Enigma - en to hu translation catalogue (569 entries)

en: Server Error: could not load level '
hu: Kiszolgálóhiba: nem sikerült betölteni a következő pályát: '

en: Mouse speed: %d
hu: Egér sebessége: %d

en: Another nameless level
hu: Még egy névtelen pálya

en:  by
hu: , készítette

en: Left mouse button:
hu: Bal egérgomb:

en: Activate/drop leftmost inventory item
hu: Használja/eldobja a felszerelés első elemét

en: Right mouse button:
hu: Jobb egérgomb:

en: Rotate inventory items
hu: Felszerelés elemeinek forgatása

en: Show game menu
hu: Menü megjelenítése

en: Quit game immediately
hu: Azonnali kilépés

en: Show this help
hu: Jelen súgóképernyő megjelenítése

en: Kill current marble
hu: Jelenlegi golyó összetörése

en: Restart the current level
hu: Pálya újrakezdése

en: Skip to next level
hu: Ugrás a következő pályára

en: Jump back to last level
hu: Vissza a legutóbbi pályára

en: Make screenshot
hu: Képernyőkép készítése

en: Left/right arrow:
hu: Bal/jobb nyíl:

en: Change mouse speed
hu: Egérsebesség állítása

en: Return to level menu
hu: Vissza a pályakiválasztó menübe

en: Skip to next level for best score hunt
hu: Ugrás a következő pályára rekordvadászathoz

en: Skip to next unsolved level
hu: Ugrás a következő megoldatlan pályára

en: Too slow for
hu: Lassabb, mint

en: You are slow today ... Ctrl-A
hu: Ma lassú vagy ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
hu: Pontosan a világcsúcs! Csúcstartó(k):

en: Great! A new world record!
hu: Nagyszerű! Új világcsúcs!

en: Again your personal record...
hu: Ismét az egyéni csúcs...

en: New personal record - better than par!
hu: Új egyéni csúcs - jobb mint a PAR!

en: New personal record!
hu: Új egyéni csúcs!

en: Your record,
hu: Egyéni csúcs:

en: behind world record.
hu: -cel lassabb, mint a világcsúcs.

en: behind your record.
hu: -cel lassabb, mint az egyéni csúcs.

en: Level finished - better than par!
hu: Pálya befejezve - jobb mint a PAR!

en: Level finished!
hu: Pálya befejezve!

en:  Cheater!
hu:  Csaló!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
hu: Enigma csomag: %s - %d.: %s

en: Your record:
hu: Egyéni csúcs:

en: World record to beat:
hu: A megdöntendő világcsúcs:

en: Error in configuration file.
hu: Hiba a konfigurációs fájlban.

en: Error in XML initialization.
hu: Hiba az XML-inicializálás során.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
hu: Mac OS X upgrade Enigma 1.00ról
    
    Az alapértelmezett elérési útvonal megváltozott %s-ról %s-ra.
    
    Jóváhagyás után az adataid áthelyezésre kerülnek. A frissítés befejezéséhez az Enigma újraindítása szükséges.

en: Never
hu: Soha

en: Remind
hu: Emlékeztessen

en: Quit
hu: Kilépés

en: Start Game
hu: Játék indítása

en: Join Game
hu: Csatlakozás játékhoz

en: Back
hu: Vissza

en: Main developers of the 1.21 release:
hu: Az 1.21-s kiadás fő fejlesztői:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
hu:   RONALD LAMPRECHT (projektvezető)

en: Special Thanks To:
hu: Különleges köszönet:

en:   DANIEL HECK (project founder)
hu:   DANIEL HECK (projektalapító)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
hu:   MEINOLF SCHNEIDER (játékötlet, pályaterv)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
hu: Az alkotók teljes listáját lásd a kézikönyvben vagy a következő oldalakon.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
hu: Honlap: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
hu: Elérhetőség: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
hu: Az Enigma szabad szoftver, és a GNU General Public License

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
hu: 2. változatának alapján szabadon terjeszthető.

en: Main developers of all releases:
hu: Fő fejlesztők (összes verzió):

en: Special Thanks:
hu: Különleges köszönet:

en: Contributors
hu: Közreműködtek

en: Homepage
hu: Honlap

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Paths
hu: Elérési utak:

en: Locate Auto
hu: "Auto Folder" megnyitása

en: Locate Score
hu: Eredmények megnyitása

en: Credits
hu: Készítők

en: Preferences Path:
hu: Beállítások útvonala (Preferences Path):

en: User Path:
hu: Felhasználói adatok útvonala (User Path):

en: User Image Path:
hu: Képek útvonala (User Image Path):

en: System Path:
hu: Rendszer útvonal (System Path):

en: Resource Paths:
hu: Erőforrások útvonalai (Resource Paths):

en: L10n Path:
hu: Lokalizációs útvonal (L10n Path):

en: Level Pack
hu: Pályacsomag

en: Network Game
hu: Hálózati játék

en: Search
hu: Keresés

en: Options
hu: Beállítások

en: Update
hu: Csomag frissítése

en: Help
hu: Segítség

en: muted
hu: némítva

en: Music in game
hu: Bekapcsolva

en: No music in game
hu: Kikapcsolva

en: Auto
hu: Automatikusan

en: Always
hu: Mindig

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: reversed
hu: fordított sztereó

en: mono
hu: monó

en: normal
hu: sztereó

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Main
hu: Főmenü

en: Video
hu: Kép

en: Audio
hu: Hang

en: Config
hu: Egyéb

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Fullscreen:
hu: Teljes képernyő:

en: Mouse speed:
hu: Egér sebessége:

en: Sound volume:
hu: Játék hangereje:

en: Music volume:
hu: Zene hangereje:

en: Ratings update:
hu: Értékelések frissítése:

en: Score upload:
hu: Eredmények feltöltése:

en: User name:
hu: Játékos neve:

en: Sound set:
hu: Hangkészlet:

en: Menu music:
hu: Menü háttérzene:

en: Music ingame:
hu: Zene a játékban:

en: Stereo:
hu: Csatornák:

en: Text speed:
hu: Szöveg sebessége:

en: User path:
hu: Felhasználói útvonal:

en: User image path:
hu: Képek útvonala:

