entangle - en to sv translation catalogue (194 entries)

en: 1.37:1 - 35mm movie
sv: 1.37:1 - 35mm film

en: 1.6:1 (8:5, 16:10) - Widescreen
sv: 1.6:1 (8:5, 16:10) - Bredbild

en: 1.75:1 (7:4) - Widescreen
sv: 1.75:1 (7:4) - Bredbild

en: 1.77:1 (16:9) - APS-H / HDTV / Widescreen
sv: 1.77:1 (16:9) - APS-H / HDTV / Bredbild

en: 1.85:1 - 35mm Widescreen
sv: 1.85:1 - 35mm Bredbild

en: 1:1 - Square / MF 6x6
sv: 1:1 - Kvadratisk / MF 6×6

en: 2.10:1 (21:10) - Planned HDTV
sv: 2.10:1 (21:10) - Planerad HDTV

en: 2.20:1 (11:5, 22:10) - 70mm movie
sv: 2.20:1 (11:5, 22:10) - 70mm film

en: <b>Capture</b>
sv: <b>Fångst</b>

en: <b>Colour management</b>
sv: <b>Färghantering</b>

en: <b>Image Viewer</b>
sv: <b>Bildvisare</b>

en: <b>Interface</b>
sv: <b>Gränssnitt</b>

en: <b>Plugins</b>
sv: <b>Insticksmoduler</b>

en: About - Entangle
sv: Om - Entangle

en: Absolute colourimetric
sv: Absolut kolorimetrisk

en: All files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: Apply mask to alter aspect ratio
sv: Använd mask för att ändra bildformat

en: Aspect ratio:
sv: Bildformat:

[ctx: shortcut window]
en: Autofocus
sv: Autofokus

en: Autofocus control not available with this camera
sv: Autfokusinställning är inte tillgängligt för denna kamera

en: Autofocus control was not a toggle widget
sv: Autofokusinställningen var inte en omkopplings-widget

en: Autofocus failed
sv: Autofokus misslyckades

en: Automatically connect to cameras at startup
sv: Anslut automatiskt till kameror vid uppstart

en: Automatically synchronize camera clock
sv: Synkronisera automatiskt kameraklockan

en: Automation
sv: Automatisering

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Best Fit
sv: Bästa anpassning

en: Blank screen when capturing images
sv: Töm skärmen när bilder fångas

en: Camera connect failed
sv: Anslutning till kameran misslyckades

en: Camera control update failed
sv: Uppdatering av kamerainställningar misslyckades

en: Camera is in use
sv: Kameran används

en: Camera load controls failed
sv: Laddning av kamerainställningar misslyckades

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot initialize gphoto2 abilities
sv: Kan inte initiera gphoto2:s egenskaper

en: Cannot initialize gphoto2 ports
sv: Kan inte initiera gphoto2:s portar

en: Cannot load gphoto2 abilities
sv: Kan inte ladda gphoto2:s egenskaper

en: Cannot load gphoto2 ports
sv: Kan inte ladda gphoto2:s portar

en: Capture
sv: Fånga

[ctx: shortcut window]
en: Capture a single image
sv: Fånga en enstaka bild

en: Capture an image
sv: Fånga en bild

en: Capture target setting not available with this camera
sv: Målfångstinställning ej kompatibel med denna kamera

en: Capture;Camera;Tethered;Photo;
sv: Capture;Camera;Tethered;Photo;Fångst;Kamera;Tjudrad;Foto;

en: Center lines
sv: Mittlinjer

en: Check that the camera is not
    
     - opened by another photo <b>application</b>
     - mounted as a <b>filesystem</b> on the desktop
     - in <b>sleep mode</b> to save battery power
sv: Kontrollera att kameran inte är
    
     - öppnad av ett annat foto<b>program</b>
     - monterad som ett <b>filsystem</b> på skrivbordet
     - i <b>sovläge</b> för att spara ström

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows & exit
sv: Stäng alla fönster och avsluta

en: Color Management
sv: Färghantering

en: Colour managed display
sv: Färghanterad display

en: Continue preview mode after capture
sv: Fortsätt i förhandsvisningsläge efter fångst

en: Continuous capture preview
sv: Kontinuerlig förhandsvisning av fångade bilder

[ctx: shortcut window]
en: Controlling the application
sv: Styra programmet

en: Controls not available for this camera
sv: Kontroller är inte tillgängliga för denna kamera

en: Delete
sv: Radera

en: Delete file from camera after downloading
sv: Radera filer från kameran efter att de hämtats

en: Detect the system monitor profile
sv: Detektera systemmonitorprofilen

en: Display focus point during preview
sv: Visa fokuspunkt under förhandsvisning

[ctx: shortcut window]
en: Display help manual
sv: Visa hjälpmanualen

en: Entangle Preferences
sv: Inställningar för Entangle

en: Entangle can trigger the camera shutter to capture new images. When supported by the camera, a continuously updating preview of the scene can be displayed prior to capture. Images will be downloaded and displayed as they are captured by the camera. Entangle also allows the settings of the camera to be changed from the computer.
sv: Entangle kan utlösa kameraslutaren för att ta nya bilder.  När kameran stödjer det kan en kontinuerligt uppdaterad förhandsvisning av scenen visas före kortet tas.  Bilkder kommer hämtas och visas allteftersom de tas av kameran.  Entangle gör också att kamerainställningarna kan ändras från datorn.

