entangle - en to ja translation catalogue (208 entries)

en: 1.15:1 - Movietone
ja: 1.15:1 - ムービートーン

en: 1.33:1 (4:3, 12:9) - Super 35mm / DSLR / MF 645
ja: 1.33:1 (4:3, 12:9) - スーパー 35mm / DSLR / MF 645

en: 1.37:1 - 35mm movie
ja: 1.37:1 - 35mm ムービー

en: 1.66:1 (5:3, 15:9) - Super 16mm
ja: 1.66:1 (5:3, 15:9) - スーパー 16mm

en: 1.6:1 (8:5, 16:10) - Widescreen
ja: 1.6:1 (8:5, 16:10) - ワイドスクリーン

en: 1.75:1 (7:4) - Widescreen
ja: 1.75:1 (7:4) - ワイドスクリーン

en: 1.77:1 (16:9) - APS-H / HDTV / Widescreen
ja: 1.77:1 (16:9) - APS-H / HDTV / ワイドスクリーン

en: 1.85:1 - 35mm Widescreen
ja: 1.85:1 - 35mm ワイドスクリーン

en: 1:1 - Square / MF 6x6
ja: 1:1 - 正方形 / MF 6x6

en: 2.00:1 - SuperScope
ja: 2.00:1 - スーパースコープ

en: 2.20:1 (11:5, 22:10) - 70mm movie
ja: 2.20:1 (11:5, 22:10) - 70mm ムービー

en: 2.35:1 - CinemaScope
ja: 2.35:1 - シネマスコープ

en: 2.37:1 (64:27)- HDTV cinema
ja: 2.37:1 (64:27)- HDTV シネマ

en: 2.39:1 (12:5)- Panavision
ja: 2.39:1 (12:5)- パナビジョン

en: 2.66:1 (8:3, 24:9)- Super 16mm
ja: 2.66:1 (8:3, 24:9)- スーパー 16mm

en: 2.76:1 (11:4) - Ultra Panavision
ja: 2.76:1 (11:4) - ウルトラパナビジョン

en: 2.93:1 - MGM Camera 65
ja: 2.93:1 - MGM カメラ 65

en: 3:1 APS Panorama
ja: 3:1 APS パノラマ

en: <b>Capture</b>
ja: <b>キャプチャー</b>

en: <b>Colour management</b>
ja: <b>カラーマネジメント</b>

en: <b>Image Viewer</b>
ja: <b>イメージビューアー</b>

en: <b>Interface</b>
ja: <b>インターフェース</b>

en: <b>Plugins</b>
ja: <b>プラグイン</b>

en: About - Entangle
ja: Entangle について

en: Absolute colourimetric
ja: 絶対カラーメトリック

en: All files (*.*)
ja: すべてのファイル (*.*)

en: Apply mask to alter aspect ratio
ja: アスペクト比を変更する場合はマスクを適用します

en: Aspect ratio:
ja: アスペクト比:

[ctx: shortcut window]
en: Autofocus
ja: オートフォーカス

en: Autofocus control not available with this camera
ja: オートフォーカスの制御がこのカメラで利用できません

en: Autofocus control was not a toggle widget
ja: オートフォーカス制御がトグルウィジェットではありませんでした

en: Autofocus failed
ja: オートフォーカスに失敗しました

en: Automatically connect to cameras at startup
ja: 起動するとき自動的にカメラに接続する

en: Automatically synchronize camera clock
ja: 自動的にカメラの時刻を同期する

en: Automation
ja: オートメーション

en: Background:
ja: 背景:

en: Best Fit
ja: 最適

en: Blank screen when capturing images
ja: イメージのキャプチャー中に画面を表示しない

en: Camera connect failed
ja: カメラの接続に失敗しました

en: Camera control update failed
ja: カメラの制御内容の更新に失敗しました

en: Camera is in use
ja: カメラは使用中です

en: Camera load controls failed
ja: カメラが制御情報の読み込みに失敗しました

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot initialize gphoto2 abilities
ja: gphoto2 機能を初期化できません

