eog-plugins - en to he translation catalogue (85 entries)

en:  (invalid Unicode)
he:  (יוניקוד שגוי)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
he: %.1f מ״מ (עדשה)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
he: %.1f מ״מ (סרט 35 מ״מ)

en: Details
he: פרטים

en: Histogram
he: היסטוגרמה

en: Display per-channel histogram
he: הצגת היסטוגרמה לכל ערוץ

en: Display RGB histogram
he: הצגת היסטוגרמת RGB

en: General
he: כללי

en: Display camera settings in statusbar
he: הצגת הגדרות המצלמה בשורת המשימות

en: Exif Display
he: הצגת Exif

en: Displays camera settings and histogram
he: הצגת הגדרות המצלמה והיסטוגרמה

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
he: הצגת תגיות Exif בלוח הצדי ואפשרי גם בשורת המצב

en: ISO speed:
he: מהירות ISO:

en: Expo. Time:
he: זמן החשיפה:

en: Aperture:
he: צמצם:

en: Zoom:
he: תקריב:

en: Metering:
he: מדידה:

en: Expo. bias:
he: הטיית חשיפה:

en: Description:
he: תיאור:

en: Export to Folder
he: יצוא לתיקייה

en: Export the current image to a separate directory
he: יצוא התמונה הנוכחית לתיקייה נפרדת

en: _Export
he: _יצוא

en: Export directory:
he: תיקיית יצוא:

en: Zoom to Fit Image Width
he: התאמת התקריב כדי שיתאים לרוחב התמונה

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
he: התאמת התקריב כדי שרוחב התמונה יתאים לחלון

en: Fit to width
he: התאמה לרוחב

en: Fit images to the window width
he: התאמת תמונות לרוחב החלון

en: Fullscreen Background
he: רקע מסך מלא

en: Enables changing background in fullscreen mode
he: מאפשר לשנות את הרקע במסך מלא

en: Use custom color:
he: שימוש בצבא מותאם:

en: Disable Dark Theme
he: השבתת ערכת נושא כהה

en: Disables dark theme
he: השבתת ערכת נושא כהה

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
he: השבתת אפשרות של מציג התמונות לערכת נושא כהה

en: Map
he: מפה

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
he: הצגה על מפה בלוח הצדי איפה תמונה צולמה

en: Jump to current image’s location
he: קפיצה למיקום התמונה הנוכחי

en: Zoom in
he: התקרבות

en: Zoom out
he: התרחקות

en: Display the geolocation of the image on a map
he: הצגת המיקום הגאוגרפי של התמונה במפה

en: Maximize Windows
he: הגדלת חלונות

en: New windows will open maximized
he: חלונות חדשים יפתחו מוגדלים

en: Maximize new windows
he: הגדלת חלונות חדשים

en: Picasa Web Uploader
he: מעלה ל־Picasa Web

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
he: תמיכה בהעלאת תמונות ל־Google Picasa Web

en: Uploading…
he: בהעלאה…

en: Uploaded
he: הועלה

en: Cancelled
he: בוטל

en: Failed
he: אירע כשל

en: Login failed. %s
he: הכניסה נכשלה.%s

en: Logged in successfully.
he: הכניסה הושלמה בהצלחה.

en: Close
he: סגירה

en: Cancel
he: ביטול

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
he: בהתחברות…

en: Please log in to continue upload.
he: יש להיכנס כדי להמשיך בהעלאה.

en: Upload to PicasaWeb
he: העלאה ל־PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
he: כניסה ל־PicasaWeb

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Login
he: _כניסה

en: _Username:
he: שם מ_שתמש:

en: _Password:
he: _סיסמה:

en: PicasaWeb Uploader
he: מעלה ל־PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
he: העלאת התמונות שלך ל־PicasaWeb

en: Uploads:
he: העלאות:

en: File
he: קובץ

en: Size
he: גודל

en: Status
he: מצב

en: Cancel Selected
he: ביטול הנבחרות

en: Cancel All
he: ביטול הכול

en: Supports uploading photos to Flickr
he: תמיכה בהעלאת תמונות ל־Flickr

en: Upload to Flickr
he: העלאה ל־Flickr

en: Flickr Uploader
he: מעלה ל־Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
he: העלאת התמונות שלך ל־Flickr

en: C_ommand color:
he: צבע _פקודה:

en: _Error color:
he: צבע _שגיאה:

en: Python Console
he: מסוף Python

en: Adds a Python console
he: הוספת מסוף Python

en: P_ython Console
he: _מסוף Python

en: Python console for Eye of GNOME
he: מסוף Python עבור העין של GNOME

en: Send by Mail
he: שליחה בדוא״ל

en: Sends an image attached to a new mail
he: שליחת תמונה כמצורפת להודעת דוא״ל חדשה

en: Send by _Mail
he: שליחה באמצעות _דוא״ל

en: Send By Mail
he: שליחה בדוא״ל

en: Slideshow Shuffle
he: ערבוב מצגת התמונות

en: Shuffles the photos in slideshow mode
he: ערבוב תמונות במצב מצגת תמונות

en: Shuffles images in slideshow mode
he: ערבוב תמונות במצב מצגת תמונות