en: Entangle is a program used to control digital cameras that are connected to the computer via USB.
sv: Entangle är ett program som används för att styra digitalkameror som är anslutna till datorn via USB.

en: Entangle is compatible with most DSLR cameras from Nikon and Canon, some of their compact camera models, and a variety of cameras from other manufacturers.
sv: Entangle är kompatibel med de flesta DSLR-kameror från Nikon och Canon, några av deras modeller av kompaktkameror, och olika kameror från andra tillverkare.

en: Entangle: Camera autofocus failed
sv: Entangle: Kamerans autofokus misslyckades

en: Entangle: Camera connect failed
sv: Entangle: Anslutning till kameran misslyckades

en: Entangle: Camera control update failed
sv: Entangle: Uppdatering av kamerainställningar misslyckades

en: Entangle: Camera load controls failed
sv: Entangle: Laddning av kamerainställningar misslyckades

en: Entangle: Camera manual focus failed
sv: Entangle: Kamerans manuella fokus misslyckades

en: Entangle: Operation failed
sv: Entangle: Åtgärden misslyckades

en: Failed to read manual focus choice %d: %s %d
sv: Misslyckades att läsa manuellt fokusval %d: %s %d

en: Failed to set autofocus state: %s %d
sv: Misslyckades att ställa in autofokustillstånd: %s %d

en: Failed to set capture target: %s %d
sv: Misslyckades att ställa in målfångst: %s %d

en: Failed to set manual focus state: %s %d
sv: Misslyckades att ställa in manuellt fokustillstånd: %s %d

en: Failed to set time state: %s %d
sv: Misslyckades att ställa in tidtillstånd: %s %d

en: Failed to set viewfinder state: %s %d
sv: Misslyckades att ställa in sökartillstånd: %s %d

en: Filename pattern:
sv: Filnamnsmönster:

[ctx: shortcut window]
en: Focus control (during live preview)
sv: Fokusstyrning (under förhandsvisning)

[ctx: shortcut window]
en: Focus in (large step)
sv: Fokusera in (stort steg)

[ctx: shortcut window]
en: Focus in (small step)
sv: Fokusera in (litet steg)

[ctx: shortcut window]
en: Focus out (large step)
sv: Fokusera ut (stort steg)

[ctx: shortcut window]
en: Focus out (small step)
sv: Fokusera ut (litet steg)

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Golden sections
sv: Gyllene snittet

en: Grid lines:
sv: Rutmönster:

en: Highlight areas of overexposure
sv: Markera områden med överexponering

en: Highlight:
sv: Markera:

en: ICC profiles (*.icc, *.icm)
sv: ICC-profiler (*.icc, *.icm)

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

[ctx: shortcut window]
en: Image display
sv: Bildvisning

en: Image histogram
sv: Bildhistogram

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Manual focus control not available with this camera
sv: Manuell fokusinställning är inte tillgängligt för denna kamera

en: Manual focus control was not a range or radio widget
sv: Manuell fokusinställning var inte ett intervall eller en flervals-widget

en: Manual focus failed
sv: Manuellt fokus misslyckades

en: Mask opacity:
sv: Maskogenomskinlighet:

en: Missing 'execute' method implementation
sv: Implementationen av metoden ”execute” saknas

en: Mode of operation:
sv: Arbetsläge:

en: Monitor
sv: Övervaka

en: Monitor profile:
sv: Monitorprofil:

en: Network camera
sv: Nätverkskamera

en: No
sv: Nej

en: No camera connected
sv: Ingen kamera ansluten

en: No cameras were detected, check that
    
      - the <b>cables</b> are connected
      - the camera is <b>turned on</b>
      - the camera is in the <b>correct mode</b>
      - the camera is a <b>supported</b> model
    
    USB cameras are automatically detected
    when plugged in, for others try a refresh
    or enter a network camera IP address
sv: Inga kameror hittades, kontrollera att
    
      - <b>sladdarna</b> är inkopplade
      - kameran är <b>påslagen</b>
      - kameran är i <b>rätt läge</b>
      - kameran är av en modell som <b>stödjs</b>
    
