eog-plugins - en to sr translation catalogue (99 entries)

en:  (invalid Unicode)
sr:  (neispravan Unikod)

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1fmm (lens)
sr: %.1fmm (objektiv)

en: Display per-channel histogram
sr: Prikažite histogram po kanalu

en: Display RGB histogram
sr: Prikaži RGB histogram

en: General
sr: Opšte

en: Display camera settings in statusbar
sr: Prikažite podešavanja foto-aparata na traci stanja

en: Exif Display
sr: Eksif prikaz

en: Displays camera settings and histogram
sr: Prikažite podešavanja foto-aparata i histogram

en: Displays Exif tags in the side panel and optionally the statusbar
sr: Prikažite Eksif oznake u bočnoj površi i po mogućnosti u traci stanja

en: ISO speed:
sr: ISO brzina:

en: Expo. Time:
sr: Vreme izlaganja:

en: Aperture:
sr: Blenda:

en: Zoom:
sr: Uveličanje:

en: Metering:
sr: Merenje:

en: Expo. bias:
sr: Težnja izlaganja:

en: Description:
sr: Opis:

en: Export to Folder
sr: Izvezi u fasciklu

en: Export the current image to a separate directory
sr: Izvezite tekuću sliku u zasebnu fasciklu

en: _Export
sr: _Izvezi

en: The folder to export to
sr: Fascikla za izvoz

en: This is the folder the plugin will place the exported files in. Plugin will export to $HOME/exported-images if not set.
sr: Ovo je fascikla u kojoj će priključak da smesti izvezene datoteke. Ako ovo nije podešeno onda će priključak da ih izveze u fasciklu „$HOME/exported-images“.

en: Export directory:
sr: Fascikla izvoza:

en: Zoom to Fit Image Width
sr: Uvećaj da ispuni širinu slike

en: Adjusts the zoom to have the image’s width fit into the window
sr: Doterajte uveličanje tako da širina slike ispuni prozor

en: Fit to width
sr: Ispuni po širini

en: Fit images to the window width
sr: Prilagodite slike širini prozora

en: Fullscreen Background
sr: Pozadina celog ekrana

en: Enables changing background in fullscreen mode
sr: Uključite promenu pozadine u režimu preko celog ekrana

en: Use custom background settings
sr: Koristi proizvoljna podešavanja pozadine

en: Whether the plugin should use global settings or its own.
sr: Da li će priključak da koristi opšta podešavanja ili sopstvena.

en: Background color in fullscreen mode
sr: Boja pozadine u režimu preko celog ekrana

en: The color that is used to fill the area behind the image. This option has effect only if use-custom is enabled.
sr: Boja koja se koristi za popunjavanje oblasti iza slike. Ova opcija ima dejstvo samo ako je uključeno „use-custom“ (koristi proizvoljno).

en: Use custom color:
sr: Proizvoljna boja:

en: Hide Titlebar
sr: Sakrij naslov

en: Hides the titlebar of maximized windows
sr: Sakrijte traku naslova uvećanih prozora

en: Hides the titlebar of maximized Eye of GNOME windows
sr: Sakrjte traku naslova uvećanih prozora Gnomovog Oka

en: Disable Dark Theme
sr: Isključi tamnu temu

en: Disables dark theme
sr: Isključite tamnu temu

en: Disables Eye of GNOME’s preference of dark theme variants
sr: Isključite tamnu temu u postavkama Gnomovog Oka

en: Map
sr: Karta

en: Displays on a map in the side panel where the picture was taken
sr: Prikažite na karti u bočnoj površi gde je snimljena slika

en: Jump to current image’s location
sr: Skoči do mesta tekuće slike

en: Zoom in
sr: Uvećaj

en: Zoom out
sr: Umanji

en: Display the geolocation of the image on a map
sr: Prikažite geopoložaj slike na karti

en: Maximize Windows
sr: Uvećaj prozor

en: New windows will open maximized
sr: Novi prozori će se otvoriti uvećani

en: Maximize new windows
sr: Uvećaj nove prozore

en: Picasa Web Uploader
sr: Otpremnik Pikasa veba

en: Supports uploading photos to Google Picasa Web
sr: Podrška za otpremanje fotografija na Gugl Pikasa veb

en: Uploading…
sr: Otpremam…

en: Uploaded
sr: Otpremljeno

en: Cancelled
sr: Otkazano

en: Failed
sr: Neuspelo

en: Login failed. %s
sr: Prijavljivanje nije uspelo. %s

en: Logged in successfully.
sr: Uspešno ste prijavljeni.

en: Close
sr: Zatvori

en: Cancel
sr: Otkaži

note: TODO: want to handle passwords more securely
en: Logging in…
sr: Prijavljujem se…

en: Please log in to continue upload.
sr: Prijavite se da nastavite otpremanje.

en: Upload to PicasaWeb
sr: Otpremi na Pikasa veb

en: PicasaWeb Login
sr: Prijava na Pikasa veb

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Login
sr: Prijavi _me

en: _Username:
sr: _Korisnik:

en: _Password:
sr: _Lozinka:

en: PicasaWeb Uploader
sr: Otpremnik Pikasa veba

en: Upload your pictures to PicasaWeb
sr: Otpremite vaše slike na Pikasa veb

en: Uploads:
sr: Otpremanja:

en: File
sr: Datoteka

en: Size
sr: Veličina

en: Status
sr: Stanje

en: Cancel Selected
sr: Otkaži izabrano

en: Cancel All
sr: Otkaži sve

en: Supports uploading photos to Flickr
sr: Podrška za otpremanje fotogrfija na Flikr

en: Upload to Flickr
sr: Otpremi na Flikr

en: Flickr Uploader
sr: Flikrov otprenik

en: Upload your pictures to Flickr
sr: Otpremite vaše slike na Flikr

en: C_ommand color:
sr: Boja _naredbe:

en: _Error color:
sr: Boja _greške:

en: Python Console
sr: Pitonova konzola

en: Adds a Python console
sr: Dodajte pitonovu konzolu

en: P_ython Console
sr: _Pitonova konzola

en: Command Text Color
sr: Boja teksta naredbe

en: The color used for commands.
sr: Boja koja se koristi za naredbe.

en: Error Text Color
sr: Boja teksta greške

en: The color used for errors.
sr: Boja koja se koristi za greške.

en: Whether to use the system font
sr: Da li da koristi sistemsko pismo

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sr: Ako je izabrano, terminal će da koristi opšte pismo radne površi ako je utvrđene širine (ili u suprotnom najsličnije pismo koje pronađe).

en: Font used by Python Console
sr: Pismo koje koristi Pitonova konzola

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
sr: Naziv Pango pisma. Primeri su „Sans 12“ ili „Monospace Bold 14“.

en: Python console for Eye of GNOME
sr: Pitonova konzola za Oko Gnoma

en: Send by Mail
sr: Pošalji poštom

en: Sends an image attached to a new mail
sr: Pošaljite sliku prikačenu novoj pošti

en: Send by _Mail
sr: Pošalji _poštom

en: Send By Mail
sr: Pošalji poštom

en: Slideshow Shuffle
sr: Mešanje pokretnog prikaza

en: Shuffles the photos in slideshow mode
sr: Izmešajte fotografije u režimu pokretnog prikaza

en: Shuffles images in slideshow mode
sr: Izmešajte slike u režimu pokretnog prikaza