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Skip to main menu
hu: Vissza a főmenübe

en: Update levelpack
hu: Csomag frissítése

en: Arrows:
hu: Nyílbillentyűk:

en: Select level
hu: Pálya választása

en: Return:
hu: Enter:

en: Play selected level
hu: Kiválasztott pálya indítása

en: Back/Space:
hu: Visszatörlés/Szóköz:

en: Previous/next levelpack
hu: Előző/következő pályacsomag

en: Mark current level as unsolved
hu: Kiválaszott pályát megoldatlannak jelöl

en: Alt+Return:
hu: Alt+Enter:

en: Switch between fullscreen and window
hu: Váltás teljes képernyő és ablak között

en: Left click:
hu: Bal egérgomb:

en: Right or control click:
hu: Jobb egérgomb vagy Ctrl+Bal egérgomb:

en: Inspect selected level
hu: Kiválasztott pálya információinak megjelenítése

en: Select next level for world record hunt
hu: Ugrás a következő pályára (világcsúcs-vadászathoz)

en: Select next unsolved level
hu: Ugrás a következő megoldatlan pályára

en: You are not allowed to play this level yet.
hu: Ez a pálya még nem játszható.

en: %d%% best
hu: %d%% legjobb

en: %d%% solved
hu: %d%% megoldva

en: Your time:
hu: Az ideje

en: That's world record.
hu: Ez a világcsúcs

en: That's %s below world record.
hu: %s-cel gyorsabb voltál, mint a világrekord.

en: World record:
hu: Világcsúcs:

en: Par:
hu: PAR:

en: World record by %s:
hu: %s világrekordja:

en: No further unsolved level available!
hu: Nincs toöbb megoldatlan pálya!

en: Add to clipboard
hu: Hozzáadás a vágólaphoz

en: Clear clipboard
hu: Vágólap törlése

en: Insert clipboard as reference
hu: Vágólap beillesztése hivatkozásként

en: Insert clipboard as copy
hu: Vágólap bemásolása

en: Exchange level with predecessor
hu: Pálya cseréje az azt megelőzővel

en: Exchange level with successor
hu: Pálya cseréje a rákövetkezővel

en: Delete level
hu: Pálya törlése

en: Update index from levels
hu: Index frissítése a pályák alapján

en: Move clipboard levels
hu: Vágólapon lévő pályák mozgatása

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Levelpack:
hu: Pályacsomag:

en: Owner:
hu: Tulajdonos:

en: Group:
hu: Csoport:

en: Location
hu: Elhelyezkedés

en: in [All Packs]:
hu: az [All Packs]-ben:

en: Edit Metadata
hu: Metaadatok szerkesztése

en: Release:
hu: Kiadás:

en: Revision:
hu: Átdolgozás:

en: Compatibility:
hu: Kompatibilitás:

en: Default Location:
hu: Pozíciókód:

en: Level types:
hu: Pályatípusok:

en: Compose Pack
hu: Csomag összeállítása

en: Update Pack
hu: Csomag frissítése

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
hu: Hiba: üres cím nem engedélyezett - Kattints a visszavonásra a változtatások elvetéséhez és kilépéshez

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
hu: Hiba: csak "a-zA-Z0-9 _-#" karaktereket használhatsz a pályacsomag címéhez

en: Error: title already in use - choose another title
hu: Hiba: A cím már foglalt - válassz másikat

en: Left column:
hu: Bal oszlop:

en: Levelpack groups
hu: Pályacsomag-csoportok

en: Right columns:
hu: Jobb oszlopok:

en: Levelpacks of selected group
hu: A kiválasztott csoport pályacsomagjai

en: Select group or levelpack
hu: Csoport vagy pályacsomag kiválasztása

en: Configure group or levelpack
hu: Csoport vagy pályacsomag módosítása

en: New Group
hu: Új csoport

en: Position:
hu: Elhelyezkedés:

en: New Pack
hu: Új pályacsomag

en: Delete Group
hu: Csoport törlése

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
hu: Hiba: üres csoportnév nem engedélyezett - Kattints a visszavonásra a változtatások elvetéséhez és kilépéshez

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
hu: Hiba: már van ilyen nevű csoport

en: Error: "Every group" is a reserved group name
hu: Hiba: az "Every group" csoportnév foglalt

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
hu: Hiba: a csoport neve nem lehet szögletes zárójelben

en: Error: group not empty
hu: Hiba: a csoport nem üres

en: Show previous screenshot
hu: Előző képernyőkép

en: Show next screenshot
hu: Következő képernyőkép

en: No screenshot available:
hu: Nincs elérhető képernyőkép:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
hu: Keresés címben, alkotók, fájlnevek közt, kis- és nagybetűket nem megkülönböztetve

en: Intelligence:
hu: Gondolkodás:

en: Dexterity:
hu: Ügyesség:

en: Patience:
hu: Türelem:

en: Knowledge:
hu: Ismeret:

en: Speed:
hu: Gyorsaság:

en: Difficulty:
hu: Nehézség:

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Level:
hu: Pálya:

en: Author:
hu: Alkotó:

en: Contact:
hu: Elérhetőség:

en: Homepage:
hu: Honlap:

en: Public Ratings
hu: Minősítés

en: Scores
hu: Eredmények

en: You:
hu: Saját:

en: World:
hu: Világrekord:

en: Solved %:
hu: Megoldott (%):

en: Solved #:
hu: Megoldott (db):

en: Version
hu: Verzió

en: Score:
hu: Eredmény:

en: Status:
hu: Állapot:

en: Release:
hu: Kiadás:

en: Revision:
hu: Átdolgozás:

en: Control:
hu: Irányítás:

en: Target:
hu: Cél:

en: stable
hu: stabil

en: experimental
hu: kísérleti

en: released
hu: kiadott

en: force
hu: erő

en: balance
hu: egyensúly

en: key
hu: kulcs

en: time
hu: idő

en: pushes
hu: mozgatások

en: moves
hu: lépések

en: World Record Holders:
hu: Világcsúcstartó(k):

en: Credits:
hu: Köszönet:

en: Dedication:
hu: Ajánlás:

en: Level Path:
hu: Elérési út:

en: Id:
hu: Azonosító:

en: Load time:
hu: Betöltéshez szükséges idő:

en: Compatibility:
hu: Kompatibilitás:

en: Annotation:
hu: Jegyzet:

en: Rating:
hu: Minősítés:

en: Average:
hu: Átlag:

en: Level Info
hu: Pálya adatai

en: Abort Level
hu: Pálya elhagyása

en: Error on auto registration of levelfile:
hu: Hiba a pályafájl beolvasása során:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
hu: Megjegyzés: a pálya nem fog megjelenni az "Auto Folder" csomagban!

