Enigma - en to gd translation catalogue (1052 entries)

en: Server Error: could not load level '
gd: Mearachd an fhrithealaiche: dh’fhàillig le luchdadh an leibheil ‘

en: Mouse speed: %d
gd: Luaths na luchaige: %d

en: Another nameless level
gd: Leibheil eile gun ainm

en:  by
gd:  le

en: Left mouse button:
gd: Putan clì na luchaige:

en: Activate/drop leftmost inventory item
gd: Gnìomhaich/leig tuiteam an nì as fhaide clì san tasgadh

en: Right mouse button:
gd: Putan deas na luchaige:

en: Rotate inventory items
gd: Cuir na nithean san tasgadh mun cuairt

en: Show game menu
gd: Seall clàr-taice a’ gheama

en: Quit game immediately
gd: Fàg an geama sa bhad

en: Show this help
gd: Seall a’ chobhair seo

en: Kill current marble
gd: Marbh am marbhal làithreach

en: Restart the current level
gd: Tòisich an leibheil làithreach às ùr

en: Reload and restart the current level
gd: Ath-thòisich ’s tòisich an leibheil làithreach às ùr

en: Skip to next level
gd: Thoir leum dhan ath-leibheil

en: Jump back to last level
gd: Thoir leum dhan leibheil mu dheireadh

en: Make screenshot
gd: Tog glacadh-sgrìn

en: Left/right arrow:
gd: Saighead chlì/dheas:

en: Change mouse speed
gd: Atharraich luaths na luchaige

en: Return to level menu
gd: Till do chlàr-taice nan leibheil

en: Skip to next level for best score hunt
gd: Thoir leum dhan ath leibheil an doir air sgòr àrd

en: Skip to next unsolved level
gd: Thoir leum dhan ath-leibheil nach deach fhuasgladh

en: Too slow for
gd: Ro shlaodach airson

en: You are slow today ... Ctrl-A
gd: Tha thu slaodach an-diugh… Ctrl-A

en: Exactly the world record of
gd: Co-ionnan ri sàr-thoradh an t-saoghail:

en: Great! A new world record!
gd: Sgoinneil! Seo sàr-thoradh ùr an t-saoghail!

en: Again your personal record...
gd: An sàr-thoradh pearsanta agad a-rithst…

en: New personal record - better than par!
gd: Sàr-thoradh pearsanta ùr – nas fheàrr na am pàr!

en: New personal record!
gd: Sàr-thoradh pearsanta ùr!

en: Your record,
gd: An sàr-thoradh agad,

en: behind world record.
gd: nas miosa na sàr-thoradh an t-saoghail.

en: behind your record.
gd: nas miosa na an sàr-thoradh agad.

en: Level finished - better than par!
gd: Tha an leibheil coileanta ’s rinn thu na b’ fheàrr na bhathar an dùil!

en: Level finished!
gd: Tha an leibheil coileanta!

en:  Cheater!
gd:  A chealgaire!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
gd: Pacaid enigma %s – leibheil %d: %s

en: Your record:
gd: An sàr-thoradh agad:

en: World record to beat:
gd: Sàr-thoradh an t-saoghail ri bhriseadh:

en: Error in configuration file.
gd: Mearachd san fhaidhle rèiteachaidh.

en: Error: Home directory does not exist.
gd: Mearachd: Chan eil am pasgan dachaigh ann.

en: Error: Application Data directory does not exist.
gd: Mearachd: Chan eil am pasgan Application Data ann.

en: Error in XML initialization.
gd: Mearachd san tòiseachadh XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
gd: Ùrachadh Mac OS X o Enigma 1.00
    
    Dh’atharraich an t-slighe thùsail airson dàta a’ chleachdaiche o
      %s 
    
    dhan t-slighe dàta a chithear
      %s 
    
    Gluaisidh Enigma an dàta agad dhan ionad ùr seo ma tha seo ceart gu leòr.
    Thoir an aire gum bi ath-thòiseachadh a dhìth air Enigma nuair a bhios an t-ùrachadh seo coileanta.

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Never
gd: Chan ann idir

en: Remind
gd: Cuir an cuimhne

en: Fatal error that caused the application to quit:
gd: Mearachd mharbhtach a dh’adhbharaich gun deach an aplacaid fhàgail:

en: Quit
gd: Fàg an-seo

en: Start Game
gd: Tòisich air geama

en: Join Game
gd: Gabh pàirt ann an geama

en: Back
gd: Air ais

en: Enigma - Network Menu
gd: Enigma – Clàr-taice an lìonraidh

en: Main developers of the 1.21 release:
gd: Am prìomh luchd-leasachaidh airson an sgaoilidh 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
gd:   RONALD LAMPRECHT (ceannard)

en: Special Thanks To:
gd: Taing shònraichte do:

en:   DANIEL HECK (project founder)
gd:   DANIEL HECK (stèidheadair a’ phròiseict)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
gd:   MEINOLF SCHNEIDER (beachd a’ gheama, dealbhadh leibheilean)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
gd: Thoir sùil air an leabhar-mhìneachaidh no na h-ath-dhuilleagan airson cliùtha shlàin.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
gd: Duilleag-dhachaigh: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
gd: Fios thugainn: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
gd: ’S e bhathar-bog saor a tha san Enigma agus faodaidh tu a sgaoileadh

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
gd: fo theirmichean a’ cheadachais GNU General Public License, tionndadh 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
gd: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck agus na co-thabhartaichean.

en: Main developers of all releases:
gd: Am prìomh luchd-leasachaidh aig a h-uile sgaoileadh:

en: Special Thanks:
gd: Taing shònraichte:

en: Contributors
gd: Co-thabhartaichean

en: Homepage
gd: Duilleag-dhachaigh

en: Documentation
gd: Docamaideadh

en: Paths
gd: Slighean

en: Locate Auto
gd: Lorg “Auto”

en: Locate Score
gd: Lorg sgòr

en: Credits
gd: Cliù

en: Enigma - Help Menu
gd: Enigma – Clàr-taice na cobharach

en: Preferences Path:
gd: Slighe nan roghainnean:

en: User Path:
gd: Slighe a’ chleachdaiche:

en: User Image Path:
gd: Slighe dealbhan a’ chleachdaiche:

en: System Path:
gd: Slighe an t-siostaim:

en: Resource Paths:
gd: Slighe nan goireasan:

en: L10n Path:
gd: Slighe nan eadar-theangachaidhean:

en: Level Pack
gd: Pacaid leibheilean

en: Network Game
gd: Geama lìonraidh

en: Search
gd: Lorg

en: Options
gd: Roghainnean

en: Update
gd: Ùrachadh

en: Help
gd: Cobhair

en: Enigma - Main Menu
gd: Enigma – Prìomh chlàr-taice

en: This is a selection of the most important options. Each of them can be found in one of the submenus. For help on a specific option, please press F1 in its original submenu.
gd: Seo na roghainnean as cudromaiche dhut. Gheibh thu a h-uile tè sna fo-chlàran-taice. Airson cobhair mu roghainn shònraichte, brùth air F1 san fho-chlàr-taice tùsail aice.

en: Screen brightness:
gd: Soilleireachd na sgrìn:

en: This changes the brightness of the entire screen on which Enigma's window is positioned. Default is '0'.
gd: Atharraichidh seo soilleireachd na sgrìn gu lèir air an deach uinneag Enigma a shuidheachadh. Is “0” a’ bhun-roghainn.

en: Fullscreen:
gd: Làn-sgrìn:

en: Choose 'yes' if you want Enigma to be displayed on the whole screen instead of within a window.
gd: Tagh “Tha” ma tha thu airson Enigma a shealltainn sa modh làn-sgrìn seach am broinn uinneige.

en: In fullscreen mode:
gd: Sa mhodh làn-sgrìn:

en: Screen resolution: This lists all resolutions that are supported both by your monitor and by Enigma. It is only used in fullscreen mode.
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh na sgrìn: Seallaidh seo gach dùmhlachd-bhreacaidh ris an cuir an dà chuid an sgrìn agad is Enigma taic. Cha dèid a chleachdadh ach sa mhodh làn-sgrìn.

en: Tileset: The set of images used in the menus and in the game. In fullscreen mode, this depends on the chosen screen resolution.
gd: Buidheann leacagan: An seata de dhealbhan a thèid a chleachdadh air na clàran-taice agus sa gheama. Sa modh làn-sgrìn, tha seo an urra ris dùmhlachd-bhreacaidh na sgrìn a thagh thu.

en: In windowed mode:
gd: Sa mhodh uinneagach:

en: Tileset: In windowed mode, you choose the tileset first. The tileset then defines the default size of Enigma's window.
gd: Buidheann leacagan: Sa mhodh uinneagach, taghaidh tu am buidheann leacagan an toiseach. Mìnichidh am buidheann leacagan an uairsin dè am meud tùsail a bhios air uinneag Enigma.

en: Window size: While the tileset determines the default size of your window, you can scale it up by a factor. You can choose this factor in this field. You can still resize the window manually, however, when you restart Enigma, the size defined by this field is reinstated again. You can choose 'Not fixed', in which case Enigma will restart with the same window size you previously chose.
gd: Meud na h-uinneige: Ged a tha meud tùsail na h-uinneige agad a-rèir a’ bhuidhinn leacagan, ’s urrainn dhut a mheudachadh le factar. ’S urrainn dhut am factar sin a thaghadh san raon seo. ’S urrainn dhut an uinneag ath-mheudachadh a làimh fhathast ach nuair a thòisicheas tu Enigma as ùr, tillidh e dhan mheud a minich thu san raon seo. ’S urrainn dhut “Neo-shocraichte” a thaghadh agus nì Enigma ath-thòiseachadh leis an aon mheud air an uinneag a thagh thu roimhe.

en: Sound set:
gd: Seata fhuaimean:

en: The collection of sounds used by Enigma. Unless you install a user sound set or other source of sound sets, only default ('Enigma') is available.
gd: Seo cruinneachadh nam fuaimean a chleachdas Enigma. Mura stàlaich thu seata fhuaimean cleachdaiche no tùs eile do sheataichean fhuaimean, cha bhi ach a’ bhun-roghainn (“Enigma”) ri fhaighinn.

en: Menu music:
gd: Ceòl a’ chlàir-thaice:

en: The selection of music that is played in menus. 'In game' means that the same music is played as would be during the play.
gd: Seo roghainn a’ chiùil a thèid a chluich sna clàran-taice. Is ciall dha “Sa gheama” gun dèid an t-aon cheòl a chluich ’s a chluinneadh tu am boinn a’ gheama.

en: Music ingame:
gd: Ceòl sa gheama:

en: Whether you want to hear Enigma's music while playing.
gd: An cluinn thu ceòl Enigma fhad ’s a bhios tu a’ cluich gus nach cluinn.

en: Sound volume / Music volume:
gd: Àirde na fuaime / a’ chiùil:

en: Loudness of sound effects / music. Please note that the volume settings of your operating system applies as well.
gd: Seo dè cho àrd ’s a thèid na h-èifeachdan ’s an ceòl a chluich. Thoir an aire gum bi roghainn àirde na fuaime aig an t-siostam-obrachaidh agad an sàs air seo cuideachd.

en: If active (by default), sound effects are changed to reflect the direction of their sources in a level. Choose 'mono' to deactivate this. In some setups, left and right speaker are swapped; you might choose 'reverse' then. (Stereo effects might not work.)
gd: Ma tha seo gnìomhach (a’ bhun-roghainn), atharraichidh èifeachdan fuaime a-rèir comhair an tùsan sna leibheilean. Tagh “mono” airson seo a chur à comas. Ann an cuid a shuidheachaidhean, thèid na glaodhairean clì ’s deas a chur an àite a chèile; dh’fhaoidte gum b’ fheàrr leat “contrarra” a thaghadh ma thachras sin. (Dh’fhaoidte nach obraich èifeachdan stereo.)

en: Language:
gd: Cànan:

en: You can choose the language here. You can also choose a language by clicking on the flags above the main menu, if Enigma's window (or fullscreen resolution) is large enough to show them.
gd: ’S urrainn dhut do chànan a thaghadh an-seo. ’S urrainn dhut do chànan a thaghadh cuideachd le briogadh air na brataichean os cionn a’ phrìomh chlàr-taice ma tha uinneag Enigma (no dùmhlachd-bhreacaidh na làn-sgrìn) mòr gu leòr gus an sealltainn.

en: Mouse speed:
gd: Luaths na luchaige:

en: A factor which decides how fast you have to move your mouse to achieve a certain force on the marble. You can choose this factor during the game as well, by pressing the left and right arrow keys.
gd: Seo factar a mhìnicheas dè cho luath ’s a dh’fheumas tu an luchag agad a ghluasad airson forsa sònraichte a thoirt air a’ mharbhal. ’S urrainn dhut am factar seo a thaghadh rè a’ gheama cuideachd, a’ brùthadh air na h-iuchraichean saighde clì is deas.

en: Middle mouse button:
gd: Putan meadhanach na luchaige:

en: What happens when you click your mouse's middle button in the game, 'Pause' by default.
gd: Seo na thachras le briogadh air putan meadhanach na luchaige, “Gabh anail” o thùs.

en: Text speed:
gd: Luaths an teacsa:

en: The speed with which text flies by in the game. You can press the down arrow to display a text again, if you missed it.
gd: Seo dè cho luath ’s a dh’fhalbhas an teacsa sa geama. ’S urrainn dhut brùthadh air an iuchair saighde sìos airson teacsa a shealltainn a-rithist ma chaill thu e.

en: Ratings update:
gd: Ùrachadh an rangachaidh:

en: Whether Enigma should automatically download the latest rating file, with world records, user ratings of levels etc.
gd: Co-dhiù am bu chòir Enigma faidhle as ùire an rangachaidh a luchdadh a-nuas gu fèin-obrachail gus nach bu chòir, le clàran an t-saoghail, rangachaidhean an luchd-chleachdaidh is msaa. ann.

en: User name:
gd: Far-ainm:

en: If you want to submit your scores, you should enter a user name here. This is the name shown to other players if you hold a world record for a level, and on the leaderboard on our web site. On our web site, you will find a list of all user names currently in use (and known to us).
gd: Nam bu toigh leat na sgòran agad a chur a-null, bu chòir dhut far-ainm a chur a-steach an-seo. Seo an t-ainm a thèid a shealltainn do chàch nuair a bhios tu air bàrr clàr an t-saoghail airson leibheil is air clàr nan sgòr air an làrach-lìn againn. Air an làrach-lìn againn, chì thu liosta den a h-uile far-ainm a tha ’ga chleachdadh gu làithreach (is air a bheil sinn eòlach).

en: User path:
gd: Slighe a’ chleachdaiche:

en: Location of your scores, some settings, and user level packs.
gd: Seo ionad nan sgòran agad, cuid a roghainnean agus pacaidean leibheilean a’ chleachdaiche.

en: User image path:
gd: Slighe dealbhan a’ chleachdaiche:

en: Location of level screenshots (use F10 during the game to make a screenshot), and of level thumbnails. By default, this is the same as your user path.
gd: Seo far an dèid glacaidhean-sgrìn (cleachd F10 rè a’ gheama airson glacadh-sgrìn a thogail) agus dealbhagan dhe na leibheilean a chur. Tha soe co-ionnann ri slighe a’ chleachdaiche o thùs.

en: Localization/translation path:
gd: Slighe nan eadar-theangachaidhean:

en: Location of translations to all languages Enigma uses.
gd: Seo far a bheil na h-eadar-theangachaidhean dhan a h-uile cànan a chleachdas Enigma.

