Enigma - en to sv translation catalogue (422 entries)

en: Server Error: could not load level '
sv: Serverfel: kunde inte läsa in nivå '

en: Mouse speed: %d
sv: Mushastighet: %d

en: Another nameless level
sv: Ytterligare en namnlös nivå

en:  by
sv:  av

en: Left mouse button:
sv: Vänster musknapp:

en: Activate/drop leftmost inventory item
sv: Aktivera/släpp inventarieobjekt längst till vänster

en: Right mouse button:
sv: Höger musknapp:

en: Rotate inventory items
sv: Rotera inventarieobjekt

en: Show game menu
sv: Visa spelmeny

en: Shift+Escape:
sv: Shift+Esc:

en: Quit game immediately
sv: Avsluta spelet direkt

en: Show this help
sv: Visa denna hjälp

en: Kill current marble
sv: Döda nuvarand kula

en: Restart the current level
sv: Starta om nuvarande nivå

en: Skip to next level
sv: Hoppa till nästa nivå

en: Jump back to last level
sv: Hoppa tillbaka till förra nivån

en: Make screenshot
sv: Ta skärmbild

en: Left/right arrow:
sv: Vänster/höger piltangent:

en: Change mouse speed
sv: Ändra mushastighet

en: Return to level menu
sv: Återgå till nivåmeny

en: Skip to next level for best score hunt
sv: Hoppa till nästa nivå för att jaga bästa poäng

en: Skip to next unsolved level
sv: Hoppa till nästa olösta nivå

en: Too slow for
sv: För långsam för

en: You are slow today ... Ctrl-A
sv: Du är långsam i dag ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
sv: Samma som världsrekordet för

en: Great! A new world record!
sv: Bra! Ett nytt världsrekord!

en: Again your personal record...
sv: Ditt personliga rekord igen...

en: New personal record - better than par!
sv: Nytt personligt rekord - bättre än par!

en: New personal record!
sv: Nytt personligt rekord!

en: Your record,
sv: Ditt poäng,

en: behind world record.
sv: över världsrekordet.

en: behind your record.
sv: över ditt rekord.

en: Level finished - better than par!
sv: Nivå avklarad - bättre än par!

en: Level finished!
sv: Nivå avklarad!

en:  Cheater!
sv:  Fuskare!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
sv: Enigma-paket %s - nivå nr %d: %s

en: Your record:
sv: Ditt rekord:

en: World record to beat:
sv: Världsrekord att slå:

en: Error in configuration file.
sv: Fel i konfigurationsfil.

en: Error: Home directory does not exist.
sv: Fel: Hemmakatalogen finns inte.

en: Error: Application Data directory does not exist.
sv: Fel: Applikationsdatakatalog finns inte.

en: Error in XML initialization.
sv: Fel i XML-initiering.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
sv: Mac OS X uppgradering från Enigma 1.00
    
    Standard användardata vägen har ändrats från
    %s
    
    till den synliga uppgifter path
    %s 
    
    Om ok kommer Enigma att flytta dina data till denna nya plats.
    Observera att du måste starta om Enigma en gång för slutförande av denna uppdatering.

en: Never
sv: Aldrig

en: Remind
sv: Påminn

en: Fatal error that caused the application to quit:
sv: Allvarligt fel som orsakade att programmet avslutades:

en: Quit
sv: Avsluta

en: Start Game
sv: Starta spel

en: Join Game
sv: Gå in i spel

en: Back
sv: Tillbaka

en: Main developers of the 1.21 release:
sv: Huvudutvecklare av 1.21-utgåvan:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
sv:   RONALD LAMPRECHT (ledare)

en: Special Thanks To:
sv: Speciella tack till:

en:   DANIEL HECK (project founder)
sv:   DANIEL HECK (projektgrundare)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
sv:   MEINOLF SCHNEIDER (spelidé, nivådesign)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
sv: Se manualen eller nästkommande sidor för fler detaljer.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
sv: Webbplats: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
sv: Kontakt: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
sv: Enigma är fri programvara och kan distribueras under