en: Continue
hu: Folytatás

en: Note: the current version will be reloaded!
hu: Megjegyzés: a jelenlegi verzió lesz újratöltve!

en: Note: the levelpack will not show up!
hu: Megjegyzés: a pályacsomag nem fog megjelenni!

en: Cannot find '%s'.
hu: '%s' nem található.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
hu: A telepítés nem teljes vagy sérült.

en: There was an error loading '%s'.
hu: Hiba történt a '%s' betöltése során.

en: Error: '%s'
hu: Hiba: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
hu: 
    
    Ez a hiba az alkalmazás szokatlan viselkedésével járhat!

en: All right, we'll call it a draw
hu: Rendben, egyezzünk ki egy döntetlenben

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
hu: Fedj fel kőpárokat egy márványgolyóval akadályok között manőverezve

en: Let there be light!
hu: Legyen világosság!

en: You really will need every penny!
hu: Tényleg minden fillérre szükséged lesz!

en: Umbrellas prevent free fall!
hu: Az ernyő meggátolja a szabadesést!

en: No problem! Piece of cake!
hu: Semmi gond! Gyerekjáték!

en: It was easy, wasn't it!
hu: Könnyű volt, nem?

en: You need to be fast!
hu: Gyorsnak kell lenned!

en: It's a ring!
hu: Ez egy gyűrű!

en: Business hours from 8am to 4pm
hu: Nyitvatartás: reggel 8és délután 4 között

en: Everything's been counted carefully!
hu: Mindent gondosan kiszámoltunk!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
hu: A robbantások hatósugarába kerülő csődarabok eltűnnek.

en: Don't believe all that you see!
hu: Ne higyj el mindent, amit látsz!

en: An English text based riddle
hu: Egy angol szöveg alapú rejtvény

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
hu: Esernyővel egy rövid ideig tudsz repülni.

en: The Enigmhanoi Towers
hu: Enigmhanoi Tornyai

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
hu: Aki beszél, nem tud (Lao-ce)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
hu: A bölcs nevet (Lao-ce)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
hu: Aki tud, nem beszél (Lao-ce)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
hu: Az azonos színű részek mindig azonos időben és ugyanolyan módon váltanak.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
hu: Karbantartó kód: fém-kő-kő-kő-piros-sárga-sárga-piros-piros-kő-kő.

en: Welcome
hu: Üdv!

en: The Grim Reaper
hu: A Kaszás

en: The witch of this switch waits for your wish.
hu: Ezzel a kapcsolóval fejezheti be a lépést

en: The witch of this switch resets the awale game.
hu: Ezzel a kapcsolóval kezdheti elölről az awale játékot

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
hu: Egy kör abból áll, hogy a játékos elvesz egy sor követ, és egyesével szétosztja azokat a többi sorban, az óramutató járásával ellenkező irányban.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
hu: Egy kör végén, ha az utolsó kő egy nemüres sorba kerül, a játékos elveszi a szemközti sorból az összes követ (ha van), és újrakezdi a kört.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
hu: Amelyik játékos fala kiürül, az nyer.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
hu: A játék végén (amikor valamelyik játékos nem tud lépni) az a játékos nyer, akinek a legtöbb köve van.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
hu: Gratulálunk! Soha ne avuljon el awale tudása!

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
hu: Ha vesztettél, nyomd meg az újrakezdés gombot a pálya baloldali végén!

en: Validate your choice here.
hu: Itt érvényesítheted a választásod.

en: Reset the game.
hu: A játék újrakezdése.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
hu: Egy kör abból áll, hogy a játékos elvesz egy sor követ, és egyesével szétosztja azokat a többi sorban, az óramutató járásával ellenkező irányban.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
hu: Egy kör végén, ha az utolsó kő egy nemüres sorba kerül, a játékos elveszi a szemközti sorból az összes követ (ha van), és újrakezdi a kört.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
hu: Egy kör valamelyik bal oldali sorban kezdődik, ha lehetséges.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
hu: A játék végén (amikor valamelyik játékos nem tud lépni) az a játékos nyer, akinek a legtöbb köve van.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
hu: Egy sárga kő 10 kék követ ér (ami 2 barna követ).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
hu: Egy barna kő 5 kék követ ér.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
hu: Ez a katro játék, Madagaszkárról származik. A pálya egyszerű módja a klasszikus afrikai Awale játék.

en: Same room, new mirrors ...
hu: Ugyanaz a szoba, új tükrök...

en: Umbrellas protect!
hu: Az ernyők védenek!

en: It's easier with a shovel!
hu: Könnyebb ásóval!

en: Watch out!!
hu: Vigyázz!!

en: Please remember:    42
hu: Ne felejtsd: 42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
hu: Ha ezt a pályát túl könnyűnek találod, próbáld ki a 'Bavarian Madness'-t!

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
hu: A kézpénz-automata sajnos üres, elnézést a kellemetlenségekért.

en: Take the key to the left first!
hu: Először a bal oldali kulcsot vedd el!

en: Sunday, bloody Sunday!
hu: Vasárnap, fránya vasárnap!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
hu: Látod a rejtett Oxyd köveket?

en: If you haven't won, you've lost!
hu: Ha nem nyertél, vesztettél!

en: Easy?
hu: Könnyű?

en: Watch out, slippery!
hu: Vigyázz, csúszik!

en: Careful.
hu: Óvatosan.

en: Can you relax amid all this chaos?
hu: Képes vagy nyugodt maradni a káosz közepén?

en: piazza san marco
hu: Szent Márk tér

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
hu: Vigyázzon az aknákkal! Fehér = 0, Kék = 1, Fekete = 2, Vörös = 3, Sárga = 4, Sötétkék = 5, Sötétvörös = 6 ...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
hu: Megjegyzés: Az aknák soha sincsenek a szélek mentén rendezve. Ha elakadt, nézzen a fal mögé!

en: Hey, where am i now?
hu: Hé, hol vagyok most?

en: Welcome to Enigma VII
hu: Üdv az Enigma VII-ben!

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
hu: Vezesd mindegyik kis golyót a lyukakba. Egy lyukba csak egy golyó fér.

en: Careful - you can not swim in the water.
hu: Vigyázat - a golyó a vízben elmerül!