en: muted
gd: ’Ga mhùchadh

en: Music in game
gd: Ceòl sa gheama

en: No music in game
gd: Gun cheòl sa gheama

en: Auto
gd: Fèin-obrachail

en: Always
gd: An-còmhnaidh

en: Yes
gd: Tha

en: No
gd: Chan eil

en: None found
gd: Cha deach gin a lorg

en: Not fixed
gd: Neo-shocraichte

en: reversed
gd: contrarra

en: normal
gd: àbhaisteach

en: unknown
gd: chan eil fhios

en: Deactivated
gd: À gnìomh

en: Pause (ESC)
gd: Gabh anail (ESC)

en: Restart Level (Shift-F3)
gd: Ath-thòisich an leibheil (Shift-F3)

en: Resetting video settings in %is ...
gd: Thèid roghainnean a’ video ath-shuidheachadh an ceann %id…

en: Main
gd: Coitcheann

en: Audio
gd: Fuaim

en: Config
gd: Rèiteachadh

en: Ok
gd: Ceart ma-thà

en: Language:
gd: Cànan:

en: Fullscreen:
gd: Làn-sgrìn:

en: Mouse speed:
gd: Luaths na luchaige:

en: Sound volume:
gd: Àirde na fuaime:

en: Music volume:
gd: Àirde a’ chiùil:

en: Ratings update:
gd: Ùrachadh an rangachaidh:

en: Score upload:
gd: Luchdadh suas nan sgòr:

en: User name:
gd: Far-ainm:

en: Sorry, no video changes during an ongoing game.
gd: Tha sinn duilich ach chan urrainn dhut roghainnean a’ video atharrachadh fhad ’s a bhios geama a’ dol.

en: Screen brightness:
gd: Soilleireachd na sgrìn:

en: In fullscreen mode:
gd: Sa mhodh làn-sgrìn:

en: Screen resolution:
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh:

en: Tileset:
gd: Buidheann leacagan:

en: In windowed mode:
gd: Sa mhodh uinneagach:

en: Window size:
gd: Meud na h-uinneige:

en: Sound set:
gd: Seata fhuaimean:

en: Menu music:
gd: Ceòl a’ chlàir-thaice:

en: Music ingame:
gd: Ceòl sa gheama:

en: Middle mouse button:
gd: Putan meadhanach na luchaige:

en: Text speed:
gd: Luaths an teacsa:

en: User path:
gd: Slighe a’ chleachdaiche:

en: User image path:
gd: Slighe dealbhan a’ chleachdaiche:

en: Localization/translation path:
gd: Slighe nan eadar-theangachaidhean:

en: Use these video settings?
gd: An cleachd thu na roghainnean video seo?

en: Enigma - Options Menu
gd: Enigma – Clàr-taice nan roghainnean

en: Main Menu
gd: Prìomh chlàr-taice

en: Skip to main menu
gd: Thoir leum dhan phrìomh chlàr-taice

en: Add all to clipboard
gd: Cuir na h-uile ris an stòr-bhòrd

en: Update levelpack
gd: Ùraich pacaid leibheilean

en: Arrows:
gd: Saighdean:

en: Select level
gd: Tagh leibheil

en: Return:
gd: Enter:

en: Play selected level
gd: Cluich an leibheil a thagh thu

en: Previous/next levelpack
gd: An ath phacaid leibheilean/an tè roimhe

en: Mark current level as unsolved
gd: Cuir comharra nach deach an leibheil làithreach fhuasgladh

en: Alt+Return:
gd: Alt+Enter:

en: Switch between fullscreen and window
gd: Thoir leum eadar modh làn-sgrìn ’s uinneige

en: Left click:
gd: Briogadh clì:

en: Right or control click:
gd: Briogadh deas no le control:

en: Inspect selected level
gd: Sgrùd an leibheil a thagh thu

en: Select next level for world record hunt
gd: Tagh an t-ath leibheil an doir sàr-thoradh an t-saoghail

en: Select next unsolved level
gd: Tagh an ath leibheil gun fhuasgladh

en: You are not allowed to play this level yet.
gd: Chan fhaod thu an leibheil seo a chluiche fhathast.

en: %s: %d level | %s: %d levels
gd[0]: %s: %d leibheil
gd[1]: %s: %d leibheil
gd[2]: %s: %d leibheilean
gd[3]: %s: %d leibheil

en: %d%% best
gd: %d%% as fheàrr

en: %d%% par, hcp %.1f
gd: %d%% pàr, hcp %.1f

en: %d%% solved
gd: %d%% air fhuasgladh

en: Your time:
gd: An ùine agad:

en: That's world record.
gd: Seo sàr-thoradh an t-saoghail.

en: That's %s below world record.
gd: Seo %s fo shàr-thoradh an t-saoghail.

en: World record:
gd: Sàr-thoradh an t-saoghail:

en: Par:
gd: Pàr:

en: World record by %s:
gd: Sàr-thoradh an t-saoghail le %s:

en: No further unsolved level available!
gd: Chan eil leibheil gun fhuasgladh ri làimh tuilleadh!

en: Shift-click:
gd: Shift ’s briogadh:

en: Add to clipboard
gd: Cuir ris an stòr-bhòrd

en: Shift-delete:
gd: Shift ’s delete:

en: Clear clipboard
gd: Falamhaich an stòr-bhòrd

en: Insert clipboard as reference
gd: Cuir ann na tha san stòr-bhòrd mar iomradh

en: Insert clipboard as copy
gd: Cuir ann na ths san stòr-bhòrd mar lethbhreac

en: Alt-left arrow:
gd: Alt ’s saighead chlì:

en: Exchange level with predecessor
gd: Dèan iomlaid leis an leibheil roimhe

en: Alt-right arrow:
gd: Alt ’s saighead dheas:

en: Exchange level with successor
gd: Dèan iomlaid leis an ath-leibheil

en: Delete level
gd: Sguab às an leibheil

en: Update index from levels
gd: Ùraich an clàr-amais o na leibheilean

en: Move clipboard levels
gd: Gluais leibheilean an stòr-bhùird

en: Undo
gd: Neo-dhèan

en: Clipboard: %d level | Clipboard: %d levels
gd[0]: Stòr-bhòrd: %d leibheil
gd[1]: Stòr-bhòrd: %d leibheil
gd[2]: Stòr-bhòrd: %d leibheilean
gd[3]: Stòr-bhòrd: %d leibheil

en: Enigma - Level Pack Composer
gd: Enigma – Deasaiche phacaidean leibheilean

en: Levelpack:
gd: Pacaid leibheilean:

en: Owner:
gd: Sealbhadair:

en: Group:
gd: Buidheann:

en: Location
gd: Ionad

en: in [All Packs]:
gd: ann an [A h-uile pacaid]:

en: Edit Metadata
gd: Deasaich am meata-dàta

en: Release:
gd: Sgaoileadh:

en: Revision:
gd: Lèirmheas:

en: Compatibility:
gd: Co-chòrdalachd:

en: Default Location:
gd: Ionad tùsail:

en: Level types:
gd: Seòrsaichean leibheil:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
gd: Sònraich a’ phacaid leibheilean dha bhuidheann eile gus am buidheann a sguabadh às

en: Compose Pack
gd: Cuir pacaid ri chèile

en: Update Pack
gd: Ùraich pacaid

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
gd: Mearachd: chan eil tiotal falamh ceadaichte – brùth air “Neo-dhèan” airson fàgail gun atharrachadh

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
gd: Mearachd: na chleachd ach “a-zA-Z0-9 _-#” airson tiotal na pacaide leibheilean

en: Error: title already in use - choose another title
gd: Mearachd: tha an tiotal seo ’ga chleachdadh mar-thà – tagh tiotal eile

en: Left column:
gd: An colbh deas:

en: Levelpack groups
gd: Buidhnean pacaidean leibheilean

en: Right columns:
gd: Colbhan deas:

en: Levelpacks of selected group
gd: Pacaidean leibheilean a’ bhuidhinn a thagh thu

en: Select group or levelpack
gd: Tagh buidheann no pacaid leibheilean

en: Configure group or levelpack
gd: Rèitich buidheann no pacaid leibheilean

en: New Group
gd: Buidheann ùr

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: Welcome to Enigma! Please note that the game makes use of your mouse in another way than usual, and there will be no mouse cursor during the game. You can press the ESC key or the middle mouse button to pause the game and exit (or continue). You can also always press the F1 key to see available shortcut keys.
gd: Fàilte gu Enigma! Thoir an aire gun cleachd an geama an luchag agad air dòigh neo-àbhaisteach agus chan fhaic thu cùrsair na luchaige rè a’ gheama. ’S urrainn dhut brùthadh air an iuchair ESC no air putan meadhanach na luchaige airson anail a ghabhail no an geama fhàgail (no leantainn air). ’S urrainn dhut brùthadh air an iuchair F1 uair sam bith ach am faic thu dè na h-ath-ghoiridean a tha ann.

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer. TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: If you are an experienced gamer and prefer a challenge for a start, please click here:
gd: Ma tha thu eòlach air cluiche gheamannan ’s nam bu mhiann leat tòiseachadh le dùbhlan, briog an-seo:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you prefer a more gentle introduction, please click here:
gd: Nam b’ fheàrr leat tòiseachadh nas sèimhe, briog an-seo:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you feel you need some more training with handling your mouse, you might find some helpful landscapes here:
gd: Ma tha thu dhen bheachd gum feum thu barrachd oideachaidh le làimhseachadh na luchaige, cha chreid sinn nach bi cuid dhe na cruthan-tìre seo feumail dhut:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: Welcome to Enigma! Please note that there will be no mouse cursor during the game. You can press ESC or the middle mouse button to pause or exit. Use F1 to see available shortcut keys.
gd: Fàilte gu Enigma! Thoir an aire nach fhaic thu cùrsair na luchaige rè a’ gheama. ’S urrainn dhut brùthadh air an iuchair ESC no air putan meadhanach na luchaige airson anail a ghabhail no an geama fhàgail. Cleachd an iuchair F1 ach am faic thu dè na h-ath-ghoiridean a tha ann.

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: For a more gentle introduction, please click here:
gd: Airson tòiseachadh nas sèimhe, briog an-seo:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: You will find more training landscapes here:
gd: Gheibh thu barrachd chruthan-tìre oideachaidh an-seo:

en: Enigma - Level Pack Menu
gd: Enigma – Clàr-taice nam pacaidean leibheilean

en: Position:
gd: Suidheachadh:

en: New Pack
gd: Pacaid ùr

en: Delete Group
gd: Sguab às dha

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
gd: Mearachd: chan eil ainm buidhinn falamh ceadaichte – brùth air “Neo-dhèan” airson fàgail gun atharrachadh

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
gd: Mearachd: tha an t-ainm seo air buidheann eile mar-thà

en: Error: "Every group" is a reserved group name
gd: Mearachd: ’s e ainm glèidhte a tha sa “Every group”

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
gd: Mearachd: chan fhaod thu ainm buidhinn a chur eadar camagan ceàrnagach

en: Error: group not empty
gd: Mearachd: chan eil am buidheann falamh

en: Enigma - Level Pack Group Configuration
gd: Enigma – Rèiteachadh nam buidhnean de phacaidean leibheilean

en: Show previous screenshot
gd: Seall an glacadh-sgrìn roimhe

en: Show next screenshot
gd: Seall an t-ath-ghlacadh-sgrìn

en: No screenshot available:
gd: Chan eil glacadh-sgrìn ri làimh:

en: Searches for levels with given criteria.
gd: Nì seo lorg air leibheilean sònraichte.

en: Use 'Text Search' for a case independent search in levels' titles, author names, file names, and level identification names.
gd: Cleachd “Lorg teacsa” airson lorg am broinn ainmean nan leibheilean, ainmean nan ùghdaran, ainmean am faidhlichean is ainmean aithneachaidh nan leibheilean ’s gun aire air litrichean mòra no beaga.

en: Levels are rated in their difficulty in five categories: intelligence, dexterity, patience, knowledge about Enigma, and speed control. Each rating ranges from 1 (easy) to 5 (difficult). Levels with special mechanisms may also be a 6 in knowledge. With the corresponding buttons, you can search for levels with certain difficulty ratings.
gd: Thèid leibheilean a rangachadh ann an còig roinnean-seòrsa a-rèir an duilgheis: innleachd, teòmachd, foighidinn, eòlas air Enigma agus smachd air an luaths. Tha rainse eadar 1 (furasta) is 5 (doirbh) aig gach rangachadh. Fhuair cuid a leibheilean rangachadh de 6 a thaobh eòlais cuideachd ma tha àirdealachd shònraichte annta. Leis na putanan co-fhreagrach, ’s urrainn dhut leibheilean a lorg air a bheil rangachaidhean duilgheis sònraichte.

en: The five single ratings are combined into an overall difficulty rating, ranging from 1 to 100. You can also search for levels within a given overall difficulty range.
gd: Tha na còig rangachaidhean ’gan cur ri chèile ’na rangachadh iomlan eadar 1 is 100. ’S urrainn dhut leibheilean a lorg a-rèir an rangachaidh iomlain cuideachd.

en: 'Average rating' is the mean of player's ratings of the levels. You can rate a level on its level inspector page with a rating from 0 (worst) to 10 (best). You can search for levels which average rating is within a specified interval, too.
gd: Is meadhan nan rangachaidhean a fhuair leibheil o na cluicheadairean a tha san “rangachadh chuibheasach”. ’S urrainn dhut leibheil a rangachadh air an duilleag sgrùdaidh aige agus rangachaidhean eadar 0 (as miosa) ’s 10 (as fheàrr) ann. ’S urrainn dhut leibheilean a lorg a-rèir an rangachaidh cuideachd.

en: If you choose 'Only levels that are unsolved in easy mode', you filter for all levels which feature an easy mode, and that have not been solved by you in easy mode yet. Accordingly, you can choose 'Only levels that are unsolved in normal mode' to filter for those.
gd: Ma thaghas tu “Leibheilean gun fhuasgladh sa mhodh fhurasta a-mhàin”, criathraichidh tu na leibheilean gus nach fhaic thu ach an fheadhainn aig a bheil modh furasta ’s nach do dh’fhuasgail thu sa mhodh fhurasta fhathast. San aon seagh, ’s urrainn dhut “Leibheilean gun fhuasgladh sa mhodh àbhaisteach a-mhàin” a thaghadh airson an criathradh-san.

en: Finally, you can sort the results randomly, by average rating, by overall difficulty, or by their sequence on load time, which mostly is the sequence in which they appear in the level packs (sort by 'None').
gd: Mu dheireadh thall, ’s urrainn dhut seòrsachadh tuaireamach a chur air na leibheilean no an seòrsachadh a-rèir an rangachaidh àbhaistich, an duilgheis iomlain no òrdugh an luchdaidh agus sin faisg air an t-òrdugh sa nochdas iad anns na pacaidean leibheilean (seòrsaich a-rèir “Chan eil gin”).

en: The number of levels satisfying all chosen criteria is shown on the line above the search button. Please note that some levels have no ratings, or no average ratings, and are therefore automatically excluded as soon as you choose to search for ratings or average ratings or sort by them.
gd: Chì thu co mheud leibheil a fhreagras dhan lorg agad air an loidhne os cionn putan an luirg. Thoir an aire gu bheil leibheilean gun rangachadh no gun rangachadh cuibheasach ann agus gun dèid an dùnadh às-san nuair a nì thu lorg no seòrsachadh a-rèir rangachadh no rangachadh cuibheasach.

en: None
gd: Chan eil gin

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Random".
en: Random
gd: Air thuaiream

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Difficulty".
en: Difficulty
gd: Duilgheas