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
sv: villkoren för GNU General Public License, version 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
sv: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck och medarbetare.

en: Main developers of all releases:
sv: Huvudutvecklare av alla utgåvor:

en: Special Thanks:
sv: Speciella tack till:

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Locate Auto
sv: Hitta Auto

en: Locate Score
sv: Hitta Poäng

en: Credits
sv: Tack

en: Preferences Path:
sv: Sökväg för inställningar:

en: User Path:
sv: Användarsökväg:

en: User Image Path:
sv: Sökväg för användarbild:

en: System Path:
sv: Systemsökväg:

en: Resource Paths:
sv: Sökvägar för resurser:

en: L10n Path:
sv: Sökväg för L10n:

en: Level Pack
sv: Nivåpaket

en: Network Game
sv: Nätverksspel

en: Search
sv: Sök

en: Options
sv: Alternativ

en: Update
sv: Uppdatera paket

en: Help
sv: Hjälp

en: Screen brightness:
sv: Skärmljusstyrka:

en: muted
sv: tyst

en: Music in game
sv: Musik i spelet

en: No music in game
sv: Ingen musik i spelet

en: Always
sv: Alltid

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: reversed
sv: omvänd

en: unknown
sv: okänd

en: Main
sv: Huvudmeny

en: Config
sv: Konfigurering

en: Language:
sv: Språk:

en: Fullscreen:
sv: Helskärm:

en: Mouse speed:
sv: Mushastighet:

en: Sound volume:
sv: Ljudvolym:

en: Music volume:
sv: Musikvolym:

en: Ratings update:
sv: Uppdatering av betyg:

en: Score upload:
sv: Poänguppladdning:

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: Sound set:
sv: Ljudschema:

en: Menu music:
sv: Musikmeny:

en: Music ingame:
sv: Musik i spel:

en: Text speed:
sv: Texthastighet:

en: User path:
sv: Användarsökväg:

en: User image path:
sv: Sökväg för användarbild:

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Skip to main menu
sv: Hoppa till huvudmeny

en: Update levelpack
sv: Uppdatera paket

en: Arrows:
sv: Piltangenter:

en: Select level
sv: Välj nivå

en: Play selected level
sv: Spela vald nivå

en: Back/Space:
sv: Backspace/Mellanslag:

en: Previous/next levelpack
sv: Föregående/nästa nivåpaket

en: Mark current level as unsolved
sv: Markera aktuell nivå som olöst

en: Switch between fullscreen and window
sv: Växla mellan helskärm och fönster

en: Left click:
sv: Vänsterklick:

en: Right or control click:
sv: Höger eller control-klick:

en: Inspect selected level
sv: Inspektera vald nivå

en: Select next level for world record hunt
sv: Välj nästa nivå för att jaga världsrekord

en: Select next unsolved level
sv: Välj nästa olösta nivå

en: You are not allowed to play this level yet.
sv: Du tillåts inte spela denna nivå ännu.

en: %d%% best
sv: %d%% bäst

en: %d%% solved
sv: %d%% lösta

en: Your time:
sv: Din tid:

en: That's world record.
sv: Det är världsrekord.

en: World record:
sv: Världen:

en: World record by %s:
sv: Världsrekord med %s:

en: No further unsolved level available!
sv: Ingen ytterligare olöst nivå är tillgänglig!

