entangle - en to tr translation catalogue (220 entries)

en: 'Escape' to close
tr: Kapatmak için 'Escape'

en: 1.33:1 (4:3, 12:9) - Super 35mm / DSLR / MF 645
tr: 1.33:1 (4:3, 12:9) - Süper 35mm / DSLR / MF 645

en: 1.37:1 - 35mm movie
tr: 1.37:1 - 35mm film

en: 1.50:1 (3:2, 15:10)- 35mm SLR
tr: 1.50:1 (3:2, 15:10) - 35mm SLR

en: 1.66:1 (5:3, 15:9) - Super 16mm
tr: 1.66:1 (5:3, 15:9) - Süper 16mm

en: 1.6:1 (8:5, 16:10) - Widescreen
tr: 1.6:1 (8:5, 16:10) - Geniş ekran

en: 1.75:1 (7:4) - Widescreen
tr: 1.75:1 (7:4) - Geniş ekran

en: 1.77:1 (16:9) - APS-H / HDTV / Widescreen
tr: 1.77:1 (16:9) - APS-H / HDTV / Geniş ekran

en: 1.85:1 - 35mm Widescreen
tr: 1.85:1 - 35mm Geniş ekran

en: 1:1 - Square / MF 6x6
tr: 1:1 - Kare / MF 6x6

en: 2.10:1 (21:10) - Planned HDTV
tr: 2.10:1 (21:10) - Planlanan HDTV

en: 2.20:1 (11:5, 22:10) - 70mm movie
tr: 2.20:1 (11:5, 22:10) - 70mm film

en: 2.37:1 (64:27)- HDTV cinema
tr: 2.37:1 (64:27) - HDTV sinema

en: 2.39:1 (12:5)- Panavision
tr: 2.39:1 (12:5) - Panavision

en: 2.55:1 (23:9)- CinemaScope 55
tr: 2.55:1 (23:9) - CinemaScope 55

en: 2.59:1 (13:5)- Cinerama
tr: 2.59:1 (13:5) - Cinerama

en: 2.66:1 (8:3, 24:9)- Super 16mm
tr: 2.66:1 (8:3, 24:9) - Süper 16mm

en: <b>Capture</b>
tr: <b>Yakalama</b>

en: <b>Colour management</b>
tr: <b>Renk yönetimi</b>

en: <b>Image Viewer</b>
tr: <b>Resim Görüntüleyici</b>

en: <b>Interface</b>
tr: <b>Arayüz</b>

en: <b>Plugins</b>
tr: <b>Eklentiler</b>

en: About - Entangle
tr: Hakkında - Entangle

en: Absolute colourimetric
tr: Mutlak kolorimetrik

en: All files (*.*)
tr: Tüm dosyalar (*.*)

en: Apply mask to alter aspect ratio
tr: En/boy oranını değiştirmek için maske uygula

en: Aspect ratio:
tr: En/boy oranı:

[ctx: shortcut window]
en: Autofocus
tr: Otomatik odaklama

en: Autofocus control not available with this camera
tr: Bu kamera için otomatik odak denetleme kullanılamıyor

en: Autofocus control was not a toggle widget
tr: Otomatik odak denetleme bir değiştirme (toggle) widget'ı değildi

en: Autofocus failed
tr: Otomatik odaklama başarısız oldu

en: Automatically connect to cameras at startup
tr: Başlangıçta kameralara otomatik olarak bağlan

en: Automatically synchronize camera clock
tr: Kamera saatini otomatik olarak eşzamanla

en: Automation
tr: Otomasyon

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Best Fit
tr: En Uygun

en: Blank screen when capturing images
tr: Fotoğraf çekerken ekranı karart

en: Camera connect failed
tr: Kameraya bağlanılamadı

en: Camera control update failed
tr: Kamera denetleme güncellenemedi

en: Camera is in use
tr: Kamera kullanımda

en: Camera load controls failed
tr: Kamera denetlemeleri yüklenemedi

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot capture image while not opened
tr: Açık değilken görüntü yakalanamaz

en: Cannot delete file while not opened
tr: Açık değilken dosya silinemez

en: Cannot download file while not opened
tr: Açık değilken dosya indirilemez

en: Cannot initialize gphoto2 abilities
tr: gphoto2 özellikleri başlatılamıyor

en: Cannot initialize gphoto2 ports
tr: gphoto2 bağlantı noktaları başlatılamıyor

en: Cannot load gphoto2 abilities
tr: gphoto2 özellikleri yüklenemiyor

en: Cannot load gphoto2 ports
tr: gphoto2 bağlantı noktaları yüklenemiyor

en: Cannot preview image while not opened
tr: Açık değilken görüntü ön izlemesi yapılamaz

