tak choď zobrať oxyd!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
sk: Toto bolo priľahké! Použi lyžicu a daj mi ťažší nabudúce!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
sk: Ďakujem za skvelý hlavolam, veľmi ma bavil!

en: Beware of shady mates!
sk: Pozor na nečestných kamošov!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
sk: Ja, toj drahý priateľ, som nehotový, kvôli Bremenu, ktoré ťaživo leží nado mnou.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
sk: Vidší tú Bránkovú Bránu?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
sk: Došli do blízkosti veľmi blatistého Močiaru. Močiar sa volal Beznádej.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
sk: Zaklop a otvorí sa to k tebe.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
sk: Bremeno opustilo jeho plecia a spadlo z jeho chrbta a začalo padať a pokračovalo, kým sa nedostalo k ústiu Hrobky, do ktorej spadlo a už som hoviac nevidel.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
sk: Prišli k úpätiu kopca Náročnosť.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
sk: Pred ním bolo veľmi majestátne miesto, ktorého názov bol Krása.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
sk: Prešiel len malý kúsok, predtým ako spozoroval Diabla idúceho cez pole zvítať sa s ním.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
sk: Na konci tohto Údolia bolo ďalšie, nazývané Údolie Tieňov Smrti.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
sk: Pred sebou zbadal Vernosť na svojej Ceste.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
sk: Ako išli ďalej, Vernosť sa náhodou pozrel na stranu a zbadal muža, ktorý sa volal Ukecanosť.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
sk: Práve pred sebou zazreli Mesto, a názov totho mesta bol Márnivosť.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
sk: Kristián nešiel ďalej sám; bola s ním Nádel, ktorá sa k nemu pridala.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
sk: Po Ľavej Ruke cesty bola Lúka a Cestička, ktorá ňou viedla a táto lúka sa volala Postranná Lúka.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
sk: Teraz, nedaleko miesta, kde ležali, bol hrad, zvaný Pochybný Hrad, ktorý vlastnil Obor Zúfalstvo.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
sk: Šli ďalej, kým nenarazili na Utešené Hory.

en: Beware of the Flatterer.
sk: Pozor na Lichotníka.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
sk: Nasledujte ma, povedal Lichotník, idem do Nebeského Mesta.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
sk: Prišli do istej Krajiny, kde vzduch prirodzene ľudí uspával.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
sk: Pútnici prešli cez Zakliatu zem a vstupovali do Krajiny Beulah.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
sk: Tam na tom mieste bol Ješitná-Nádej, prevozník, ktorý im so svojou loľdkou pomohol prejsť.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
sk: Pri pohľade na Rieku, Pútnici boli veľmi ohromení, ale muži, čo šli s nimi povedali, Ty musíš ísť skrz, inak nemôžeš prejsť cez Bránu.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
sk: Zastavili sa za nimi; a uzreli Mesto žiariace ako Slnko.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
sk: Tiež si mysleli, že počuli škvrčanie, ako pri ohni, a Plač nejakého mučenia a cítili zápach Síry.

en: Search it.
sk: Hľadaj to.

en: Poe's Nightmare
sk: Poeova Nočná mora

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
sk: Ocitol si sa v tmavej, vlhkej komore. Vypínač je na severovýchod a priechod na západ.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
sk: Chodba vedie severne a otvára sa do tlmene osvetlenej miestnosti plnej debien. Máš nepríjemný pocit z toho, čo leží pred tebou.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
sk: Uf, to bolo tesné. Cesta za tebou je blokovaná. Možno by si mal nájsť miesto, kde necháš vlajku?!

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
sk: Priechod na východ je blkovaný laserovými lúčmi. Tunel na západ vedie k veľkému kyvadlu. Na stene vidíš dieru, kam by pasovala tvoja vlajka. Čo teraz?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
sk: Zmenšujúce sa miestnosti, kyvadlo s ostrými hranami, laserové lúče ... čo môže číhať za ďalším rohom?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
sk: Miestnosť na východ nevyzerá veľmi stabilne, ale vedie priechod na juhu niekam?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
sk: Hm, tieto kľúče sa môžu ukázať užitočné.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
sk: Pri prechádzaní okolo vchodu letmo zazrieš miestnosť na juhu ... a zrazu sa cítiš veľmi znepokojene.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
sk: O-ou, schody vedúce dole sú malé a príšerne šmykľavé.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
sk: Priechod sa otvára do miestnosti  s obrovskými železnými dverami na východ. Vzduch sa tu zdá čerstvejší.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
sk: Gratulujem! Prežil si Poeovu Nočnú moru.