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Average rating".
en: Average rating
gd: Rangachadh cuibheasach

en: Unknown
gd: Chan eil fhios

en: Text Search:
gd: Lorg teacsa:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
gd: lorg ann an tiotal, ùghdar ’s ainm fhaidhle gun aire air litrichean mòra/beaga

en: Intelligence:
gd: Innleachd:

en: Dexterity:
gd: Teòmachd:

en: Patience:
gd: Foighidinn:

en: Knowledge:
gd: Eòlas:

en: Speed:
gd: Luaths:

en: Difficulty:
gd: Duilgheas:

en: Average Rating:
gd: Rangachadh cuibheasach:

en: Only levels that are unsolved in easy mode:
gd: Leibheilean gun fhuasgladh sa mhodh fhurasta a-mhàin:

en: Only levels that are unsolved in normal mode:
gd: Leibheilean gun fhuasgladh sa mhodh àbhaisteach a-mhàin:

en: Sort by:
gd: Seòrsaich a-rèir:

en: Reset
gd: Ath-shuidhich

en: Levels fitting these criteria: %d
gd: Leibheilean leis na feartan-luirg seo: %d

en: Enigma - Search Menu
gd: Enigma – Clàr-taice an luirg

en: Screenshot
gd: Glacadh-sgrìn

en: Level:
gd: Leibheil:

en: Author:
gd: Ùghdar:

en: Contact:
gd: Fios thuige:

en: Homepage:
gd: Duilleag-lìn:

en: Public Ratings
gd: Rangachadh

en: Scores
gd: Sgòran

en: You:
gd: Thu fhèin:

en: World:
gd: An saoghal:

note: TRANSLATORS: PAR = professional average rate - an expression used by golfers
en: PAR:
gd: PÀR:

en: Solved %:
gd: % fuasgailte:

en: Solved #:
gd: Fuasgladh:

en: Version
gd: Tionndadh

en: Score:
gd: Sgòr:

en: Status:
gd: Staid:

en: Release:
gd: Sgaoileadh:

en: Revision:
gd: Lèirmheas:

en: Control:
gd: Smachd:

en: Target:
gd: Amas:

en: stable
gd: seasmhach

en: test
gd: deuchainn

en: experimental
gd: deuchainneach

en: released
gd: air fhoillseachadh

en: force
gd: lùths

en: balance
gd: meidh

en: key
gd: iuchair

en: time
gd: ùine

en: pushes
gd: brùthaidhean

en: moves
gd: gluasadan

en: World Record Holders:
gd: Curaidhean an t-saoghail:

en: Credits:
gd: Cliù:

en: Dedication:
gd: Tabhartas:

en: Level Path:
gd: Slighe:

en: Load time:
gd: Ùine luchdaidh:

en: Compatibility:
gd: Co-chòrdalachd:

en: Annotation:
gd: Nòta:

en: Rating:
gd: Rangachadh:

en: Average:
gd: Cuibheasach:

en: Resume Level (ESC)
gd: Lean air an leibheil (ESC)

en: Level Info
gd: Fiosrachadh an leibheil

en: Screenshot (F10)
gd: Glacadh-sgrìn (F10)

en: Abort Level
gd: Sguir dhen leibheil

en: Exit Enigma (Shift-ESC)
gd: Fàg Enigma (Shift-ESC)

en: Return to level
gd: Till dhan leibheil

en: For a list of shortcut keys during the game, press F1 during the game.
gd: Airson liosta dhe na h-ath-ghoiridean fhaighinn rè a’ gheama, brùth air F1 rè a’ gheama.

en: Error on auto registration of levelfile:
gd: Mearachd le clàradh fèin-obrachail aig faidhle an leibheil:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
gd: An aire: cha nochd an leibheil seo sa phacaid leibheilean “Auto Folder”!

en: Continue
gd: Air adhart

en: Error on update of levelpack index:
gd: Mearachd le ùrachadh inneacs pacaide leibheil:

en: Note: the current version will be reloaded!
gd: An aire: thèid an tionndadh làithreach ath-luchdadh!

en: Error on registration of levelpack index:
gd: Mearachd le clàradh inneacs pacaide leibheil:

en: Note: the levelpack will not show up!
gd: An aire: cha nochd a’ phacaid leibheilean!

en: Cannot find '%s'.
gd: Cha ghabh “%s” a lorg.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
gd: Dh’fhaoidte gu bheil an stàladh agad neo-choileanta no mì-dhligheach.

en: There was an error loading '%s'.
gd: Mearachd le luchdadh “%s”.

en: Error: '%s'
gd: Mearachd: “%s”

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
gd: 
    
    Dh’fhaoidte gum bi giùlan neònach air a’ gheama ri linn na mearachd seo!

en: All right, we'll call it a draw
gd: Ceart gu leòr, gairmidh sinn geama co-ionnann

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
gd: Siubhail le marbhal seachad air cnapan-starra gus càraidean cloiche a nochdadh

en: Let there be light!
gd: Bhiodh solas ann!

en: You really will need every penny!
gd: Bidh cruaidh feum agad air gach sgillin!

en: Umbrellas prevent free fall!
gd: Bacaidh sgàilean-uisge tuiteam!

en: No problem! Piece of cake!
gd: ’S beag a chuireas sin ort!

en: It was easy, wasn't it!
gd: Nach b’ fhurasta seo?

en: You need to be fast!
gd: Feumaidh tu a bhith luath!

en: It's a ring!
gd: ’S e fàinne a th’ ann!

en: Business hours from 8am to 4pm
gd: Uairean fosglaidh o 8m gu 4f

en: Everything's been counted carefully!
gd: Chaidh gach nì a chunntadh gu cùramach!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
gd: Thèid pàirt dhe na pìoban a-mach à sealladh leis an spreadhadh!

en: Don't believe all that you see!
gd: Cha chreid sa h-uile nì a chì thu!

en: An English text based riddle
gd: Seo tòimhseachan stèidhichte air a’ Bheurla

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
gd: Nì thu itealaich greis ma chleachdas tu an sgàilean-uisge.

en: The Enigmhanoi Towers
gd: Tùir Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
gd: Chan eòlach am fear a bhruinneas (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
gd: Nì an duine glic gaire (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
gd: Cha bhruinneas am fear a bhios eòlach (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
gd: Cuairtichidh earrannan air a bheil an aon dath air ann aon dòigh ’s aig an aon àm an-còmhnaidh.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
gd: Còd na h-obrach-glèidhidh: metailt-clach-clach-clach-dearg-buidhe-buidhe-dearg-dearg-clach-chlach.

en: Welcome
gd: Fàilte

en: The Grim Reaper
gd: An cù sìth

en: ... There are more than two ...
gd: … Tha còrr is a dhà dhiubh ann…

en: The witch of this switch waits for your wish.
gd: Tha buidseach na suidse seo a’ fuireach ri do mhiann.

en: The witch of this switch resets the awale game.
gd: Ath-shuidhichidh buidseach na suidse seo an geama oware.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
gd: Gus cuairt a ghabhail, tog na gall-chnòthan on ràgh air deireadh nam ballachan uinneige agus cuir iad fear seach fear sna ràghan a leanas.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
gd: Rabhadh: Saoil na tha a’ feitheamh air a’ ghaisgeach aig deireadh gach cuairte? Ma bhios 2 no 3 gall-chnòthan san aon ràgh, bidh iad ’nan duais bhlàth a’ ghaisgich mar a bhios na gall-chnòthan air an rathad san ràgh ud ma tha 2 no 3 anns gach ràgh.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
gd: Rabhadh: Ma tha ballachan gaisgich falamh, gheibh an sàr-ghaisgeach seo a’ bhuannachd.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
gd: Buannaichidh gaisgeach ma thog e barrachd air an dàrna le dhe na gall-chnòthan. Dè a bhuannaicheas e? Buannaichidh e an slighe dha na h-ogsaidean a thogras e.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
gd: Meal do naidheachd! Is tusa an cluicheadair oware as fheàrr sa ghleann…

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
gd: A bheil thu caillte air an t-sabhanna? Na dèan dàil agus coisich an comhair an t-suidse ath-shuidheachaidh air an taobh chlì thall…

en: Validate your choice here.
gd: Dearbh do thaghadh an-seo.

en: Reset the game.
gd: Ath-shuidhich an geama.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
gd: Gus cuairt a ghabhail, tog na clachan o ràgh agus cuir iad tè seach tè sna ràghan eile gu tuathal gus an till thu dhan toiseach.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
gd: Air deireadh cuairte, ma thuit an clach mu dheireadh ann an ràgh nach eil falamh, togar na clachan san ràgh mu choinneamh ma tha gin ann agus nithear cuairt a-rithist.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
gd: Tòisichidh cuairt air aon dhe na ràghan as fhaide clì ma ghabhas seo dèanamh.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
gd: Buannaichidh an cluicheadair leis a’ mhòrchuid a chlachan aig deireadh a’ gheama (’s e seo nuair a bhios cluicheadair ann aig nach eil comas gluasaid tuilleadh).

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
gd: Riochdaichidh clach bhuidhe 10 clachan gorma (no 2 chlach dhonn).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
gd: Riochdaichidh clach dhonn 5 clachan gorma.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
gd: ’S e geama Madagasgarach a tha sa katro; gheibh thu oware Afraganach sa mhodh fhurasta.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
gd: Chan èabhlaidich nì ach le ath-shuidheachadh no Shift+F3…

en: Same room, new mirrors ...
gd: An aon rùm le sgàthanan ùra…

en: Umbrellas protect!
gd: Dìonaidh sgàilean-uisge thu!

en: It's easier with a shovel!
gd: Tha e nas fhasa le sluasaid!

en: Watch out!!
gd: Bi faiceallach!!

en: Please remember:    42
gd: Cuimhnich:    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
gd: Cluich -Bavarian Madness- ma tha thu dhen bheachd gu bheil seo ro fhurasta.

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
gd: Gabhaidh ur leisgeul airson a’ mhì-ghoireis ach tha t-inneal-airgid falamh.

en: Take the key to the left first!
gd: Tog an iuchair gu clì an toiseach!

en: Sunday, bloody Sunday!
gd: DiDòmhnaich na fala

en: Can you see the hidden oxyd stones?
gd: Am faic thu na clachan ogsaid falaichte?

en: If you haven't won, you've lost!
gd: Mur an do bhuannaich thu, chaill thu!

en: Easy?
gd: Furasta, an e?

en: Watch out, slippery!
gd: Thoir an aire gu bheil e sleamhainn!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
gd: Fosgail na dorsan, fosgail na h-ogsaidean

en: Riverside
gd: Tabh na h-aibhne

en: Wrong side!                   F3
gd: Seo an taobh ceàrr! F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
gd: ’S urrainn dhan ulpag a ghluaiseas tuiteam ann an toll ach cha tuit e dhan uisge.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
gd: A thòimhseachain ghòraich, marasglaich seòltachd mo mharbhail gun seagh, a’ cumail air cruthachadh cumasg a’ dalladh tuigse a’ bhàla dhuibh.

en: Feed me!
gd: Thoir biadh dhomh!

en: Beware of Sadistic Dentist!
gd: Thoir an aire air fiaclair an donais!

en: The innocent victim.
gd: An ìobairt neochiontach.

en: Office of your boss.
gd: Oifis do cheannard.

en: Aaaaaarrrrggghhhhhh!!!!!
gd: Ochan òòòòòòòò!

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
gd: Tha a h-uile duine air teicheadh ach tha an t-acras air an lus fhathast!

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
gd: Och ochan òòòòòòòò!

en: You shouldn't have done that.
gd: Cha bu chòir dhur seo a dhèanamh.

en: Careful.
gd: Bi faiceallach.

en: Balance Beam
gd: Gath cothromach

en: Remote Meditation
gd: Meòrachadh aig astar

en: The Wild Hunt
gd: An t-sealg fhiadhaich

en: Freeze by the Power of Light
gd: Reòite e cumhachd an t-solais

en: Rainbow Adjacencies
gd: Fasgachd bogha-froise

en: Recover the Stone
gd: Ath-bhuannaich a’ chlach

en: Open the Doors
gd: Fosgail na  dorsan

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
gd: Seo cuartan datha. Feumaidh tu obrachadh a-mach dè an t-òrdugh san dèid thu thairis air na làran dathte gus na h-ogsaidean a ruigsinn.

en: Restless Meditation
gd: Meòrachadh gun tàmh

en: Caution - Quick Sand!
gd: Thoir an aire – beò-ghainmheach!

en: Left or Right Drive?
gd: A’ draibheadh taobh clì no deas?

en: Can you relax amid all this chaos?
gd: An gabh thu socair am measg an dubh-choimeisg seo?

en: Carry that oxygen around.
gd: Giùlain an t-ogsaidean mu thimcheall.

en: Audience in Venice
gd: Èisteachd ann am Venezia

en: Press the Triggers
gd: Brùth air na trigearan

en: Welcome to Venice
gd: Fàilte gu Venezia

en: Welcome to the Audience
gd: Fàilte dhan èisteachd

en: ... under construction
gd: … ’ga thogail

en: try the boulders as gondola
gd: feuch na ulpagan ’nan gondola

en: danger
gd: cunnart

en: guardian ducale
gd: freiceadan an diùca

en: gondoliere on strike
gd: gondoliere ri stailc

en: palace ducale
gd: lùchairt an diùca

en: look at san michele
gd: coimhead air san michele

en: use the gondola below
gd: cleachd an gondola sìos

en: hurry to san giorgio
gd: thoir do chasan leat gu san giorgio

en: The Green Hell
gd: An ifrinn uaine

en: Exploration Trip to Green Waters
gd: Turas rùrachaidh air uisgeachan uaine

en: 4D Confusion ...
gd: Breisleach 4D…

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
gd: Na rinn thu mapa de chuartan 4D a-riamh? Uill, thàinig an t-àm gus beachdachadh ann an ceithir dimeinseanan… Gliocasan: Is 4x4x4x4 meud a’ chuartain; tha thu aig (2|3|3|2) an-dràsta; tha ogsaid gorm anns gach fear dhe na 16 oiseanan aig an os-chiùb…

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
gd: Na rinn thu mapa de chuartan 4D a-riamh? Uill, thàinig an t-àm gus beachdachadh ann an ceithir dimeinseanan… Gliocasan: Is 3x3x3x3 meud a’ chuartain; tha thu aig (2|2|2|2) an-dràsta; tha ogsaid gorm anns gach fear dhe na 16 oiseanan aig an os-chiùb…

en: Funeral on Deep Sea
gd: Tìodhlacadh air a’ chuan

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
gd: Rabhadh: Na cluich an leibheil seo nas fhaide na 10 mionaidean – dh’fhaoidte gun dig an cur-na-mara ort fhèin!

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
gd: Thoir an aire air na mèinnean!        Geal = 0, Gorm = 1, Dubh = 2, Dearg = 3, Buidhe = 4, Dorch-ghorm = 5, Dorch-dhearg = 6…

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
gd: Gliocas: Cha lorg thu mèinn ris an oir. Ma tha thu stuicte fhathast, thoir sùil air na tha taobh thall a’ bhalla!