en: Cannot wait for events while not opened
tr: Açık değilken olaylar beklenemez

en: Capture
tr: Yakala

[ctx: shortcut window]
en: Capture a single image
tr: Tek bir görüntü yakala

en: Capture an image
tr: Bir görüntü yakala

en: Capture target setting not available with this camera
tr: Bu kamera için yakalama hedefi ayarı kullanılamıyor

en: Capture;Camera;Tethered;Photo;
tr: Yakala;Kamera;Bağlı;Fotoğraf;

en: Center lines
tr: Merkez çizgiler

en: Check that the camera is not
    
     - opened by another photo <b>application</b>
     - mounted as a <b>filesystem</b> on the desktop
     - in <b>sleep mode</b> to save battery power
tr: Kameranın
    
     - başka bir fotoğraf <b>uygulaması</b> tarafından açılmadığını
     - masaüstünde bir <b>dosya sistemi</b> olarak monte edilmediğini
     - pilden tasarruf etmek için <b>uyku modunda</b> olmadığını denetleyin

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows & exit
tr: Tüm pencereleri kapat ve çık

en: Color Management
tr: Renk Yönetimi

en: Colour managed display
tr: Renk yönetimli ekran

en: Continue preview mode after capture
tr: Çektikten sonra ön izleme moduna devam et

en: Continuous capture preview
tr: Sürekli çekim ön izlemesi

[ctx: shortcut window]
en: Controlling the application
tr: Uygulamayı denetleme

en: Controls not available for this camera
tr: Bu kamera için denetlemeler kullanılamıyor

en: Controls not available when camera is closed
tr: Kamera kapalıyken denetlemeler kullanılamaz

en: Delete
tr: Sil

en: Delete file from camera after downloading
tr: İndirdikten sonra dosyayı kameradan sil

en: Detect the system monitor profile
tr: Sistem monitör profilini algıla

en: Display focus point during preview
tr: Ön izleme sırasında odak noktasını görüntüle

[ctx: shortcut window]
en: Display help manual
tr: Yardım kılavuzunu görüntüle

en: Entangle Preferences
tr: Entangle Tercihleri

en: Entangle can trigger the camera shutter to capture new images. When supported by the camera, a continuously updating preview of the scene can be displayed prior to capture. Images will be downloaded and displayed as they are captured by the camera. Entangle also allows the settings of the camera to be changed from the computer.
tr: Entangle yeni görüntüler yakalamak için kamera deklanşörünü tetikleyebilir. Kamera tarafından desteklendiğinde, çekimden önce görüntünün sürekli güncellenen bir önizlemesi görüntülenebilir. Görüntüler kamera tarafından yakalandığında indirilecek ve görüntülenecektir. Entangle ayrıca kamera ayarlarının bilgisayardan değiştirilmesine de izin vermektedir.

en: Entangle is a program used to control digital cameras that are connected to the computer via USB.
tr: Entangle, bilgisayara USB ile bağlı dijital kameraları denetlemek için kullanılan bir programdır.

en: Entangle is compatible with most DSLR cameras from Nikon and Canon, some of their compact camera models, and a variety of cameras from other manufacturers.
tr: Entangle, Nikon ve Canon'un çoğu DSLR kamerası, bunların bazı kompakt kamera modelleri ve diğer üreticilerin çeşitli kameralarıyla uyumludur.

en: Entangle: Camera autofocus failed
tr: Entangle: Kamera otomatik odaklama başarısız oldu

en: Entangle: Camera connect failed
tr: Entangle: Kameraya bağlanılamadı

en: Entangle: Camera control update failed
tr: Entangle: Kamera denetleme güncellenemedi

en: Entangle: Camera load controls failed
tr: Entangle: Kamera denetlemeleri yüklenemedi

en: Entangle: Camera manual focus failed
tr: Entangle: Elle kamera odaklama başarısız oldu

en: Entangle: Operation failed
tr: Entangle: İşlem başarısız oldu

en: Failed to read manual focus choice %d: %s %d
tr: %d elle odak seçimi okunamadı: %s %d

en: Failed to set autofocus state: %s %d
tr: Otomatik odak durumu ayarlanamadı: %s %d

en: Failed to set capture target: %s %d
tr: Yakalama hedefi ayarlanamadı: %s %d

en: Failed to set manual focus state: %s %d
tr: Elle odak durumu ayarlanamadı: %s %d

en: Failed to set time state: %s %d
tr: Zaman durumu ayarlanamadı: %s %d

en: Failed to set viewfinder state: %s %d
tr: Vizör durumu ayarlanamadı: %s %d

en: Filename pattern:
tr: Dosya adı kalıbı:

en: Flip horizontally
tr: Yatay olarak çevir

en: Flip vertically
tr: Dikey olarak çevir

[ctx: shortcut window]
en: Focus control (during live preview)
tr: Odak denetleme (canlı ön izleme sırasında)