    USB-kameror upptäcks automatiskt när de kopplas
    in, försök med en omläsning eller ange en
    nätverkskameras IP-adress för övriga

en: No config options
sv: Inga konfigurationsflaggor

en: No controls available
sv: Inga inställningar tillgängliga

en: No script
sv: Inget skript

en: None
sv: Ingen

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Open
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Open a new camera window
sv: Öppna ett nytt kamerafönster

en: Open with
sv: Öppna med

en: Operation: %s
sv: Åtgärd: %s

en: Overlay earlier images
sv: Täck över tidigare bilder

en: Overlay layers:
sv: Övertäckningslager:

en: Perceptual
sv: Perceptuell

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Quarters
sv: Fjärdedelar

en: RGB profile:
sv: RGB-profil:

en: Relative colourimetric
sv: Relativ kolorimetrisk

en: Rendering intent:
sv: Renderingssyfte:

en: Reset controls
sv: Återställ styrningen

en: Retry
sv: Försök igen

en: Rule of 3rds
sv: Tredjedelsregeln

en: Rule of 5ths
sv: Femtedelsregeln

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Screen blanking is not available on this display
sv: Skärmsläckning är inte tillgängligt för denna skärm

en: Screen blanking is not implemented on this platform
sv: Skärmsläckning är inte implementerat på denna plattform

en: Script
sv: Skript

en: Select a camera to connect to:
sv: Välj en kamera att ansluta till:

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Select application...
sv: Välj program…

en: Select camera - Entangle
sv: Välj kamera - Entangle

en: Set clock
sv: Ställ klockan

en: Show linear histogram
sv: Visa linjärt histogram

[ctx: shortcut window]
en: Shutter control
sv: Slutarstyrning

en: Tethered Camera Control & Capture
sv: Tjudrad kamerakontroll och -fångst

en: Tethered Camera Control &amp; Capture
sv: Tjudrad kamerakontroll och -fångst

en: The Entangle Photo project
sv: Fotoprojektet Entagle

en: This camera does not support image capture
sv: Denna kamera stödjer inte fångst av bilder

en: This camera does not support image preview
sv: Denna kamera stödjer inte förhandsvisning av bilder

en: Time setting not available with this camera
sv: Tidsinställning ej kompatibel med denna kamera

en: Time setting was not a choice widget
sv: Tidsinställningen var inte en val-widget

en: Time setting was not a date widget
sv: Tidsinställningen var inte en datum-widget

[ctx: shortcut window]
en: Toggle histogram scale
sv: Växla histogramskala

[ctx: shortcut window]
en: Toggle image mask
sv: Växla bildmask

[ctx: shortcut window]
en: Toggle live preview
sv: Växla live-förhandsvisning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overexposure highlighting
sv: Växla överexponeringsmarkering

en: Unable to capture image: %s
sv: Kan inte fånga en bild: %s

en: Unable to capture preview: %s
sv: Kan inte fånga en förhandsvisning: %s

en: Unable to connect to camera: %s
sv: Kan inte ansluta till kameran: %s

en: Unable to delete file: %s
sv: Kan inte radera filen: %s

en: Unable to fetch camera control configuration: %s
sv: Kan inte hämta kamerans inställningskonfiguration: %s

en: Unable to fetch widget name
sv: Kan inte ta fram widget-namnet

en: Unable to fetch widget type
sv: Kan inte ta fram widget-typen

en: Unable to get camera file: %s
sv: Kan inte hämta fil från kameran: %s

en: Unable to get file data: %s
sv: Kan inte hämta fildata: %s

en: Unable to get filename: %s
sv: Kan inte hämta filnamnet: %s

en: Unable to initialize camera: %s
sv: Kan inte initiera kameran: %s

en: Unable to save camera control configuration: %s
sv: Kan inte spara kamerans inställningskonfiguration: %s

en: Unable to save controls, camera is not configurable
sv: Kan inte spara inställningar, kameran är inte konfigurerbar

en: Unable to wait for events: %s
sv: Kan inte vänta på händelser: %s

en: Untitled script
sv: Namnlöst skript

en: Use embedded preview from raw files
sv: Använd inbäddad förhandsvisning från råa filer

en: Use preview output as capture image
sv: Används förhandsvisningsutdata som fångstbild

en: Viewfinder control not available with this camera
sv: Sökarinställning är inte tillgängligt för denna kamera

en: Viewfinder control was not a toggle widget
sv: Sökarinställningen var inte en omkopplings-widget

[ctx: shortcut window]
en: Window display
sv: Fönstervisning

en: Yes
sv: Ja

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom best
sv: Zooma bäst

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal
sv: Zooma normalt

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: _About
sv: _Om

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Connect…
sv: _Anslut …

en: _Disconnect…
sv: _Koppla ner …

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Keyboard shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _New window
sv: _Nytt fönster

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Preferences…
sv: _Inställningar …

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Select session…
sv: _Välj session …

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Supported cameras
sv: Kameror som _stödjs

en: _Synchronize capture
sv: _Synkronisera fångst

en: capture
sv: fånga

en: label
sv: etikett

en: preview
sv: förhandsvisa

en: settings
sv: inställningar