en: Use ~all~ Stones
sk: Použi ~všetky~ Kamene

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
sk: Toto je Babylon. Dávaj pozor, cudzinec! Je nebezpečné ísť dnu.     Sú tu nejaké brány, ale sú zavreté, ako známa Ištarina brána a pozri na tie levy, tigre. Semiramis na teba čaká, cudzinec, ha ha.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
sk: Skús nájsť mechanizmus na otvorenie brány, cudzinec

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
sk: Boj sa ~vody~, je hlboká, *hihi*, nie je tak, Áno???

en: With respects to Dante Alighieri
sk: S ohľadom na Danteho Alighieriho

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
sk: Zapni, ak chceš hrať normálnu náročnosť s mnohými vtipkármi, alebo nechaj vypnutý, ak chceš čeliť ľahším výzvam s menej vtiplílkami.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
sk: PREDO MNOU NIČ NEBOLO VEČNÉ, / A JA VYDRŽÍM VEČNE. / OPUSTI VŠETKY NÁDEJE, TY, KTO SEM VSTÚPIŠ.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
sk: ... upokoj trasúce podbradky / pilota sinalého močiaru, / ktorého oči pálili kolesá plameňa.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
sk: Ja som Charon, prevozník podsvetia. Preveziem ťa cez nebezpečné močiare Acheronu, ale cena nie je malá.              Počkaj! Stále vyzeáš živo ... To nie je možné -- len mŕtvi sem môžu vstúpiť. Rýchlo -- obetuj symbol života na tamtom oltári, aby si udržal stráže v zálive a potom možno zvážim, že ťa vezmem na druhú stranu.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
sk: Veľmi dobre. Démoni a duše, ktoré strážia toto miesto teraz môžu uveriť, že si skutočne mŕtvy, ale aj tak by so bol opatrný, keby som bol tebou ...Aj tak potrebuš ale mincu. Hmm, dobre, normálne by som to neurobil, ale tamten chlapík ma celkom znervózňuje -- Myslím, že niečo chystá. Ak má mincu, možno by si ju od neho mohol nejako získať.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
sk: Nie! Nepreveziem ťa, pokým nespravíš riadnu obetu, zbav sa všetkého, čo by bolo možno považovať za symbol života. Teraz začni!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
sk: ... vtedy som vedel, že bytie má veľkú cenu / tu sme zostúpili do tohto Limba.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
sk: Tu nesmieš byť! Ja, Minos, sudca mŕtvych, to nedopustím. Choď späť alebo večne čeľ následkom!

en: In that case, then begone!
sk: V tom prípade - začni!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
sk: Tam stojí Minos, vrčiaci, strašný. / Prehľadáva každého vinníka pri vchode, / súdi a odosiela, zatiaľ čo sa skrúca.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
sk: Pekelná búrka, ktorá nikdy neprestáva, / zmetie duše vo svojom prudkom hnaní ...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
sk: Som v treťom kruhu, večnom, / nenávistný dážď, chladný a olovený, / nemenný vo svojej monotónnosti.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
sk: ... oni, s veľkým krikom, z druhej strany / postrkovali bremeno napred svojimi hruďami. / Narazali do seba, otočili sa / a porazili ústup postrkovaním svojho nákladu napred a krikom ...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
sk: Tento bezútešný prúd, konečne ho dosiahli / tieto zhubné, popolavé svahy, / vypúšťané do močiaru zvaný Styx. / A ja, môj prikovaný pohľad, som videl / ľudí s nahnevanými tvárami v tom močiari, / nahých, ich telá umazané od blata.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
sk: ... blížime sa k mestu zvanému Dis, / s jeho širokou armádou a zaťaženými občanmi.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
sk: Na prahu som uvidel vyše tisíc anjelov / padnutých z Neba ... zastali vo veľkom pohŕdaní / dosť na povedanie: "Prichádzaš -- sám. Nehcajme ho ísť, / toho, kto tak smelo prišiel do tohto kráľovstva. / Nechajme ho nasledovať jeho bezohľadnú cestu samého" ...