en: Shift-click:
sv: Skiftklicka:

en: Add to clipboard
sv: Lägg till i urklipp

en: Clear clipboard
sv: Rensa urklipp

en: Insert clipboard as reference
sv: Infoga urklipp som referens

en: Insert clipboard as copy
sv: Infoga urklipp som kopia

en: Alt-left arrow:
sv: Alt-vänsterpil:

en: Alt-right arrow:
sv: Alt-högerpil:

en: Exchange level with successor
sv: Byte ut nivå med efterföljare

en: Delete:
sv: Ta bort:

en: Delete level
sv: Ta bort nivå

en: Update index from levels
sv: Uppdatera index från nivåer

en: Move clipboard levels
sv: Flytta urklippsnivåer

en: Undo
sv: Ångra

en: Levelpack:
sv: Nivåpaket:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Location
sv: Plats

en: in [All Packs]:
sv: i [Alla paket]:

en: Edit Metadata
sv: Redigera metadata

en: Release:
sv: Utgåva:

en: Revision:
sv: Version:

en: Compatibility:
sv: Kompatibilitet:

en: Default Location:
sv: Standardplats:

en: Level types:
sv: Nivåtyper:

en: Compose Pack
sv: Komponera paket

en: Update Pack
sv: Uppdatera paket

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
sv: Fel: tom titel tillåts inte - tryck "Ångra" för att avsluta utan ändringar

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
sv: Fel: använd endast "a-zA-Z0-9 _-#" för nivåpaketets titel

en: Error: title already in use - choose another title
sv: Fel: titeln används redan - välj en annan titel

en: Left column:
sv: Vänsterkolumn:

en: Levelpack groups
sv: Grupper av nivåpaket

en: Right columns:
sv: Högerkolumn:

en: Levelpacks of selected group
sv: Nivåpaket för vald grupp

en: Select group or levelpack
sv: Välj grupp eller nivåpaket

en: Configure group or levelpack
sv: Konfigurera grupp eller nivåpaket

en: New Group
sv: Ny grupp

en: New Pack
sv: Nytt paket

en: Delete Group
sv: Ta bort grupp

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
sv: Fel: blankt gruppnamn tillåts inte - tryck "Ångra" för att avsluta utan ändringar

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
sv: Fel: gruppnamnet är en dubblett av en befintlig grupp

en: Error: "Every group" is a reserved group name
sv: Fel: "Every group" är ett reserverat gruppnamn

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
sv: Fel: gruppnamn får inte sättas inom hakparanteser

en: Error: group not empty
sv: Fel: gruppen är inte tom

en: Page Up:
sv: Sida upp:

en: Show previous screenshot
sv: Visa föregående skärmbild

en: Page Down:
sv: Sida ner:

en: Show next screenshot
sv: Visa nästa skärmbild

en: No screenshot available:
sv: Ingen skärmbild finns tillgänglig:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
sv: skiftlägesokänslig sökning i titel, upphovsman, filnamn

en: Intelligence:
sv: Intelligens:

en: Dexterity:
sv: Fingerfärdighet:

en: Patience:
sv: Tålamod:

en: Knowledge:
sv: Kunskap:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Difficulty:
sv: Svårhetsgrad:

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Level:
sv: Nivå:

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Homepage:
sv: Webbplats:

en: Public Ratings
sv: Officiella betyg

en: Scores
sv: Poäng

en: You:
sv: Du:

en: World:
sv: Världen:

en: Solved %:
sv: Löst %:

en: Solved #:
sv: Löst #:

en: Score:
sv: Poäng:

en: Release:
sv: Utgåva:

en: Revision:
sv: Version:

en: Control:
sv: Kontroll:

en: Target:
sv: Mål:

en: stable
sv: stabil

en: experimental
sv: experiment

en: released
sv: utgiven

en: force
sv: tvinga

en: balance
sv: balans

en: key
sv: nyckel

en: time
sv: tid

en: pushes
sv: skjuter

en: moves
sv: flyttar

en: World Record Holders:
sv: Världsrekordhållare:

en: Credits:
sv: Tack till:

en: Dedication:
sv: Engagemang:

en: Level Path:
sv: Paketsökväg:

en: Load time:
sv: Laddningstid:

en: Compatibility:
sv: Kompatibilitet:

en: Annotation:
sv: Kommentar:

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Average:
sv: Medel:

en: Level Info
sv: Nivåinfo

en: Abort Level
sv: Avbryt nivå

en: Error on auto registration of levelfile:
sv: Fel vid automatisk registrering av nivåfil:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
sv: Observera: nivån kommer inte att visas i nivåpaketet "Auto Folder"!