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
hu: A képernyő alján találhatóak a jelenleg birtokolt elemek, váltogatásukra a jobb egérgomb szolgál. Találd ki, mire használható ez a három elem!

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
hu: Rengeteg különféle használható tárgy van az Enigmában, továbbá speciális padlók, kövek és további szereplők. Tegyünk felfedezőutat néhány további Enigma pályán! Ha bajod akadna egy pályával, tekintsd meg a kézikönyvet: Egyes pályákhoz útmutató is található benne.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
hu: Készülj fel még több egértornára a következő pályákon!

en: Don't drown in the swamp.
hu: Ne fulladj bele a mocsárba!

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
hu: Ez az oszcilláló kő egy időzítő kő. Nem tud vele kapcsolatba lépni, de tudjon róla, ha lát egyet: Egy bizonyos időtartam után bármi történhet...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
hu: A nyíllal jjelölt kövek egyirányúak - a nyíl hegye felől közelítve nem lehet átmenni alattuk.                Az útvesztők az Enigma nagy becsben tartott elemei, sokkal fogsz találkozni.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
hu: Szép munka! Amikor befejezed ezt pályát, játssz néhány példapályával a valódi Enigma csomagokból!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
hu: A kék kövek Oxyd kövek. Úgy nyithatod ki ezeket, hogy megérinted őket a fekete golyóval.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
hu: Előtte nézd meg az utolsó oktatópályát, amit Jacob tervezett neked. Akár vizsgának is tekintheted. Elég nehéz, úgyhogy ne keseredj el, ha nem sikerül elsőre. Viszlát!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
hu: Hát, remélem élvezted ezt a oktatócsomagot. Viszont fogod látni ezeket a pályákat az Enigma csomagokban, sok új és jóval nehezebb pályával együtt. Csak ne add fel!

en: Levels can be larger than one screen.
hu: Egy pálya nagyobb is lehet, mint egy képernyő.

en: Remember the colors.
hu: Emlékezz a színekre!

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
hu: A súrlódás és a gyorsulás a padló típusán múlik.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
hu: Néhány kő pont úgy néz ki, mintha Oxyd kő volna!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
hu: Ez a fadoboz elmozdítható és elég nehéz ahhoz, hogy a jobb oldalon látható pedált lenyomja. Próbáld meg odatolni!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
hu: Emlékszel? Különféle padlók vannak. És ezek meredekek...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
hu: Lehet mást is csinálni a fadobozokkal? Igen! Fedezd fel a követező pályákat!

en: Take your time ...
hu: Nem kell sietni...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
hu: A világos fénysugár egy lézernyaláb.   Ne menjen túl közel hozzá!   Megvan a maga haszna...    A lézert a tükrök segítségével irányíthatja célba. Ezek közül csak a világosszürkék elmozdíthatóak, próbálja csak ki!

en: Learn to move your black ball properly.
hu: Tanuld meg pontosan irányítani a fekete golyót!

en: Don't touch everything!
hu: Ne érints meg mindent!

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
hu: A jobb oldalon lévő ajtók elállják az oxydokhoz vezető utat... a bal oldalon lát néhány váltót. Lehet, hogy van valami kapcsolat köztük?

en: Nothing can stop us!
hu: Semmi sem állíthat meg minket!

en: Rest on the bright spot for a minute.
hu: Maradj a világos folton egy percig.

en: You'll do anything you're told!
hu: Bármit megtennél, amit mondanak!

en: ... did it!
hu: ... megcsináltad!

en: Dig in ...
hu: Láss neki!

en: Did you bring your flag?
hu: Elhoztad a zászlód?

en: Watch out for water holes!
hu: Ügyelj a vizes lyukakra!

en: Some stones and stone rows can be moved!
hu: Bizonyos kövek és kősorok elmozdíthatóak!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
hu: Üdv az Engimában!  Ez az oktatópálya, amit én (Jacob Scott) készítettem, segíteni fog a játék megtanulásában.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
hu: Amíg ezek az üzenetek futnak, ne nyomj meg semmilyen gombot, mert bezárja az üzenetet. A fekete golyót irányítod.  Egy tárgy felvételéhez gurulj át azon. A legtöbb falról visszapattan a golyó (próbáld ki nyugodtan!), de kerüld el a kék talajt (víz) a szoba alsó felén (vagy ess bele, és kezdd újra a pályát a 'Shift-F3' kombinációval).

en: This is pretty self-explanatory.
hu: Ez eléggé magáért beszél.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
hu: Az Enigma tele van különféle típusú rejtvényekkel.  A következő szobában találkozhatsz az elsővel.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
hu: Nem tudsz a vizen járni!  Ahhoz, hogy a túloldalra juss, próbáld belökni a dobozokat a vízbe!

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
hu: Vedd észre, hogy egynél több dobozból álló sort nem lehet eltolni. Egy doboz nem lehet egy mezőn egy ráccsal, de a golyó igen.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
hu: Itt többféle blokk található. A fekete blokkok elsüllyednek, ha vízbe esnek.  A barna blokkok nem süllyednek el, de nem is lehet belőlük hidat építeni.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
hu: Az ott egy pörgettyű -- összezúzza a golyókat, amik hozzáérnek. Ha elég közel vagy hozzá, a pörgettyű üldözni fog. Ha a golyó eltörik, a pálya elején születik újjá (ha maradt még élet).  Próbáld kikerülni a pörgettyűt, és juss át a következő szobába (használd akadályként a szoba közepén levő tömböket).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
hu: Szép munka! Vedd észre, hogy a pörgettyű nem tud a fekete keret alá menni -- a golyó biztonságban van.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
hu: Ezek különböző padlók.  Próbálj keresztülmenni rajtuk.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
hu: A szürkés padlók lejtők, a fehér padlón fordítva működik az egér (majd meglátod).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
hu: Figyeld meg, mi történik, ha ráállsz a pedálokra.  Meg tudod szerezni az extra életet?

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
hu: Ez itt dinamit. Tegyél le párat a sárga fal mellé (és menj el az útból)!

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
hu: Használd az ásót a lyukon, amit a dinamit ütött!

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
hu: Ezek itt vándorkövek -- próbáld elmozdítani az egyik barna tömböt. Ne ess bele a vízbe, sem a szakadékba.