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
sk: Teraz môj pán pôjde tajnou / cestou medzi mestskými valmi a trápením, / a ja pôjdem tesne za ním ...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
sk: ... jeho ruky, pripravené, povzbudzujúce, / potaláča ma k nemu medzi hrobkami.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
sk: Ako býk, ktorý pretrhne uzdu / zrovna ako utŕžil smrteľnú ranu / a nemôže újsť, ale robí výpady sem tam, // tak zúril Minotaur. Môj prefíkaný sprievodca / zvolal: "Bež do priechodu: / ponáhľaj sa, kým ešte zúri."

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
sk: ... šli sme ďalej, / obchádzali sme okraj rumelkovej vary / z ktorej varení kričali prenikavým krikom.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
sk: Tu hniezdia špinavé Harpie, / ktoré doviezli Trójania zo Strophrades / so smutnou predpoveďou biedy, ktorá príde.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
sk: ... Tu, presne na tejto hrane, sme zastali naše kroky / v rozlohe hĺbky a suchého piesku ...

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
sk: Cesta, ktorá obkolesuje ako opasok / základ tej vysokej skaly sa tiahne okolo jamy, / ktorej strany zostupujú do 10 priekop.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
sk: Pod nohami som uvidel jazero / zamrznuté tak, že vyzeralo viac ako sklo a nie ako voda. / Nikdy v zime rakúsky Dunaj / ani ďaleký Don, pod studenou oblohou, / nezakryl svoje prúdy takým hrubým závojom / aký som videl tam.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
sk: ... dostali sme sa k centru, / kde sa zbiehajú všetky hmotné veci, / a ja som sa triasol vo väčnom chlade ...

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
sk: Toto nie je podnik braný na ľahkú váhu -- / opis úplného spodku vesmíru ...

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
sk: Vládca biedneho kráľovstva / povstal z ľadu pod svojou hruďou, / a ja som vo veľkosti bližšie obrovi / ako sú obri prirovnaní k jeho rukám.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
sk: Mnohokrát si odmietol opustiť moje kráľovstvo -- teraz budeš následky svojej hlúposti!

en: Faithlessness
sk: Bezverstvo

en: Lust
sk: Smilstvo

en: Gluttony
sk: Obžerstvo

en: Avarice
sk: Lakomstvo

en: Sloth
sk: Lenivosť

en: Heresy
sk: Kacírstvo

en: Violence
sk: Násilie

en: Fraud
sk: Podvod

en: Treachery
sk: Zrada

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
sk: ... dostal si sa do bodu / kde všetky hmotnosti sú ťahané z každej strany.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
sk: ... šplhajme ... dosť ďaleko, aby sme videli cez kruhový otvor, / zopár tých slušných vecí, ktoré nebesá nesú. / Potom sme šli vpred, aby sme opäť videli hviezdy.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
sk: Vyber si polguľu: ľavý spínač pre sever, pravý spínač pre juh.

en: Interlude I
sk: Obdobie I

en: Danger!
sk: Nebezpečie!

en: What I Don't Have
sk: To, Čo Nemám

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
sk: Dorotka sa odišla z domu hrať so svojím psíkom Totom, keď zrazu sa zatiahla obloha a obrovské tornádo sa prehnalo Kansasom.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
sk: Dobrá čarodejnica zo Severu vraví: "Tvjo dom zabil vládcu tejto zeme, Zlú čarodejnicu z Východu. Vezmi si jej Strieborné Topánky a nasleduj Žltú Tehlovú Cestu do Smaragdového Mesta, kde by mal byť Čarodejník z Oz viac ako nadšený pomôcť ti naspäť domov. Choď s mojím požehnaním!"

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
sk: Strašiak sa beznádejne hompáľal na palici. Po rozhovore s Dorotkou súhlasil, že sa k nej pridá na audienciu u Čarodejníka z Oz, aby si od neho vypýtal mozog. "Keby si ma mohol oslobodiť z tejto palice, to je ..."

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
sk: Hrdzavý Plecháč sa už nemohol hýbať sám. "Hoci by som sa k vám rád pripojil na tvojej ceste, Dorotka, lebo potrebujem hovoriť s Čarodejníkom, že prečo som nedostal srdce, bojím sa, že som tu zaseknutý. Bolo by pekné, keby si mi trochu pomohol ..."