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Note: the levelpack will not show up!
sv: Observera: nivåpaketet kommer inte att visas!

en: Cannot find '%s'.
sv: Kan inte hitta "%s".

en: Your installation may be incomplete or invalid.
sv: Din installation kan vara okomplett eller ogiltig.

en: There was an error loading '%s'.
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av "%s".

en: Error: '%s'
sv: Fel: "%s"

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
sv: 
    
    Det här felet kan orsaka att programmet uppträder konstigt!

en: All right, we'll call it a draw
sv: Okej, vi kallar det oavgjort

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
sv: Upptäck par med stenar medan du tar dig igenom hinder med hjälp av en stenkula

en: Let there be light!
sv: Varde ljus!

en: Umbrellas prevent free fall!
sv: Paraply förhindrar fritt fall!

en: No problem! Piece of cake!
sv: Inga problem! Lätt som en plätt!

en: It was easy, wasn't it!
sv: Det var lätt, eller hur?

en: You need to be fast!
sv: Du måste vara snabb!

en: It's a ring!
sv: Det är en ring!

en: Business hours from 8am to 4pm
sv: Kontorstid från 08.00 till 16.00

en: Everything's been counted carefully!
sv: Allting har räknats noga!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
sv: Delar av rören försvinner under detonationen!

en: Don't believe all that you see!
sv: Tro inte allt du ser!

en: An English text based riddle
sv: En engelsk textbaserad gåta

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
sv: Du kan flyga en kort tid, om du använder paraplyet.

en: The Enigmhanoi Towers
sv: Enigmhanoi-tornen

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
sv: Den som talar, vet inte (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
sv: Den vise mannen skrattar (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
sv: Den som vet, talar inte (Lao Tse)

en: Welcome
sv: Välkommen

en: The Grim Reaper
sv: Liemannen

en: Validate your choice here.
sv: Tänk igenom ditt val här.

en: Reset the game.
sv: Nollställ spelet.

en: Same room, new mirrors ...
sv: Samma rum, nya speglar ...

en: Umbrellas protect!
sv: Paraplyer skyddar!

en: It's easier with a shovel!
sv: Det är lättare med en spade!

en: Watch out!!
sv: Se upp!!

en: Please remember:    42
sv: Kom ihåg:    42

en: Take the key to the left first!
sv: Ta nyckeln till vänster först!

en: Sunday, bloody Sunday!
sv: Söndag, blodiga söndag!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
sv: Kan du se de dolda Oxyd-stenarna?

en: If you haven't won, you've lost!
sv: Om du inte har vunnit, har du förlorat!

en: Easy?
sv: Lätt?

en: Watch out, slippery!
sv: Akta dig, det är halt!

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
sv: Tips: Gruvor är aldrig belägna längs kanterna. Om du fortfarande sitter fast, titta bakom väggen!

en: Welcome to Enigma VII
sv: Välkommen till Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
sv: Flytta alla små kulor ner i hålen.  Endast en kula per hål tillåts.

en: Careful - you can not swim in the water.
sv: Akta dig - du kan inte simma i vattnet.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
sv: Förbered dig för ännu mer musgymnastik på de kommande nivåerna

en: Don't drown in the swamp.
sv: Drunka inte i träsket.

en: Levels can be larger than one screen.
sv: Nivåer kan vara större än en skärm.

en: Remember the colors.
sv: Kom ihåg färgerna.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
sv: Friktion och acceleration beror på golvtypen.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
sv: Vissa stenar ser exakt ut som Oxyd-stenarna!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
sv: Kommer du ihåg?  Det finns olika sorters golv.  Och dessa är branta ...

