eog-plugins master - en to ro translation catalogue (101 entries)

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode nevalid)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
ro: %.1fmm (lentilă)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
ro: %.1fmm (film de 35mm)

en: Histogram
ro: Histogramă

en: Display per-channel histogram
ro: Afișează histogramă per canal

en: Display RGB histogram
ro: Afișează histograma RGB

en: General
ro: Generale

en: Display camera settings in statusbar
ro: Afișează configurările camerei în bara de stare

en: Exif Display
ro: Afișaj Exif

en: Displays camera settings and histogram
ro: Afișează configurările camerei și histograma

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
ro: Afișează etichetele Exif în panoul lateral și opțional în bara de stare

en: ISO speed:
ro: Viteză ISO:

en: Expo. Time:
ro: Timp de expunere:

en: Aperture:
ro: Apertură:

en: Metering:
ro: Măsurare:

en: Expo. bias:
ro: Bias de expunere:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Export to Folder
ro: Exportă la dosar

en: Export the current image to a separate directory
ro: Exportă imaginea curentă într-un director separat

en: _Export
ro: _Exportă

en: The folder to export to
ro: Dosarul la care să se exporte

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
ro: Acesta este dosarul în care modulul va plasa fișierele exportate. Modulul va exporta la $HOME/exported-images dacă nu este stabilit.

en: Export directory:
ro: Director de exportare:

en: Zoom to Fit Image Width
ro: Focalizează pentru a potrivi la lățimea imaginii

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
ro: Ajustează focalizarea pentru a avea lățimea imaginii potrivită în fereastră

en: Fit to width
ro: Potrivește la lățime

en: Fit images to the window width
ro: Potrivește imaginile la lățimea ferestrei

en: Fullscreen Background
ro: Fundal ecran complet

en: Enables changing background in fullscreen mode
ro: Activează modificarea fundalului în modul ecran complet

en: Use custom background settings
ro: Utilizează configurări de fundal personalizate

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
ro: Dacă modulul ar trebui să utilizeze configurările globale sau pe ale acestuia.

en: Background color in fullscreen mode
ro: Culoarea fundalului în modul ecran complet

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
ro: Culoarea care este utilizată pentru a umple zona în spatele imaginii. Această opțiune are efect doar dacă utilizează personalizată este activată.

en: Use custom color:
ro: Utilizează o culoare personalizată:

en: Hide Titlebar
ro: Ascunde bara de titlu

en: Hides the titlebar of maximized windows
ro: Ascunde bara de titlu a ferestrelor maximizate

en: Hides the titlebar of maximized Eye of GNOME windows
ro: Ascunde bara de titlu a ferestrelor Ochi al GNOME maximizate

en: Disable Dark Theme
ro: Dezactivează tema întunecată

en: Disables dark theme
ro: Dezactivează tema întunecată

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
ro: Dezactivează preferința Ochi al GNOME a variantelor de temă întunecată

en: Map
ro: Hartă

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
ro: Afișează pe o hartă în panoul lateral unde a fost luată poza

en: Jump to current image’s location
ro: Sari la locația imaginii curente

en: Zoom in
ro: Apropie

en: Zoom out
ro: Depărtează

en: Display the geolocation of the image on a map
ro: Afișează geolocația imaginii pe o hartă

en: Maximize Windows
ro: Maximizează ferestrele

en: New windows will open maximized
ro: Ferestrele noi se vor deschide maximizate

en: Maximize new windows
ro: Maximizează ferestrele noi

en: Picasa Web Uploader
ro: Serviciu de încărcare Picasa Web

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
ro: Suportă încărcarea fotografiilor la Google Picasa Web

en: Uploading…
ro: Se încarcă…

en: Uploaded
ro: Încărcat

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Failed
ro: Eșuat

en: Login failed. %s
ro: Autentificarea a eșuat. %s

en: Logged in successfully.
ro: Autentificat cu succes.

en: Close
ro: Închide

en: Cancel
ro: Anulează

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
ro: Se autentifică…

en: Please log in to continue upload.
ro: Autentificați-vă pentru a continua încărcarea.

en: Upload to PicasaWeb
ro: Încarcă pe PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
ro: Autentificare PicasaWeb

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Login
ro: _Autentificare

en: _Username:
ro: Nume de _utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: PicasaWeb Uploader
ro: Serviciu de încărcare pentru PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
ro: Încărcați-vă imaginile pe PicasaWeb

en: Uploads:
ro: Încărcări:

en: File
ro: Fișier

en: Size
ro: Dimensiune

en: Status
ro: Stare

en: Cancel Selected
ro: Anulează cele selectate

en: Cancel All
ro: Anulează toate

en: Postr
ro: Postator

en: Supports uploading photos to Flickr
ro: Suportă încărcarea fotografiilor la Flickr

en: Upload to Flickr
ro: Încarcă pe Flickr

en: Flickr Uploader
ro: Serviciu de încărcare pentru Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
ro: Încărcați-vă pozele pe Flickr

en: C_ommand color:
ro: Culoarea c_omenzii:

en: _Error color:
ro: Culoarea _erorii:

en: Python Console
ro: Consolă Python

en: Adds a Python console
ro: Adaugă o consolă Python

en: P_ython Console
ro: Consolă P_ython

en: Command Text Color
ro: Culoare de text al comenzii

en: The color used for commands.
ro: Culoarea utilizată pentru comenzi.

en: Error Text Color
ro: Culoare de text al erorii

en: The color used for errors.
ro: Culoarea utilizată pentru erori.

en: Whether to use the system font
ro: Dacă să se utilizeze fontul sistemului

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ro: Dacă este adevărat, terminalul va utiliza fontul standard global-desktop dacă este monospațiat (și, altminteri, cel mai asemănător font cu care poate veni).

en: Font used by Python Console
ro: Fontul utilizat de consola Python

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ro: Un nume de font Pango. Exemple sunt „Sans 12” sau „Monospace Bold 14”.

en: Python console for Eye of GNOME
ro: Consolă Python pentru Eye of GNOME

en: Send by Mail
ro: Trimite prin email

en: Sends an image attached to a new mail
ro: Trimite o imagine atașată unui nou email

en: Send by _Mail
ro: Trimite prin _mail

en: Send By Mail
ro: Trimitere prin email

en: Slideshow Shuffle
ro: Succesiune automată a imaginilor în ordine aleatoare

en: Shuffles the photos in slideshow mode
ro: Amestecă fotografiile în modul prezentare diapozitive

en: Shuffles images in slideshow mode
ro: Amestecă imaginile în modul de succesiune automată a imaginilor
