eog-plugins - en to sv translation catalogue (96 entries)

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
sv: %.1f mm (lins)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
sv: %.1f mm (35 mm film)

en: Details
sv: Detaljer

en: Display per-channel histogram
sv: Visa histogram per kanal

en: Display RGB histogram
sv: Visa RGB-histogram

en: General
sv: Allmänt

en: Display camera settings in statusbar
sv: Visa kamerainställningar i statusrad

en: Exif Display
sv: Exif-visning

en: Displays camera settings and histogram
sv: Visar kamerainställningar och histogram

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
sv: Visar Exif-taggar i sidopanelen och valfritt även i statusraden

en: ISO speed:
sv: ISO-hastighet:

en: Expo. Time:
sv: Exponeringstid:

en: Aperture:
sv: Bländare:

en: Metering:
sv: Mätning:

en: Expo. bias:
sv: Exponeringskomp.:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Export to Folder
sv: Exportera till mapp

en: Export the current image to a separate directory
sv: Exportera den aktuella bilden till en separat katalog

en: _Export
sv: _Exportera

en: The folder to export to
sv: Mappen att exportera till

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
sv: Detta är mappen insticksmodulen kommer placera de exporterade filerna i. Om ingen angivits kommer insticksmodulen exportera till $HOME/exported-images.

en: Export directory:
sv: Exportkatalog:

en: Zoom to Fit Image Width
sv: Zooma för att passa bildens bredd

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
sv: Justerar zoomnivån så bildens bredd passar i fönstret

en: Fit to width
sv: Anpassa till bredd

en: Fit images to the window width
sv: Anpassa bilder till fönsterbredden

en: Fullscreen Background
sv: Helskärmsbakgrund

en: Enables changing background in fullscreen mode
sv: Aktiverar ändring av bakgrund i helskärmsläge

en: Use custom background settings
sv: Använd anpassade bakgrundsinställningar

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
sv: Huruvida insticksmodulen ska använda allmänna inställningar eller sina egna.

en: Background color in fullscreen mode
sv: Bakgrundsfärg i helskärmsläge

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
sv: Färgen som används för att fylla området bakom bilden. Detta alternativ har endast effekt om use-custom är aktiverad.

en: Use custom color:
sv: Använd anpassad färg:

en: Disable Dark Theme
sv: Inaktivera mörkt tema

en: Disables dark theme
sv: Inaktiverar mörkt tema

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
sv: Inaktiverar inställningen med mörkt tema för Eye of GNOME

en: Map
sv: Karta

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
sv: Visar var bilden togs på en karta i sidopanelen

en: Jump to current image’s location
sv: Hoppa till platsen för aktuell bild

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Display the geolocation of the image on a map
sv: Visa den geografiska platsen för bilden på en karta

en: Maximize Windows
sv: Maximera fönster

en: New windows will open maximized
sv: Nya fönster kommer öppnas maximerade

en: Maximize new windows
sv: Maximera nya fönster

en: Picasa Web Uploader
sv: Skicka till Picasa Web

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
sv: Stöder sändning av foton till Google Picasa Web

en: Uploading…
sv: Skickar upp…

en: Uploaded
sv: Skickades upp

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Login failed. %s
sv: Inloggningen misslyckades. %s

en: Logged in successfully.
sv: Loggade in.

en: Close
sv: Stäng

en: Cancel
sv: Avbryt

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
sv: Loggar in…

en: Please log in to continue upload.
sv: Logga in för att fortsätta skicka upp.

en: Upload to PicasaWeb
sv: Skicka upp till PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
sv: Inloggningsnamn för PicasaWeb

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Login
sv: Logga _in

en: _Username:
sv: A_nvändarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: PicasaWeb Uploader
sv: Skicka till PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
sv: Skicka upp dina bilder till PicasaWeb

en: Uploads:
sv: Sändningar:

en: File
sv: Fil

en: Size
sv: Storlek

en: Cancel Selected
sv: Avbryt markerade

en: Cancel All
sv: Avbryt alla

en: Supports uploading photos to Flickr
sv: Stöder sändning av foton till Flickr

en: Upload to Flickr
sv: Skicka upp till Flickr

en: Flickr Uploader
sv: Skicka till Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
sv: Skicka upp dina bilder till Flickr

en: C_ommand color:
sv: K_ommandofärg:

en: _Error color:
sv: Färg för f_el:

en: Python Console
sv: Python-konsol

en: Adds a Python console
sv: Lägger till en Python-konsol

en: P_ython Console
sv: P_ython-konsol

en: Command Text Color
sv: Textfärg för kommando

en: The color used for commands.
sv: Färgen som används för kommandon.

en: Error Text Color
sv: Textfärg för fel

en: The color used for errors.
sv: Färgen som används för fel.

en: Whether to use the system font
sv: Huruvida systemtypsnittet ska användas

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sv: Om true (sant) så kommer terminalen att använda skrivbordets allmänna typsnitt om det har fast bredd (och det typsnitt som mest liknar det kan visas annars).

en: Font used by Python Console
sv: Typsnitt som används av Python-konsol

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
sv: Ett Pango-typsnittsnamn. Exempel ”Sans 12” eller ”Monospace Bold 14”.

en: Python console for Eye of GNOME
sv: Python-konsol för Eye of GNOME

en: Send by Mail
sv: Skicka med e-post

en: Sends an image attached to a new mail
sv: Skickar en bild bifogad till ett nytt e-postmeddelande

en: Send by _Mail
sv: Skicka med _e-post

en: Send By Mail
sv: Skicka med e-post

en: Slideshow Shuffle
sv: Blandat bildspel

en: Shuffles the photos in slideshow mode
sv: Blandar fotona i bildspelsläget

en: Shuffles images in slideshow mode
sv: Blandar bilder i bildspelsläget