en: Take your time ...
sv: Ta tid på dig ...

en: Learn to move your black ball properly.
sv: Lär dig att flytta din svarta kula på rätt sätt.

en: Don't touch everything!
sv: Rör inte allting!

en: Nothing can stop us!
sv: Ingenting kan stoppa oss!

en: You'll do anything you're told!
sv: Gör som du blir tillsagd!

en: ... did it!
sv: ... klarade det!

en: Dig in ...
sv: Gräv på ...

en: Did you bring your flag?
sv: Tog du med dig din flagga?

en: Watch out for water holes!
sv: Se upp för vattenhålen!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
sv: Välkommen till Enigma!  Den här hjälpen som jag (Jacob Scott) har gjort hjälper dig att lära dig hur man spelar.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
sv: Du kontrollerar den svarta kulan.  Rulla över ett objekt för att plocka upp det.  Du kan studsa mot de flesta väggarna (prova) men undvik det blåa golvet nära nederkanten av rummet (du kan prova att falla ner i det och sedan starta om nivån med "Esc"-tangenten).  Under tiden dessa meddelanden visas, klicka inte på några knappar eller tryck på några tangenter annars kommer meddelandet att försvinna.

en: This is pretty self-explanatory.
sv: Det här är ganska självförklarande.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
sv: Enigma är fullt av pussel av olika typer.  I nästa rum kommer du påträffa det första.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
sv: Du kan inte gå på vatten!  Försök att skjuta blocken ner i vattnet för att komma till andra sidan.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
sv: Observera att du inte kan skjuta en rad eller fler än två block.  Block kan heller inte vara på samma rutor som galler men det kan du.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
sv: Det finns olika typer av block här.  Dessa svarta block sjunker om de faller i vattnet.  De ljusa blocken sjunker inte men kan inte heller användas för att bygga broar.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
sv: Dessa är olika typer av golv.  Försök gå över dem.

en: Hit it hard enough!
sv: Träffa den tillräckligt hårt!

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
sv: Försök att få laserstrålen att träffa den svarta stenen, men akta dig själv!  Använd speglarna för att styra strålen.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
sv: Har du ett paraply?  Varje paraply ger dig ungefär tio sekunders skydd från fara (som att falla).

en: shh ... listen!
sv: shh ... lyssna!

en: Look carefully at everything!
sv: Titta noga på allting!

en: Do you need a helping hand?
sv: Behöver du en hjälpande hand?

en: Send me the keys !
sv: Skicka mig alla nycklar!

en: ALL the keys!!!
sv: ALLA nycklarna!!

en: April 1st
sv: 1:a april

en: Do you REALLY want to do this???
sv: Vill du VERKLIGEN göra det här?

en: What is the current month?
sv: Vad är det för månad nu?

en: What is this level's name?
sv: Vad heter nivån?

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
sv: Akta dig, främling! De antika Enigma-gudarna har satt många fällor för att skydda sina heliga Oxyd-stenar! Du måste klara av alla Fyra Tester för att visa din styrka!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
sv: Visa din snabbhet i Eldtestet!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
sv: Du har visat din styrka! Gudarna ger dig en FLAGGA!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
sv: Visa din intelligens i Jordtestet!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
sv: Du har visat din styrka! Gudarna ger dig en FJÄDER!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
sv: Visa din fingerfärdighet i Lufttestet!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
sv: Du har visat din styrka! Gudarna ger dig en NÅL!

en: Prove your patience in the Test of Water!
sv: Visa din tålmodighet i Vattentestet!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
sv: Det kan inte stämma! Ingen dödlig kan få våra hela Oxyd-stenar! Visa din styrka än en gång! Fwahahaha!

en: Try again! Bwahahahaha!
sv: Försök igen! Fwahahaha!

en: Did you really think this one was so easy!?
sv: Trodde du verkligen att den här var så lätt?