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
sk: Medzi plytkými vodami veselého potoka, sedí Zbabelý Lev trasúc sa od strachu. Dorotka zvolala: "Lev, nie je to široké! Zvládneš preskočiť cez potok! Poďme za Čarodejníkom z Oz, možno nám dá niečo, čo ti dodá odvahu!"

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
sk: Strážca Brány hovorí: "Vitajte v Smaragdovom Meste! Prosím, vždy majte na sebe tieto okuliare, inak vás úžasnosť Čarodejníkovho mesta môže oslepiť. Čarodejník sídli na sever."

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
sk: Dunivý hlas sa ozýval v chodbe: "Ja, Veľký Čarodej z Oz, Ti pomôžem nájsť to, čo Ty hľadáš. Avšak, pred tým ako Ty môžeš vojsť sem za mnou, musíš ísť do Krajiny Žmurkáčov a poraziť môjho úhlavného nepriateľa, Zlú Čarodejnicu zo Západu."

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
sk: Toto je doméne Zlej Čarodejnice zo Západu. Posiela svojich poskokov proti Dorotke a jej priateľom. Na zničenie čarodejice musia ukradúť jej prútik, ktorý je ukrytý hlboko v jej ľadovej pevnosti.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
sk: Teraz, keď sa Dorotka konečne dostala k obydliu Čarodejníka z Oz, uvedomila si, že on nie je nič viac ako podvod. Ako sledovala jeho odlet v telpovzdušnom balóne, Dorotka stratila všetku nádej na návrat domov. Všetko, čo po Čarodejníkovi ostalo je  zmenšovacia skrinka.

en: Choices, choices ...
sk: Možnosti, možnosti ...

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
sk: Pred tým, ako skúsiš level v ťažkom móde, mal by si prepnúť na ľahký mód a cvičiť na samostatných rébusoch.

en: These dispensers are all empty ...
sk: Tieto automaty sú prázdne ...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
sk: Sklo pri tomto dokumente môžeš potlačiť a pustí ťa späť von.

en: Once, No More No Less
sk: Raz, Nie Viac, Nie Menej

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
sk: Každá zo 6 žien má profesiu; a každá z nich má so alebo na sebe len jeden z objektov.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
sk: Priateľmi pani Čiernej sú básnik a zámočník.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
sk: Pani Čierna, Pani Biela a Pani Perlová sú ohromené kúzelníkovým talentom.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
sk: Pani Perlová hovorí vtipy básnikovi, hackerovi a zámočníkovi.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
sk: Hacker, zámočník a hasička si užívali pohľad na svoje odrazy v skle.

en: The magician carries the umbrella.
sk: Kúzelník má so sebou dáždnik.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
sk: Ani kúzelník ani hasička nesmú mať prsteň.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
sk: Pani Čierna, Pani Biela a Pani Rotorová si rady uťahujú z dievčaťa s prsteňom.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
sk: Pani Vrchná je najradšej nezadĺžená; Nemá dáždnik ani tašku a určite nie váhu.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
sk: Niekedy Pani Biela a Pani Perlová pomáhajú priateľke s jej váhou.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
sk: Dokopy je 19 hlavolamov, ale len 9 z nich je dosiehnuteľných z tohto rozloženia.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
sk: Toto druhé rozloženie môže byť prerobené do hociktorého z ďalších 10 rozložení.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
sk: Len dva symetrické hlavolamy sú dosiahnuteľné z tohto rozloženia.

en: Marblics and Pearlics I
sk: Marblix a Prelix !

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
sk: Doping "na Tour" nedovoľuje skratky, doping je len na sebaobranu!

en: Lutetia - Paris
sk: Lutetia - Paríž

en: Lugdunum - Lyons
sk: Lugdunum - Lyon

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
sk: Detour de Tour - Obchádzka na Trase

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
sk: Gallia omnis divisa est ... - Celá Gália je rozdelený ...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
sk: Veni, vidi, vici - Prišiel som, videol som, zvíťazil som

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
sk: Vitaj v L’Alpe d’Huez. Prepáč, to ešte nie je súčasť Cesty.

en: Distribution Meditation
sk: Distribúcia Meditácie

en: more is not less
sk: viac nie je menej

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
sk: Sorry, ale v takto ťažkom móde potrebuješ viac... Reštartu.