[ctx: shortcut window]
en: Focus in (large step)
tr: Odağı arttır (büyük adım)

[ctx: shortcut window]
en: Focus in (small step)
tr: Odağı arttır (küçük adım)

[ctx: shortcut window]
en: Focus out (large step)
tr: Odağı azalt (büyük adım)

[ctx: shortcut window]
en: Focus out (small step)
tr: Odağı azalt (küçük adım)

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Golden sections
tr: Altın bölümler

en: Grid lines:
tr: Izgara çizgileri:

en: Highlight areas of overexposure
tr: Aşırı pozlama alanlarını vurgula

en: Highlight:
tr: Vurgula:

en: ICC profiles (*.icc, *.icm)
tr: ICC profilleri (*.icc, *.icm)

en: IP Address:
tr: IP Adresi:

en: Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici

[ctx: shortcut window]
en: Image display
tr: Görüntü gösterimi

en: Image histogram
tr: Görüntü histogramı

en: Interface
tr: Arayüz

en: Manual focus control not available with this camera
tr: Bu kamera için elle odak denetleme kullanılamıyor

en: Manual focus control was not a range or radio widget
tr: Elle odak denetleme bir aralık veya radyo widget'ı değildi

en: Manual focus failed
tr: Elle odaklama başarısız oldu

en: Mask opacity:
tr: Maske opaklığı:

en: Missing 'execute' method implementation
tr: 'execute' yöntemi uygulaması eksik

en: Mode of operation:
tr: Çalışma modu:

en: Monitor
tr: Monitör

en: Monitor profile:
tr: Monitor profili:

en: Network camera
tr: Ağ kamerası

en: No
tr: Hayır

en: No camera connected
tr: Bağlı kamera yok

en: No cameras were detected, check that
    
      - the <b>cables</b> are connected
      - the camera is <b>turned on</b>
      - the camera is in the <b>correct mode</b>
      - the camera is a <b>supported</b> model
    
    USB cameras are automatically detected
    when plugged in, for others try a refresh
    or enter a network camera IP address
tr: Hiçbir kamera algılanmadı,
    
      - <b>kabloların</b> bağlı olduğunu
      - kameranın <b>açık</b> olduğunu
      - kameranın<b>doğru modda</b> olduğunu
      - kameranın <b>desteklenen</b> bir model olduğunu gözden geçirin
    
    USB kameralar takıldıkları anda otomatik
    olarak algılanır, diğerleri için yenilemeyi
    deneyin veya bir ağ kamerası IP adresi girin

en: No config options
tr: Yapılandırma seçeneği yok

en: No controls available
tr: Kullanılabilir denetleme yok

en: No script
tr: Betik yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Open
tr: Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open a new camera window
tr: Yeni bir kamera penceresi aç

en: Open with
tr: Birlikte aç

en: Operation: %s
tr: İşlem: %s

en: Overlay earlier images
tr: Önceki görüntülerin üzerine bindir

en: Overlay layers:
tr: Bindirme katmanları:

en: Pattern must contain 'XXXXXX' placeholder
tr: Kalıp 'XXXXXX' yer tutucusunu içermelidir

en: Perceptual
tr: Algısal

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Port
tr: Bağlantı noktası

[ctx: shortcut window]
en: Presentation
tr: Sunum

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Quarters
tr: Çeyrekler

en: RGB profile:
tr: RGB profili:

en: Relative colourimetric
tr: Bağıl kolorimetrik

en: Rendering intent:
tr: Oluşturma amacı:

en: Reset controls
tr: Denetlemeleri sıfırla

en: Retry
tr: Yeniden dene

en: Rule of 3rds
tr: 1/3 kuralı

en: Rule of 5ths
tr: 1/5 kuralı

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Screen blanking is not available on this display
tr: Bu ekranda, ekran karartma kullanılamıyor

en: Screen blanking is not implemented on this platform
tr: Bu platformda ekran karartma uygulanmıyor

en: Script
tr: Betik

en: Select a camera to connect to:
tr: Bağlanmak için bir kamera seç:

en: Select a folder
tr: Bir klasör seç

en: Select application...
tr: Uygulama seç...

