eog-plugins master - en to ja translation catalogue (102 entries)

en:  (invalid Unicode)
ja:  (Unicode が不正です)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
ja: %.1fmm (レンズ)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
ja: %.1fmm (35mm フィルム)

en: Details
ja: 詳細

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Display per-channel histogram
ja: チャンネル毎のヒストグラムを表示する

en: Display RGB histogram
ja: RGB のヒストグラムを表示する

en: General
ja: 全般

en: Display camera settings in statusbar
ja: ステータスバーにカメラの設定を表示する

en: Exif Display
ja: Exif データ表示

en: Displays camera settings and histogram
ja: カメラの設定と画像のヒストグラムを表示します

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
ja: Exif タグをサイドパネルに表示します (オプションでステータスバーにも表示します)

en: ISO speed:
ja: ISO 値:

en: Expo. Time:
ja: 露出時間:

en: Aperture:
ja: レンズ径:

en: Zoom:
ja: ズーム:

en: Metering:
ja: 測光方式:

en: Expo. bias:
ja: 露出補正値:

en: Description:
ja: 説明:

en: Export to Folder
ja: フォルダーにエクスポート

en: Export the current image to a separate directory
ja: 現在の画像を別のディレクトリにエクスポートします

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: The folder to export to
ja: エクスポートするフォルダー

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
ja: プラグインがファイルをエクスポートするフォルダーです。設定していない場合は $HOME/exported-images にエクスポートします。

en: Export directory:
ja: エクスポート先:

en: Zoom to Fit Image Width
ja: 画像の幅にズームを合わせる

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
ja: 画像の幅がウィンドウに合うようにズームを調整します

en: Fit to width
ja: 幅に合わせる

en: Fit images to the window width
ja: 画像をウィンドウ幅に合わせます

en: Fullscreen Background
ja: フルスクリーンの背景

en: Enables changing background in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードでの背景色を変更します

en: Use custom background settings
ja: 設定した選択色を使用する

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
ja: プラグイン側の設定を使用するかどうかです。

en: Background color in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで使用する背景色

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
ja: 画像の背景に使用する色です。このオプションは、use-custom が有効になっている場合だけ効果があります。

en: Use custom color:
ja: 選択色を使用する:

en: Hide Titlebar
ja: タイトルバーを隠す

en: Hides the titlebar of maximized windows
ja: 最大化したウインドウのタイトルバーを隠します

en: Hides the titlebar of maximized Eye of GNOME windows
ja: 最大化した Eye of GNOME のウィンドウタイトルバーを隠します

en: Disable Dark Theme
ja: ダークテーマ無効化

en: Disables dark theme
ja: ダークテーマを無効にします

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
ja: Eye of GNOME のダークテーマを無効にします

en: Map
ja: マップ

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
ja: 写真の撮影場所をサイドパネルのマップに表示します

en: Jump to current image’s location
ja: この画像の撮影場所へジャンプします

en: Zoom in
ja: 拡大します

en: Zoom out
ja: 縮小します

en: Display the geolocation of the image on a map
ja: 画像に含まれた情報から地理的位置をマップに表示します

en: Maximize Windows
ja: ウィンドウ最大化

en: New windows will open maximized
ja: 新しいウィンドウを最大化して開きます

en: Maximize new windows
ja: 新しいウィンドウを最大化します

en: Picasa Web Uploader
ja: Picasa Web アップローダー

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
ja: Google の Picasa Web への写真のアップロードをサポートします

en: Uploading…
ja: アップロード中…

en: Uploaded
ja: アップロード完了

en: Cancelled
ja: キャンセルしました

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Login failed. %s
ja: ログインできませんでした: %s

en: Logged in successfully.
ja: ログインが完了しました

en: Close
ja: 閉じる

en: Cancel
ja: キャンセル

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
ja: ログイン中…

en: Please log in to continue upload.
ja: アップロードするにはログインが必要です。

en: Upload to PicasaWeb
ja: PicasaWeb へアップロード

en: PicasaWeb Login
ja: PicasaWeb へのログイン

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Login
ja: ログイン(_L)

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: PicasaWeb Uploader
ja: PicasaWeb アップローダー

en: Upload your pictures to PicasaWeb
ja: お気に入りの写真を PicasaWeb へアップロードします

en: Uploads:
ja: アップロード:

en: File
ja: ファイル

en: Size
ja: サイズ

en: Status
ja: 状態

en: Cancel Selected
ja: 選択した画像のキャンセル

en: Cancel All
ja: すべてキャンセル

en: Supports uploading photos to Flickr
ja: Flickr への写真のアップロードをサポートします

en: Upload to Flickr
ja: Flickr へアップロード

en: Flickr Uploader
ja: Flickr アップローダー

en: Upload your pictures to Flickr
ja: お気に入りの写真を Flickr へアップロードします

en: C_ommand color:
ja: コマンドの色(_O):

en: _Error color:
ja: エラーの色(_E):

en: Python Console
ja: Python 端末

en: Adds a Python console
ja: Python 端末を追加します

en: P_ython Console
ja: Python 端末(_Y)

en: Command Text Color
ja: コマンドの色

en: The color used for commands.
ja: コマンドに使用する色です。

en: Error Text Color
ja: エラーメッセージの色

en: The color used for errors.
ja: エラーメッセージに使用する色です。

en: Whether to use the system font
ja: システムフォントを使用する

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ja: true にすると、端末はデスクトップの標準フォント (monospace) を使用します (monospace に設定されていない場合は最も monospace に近いフォントを使用します)。

en: Font used by Python Console
ja: Python 端末で使用するフォント

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ja: Pango フォント名です (“Sans 12”や“Monospace Bold 14”など)。

en: Python console for Eye of GNOME
ja: Eye of GNOME 専用の Python 端末を表示します

en: Send by Mail
ja: メールで送信する

en: Sends an image attached to a new mail
ja: メールに画像を添付して送信します

en: Send by _Mail
ja: メールで送信(_M)

en: Send By Mail
ja: メールで送信

en: Slideshow Shuffle
ja: スライドショーシャッフル

en: Shuffles the photos in slideshow mode
ja: スライドショーモードで写真の並びをシャッフルします

en: Shuffles images in slideshow mode
ja: スライドショーモードで画像の並びをシャッフルします
