eog-plugins master - en to ru translation catalogue (99 entries)

en:  (invalid Unicode)
ru:  (неверный Юникод)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
ru: %.1fмм (объектив)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
ru: %.1fмм (плёнка 35мм)

en: Details
ru: Подробности

en: Histogram
ru: Гистограмма

en: Display per-channel histogram
ru: Показывать поканальную гистограмму

en: Display RGB histogram
ru: Показывать RGB-гистограмму

en: General
ru: Общие

en: Display camera settings in statusbar
ru: Показывать параметры камеры в панели состояния

en: Exif Display
ru: Показывать данные EXIF

en: Displays camera settings and histogram
ru: Показывает параметры камеры и гистограмму

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
ru: Показывать данные тегов EXIF в боковой панели и опционально в строке состояния

en: ISO speed:
ru: Светочувст. ISO:

en: Expo. Time:
ru: Время экспоз.:

en: Aperture:
ru: Диафрагма:

en: Zoom:
ru: Увеличение:

en: Metering:
ru: Измерение:

en: Expo. bias:
ru: Компенсация экспоз.:

en: Description:
ru: Описание:

en: Export to Folder
ru: Экспортировать в папку

en: Export the current image to a separate directory
ru: Экспортировать текущее изображение в отдельный каталог

en: _Export
ru: _Экспортировать

en: The folder to export to
ru: Папка для экспорта

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
ru: Папка, в которую помещаются экспортированные файлы. Если папка не установлена, модуль будет экспортировать изображения в каталог $HOME/exported-images.

en: Export directory:
ru: Каталог для экспорта:

en: Zoom to Fit Image Width
ru: Масштабирование для подгонки изображения по ширине окна

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
ru: Устанавливает масштаб изображения для соответствия размерам окна

en: Fit to width
ru: По ширине

en: Fit images to the window width
ru: Подгоняет изображения по ширине окна

en: Fullscreen Background
ru: Фон полноэкранного режима

en: Enables changing background in fullscreen mode
ru: Позволяет изменять фон в полноэкранном режиме

en: Use custom background settings
ru: Использовать собственные параметры фона

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
ru: Должен ли модуль использовать глобальные параметры или свои собственные.

en: Background color in fullscreen mode
ru: Цвет фона в полноэкранном режиме

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
ru: Цвет, используемый для заливки области под изображением. Этот параметр учитывается только при включённом параметре «use-custom».

en: Use custom color:
ru: Использовать другой цвет:

en: Disable Dark Theme
ru: Отключить тёмную тему

en: Disables dark theme
ru: Отключает тёмную тему

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
ru: Отключает тёмную тему оформления приложения

en: Map
ru: Карта

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
ru: Показывает на карте в боковой панели, где была сделана фотография

en: Jump to current image’s location
ru: Перейти к текущему местоположению изображения

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: Display the geolocation of the image on a map
ru: Отображение местоположения изображения на карте

en: Maximize Windows
ru: Развернуть окно

en: New windows will open maximized
ru: Новые окна будут открываться развёрнутыми

en: Maximize new windows
ru: Развернуть новые окна

en: Picasa Web Uploader
ru: Загрузчик Picasa Web

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
ru: Поддержка загрузки фотографий в Google Picasa Web

en: Uploading…
ru: Загрузка…

en: Uploaded
ru: Загружено

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Failed
ru: Сбой

en: Login failed. %s
ru: Не удалось войти. %s

en: Logged in successfully.
ru: Вход завершён успешно.

en: Close
ru: Закрыть

en: Cancel
ru: Отменить

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
ru: Вход…

en: Please log in to continue upload.
ru: Чтобы продолжить загрузки, нужно выполнить вход.

en: Upload to PicasaWeb
ru: Загрузить в PicasaWeb

en: PicasaWeb Login
ru: Вход в PicasaWeb

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Login
ru: _Войти

en: _Username:
ru: _Имя пользователя:

en: _Password:
ru: _Пароль:

en: PicasaWeb Uploader
ru: Загрузчик PicasaWeb

en: Upload your pictures to PicasaWeb
ru: Загрузка изображений в PicasaWeb

en: Uploads:
ru: Загрузки:

en: File
ru: Файл

en: Size
ru: Размер

en: Status
ru: Состояние

en: Cancel Selected
ru: Отменить выделенное

en: Cancel All
ru: Отменить все

en: Supports uploading photos to Flickr
ru: Поддержка загрузки фотографий в Flickr

en: Upload to Flickr
ru: Загрузить на Flickr

en: Flickr Uploader
ru: Загрузчик Flickr

en: Upload your pictures to Flickr
ru: Загрузите изображения на Flickr

en: C_ommand color:
ru: Цвет _команды:

en: _Error color:
ru: Цвет _ошибки:

en: Python Console
ru: Консоль Python

en: Adds a Python console
ru: Добавляет консоль Python

en: P_ython Console
ru: Консоль _Python

en: Command Text Color
ru: Цвет текста команды

en: The color used for commands.
ru: Цвет, используемый для команд.

en: Error Text Color
ru: Цвет текста ошибки

en: The color used for errors.
ru: Цвет, используемый для ошибок.

en: Whether to use the system font
ru: Использовать ли системный шрифт

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ru: Если установлено, терминал будет использовать стандартный шрифт (если стандартный шрифт не моноширный, то будет выбран наиболее подходящий шрифт).

en: Font used by Python Console
ru: Шрифт, используемый в консоли Python

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ru: Имя шрифта Pango. Примеры: «Sans 12», «Monospace Bold 14».

en: Python console for Eye of GNOME
ru: Консоль Python для Eye of GNOME

en: Send by Mail
ru: Отправить по эл. почте

en: Sends an image attached to a new mail
ru: Отправляет изображение, прикреплённое к новой почте

en: Send by _Mail
ru: Отправить по _эл. почте

en: Send By Mail
ru: Отправить по эл. почте

en: Slideshow Shuffle
ru: Случайное слайд-шоу

en: Shuffles the photos in slideshow mode
ru: Перемешивает фотографии в режиме слайд-шоу

en: Shuffles images in slideshow mode
ru: Перемешивает изображения в режиме слайд-шоу
