eog-plugins master - en to uk translation catalogue (99 entries)

en:  (invalid Unicode)
uk:  (некоректний символ Unicode)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
uk: %.1fмм (лінза)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
uk: %.1fмм (35мм плівка)

en: Details
uk: Подробиці

en: Histogram
uk: Гістограма

en: Display per-channel histogram
uk: Показати гістограму по каналах

en: Display RGB histogram
uk: Показати гістограму RGB

en: General
uk: Загальне

en: Display camera settings in statusbar
uk: Показати параметри камери у панелі статусу

en: Exif Display
uk: Показ Exif

en: Displays camera settings and histogram
uk: Показати параметри камери та гістограму

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
uk: Показує мітки Exif на бічній панелі і, якщо вказано, на смужці стану

en: ISO speed:
uk: Швидкість ISO:

en: Expo. Time:
uk: Час експозиції:

en: Aperture:
uk: Діафрагма:

en: Zoom:
uk: Масштаб:

en: Metering:
uk: Вимірювання:

en: Expo. bias:
uk: Ухил експозиції:

en: Description:
uk: Опис:

en: Export to Folder
uk: Експортувати до теки

en: Export the current image to a separate directory
uk: Експортувати поточне зображення до окремого каталогу

en: _Export
uk: _Експортувати

en: The folder to export to
uk: Тека, до якої слід експортувати дані

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
uk: Це тека, у якій додаток зберігатиме експортовані файли. Якщо значення не встановлено, додаток зберігатиме файли до $HOME/exported-images.

en: Export directory:
uk: Каталог експортування:

en: Zoom to Fit Image Width
uk: Підібрати оптимальний масштаб за шириною

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
uk: Коригує масштаб зображення так, щоб воно вмістилося до вікна за шириною

en: Fit to width
uk: Підігнати за шириною

en: Fit images to the window width
uk: Підібрати розмір зображення за шириною вікна

en: Fullscreen Background
uk: Тло у повноекранному режимі

en: Enables changing background in fullscreen mode
uk: Вмикає зміну тла у повноекранному режимі

en: Use custom background settings
uk: Використовувати нетипові параметри тла

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
uk: Визначає, буде додаток використовувати загальні параметри чи власні.

en: Background color in fullscreen mode
uk: Колір тла у повноекранному режимі

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
uk: Колір, який буде використано для заповнення області за зображенням. Цей параметр працюватиме, лише якщо вибрано варіант із нетиповим кольором.

en: Use custom color:
uk: Нетиповий колір:

en: Disable Dark Theme
uk: Вимкнути темну тему

en: Disables dark theme
uk: Вимикає темну тему

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
uk: Вимикає перевагу у «Оці GNOME» темних варіантів тем

en: Map
uk: Мапа

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
uk: Показує на бічній панелі мапу місця, де було створено знімок

en: Jump to current image’s location
uk: Перейти до місця створення поточного зображення

en: Zoom in
uk: Збільшити

en: Zoom out
uk: Зменшити

en: Display the geolocation of the image on a map
uk: Показує географічне розташування зображення на мапі

en: Maximize Windows
uk: Максимізувати вікна

en: New windows will open maximized
uk: Нові вікна відкриватимуться максимізованим

en: Maximize new windows
uk: Максимізувати нові вікна

en: Picasa Web Uploader
uk: Вивантаження до Picasa

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
uk: Підтримує вивантаження фотографій до Picasa Web Google

en: Uploading…
uk: Вивантаження…

en: Uploaded
uk: Вивантажено

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Failed
uk: Помилка

en: Login failed. %s
uk: Помилка реєстрації. %s

en: Logged in successfully.
uk: Вхід успішно виконано.

en: Close
uk: Закрити

en: Cancel
uk: Скасувати

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
uk: Вхід до системи…

en: Please log in to continue upload.
uk: Увійдіть для продовження завантаження.

en: Upload to PicasaWeb
uk: Вивантаження на PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
uk: Ім'я у PicasaWeb

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Login
uk: _Увійти

en: _Username:
uk: _Користувач:

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: PicasaWeb Uploader
uk: Вивантаження до PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
uk: Вивантажити зображення до сайту PicasaWeb

en: Uploads:
uk: Вивантажено:

en: File
uk: Файл

en: Size
uk: Розмір

en: Status
uk: Стан

en: Cancel Selected
uk: Скасувати вибране

en: Cancel All
uk: Скасувати все

en: Supports uploading photos to Flickr
uk: Підтримує вивантаження фотографій до Flickr

en: Upload to Flickr
uk: Вивантаження на Flickr

en: Flickr Uploader
uk: Вивантаження до Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
uk: Вивантажити зображення до сайту Flickr

en: C_ommand color:
uk: К_олір команди:

en: _Error color:
uk: К_олір помилки:

en: Python Console
uk: Консоль python

en: Adds a Python console
uk: Додає консоль Python

en: P_ython Console
uk: _Консоль Python

en: Command Text Color
uk: Колір тексту команд

en: The color used for commands.
uk: Колір, який буде використано для команд.

en: Error Text Color
uk: Колір тексту помилок

en: The color used for errors.
uk: Колір, який буде використано для повідомлень про помилки.

en: Whether to use the system font
uk: Чи використовувати системні шрифти

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
uk: Якщо це позначено, термінал використає загальний стандарт шрифтів стільниці (інакше буде підібрано найподібніший шрифт).

en: Font used by Python Console
uk: Шрифт, який буде використано у консолі Python

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
uk: Назва шрифту Pango. Наприклад, «Sans 12» або «Monospace Bold 14».

en: Python console for Eye of GNOME
uk: Консоль Python до Ока GNOME.

en: Send by Mail
uk: Надіслати електронною поштою

en: Sends an image attached to a new mail
uk: Надсилати приєднане зображення електронною поштою

en: Send by _Mail
uk: Надіслати _електронною поштою

en: Send By Mail
uk: Надіслати електронною поштою

en: Slideshow Shuffle
uk: Перемішати слайдшоу

en: Shuffles the photos in slideshow mode
uk: Перемішати фотографії при показі слайдів

en: Shuffles images in slideshow mode
uk: Перемішати зображення при показі слайдів