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
hu: Vegye el a varázspálcát, és üssön meg egy görgőkövet!  Próbálja meg elérni, hogy a három görgőkő sora elhagyja a nagy oszlopot!

en: Hit it hard enough!
hu: Üsd meg erősen!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
hu: Ez egyszerű szobának tűnik, mégis kapsz egy extra életet. Talán van valami oka...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
hu: Érd el, hogy a lézersugár eltalálja a fekete követ anélkül, hogy a golyóhoz érne!  A sugár irányításához használjd a tükröket!

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
hu: Egyes tárgyak átalakulnak, ha eltalálja azokat egy lézersugár. Próbálj meg néhány érmét a lézer útjába tenni! Próbálj meg egy dobozt áttolni egy érme felett!  A jobboldali kövek lovagok -- meg kell küzdened velük (megérinteni őket egy karddal (ami a kézben lévő elemek közt az első kell legyen)), hogy keresztüljuthass rajtuk.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
hu: Van ernyőd?  Egy ernyő nagyjából tíz másodpercig védelmet nyújt a veszélyek ellen (nem csak a zuhanástól!).

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
hu: A képernyő alján található terület az birtokodban lévő elemeket tartalmazza. Mikor felveszel egy tárgyat, oda kerül (legfeljebb 12). Használd a jobb egérgombot vagy a tabulátor billentyűt, hogy pörgesd a listát. Nyomd meg a bal egérgombot, hogy leejtsd vagy használd a legelső elemet. Bizonyos tárgyakat, például a dokumentumokat nem lehet leejteni, csak használni. A két elem extra élet. Ha megsemmisül a golyó, a legtöbb esetben a pálya elején születik újjá (ha van még tartalékban élet).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
hu: Természetesen a képernyő tetején található bezárt kapun kellene továbbmenni.                         Menj le a szoba alján található lejtőn, hogy lásd, mi van balra.                                                         Ne törődj egyelőre a szakadék alatti pedállal!                                 Ha át tudnád gurítani a kis fehér golyót az egyirányú falon, legurulna és a pedálon állna meg.                  Vele együtt kell bemenned, de nem tudsz átjutni a fehér egyirányú falon.                            Vedd el a kanalat és használd, amint a fehér golyó eljutott a helyére (üsd meg erősen)!

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
hu: A szoba jobb felső sarkában található kő egy kapcsoló. Üsd meg -- a kapcsoló egy ajtót nyit/zár (Emlékszel egy ajtóra, amit nem tudtál kinyitni?).  A kékes vonal egy ablak -- építs hidat a víz felett, mielőtt bármit is kezdenél vele!

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
hu: Az egy rotor volt (olyan, mint a pörgettyű).  Bizonyos pályákon sok rotor és pörgettyű van, hogy megnehezítsék azokat.                            De lehet, hogy ennek a rotornak van valami célja. Talán eljuttathatnád arra a pedálra, ami a kanál közelében volt.                      Célszerű lehet előtte bezárni a kaput.

en: If I only had a bag.
hu: Bárcsak volna egy zsákom!

en: shh ... listen!
hu: csitt... figyelj!

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
hu: A mocsár legveszélyesebb lényei az aligátorok, a szúnyogok... és a zombik! (bár azok legalább nem mozognak...)

en: Look carefully at everything!
hu: Nézz meg mindent alaposan!

en: Do you need a helping hand?
hu: Elkélne egy segítő kéz?

en: Send me the keys !
hu: Küldd el a kulcsokat!

en: ALL the keys!!!
hu: Az ÖSSZES kulcsot!

en: April 1st
hu: Április elseje

en: Do you REALLY want to do this???
hu: TÉNYLEG ezt akarod csinálni?

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
hu: Anyukád soha nem mondta, hogy nem szabad a pénzt ilyen meggondolatlan módon költeni?

en: What is the current month?
hu: Milyen hónap van?

en: What is this level's name?
hu: Mi a pálya neve?

en: Catwalk Meditation
hu: Palló meditáció

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
hu: Amikor egy mező színét megváltoztatod, a két legközelebbi mező színe is megváltozik. A lehető legtöbb mezőt kell zöldre változtatni.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
hu: Csak akkor szabad megváltoztatni egy színt, ha a másik szín veszi körül.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
hu: Vigyázz, idegen! Az Engima ősi istenei rengeteg csapdát állítottak fel, hogy megvédjék szent Oxydjaikat! Ki kell állnod a Négy Próbát, hogy megmutasd, méltó vagy az Oxydokra!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
hu: Mutasd be gyorsaságod a Tűz Próbáján!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
hu: Méltónak bizonyultál! Az ősök egy ZÁSZLÓT adományoznak neked!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
hu: Mutasd be értelmedet a Föld Próbáján!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
hu: Méltónak bizonyultál! Az ősök egy RUGÓT adományoznak neked!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
hu: Mutasd be ügyességed a Levegő Próbáján!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
hu: Méltónak bizonyultál! Az ősök egy SZÖGET adományoznak neked!

en: Prove your patience in the Test of Water!
hu: Mutasd be türelmed a Víz Próbáján!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
hu: Ez lehetetlen! Nincs az a halandó, aki elérheti a mi Szent Oxydjainkat! Bizonyíts még egyszer! Hahahahaha!

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
hu: Már megint te?! Ezúttal nem engedünk át! Látod ezeket az Oxydokat? Nem érheted el őket, hacsak nem rabolod el a Négy Szent Elemet! Ám azokat jól őrzik! Hahahahaha!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
hu: A tűz éget és pusztít... El akarod mozdítani a torlaszt képző köveket? Akkor ásd ki az utat a Szent Kalapácshoz!

en: Try again! Bwahahahaha!
hu: Próbáld újra! Hahahahaha!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
hu: A föld betölt és kitart... Ki akarod cserélni a hiányzó talajt? Akkor építsd meg az utat a Szent Maghoz!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
hu: A levegő fúj és tovaszáll... Át akarod ugrani az űrt? Akkor tedd meg az utat a Szent Rugóhoz!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
hu: A víz hullámzik és emelkedik... Elmét akarsz cserélni a partnereddel? Akkor találd meg az utat a Szent Jin-Janghoz!

en: Did you really think this one was so easy!?
hu: Komolyan azt gondoltad, ez ilyen könnyű?

en: Did you forget something?
hu: Nem felejtettél el valamit?

en: Go on! There's no way back now!
hu: Menj tovább, már nincsen visszaút!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
hu: ÁLLJ! Ne erre menj! Van egy rövidebb út...

en: Make an umbrella.
hu: Készíts ernyőt!

en: Don't get too attracted!
hu: Ne válj túl vonzóvá!

en: It is not quite that easy.
hu: Ennél azért jóval nehezebb.

en: Don't get attracted!
hu: Ne válj túl vonzóvá!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
hu: Itt nyugszik Fekete Golyó, a kalóz, akit ittrekedt 1802-ben, miután rossz irányba utazott.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
hu: A tengeribetegség gyógyításához tarts egy hatalmas bankjegyet a fogaid közt, és hajolj ki oldalt!