en: Did you forget something?
sv: Glömde du någonting?

en: Go on! There's no way back now!
sv: Fortsätt! Det finns ingen återvändo nu!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
sv: STOPP! Inte den vägen! Det finns en genväg ...

en: Make an umbrella.
sv: Gör ett paraply.

en: It is not quite that easy.
sv: Det är inte så enkelt.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
sv: Caramba!! El Diktator har muchos pesos i sitt kristalskåp men muchos costa guardia också; Hey!! Stackars Bola Negra har bara frutos och en lasero!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
sv: Det här är ett meditationslandskap: lägg en liten kula i varje hål ...

en: No way out?
sv: Ingen väg ut?

en: Do you miss something?
sv: Glömde du någonting?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
sv: Om du aldrig hört om Brainf***, besök t.ex. http://sv.wikipedia.org/wiki/Brainfuck innan du försöker lösa den här nivån.

en: Pirates Island
sv: Piratön

en: Try the easy mode first ...
sv: Prova det lätta läget först ...

en: Welcome to Enigma V
sv: Välkommen till Enigma V

en: This level is symmetric ...
sv: Den här nivån är symmetrisk ...

en: Warning ... ... thieves!
sv: Varning ... ... tjuvar!

en: Translate or let it be translated
sv: Översätt eller låt den bli översatt

en: My First Level
sv: Min första bana

en: Deep ...
sv: Djupt ...

en: Danger Flag
sv: Varningsflagg

en: Dont eat cherries
sv: Ät inte körsbär

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
sv: För många träblock!  Prova den andra vägen ...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
sv: Var hälsad, äventyrare!    Vägen framför dig är lång och farlig, var försiktig!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
sv: Bra jobbat, äventyrare!   Lycka till!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
sv: Gratulerar, äventyrare!  Du klarade det!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
sv: Vad synd, och det finns så mycket färg kvar ...

en: Danger ... laser beams!
sv: Farligt ... laserstrålar!

en: The Life Game
sv: Livets spel

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
sv: ! -  FARLIGT  -  INGA INKRÄKTARE  -  FARLIGT  - !

en: Calm down!
sv: Lugna dig!

en: A hammer destroys some black stones.
sv: En hammare förstör vissa svarta stenar.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
sv: Alfred Nobel säger: Det här är definitivt ett meditationslandskap!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
sv: Oops ... du är fast ...     Försök igen ...

en: Well done!
sv: Bra jobbat!

en: Don't wake it up!
sv: Väck den inte!

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
sv: Du kan lita på mig: Alla stenar som du ser på den här nivån är solida!                                                                        Du kan verkligen lita på mig!                                                                          Verkligen!

en: Welcome to Enigma IV
sv: Välkommen till Enigma IV

en: It's a race!
sv: Det är ett race!

en: This room is not the crime scene.
sv: Det här rummet är inte brottsplatsen.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
sv: Mördaren är inte Fru Peacock.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
sv: Mördaren är inte Överste Mustard.

en: The murderer is not Professor Plum.
sv: Mördaren är inte Professor Plum.

en: The murderer is not Reverend Green.
sv: Mördaren är inte Pastor Green.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
sv: Mördaren är inte Fru Whiteball.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
sv: Mördaren är inte Fröken Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
sv: Sir Blackball har inte dödats med bomben.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
sv: Sir Blackball har inte dödats med dolken.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
sv: Sir Blackball har inte dödats med gift.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
sv: Sir Blackball har inte dödats med skiftnyckeln.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
sv: Sir Blackball har inte dödats med ljusstaken.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
sv: Sir Blackball har inte dödats med hammaren.

en: White helps black, black helps white.
sv: Vit hjälper svart, svart hjälper vit.

en: Don't forget to open the door ...
sv: Glöm inte att öppna dörren ...

en: Good Luck!
sv: Lycka till!

en: Hurry!
sv: Skynda dig!

