eog-plugins master - en to da translation catalogue (95 entries)

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
da: %.1fmm (objektiv)

en: Details
da: Detaljer

en: Display per-channel histogram
da: Vis per-kanal-histogram

en: Display RGB histogram
da: Vis RGB-histogram

en: General
da: Generelt

en: Display camera settings in statusbar
da: Vis kameraindstillinger i statuslinje

en: Exif Display
da: Exif-visning

en: Displays camera settings and histogram
da: Vis kameraindstillinger og histogram

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
da: Vis Exif-mærker i sidepanelet og eventuelt i statuslinjen

en: ISO speed:
da: ISO-hastighed:

en: Expo. Time:
da: Eksponeringstid:

en: Aperture:
da: Blænde:

en: Metering:
da: Måling:

en: Expo. bias:
da: Eksponeringsindflydelse:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Export to Folder
da: Eksportér til mappe

en: Export the current image to a separate directory
da: Eksportér det nuværende billede til en separat mappe

en: _Export
da: _Eksportér

en: The folder to export to
da: Mappen, der eksporteres til

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
da: Dette er mappen, hvor udvidelsesmodulet vil placere de eksportede filer i. Udvidelsesmodulet vil eksportere til $HOME/exported-images, hvis intet er angivet.

en: Export directory:
da: Eksportmappe:

en: Zoom to Fit Image Width
da: Zoom for at tilpasse billedbredde

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
da: Justerer zoomniveauet, så billedets bredde passer til vinduet

en: Fit to width
da: Tilpas til bredde

en: Fit images to the window width
da: Tilpas billeder til vinduets bredde

en: Fullscreen Background
da: Fuldskærmsbaggrund

en: Enables changing background in fullscreen mode
da: Aktiverer skift af baggrund i fuldskærmstilstand

en: Use custom background settings
da: Brug tilpassede baggrundsindstillinger

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
da: Om udvidelsesmodulet skal bruge globale indstillinger eller dets egne.

en: Background color in fullscreen mode
da: Baggrundsfarve i fuldskærmstilstand

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
da: Farven, som bruges til at udfylde området bag billedet. Denne indstilling har kun effekt, hvis brug-tilpasset er aktiveret.

en: Use custom color:
da: Brug tilpasset farve:

en: Disable Dark Theme
da: Deaktivér mørkt tema

en: Disables dark theme
da: Deaktiverer mørkt tema

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
da: Deaktiverer GNOMEs øjes indstilling for mørke tema-varianter

en: Map
da: Kort

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
da: Viser på et kort i sidepanelet, hvor billedet blev taget

en: Jump to current image’s location
da: Hop til det nuværende billedes lokation

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Display the geolocation of the image on a map
da: Vis den geografiske placering af billedet på et kort

en: Maximize Windows
da: Maksimér vinduer

en: New windows will open maximized
da: Nye vinduer vil blive åbnet maksimeret

en: Maximize new windows
da: Maksimér nye vinduer

en: Picasa Web Uploader
da: Overførsel til Picasa Web

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
da: Understøtter upload af billeder til Google Picasa Web

en: Uploading…
da: Overfører …

en: Uploaded
da: Overført

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Login failed. %s
da: Indlogning mislykkedes. %s

en: Logged in successfully.
da: Loggede ind med success.

en: Close
da: Luk

en: Cancel
da: Annullér

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
da: Logger ind …

en: Please log in to continue upload.
da: Log venligst ind, for at fortsætte overførsel.

en: Upload to PicasaWeb
da: Overfør til PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
da: PicasaWeb-login

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Login
da: _Log ind

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: Adgangs_kode:

en: PicasaWeb Uploader
da: Overførsel til PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
da: Overfør dine billeder til PicasaWeb

en: Uploads:
da: Overførsler:

en: File
da: Fil

en: Size
da: Størrelse

en: Cancel Selected
da: Annullér valgte

en: Cancel All
da: Annullér alle

en: Supports uploading photos to Flickr
da: Understøtter upload af billeder til Flickr

en: Upload to Flickr
da: Overfør til Flickr

en: Flickr Uploader
da: Overførsel til Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
da: Overfør dine billeder til Flickr

en: C_ommand color:
da: K_ommando-farve:

en: _Error color:
da: _Fejl-farve:

en: Python Console
da: Python-konsol

en: Adds a Python console
da: Tilføjer en Python-konsol

en: P_ython Console
da: P_ython-konsol

en: Command Text Color
da: Farve for kommandotekst

en: The color used for commands.
da: Farven, som bruges til kommandoer.

en: Error Text Color
da: Farve for fejltekst

en: The color used for errors.
da: Farven, som bruges til fejl.

en: Whether to use the system font
da: Om systemskrifttypen skal bruges

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
da: Hvis markeret, vil terminalen bruge skrivebordets standardskrifttype, hvis den er fastbredde (og ellers, vil den finde den skrifttype, der ligner mest).

en: Font used by Python Console
da: Skrifttype brugt af Python-konsol

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
da: Et Pango-skrifttypenavn. Eksempler er “Sans 12” eller “Monospace Bold 14”.

en: Python console for Eye of GNOME
da: Python-konsol til GNOMEs øje

en: Send by Mail
da: Send med mail

en: Sends an image attached to a new mail
da: Sender en billedvedhæftning til en ny mail

en: Send by _Mail
da: Send med _mail

en: Send By Mail
da: Send med mail

en: Slideshow Shuffle
da: Bland præsentation

en: Shuffles the photos in slideshow mode
da: Blander billeder i præsentationstilstand

en: Shuffles images in slideshow mode
da: Blander billeder i præsentationstilstand
