eog-plugins - en to fi translation catalogue (97 entries)

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellistä Unicodea)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
fi: %.1f mm (linssi)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1fmm (35mm film)
fi: %.1f mm (35 mm filmi)

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Histogram
fi: Histogrammi

en: Display per-channel histogram
fi: Näytä per-kanava histogrammi

en: Display RGB histogram
fi: Näytä RGB-histogrammi

en: General
fi: Yleiset

en: Display camera settings in statusbar
fi: Näytä kamera-asetukset tilapalkissa

en: Exif Display
fi: Exif-näkymä

en: Displays camera settings and histogram
fi: Näyttää kamera-asetukset ja histogrammin

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
fi: Näyttää Exif-tunnisteet sivupaneelissa ja valinnaisesti tilapalkissa

en: ISO speed:
fi: ISO-nopeus:

en: Expo. Time:
fi: Suljinaika:

en: Aperture:
fi: Aukko:

en: Zoom:
fi: Zoomi:

en: Metering:
fi: Mittaus:

en: Expo. bias:
fi: Suljinharha:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Export to Folder
fi: Vie kansioon

en: Export the current image to a separate directory
fi: Vie nykyinen kuva erilliseen kansioon

en: _Export
fi: _Vie

en: The folder to export to
fi: Vientikansio

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
fi: Kansio, johon liitännäinen asettaa viedyt tiedostot. Liitännäinen vie oletuksena kansioon $HOME/exported-images, jos muuta asetusta ei ole määritetty.

en: Export directory:
fi: Vientikansio:

en: Zoom to Fit Image Width
fi: Sovita kuva sopimaan leveyteen

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
fi: Sovittaa suurennuksen siten, että kuvan leveys mahtuu ikkunaan

en: Fit to width
fi: Sovita leveyteen

en: Fit images to the window width
fi: Sovita kuvat ikkunan leveyteen

en: Fullscreen Background
fi: Koko näytön taustakuva

en: Enables changing background in fullscreen mode
fi: Mahdollistaa taustan vaihtamisen koko näytön tilassa

en: Use custom background settings
fi: Käytä omavalintaisia taustakuvan asetuksia

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
fi: Käyttääkö liitännäinen yleisiä vai omia asetuksia.

en: Background color in fullscreen mode
fi: Taustan väri koko näytön tilassa

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
fi: Väri, jota käytetään kuvan takana olevan alueen väritykseen. Tämä valinta toimii vain, jos use-custom on valittu.

en: Use custom color:
fi: Käytä omavalintaista väriä:

en: Disable Dark Theme
fi: Poista tumma teema käytöstä

en: Disables dark theme
fi: Poistaa tumman teeman käytöstä

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
fi: Poistaa käytöstä kuvakatselimen tumman teeman suosimisen

en: Map
fi: Kartta

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
fi: Näyttää sivupaneelin karttanäkymässä, missä kuva otettiin

en: Jump to current image’s location
fi: Siirry nykyisen kuvan sijaintiin

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Display the geolocation of the image on a map
fi: Näyttää kuvan paikkatiedon kartalla

en: Maximize Windows
fi: Suurenna ikkunat

en: New windows will open maximized
fi: Uudet ikkunat avataan suurennettuna

en: Maximize new windows
fi: Suurenna uudet ikkunat

en: Picasa Web Uploader
fi: PicasaWeb-vienti

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
fi: Tukee kuvien lähettämistä Google Picasa Webiin

en: Uploading…
fi: Lähetetään…

en: Uploaded
fi: Lähetetty

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Login failed. %s
fi: Kirjautuminen epäonnistui. %s

en: Logged in successfully.
fi: Kirjautuminen onnistui.

en: Close
fi: Sulje

en: Cancel
fi: Peru

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
fi: Kirjaudutaan…

en: Please log in to continue upload.
fi: Kirjaudu sisään jatkaaksesi lähetystä.

en: Upload to PicasaWeb
fi: Vie PicasaWebiin

en: PicasaWeb Login
fi: PicasaWeb-kirjautuminen

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Login
fi: K_irjaudu

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: PicasaWeb Uploader
fi: PicasaWeb-vienti

en: Upload your pictures to PicasaWeb
fi: Vie valokuvasi PicasaWebiin

en: Uploads:
fi: Lähetykset:

en: File
fi: Tiedosto

en: Size
fi: Koko

en: Status
fi: Tila

en: Cancel Selected
fi: Peru valitut

en: Cancel All
fi: Peru kaikki

en: Supports uploading photos to Flickr
fi: Tukee kuvien lähettämistä Flickriin

en: Upload to Flickr
fi: Vie Flickr-palveluun

en: Flickr Uploader
fi: Flickr-vienti

en: Upload your pictures to Flickr
fi: Vie valokuvasi Flickr-palveluun

en: C_ommand color:
fi: _Komentojen väri:

en: _Error color:
fi: _Virheväri:

en: Python Console
fi: Python-konsoli

en: Adds a Python console
fi: Lisää Python-konsolin

en: P_ython Console
fi: P_ython-konsoli

en: Command Text Color
fi: Komentojen tekstin väri

en: The color used for commands.
fi: Komennoissa käytettävän tekstin väri.

en: Error Text Color
fi: Virhetekstin väri

en: The color used for errors.
fi: Virheissä käytettävä tekstin väri.

en: Whether to use the system font
fi: Käytetäänkö järjestelmän fonttia

en: Font used by Python Console
fi: Python-konsolin käyttämä fontti

en: Python console for Eye of GNOME
fi: Python-konsoli kuvakatselimelle

en: Send by Mail
fi: Lähetä sähköpostitse

en: Sends an image attached to a new mail
fi: Lähettää kuvan sähköpostin liitetiedostona

en: Send by _Mail
fi: Lähetä s_ähköpostitse

en: Send By Mail
fi: Lähetä sähköpostitse

en: Slideshow Shuffle
fi: Diaesitys-sekoitus

en: Shuffles the photos in slideshow mode
fi: Sekoitaa valokuvat diaesityksessä

en: Shuffles images in slideshow mode
fi: Sekoita valokuvat diaesityksessä