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
gd: Buail ris an t-suidse gus leacag a nochdadh, ach feumaidh tu feitheamh fad 10 diogan.

en: Change guaranteed
gd: Atharrachadh gu dèimhinn

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
gd: Gliocas: tillidh gach marbhal marbh dhan toiseach

en: Perfect Trajectory
gd: Uileann tilgidh fhoirfe

en: Bridge those synapses!
gd: Tog drochaid thar nam beàrnan ud!

en: Hey, where am i now?
gd: Nise, càite a bheil mi?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
gd: Bha mi aig an taigh o chionn diog ’s airson cùram a ghabhail dhen dà chlach ogsaid agam.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
gd: Tha mi air mo chall sa choille neònach seo a-nis. Ciamar a gheibh mi a-mach aiste?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
gd: An coimhead mi mu mo thimcheall? ’S dòcha gun lorg mi rud no dhà a chuidicheas mi gus an rathad a-mach a lorg.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
gd: RABHADH: Feumaidh tu a bhith glè fhaiceallach.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
gd: Tha tairbh-allaidh a’ tighinn tarsaing an rathaid.

en: Help me, the forest is on fire!
gd: Cuidich mi, tha a’ choille air teine!

en: A herd of wild horses blocks the way.
gd: Tha treud each a’ bacadh an rathaid.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
gd: Baile beag le feansa, bothan no dhà ’s sopag no dhà.

en: If there is finally an exit?
gd: A bheil slighe a-mach ann mu dheireadh thall?

en: I'm afraid, i need some assistance!
gd: Tha an t-eagal orm ’s cobhair a dhìth orm!

en: Filling station for empty extinguishers.
gd: Stèisean-lìonaidh airson smàladairean falamh.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
gd: Thoir an aire air na meanbh-chuileagan feargach!

en: Useful things may also be hidden!
gd: Dh’fhaoidte gu bheil nithean feumail falaichte ann!

en: Spaceship Control
gd: Seòmar-stiùiridh an t-soithich-fhànais

en: Bound to the blue nowhere
gd: Naisgte ris an fhànas ghorm

en: The journey is the reward
gd: Is an triall an duais

en: Lady in Red
gd: An rìbhinn ruadh

en: Watchmaker
gd: Uaireadairiche

en: Mend the clockwork
gd: Càraich an t-uaireadair

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
gd: Na dùin na lodan mus eil an t-uaireadair dèanta ach mas Fred Astaire thu

en: Every marble is the architect of its own fortune
gd: Dealbhaidh gach marbhal na tha roimhe

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
gd: Chaidh Tonto, an caraid dìleas agad, Silver, an each agad agus Scout, each Thonto a ghlacadh.

en: Don't forget your disguise!
gd: Na dìochuimhnich am breug-riochd agad!

en: Here lies the grave of John Reid.
gd: Seo uaigh John Reid.

en: Who was that masked man?
gd: Cò an duine leis an aghaidh choimheach a bha siud?

en: Hey! This tomb is empty!
gd: È! Tha an uaigh seo falamh!

en: Take the first exit
gd: Gabh a’ chiad slighe a-mach

en: Who broke the pearl necklace?
gd: Cò bhris an neamhnaid-chrios?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
gd: Chaidh coileir neamhnaidean mìorbhaileach na Mnà Sgàrlaid a reubadh agus roilig na neamhnaidean dathach uile air an làr. Chan eil cuimhne aig a’ Mhnaoi Sgàrlaid air an òrdugh ach tha fios aice gun ceangail neamhnaidean san òrdugh cheart ri chèile nuair a chuireas tu iad taobh ri taobh agus bonn san slot an uairsin.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
gd: Chuir thu an t-òrdugh caochlaideach air an dà neamhnaid seo. Feumaidh tu an cur gu ceart mus urrainn dhut an coileir a choileanadh.

en: Jack-Of-All-Trades
gd: Iol-cheàrdach

en: Find The Paradise
gd: Lorg am pàrras

en: Welcome to Enigma VII
gd: Fàilte gu Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
gd: Gluais gach marbhal beag ann an toll. Cha chuir ach aonan dhiubh anns gach toll.

en: Careful - you can not swim in the water.
gd: Thoir an aire – chan urrainn dhut snàmh san uisge.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
gd: Cleachd putan deas na luchaige gus nithean san tasgadh a chur mun cuairt – ’s e seo am bàr aig bonn na sgrìn. Agus saoil dè nì thu leis na trì nithean a tha ann?

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
gd: A bharrachd air làran agus clachan sònraichte, tha caochladh nithean a ghabhas cleachdadh ann an Enigma. Thoireamaid sùil air cuid a fhìor-leibheilean Enigma! Agus ma tha duilgheadas agad le leibheil sam bith – thoir sùil air an leabhar-mhìneachaidh: tha gliocasan airson cuid a leibheilean ann.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
gd: Ullaich airson barrachd cleasachd luchaige sna leibheilean ri an tighinn.

en: Don't drown in the swamp.
gd: Na bàthaich sa bhoglach.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
gd: ’S e tìmear a tha sa chlach luasganach. Chan urrainn dhut gnìomh a dhèanamh leotha ach thoir an aire nuair a chì thu tè: Faodaidh rud sam bith tachairt an ceann ùine…

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
gd: ’S e clachan aon-shligheach a tha sna clachan le saighdean orra. Mar a shaoileadh tu, chan urrainn dhut dol tromhpa ach an aon chomhair. ’S pàirt mòr-chòrdte dhe dh’Enigma a th’ anns na cuartanan – chì thu grunn dhiubh.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
gd: Nach math a rinn thu!  Cluicheamaid cuid a fhìor-leibheilean aig na pacaidean Enigma nuair a bhios tu air an leibheil seo a chrìochnachadh!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
gd: ’S e clachan ogsaid a tha sna clachan gorma. Bean riutha leis a’ mharbhal dubh gus am fosgladh.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
gd: Ach mus dèan thu seo, thoir sùil air leibheil mu dheireadh an oideachaidh a rinn Jacob air do shon. Beachdaich air mar dheuchainn ma thogras tu. Tha e caran doirbh, mar sin na doir gèill mur dèan thu a’ chùis air sa bhad. Mar sin leat!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
gd: Uill, tha mi ’n dòchas gun do chòrd a’ phacaid oideachaidh dhut. Chì thu a’ mhòrchuid dhe na leibheilean seo turas eile na pacaidean Enigma còmhla ri grunn leibheilean ùra ’s nas dorra. Cha leig thu leas ach cumail orra!

en: Levels can be larger than one screen.
gd: Faodaidh leibheilean a bhith nas motha na sgrìn a-mhàin.

en: Remember the colors.
gd: Cuir na dathan ’nad chuimhne.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
gd: Tha lùth-suathaidh agus luathachadh an eisimeil seòrsa an làir.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
gd: Tha an dearbh coltas air cuid a chlachan ’s a tha air clachan ogsaid!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
gd: Gabhaidh am bloca fiodha seo gluasad agus tha e trom gu leòr gus an trigear taobh deas a chumail sìos. Feuch am brùth thu an-siud thall e!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
gd: Cuimhnich, tha caochladh seòrsa de làr ann. Agus tha an fheadhainn seo cas…

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
gd: A bheil barrachd rudan ann as urrainn dhut dèanamh le blocaichean fiodha? Tha gu dearbh! Cha leig thu leas ach na h-ath leibheilean a rùrachadh.

en: Take your time ...
gd: Air do shocair…

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
gd: ’S e gath leusair a tha sa ghath solais shoilleir. Na dig faisg air! Faodaidh e a bhith feumail co-dhiù… ’s urrainn dhut sgàthanan a chleachdadh gus an leusair a stiùireadh dhan amais. Cha ghabh ach an fheadhainn liath a ghluasad, nach fheuch thu ris?

en: Learn to move your black ball properly.
gd: Ionnsaich mar a ghluaiseas tu am bàla agad mar bu chòir.

en: Don't touch everything!
gd: Na bean ris a h-uile rud!

en: Welcome!    Enigma features hundreds of different objects and ideas. Do not mind them for now---we will show you some in this tutorial, but most of the time the fun actually is in discovering these objects for yourself. The stones with colored spots and shapes you matched in the room above are called Oxyd stones. Most of the time, your goal is to find and open them. Since this level is not solved yet, there might be more Oxyd stones ahead? When you want to pause or quit, just press the ESC key.
gd: Fàilte ort!    Gheibh thu ceudan de dh’oibseactan is beachd-smuaintean diofraichte am broinn Enigma. Ach air do shocair – seallaidh sinn cuid dhiubh dhut san oideachadh seo ach mar as trice, bidh e nas tlachdmhoire eòlas fhaighinn air na h-oibseactan sin gun taic. Canar clachan “Ogsaid” ris na clachan air a bheil badan is cruthan dathte a mhaidsich thu san rùm shuas. Mar as trice, ’s e an t-amas a th’ ann gun lorg is fosgail thu iad. O nach deach an leibheil seo fhuasgladh fhathast, saoil a bheil barrachd chlachan ogsaid romhad? Ma tha thu airson anail a ghabhail no an geama fhàgail, cha leig thu leas ach brùthadh air an iuchair ESC.

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
gd: ’S e “clach tàileisg” a tha air a’ chlach le ceann eich air. Cùm sùil air a’ mharbhal eile ’s mar a bhuaileas e rithe gus a gluasad. Tha an ceàrn cudromach.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
gd: Nise, feuch an gluais thu na clachan tàileisg seo air na trigearan. Gluaisidh iad dà cheum agus ceum an-còmhnaidh.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
gd: Bacaidh na dorsan taobh a deas an rathad dha na h-ogsaidean… chì thu trigearan gu clì. Saoil a bheil ceangal eatorra?

en: Nothing can stop us!
gd: Cha chuir nì fon ghrèin stad oirnn!

en: Rest on the bright spot for a minute.
gd: Gabh fois air a’ bhad shoilleir greiseag.

en: You'll do anything you're told!
gd: Nì thu rud sam bith a dh’innsear dhut!

en: ... did it!
gd: … rinn thu a’ chùis air!

en: Dig in ...
gd: Dùisg an talamh…

en: Did you bring your flag?
gd: An dug thu a’ bhratach agad leat?

en: Watch out for water holes!
gd: Thoir an aire air tuill uisge!

en: Some stones and stone rows can be moved!
gd: Gabhaidh cuid a chlachan ’s ràghan chlachan gluasad!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
gd: Fàilte gu Enigma! Ionnsaichidh tu mar a chluicheas tu leis an oideachadh seo a rinn mi (Jacob Scott).

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
gd: Tha smachd agad air a’ bhàla dhubh. Cha leig thu leas ach roiligeadh thar rud gus a thogail. Nì thu bocadh far a’ mhòrchuid a bhallachan (feuch ris) ach seachnaich an làr gorm aig bonn an rùim (uill, nach feuch thu gun tuit thu ann agus gun tòisich thu an leibheil às ùr leis an iuchair “Esc”). Na briog leis an luchag ’s na brùth air iuchair nuair a chì thu an teachdaireachd seo no dèid a toirt air falbh.

en: This is pretty self-explanatory.
gd: Chan eil mìneachadh a dhith.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
gd: Tha Enigma làn tòimhseachain de chaochladh seòrsa. Tachraidh tu air a’ chiad fhear dhiubh san ath rùm.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
gd: Chan urrainn dhut coiseachd air uisge! Feuch am brùth thu na blocaichean dhan uisge ach am faigh thu dhan taobh thall.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
gd: Thoir an aire nach urrainn dhut ràghan dhe dhà bhloca no a bharrachd a bhrùthadh aig an aon aom. Cuideachd, chan fhaod bloca ’s cliath a bhith air an aon cheàrnag ach faodaidh tusa.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
gd: Tha caochladh seòrsa bhloca an-seo. Thèid na blocaichean dubha seo dhan ghrunnd nuair a thuiteas iad san uisge. Cha tuit na blocaichean tanaidh ach cha dèan thu drochaid leotha nas motha.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
gd: Seo dòtaman – millidh e am bàla agad nuair a bheanas e ris. Cuideachd, bidh e às do dhèidh fhad ’s a bhios tu faisg air. Tòisichidh tu a-rithist aig toiseach an leibheil nuair a gheibh thu bàs (ma tha bàla air fhàgail dhut). Feuch am faigh thu lorg air slighe seachad air agus dhan ath rùm (faodaidh tu na blocaichean ann am meadhan an rùim a chleachdadh gus a bhacadh.)

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
gd: Nach math a rinn thu! Thoir an aire nach urrainn dhan dòtaman dol fon bhloca ud le oir-loidhne dubh air – tha thu sàbhailte.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
gd: Seo caochladh sheòrsaichean de làran. Feuch dol thairis orra.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
gd: ’S e slèibhtean a th’ anns na làran liatha. ’S e làr contrarra a tha san fhear gheal (mothaichidh tu cò air a tha sinn a-mach).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
gd: Thoir sùil air na thachras nuair a thèid thu seachad air na trigearan ud. Feuch am faigh thu am bàla a bharrachd.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
gd: Seo dineamait. Leig slabaid dheth tuiteam ri taobh a’ bhalla bhuidhe ud (agus gluais a-mach às an rathad).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
gd: Feuch an cleachd thu an spaid air na tuill a rinn an dineamait.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
gd: Seo ulpagan – feuch an gluais thu fear dhe na blocaichean tanaidh. Na tuit dhan uisge no dhan t-sloc (seo an làr dubh).

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
gd: Tog an slat draoidheach agus buail ri ulpag. Feuch an dèid an ràgh dhe thrì ulpagan seachad air a’ cholbh mhòr.

en: Hit it hard enough!
gd: Buail ris gu cruaidh!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
gd: Tha coltas furasta air an rùm seo ach gheibh thu bàla a bharrachd co-dhiù. ’S dòcha gu bheil adhbhar air seo…

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
gd: Feuch an doir thu air gath an leusair gum buail e ris a’ chlach dhubh ud, ach thoir an aire nach buail e ortsa! Cleachd na sgàthanan gus an gath a stiùireadh.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
gd: Atharraichidh iomadh nì nuair a bhuaileas gath leusair ris. Feuch am buail thu ri cuid dhe na buinn leis. Cuideachd, feuch am buail thu ri bloca os cionn buinn. ’S e ridirean a th’ anns na clachan ri do thaobh deas – feumaidh tu sabaid ’nan aghaidh (am bualadh) le claidheamh (air toiseach do thasgadh) gus faighinn seachad orra.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
gd: A bheil sgàilean-uisge agad? Bheir gach fear dhiubh mu dheich diog de dhìon dhut o gach cunnart (a leithid tuiteam).

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
gd: Adhbharaichidh na clachan dubha crith-talmhainn – bheir iad gach adhartas a rinn thu leis na clachan ogsaid air falbh. ’S e clachan ogsaid a tha sna clachan eile.  Maidsich iad ach am buannaich thu!

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
gd: ’S e an tasgadh agad a tha san roinn aig bonn na sgrìn – nuair a thogas tu stuth, seo far an dèid e (dusan nithean air a char as motha) Cleachd putan deas na luchaige no an iuchair “tab” airson sgroladh troimhe. Dèan briogadh clì gus nì a chleachdadh no a leigeil tuiteam. Tha cuid a nithean a leithid sgrìobhainnean (mar am fear seo) ann nach tuit ach a thèid a chleachdadh. ’S e beathannan a bharrachd a tha san dà bhàla san tasgadh agad – ma gheibh thu bàs san leibheil seo, tòisichidh tu às ur aig toiseach an leibheil ma tha bàla air fhàgail dhut (agus caillidh tu aon dhe na bàlaichean).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
gd: Gu nàdarra, bu chòir dhut dol tro na geataichean dùinte ud aig bàrr na sgrìn. Feuch an dèid thu sìos na slèibhe aig bonn an rùim gus faicinn na tha ann gu clì. Leig seachad an trigear fon t-sloc an-dràsta. Nam b’ urrainn dhut bualadh ris a’ bhàla bheag gheal tro aon dhe na blocaichean aon-shligheach (air a bheil saighdean), ’s mathaid gun rolaig e sìos gus an stad e air an trigear. Feumaidh tu dol a-steach leis ach chan urrainn dhut dol tron bhloca aon-shligheach gheal. Tog an spàin agus cleachd e nuair a bhios am bàla geal troimhe (buail gu cruaidh e).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
gd: ’S e suidse a tha sa chlach aig a’ bhàrr gu deas. Buail ris – feumaidh gu bheil e feumail. Fosglaidh agus dùinidh an t-suidse seo doras (a bheil cuimhne agad air an doras nach b’ urrainn thu fosgladh?). Is uinneag a tha san loidhne soilleir-ghorm – tog drochaid thar an uisge mus dèan thu dad leatha.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
gd: Seo rotar (coltach ri dòtaman). Tha iomadh rotar ’s dòtaman ann an cuid a leibheilean gus an dèanadh nas dorra. Chan eil an rotar seo ann gun adhbhar, ’s dòcha, feuch an tàlaidh tu dhan trigear e faisg air far an robh an spàin. ’S mathaid gum biodh e goireasach an geata a dhùnadh.

en: If I only had a bag.
gd: Gun robh baga agam.

en: shh ... listen!
gd: ist… èist!

en: Could you need something?
gd: Rudeigin a dhìth ort, an e?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
gd: Seo na creutairean as cunnartaiche sa bayou: na crogallan, a’ mheanbh-chuileag… ’s na zombies! (Ach nach math nach ghluais na zombies…)

en: Look carefully at everything!
gd: Thoir an dùr-aire air gach nì!

en: Do you need a helping hand?
gd: A bheil cobhair a dhìth ort?

en: Send me the keys !
gd: Cuir na h-iuchraichean thugam!

en: ALL the keys!!!
gd: Na h-uile iuchair!!!

en: April 1st
gd: 1ad den Ghiblean

en: Do you REALLY want to do this???
gd: An e ’s gu bheil thu cinnteach gu bheil thu airson seo a dhèanamh???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
gd: Nach do dh’innis do mhàthair dhut nach bu chòir dhut an airgead agad a chosg gun fheum?

en: What is the current month?
gd: Dè am mìos a th’ againn an-dràsta?

en: What is this level's name?
gd: Dè an t-ainm a tha an leibheil?

en: Catwalk Meditation
gd: Meòrachadh cumhang

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
gd: Ma dh’atharraicheas tu an dath air aon dhe na cheàrnagan, atharraichidh an dath air an dà cheàrnag as fhaisge air cuideachd; feumaidh tu na ghabhas a cheàrnagan uaine fhaighinn.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
gd: Chan fhaod thu dath atharrachadh ach ma tha an dath eile timcheall air.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
gd: Thoir an aire, a choigrich? Tha na diathan àrsaidh Enigma mòran ribe a chur gus na h-ogsaidean naomha aca a dhìon! Feumaidh tu tighinn tro na ceithir deuchainnean gus dearbhadh gu bheil thu airidh orra!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
gd: Dearbhaich gu bheil thu luath le deuchainn an teine!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
gd: Dhearbhaich thu gu bheil thu airidh air! Thug an fheadhainn àrsaidh BRATACH thugad!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
gd: Dearbhaich gu bheil thu glic le deuchainn na talmhainn!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
gd: Dhearbhaich thu gu bheil thu airidh air! Thug an fheadhainn àrsaidh SPRIONGA thugad!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
gd: Dearbhaich gu bheil thu teòma le deuchainn an adhair!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
gd: Dhearbhaich thu gu bheil thu airidh air! Thug an fheadhainn àrsaidh TARRAG thugad!

en: Prove your patience in the Test of Water!
gd: Dearbhaich gu bheil thu foighidinneach le deuchainn an uisge!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
gd: Chan urrainn dha bhith! Cha ruig neach talmhaidh na h-ogsaidean naomha againn! Dearbhaidh thu fhèin turas eile! Uahahahaha!