en: Congratulations! (or try again)
sv: Gratulerar! (eller försök igen)

en: Almost finished ...
sv: Nästan färdig ...

en: Restart with F3 ...
sv: Starta om med F3 ...

en: The danger is not visible!!!
sv: Faran syns inte!!!

en: Welcome to Enigma III
sv: Välkommen till Enigma III

en: Risk your life ...
sv: Riskera ditt liv ...

en: Congratulations! You may pass!
sv: Gratulerar! Du kan gå vidare!

en: Watch your step!
sv: Se dig för!

en: Look ... they're over there!
sv: Se ... de är där borta!

en: The left-most room is important!
sv: Det vänstra rummet är viktigt!

en: This is the control panel.
sv: Det här är kontrollpanelen.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
sv: Ett slott ligger framför dig ... akta dig för vakterna!

en: when you've been particular places
sv: när du har varit speciella platser

en: that you know you've never seen before
sv: som du vet att du aldrig har sett förut

en: can you be sure?
sv: kan du vara säker?

en: feel like I've been here before
sv: känns som jag har varit här innan

en: This level is much bigger! Press F3!
sv: Den här nivån är mycket större! Tryck på F3!

en: It's a long way ...
sv: Det är en lång väg ...

en: Look closely!
sv: Titta noga!

en: Welcome to Enigma X
sv: Välkommen till Enigma X

en: No Memory
sv: Inget minne

en: It isn't as easy as it looks.
sv: Det är inte så lätt som det ser ut.

en: Al Capone's training camp.
sv: Al Capones träningsläger.

en: A window in the wall would be really nice.
sv: Ett fönster i väggen vore verkligen trevligt.

en: I am innocent! I've never stolen anything!
sv: Jag är oskyldig. Jag har aldrig tagit något!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
sv: Det sägs att pirater har tagit skatten.

en: Pirates usually hide their treasure!
sv: Pirater brukar gömma sina skatter!

en: A closed door gives a better overview!
sv: En stängd dörr ger en bättre översikt!

en: Welcome to Enigma VI
sv: Välkommen till Enigma VI

en: This guard doesn’t notice me.
sv: Den här vakten verkar inte vara direkt alert.

en: Xila knows how to drain the lake!
sv: Xila vet hur man tömmer sjön!

en: Be careful! There are sensors in the walls.
sv: Se upp! Det finns sensorer i väggarna.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
sv: "Gratulerar. Du klarade precis av att komma in i det gamla Aztec-templet."

en: "Run for your life!"
sv: "Spring för ditt liv!"

en: Welcome to Enigma II
sv: Välkommen till Enigma II

en: Do not use too much magic!
sv: Använd inte för mycket magi!

en: Some stones are movable.
sv: Vissa stenar går att flytta.

en: You lost!
sv: Du förlorade!

en: Road to Eden
sv: Vägen till Eden

en: Give it another try ...
sv: Försök igen ...

en: Press F3 or finish.
sv: Tryck F3 eller färdig.

en: You'd need a portable box!
sv: Du kommer att behöva en portabel låda!

en: is  black  always  beautiful?
sv: är  svart  alltid  vackert?

en: There are two HIDDEN items!
sv: Det finns två DOLDA objekt!

en: Beware! Black holes!
sv: Akta dig! Svarta hål!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
sv: Ta lite pengar och bygg dig själv de verktyg du behöver.

en: Dedicated to my friend Frank.
sv: Dedicerad till min vän Frank.

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
sv: ...  gå nu tillbaka och hämta hammaren!

en: The level preview might help ...
sv: Förhandsvisningen av nivån kanske hjälper ...

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
sv: Ett tips: Prova det lätta läget först ...

en: Don't think too long ... it's easy!
sv: Tänk inte för länge ... den är lätt!

en: Search it.
sv: Sök

en: Poe's Nightmare
sv: Poe's mardröm

en: Use ~all~ Stones
sv: Använd ~alla~ stenar