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
hu: Caramba! A diktátornak sok a pesoja a páncélszekrényében, de nagy a partiőrsége is. Haj, szegény fekete golyónak csak gyümölcse és lézere van!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
hu: Ez egy meditációs pálya, helyezz egy kis golyót minden lyukba...

en: No way out?
hu: Nincs kiút?

en: Do you miss something?
hu: Hiányzik valami?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
hu: Ha még nem hallottál a BrainFuck programnyelvről, nézd meg például a Wikipédia szócikket mielőtt megpróbálkozol ezzel a pályával!

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
hu: Emlékszel a 'Seed Puzzle 2'-re? Volt egy hasonló feladat. Vagy egy 'Portable Laser' volt? ...

en: Pirates Island
hu: Kalózsziget

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
hu: A kalózok több tárgyat is elrejtettek ezen a szigeten...

en: Try the easy mode first ...
hu: Próbáld először a könnyű módot...

en: Welcome to Enigma V
hu: Üdv az Engima V-ben!

en: Fire or be fired
hu: Égess vagy égj!

en: This level is symmetric ...
hu: Ez a pálya szimmetrikus...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
hu: Ez az első pályám, apámnak ajánlva. Remélem, élvezni fogod!

en: Warning ... ... thieves!
hu: Vigyázat, tolvajok!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
hu: Miért kell egy trópusi szigeten mindig legyen egy működő vulkán és egy golyó-evő bennszülöttekből álló falu?

en: Translate or let it be translated
hu: Fordítsd le, vagy hagyd, hogy lefordítsák!

en: Only A Labyrinth
hu: Csak Egy Labirintus

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
hu: Túl sok a fadoboz! Próbálkozz a másik irányban...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
hu: Üdv, kalandor! Az előtted álló út hosszú és veszélyes, légy hát óvatos!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
hu: Szép munka, kalandor! Sok szerencsét!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
hu: Gratulálunk, kalandor! Megcsináltad!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
hu: Milyen kár, pedig olyan sok festék maradt...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
hu: .abábozs őzektevök a tahtuj notú téK

en: Danger ... laser beams!
hu: Vigyázat, lézerveszély!

en: The Life Game
hu: Az Életjáték

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
hu: ! -  VESZÉLY  -  TILOS AZ ÁTJÁRÁS  -  VESZÉLY  - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
hu: Amíg mozgás van az Oxyd kövek körül, nem tudsz hozzájuk férni, tehát ne veszítsd el az irányítást! Megoldható.

en: Calm down!
hu: Nyugodj meg!

en: A hammer destroys some black stones.
hu: Egy kalapács képes bizonyos fekete köveket összetörni.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
hu: Alfred Nobel azt mondja: Ez bizonyára egy meditációs pálya

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
hu: Hoppá... beragadtál... Próbáld újra...

en: Well done!
hu: Szép munka!

en: Don't wake it up!
hu: Ne ébreszd fel!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
hu: Ez nem volt elég gyors, próbálja az F3-at.                                                                              (Vagy keressen nem tömör köveket, ha úgy gondolja.)                                                                                                        (De úgysem fog találni.)                                                                                                                  (Komolyan!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
hu: Elhiheti nekem: Minden kő, amit ezen a pályán lát, tömör!                                                                                      Komolyan hihet nekem!                                                                               Komolyan!

en: Wood robbing
hu: Erdei rablás

en: The Flagstone Reaper
hu: A Járdakő-Kaszás

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
hu: Nincs tipp ma kész...    A sok kő elenyész...    A levél itten áll...    Mire föl a magány?    --    E tipp ma itt ...    De mért pont e helyen?    A közelgő kaszás...    Megmondja, nem vitás!     (a Herman's Hermits nyomán)

en: Paint Ahead!
hu: Festék a láthatáron!

en: Welcome to Enigma IV
hu: Üdv az Enigma IV-ben!

en: It's a race!
hu: Indul a verseny!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
hu: A nagybátyádat, Sir Blackballt múlt éjszaka a házában megölték, a 6 szoba valamelyikében, a pincében található 6 fegyver közül az egyikkel. A gyanúsítottak a félénk Peacock asszony, a titokzatos Mustard ezredes, a szórakozott Plum professzor, a rejtélyes Green tiszteletes, Whiteball asszony -- a nővér, aki a holttestet megtalálta -- és Scarlett kisasszony, akinek szépsége halálos lehet... Neked kell kiderítened, ki ölte meg a nagybátyád, hol, és hogyan.

en: This room is not the crime scene.
hu: Nem ebben a szobában történt a bűncselekmény.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
hu: Nem Mrs Peacock a gyilkos.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
hu: Nem Mustard ezredes a gyilkos.

en: The murderer is not Professor Plum.
hu: Nem Plum professzor a gyilkos.

en: The murderer is not Reverend Green.
hu: Nem Green tiszteletes a gyilkos.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
hu: Nem Whiteball asszony a gyilkos.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
hu: Nem Scarlett kisasszony a gyilkos.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
hu: Sir Blackballt nem robbantották fel.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
hu: Sir Blackballt nem tőrrel szúrták le.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
hu: Sir Blackballt nem mérgezték meg.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
hu: Sir Blackballt nem ütötték agyon egy csavarkulccsal.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
hu: Sir Blackballt nem a gyertyatartóval verték agyon.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
hu: Sir Blackballt nem kalapáccsal ölték meg.

en: White helps black, black helps white.
hu: A fehér segíti a feketét, a fekete segíti a fehéret.

en: Don't forget to open the door ...
hu: Ne felejtsd el kinyitni az ajtót...

en: Good Luck!
hu: Sok szerencsét!

en: Hurry!
hu: Siess!

en: Congratulations! (or try again)
hu: Gratulálunk! (vagy próbáld újra)

en: Almost finished ...
hu: Majdnem kész...