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
gd: Is neartmhor ridirean nan seann linntean a chumas clachan ogsaid nan sìthichean agus is lìonmhor na taibhsean a nì fàth-feitheamh orra; is iomadh baoghlar gun tilleadh a dh’fheuch ris a’ chlaidheamh a ghoid agus Aidhleandail an t-ainm dha. Is ceòthach a’ bhoglach far an do dh’adhlaiceadh draoidheachd nan sinnsear; gun seachnadh tu faiche dràgon an eich bhàin air eagal gun dùisgeadh e…

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
gd: ’S tusa a th’ ann a-rithist! Cha dèid thu seachad oirnn an turas seo! Am faic thu na h-ogsaidean seo? Cha ruig thu iad mus goid thu na ceithir nithean naomha againn! Ach tha sinn a’ cumail sùil dhlùth orra! Uahahahaha!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
gd: Loisgidh ’s millidh teine… A bheil thu airson clachan bacaidh a thoirt air falbh? Cladhaich gus an ruig thu an t-Òrd naomh!

en: Try again! Bwahahahaha!
gd: Feuch ris a-rithist! Uahahahaha!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
gd: Lìonaidh ùir gu maireannach… A bheil thu airson rud a chur an àite nan làran a tha a dhìth? Dèan togail gus an ruig thu an Sìol naomh!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
gd: Sèididh gaoth ’s thèid i seachad… A bheil thu airson leum thairis air an fhànas? Ruig an Sprionga naomh!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
gd: Tha tonnan an uisge caochlaideach… A bheil thu airson d’ inntinn a mhalairt le do charaid? Lorg an t-slighe gun Yin-Yang naomh!

en: Did you really think this one was so easy!?
gd: An robh thu dhen bheachd gun robh e cho furasta sin!?

en: Did you forget something?
gd: Nach do dhìochuimhnich thu rudeigin?

en: Go on! There's no way back now!
gd: Air adhart! Chan eil rathad air ais ann tuilleadh!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
gd: STAD! Chan e seo an rathad ceart. Tha rathad goirid ann…

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
gd: Tha trigeir aon cheum gu clì. Nam b’ urrainn dhut a chumail sìos, bhiodh e ’na chuideachadh mòr dhut ma thèid thu air ais!

en: Make an umbrella.
gd: Dèan sgàilean-uisge.

en: Keypad Corners
gd: Oiseanan pada-iuchraichean

en: Don't get too attracted!
gd: Na leig leat tarraing a-steach!

en: It is not quite that easy.
gd: Chan eil e cho furasta sin.

en: Don't get attracted!
gd: Na leig leat tarraing a-steach!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
gd: Seo cala Bhàla-dhuibh an spùinneadair a chaidh a thrèigsinn an-seo sa bhliadhna 1802 nuair a shiubhail e air a’ chomhair cheàrr.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
gd: Cùm nòta-airgid mòr eadar d’ fhiaclan agus cuir do cheann thar an rèile gu an cur-na-mara a leigheas.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
gd: Caramba!! Tha muchos pesos aig El Dictator sa phreas-làidir cristal aige ach muchos costa guardia cuideachd; Hay!! Chan eil ach frutos ’s lasero aig a’ Bola Negra bhochd!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
gd: Seo cruth-tìre meòrachaidh: cuir marbhal beag sa h-uile toll…

en: No way out?
gd: Gun rathad a-mach?

en: Do you miss something?
gd: Cha deach theab a-riamh le creig.

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
gd: Mur eil thu air cluinntinn mu Brainf*** roimhe fiamh, tadhail air http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck mus feuch thu ris an leibheil seo fhosgladh.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
gd: Cuimhne agad air Seed Puzzle 2? Bha ceist coltach ris an tè seo ri fuasgladh ann. No an e Portable Laser a bh’ ann…?

en: Pirates Island
gd: Eilean nan spuinneadairean

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
gd: Tha na spùinneadairean air nì falaichte no dhà a chall san eilean seo…

en: Try the easy mode first ...
gd: Feuch ris a’ mhodh fhurasta an toiseach…

en: Welcome to Enigma V
gd: Fàilte gu Enigma V

en: Fire or be fired
gd: Cuir teine no rach ’nad theine

en: This level is symmetric ...
gd: Tha an leibheil seo co-chothromach…

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
gd: Seo a’ chiad cruth-tìre agam, coisrigte dha m’ athair. Tha mi ’n dòchas gun còrd e riut!

en: Warning ... ... thieves!
gd: Rabhadh…… mèirlich!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
gd: Carson a tha beinn-teine bheò ’s baile de dhaoine a dh’itheas marbhalan air eilean tropaigeach an-còmhnaidh?

en: Translate or let it be translated
gd: Eadar-theangaich e no leig leis eadar-theangachadh

en: Welcome to Liberty Island, New York City
gd: Fàilte gu Liberty Island, Nuadh Eabhrac

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
gd: Seall air Nuadh Eabhrac le gach speuclair a lorgas tu ach am faigh thu barrachd eòlas air.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
gd: Tha dùmhlachd trafaige uabhasach air Broadway aig Times Square an-còmhnaidh.  ’S truagh nach eil ùine agad airson nan taighean-cluiche!

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
gd: Sgrìobh Charles Ives “Central Park in the Dark”. Gabh tlachd às an ceòl aige agus cleachd an gunna gus geataichean fhosgladh!

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
gd: Tha na solasan-trafaige innealaichte seo neònach.  Tha mothaichear trafaige a-mach aig Central Park a’ stiùireadh an sraid seo.  Cleachd na speuclairean agad!

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
gd: Tha e neònach gun stiùirich fuaran ann an Central Park an trafaig.

en: Welcome to Chinatown
gd: Fàilte gu Chinatown

en: A Baroque Game
gd: Geama barocach

en: Keep distance!
gd: Cùm air falbh!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
gd: Cobhair orm! Cha lèir mi a’ choille leis na craobhan!

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
gd: Seo fìor rùn-dìomhair!! Meal do naidheachd gun do lorg thu e!

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
gd: A’ cunntadh a’ chiad neamhnaid mar 1, feumaidh tu gach neamhnaid a shàbhaladh a bhiod ’na iomadach aig 3 no 5 (no an dà chuid).

en: My First Level
gd: A’ chiad leibheil agam

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
gd: Rùintean-dìomhair? Cleachd na nithean… cleachd na glainnichean ..

en: It's not symmetric!
gd: Chan eil e co-chothromach!

en: Deep ...
gd: Domhain…

en: Tutoxyd's Pyramid
gd: Pioramaid Thutogsaid

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
gd: Fàilte, a Mhaighstir Jones! A bheil sibh air ais on champa trèanaidh “Alternatives” ’s “The Walls”?  Tha mi gach rud airson an do chuir sibh òrdugh a-steach:  airgead  –  40 marbhaileaon  –  agus each taobh a-muigh an ionad seopadaireachd seo.    Chaill iomadh baoghlair a bheatha sa phioramaid seo.    Thoiribh an aire air nathraichean gainmhich cunnartach agus mallachdan Enighomathep.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
gd: Bha am bùth seo aig a’ Mhaighstir Dèanadair-uisge uair. Chuireadh e an ìre an-còmhnaidh gur ann na sgàileanan-uisge aige a bhiodh an rud as fheumaile san fhàsach seo. Ach cha bhiodh duine deònach 2 mharbhaileon a chosg.  —   Tha bùth gobhainn ann a-nis.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
gd: Earalas sàbhailteachd: ma theicheas gin de na bheathaichean chunnartach seo, thèid geataichean an ionaid bhùthan a dhùnadh sa bhad!

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
gd: Chan eil mòran fios againn mu Enighomathep, ailtire a’ phioramaid. Ach thathar ag ràdh gun robh e measail air siristean. Dh’ith e an t-uabhas dhiubh gus an deach e a-mach à sealladh aig amannan.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
gd: Thoir sùil air a’ chruinneachadh agam!    Sgairp gheal   –   rotall   –  agus nathair gainmhich.  Cha ghabh an reic.        Ach faodaidh tu sgarab fhaighinn a bhiodh na b’ fheumaile dhut.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
gd: Bùth Ali Borbair airson gearradh fhuilt luath. A bheil thu airson faighinn a-mach dè tha dol? Tha mèirleach an làthair agus chan eil fios aig duine cò às a thàinig na 4 daoine cloinne bàna a tha a’ cluich leis an each agad.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
gd: Seo taigh an fhir-dhàna mu dheireadh nach do till a-riamh.   Thuirt e gun robh e gu bhith druithligeadh airson ola – ach cha do chreid duine sam bith seo.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
gd: Mallachd ort gu bheil thu airson an rùn mu dheireadh aig Tuxogsaid a rùrachadh – gum bi an obair-dhachaigh agad gun crìochnachadh gus an dearbhaich thu gu bheil thu airidh air!

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
gd: ’S truagh gun do mhill taisgealaichean an togalach eachdraidheil seo agus gun do dh’fhàg iad sgudal san àrainneachd.   Ach càraichidh a’ phioramaid i fhèin gu draoidheil gach turas a leigeas fear-dàna seachad an obair.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
gd: Mallachd ort airson dragh a chur air tàmh Thutogsaid – gun sgoilteadh an talamh fo do dhà chois!

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
gd: Mallachd ort airson dragh a chur air tàmh Thutogsaid – gun cailleadh tu smachd air do dhà chois!

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
gd: Air do glacadh?  Fuirich gus an dig amadan neach-turais a cleachdadh fàinne dhraoidheach gus d’ àite a ghabhail – no brùth air Shift-F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
gd: Sealbh prìobhaideach! Tha an claim seo le Maighstir Geal-ola. Cuir litir mur eil e a-staigh.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
gd: Fàirdeal – 40 marbhaileaon airson 20 barraill òla.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
gd: Fàilte, a choigrich – thoir sùil air a’ chlach naomh againn. Thathar ag ràdh gun seall e do gach duine an dàth a tha fortanach dha. Bha againn ris a dìon on a dh’fheuch gach neach-tadhal beantainn oirre.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
gd: Am faod mi tìodhlac iarraidh? Chan eil mi ach airson daolag no dhà – tilg an tìodhlac dhan teine naomh. Bidh Tutogsaid taingeil.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
gd: Chuir sinn crìoch air rannsachadh san leabharlann, a Mhaighstir Geal-ola. Tha Enighomathep ag aithris gu bheil feum air 4 iuchraichean. Chaidh aon iuchair air chall dìreach nuair a bha iad air a’ phioramaid a ghlasadh. Tha fear eile falaichte aig oir na pioramaid. Feumaidh tu a bhith dàna ’s glic gus an còrr a thogail.

en: Facing Death you can walk without fear.
gd: ’S urrainn dhut siubhal gun eagal ma chuireas tu d’ aghaidh ris a’ bhàs.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
gd: Tha sinn duilich, ach chaidh an nì feumail a bhiodh ’na fhalach an-seo a ghoid.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
gd: Thèid mallachd a chur air spùinneadairean uaighe gus am bidh iad reòite ’nan clach no san làr gu sìorraidh buan.     Thoir sùil air na bataichean beaga neònach a chleachd iad gus strì an aghaidh nam mallachdan.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
gd: Thoir an leac-cuimhne air falbh tu slàn mus gairm thu Tutogsaid.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
gd: Cò tha a’ cur dragh air mo thàmh? A choigrich – dhearbhaich thu gu bheil thu onarach. Till mo chuid cloinne ach an dèanamaid meòrachadh còmhla. Ach thoir an aire gum b’ fheàrr leotha tighinn thugam seach meòrachadh nuair a chì iad mi, ma dh’fhaoidte. ’S e do dhleastanas a th’ ann an tèarainteachd mo chuid cloinne.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
gd: Tha thu a’ tilleadh mo chuid cloinne. Nuair a bhios iad air tàmh, lìbhrigidh mi o mhallachdan Enighomathep thu ach an urrainn dhut dùbhlan eile a lorg an uairsin.

en: Just a Dance ?
gd: Nach e ach dannsa e?

en: Use the Lightpassenger
gd: Siubhail leis an t-solas

en: The Hand Mirror Cabinet
gd: Caibineat an sgàthain-làimhe

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
gd: An do dh’fheuch thu ri coimhead air cùl do chinn ann an sgàthan a-riamh?

en: Danger Flag
gd: Bratach cunnairt

en: Number Crunching
gd: Gu h-aon ’s gu dhà

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
gd: Trèanadh air mairsinn beò ann an fhàsaichean…

en: Crabwise IV
gd: Mar chrùbag IV

en: Plutos Confusion
gd: Breisleach Phluto

en: Dont eat cherries
gd: Na ith na sirisean

en: Crabwise II
gd: Mar chrùbag II

en: Inkblot 1
gd: Sgleò ince 1

en: Welcome to Enigma VIII
gd: Fàilte gu Enigma VIII

en: Alternation I
gd: Fear mu seach I

en: Alternation in a Blue Area
gd: Fear mu seach ann an raon gorm

en: Alternation II
gd: Fear mu seach II

en: Alternation in a Dark Area
gd: Fear mu seach ann an raon dubh

en: Listen for the best place for an explosion
gd: Èist airson an àite nas fheàrr airson spreadhadh

en: Every pencil must go
gd: Feumaidh tu cuidhteas fhaighinn de gach peann

en: Floating ...
gd: A’ flod…

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
gd: Na bhiodh an t-eagal ort – cha tuitear ann ach deich mìle!

