eog-plugins master - en to pa translation catalogue (55 entries)

en:  (invalid Unicode)
pa:  (ਗਲਤ ਯੂਨੀਕੋਡ)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
pa: %.1fmm (ਲੈਨਜ਼)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
pa: %.1fmm (35mm ਫਿਲਮ)

en: General
pa: ਆਮ

en: Histogram
pa: ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ

en: Display RGB histogram
pa: RGB ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ ਵੇਖੋ

en: Display camera settings in statusbar
pa: ਹਾਲਤਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਕੈਮਰਾ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Display per-channel histogram
pa: ਪ੍ਰਤੀਚੈਨਲ ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ ਵੇਖੋ

en: Displays camera settings and histogram
pa: ਕੈਮਰਾ ਸੈਟਿੰਗ ਅਤੇ ਹਿਸਟੋਗਰਾਮ ਵੇਖੋ

en: Exif display
pa: Exif ਵੇਖੋ

en: Aperture:
pa: ਅਪਰਚਰ:

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Expo. Time:
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਟਾਈਮ:

en: Expo. bias:
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ bias:

en: ISO speed:
pa: ISO ਸਪੀਡ:

en: Metering:
pa: ਮੀਟੀਰਿੰਗ:

en: Zoom:
pa: ਜ਼ੂਮ:

en: Fit to width
pa: ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਫਿੱਟ

en: Zoom to fit image width
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਫਿੱਟ ਵਾਸਤੇ ਜ਼ੂਮ

en: Jump to current image's location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਊਟ

en: Map
pa: ਨਕਸ਼ਾ

en: Display the geolocation of the image on a map
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Upload to PicasaWeb
pa: ਪਿਕਾਸਾਵੈੱਬ ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ

en: Upload your pictures to PicasaWeb
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਫੋਟੋ ਪਿਕਾਸਾਵੈੱਬ ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Uploading...
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Uploaded
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ

en: Cancelled
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Login failed. %s
pa: ਲਾਗਇਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ। %s

en: Logged in successfully.
pa: ਲਾਗਇਨ ਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in...
pa: ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Please log in to continue upload.
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Login
pa: ਲਾਗਇਨ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: PicasaWeb Login
pa: ਪਿਕਾਸਾਵੈੱਬ ਲਾਗਇਨ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Cancel All
pa: ਸਭ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cancel Selected
pa: ਚੁਣੇ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Uploads:
pa: ਅੱਪਲੋਡ:

en: PicasaWeb Uploader
pa: ਪਿਕਾਸਾਵੈੱਬ ਅੱਪਲੋਡਰ

en: Upload to Flickr
pa: ਫਲਿੱਕਰ ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ

en: Upload your pictures to Flickr
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਫੋਟੋ ਫਲਿੱਕਰ ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Flickr Uploader
pa: ਫਲਿੱਕਰ ਅੱਪਲੋਡਰ

en: Python Console
pa: ਪਾਈਥਨ ਕਨਸੋਲ

en: Python console for Eye of GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਦੀ ਅੱਖ ਲਈ ਪਾਈਥਨ ਕਨਸੋਲ

en: Send by Mail
pa: ਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੋ

en: Send the selected images by mail
pa: ਚੁਣੇ ਚਿੱਤਰ ਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੋ

en: Send By Mail
pa: ਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੋ

en: Sends an image attached to a new mail
pa: ਚਿੱਤਰ ਨਵੀਂ ਮੇਲ 'ਚ ਨੱਥੀ ਕਰਕੇ ਭੇਜੋ

en: Shuffles images in slideshow mode
pa: ਸਲਾਈਡ ਸ਼ੋ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਚਿੱਤਰ ਰਲਵੇਂ ਵੇਖੋ

en: Slideshow Shuffle
pa: ਰਲਵਾਂ ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋ
