eog-plugins master - en to hi translation catalogue (99 entries)

en:  (invalid Unicode)
hi:  (अमान्य यूनिकोड)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
hi: %.1fmm (लेंस)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
hi: %.1fmm (35mm फिल्म)

en: Details
hi: विवरण

en: Histogram
hi: हिस्टोग्राम

en: Display per-channel histogram
hi: प्रति-चैनल हिस्टोग्राम प्रदर्शित करें

en: Display RGB histogram
hi: RGB हिस्टोग्राम प्रदर्शित करें

en: General
hi: सामान्य

en: Display camera settings in statusbar
hi: स्टेटसबार में कैमरा सेटिंग्स प्रदर्शित करें

en: Exif Display
hi: Exif प्रदर्शन

en: Displays camera settings and histogram
hi: कैमरा सेटिंग्स और हिस्टोग्राम प्रदर्शित करता है

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
hi: पार्श्व फलक और वैकल्पिक रूप से स्टेटसबार में Exif टैग प्रदर्शित करता है

en: ISO speed:
hi: ISO गति:

en: Expo. Time:
hi: एक्सपोज़र समय:

en: Aperture:
hi: एपर्चर:

en: Zoom:
hi: ज़ूम:

en: Metering:
hi: मीटरिंग:

en: Expo. bias:
hi: एक्सपोज़र पूर्वाग्रह:

en: Description:
hi: विवरण:

en: Export to Folder
hi: फोल्डर में निर्यात करें

en: Export the current image to a separate directory
hi: वर्तमान छवि को एक अलग निर्देशिका में निर्यात करें

en: _Export
hi: निर्यात करें (_E)

en: The folder to export to
hi: निर्यात करने के लिए फोल्डर

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
hi: यह वह फोल्डर है जिसमें प्लगइन निर्यात की गई फाइलों को रखेगा। यदि निर्धारित नहीं किया गया है तो प्लगइन $HOME/exported-images पर निर्यात करेगा।

en: Export directory:
hi: निर्यात निर्देशिका:

en: Zoom to Fit Image Width
hi: छवि की चौड़ाई के अनुरूप ज़ूम करें

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
hi: छवि की चौड़ाई को विंडो के अनुरूप करने के लिए ज़ूम को समायोजित करता है

en: Fit to width
hi: चौड़ाई के अनुरूप

en: Fit images to the window width
hi: छवियों को विंडो की चौड़ाई के अनुरूप

en: Fullscreen Background
hi: पूर्णस्क्रीन पृष्ठभूमि

en: Enables changing background in fullscreen mode
hi: पूर्णस्क्रीन मोड में पृष्ठभूमि बदलने में सक्षम बनाता है

en: Use custom background settings
hi: तदनुकूल पृष्ठभूमि सेटिंग्स का उपयोग करें

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
hi: क्या प्लगइन को वैश्विक सेटिंग्स का उपयोग करना चाहिए या अपनी खुद की।

en: Background color in fullscreen mode
hi: पूर्णस्क्रीन मोड में पृष्ठभूमि का रंग

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
hi: वह रंग जिसका उपयोग छवि के पीछे के क्षेत्र को भरने के लिए किया जाता है। यह विकल्प तभी प्रभावी होता है जब उपयोग-तदनुकूल सक्षम हो।

en: Use custom color:
hi: तदनुकूल रंग का प्रयोग करें:

en: Disable Dark Theme
hi: गहरी थीम अक्षम करता है

en: Disables dark theme
hi: गहरी थीम अक्षम करता है

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
hi: <i>आई ऑफ गनोम</i> की गहरी थीम वेरिएंट की प्राथमिकता को अक्षम करता है

en: Map
hi: मानचित्र

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
hi: मानचित्र पर पार्श्व फलक में प्रदर्शित होता है जहां चित्र लिया गया था

en: Jump to current image’s location
hi: वर्तमान छवि स्थान पर जाएं

en: Zoom in
hi: ज़ूम इन

en: Zoom out
hi: ज़ूम आउट

en: Display the geolocation of the image on a map
hi: मानचित्र पर छवि का भौगोलिक स्थान प्रदर्शित करें