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
gd: … meò-ill-rachadh le illmind… seo tabhartas dha na leibheilean meòrachaidh esprit  on àm a chaidh seachad. mòran taing…

en: Crabwise III
gd: Mar chrùbag III

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
gd: Meòrachadh! Sàmhchair?… Thoir sùil…

en: These stormy days ...
gd: Na làithean stoirmeil seo…

en: Crabwise I
gd: Mar chrùbag I

en: There's more help than you first think!
gd: Gheibh thu barrachd cuideachaidh na shaoileadh tu an toiseach!

en: Missing Oxyds?
gd: Ogsaid a dhìth?

en: Not everything is as it seems ...
gd: Chan eil gach rud mar a shaoileadh tu…

en: Make sure you find all of them
gd: Dèan cinnteach gun lorg thu a h-uile gin dhiubh

en: Only A Labyrinth
gd: Chan e ach cuartan a th’ ann

en: Ball Alley
gd: Caol-shràid bàla

en: Double Pendulum
gd: Siùdan dùbailte

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
gd: Tha cus bhlocaichean fiodha ann!  Feuch ri slighe eile…

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
gd: Fàilte, fhir-dhàna!    Tha an rathad romhad fada ’s cunnartach, mar sin bi faiceallach!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
gd: Nach math a rinn thu, fhir-dhàna!    Gura math a thèid leat!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
gd: Meal do naidheachd, fhìr-dhàna!  Rinn thu a’ chùis air!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
gd: ’S truagh sin ’s tòrr peanta air fhàgail…

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
gd: .nnisgiur s ramòehs-hta na sug hgiòhd àd ahT

en: Danger ... laser beams!
gd: Cunnart… gathan leusair!

en: The Life Game
gd: Geama a’ bheatha

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
gd: ! -  CUNNART  -  NA BRISIBH NA CRÌOCHAN  -  CUNNART  - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
gd: Cha ruig thu na clachan-ogsaid cho fad ’s a bhios gluasad timcheall orra.   Mar sin: Na caill an smachd air an leibheil seo! Gabhaidh e dèanamh.

en: Calm down!
gd: Air do shocair!

en: Fight appearing lava.
gd: Sabaid an aghaidh làbha a nochdas.

en: A hammer destroys some black stones.
gd: Millidh òrd clachan dubha.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
gd: Thuirt Alfred Nobel: Seo cruth-tìre meòrachaidh gun teagamh sam bith!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
gd: Obh obh… tha thu stuicte…     Feuch ris a-rithist…

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
gd: Meal do naidheachd, tha thu air an taobh seo a ruigsinn…     ach an ruig thu na h-ogsaidean?

en: Well done!
gd: ’S math a rinn thu!

en: Don't wake it up!
gd: Na dùisg e!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
gd: Cha robh seo luath gu leòr; feuch ri F3.                                                                              (No lorg airson clachan nach eil cruaidh ma thogras tu.)                                                                                                        (Ach cha lorg thu gin diubh.)                                                                                                                  (Leis an fhìrinn innse!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
gd: Nach cuir thu earbsa annam? Tha gach clach a chì thu san leibheil seo cruaidh!                                                                                      Faodaidh tu mo chreidsinn!                                                                               Gu dearbha fhèin!

en: Wood robbing
gd: Mèirle fiodha

en: The Flagstone Reaper
gd: Buanaiche nan leac

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
gd: Gun ghliocas an-diugh…    Na leacan a’ caochladh…    Na mìneachaidhean ’nan aonar…    Carson ’nan aonar?    –    An gliocas seo an-diugh…    Carson a tha e air an taobh seo…    Chaidh am buanaiche seachad gu faochnach…    A bheil fios aigesan, saoil?     (stèidhichte air òran le Herman’s Hermits)

en: Paint Ahead!
gd: Peant ri thighinn!

en: Welcome to Enigma IV
gd: Fàilte gu Enigma IV

en: It's a race!
gd: ’S e rèis a th’ ann!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
gd: Chaidh do bhràthair-athar an Ridire Dubh-bhàla a mharbhadh san taigh-mhaineir aige, ann an aon de na 6 rumannan a th’ aige an-dè, le aon dhe na h-airm a tha sa t-seilear. Seo na daoine a tha fo amharas: a’ Bhean-phòste Peucag dhiùid, an Còirneal Sgeallan dìomhair, an t-Ollamh Plumais smaoin-sheachranach an t-urramach Uaine sonn, a’ Bhanaltram Geal-bhàla a lorg an corp agus Maighdean Sgàrlaid a’ bhòidhchead cunnartaich… feumaidh tu faighinn a-mach cò a mharbh do bhràthair-athar, càite agus carson.

en: This room is not the crime scene.
gd: Cha deach a mharbhadh san rùm seo.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
gd: Chan e a’ Bhean-phòsta Peucag a tha sa mhurtair.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
gd: Chan e an Còirneal Sgeallan a tha sa mhurtair.

en: The murderer is not Professor Plum.
gd: Chan e an t-Ollamh Plumais a tha sa mhurtair.

en: The murderer is not Reverend Green.
gd: Chan e an t-Urramach Uaine a tha sa mhurtair.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
gd: Chan e a’ Bhean-phòsta Geal-bhàla a tha sa mhurtair.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
gd: Chan e a’ Mhaighdean Sgàrlaid a tha sa mhurtair.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
gd: Cha deach an Ridire Dubh-bàla a mharbhadh leis a’ bhoma.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
gd: Cha deach an Ridire Dubh-bàla a mharbhadh leis a’ bhiodag.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
gd: Cha deach an Ridire Dubh-bàla a mharbhadh le puinnsean.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
gd: Cha deach an Ridire Dubh-bàla a mharbhadh leis an toinnear.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
gd: Cha deach an Ridire Dubh-bàla a mharbhadh leis a’ choinnlear.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
gd: Cha deach an Ridire Dubh-bàla a mharbhadh leis an òrd.

en: White helps black, black helps white.
gd: Cuidichidh geal dubh agus dubh geal.

en: Don't forget to open the door ...
gd: Na dìochuimhnich gum fosgail thu an doras…

en: Good Luck!
gd: Gura math a thèid leat!

en: Hurry!
gd: Greas ort!

en: Congratulations! (or try again)
gd: Meal do naidheachd! (no feuch ris a-rithist)

en: Almost finished ...
gd: Cha mhòr deiseil…

en: Restart with F3 ...
gd: Tòisich às ùr le F3…

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
gd: Fàilte dhan rùm-stiùiridh. Cleachd na trigearan ’s suidsichean gus plana a dhèanamh air gluasad an turtair. Seo na suidsichean an òrdugh tuathail: cuir ris, ruith ’s ath-thòisich.

en: The danger is not visible!!!
gd: Chan fhaic thu an cunnart!!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
gd: Aon a bharrachd ’s chan fhaigh tu an t-òrd seo ach nuair nach bi feum agad air tuilleadh!

en: Welcome to Enigma III
gd: Fàilte gu Enigma III

en: Risk your life ...
gd: Cuir do bheatha fo chunnart…

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
gd: Cuimhnich nach gluais thu barrachd chlachan ach na dh’fheumas tu gus coimhead a-steach dhan ath rùm…

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
gd: Cha chreid mi gut tusa am Marbhal. Cha leig mi seachad thu gus an dearbhaich thu gu bheil mi ceàrr: feumaidh tu a bhith nas luaithe na an curaidh agam!

en: Congratulations! You may pass!
gd: Meal do naidheachd! Faodaidh tu dol seachad air!

en: Watch your step!
gd: An aire air do chasan!

en: Look ... they're over there!
gd: Seall… siud iad!

en: The left-most room is important!
gd: Tha an rùm as fhaide clì cudromach!

en: This is the control panel.
gd: Seo am panail-smachd.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
gd: Tha caisteal romhad… thoir an aire air na freiceadain!

en: The block near the top-left can move.
gd: Tha comas gluasaid air a’ bhloca san oisean chlì aig a’ bhàrr.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
gd: Tha an treas dama caran cugallach. Greas ort mus fhaigh thu bàs.

en: when you've been particular places
gd: nuair a bhios tu air a bhith an àiteigin sònraichte

en: that you know you've never seen before
gd: ’s fios agad nach robh thu riamh roimhe ann

en: can you be sure?
gd: am bi thu cinnteach?

en: feel like I've been here before
gd: nach robh mi an-seo roimhe?

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
gd: iomradh: Maighdeann iarainn – Déjà vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
gd: feuch an t-oisean clì aig a’ bhàrr airson déjà vu aig illmind…

en: This level is much bigger! Press F3!
gd: Tha an leibheil seo fada nas motha! Brùth air F3!

en: It's a long way ...
gd: Tha an rathad fada…

en: Look closely!
gd: Seall air gu dlùth!

en: Welcome to Enigma X
gd: Fàilte gu Enigma X

en: Interlude III
gd: Eadar-chluich III

en: Christmas Star
gd: Reul na Nollaig

en: Enigmas wildcat
gd: Cat-fiadhaich Enigma

en: Steering The Flood
gd: A’ stiùireadh na tuile

en: Interlude II
gd: Eadar-chluich II

en: No clear view? How about visiting an optician?
gd: ’S gann gun lèir thu e? Tadhail air speuclairiche!

en: Meandering Impulses
gd: Buathaman carach

en: An Ancient Game
gd: Geama àrsaidh

en: Attention! One way ticket to the island.
gd: Thoir an aire! Seo ticead aon-shlighe dhan eilean.

en: Color Memory
gd: Cuimhne air dathan

en: Dichotomy II
gd: Sgaradh II

en: Dichotomy I
gd: Sgaradh I

en: Braking Distance
gd: Astar brèige

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
gd: Thoir air a’ mharbhal gheal fuireach air a’ chrois fad 3 diogan.

en: Volatile Storage
gd: Stòras caochlaideach

en: Handle with care!
gd: Làimhsich gu cùramach e!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
gd: Leig às an òrd ri taobh a’ pentomino ’s cleachd an t-suidse!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
gd: Leig às an òrd ri taobh a’ pentomino ’s chan ann foidhe-san!

en: If the mountain won't come to Muhammad, Muhammad must go to the mountain...
gd: Mura dig a’ bheinn gu Mohammed, feumaidh Mohammed dol chun na beinne…

en: Use the wooden boxes for bridge building!
gd: Cleachd na bogsaichean fiodha ’nan drochaid!

en: You will need two dynamite sticks in this room.
gd: Feumaidh tu dà chnap dineamait san rùm seo.

en: Red floors will ignite.
gd: Loisgidh na làran dearga.

en: Avoid crack spreading!
gd: Feuch nach sgaoil thu na cnacanan!

en: Up there in Orthanc I see Sarumarble the White, the mightiest magician of this Country. He made the Ring. He masters metamorphosis. He could help me. If only I could enter the Castle!
gd: Ann an Orthanc, chì mi Sarumarbhal Bàn shuas, draoidh as cumhachdaiche na dùthcha seo. Is esan a rinn an fhàinne. Tha e ’na mhaighstir cruth-atharrachaidh. Nan doireadh a cuireadh dhomh. Nam faighinn a-steach dhan chaisteal!

en: Opening instructions: The clue lies within. On your marks!
gd: Moladh tòiseachaidh: Tha fàisneis comharraichte taobh a-staigh. Siuthad!

en: The Hammer
gd: An t-òrd

en: The Sword
gd: An claidheamh

en: The Key
gd: An iuchair

en: The Wrench
gd: An toinnear

en: The Floppy
gd: An clàr-sùbailte

en: The Coin
gd: Am bonn

en: The Spade
gd: An sluasaid

en: The Glasses
gd: Na glainneachan

en: Tiles marked with a cross are safe.
gd: Tha leacagan le crois orra sàbhailte.

en: Exact change only.
gd: Iomlaid chunntasach a-mhàin.

en: Tandem Chess
gd: Tàileasg càraide

en: Work together!
gd: Obraich còmhla!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
gd: Duilich ach chan eil an t-suidse seo ag obrachadh an-dràsta.

en: As I already told you, this switch is out of order!
gd: Mar a thuirt mi riut ma-thà, chan eil an t-suidse seo ag obrachadh an-dràsta!

en: How often are you going to try this?
gd: Cò mheud turas a dh’fheuchas tu ri seo?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
gd: An do thachair dad? Chan eil mi cinnteach…

en: Congrats, now it works again!
gd: Meal do naidheachd, tha e ag obrachadh a-rithist a-nis!

en: No hints available at the moment.
gd: Chan eil gliocas ri fhaighinn an-dràsta.

en: There is a passage right beneath this stone!
gd: Tha slighe fon chlach seo!

en: illmind's be quick or be dead
gd: bi luath no bi marbh le illmind

en: Correspondence Chess
gd: Tàileasg co-fhreagairt

en: Send smartly!
gd: Cuir le gliocas!

en: Magic Trinity
gd: Trianaid dhraoidheach

en: The art of steering a quadriga
gd: Innleachd stiùireadh feuna

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
gd: Bheir spàin faochadh on chairtealachadh dhut!

en: One-Way Woods
gd: Coille aon-shligheach

en: Recycling by Swapping
gd: Ath-chuairteachadh le iomlaid

en: No Memory
gd: Gun chuimhne

en: Polar Bears' Paradise
gd: Pàrras a’ mhathain-bhàin

en: Witch Hunt on Ice
gd: Sealg nam buidseach air an deigh

en: Pass the ball in time
gd: Pas am bàla ’na thràth

en: The real value of coffee
gd: Fìor-luach a’ chofaidh

en: Dialers
gd: Daithealadh

en: It isn't as easy as it looks.
gd: Chan eil cho furasta ’s a shaoileadh tu.

en: Al Capone's training camp.
gd: An campa trèanaidh aig Al Capone.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
gd: Tha dà phàtran no a bharrachd ann gus briseadh tron bhalla seo.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
gd: Chan e rùn glè dhìomhair a th’ ann gun do theich prìosanach no dhà.

en: A window in the wall would be really nice.
gd: Bhiodh uinneag sa bhalla seo glè shnog.

en: Mark stones burnable
gd: Cuir comharra air clachan gun gabh an loasgadh

en: Pleasure Garden
gd: Lios tlachdmhor

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
gd: Gu luath…                                                                             no toinnte!

en: A really annoying Level
gd: Leibheil fìor shàrachail

en: Blitz Chess
gd: Tàileasg aithghearr

en: Move fast!
gd: Gluais gu luath!

en: Hanging around in the Jungle
gd: A’ crochadh sa dhlùth-choille

en: Meditation Disturbance
gd: Buaireadh a’ mheòrachaidh

en: Hit by a bolting horse
gd: Thèid do bhualadh le each a’ dèanadh às

en: Escape by Chaining Thieves
gd: Cuibhrich na mèilich ’s teic

en: Remember Atreyu's horse Artax!
gd: Cuimhnich Atrax, an t-each aig Atreyu!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
gd: ’S ann gu bheil mi neo-chiontach! Cha do ghoid mi dad a-riamh!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
gd: Thathar ag ràdh gun do thog na spùinneadairean an ulaidh.

en: Pirates usually hide their treasure!
gd: Cuiridh spùinneadairean an cuid ulaidh na falach mar as trice!

en: A closed door gives a better overview!
gd: Seallaidh doras dùinte barrachd dhut!

en: Welcome to Enigma VI
gd: Fàilte gu Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
gd: Fàilte a Mheagsago! Ràinig am plèana agad port-adhair “Coatlicue” o chionn ochd uairean, seo baile beag am meadhan dlùth-choille air nach eil eòlas aig duine. Tha thu air beulaibh teampaill iongantaich le coltas ìmpireachd àrsaidh nan Azteceach air. Ach tha an teampall ann an cor nas fheàrr na shaoileadh tu…

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
gd: Chì thu sanas cròim ri taobh dorsan mòra an teampaill: “Ath-thogail le: G. G. Goshers, A.D. 1998”. Tha sanas beag aig a’ bhonn ag ràdh: “Seilbheachd le G. G. Goshers. Tha ain-inntrigeadh toirmisgte!”. Tha thu ag mothachadh air na taighean-chon a thogadh air beulaibh an teampaill. Tha thu a’ bheachdachadh: “Rinn Goshers dùn dhen fhuigheall àrsaidh seo. Feumaidh gu bheil seo an aghaidh an lagha on a fhuair Goshers maoineachadh o riaghaltas na RA. Feuchaidh mi gun cuir mi gu ceart e!”

en: This guard doesn’t notice me.
gd: Cha do mhothaich am freiceadan seo orm.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
gd: Chaidh an loch seo a thogail le Goshers gu follaiseach. Saoilidh mi gum bu chòir dhomh doll gu deas.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
gd: Tha sgrìobhadh air an t-seann bhalla san Spàinntis: “Thoiribh an aire! Ma bhean sibh ri rud, ’s ma dh’fhaoidte nach bean sibh ri rud eile gu bràth tuilleadh!”

