eog-plugins - en to ar translation catalogue (55 entries)

en:  (invalid Unicode)
ar:  (يونيكود غير سليم)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
ar: ‏%.1fمم (عدسة)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
ar: ‏%.1fمم (فيلم 35مم)

en: General
ar: عام

en: Histogram
ar: رسم بياني

en: Display RGB histogram
ar: اعرض مدرّج ح‌خ‌ز تكراري

en: Display camera settings in statusbar
ar: اعرض إعدادات الكمرة في شريط الحالة

en: Display per-channel histogram
ar: اعرض مخطط تكراري لكل قناة

en: Displays camera settings and histogram
ar: اعرض إعدادات الكمرة والمخطط التكراري

en: Exif display
ar: عرض Exif

en: Aperture:
ar: الفتحة:

en: Description:
ar: الوصف:

en: Expo. Time:
ar: زمن التعرض:

en: Expo. bias:
ar: تحيّز التعرض:

en: ISO speed:
ar: سرعة ISO:

en: Metering:
ar: القياس:

en: Zoom:
ar: التقريب:

en: Fit to width
ar: لائم العرض

en: Zoom to fit image width
ar: قرّب لتلائم عرض الصورة

en: Jump to current image's location
ar: انقل إلى موضع الصورة الحالية

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Map
ar: خريطة

en: Display the geolocation of the image on a map
ar: اعرض الموقع الجغرافي للصورة على الخريطة

en: Upload to PicasaWeb
ar: ارفع إلى PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
ar: ارفع صورك إلى PicasaWeb

en: Uploading...
ar: يرفع...

en: Uploaded
ar: رُفِعت

en: Cancelled
ar: أُلغِيَ

en: Failed
ar: فشل

en: Login failed. %s
ar: فشل الولوج. %s

en: Logged in successfully.
ar: نجح الولوج.

en: Close
ar: أغلق

en: Cancel
ar: ألغِ

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in...
ar: يلِج...

en: Please log in to continue upload.
ar: عليك الولوج لإكمال الرفع.

en: Login
ar: لُج

en: Password
ar: كلمة السرّ

en: PicasaWeb Login
ar: ولوج PicasaWeb

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Cancel All
ar: ألغِ الكل

en: Cancel Selected
ar: ألغِ المحددة

en: Uploads:
ar: الرفع:

en: PicasaWeb Uploader
ar: رافِع PicasaWeb

en: Upload to Flickr
ar: ارفع إلى فلِكر

en: Upload your pictures to Flickr
ar: ارفع صورك إلى فلِكر

en: Flickr Uploader
ar: رافِع فلِكر

en: Python Console
ar: مرقاب بيثون

en: Python console for Eye of GNOME
ar: مرقاب بيثون لعين جنوم

en: Send by Mail
ar: أرسِل بالبريد

en: Send the selected images by mail
ar: أرسل الصور المحددة بالبريد

en: Send By Mail
ar: أرسِل بالبريد

en: Sends an image attached to a new mail
ar: أرسل صورة مرفقة برسالة بريد جديدة

en: Shuffles images in slideshow mode
ar: اخلط الصور في نمط عرض الشرائح

en: Slideshow Shuffle
ar: خلط عرض الشرائح