en: Restart with F3 ...
hu: Kezdd újra F3-mal...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
hu: Üdvözöljük a vezérlőteremben. A váltók és a kapcsolók segítségével tervezheti meg a teknős útját. A kapcsolók, az óramutató járásának megfelelően: Hozzátesz, Futtat és Újrakezd.

en: The danger is not visible!!!
hu: A veszély láthatatlan!!!

en: Welcome to Enigma III
hu: Üdv az Enigma III-ban!

en: Risk your life ...
hu: Tedd kockára az életed...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
hu: Ne felejtsd, csak annyi követ mozdíts, hogy a következő szobába be tudj nézni...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
hu: Nem hiszem el, hogy a Golyó vagy! Nem engedlek tovább, míg nem bizonyítasz: légy gyorsabb, mint a bajnokom!

en: Congratulations! You may pass!
hu: Gratulálok! Tovább mehetsz!

en: Watch your step!
hu: Vigyázz, hova lépsz!

en: Look ... they're over there!
hu: Nézd... ott vannak!

en: The left-most room is important!
hu: A legbaloldalibb szoba fontos!

en: This is the control panel.
hu: Ez itt a vezérlőpult.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
hu: Egy kastély áll előtted... óvakodj az őröktől!

en: The block near the top-left can move.
hu: A bal felső sarokban található tömb elmozdítható.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
hu: A hármas számú árvízszabályozó gát igen ingatagnak tűnik. Siess, vagy meghalsz!

en: This level is much bigger! Press F3!
hu: Ez a pálya sokkal nagyobb! Nyomj F3-at!

en: It's a long way ...
hu: Hosszú az út...

en: Look closely!
hu: Nézd meg jobban!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
hu: Ejtsd le a kalapácsot egy pentomino oldalán, és használd a kapcsolót!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
hu: A kalapácsot egy pentomino mellé dobd, ne alá!

en: illmind's be quick or be dead
hu: illmind 'légy gyors vagy halott' pályája

en: The art of steering a quadriga
hu: A négyesfogat kormányzásának művészete

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
hu: Megmenekülsz a felnégyeléstől, ha elejted a kanalat!

en: One-Way Woods
hu: Egyirányú Fenyvesek

en: No Memory
hu: Nincs Memória

en: Pass the ball in time
hu: Passzolj időben!

en: Dialers
hu: Hívók

en: Toreador
hu: Torreádor

en: It isn't as easy as it looks.
hu: Nem olyan könnyű, mint amilyennek látszik.

en: Al Capone's training camp.
hu: Al Capone kiképző tábora.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
hu: Legalább két módon lehet kitörni a falon.

en: A window in the wall would be really nice.
hu: Igazán szép volna, ha lenne a falon ablak.

en: A really annoying Level
hu: Egy igazán bosszantó pálya

en: Procrustes
hu: Prokrusztész

en: Blitz Chess
hu: Villámsakk

en: Move fast!
hu: Mozdulj gyorsan!

en: Hanging around in the Jungle
hu: A dzsungelben lődörögve

en: Meditation Disturbance
hu: Meegzavart meditáció

en: Hit by a bolting horse
hu: Belesújtott a ló

en: Escape by Chaining Thieves
hu: Meneküljön a tolvajok láncolásával

en: Remember Atreyu's horse Artax!
hu: Emlékezzen Artáskó lovára!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
hu: Ártatlan vagyok! Soha nem loptam semmit!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
hu: Úgy tartják, kalózok vitték el a kincset.

en: Pirates usually hide their treasure!
hu: A kalózok el szokták rejteni a kincsüket.

en: A closed door gives a better overview!
hu: Egy bezárt ajtó jobb átlátást nyújt.

en: Edwards Mountain
hu: Edwards-hegy

en: Welcome to Enigma VI
hu: Üdv az Enigma VI-ban!

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
hu: Üdvözlünk Mexikóban! Nyolc órával ezelőtt jöttél meg repülőgéppel "Coatlicue" repterére, egy kis faluba, amit felfedezetlen őserdő vesz körül. Most egy lenyűgöző templom előtt találod magad, amiről úgy tűnik, az ősi azték korokból maradt hátra. De a templom meglepően jó állapotban van...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
hu: A templom hatalmas ajtaja mellett egy krómozott feliratot látsz: "Felújította G. G. Goshers, i. sz. 1998". Az alatta lévő kisebbik tábla azt mondja: "G. G. Goshers tulajdona. Tilos az átjárás!". Most veszed észre a templom oldala mellett felépült kutyaólakat. A következőkre gondolsz: "Goshers erődítménnyé alakította át ezt az ősi maradványt. Ez nem lehet törvényes, hiszen Goshers a brit kormánytól kapott támogatást. Felelősségre fogom vonni!

en: This guard doesn’t notice me.
hu: Ez az őr nem vesz észre engem.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
hu: Ezt a tavat nyilván Goshers készítette. Azt hiszem, a helyes út délre van.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
hu: Az öreg falon egy spanyol nyelvű felirat áll: "Vigyázz! Ha valamihez hozzáérsz, lehet, hogy az utolsó is lesz egyben!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
hu: Krómozott felirat: "A vad ketrecének vezérlője"

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
hu: Hoppá, ez a lejtő meredek! Próbáld nem megérinteni a koponyát!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
hu: Ez az épület itt lent börtönnek tűnik. Lássuk csak, kitalálom-e, milyen célt szolgál... Á, itt is van egy krómozott felirat. Azt írja: "A bennszülöttek börtöne".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
hu: Igazán jó ötlet volt megkerülni a börtön épületét, de most át kell jutni ezen a tavon. Takarékoskodj a dobozokkal!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
hu: A börtön rácsos ablakán keresztül megpillantasz egy bennszülött nőt. Nyilvánvalóan Goshers minden bennszülöttet bezárt, aki zavarta őt a "munkájában", hogy bejusson a templomba, és megszerezze az aztékok kincseit. Talán jól jöhet egy olyasvalaki társasága, aki ismeri az őserdő titkait, és talán a templomét is...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
hu: Mivel a fehér ember kiszabadított a börtönből, biztosan nem lehet olyan gonosz, mint Goshers. Talán véget akar vetni Goshers uralmának, és felszabadítani a népemet, és ha nem is ez a helyzet, akkor is jobb szabadnak lenni, mint bebörtönözve. Azt hiszem, illene megköszönönnöm neki.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
hu: A börtön előtt találkozol az angol kalandorral. "Üdv, én Xila vagyok!", mondod neki tört angolsággal. Miután ő is bemutatkozott,  hozzáláttok egy terv kidolgozásához a gonosz G. G. Goshers ellen.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
hu: Ez egy nagyon nehéz rejtvény. Az angolnak segítenie kell nekem, ha ezt az enigmát meg akarom oldani.

en: You wonder what this switch could trigger.
hu: Eltöprengsz, vajon mit működtet ez a kapcsoló.

en: Xila knows how to drain the lake!
hu: Xila tudja, hogyan kell lecsapolni a tavat!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
hu: Szerencse, hogy megtaláltad ezt az üreget, mert megóv a fulladástól.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
hu: Ennek az üvegkőnek biztosan van valamilyen célja...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
hu: Szokatlan, hogy egy ilyen templomnak oldalbejárata legyen.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
hu: Légy óvatos! A falakban érzékelők vannak!