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
gd: Sanas cròim: “Smachd air cèidse a’ bhèist”

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
gd: Ò, abair thusa gu bheil an t-sliabh seo cas! Feuch nach bean tu ris a’ chlaigeann!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
gd: Tha coltas a’ phrìosain air an togalach thall shìos. Saoil am faigh mi adhbhar a-mach… À, seo sanas cròim eile. Saoil an toigh le Goshers sanasan cròim? Seo na tha sgrìobhte air: “Prìosan nan tùsanach”.

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
gd: ’S e fìr dheagh bheachd a bh’ ann faighinn taobh thall togalach a’ phrìosain. Ach feumaidh tu dol thar an locha seo a-nis. Na caith bogsa!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
gd: Nise, a’ coimhead air uinneagan crannaichte a’ phrìosain, chì thu boireannach nan tùsanach ’na prìosanach ann. Gu follaiseachd, chuir Goshers a h-uile tùsanach fo ghlas a bhuaireadh an “obair” aige; a’ feuchainn ri tighinn a-steach dhan teampaill ’s beartas fhaighinn o ulaidh nan Aztecich. ’S dòcha gum biodh e feumail dhut nan tigeadh cuideigin còmhla riut a bhios eòlach air a’ dhlùth-choille ’s an teampall seo…

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
gd: On a shaoraich an duine geal ud on phrìosan mi, feumaidh nach eil e cho olc ’s a tha am fear Goshers ud. ’S dòcha gu bheil e airson crìoch a chur air ceannardas Goshers ’s mo mhuinntir a shaoradh. Agus eadhon mur eil, bidh e nas fheàrr a bhith saor na a bhith ’nam phrìosanach. Bu chòir dhomh taing a thoirt dha.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
gd: Tha thu a’ coinneachadh ris a’ bhaoghlair Shasannach air beulaibh a’ phrìosain. Tha thu ag ràdh ris: “Halò, ’s mise Xila!” ann am Beurla bhriste. Às dèidh an aithne a chur air a chèile, beachdaichidh sibh air plana an aghaidh G. G. Goshers olc.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
gd: Seo tòimhseachan glè dhoirbh. Feumaidh an Sasannach mo chuideachadh ach am fuasgail mi an dubh-cheist seo.

en: You wonder what this switch could trigger.
gd: Saoil dè chuireas an t-suidse seo air?

en: Xila knows how to drain the lake!
gd: Tha fios aig Xila mar a leigeas sibh an loch!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
gd: Tha thu fortanach gun do lorg thu an toll seo. Cumaidh e on bhàthadh thu.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
gd: Feumaidh gu bheil adhbhar air a’ chlach glaine seo…

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
gd: Nach neònach gu bheil frith-dhoras aig teampall mar seo.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
gd: Thoir an aire! Tha mothaichearan sna ballachan.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
gd: Às dèidh fosgladh dorsan an t-seann teampaill, chì thu gu bheil an t-inntrigeadh ’ga dhìon le 11 ridire le sleaghan. Tha na freiceadain seo uabhasach cunnartach. Chan fhaigh thu a-steach às aonais claidheimh idir. Bi cùramach. Chan eil ridirean a-mhàin an-seo ach mèirlich cuideachd.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
gd: “Meal do naidheachd. Chaidh leat tighinn an-steach dhan t-seann teampall Azteceach seo.”

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
gd: “Tha thu nas glice na bha mi ’n dùil. Ach chan fhaigh thu a-steach a rùm an ulaidh ’s cha teich thu gu bràth tuilleadh!”

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
gd: “Gheibh mise, Goshers, cuidhteas dhe dh’aon dhe na droch nàimhdean agam ma mharbhas mi thu!”

en: "Run for your life!"
gd: “Ruith mar do bheatha!”

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
gd: Tha thu fhèin ’s Xila air tighinn a-steach gu Rùm nan Daoimean san t-seann teampall Azteceach. On a thill thu e a Bhreatainn ’s a thug thu dhan phoileas e, thug thu crìoch air a’ ghnìomh olc aig Gerald Gregory Goshers. Meal do naidheachd gun do shoirbhich leis an triall agad!

en: Hot Hurdle Race
gd: Rèis-chliathan theth

en: Run for your life!
gd: Ruith mar do bheatha!

en: Useful unsuccessful drillings
gd: Drileachadh feumail gun fheum

en: In the line of thieves
gd: Tighinn a-steach nam mèirleach

en: Rotor Guards
gd: Freiceadain rotair

en: Hoisting guards with their own petard
gd: Thoir an car às na freiceadain

en: Charging live ammunition
gd: A’ cur connadh dhan ghunna

en: Are chess knights resistent to laser beams?
gd: An seas ridirean tàileisg ri gathan leusair?

en: illmind's jumping ball flash ...
gd: Priobadh sa bhad le illmind…

en: ... of heaven comes the beast from the ...
gd: … on nèamh thig am biast on…

en: ... t r a p p e d ...
gd: … g l a c t e…

en: Welcome to Enigma II
gd: Fàilte gu Enigma II

en: Five form twelve!
gd: Nì còig dusan!

en: Do not use too much magic!
gd: Na cleachd cus draoidheachd!

en: Some stones are movable.
gd: Gabhaidh cuid a chlachan gluasad.

en: You lost!
gd: Chaill thu!

en: Road to Eden
gd: Rathan dhan phàrras

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
gd: Tha an sgrìobhainn eile ’na bhreug agus is an toll-cnuimhne ceàrr am fear ceart.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
gd: Tha an sgrìobhainn eile ag innse na fìrinn agus chaidh an toll-cnuimhne eile fhàgail air an taobh cheart.

en: Give it another try ...
gd: Feuch ris a-rithist…

en: Press F3 or finish.
gd: Brùth air F3 no cuir crìoch air.

en: You'd need a portable box!
gd: Tha feum agad air bogsa a ghabhas gluasad!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
gd: Meal do naidheachd! Lorg thu sìol! Feuch an cleachd thu taobh thall na clèithe e (agus gluais air falbh gu luath)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
gd: Cuimhnich nach urrainn dhut drochaid dùinte a lìonadh le bogsa… ach ’s dòcha gur urrainn dhut an treas sìol a chleachdadh an dòigh eile!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
gd: Tha trì seòrsaichean de shìol ann… feuch iad!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
gd: Riahmoc hdalhcoac na hcuef! Hcam-a dahtar àd? Naeliàgs, naeliàgs…

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
gd: Clach is craobh is trì craobhan,    –   a chùm ruaig air an nàmhaid,   –   agus eatorra, ma dh’fhaoidte    –   rathad rùnach!   –   (Ma chì thu seo, brùth air Shift-F3)

en: is  black  always  beautiful?
gd: nach eil dubh àlainn an-còmhnaidh?

en: Dead end!
gd: Cùil-dhùinte!

en: There are two HIDDEN items!
gd: ’S ann gu bheil dà nì falaichte ann!

en: Third stone from the rock is the hole!
gd: ’S e an treas clach on chreag a tha san toll!

en: Beware! Black holes!
gd: Bi faiceallach! Tha tuill-dhubha ann!

en: Make a Sword, & Umbrella.
gd: Dèan claidheamh ⁊ sgàilean-uisge.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
gd: Seo an dàn dhut… SHIFT+F3!!!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
gd: Tog airgead agus dèan na h-acainnean air a bheil thu feumach.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
gd: Seo air an toireamaid ar n-aire:            Adhair ’s teine, uisge, talamh.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
gd: ’S mur gabh an fhreagairt a lorg            nàire ort ’s cùm do shùilean sìos dhan làr!

en: Dedicated to my friend Frank.
gd: Coisrigte dha Frank mo charaid.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
gd: Nach eil an leibheil seo dìreach furasta? Cha leig thu leas ach leantainn air adhart… ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
gd: … nise, till agus faigh an t-òrd!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
gd: Cha nochd gach dath ach aon turas. Bheir gach dath ceart san àite cheàrr geal dhut ach bheir e dubh dhut ma bhios e san àite cheart.

en: This switch is to validate your guess.
gd: Cleachd an t-suidse seo gus do thomhas a dhearbhadh.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
gd: Feumaidh tu clach tòimhseachain a chur air an raon trigeir. Saoil dè am fear ceart… :)

en: The level preview might help ...
gd: ’S dòcha gum biodh ro-shealladh an leibheil ’na chuideachadh dhut…

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
gd: Nise,  càite  a  bheil  na  ridirean?  –  bidh  thu  duilich  gun  do  dh’fhaighnich  thu!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
gd: Beagan gliocais: Feuch am modh furasta an toiseach…

en: Don't think too long ... it's easy!
gd: Na cnuasaich ro fhada… tha e furasta!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
gd: Cuir 9 nithean eadar-dhealaichte anns gach ràgh, colbh ’s bogsa 3x3.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
gd: Cuir 9 nithean eadar-dhealaichte anns gach ràgh, colbh ’s bogsa 3x3. Buail ris an t-suidse gus sealltainn a bheil gin dhe na nithean agad ann an àite ceàrr no dè na h-ionadan dhan urrainn dhut beachdachadh dè an nì ceart; chan fhaigh thu ach 1 ghliocas gach mionaid san dòigh seo ma-thà.

en: and do not destroy the puzzles
gd: agus na till na tòimhseachain

en: Trickshot?
gd: Cleas-thilgeil?

en: Seasonal Timings
gd: Tìmeachadh na ràithe

en: 5, 8, or 10 seconds?
gd: 5, 8 no 10 diogan?

en: Welcome to Enigma IX
gd: Fàilte gu Enigma IX

en: Marching Formation
gd: Cumadh caismeachd

en: No sharing!
gd: Na co-roinn!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
gd: Tha 56 suidheachadh nam mìrean-measgaichte ann ach cha ghabh ach 34 dhiubh ruigsinn on chiad sgaoileadh.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
gd: Gabhaidh gin dhen 28 suidheachadh eile a dhèanamh dhen dàrna sgaoileadh.

en: Build me a Sokoban
gd: Tog Sokoban dhomh

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
gd: Tog tòimhseachan Sokoban dhomh a dh’fheumas 30 brùthadh no a bharrachd gus fhuasgladh. Thèid na sìl ’nam bogsaichean ’s na dìsnean ’nam ballachan.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
gd: Tog tòimhseachan Sokoban dhomh a dh’fheumas 25 brùthadh no a bharrachd gus fhuasgladh. Thèid na sìl ’nam bogsaichean ’s na dìsnean ’nam ballachan.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
gd: Chan urrainn dhomh an tòimhseachan seo fhuasgladh o nach eil bogsaichean gu leòr ann! Cleachd an spàin agus an ath thuras dèan cinnteach gu bheil na bogsaichean air am fàs mus buail thu air an t-suidse.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
gd: Cha chreid mi gun gabh an tòimhseachan seo fhuasgladh. Thalla ’s faigh an ogsaid ma shaoileas tu gu bheil mi ceàrr!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
gd: Bha an tòimhseachan seo ro fhurasta! Cleachd an spàin ’s thoir dhomh fear as dorra an ath thuras!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
gd: Mòran taing airson an dheagh thòimhseachain ’s fhuair mi tlachd à fhuasgladh!

en: Beware of shady mates!
gd: Thoir an aire air laochain lùbach!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
gd: Chaidh mo mhilleadh annam fhìn, a charaid, air adhbhar eallaich ’na laighe gu trom orm.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
gd: Am faic thu an cabharnach ud thall?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
gd: Theann iad air boglach glè làthaich. B’ e “Traoghadh dòchais” an t-ainm a bh’ air a’ bhoglach.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
gd: Buailibh an doras agus fosgailear dhuibh.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
gd: Leigeadh eallach far a ghuailnean ’s thuit e far a dhruim ’s chaidh e car mu char gus an ràinig e beul na h-uaighe far an do thuit e a-steach ’s fhan fhaca mi tuilleadh e.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
gd: Tachair iad air bonn cnoc an duilgheadais.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
gd: Tha lùchairt glè eireachdail air a’ bheulaibh agus Bòidheach an t-ainm a bh’ oirre.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
gd: Cha deach e fada mus an do lèir e deamhan olc a’ tighinn ’na choinneimh thar an achaidh.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
gd: Bha gleann eile taobh thall an fhir seo ’s gleann dorcha sgàil a’ bhàis a bh’ air.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
gd: Chunnaic e Creidmheach roimhe air a thriall.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
gd: Nuair a lean iad orra, thachair gun do sheall Creidmheach ri thaobh ’s chunnaic e duine air a bha Briathrach.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
gd: Cha b’ fhada gus am faca iad baile romhpa agus ’s e Dìomhanas an t-ainm a th’ air.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
gd: Cha deach Crìostaidh a shiubhal ’na aonar on a bha fear ann agus Dòchasach an t-ainm a bh’ air a chaidh còmhla ris.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
gd: Bha dail taobh clì an rathaid agus staidhle gus dol thairis oirre agus ’s e “Dail an leth-rathaid” a th’ air an dail.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
gd: Nise, cha b’ fhada on àite far an robh iad ’nan laighe, bha caisteal ann air a bha “Caisteal an teagaimh” agus ’s ann le Dubh-ghèill a bha e.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
gd: Lean iad orra gus an do ràinig iad na beanntan taitneach.

en: Beware of the Flatterer.
gd: Bi air d’ fhaicill ron t-Soladaiche.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
gd: Lean orm, thuirt an Soladaiche, ’s ann dhan bhaile speurach a thèid mi.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
gd: Ràinig iad dùthaich sa rinneadh an t-adhair cadalach thu.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
gd: Chaidh na taistealaich thar na h-ùire seunta agus ràinig iad Dùthaich Beulah.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
gd: Agus an uairsin, bha Baoth-dhòchas san àite ud, seo portair a chuidich dha tighinn thairis air a bhàta.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
gd: Agus nuair a chunnaic iad an abhainn seo an uairsin, bha an t-iongnadh mòr air na taistealaich ach thuirt na daoine a chaidh còmhla riutha, feumaidh sibh dol troimhe no nach urrainn dhuibh tighinn don gheata.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
gd: Seall mi orra; agus feuch, dhealraich am baile mar a’ ghrian.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
gd: Agus shaoil iad gun do chuala iad torman an-siud mar o theine agus glaodhadh o fheadhainn phiantaichte agus gun do dh’fhairich iad fàileadh pronnaisg.

en: Search it.
gd: Lorg e.

en: Poe's Nightmare
gd: Trom-laighe Phoe

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
gd: Tha thu ann an seòmar dorch tais. Tha suidse solais gu ear-thuath agus slighe gu siar ort.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
gd: Tha an t-slighe a’ dol gu tuath ’s a crìochnachadh ann an rùm doilleir làn chreataichean. Tha thu mì-shocair mu na tha romhad.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
gd: Abar thusa gun robh seo dlùth ort. Tha an t-slighe air do chùlaibh bacte. ’S dòcha gun lorg thu àite far am fàg thu bratach?