en: Cannot initialize gphoto2 ports
ja: gphoto2 ポートを初期化できません

en: Cannot load gphoto2 abilities
ja: gphoto2 機能を読み込めません

en: Cannot load gphoto2 ports
ja: gphoto2 ポートを読み込めません

en: Capture
ja: キャプチャー

[ctx: shortcut window]
en: Capture a single image
ja: 単一イメージのキャプチャ

en: Capture an image
ja: 画像をキャプチャーする

en: Capture target setting not available with this camera
ja: このカメラでキャプチャーターゲット設定は利用できません

en: Center lines
ja: センターライン

en: Check that the camera is not
    
     - opened by another photo <b>application</b>
     - mounted as a <b>filesystem</b> on the desktop
     - in <b>sleep mode</b> to save battery power
ja: カメラが次の状態であることを確認してください
    
     - 他の写真 <b>アプリケーション</b> により利用されていない
     - デスクトップに <b>ファイルシステム</b> としてマウントされていない
     - バッテリー電源を節約するために <b>スリープモード</b> になっていない

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows & exit
ja: 全てのウィンドウを閉じて終了

en: Color Management
ja: カラーマネジメント

en: Colour managed display
ja: カラーマネジメントされたディスプレイ

en: Continue preview mode after capture
ja: キャプチャー後にプレビューモードを続けます

en: Continuous capture preview
ja: 連続的なキャプチャーのプレビュー

[ctx: shortcut window]
en: Controlling the application
ja: アプリケーションの制御

en: Controls not available for this camera
ja: このカメラに対して制御できません

en: Delete
ja: 削除

en: Delete file from camera after downloading
ja: ダウンロード後にカメラからファイルを削除します

en: Detect the system monitor profile
ja: システムのモニタープロファイルを検知します

en: Display focus point during preview
ja: プレビュー中に焦点を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Display help manual
ja: ヘルプマニュアルを表示

en: Entangle Preferences
ja: Entangleの設定

en: Entangle can trigger the camera shutter to capture new images. When supported by the camera, a continuously updating preview of the scene can be displayed prior to capture. Images will be downloaded and displayed as they are captured by the camera. Entangle also allows the settings of the camera to be changed from the computer.
ja: Entangleは新しい写真を撮影するためにシャッターを切ることができます。カメラが対応していた場合には、連続して撮影する場合のプレビューをキャプチャー前に表示することができます。カメラでキャプチャされた写真は、ダウンロードされて表示されます。Entangleはカメラ側の設定をパソコン側から変更することもできます。

en: Entangle is a program used to control digital cameras that are connected to the computer via USB.
ja: EntangleはコンピューターにUSB接続されたデジタルカメラを制御して利用するアプリケーションです。

en: Entangle is compatible with most DSLR cameras from Nikon and Canon, some of their compact camera models, and a variety of cameras from other manufacturers.
ja: Entangleは、ほとんどのNikon製とCanon製のデジタル一眼と、いくつかのコンパクトデジカメ、また、他のメーカーが製造している様々なカメラと互換性があります。

en: Entangle: Camera autofocus failed
ja: Entangle: カメラのオートフォーカスに失敗しました

en: Entangle: Camera connect failed
ja: Entangle: カメラの接続に失敗しました

en: Entangle: Camera control update failed
ja: Entangle: カメラの制御内容の更新に失敗しました

en: Entangle: Camera load controls failed
ja: Entangle: カメラが制御情報の読み込みに失敗しました

en: Entangle: Camera manual focus failed
ja: Entangle: カメラのマニュアルフォーカスに失敗しました

en: Entangle: Operation failed
ja: Entangle: オペレーションに失敗しました

en: Failed to read manual focus choice %d: %s %d
ja: マニュアルフォーカス選択 %d: %s %d の読み込みに失敗しました

en: Failed to set autofocus state: %s %d
ja: オートフォーカスの状態を設定できませんでした: %s %d

en: Failed to set capture target: %s %d
ja: キャプチャーターゲット: %s %d の設定に失敗しました

en: Failed to set manual focus state: %s %d
ja: マニュアルフォーカスの状態を設定できません: %s %d

en: Failed to set time state: %s %d
ja: 時刻の状態の設定に失敗しました: %s %d

en: Failed to set viewfinder state: %s %d
ja: ビューファインダーの状態の設定に失敗しました: %s %d

en: Filename pattern:
ja: ファイル名のパターン:

[ctx: shortcut window]
en: Focus control (during live preview)
ja: フォーカス制御(ライブプレビュー中)

[ctx: shortcut window]
en: Focus in (large step)
ja: フォーカスイン(大ステップ)

[ctx: shortcut window]
en: Focus in (small step)
ja: フォーカスイン(小ステップ)

[ctx: shortcut window]
en: Focus out (large step)
ja: フォーカスアウト(大ステップ)

[ctx: shortcut window]
en: Focus out (small step)
ja: フォーカスアウト(小ステップ)

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Golden sections
ja: 黄金分割

en: Grid lines:
ja: グリッド線:

en: Highlight areas of overexposure
ja: 露出過度のハイライトエリア

en: Highlight:
ja: ハイライト:

en: ICC profiles (*.icc, *.icm)
ja: ICC プロファイル (*.icc, *.icm)

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: Image Viewer
ja: イメージビューアー

[ctx: shortcut window]
en: Image display
ja: イメージディスプレイ

en: Image histogram
ja: イメージヒストグラム

en: Interface
ja: インターフェース

en: Manual focus control not available with this camera
ja: 手動フォーカス制御がこのカメラで利用できません

en: Manual focus control was not a range or radio widget
ja: マニュアルフォーカス制御が範囲にない、またはラジオウィジェットではありません

en: Manual focus failed
ja: マニュアルフォーカスに失敗しました

en: Mask opacity:
ja: 不透明度マスク:

en: Missing 'execute' method implementation
ja: '実行'メソッド実装が見つかりません

en: Mode of operation:
ja: 操作モード:

en: Model
ja: 型名

en: Monitor
ja: モニター

en: Monitor profile:
ja: モニタープロファイル:

en: Network camera
ja: ネットワークカメラ

en: No
ja: いいえ

en: No camera connected
ja: カメラが接続されていません

en: No cameras were detected, check that
    
      - the <b>cables</b> are connected
      - the camera is <b>turned on</b>
      - the camera is in the <b>correct mode</b>
      - the camera is a <b>supported</b> model
    
    USB cameras are automatically detected
    when plugged in, for others try a refresh
    or enter a network camera IP address
ja: カメラが検出されません、以下を確認してください
    
      -  <b>ケーブル</b> が接続されている
      - カメラの <b>電源がオン</b>
      - カメラが <b>接続モード</b>
      - カメラが <b>サポートされる</b> モデル
    
    USBカメラは接続時に自動的に検出されます、
    その他は更新を試すか、
    ネットワークカメラIPアドレスを入力してください

en: No config options
ja: 設定オプションなし

en: No controls available
ja: 制御できるデバイスがありません

en: No script
ja: スクリプトなし

en: None
ja: なし

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Open
ja: 開く

[ctx: shortcut window]
en: Open a new camera window
ja: 新しいカメラウィンドウを開く

en: Open with
ja: 開く

en: Operation: %s
ja: オペレーション: %s

en: Overlay earlier images
ja: これまでのイメージを重ね合わせる

en: Overlay layers:
ja: 重ね合わせ層:

en: Perceptual
ja: 知覚

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Port
ja: ポート

[ctx: shortcut window]
en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Preview
ja: プレビュー

en: Quarters
ja: クォーター

en: RGB profile:
ja: RGB プロファイル:

en: Relative colourimetric
ja: 相対カラーメトリック

en: Rendering intent:
ja: レンダリング用途:

en: Reset controls
ja: 制御のリセット

en: Retry
ja: 再試行

en: Rule of 3rds
ja: 三分割法

en: Rule of 5ths
ja: 五分割法

en: Saturation
ja: 彩度

en: Screen blanking is not available on this display
ja: このディスプレイにおいて画面を空白にすることはできません。

en: Screen blanking is not implemented on this platform
ja: このディスプレイにおいて画面を空白にする機能が実装されていません。

en: Script
ja: スクリプト

en: Select a camera to connect to:
ja: 接続するカメラを選択してください:

en: Select a folder
ja: フォルダーの選択

en: Select application...
ja: アプリケーションの選択...