en: Select camera - Entangle
tr: Kamera seç - Entangle

en: Set clock
tr: Saati ayarla

en: Show linear histogram
tr: Doğrusal histogramı göster

[ctx: shortcut window]
en: Shutter control
tr: Deklanşör denetleme

en: Tear off
tr: Ayır

en: Tethered Camera Control & Capture
tr: Bağlı Kamera Denetleme ve Yakalama

en: Tethered Camera Control &amp; Capture
tr: Bağlı Kamera Denetleme &amp; Yakalama

en: The Entangle Photo project
tr: Entangle Fotoğraf projesi

en: The camera cannot be opened because it is mounted as a filesystem. Do you wish to umount it now?
tr: Kamera bir dosya sistemi olarak bağlandığı için açılamıyor. Şimdi bağlantısını kaldırmak ister misiniz?

en: This camera does not support image capture
tr: Bu kamera görüntü yakalamayı desteklemiyor

en: This camera does not support image preview
tr: Bu kamera görüntü ön izlemeyi desteklemiyor

en: Time setting not available with this camera
tr: Bu kamera için zaman ayarı kullanılamıyor

en: Time setting was not a choice widget
tr: Zaman ayarı bir seçim widget'ı değildi

en: Time setting was not a date widget
tr: Zaman ayarı bir tarih widget'ı değildi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle histogram scale
tr: Histogram ölçeklemesini aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle image mask
tr: Görüntü maskelemesini aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle live preview
tr: Canlı ön izlemeyi aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overexposure highlighting
tr: Aşırı pozlama vurgulamasını aç/kapat

en: Unable to capture image: %s
tr: Görüntü yakalanamadı: %s

en: Unable to capture preview: %s
tr: Ön izleme yakalanamadı: %s

en: Unable to connect to camera: %s
tr: Kameraya bağlanılamadı: %s

en: Unable to delete file: %s
tr: Dosya silinemedi: %s

en: Unable to fetch camera control configuration: %s
tr: Kamera denetleme yapılandırması alınamadı: %s

en: Unable to fetch widget name
tr: Widget adı getirilemedi

en: Unable to fetch widget type
tr: Widget türü getirilemedi

en: Unable to get camera file: %s
tr: Kamera dosyası alınamadı: %s

en: Unable to get file data: %s
tr: Dosya verisi alınamadı: %s

en: Unable to get filename: %s
tr: Dosya adı alınamadı: %s

en: Unable to initialize camera: %s
tr: Kamera başlatılamadı: %s

en: Unable to load controls, camera is not opened
tr: Denetlemeler yüklenemedi, kamera açık değil

en: Unable to save camera control configuration: %s
tr: Kamera denetleme yapılandırması kaydedilemedi: %s

en: Unable to save controls, camera is not configurable
tr: Denetlemeler kaydedilemedi, kamera yapılandırılamıyor

en: Unable to save controls, camera is not opened
tr: Denetlemeler kaydedilemedi, kamera açık değil

en: Unable to wait for events: %s
tr: Olaylar beklenemedi: %s

en: Untitled script
tr: Adsız betik

en: Use embedded preview from raw files
tr: Ham dosyalardan gömülü ön izlemeyi kullan

en: Use preview output as capture image
tr: Önizleme çıktısını yakalama görüntüsü olarak kullan

en: Viewfinder control not available with this camera
tr: Bu kamera için vizör denetleme kullanılamıyor

en: Viewfinder control was not a toggle widget
tr: Vizör denetleme bir değiştirme (toggle) widget'ı değildi

[ctx: shortcut window]
en: Window display
tr: Pencere gösterimi

en: Yes
tr: Evet

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom best
tr: En iyi yakınlaştırma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal
tr: Normal yakınlaştırma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Connect…
tr: _Bağlan…

en: _Disconnect…
tr: Bağlantıyı _kes…

en: _Fullscreen
tr: _Tam ekran

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Keyboard shortcuts
tr: _Klavye kısayolları

en: _Manual
tr: Kı_lavuz

en: _New window
tr: Yeni _pencere

en: _Normal Size
tr: _Normal Boyut

en: _Open
tr: _Aç

en: _Preferences…
tr: _Tercihler…

en: _Presentation
tr: _Sunum

en: _Quit
tr: _Çıkış

en: _Select session…
tr: _Oturum seç…

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Supported cameras
tr: _Desteklenen kameralar

en: _Synchronize capture
tr: _Yakalamayı eşzamanla

en: capture
tr: yakala

en: label
tr: etiket

en: preview
tr: ön izleme

en: settings
tr: ayarlar