en: Maximize Windows
hi: विंडो को अधिकतम करें

en: New windows will open maximized
hi: नई विंडो अधिकतम खुलेंगी

en: Maximize new windows
hi: नई विंडो को अधिकतम करें

en: Picasa Web Uploader
hi: Picasa वेब अपलोडर

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
hi: Google Picasa वेब पर तस्वीरें अपलोड करने का समर्थन करता है

en: Uploading…
hi: अपलोड हो रहा है…

en: Uploaded
hi: अपलोड किए गए

en: Cancelled
hi: रद्द

en: Failed
hi: असफल

en: Login failed. %s
hi: लॉगिन विफल। %s

en: Logged in successfully.
hi: सफलतापूर्वक लॉगिन किया गया।

en: Close
hi: बंद करे

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
hi: लॉगिन किया जा रहा है…

en: Please log in to continue upload.
hi: अपलोड जारी रखने के लिए कृपया लॉग इन करें।

en: Upload to PicasaWeb
hi: PicasaWeb पर अपलोड करें

en: PicasaWeb Login
hi: PicasaWeb लॉगिन

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Login
hi: लॉगिन (_L)

en: _Username:
hi: उपयोक्तानाम (_U):

en: _Password:
hi: पासवर्ड (_P):

en: PicasaWeb Uploader
hi: PicasaWeb अपलोडर

en: Upload your pictures to PicasaWeb
hi: अपनी तस्वीरें PicasaWeb पर अपलोड करें

en: Uploads:
hi: अपलोड:

en: File
hi: फाइल

en: Size
hi: आकार

en: Status
hi: स्थिति

en: Cancel Selected
hi: चयनित रद्द करें

en: Cancel All
hi: सभी रद्द करें

en: Supports uploading photos to Flickr
hi: Flickr पर तस्वीरें अपलोड करने का समर्थन करता है

en: Upload to Flickr
hi: Flickr पर अपलोड करें

en: Flickr Uploader
hi: Flickr अपलोडर

en: Upload your pictures to Flickr
hi: Flickr पर अपनी तस्वीरें अपलोड करें

en: C_ommand color:
hi: कमांड का रंग (_o):

en: _Error color:
hi: त्रुटि का रंग (_E):

en: Python Console
hi: पायथन कंसोल

en: Adds a Python console
hi: एक पायथन कंसोल जोड़ता है

en: P_ython Console
hi: पायथन कंसोल (_y)

en: Command Text Color
hi: कमांड पाठ का रंग

en: The color used for commands.
hi: कमांड के लिए प्रयुक्त रंग।

en: Error Text Color
hi: त्रुटि पाठ का रंग

en: The color used for errors.
hi: त्रुटियों के लिए प्रयुक्त रंग।

en: Whether to use the system font
hi: क्या सिस्टम फॉन्ट का उपयोग करना है

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
hi: यदि सही, तो टर्मिनल डेस्कटॉप-वैश्विक मानक फॉन्ट का उपयोग करेगा यदि यह मोनोस्पेस है (और अन्यथा यह सबसे समान फॉन्ट के साथ आ सकता है)।

en: Font used by Python Console
hi: पायथन कंसोल द्वारा प्रयुक्त फॉन्ट

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
hi: एक पन्गो फॉन्ट नाम। उदाहरण “Sans 12” या “Monospace Bold 14” हैं।

en: Python console for Eye of GNOME
hi: <i>आई ऑफ गनोम</i> के लिए पायथन कंसोल

en: Send by Mail
hi: मेल द्वारा भेजें

en: Sends an image attached to a new mail
hi: किसी नए मेल से संलग्न छवि भेजें

en: Send by _Mail
hi: मेल द्वारा भेजें (_M)

en: Send By Mail
hi: मेल द्वारा भेजें

en: Slideshow Shuffle
hi: स्लाइड शो शफ़ल

en: Shuffles the photos in slideshow mode
hi: तस्वीरों को स्लाइड शो मोड में शफ़ल करता है

en: Shuffles images in slideshow mode
hi: छवियों को स्लाइड शो मोड में शफ़ल करता है