en: Select camera - Entangle
ja: カメラの選択 - Entangle

en: Set clock
ja: 時刻の設定

en: Show linear histogram
ja: リニアヒストグラムの表示

[ctx: shortcut window]
en: Shutter control
ja: シャッター制御

en: Tethered Camera Control & Capture
ja: 接続されたカメラの制御とキャプチャー

en: Tethered Camera Control &amp; Capture
ja: 接続されたカメラの制御とキャプチャー

en: The Entangle Photo project
ja: Entangle Photoプロジェクト

en: This camera does not support image capture
ja: このカメラは画像のキャプチャーをサポートしません

en: This camera does not support image preview
ja: このカメラは画像のプレビューをサポートしません

en: Time setting not available with this camera
ja: このカメラでは時刻の設定は利用できません

en: Time setting was not a choice widget
ja: 時刻の設定は選択ウィジェットにはありませんでした

en: Time setting was not a date widget
ja: 時刻の設定は日付ウィジェットにはありませんでした

[ctx: shortcut window]
en: Toggle histogram scale
ja: ヒストグラムスケールをトグル

[ctx: shortcut window]
en: Toggle image mask
ja: イメージマスクをトグル

[ctx: shortcut window]
en: Toggle live preview
ja: ライブプレビューのトグル

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overexposure highlighting
ja: 露出過度ハイライトをトグル

en: Unable to capture image: %s
ja: 画像をキャプチャーできません: %s

en: Unable to capture preview: %s
ja: プレビューをキャプチャーできません: %s

en: Unable to connect to camera: %s
ja: カメラに接続できません: %s

en: Unable to delete file: %s
ja: ファイルを削除できません: %s

en: Unable to fetch camera control configuration: %s
ja: カメラ制御設定: %s を取得できません

en: Unable to fetch widget name
ja: 装置名を取得できません

en: Unable to fetch widget type
ja: ウィジェットの形式を取り出せません

en: Unable to get camera file: %s
ja: カメラのファイルを取得できません: %s

en: Unable to get file data: %s
ja: ファイルのデータを取得できません: %s

en: Unable to get filename: %s
ja: ファイル名を取得できません: %s

en: Unable to initialize camera: %s
ja: カメラ: %s を初期化できません

en: Unable to save camera control configuration: %s
ja: カメラ制御設定: %s を保存できません

en: Unable to save controls, camera is not configurable
ja: 制御情報を保存できません、カメラが設定可能ではありません

en: Unable to wait for events: %s
ja: イベントを待機できません: %s

en: Untitled script
ja: 無題のスクリプト

en: Use embedded preview from raw files
ja: 元ファイルから埋め込みプレビューを使用する

en: Use preview output as capture image
ja: キャプチャイメージとしてプレビュー出力を使用

en: Viewfinder control not available with this camera
ja: ビューファインダーの制御がこのカメラで利用できません

en: Viewfinder control was not a toggle widget
ja: ビューファインダーの制御がトグルウィジェットではありませんでした

[ctx: shortcut window]
en: Window display
ja: ウィンドウディスプレイ

en: Yes
ja: はい

en: Zoom _In
ja: ズームイン(_I)

en: Zoom _Out
ja: ズームアウト(_O)

[ctx: shortcut window]
en: Zoom best
ja: ズーム最適

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: ズームイン

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal
ja: ズーム標準

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: _About
ja: 詳細(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Connect…
ja: 接続(_C)…

en: _Disconnect…
ja: 切断(_D)…

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Manual
ja: マニュアル(_M)

en: _New window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Normal Size
ja: 標準サイズ(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Preferences…
ja: 設定(_P)…

en: _Presentation
ja: プレゼンテーション(_P)

en: _Quit
ja: 退出(_Q)

en: _Select session…
ja: セッションの選択(_S)…

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Supported cameras
ja: サポートされるカメラ(_S)

en: _Synchronize capture
ja: キャプチャの同期(_S)

en: capture
ja: キャプチャー

en: label
ja: ラベル

en: preview
ja: プレビュー

en: settings
ja: 設定