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
gd: Tha am t-slighe bacte le gathan leusair gu ear. Tha tunail gu siar a’ dol an comhair siùdain mhòir. Chì thu toll sa bhalla a fhreagras dhan bhratach agad. Dè a-nis?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
gd: Rumannan a’ crùbadh, siùdan le lannan geura, gathan leusair… dè tha a’ feitheamh ort taobh thall an oisein?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
gd: Chan eil coltas glè sheasmhach air an rùm gu ear ach an dèid an t-slighe gu deas àite sam bith?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
gd: Saoil am bi na h-iuchraichean seo feumail?

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
gd: Fhuair thu buille sùla dhen rùm gu deas nuair a chaidh thu seachad air an doras… agus tha thu mì-shocair.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
gd: Obh obh, tha an staidhre sìos beag is sleamhainn.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
gd: Tha an t-slighe a’ dol gu rùm sa bheil doras iarainn mòr gu ear. Tha an t-adhar a’ faireachdainn mòran nas ùire an-seo.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
gd: Meal do naidheachd! Rinn thu a’ chùis air trom-laighe Phoe.

en: Use ~all~ Stones
gd: Cleachd ~na h-uile~ clach

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
gd: Seo Bàbilon. Thoir an aire, a choigrich! Tha e cunnartach dol a-steach.     Tha geataichean ann mar an geata Ištar cliùiteach ach tha iad dùinte, gu mì-fhortanach. Cuideachd, thoir sùil air na leòmhannan ’s tìgeirean. Tha Semiramis a’ feitheamh ort, a choigrich, hà hà.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
gd: Feuch an lorg thu an t-inneal a dh’fhosglas an geata, a choigrich

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
gd: Eagal ort ron ~uisge~ , tha i cho domhain, *hìhì*, nach eil, nach eil???

en: With respects to Dante Alighieri
gd: Le urram do Dhante Alighieri

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
gd: Cuir seo air ma tha thu airson cluich le duilgheadas àbhaisteach ’s mòran jokers no fàg dheth e ma tha thu airson dùbhlain nas fhasa le beagan jokers.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
gd: CHA ROBH ROMHAM ACH NITHEAN SÌORRAIDH, / AGUS FULAINGIDH MI GU SÌORRAIDH. / TRÈIGIBH GACH DÒCHAIS, SIBHSE A THÈID A-STEACH AN-SEO.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
gd: … chuir seo tost air giallan peallach / màirnealach na boglaiche guirme, / ’s cuibhlean lasairean a’ losgadh mu shùilean.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
gd: ’S mise Charon, portair na h-ifrinne.  Bheir mi tro bhoglaichean cunnartach Acheron sibh, ach bidh e daor oirbh.              Fuirichibh oirbh!  Tha coltas beò oirbh fhathast…                                                   Chan fhaod seo bhith – chan fhaod ach na mairbh tighinn a-steach don àite seo.  Bithibh luath – cuiribh ìobairt de shamhla a’ bheatha air an altair ud gus na geàird a chumail air falbh agus ’s dòcha gun doir mi thall sibh.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
gd: Ceart gu leòr.  ’S dòcha gun saoil na deamhain agus spioradan a nì faire air an àite seo gu bheil sibh marbh dha-rìribh a-nis, ach b’ fheàirrde sibh a bhith faiceallach…                                             agus tha sibh feumach air bonn fhathast.  E, uill, cha dèanainn seo mar as àbhaist, ach tha amharas orm ron fhear an-siud thall – ar leam gu bheil cuilbheart fainear dha.  Ma tha bonn aige, ’s dòcha gun rachadh leibh a faighinn uaithe ann an dòigh air choireigin.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
gd: Cha doir mi thairis sibh mus doir sibh ìobairt cheart, a’ faighinn cuidhteas de dad sam bith le coltas samhla a’ bheatha air.  Thalla!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
gd: … on a thuig mi gun robh bithean glè luachmhor / ’nan dàil sa Limbo seo.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
gd: Chan fhaod sibh a bhith an-seo!  Cha cheadaich mise, Minos, britheamh nam marbh e.  Tillibh an-dràsta no creinidh sibh air gu sìorraidh!

en: In that case, then begone!
gd: Mas e mar seo a tha a’ chùis, bithibh air ur falbh!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
gd: Siud Minos dreamach oillteil. / Sgrùdaidh e gach ciontach aig an doras a-steach, / breithnichidh e ’s cuiridh air falbh iad e fad ’s a lùbas e e fhèin.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
gd: An t-sian ifrinneach nach tàmh, / siabaidh i spioradan le dian-bhrùchd…

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
gd: Tha mi san treas cearcall an uisge / fhuathmhoir fhuaith thruim shìorraidh, / gun atharrachadh sa thorman.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
gd: … bha iad a’ brùthadh eallaich leis am broilleach / an comhair a chèile le èigheachd mhòr / Bhuail iar ri chèile ’s thionndaidh iad / ri cùlachadh, a’ brùthadh an eallach ’s ag èigheachd…

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
gd: Nuair a ruigeas an struth cianail seo  /  na slèibhtean tnùthail luaithreach seo, / dòirtidh e don bhoglach air a bheil Styx. / Agus, le m’ amharc air a bheò-ghlacadh, chunnaic mi / daoine le fiamh an fheirg orra sa bhoglach ud, / lomnochd, am bodhaigean aig an liacradh le poll.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
gd: … tha sinn a’ teannadh air a’ bhaile air a bheil Dis / leis a’ mhòr-fheachd aige ’s a shaoranaich fo eallach.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
gd: Chunnaic mi còrr is mìle aingeal air an stairsneach / air an tuiteam on Nèamh… thug iad stad air an dìmeas mòr  / ach am b’ urrainn dhaibh ràdh: “Thigibh – ’nur n-aonar.  Gum falbhadh easan / a thàinig cho dàna don rìoghachd seo. / Gun tilleadh e air a shlighe chion-umhail ’na aonar”…

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
gd: Nise, tha mo mhaighstir a’ gabhail slighe / fhalaichte eadar rampairean a’ bhaile agus na cràdh / ’s mise a’ tighinn dhlùth às a dhèidh…

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
gd: … brùthaidh a làmhan deiseil brosnachail mi / an comhair air am measg nan uaighean.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
gd: Mar an tabh a bhriseas a theadhair / san dearbh àm a gheibh e buille a’ bhàis / ’s chan urrainn dha ruith ach leum an-siud ’s an-seo, / seo boile a’ Mhìonothairbh.  / Dh’eugh an treòir seòlta: “Ruithibh don trannsa: / greasaibh oirbh fad ’s a tha e air boile.”

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
gd: … lean sinn oirnn, / timcheall air oir na goile deirge / on an do dh’eugh an fheadhainn ’gan goil le sgiamhail bhiorach.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
gd: Seo far a bheil nead nan arpagan salach, / a ruaig muinntir na Tròidhe far Strofadia / le fàisneachd bhrònach air dòlas ri teachd.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
gd: … Ghabh sinn fois air oir / sgaoiltich de ghainmheach dhomhain thioram…

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
gd: Thèid slighe chearcallach mar chrios / mu bhunait na creige mòire ud timcheall air an t-sluic, / a thaobhan a’ teàrnadh ’na dheich dìgeachan.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
gd: Chunnaic mi loch fo mo chasan / cho reòite ’s a bha coltas a’ ghlainne air seach uisge. / Cha do chuir Danub na h-Ostaire / no an Don fad air falbh, fo iarmailt fhuar a’ gheamhraidh, / còmhdach air an sruthadh le falach cho tiugh a-riamh / agus a chunnaic mi an-siud.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
gd: … chaidh sinn an comhair a’ mheadhain, / far an dig gach rud air a bheil cuideam còmhla / agus bha crith orm san fhuachd shìorraidh…

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
gd: Chan e gnìomh a nithear gun chùram – / bonn an domhainn fhèin a mhìneachadh…

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
gd: Dh’èirich ìmpire na rìoghachd bhrònaich / on deigh fo bhroilleach, / agus tha m’ àirde as coltaiche ri àirde famhair / na meud nam famhair ri ghàirdeanan.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
gd: Dhiùlt thu iomadh turas mo rìoghachd fhàgail – bidh ceannachd agad air do ghòraiche a-nis!

en: Faithlessness
gd: Mì-dhìlseachd

en: Lust
gd: Drùis

en: Gluttony
gd: Craos

en: Avarice
gd: Sannt

en: Sloth
gd: Leisg

en: Heresy
gd: Eiriceachd

en: Violence
gd: Ainneart

en: Fraud
gd: Mealltachd

en: Treachery
gd: Foill

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
gd: … chaidh e seachad air an àite / don dèid gach cuideam a tharraing o gach taobh.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
gd: … dhìrich sinn… gus an do lèir sinn, tro fhosgladh cruinn, / cuid de na nithean àlainn a bheireas na nèamhan. / Thàinig sinn a-mach an uairsin ach am faiceamaid na reultan a-rithist.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
gd: Tagh an leth-chruinne agad: an t-suidse chlì airson an leth thuaith ’s an t-suidse dheas airson an leth dheis.

en: Interlude I
gd: Eadar-chluich I

en: Danger!
gd: Cunnart!

en: What I Don't Have
gd: Na nach eil agam

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
gd: Dh’fhàg Dorothy an taigh gus cluich leis a’ chù bheag Toto nuair an do dh’fhàs na speuran dorcha le tornado mòr a’ ruith that Kansas.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
gd: Tha Bana-buidseach Math a Tuath ag ràdh: “Mharbh do thaigh ceannard na dùthcha seo, Bana-bhuidseach Olc an Ear. Tog na brògan airgid aice agus lean air an Rathad Breige Buidhe dhan Bhaile Shmàragach far am bi Draoidh Oz toilichte taic a chur ort ach an till thu dhachaigh. Mo bheannachdan leat!”

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
gd: Tha Bodach-ròcais truagh air crochadh o chrann. Às dèidh bruidhinn ri Dorothy, aontaichidh e tighinn còmhla rithe gun èisteachd aig Draoidh Oz gus eanchainn iarraidh uaithe. “Nam b’ urrainn dhut mo shaoradh on chrann seo…”

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
gd: Chan urrainn dhan Fhear-choille Staoine meirgeach gluasad leis fhèin tuilleadh. “Ged am bu mhiann leam tighinn còmhla riut air an triall agad, a Dhorothy, on a dh’fheumas mi faighneachd on Draoidh carson nach d’ fhuair mi cridhe, ’s eagal leam gu bheil mi stuicte ann a sheo. Nam biodh tu cho caoimhneach gun tugadh tu cobhair orm…”

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
gd: Ann an tanalach uillt meir, tha an Leòmhainn Gealtach ’na shuidhe ’s a’ crith leis an eagal. Tha Dorothy ag èigheadh dha; “A Leòmhainn, chan eil e leathann! ’S urrainn dhut leum thairis air an allt! Nach tadhail sinn air Draoidh Oz? ’S dòcha gun dèan e rudeigin gus misneach a thoirt dhut!”

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
gd: Tha freiceadan a’ gheata ag ràdh: “Fàilte oirbh dhan Bhaile Shmàragach! Cuiribh na speuclairean seo oirbh an-còmhnaidh ach nach dall dearrsadh loinnreach baile an Draoidh sibh. Tha an Draoidh a’ fuireach gu tuath.”

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
gd: Tha mac-talla gutha bodharach a’ tighinn tron trannsa: “Cuidichidh mise, Draoidh Mìorbhaileach Oz, sibh ach an lorg sibh na tha sibh a’ sireadh. Co-dhiù, mus fhaod sibh tighinn a thadhal orm, siubhailibh gu Dùthaich Winkie agus cuiribh ruaig air an fheuchadair, Bana-bhuidseach Olc an Iar.”

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
gd: Seo dùthaich Bana-bhuidseach Olc an Iar. Tha i a’ cur a thànaistean an aghaidh Dorothy ’s a cuideachd. Feumaidh iad slat draoidheach na bana-buidseach a ghoid a chumas i domhain san dùn deighe aice gus a milleadh.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
gd: Nise on a tha Dorothy air còmhnadh an Draoidh Mhìorbhailich a ruigsinn, mothaichidh nach e ach mealltair a th’ ann. Fhad ’s a tha i a’ coimhead air a’ teicheadh air a’ bhalùn adhair theth aige, tha Dorothy a’ call gach dòchas gun tilleadh i dhachaigh. Chan eil dad air fhàgail dhen Draoidh ach am preas do-chrùbaidh aige.

en: Choices, choices ...
gd: Roghadh is taghadh…

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
gd: B’ fheàirrde thu gach tòimhseachan a chluich sa mhodh fhurasta mus till thu dhan mhodh dhoirbh airson an leibheil seo.

en: These dispensers are all empty ...
gd: Tha na h-innealan uile seo falamh…

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
gd: Gabhaidh a’ ghlainne ri taobh na sgrìobhainn seo a bhrùthadh ach am faigh thu a-mach.

en: Once, No More No Less
gd: Aon turas ’s an ann an còrr

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
gd: Tha dreuchd aig gach tè dhe na 6 boireannaich; agus cha bheir gach tè dhiubh ach aon nì.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
gd: Is am filidh agus an gobhair na càirdean as fheàrr aig NicGilleDhuibh.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
gd: Dhrùidh tàlant an draoidh air NicGilleDhuibh, NicGilleBhàin ’s NicNeamhnaid.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
gd: Innsidh NicNeamhnaid fealla-dhà dhan fhilidh, dha fhear nan coimpiutairean ’s dhan ghobha.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
gd: ’S toigh le fear nan coimpiutairean, leis a’ ghobha ’s leis an tè-smàlaidh coimhead orra fhèin sna speuclairean.

en: The magician carries the umbrella.
gd: Bheir an draoidh an sgàilean-uisge.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
gd: Chan fhaod an draoidh no an tè-smàlaidh fainne a chur orra.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
gd: ’S toigh le NicGilleDhuibh, NicGilleBhàin ’s NicRotair tarraing à caileag an fhàinne.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
gd: ’S fheàrr le NicDòtamain a bhith gun uallach: Cha bheir i sgàilean-uisge no baga no cuideam sam bith.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
gd: Cuidichidh NicGilleBhàin ’s NicNeamhnaid a caraid gus eallach a bheirsinn o àm gu àm.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
gd: Tha 19 suidheachaidhean nam mìrean-measgaichte ann ach cha ghabh ach 9 dhiubh ruigsinn on chiad sgaoileadh.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
gd: Gabhaidh gin dhen 10 suidheachaidhean eile a dhèanamh dhen dàrna sgaoileadh.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
gd: Chan eil ach dà shuidheachadh mhìrean-measgaichte co-chothromach ann agus gabhaidh an dà chuid dhiubh ruigsinn.

en: Marblics and Pearlics I
gd: Marbhlaix ’s Neamhnaidix I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
gd: Chan eil doping “en tour” ceadaichte ach an rachadh tu air adhart nas luaithe ach tha e ceadaiche gus do fhèin-dhìon!

en: Rotomagus - Rouen
gd: Rotomagus – Rouen

en: Lutetia - Paris
gd: Lutetia – Paras

en: Camaracum - Cambrai
gd: Camaracum – Cambrai

en: Durocortorum - Rheims
gd: Durocortorum – Rheims

en: Lugdunum - Lyons
gd: Lugdunum – Lyons

en: Nicae - Nice
gd: Nicae – Nice

en: Massilia - Marseilles
gd: Massilia – Marseilles

en: Aginum - Agen
gd: Aginum – Agen

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
gd: Detour de Tour - Far-bhealach an turais

en: Burdigala - Bordeaux
gd: Burdigala – Bordeaux

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
gd: Gallia omnis divisa est… – Tha a’ Ghall gu lèir sgaraichte…

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
gd: Veni, vidi, vici - Thàinig mi, chunnaic mi, cheannsaich mi

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
gd: Fàilte gu L’Alpe d’Huez. Duilich ach chan eil seo ’na phàirt dhen turas fhathast

en: Distribution Meditation
gd: Meòrachadh air sgaoileadh

en: more is not less
gd: chan eil na tha nas motha nas lugha

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
gd: Duilich ach sa mhodh dhoirbh, bi feum agad air barrachd… ath-thòiseachaidh.