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
hu: Miután a templom hatalmas kapuja kitárult, látod, hogy a bejáratot 11 lándzsás lovag őrzi. Ezek a lovagok nagyon veszélyesek. Kard nélkül nincs esélyed bejutni. Légy óvatos, nem csak lovagok, hanem tolvajok is vannak itt.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
hu: "Gratulálunk. Sikerült bejutnia ebbe az ősi azték templomba."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
hu: "Ön okosabb volt, mint vártam. De soha nem fog eljutni a kincseskamrába, sem kijutni innen!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
hu: "Én, Goshers, biztosan megszabadulok főellenségeim egyikétől, amint megölöm magát!"

en: "Run for your life!"
hu: "Fusson, ha kedves az élete!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
hu: Xilával épp most léptek be az ősi azték templom Gyémánttermébe. Azzal, hogy visszavitted Gerald Gregory Gosherst Nagy-Britanniába, és átadtad a rendőrségnek, véget is vetettél gonosz pályafutásának. Gratulálunk az expedíció sikeréhez!

en: Hot Hurdle Race
hu: Forró akadályfutás

en: Run for your life!
hu: Fuss, ha kedves az életed!

en: Useful unsuccessful drillings
hu: Hasznos sikertelen fúrások

en: In the line of thieves
hu: A tolvajok sorában

en: Welcome to Enigma II
hu: Üdv az Enigma II-ben!

en: Five form twelve!
hu: Ötből tizenkettő!

en: Do not use too much magic!
hu: Ne használj túl sok varázslatot!

en: Some stones are movable.
hu: Egyes kövek elmozdíthatóak.

en: You lost!
hu: Vesztettél!

en: Road to Eden
hu: Az Édenbe vezető út

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
hu: A másik dokumentum hazudik, a bal oldali féreglyuk a jobb.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
hu: A másik dokumentum igazat mond, a jobb oldali féreglyuk balul üt ki.

en: Give it another try ...
hu: Próbálkozz újra...

en: Press F3 or finish.
hu: Nyomj F3-at vagy fejezd be!

en: You'd need a portable box!
hu: Egy hordozható doboz kellene!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
hu: Gratulálok! Találtál egy magot! Használd a rács mögött (és gyorsan tűnj el)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
hu: Ne felejtsd, egy bezárt hidat nem lehet dobozzal betömni...                                           de talán a harmadik magot másra lehetne használni!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
hu: Több különböző fajtájú mag van... Próbáld ki őket!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
hu: Nabnyári őzeknelle za ajlábórp! Túik ték? Mörküt, mörküt...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
hu: Egy kő, egy fa, és fából három,  --  Hogy a gazt legyőzze, barátom,  --  Hogyha kutat  --  Lelhet utat  --  (S nyomjon Shift-F3-at, ne várjon!)

en: is  black  always  beautiful?
hu: Mindig szép a fekete?

en: Dead end!
hu: Zsákutca!

en: There are two HIDDEN items!
hu: Két REJTETT elem van!

en: Third stone from the rock is the hole!
hu: A sziklától a harmadik kő a lyuk!

en: Beware! Black holes!
hu: Vigyázat, Fekete lyukak!

en: Make a Sword, & Umbrella.
hu: Készíts egy kardot és egy esernyőt!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
hu: Vigyél némi pénzt, és készítsd el a saját eszközeid!

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
hu: Teljes figyelmünket fordítsuk ezekre:           Levegő és Tűz, Víz, Föld.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
hu: Ha minden próba kárba vészen,           szégyenkezve a földre nézzen!

en: Dedicated to my friend Frank.
hu: Barátomnak, Franknak ajánlva.

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
hu: ... most menj vissza a kalapácsért!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
hu: Minden szín legfeljebb egyszer fordul elő. Minden eltalált szín, mely nincs jó helyen, egy fehéret, amelyik jó helyen van, az egy feketét ér.

en: This switch is to validate your guess.
hu: Ezzel a kapcsolóval ellenőrizheted a tipped.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
hu: Az egyik kirakós követ a pedál-mezőre kell helyezni.                       Találd ki, melyiket... :)

en: The level preview might help ...
hu: Az előkép segíthet...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
hu: Tehát akkor, hol vannak a lovagok? -  Bánni fogod, hogy megkérdezted!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
hu: Csak egy tipp: Próbálkozz először könnyű módban...

en: Don't think too long ... it's easy!
hu: Ne gondolkozz túl sokáig ... egyszerű!

en: 5, 8, or 10 seconds?
hu: 5, 8 vagy 10 másodperc?

en: Search it.
hu: Keresd!

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
hu: ÉN NEM VAGYOK EGYKORU SEMMI LÉNNYEL, / CSUPÁN ÖRÖKKEL; S ÉN ÖRÖKKÖN ÁLLOK. / KI ITT BELÉPSZ, HAGYJ FEL MINDEN REMÉNNYEL!

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
hu: Kharón vagyok, az alvilág révésze. Átvihetlek Akherón veszélyes mocsarain, de az ár magas... Várj, élőnek tűnsz!... Dehát csak a halottak léphetnek be ide. Gyorsan áldozd fel az élet jelképét az oltáron, hogy távol tartsd az őrzőket, utána meggondolom, átvigyelek-e.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
hu: Nem lehetsz itt! Én, Minósz, a holtak bírája, nem engedem! Fordulj vissza most, vagy viseld a következményeket örökké!

en: Lust
hu: Bujaság

en: Lutetia - Paris
hu: Lutetia - Párizs
