eog-plugins master - en to id translation catalogue (96 entries)

en:  (invalid Unicode)
id:  (Unicode tak valid)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
id: %.1fmm (lensa)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
id: %.1fmm (film 35mm)

en: Details
id: Detail

en: Display per-channel histogram
id: Tampilkan histogram per kanal

en: Display RGB histogram
id: Tampilkan histogram RGB

en: General
id: Umum

en: Display camera settings in statusbar
id: Tampilkan tatanan kamera di batang status

en: Exif Display
id: Tampilan Exif

en: Displays camera settings and histogram
id: Tampilkan tatanan kamera dan histogram

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
id: Tampilkan tag Exif pada panel sisi dan secara opsional pada bilah status

en: ISO speed:
id: Kecepatan ISO:

en: Expo. Time:
id: Waktu Pencahayaan:

en: Aperture:
id: Bukaan:

en: Zoom:
id: Zum:

en: Expo. bias:
id: Bias Pencahayaan:

en: Description:
id: Keterangan:

en: Export to Folder
id: Ekspor ke Folder

en: Export the current image to a separate directory
id: Ekspor gambar sekarang ke direktori terpisah

en: _Export
id: _Ekspor

en: The folder to export to
id: Folder tujuan ekspor

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
id: Ini adalah folder dimana plugin akan meletakkan berkas yang diekspor. Plugin akan mengekspor ke $HOME/exported-images bila tak diisi.

en: Export directory:
id: Direktori ekspor:

en: Zoom to Fit Image Width
id: Zum agar Pas Lebar Citra

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
id: Atur zum agar lebar citra pas ke jendela

en: Fit to width
id: Pas lebar

en: Fit images to the window width
id: Paskan gambar ke lebar jendela

en: Fullscreen Background
id: Latar Belakang Layar Penuh

en: Enables changing background in fullscreen mode
id: Fungsikan pengubahan latar belakang dalam mode layar penuh

en: Use custom background settings
id: Gunakan pengaturan latar belakang ubahan

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
id: Apakah plugin mesti memakai pengaturan global atau memakai miliki sendiri.

en: Background color in fullscreen mode
id: Warna latar belakang dalam mode layar penuh

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
id: Warna yang dipakai untuk memenuhi area di belakang gambar. Opsi ini hanya berefek bila use-custom difungsikan.

en: Use custom color:
id: Gunakan warna ubahan:

en: Disable Dark Theme
id: Nonaktifkan Tema Gelap

en: Disables dark theme
id: Nonaktifkan tema gelap

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
id: Nonaktifkan preferensi Eye of GNOME atas varian tema gelap

en: Map
id: Peta

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
id: Tampilkan pada sebuah peta di panel sisi di mana gambar diambil

en: Jump to current image’s location
id: Lompat ke lokasi citra kini

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom out
id: Perkecil

en: Display the geolocation of the image on a map
id: Tampilkan lokasi geografis citra pada peta

en: Maximize Windows
id: Maksimalkan Jendela

en: New windows will open maximized
id: Jendela baru akan dibuka dalam keadaan termaksimalkan

en: Maximize new windows
id: Maksimalkan jendela baru

en: Picasa Web Uploader
id: Pengunggah Web Picasa

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
id: Mendukung pengunggahan foto ke Google Picasa Web

en: Uploading…
id: Mengunggah…

en: Uploaded
id: Diunggah

en: Cancelled
id: Dibatalkan

en: Failed
id: Gagal

en: Login failed. %s
id: Log masuk gagal. %s

en: Logged in successfully.
id: Sukses log masuk.

en: Close
id: Tutup

en: Cancel
id: Batal

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
id: Sedang log masuk…

en: Please log in to continue upload.
id: Silakan log masuk untuk melanjutkan mengunggah.

en: Upload to PicasaWeb
id: Unggah ke PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
id: Login PicasaWeb

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Login
id: _Log Masuk

en: _Username:
id: Nama Pengg_una:

en: _Password:
id: _Sandi:

en: PicasaWeb Uploader
id: Pengunggah Picasa

en: Upload your pictures to PicasaWeb
id: Unggah citra Anda ke PicasaWeb

en: Uploads:
id: Unggahan:

en: File
id: Berkas

en: Size
id: Ukuran

en: Cancel Selected
id: Batalkan Yang Dipilih

en: Cancel All
id: Batalkan Semua

en: Supports uploading photos to Flickr
id: Mendukung pengunggahan foto ke Flickr

en: Upload to Flickr
id: Unggah ke Flickr

en: Flickr Uploader
id: Pengunggah Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
id: Unggah citra Anda ke Flickr

en: C_ommand color:
id: Warn_a perintah:

en: _Error color:
id: War_na galat:

en: Python Console
id: Konsol Python

en: Adds a Python console
id: Menambah sebuah konsol Python

en: P_ython Console
id: Konsol P_ython

en: Command Text Color
id: Warna Teks Perintah

en: The color used for commands.
id: Warna yang dipakai untuk perintah.

en: Error Text Color
id: Warna Teks Galat

en: The color used for errors.
id: Warna yang dipakai untuk galat.

en: Whether to use the system font
id: Apakah memakai fonta sistem

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
id: Jika bernilai "true", maka terminal akan memakai fonta standar desktop-global jika berjenis monospace (dan fonta lainnya yang paling mirip bila tidak).

en: Font used by Python Console
id: Fonta yang dipakai oleh Konsol Python

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
id: Nama fonta Pango. Sebagai contoh "Sans 12" atau "Monospace Bold 14".

en: Python console for Eye of GNOME
id: Konsol Python untuk Mata GNOME

en: Send by Mail
id: Kirim lewat Surel

en: Sends an image attached to a new mail
id: Kirim suatu citra yang dilampirkan pada suatu surel baru

en: Send by _Mail
id: Kiri_m lewat Surel

en: Send By Mail
id: Kirim Lewat Surel

en: Slideshow Shuffle
id: Acak Pertunjukan Slide

en: Shuffles the photos in slideshow mode
id: Acak foto pada moda pertunjukan salindia

en: Shuffles images in slideshow mode
id: Acak citra pada moda pertunjukan slide
